nieuwe, geheel gemoderniseerde zaak D. v. Sambeek-Schrama Morgen zaterdag 23 mei bent u van 2 uur n.m. af van harte welkom. Het is ons een groot genoegen u te kunnen uitnodigen tot een bezoek aan onze aan de Stenenplaats (v.h. fa. Dekker) Camp corsetten Lastina beha's dames-lingerie van de bekendste merken rokken, blouses, truitjes, etc., etc. Dank voor hulp en steun Georgische oud-strijders schreven brief aan burgemeester FILMNIEVWS Deelnemers aan de Texelse gastendag iiiiiiiiiiiiiiniiuiiiiuiiiiiiiiii Naast onze reeds bekende collectie dameshoeden, kunnen wij u nu ook tonen de fraaie sortering Stenenplaats 5 -'Den Burg - tel. 2696 iniHiiinffliiiiiniiiiiiiiniffliiiiiiiiiiiillllllllllllllllllllllllllllllinilllinilllllllBIIIlflllinillllllffllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllll Ter gelegenheid van de vijfde mei schreven vijf Georgiërs, die in 1945 op Texel deelnamen aan de opstand tegen de Duitsers op 28 april j.l. een brief aan burgemeester De Koning. De brief werd eerst op 15 mei ontvangen en bevatte het verzoek de inhoud ter kennis te brengen van de Texelaars. Het schrijven was ondertekend door Jewgeni Artimidze, Noi Gongladze, Georgi Dzimsjeleisj- wili, Georgi Garsewanisjwili en Akaki Matjidze. Voor een belangrijk deel be vat de brief echter propaganda die hoofdzakelijk is gericht tegen West-Duits- land, dat. volgens de ondertekenaars, barbaarse plannen koestert om een nieu we oorlog te ontketenen. „Militairistische kringen in dat land verzetten zich tegen stappen, die tot ontspanning in Europa leiden o.a. door actief deel te ne men aan de multilaterale kernmacht van het agressieve NAVO-blok". Voorts wordt gewaarschuwd tegen de regering te Bonn, die ieder ogenblik een oorlog kan provoceren. In de politiek en in de gehele ontwikkeling van de bondsrepu bliek Duitsland treedt de geest van militairisme en revanchisme duidelijk naar voren, die overgenomen zijn uit de tijd van het Derde Rijk". te dragen. En op de gedenkwaardige dag. dat men in Nederland met eerbied terugdenkt aan de slachtoffers van de Gelukkig ademt niet het gehele schrijven deze voor de Sowjet-propa- ganda kenmerkende sfeer. Het vijftal schrijft nl. verder: Wij, een aantal deelnemers aan de opstand op het eiland Texel in 1945 tegen de fascistische indringers groeten U en de gehele bevolking van het eiland en zenden U onze beste wensen ter ge legenheid van de herdenkng van de slachtoffers van de oorlog. Onder de slachtoffers van de oorlog, aan wie de herinnering door de eiland bewoners eerbiedig wordt bewaard, zijn er veel van onze kameraden, soldaten uit Georgie. die op het eiland terecht kwamen als gevangenen en die het vaandel van de opstand tegen het fascis tische garnizoen samen met de beste zonen van het Nederlandse volk hebben geheven en in de strijd de overwinning hebben behaald. Zware beproevingen vielen ons ten deel. Tot welke laaghartige middelen namen de verwilderde fascisten hun toevlucht om de geest van de Sowjet- mensen te breken, om de gevangen ge nomen strijders tot slavenzielen te ma ken! Zij stelden ons bloot aan honger en ziekten, zij sloegen en pijnigden ons, zij vernietigden de krijgsgevangenen in gaswagens en verbrandden hen in de ovens. Maar hun ergste misdaad was wel hun opzet om Sowjetburgers er toe te bewegen hun land te verraden en hun soldatenplicht niet na te komen. De fascisten probeerden van de krijgsge vangenen .vrijwilligers te werven" voor de strijd tegen het Sowjetleger. De Hitler-fascisten hoopten de vriendschap tussen de volken van de Sow jet Unie te ondermijnen, de vriendschap die beze geld was door het bloed dat vergoten was in de gezamenlijke strijd voor de eer, de vrijheid en de onafhankelijkheid van de Sowjet Unie. Maar de vijand heeft zich deerlijk vergist. Het door de Duitsers met geweld ge formeerde bataljon van Georgiërs, be trad van-begin af aan op de weg van het actieve verzet tegen alle maatregelen van de Duits-fascistische autoriteiten en ontwikkelde zich tot een zeer bijzondere partisanenafdeling. Duizenden kilometers ver van het front, van het strijdende vaderland kwam de Georgische strijders in contact met de plaatselijke bevolking, met de Nederlandse verzetsbeweging en begon nen een actieve illegale partisanenstnjd tegen de fascistische indringers. Het eiland Texel, de oude Nederland se grond, het eiland van zeevaarders, vissers en landbouwers werd tot een strijdtoneel tegen de Duits-fascistische bezetters. In de nacht van 5 op 6 april 1945 gaf de klok van de Grote Kerk het sein tot de opstand. In een kort en ver bitterd nachtgevecht was de eerste overwinning behaald. Daarop volgden nog meer gevechten. De grond van het Nederlandse eiland Texel werd door drenkt van bloed van de zonen van het Sowjetland, met bloed van zijn trouwe soldaten. Tegelijkertijd werd ook bloed vergoten van de roemrijke zonen van het Nederlandse volk, die de opstand ondersteunden en die samen met ons tegen de verwilderde Hitlerhorden stre den. De dood van de dapperen was be schoren aan de leiders van het opstan dige bataljon de commandant Lo- ladze. de commissaris Goedzalidze en aan vele, vele anderen. In de gevechten op het eiland lieten 522 soldaten van het Georgische bataljon hun leven. Wij, overlevenden, waren diep ont roerd door de aandacht die de bewoners van Texel hadden, aan de ter aardebe- stelling van onze gevallen kameraden geschonken. Alle bewoners van het eiland namen daaraan deel. Wij hadden onze gevallen strijdmakkers in negen lange rijen op de grond gelegd. De eerste in de rij was net als in het ge vecht commandant Loladze. Nu staat er aan het graf een monu ment. En elk jaar worden aan de voet ervan op de herdenkingsdag bloemen gelegd als een eerbewijs van de be woners van Texel. De bevrijding van Nederland van de Duits-fascistische indringers zou on mogelijk zijn geweest zonder de histo rische overwinning van de anti-Hitle- riaanse coalitie op het fascistische Duitsland En de beslissende bijdrage in de bevrijding van de Europese landen van het fascisme hebben de Sowjet- soldaten geleverd die op hun schouders de voornaamste last van de strijd tegen het fascisme droegen. Waarde vrienden en strijdmakkers in de strijd tegen het Hitlerisme op het eiland Texel! Het komt ons voor, dat zoals wij eensgezind waren in de bloe dige veldslagen, wij ook thans een zijn in de onvermoeide strijd voor het vesti gen van de vrede, zodat noch onze kin deren, noch wij zelf ooit nog eens de verschrikkingen van de oorlog behoeven oorlog, voelen wij ons als broeders met U verbonden, beste vrienden. Wij bui gen tezamen het hoofd boven de graven van onze gevallen helden, en zweren te- samen de vrede te zullen beschermen en te behoeden, in welke strijd wij geen kracht en energie zullen sparen. Wij wensen U, waarde burgers van het eiland Texel, geluk en voorspoed in uw leven bij de vreedzame arbeid, wij wensen Uw land voorspoed. Moge de herinnering aan de roem rijke strijdmakkers, de Nederlandse en Sowjetpatriotten eeuwig bewaard blij ven, die gevallen zijn in de strijd tegen de Hitler-bezetters op Texel. In opdracht van de Georgische strij ders, die deelnamen aan de opstand op het eiland Texel, Alleen bioscoopbezoekers met stalen zenuwen willen we aanraden de film „De Spookrijders" (Night Creatures) te gaan zien, die zaterdagavond 20.00 uur in het City-theater wordt vertoond, Tegen het eind van de achttiende eeuw komen kapitein Collier met zijn soldaten in een dorp aan de Engelse zuidkust om een onderzoek in te stellen naar de smokkelarij van wijn en cognac uit Frankrijk. Hij staat al spoedig voor enkele raadsels. Zijn de gevreesde „spookrijders", die als verlichte geraam ten door de moerassen rijden, werkelijk een legende of hebben zij iets met de smokkelarij te maken? En staat het feit dat de beruchte kapitein Clegg in het dorp begraven ligt na te zijn opge hangen in verband met de vrien delijke dr. Blyss? Er wordt in het dorp inderdaad gesmokkeld. Herbergier Rash en doodkistenmaker Mipps maken deel uit van een groep, die geleid wordt door dominee Blyss. Het speurwerk heeft ook tot resultaat, dat duidelijk wordt dat kapitein Clegg nog steeds leeft. Hij is indertijd op het nippertje van de executie gered en leidt nu de smokkelorganisatie. Vele raadsels wor den tot klaarheid gebracht al lukt het niet allemaal zonder bloedvergieten. ,,De Spookrijders" kan worden gezien door personen van veertien jaar en ouder. Wie van de Spookrijders van streek is geraakt, kan zich prettig ontspannen bij het zien van de vrolijke film „De drie Stooges en Hercules, die zondag middag wordt vertoond. De draak wordt gestoken met het genre films, dat men als spektakelfilms kent en die door gaans, een bijbelse of klassieke gebeur tenis tot onderwerp hebben. De drie Stooges maken misbruik van de „tijd machine" van een geleerde en komen in Griekenland terecht in het jaar 961 voor Christus. Daar spelen ze. een belangrijke rol bij de strijd van Odius en zijn trawant Hercules om Odysseus van de troon te stoten. Maar ze beseffen dat Odius een schurk is en bevrijden Odys seus weer. Dat kost hun de vrijheid. Ze worden veroordeeld tot de galeien. Door gebruik te maken van de „verdovings- pillen" ontsnappen de drie Amerikanen, weer, maar de dwaze avonturen zijn nog lang niet ten einde. Als de toestand tenslotte al te benauwend wordt, brengt de tijdmachine redding en keren ze in de twintigste eeuw terug. Alle leef tijden. Zondag- on dinsdagavond draait „PT 109 op nachtpatrouille". De PT 109 is een patrouilleboot, die onder commando staat van luitenant John F. Kennedy, Het schip wordt ingezet in de Pacific- strijd tegen de Japanners. De eerste op dracht is het verlenen van hulp aan een aantal mariniers, die op een eilandje ergens in de oceaan in het nauw zijn gebracht. Het lukt op het nippertje. De boot, die met te weinig brandstof is ver trokken wordt door een ander schip uit de vuurlinie weggesleept. De PT-boot vergaat tenslotte als zij wordt over varen door een Japanse oorlogsbodem. Kennedy en zijn mannen zwemmen naar een zeven kilometer verder gele gen eiland en worden na langdurige angstige avonturen tenslotte gered. Toe gang boven veertien jaar. FOTO-DIA-AVOND DE KIEKENDIEF Ruim dertig belangstellenden woon den de dia-avond van de fotoclub „De Kiekendief" bij. Het programma was dusdanig samengesteld, dat men aan de hand van meer en minder geslaagde dia's kon vaststellen hoe het wel en hoe niet moest. Na de pauze werden er nog wat dia's over oud-Texel vertoond en tot slot een serie reisdia's van het actieve fotoclub lid, mevrouw Tiessen-Spaans, die. ge holpen door de heer Nauta op een pret tige manier deze avond leidde. Zoals eerder gemeld hebben zeer vele abonnees van ons blad buiten Texel gebruik gemaakt van de mogelijkheid om zich op te geven voor de Texelse gastendag op woensdag 17 juni. Het zijn allen oud-Texelaars die graag in gezelschap van een of meer familie leden willen komen. Op dit moment hebben zich 150 personen aangemeld. Er kwamen 70 opgave- strookjes binnen bij de administratie van het organisatiecomité 550 jaar stad. De Texelse folklore heeft zich met de organisatie van de gastendag belast. Natuurlijk zullen de deelnemers volop gelegenheid krijgen om met hun Texelse vrienden en relaties in contact te treden. Bovendien kan men eventueel lan ger dan die ene dag blijven. Naar aanleiding van hun voorlopige aanmelding, zijn aan de volgende perso nen uitnodigingen verstuurd. M. J. Bremer te Lunteren (5) M. van Sijp te Alkmaar Mej. W. Dijker te Heiloo (1) Mevr. J. Buijsing-Damsté te Alkmaar J. Kikkert te Overveen (2) Mevr. J. Schol-Kikkert te Hoenderlo C. Roos te Den Haag (3) Mevr. C. Keijser-Breesnee te Alkmaar Mevr. T. Hogenstijn-Henkes te Sijbekarspel (1) W Lakeman te Nieuwe Niedorp (1) C. Blokker te Nieuwe Niedorp (1) C. de Graaf te N.O.Polder (1) Mevr. A. Pen-Kerkhoven te Haarlem (4) Mevr. A. C. E. Egers-Kalis te Den Helder W A. Rijk te Amsterdam (1) S. de Waard te Warffum (1) P. Kalis te Den Helder (1) R. Flens te Alkmaar (1) G. Kuijper te Alkmaar (1) J. Beumkes te Zaandam Th. Kager te Zaandam D. Dros te Doorn Mevr. A. K. Koger-Dijker te Den Helder (1) Mevr. J. Slotenmaker-Drijver te Den Helder Mevr. A. Hom-Rijk J. Wetsteen te Nieuwe Niedorp (1) Mevr. A. Rees-Wonder te Amsterdam Mevr. A Mulder-Kikkert te Hippolythushoef (1) A. W. Keijser te Hoofddorp (1) J. Backer te 't Zand (1) C. J. Reij te Amsterdam (1) E. Hattuma te Amsterdam (1) Mevr. M. A. Dito-Zijm te Amsterdam Mevr. T. Brak-Bremer te Callantsoog (2) Mevr. C. Spanjer-Geus te Apeldoorn (1) B. M. Boogaart te Amsterdam (2) G. Baijle te Gouda (1) Mevr. C. M. Kersemaker-Barhorst te Zaandam J. v.d. Bij te Wormerveer (1) C. Brouwer te Den Helder (1) D. de Vries te Wassenaar (1) H. Zijm te Den Helder G. de Roos te Amsterdam Mevr. M. v. Leeuwen-Molenaar te Amsterdam Mevr. A. Elfering-Barhorst te Anna Paulowna J. Zeilstra te Anna Paulowna (1) J. Buijsman te Heerhogewaard (1) Mevr. N. Boogaard-Tiessen te Middenmeer (1) Mevr. M. Wever-Koopman te 't Zand (1) A. de Graaf te Den Haag '(1) R. Kelderhuis te Badhoevedorp (1) J. Hin te Gouda (1) G. Kikkert te Gorinchem (1) L. Majoor-Witte te Laren 'fl) C. Dogger te IJmuiden (4) P. Drijver te IJmuiden (1) W. Drijver te IJmuiden (1) Mevr. N. Hendrikse-Keijser te Gorinchem (1) Mevr. v. Wei-Graaf te Den Helder Mevr. C. J. Driesse-Timmer te St. Maartensvlobbrug (1) A. L. Bakker te Bergen (1) Mej. A. Rijk te Breezand D. Visser, Alkmaar (1) M. J. van Beek, Haarlem (2) A. Cupido-Lap, Haarlem 1(1) J. Dingemanse, Rhenen (3) C. Smit, Haarlem (1) A. Drent, Groningen (1) G. M. van Schaik-Dijt. Medemblik Mevr. B. M. H. P. Ypma-Lap, Harlingen (1) Mevr. N. Bulters-Dijt, Haarlem C. E. Leestemaker, Alkmaar (1) Mej. C. M. Koorn, Haarlem. Tussen haakjes het aantal familie leden dat hen begeleidt. INGEKOMEN PERSONEN Johannes van de Velde, van Hilver sum, Noodweg 37 naar H 131; Bernar- dus W. Heemskerk, van Den Helder, Buitenhaven 5 naar H 131; Siebrigje Hiemstra, van Menaldumadeel, Dron- rijp, Hommemastrjitte 12 naar De Koog, Dorpsstraat 40; Johannus C. de Bruijn en gezin, van Amstelveen, Jepenrode- laan 15 naar E 70a; Carel Jooren, van Rotterdam, a.b. Hr. Ms. „Karei Door man" naar H 131; Hendrika Modder man, van Groningen. Herestraat 3 naar Den Burg, Schilderend 105; Grietje Lap, van Heiloo NH., Kennemerstraat- weg 170 naar Den Hoorn, Herenstraat 43; Oeds Helmhout, van Oterleek, Dorpsstraat 52 naar Den Burg, Koger- straat 2 ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 24 mei op om 4.34 uur en gaat onder om 20.40 uur; 27 mei op om 4.30 uur en onder om 20.44 uur Maan: 26 mei V.M.; 3 juni L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild' 22 mei 5.42 en 18.07; 23 mei 6.39 en 18.58; 24 mei 7 23 en 19 40; 25 mei 7.59 en 20.16; 26 mei 8.30 en 20.49; 27 mei 9.01 en 21.18; 28 mei 9.32 en 21.48; 29 mei 10.03 en 22.17; 30 mei 10.34 en 22.46.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 4