Groen jjvarL-Jexeh in het .1 m m i m *1 "ym V TJ'r. Uit het verleden komt het heden, uit het nu wat worden zal door burgemeester C. de Koning li l'Jmk M FEESTEDITIE JUNI 1964 Uitgave N V v.h Langeveld de Rooij Doek en Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank Rotterdamse Bank, Coup. Boerenleen bank Postgiro 652. Abonn pr. 2.65 p. kwart 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm andere andvert 12 ct. per mm. IJTetenschapsman en kunstenaar worden gelijkelijk gefascineerd door het beeld van de W wereld in de nabije toekomst. Het is wonderlijk hoe telkens 2 jaartallen naar voren springen in de gesuggereerde toekomstverwachtingen: 1980 en 2000. Het zou in het kader van de feestelijke herdenking „550 jaar stadsrechten" interessant zijn zich in te denken in de feiten en omstandigheden van hetzelfde feest in 2014. De bestuurder heeft qualitate qua noch het wetenschappelijk fundament, noch de ar tistieke fantasie om zich daartoe te zetten, enkele uitzonderingen natuurlijk daargelaten. Daar staat echter iets tegenover, nl. dat een bestuurder indachtig aan het afgezaagde maar ware „regeren is vooruitzien wel gedwongen is met een beetje wetenschap en een beetje visie, zich bezig te houden met hei beeld van i.e. zijn gemeente in een meer nabije toekomst. Behalve het belang van de zaak noopt mij daartoe tevens een lezing van prof. Thijsse over de toekomst van de Waddenzee, waarin ons het schrikbeeld van een vliegveld voor supersonische vliegtuigen wordt voorgetoverd. In deze krant werd daarover reeds iets ver meld en ik heb mij laten verleiden tot een ietwat polemisch betoog in de jubileum-uitgave van de Helderse Courant, een betoog eigenlijk strijdig met vorm en stijl van jarenlange amb telijke scholing; maar enfin, het ligt er. Ik zou nu willen trachten een suggestie te geven van wat Texel in de toekomst kan zijn en betekenen, indien althans die andere sug gestie van een Europees vliegveld in de Wad denzee voorgoed van de kaart raakt, waarbij ik dan opmerk dat deze gedachtengang ook kan worden gevolgd bij de andere Wadden eilanden. De Waddengemeenten kunnen nog zo verschillen, één ding hebben zij gemeen: de groeiende betekenis van hun gebied voor de recreatie van vele Nederlanders en buiten landers, het feit dat zij een duidelijke functie hebben. Bij mij op kantoor hangt een kaart in kleu ren, waarmee ik erg blij ben. Deze kaart geeft duidelijk weer wat landbouwgebied is, wat bos- en duingrond is en wat voor recrea- tiedoeleinden, meer direct, in beslag geno men is. En dan wordt daarop weergegeven welke natuurmonumenten Texel bezit D'e natuur monumenten zijn wel een kostbaar bezit en vanzelf niet weg te denken. Er kan natuurh|k geen sprake van zijn dat daaraan wordt ge knabbeld. In zoverre lijkt het beeld stevig vastgelegd. Iets anders is het niet het gehrmk van de andere gronden. Daar lijkt verandering in bestemming wel degelijk mogelijk. De ver deling van dit moment is globaal plm. 11000 HA cultuurgrond, 6000 a 7000HA bos en duin en plm. 300 HA specifieke recreatie- grond. Een ander houvast biedt op dit moment het aantal inwonersdal de 11000 nadert en he< topaantal gasten, dat de 13000 zeker over schreden heeft. Voorts een grens getal van het maximaal aantal gasten van 20.000 (aange geven m het WaddenrapportHet wil mij voorkomen, dat dit laatste getal al weer ach terhaald is en op het ogenblik bestaat bij het gemeentebestuur en ook bij anderen de ge dachte dat 30.000 gasten aanvaardbaar is. met behoud van de functie die Texel hi ei- heeft. Ook de prognose van een naar 14.000 groeiende bevolking lijkt acceptabel. Dit zou tezamen betekenen, dat in de top plm 45 000 Welke zijn die voorwaarden? Ten eerste het vormen c.q. vastleggen van enige con centraties van verblijfsaccomodatie, zodanig dat t b.v. verblijf en amusemnt zo weinig mo gelijk grond in bslag genomen wordt. Naar aard verschillend heeft het gemeentebestuur steeds, buiten Den Burg, 3 concentraties op het oog gehad: Den Hoorn, De Koog en De Cocksdorp. Met de planalogische dienst be staat hierover enig verschil van mening, maar ik houd het toch op het gemeentelijke stand punt Ten tweede een positief beleid t.a.v. het landelijk gebied. Planologen en gemeentebe stuur zullen moeten samenwerken om dit ge bied in zijn gaafheid te bewaren. Hoewel het beeld hier en daar geschonden is, kan het gestelde doel zeker worden bereikt, maar dan zal men in dit „landelijke" gebied de neiging om van het vreemdelingenverkeer een graan tje mee te pikken moeten bedwingen om in beeldspraak blijvende met de kip met de gouden eieren te slachten. Misschien spreekt het meer aan wanneer gesteld wordt, dat dan onze economie niet zou worden opgebouwd maar ondergaven. Een straf beleid is nodig. De derde voorwaarde ligt in De Koog, hier blijven Den Hoorn en De Cocksdorp buiten beschouwing omdat daar opzet en or ganisatie vrijwel van de grond af kunnen worden aangevat, in de Koog, dat wil het in het toekomstbeeld blijven passen rigo- reus van structuur zal moeten veranderen. Veel zal daar, dunkt mij, moeten verdwijnen om plaats te maken voor eenheden van groter formaat. Het verbroken evenwicht moet daar worden hersteld. De winkeldrijvende mid denstand is bij de tijd, misschien wel de tijd voor, de rest blijft achter. Een ruimer ver fraaid De Koog zal de plaats moeten inne men van het oude De Koog. Eigen inzicht, een nieuwe visie en eindelijk eens een vorm van samenwerking, coöperatie zullen nodig zijn. Dan kan van De Koog iets worden, ook passend in mijn beeld. Er zijn eigenlijk nog meer voorwaarden 4e stellen —^terloops ver meld ik: in de nieuwe tijd passende verblijfs accomodatie voor 10 tot 15.000 mensen enkele nieuwe recreatiepunten zijn denkbaar buiten het bestaande gebied. Zeker moet ge dacht worden aan een uitbreiding van de b - bossing, een bebossing dienstbaar gemaakt aan de recreatie. Ik ga daarop niet verder in omdat in dit opzicht voorstellen op korte ter mijn te verwachten zijn 4> 'T-. Een enkele vergelijking lijkt wel illustra tief. Zo ten naaste bij hebben Amsterdam, de Haarlemmermeer en Texel eenzelfde opper vlakte. Cijfers zijn geduldig en op meer dan één wijze te gebruiken. Aan rekenaars na te gaan hoeveel oppervlak de Amsterdammer na aftrek van het wonen overblijft voor recr- atie. 't Is minimaal. De Haarlemmermeer met een inwonertal van naar de 50.000 groeiende, wijkt niet zo ver af van het geschatte poten- ned aan gasten plus inwoners op Texel D.t - bekwame heden emplooi kunnen vinden, om- dat nu eenmaal de economische beweging Wat dit alles inhoudt is, dat enige land bouwgrond van bestemming moet verande ren. Het totale beeld hoeft niet veel te ver anderen wanneer het enige honderden hecta ren betreft (zie de eerdere cijfers). Wel zit hierin zelfs nog een goede kans voor de land bouwsector, waarvan ik mij dan indenk dat in het nieuwe beeld hier alleen de zeer vak- is belangrijk, omdat het ons als t ware visu eel in staat stelt de betekenis van zoveel gas ten in onze gemeente te waarderen. Het betekent ook dat afhankelijk van bepaalde voorwaarden Texel als één groot recreatiegebied te beschouwen is. Omgere kend komen wij dan op 4000 m2 per gast/in- dwingt tot de beste bedrijven met de beste boeren en tuinders. AI meer heb ik gezegd, dat naar mijn smaak de Texelse boeren en tuinders de juiste inslag hebben. De breuk met het traditionele in deze sector wordt bijna volledig (Zie ommezijde) Ï^VirMffe 6L...0.V

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1