Groen ^warL- Jexels in het hart-, Hulpkerk 'St. Bonifacius' plechtig in gebruik genomen mm ,De Molenstad verzorgde sprankelende rolschaatsshow B|B -Ki m i;ii sifLl Deken Hu ij boom verrichtte inzegening Rumoerig sprookjestoneel Morgen opent grote expositie haar deuren DINSDAG 9 JUNI 1964 77e JAARGANG No. 7867 Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooü Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 («O Jiir ttM £3» Vrijdagavond heeft vooral de jeugd genoten van de internationale show kunstrolschaatsen, die werd verzorgd door de kunstrolschaatsvercniging „De Molenstad" uit Winschoten. De „ijs- revue op rolschaatsen" werd opgevoerd in het kader van de feesten „550 jaar stad" in de grote tentoonstellingshal aan de Beatrixlaan. Het evenement was geoiganiseerd door de ijsclub Den Burg in samenwerking met de Texelse ijs bond. Mede om het feit, dat de leden van do ijsclub tegen een gereduceerd bedrag toegang tot de show hadden, vulden voor het merendeel schaatslief hebbers de grote hal. Het programma was zeker de moeite waard. Gedurende bijna twee uur, onderbroken door een korte pauze, kon men genieten van een „ijs"-revue die zo goed was, dat men nauwelijks kon geloven het met ama teurs te doen te hebben. Niemand van de deelnemers was ouder dan 17 jaar en het overgrote deel van de 32 deelnemers die naar Texel waren gekomen. bestond zelfs uit zeer jonge kinderen. (De jongste deelneemster is vijf jaar!) Het amateur- schap en de jeugdige leeftijd stonden echter een gaaf afgewerkte show niet in de weg. Al gauw bleek dat de voor stelling „gedragen" werd door een vier tal zeer sterke krachten: Jan en Lam mert Werkman (resp. 15 en 16 jaar oud), de 16-jarige Janneke Haselhoff en de 17-jarige Marijke Engers. Dit viertal kwam tot indrukwekkende prestaties. Om deze ten volle te waarderen, moest men van tijd tot tijd bedenken dat alles ook de zeer gedurfde acrobatiek op rolletjes werd uitgevoerd. Dat was ook in figuurlijke zin het geval! Grote aandacht was besteed aan de presentatie. De jongelui verwisselden meerdere malen van kleurige costuums en de muziek zorgde voor een passende ondersteuning van de uitgebeelde scè nes. Alles speelde zich af tegen een fraai décor met verlichte molen. De schaatsers kregen tal van „open doek jes" van het jeugdige publiek, dat voor al op de acrobatieknummers spontaan reageerde. Na afloop sprak een der ge broeders Werkman daar zijn waarde ring over uit. De „Molenstad" werd op haar beurt voor het gebodene bedankt door de heer M Boon, die sprak namens de Texelse ijsbond. Na afloop hadden wij een gesprek met de heer H. Werkman één der oprichters die op 5 mei 1959 met zijn broer, de heer K. A. Werkman, een aantal jonge rolschaatsers, waaronder zijn eigen zoon, in een club verenigde .De popula riteit steeg snel. De groep telde spoedig 32 leden, die in verschillende plaatsen in Nederland en later ook in Duitsland en België grote successen oogstte. De programma's worden uit eigen fantasie geboren. De deelnemers doen belange loos mee. Slechts een betrekkelijk klei ne vergoeding wordt aan de vereniging betaald. De leden zowel als de organi satoren beschouwen het kunstrolschaat sen als een hobby. RUST BLIJFT BEHOUDEN (Ingezonden) Berlijn, 1 juni 1964. Mijne heren, Als regelmatig lezer van de Texelse krant, volg ik alle berichten, die het leven en de gebeurtenissen op Texel betreffen met grote interesse. Het eiland is voor ons gezin steeds een plaats van rust en vrede geweest en we verheugen ons nu reeds qp onze vakantie, die we er ook dit jaar hopen door te brengen. Wij zijn nu bijzonder verheugd, dat de Texelaars bereikt hebben, dat men op alle wegen nu nog slechts 80 km. rijden mag hopelijk blijft het zo! Ook dit zal er toe bijdragen de rust op Texel te behouden en de verschrikkelijke ver keersongelukken te verminderen. Met het oog op de minimale tijdsverliezen bij het langzaam rijden, moet ieder blij zijn met deze maatregel. Wij verheugen ons nu nog meer op onze vakantie. Dr. R. Maue. Berlin-West, Spandau, Schönewalder Allee 73. BAARDDRAGERS GRATIS TOEGANG Het organisatiecomité „Texel 550 jaar stad" heeft besloten alle baarddragers gratis toegang te verlenen tot de ten toonstelling „Texel telt mee" van 10 tot en met 13 juni. Stellig een gepaste beloning voor deze doorzetters. CAREL SCHULTE VERNIEUWDE WINKELINTERIEUR Brood- en banketbakkerij Carel Schulte heeft zijn winkel in de Wever straat in een uiterst korte tijd een me tamorfose doen ondergaan. Op zijn uit nodiging hebben we zaterdag een kijkje genomen in de winkel die weliswaar niet is vergroot of ingrijpend verbouwd maar toch van een gehele nieuwe be timmering is voorzien. Het gehele in terieur is aangepast aan de eisen des tijds, een verandering die past in de algemene ontwikkeling van de midden stand op Texel. De etalage is veranderd; het is een z.g. inloopetalage geworden. De betimmering is uitgevoerd in maho niehout. Het is stellig een flink karwei geweest dat echter in nauwelijks vier dagen werd geklaard. DE KOOG Onder zeer grote be langstelling is vrijdagochtend in De Koog de nieuwe hulpkerk „Sint Boni facius" op plechtige wijze in gebruik genomen en ingezegend door de Hoog- eerw. heer A. H. Hu ij boom, deken van Den Helder. De plechtigheid werd bij gewoond door alle R.K. geestelijken van het eiland, de kerkbesturen van De Koog en Den Burg, de uitvoerders van de bouw en tal van genodigden en an dere belangstellenden. De hulpkerk voorziet in een langgevoelde behoefte. Tot nu toe moesten de katholieken van De Koog en de toeristen iedere zondag de reis naar het 8 kilometer verder ge legen Den Burg maken. Door de architect, de heer C. F. L. van der Lubbe te Den Haag, is het gebouw zodanig ontworpen dat zowel een be trekkelijk kleine als zeer grote groep gelovigen de eredienst kan volgen. Dat is bereikt door bij het eigenlijke gebouw een grote ommuurde hof te maken, die gedeeltelijk overkapt is. Als de plaats ruimte in het gebouw bij het naderen van het topseizoen niet toereikend meer is, wordt achter het altaar de tussen wand verwijderd. In de hof kunnen dan nog enkele honderden personen een plaatsje vinden. Volgens een soortgelijk systeem werden in Nederland al eerder enkele kerken gebouwd. Het kerkgebouw geeft aansluiting op een pastorie, voorzien van alle accom modatie om een geestelijke met vakantie onder te kunnen brengen. Aan de plech tigheid werd vrijdag bijgedragen door een uit parochianen uit De Koog samengesteld koor. 's Avonds zorgde hetzelfde koor tijdens een plechtige H. Mis voor een perfekte uitvoering, o.a. van de door kapelaan Stam zelf gecom poneerde wisselende gezangen en een hymne tijdens de communieuitreiking. Historische gebeurtenis Na de plechtigheid kwamen de geno digden bijeen in hotel „Het Witte Huis", waar pastoor C. P. Persoon de aanwe zigen verwelkomde en een felicitatie telegram van de bisschop van Haarlem voorlas. Pastoor Persoon schetste de geweldige ontwikkeling van het dorp De Koog, vooral van de middenstands- bedrijven. Ook de kerk moest met deze ontwikkeling meegaan en haar accom modatie verbeteren. Gedurende de wintermaanden was in het gebrek aan een kerkgebouw voorzien door het ge bruik van het gebouw „Bos en Zee", waar iedere zondag de mis werd opge dragen. Het heeft lang geduurd voordat men de plannen voor het nieuwe kerk gebouw gereed kon hebben, maar de uitvoering van de plannen had toch een zeer vlot verloop. Vorig jaar april werd met de bouw begonnen door de aanne mer fa. B. J. Biegstraaten en Zonen uit Den Helder. De pastoor feliciteerde de heer Van der Lubbe met het geslaagde ontwerp en complimenteerde de aanne mer en de onderaannemers met de per fekte uitvoering ervan. Hij wees speciaal op de bijzondere wijze van elektrische verwarming, die tot nu toe slechts in Duitsland is toege past. In de kerk is voorts een luid sprekerinstallatie aangebracht, die de gang van zaken ook in de hof duidelijk hoorbaar maakt. De pastoor gaf voorts een overzicht van de geschiedenis van het katholieke leven te De Koog sinds de tijd dat Texel stadsrechten verkreeg. Het dorp De Koog had toen een bloeien de katholieke gemeenschap. Door over stromingen werd het kerkgebouw tot tweemaal toe weggevaagd. De laatste jaren had De Koog zelfs helemaal geen kerk meer. Er kan dus stellig gespro ken worden van een historische gebeur tenis. Parochianen werkten mee Architect Van der Lubbe dankte de^ pastoor voor de hem toegezwaaide lof maar hij wees er op dat het grootste deel van de eer aan de uitvoerders toe komt. Hij vergeleek zichzelf met de di rigent van een orkest. Uiteindelijk komt het aan op de musici. Hij dankte ook de gemeente Texel voor haar steun en voor de fraaie plantenentourage rond het ge bouw. De heer N. van Schoonhoven, sprak namens het kerkbestuur van De Koog. Hij dankte vooral de parochianen uit De Koog die zelf gedurende de laat ste dagen van de bouw de handen uit de mouwen hadden gestoken en het hele gebouw hadden schoongemaakt. Onder het genot van een consumptie bleven de genodigden daarna nog ge ruime tijd in feestelijke sfeer bijeen. Zoals gezegd werd de hulpkerk te De Koog gebouwd door het aannemers bedrijf, de fa. B J. Biegstraaten en Zo nen te Den Helder. Het schilderwerk werd verricht door de fa. Z. Graaf te Den Burg, de elektrische installaties, w.o. de verwarming, werd aangelegd door Electrohuis Bakker, de tegels wer den gelegd door de fa. Lutterman te Den Helder, de glas in loodramen wer den gemaakt door de fa. Balendonk te Haarlem en de verwarmingsinstallatie werd ontworpen door de fa. W F. Ver haar te Haarlem. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden Ie Den Burg: bruin lederen heren- handschoen linker, plastic springtouw; zware veer. lang plm. 50 cm.; sleutel van munitie bergplaats L.T.D.; broodmes stainless steel; autosleuteltje G.M.: plastic zonnebnlglazen; gouden siernng met briljant; bruine portemon- ct.; portemonnee van zeehondenhuid. inh. nee inh. aantal ongeldige spoorkaartjes plm. 30 briefje van 2,50, drie centen en een brume knoop. Verloren te Den Burg: vijf blaadjes van bouwsteen-actie voor restauratie kerk Oude- schild; wit kinderschoentje linker; herenzonne bril in bruine étui, kl. montuur donkerbruin; bruin-wit herenjack met ritssluiting en capu chon; Inlandse armband van grasmateriaal afk. inh. plm. ƒ0,40; damesarmband met bedeltjes uit Nieuw-Guinea; groene damesportemonnce (goud); bruin kindersandaaltje; nikkelen schroefdopvoor vastzetten duwbcugel kinder wagen; blauwe meisjesbroek en 1 wit hemd; donkerblauw jongensjack met capuchon; bruin met geel kabouterpetje; witte judoband; vulpen merk Parker „61" met gouden dop (zwart); plastic sleutel inh. snoepgoed. Gevonden te Oostcrcnd: glacé handschoen. Verloren te Oosterend: bruin gemeleerd jon- gensvest met rits; blauw gebreid wantje; groen gekleurde autoped; blauw jongensregenjack; rosc-achtig zwembroekje met badlaken Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is voor het aangeven van gevonden en/of verlo ren voorwerpen geopend op werkdagen van 16.00 tot 18.00 uur. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Ook tijden voor buitendorpen gewijzigd Woensdag 10 juni a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren; Den Hoorn 14.0014.45 uur; Oosterend 14.4515.30 uur; De Cocksdorp: 15.30 16.00 uur; De Koog 16.0016.30 uur. „DE KARSEBOOM" GEMODERNISEERD Het café „De Karseboom" aan de Vis markt te Den Burg is vrijdagmorgen heropend na een ingrijpende moderni sering en verfraaiing van het interieur. Men is er in geslaagd de typisch beslo ten intieme sfeer van het café te behou- ten betimmering en lambnzering maakt het geheel een warme maar toch zeer den. Door toepassing van een teakhou- propere indruk. In de huidige inrichting herkent men het oorspronkelijke café overigens nau welijks. Opvallend is de fraai uitgevoer de eveneens teakhouten bar met een suede voorbekleding. Tal van collega's uit de horecaf-sector kwamen vrijdag een kijkje nemen. De vele bloemstukken deden de betrekke lijk kleine ruimte meer op een bloemen winkel dan een café lijken. Stellig zal de heer W. Brugmans in deze vernieuw de ruimte goede zaken doen. Het timmerwerk verrichtte de fa. M. Koorn. Het schilderwerk werd uitge voerd door de fa. B. Beumkes en Zn. De aanleg van de elektriciteit nam de fa. Jan Agter voor haar rekening en de fa. J. Veltkamp zorgde voor het loodgie- terswerk Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenken bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwarL -f- 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm Gedurende de ochtend en middag van de tweede dag van de Texelse stads feesten heeft de jeugd van de lagere scholen kunnen genieten van het be kende sprookjestoneel van Anneke Elro. Hoewel de voorstelling op bijzonder goed peil stond hebben maar weinig kinderen er enige aandacht voor op gebracht. Voor 'n deel was dit wijten aan de gebrekkige versterking van het geluid, waardoor in een groot deel van de tentoonstellingshal het gesprokene niet of nauwelijks te volgen was. Vanaf het begin was het rumoerig in de zaal en gedurende de middag kon bijna ge sproken worden van een chaotische toestand. Dat de kinderen niettemin bij zonder feestelijke uren hebben beleefd, viel na afloop uit tal van enthousiaste reacties af te leiden, al hadden ze meer lol van elkaar gehad dan van het toch zeer boeiende sprookjestoneel. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 9 juni 7 49 en 20.16; 10 juni 8.45 en 21.07; 11 juni 9.35 en 21.57; 12 juni 10.19 en 22.44, 13 juni 1103 en 23.32. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. FOTOWACHT BIJ STADSFEESTEN Van de Stichting Amateurfotografie ontvingen wij bericht dat de z.g. Foto- wacht op 17, 18 en 19 juni (tijdens de gastendag en de historische optocht) op Texel zal zijn. De fotowacht is een auto waarin een informatiecentrum ten be hoeve van foto- en filmamateurs is on dergebracht. Zij die tijdens het fotogra feren van de evenementen moeilijkhe den met hun camera krijgen of iets willen weten over belichting e.d. kun nen bij de auto van de fotowacht te recht. In de wagen is ook een donkere kamer gemaakt zodat ook in het onge mak van een vastgelopen of gescheurde film kan worden voorzien. De „beman ning" van de fotowacht bestaat uit twee personen die bereid zijn alle mogelijke foto- en filmtechnische inlichtingen te geven aan hen die de evenementen op de genoemde dagen op de gevoelige plaat willen vastleggen. Morgenmiddag om drie uur zal loco burgemeester, de heer C. H. Roeper, de grote, vier dagen durende, tentoonstel ling „Texel telt mee" openen. Zoals de naam al zegt, wil deze tentoonstelling een beeld geven van de geweldige zake lijke en andere activiteit, die zich op Texel heeft ontwikkeld. Het ligt voor de hand, dat de Texelse middenstand, die voor een plattelangsgemeente bij zonder goed gesorteerd is en over grote zaken beschikt, het merendeel van dc 58 stands in de 1800 m2 grote hal voor haar rekening heeft genomen. Aan dc tentoonstelling is ook een veeshow ver bonden. Twaalf stamboekkoeien van dc allerbeste soort, 13 schapen en lamme ren en een groot aantal konijnen, hoen ders en duiven zijn in een speciale tent, die als modelstal is ingericht, te bewon deren. Gedurende de middagen zullen de koeien van 3 tot 4 uur in de open lucht kunnen worden bewonderd. Stel lig zal voor de veeshow niet alleen van de zijde der agrariërs belangstelling be staan. Aan de show wordt meegewerkt door het Texels Schapenstamboek, de rundveefokvereniging, de Streekontwik- keling Texel en de kleindicrensportver- cniging „Kotex". Een stand feld die van het Na tionaal Lucht- en Ruimtevaartlabora torium te Amster dam. Het NLR, dat regelmatig nabij de Eierlandse vuurto ren raketten af vuurt met zg. vlie gende modellen, zal een deel van haar technische apparatuur tentoonstellen. Boeiend is ook de stand van de Helder- se Courant, waar o.a. een telexapparaat in werking is te zien. De telex is aange sloten op het ANP-net, zodat men op de tentoonstelling kan kennisnemen van het laatste nieuws. Ook de gemeente Texel heeft een stand voor haar reke ning genomen. O.a. zal er een model te zien zijn van een rioolzuiveringsinstalla tie. In de stand van de gezamenlijke Texelse vrouwenverenigingen wordt o.a. handwerk geëxposeerd. Ook het belang rijke werk van Staatsbosbeheer krijgt op de tentoonstelling de aandacht. In stand 43 krijgt men een overzicht van de werkzaamheden van de Staat op Texel. SJO Jaar stad interessante is ongetwij- Fraaic museumstand Dringend willen wij iedere bezoeker van de tentoonstelling aanraden de grote stand van het Texels museum niet te vergeten. Onder het motto „Texel in de loop der eeuwen" is er een tentoon stelling ingericht, waar een keur van schilderijen, etsen, aquarellen en oude tekeningen, foto's en voorwerpen is te zien. O.a. zijn de onlangs in ons blad besproken schilderijen van David Schul- man geëxposeerd en een groot deel van de schilderijencollectie Bakels. Natuur lijk is het werk van mej. S. de Wijn en A. Blok van der Velden niet vergeten. Voor een deel geven de schilderijen een beeld van Texel in vroeger tijden. Ook wordt een reeks foto's tentoongesteld, die in 1945 zijn gemaakt na de Russen opstand en de bevrijding. Interessant zijn ook de pamfletten en gedrukte waarschuwingen uit de oorlogsjaren en uit een veel verder verleden ori ginele inschnjvingsboeken van de mi litie uit het begin van de vorige eeuw en boeken met de keuren van Texel. Uit het begin van onze jaartelling dateren enkele tentoongestelde potten, die on langs bij archeologisch onderzoek zijn opgegraven. In de stand van het Texels museum is bovendien een kleine ten toonstelling ingericht van foto's, die ge maakt zijn door leden van de Texelse fotoclub „De Kiekendief". Modelwoning Door de Streekontwikkeling Texel wordt in samenwerking met de Huis houdelijke Voorlichting een modelwo ning ingericht. De woning is gebouwd in de linkervleugel van de T-vormige tentoonstellinghal en is stellig een be zoek waard. Tenslotte wijzen we op de buitenexpositie, waar de gezamenlijke Texelse smeden een tentoonstelling van landbouwwerktuigen hebben ingericht, voor een deel betrekking hebbend op het verleden. Naast de moderne machi ne ziet men ook het werktuig, waarmee men vroeger hetzelfde resultaat trachtte te bereiken. Op donderdagmiddag zullen op het podium on de consumptietent van de tentoonstellingshal onder auspiciën van de Huishoudelijke Voorlichting bloem schikdemonstraties worden gegeven door mej. S. Visser te Haarlem. De de monstraties duren elk een half uur en beginnen omstreeks twee uur 's middags. De tentoonstelling is morgen van 15.00 tot 22.30 uur geopend, donderdag en vrijdag van 14.00 tot 22.30 en zater dag van 10.00 tot 23.30 uur. Nogmaals vermelden we, dat de tentoonstellings hal telefonisch bereikbaar is onder nummer 2689.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1