Landelijk muziekconcours slaagde voortreffelijk hulp rubriek voor on«i«»r rc«i«kiie LANDBOUW en VEEJEELT T Succes voor Kon. Texels Fanfarecorps Duidelijk gedrag op de weg Blinde passagier aan boord van Marsdiep MONUMENTEN STOEL'S STEENHOUWERIJ Inlevering van het zegelboekje Volgende week gesloten, Prima BABY WEEGSCHALEN te huur bij N. WONDER, Jac. Bruijn Ger Dros Bouwvak- vakantiebonnen SSO Jaar stad Het Koninklijk Texels Fanfarecorps dat dit jaar met bijzonder goede resultaten uit de bus kwam, fotografeerden wij zet or dag in de Kccsomlaan te Den Burg tijdens de marswedstrijd. In het kader van de Texelse stadsfeesten organiseerde het Koninklijk Texels Fanfarecorps in samenwerking met de Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen zaterdag en zondag een muziekconcours, waaraan een dertigtal muziekkorpsen uit heel Noordholland hebben deelgenomen. In de grote tentoonstellingshal aan de Beatrixlaan te Den Burg brachten de korpsen op het podium de ingestudeerde verplichte en vrije nummers ten gehore. Het bijzonder fraaie weer van zaterdag deed echter veel publiek het strand verkiezen boven de muziek. Zondag toen de regen 's morgens met stromen neerviel, was de belangstelling belangrijk beter, maar toen was de organisatie genoodzaakt de mars- en tamboerwedstrijd van die dag naar een ander uur te verschuiven. Het hele concours had een bijzonder vlot verloop. De deelnemende korpsen sloten voortdurend zonder treuzelen aan, zodat geen tijd verloren ging en men op beide dagen voor de geplande tijd kon eindigen. Het Koninklijk Texels Fanfarecorps heeft op eigen bodem bijzonder goede resultaten behaald. In de ere-afdeling fanfare liet het voor het verplichte nummer 163 punten noteren en voor het vrije nummer 156V2. Het totaal van 3197* leverde een eerste prijs op. Dit fraaie resultaat is stellig een felicitatie waard aan het adres van de spelers en de bekwame dirigent de heer C. Rijf, onder wiens leiding de Texelaars tot deze verblijdende uitslag kwamen.. Aan het begin van beide concours- dagen werden de juryleden, dirigenten en besturen van de deelnemende korp sen ontvangen door het gemeentebe stuur in de aula van de Jac. P. Thijsse- school. Omdat burgemeester C. De Ko ning door familie-omstandigheden af wezig was, werd zijn plaats ingenomen door de loco-burgemeester, de heer C. H. Roeper. De heer Roeper wenste alle deelnemende verenigingen succes en wenste de jury sterkte bij haar be slissingen. Daarmee verklaarde hij het concours voor geopend. Terwijl de aan wezigen genoten van een door de ge meente aangeboden consumptie, sprak de heer C. Woudt, voorz. van de prij- zencommissie, namens de Algemene Ne derlandse Unie van Muziekverenigin gen. Hij prees het bestuur van het Ko ninklijk Texels Fanfarecorps, dat de in gewikkelde organisatie van dit con cours voor haar rekening had genomen. Tot de deelnemers zei hij, dat men ook bij het niet halen van een eerste prijs de moed niet mag laten zakken, maar uit de resultaten lering moet trekken. Hij zei tenslotte te hopen op een „ouder wets" concours, dat vlot en feestelijk zou verlopen. Vervolgens stelde hij de drie juryleden voor, de heren Marinus Adam, Joh. F. Pala en Flenry Verhaar. De heer Adam toonde zich eveneens er kentelijk jegens het gastvrije Texelse korps. Hij noemde de taak. die de jury tijdens dit concours op zich nam moei lijk, maar wist dat er objectief en streng zou worden geoordeeld. Dat sommige verenigingen een minder goed resultaat zullen behalen, moeten zij bij voorbaat beschouwen als een extra stimulans om het een volgende keer beter te doen. Ook de heer W. Albers, voorzitter van het organisatiecomité „Texel 550 jaar stad" voerde het woord. Hij vond het verbl jdend, dat na het optreden van het Noordhollands Philharmonisch Orkest bij de opening van de feestelijkheden, nu oox amateurs de gelegenheid krijgen een muzikaal evenement te verzorgen. De heer P. J Koorn dankte het ge meentebestuur voor deze prettige ont vangst. Ook in het verleden stond de gemeente altijd klaar om het fanfare korps van dienst te zijn. De medewer king van het organisatiecomité bij de organisatie van het concours was even eens voorbeeldig. De heer Koorn gaf daarop enige tech nische instructies, o.a. ten aanzien van de mars- en tamboerwedstrijden, die zaterdag onmiddellijk na de ontvangst begonnen. Bij de marswedstrijd boekte het Texelse korps een goed resultaat. Met IO4V2 punt werd een eerste prijs be haald. In de tamboerwedstrijd werd een tweede prijs toegekend voor de 195 be haalde punten. Tijdens de concertwed strijden, die 's middags in de grote tentoonstellingshal begonnen, speelde het Texelse korps als verplicht werk „Ouverture for an epic Occasion" van D. Wright en als vrij werk een deel uit „Aïda" van Verdi. Vooral het laatste werk sprak bij het publiek sterk aan. Hoewel de belangstelling voor de ver richtingen van het Texelse korps van de zijde van de Texelaars niet uitgesproken slecht was; hadden we toch wat meer luisteraars in de tentoonstellingshal verwacht. Het Koninklijk Texels Fan farecorps, dat Texel bij elk concours weer op een waardige wijze vertegen woordigt, had dan stellig heel wat stormachtiger toejuichingen te verwer ken gehad dan de enkele tientallen handdrukken die nu de beloning voor al hun inspanningen waren. Uitslagen zaterdag: Concertwedstrijd Vierde afdeling fanfare: Jeugdorkest Koninklijk Fanfarecorps West Fnsia te Twisk 142 verplicht. 14572 vrij, totaal 287 /2, le prijs, Jeugdorkest Concordia te Hoogkarspel. 135, 130, totaal 265, 2e prijs. Tweede afdeling fanfare: Christelijke Muziekvereniging Juliana te Marken 141, 141, totaal 282, 2e prijs. Eerste afdeling harmonie: De Eendracht te Kolhorn 145. 135, totaal 280, le prijs. Afdeling uitmuntendheid fanfare: Con cordia te Waddinxveen 1337», 1377s, totaal 171, 2e prijs; Concordia te Hoogkarspel 162. 1597s, totaal 32l7s, le prijs; Oefening Kweekt Kennis te Oost woud 15672, 150, totaal 3O6V2, le prijs. Afdeling uitmuntendheid harmonie: Eensgezindheid te Halfweg 139, 1407», totaal 27972. 2e prijs. Ere-afdeling fanfare: Concordia te Vin- keveen 139, 150, totaal 289, le prijs; Excelsior te Andijk 145. 13472, totaal 27972, 2e prijs; Koninklijk Texels Fan farekorps 163, 15672, totaal 31972, le prijs; Superieure afdeling fanfare: Konink lijke muziekvereniging West-Frisia te Twisk 13772, 142, totaal 27972, 2e prijs. Marswedstrijd: Afdeling Uitmuntendheid fanfare: Con cordia te Waddinxveen 89, 2e prijs, Tweede afdeling fanfare: Concordia te Vinkeveen 7972. le prijs; Erc-aldelin» fanfare- Koninklijk Texels fanfarekorps 1047*, le prijs. Tambocrwedstrijd: Tweede afdeling tamboerkorps: Konink lijk Texels fanfarekorps 195, 2e prijs. Eerste afdeling tamboerkorps: Eensge zindheid te Halfweg 188. 2e prijs; Eerste afdeling hoornblazers: Concordia te Vinkeveen 211, le prijs. Afdeling uitmuntendheid tamboerkorps: Concordia te Waddinxveen 187, 2e prijs. Uitslagen zondag: Concertwedstrijd: Derde afdeling fanfare: Jeugdkorps Ons Genoegen te Wijdenes 141 verplicht 147 vrij, totaal 288, le prijs; Eerste afdeling fanfare: Onder Ons te Dirkshorn 144, 1407s, totaal 2847s, 2e prijs; Door Wilskracht Saamgebracht te Venhuizen 135, 1487s, totaal 28372, 2e prijs; Eerste afdeling harmonie: Winkels har monie te Winkel 13672, 1357s, totaal 272, 2e prijs;. Uitmuntendheid fanfare: Ilpendams fan fare te Ilpendam, 1397s, 1267s, totaal 266, 2e prijs; Ons Genoegen te Wijdenes 1397s, 139, totaal 2787s, 2e prijs; An dante te Oosthuizen 14772, 141, totaal 2887s, le prijs; Helders fanfarekorps 154 158, totaal 312, le prijs. Mars- en tamboerwedstrijd: Door Wilskracht Saamgebracht te Venhuizen, mars, 95 punten, 2de prijs, tamboer 203, le prijs; Ons Genoegen te Wijdenes, mars 9372, 2e prijs; Helders Fanfarekorps te Den Helder, mars, 102, le prijs; Excelsior Oostzaan, tamboer, 1957s, le prijs; Amicitia te Landsmeer, 196, le prijs; Bergens harmonie jeugd drumband, 1977s, le prijs. Ccnccrtwedstrijd zondagavond: Beemsters Fanfare te Beemster, ver plicht 1487s, vrij 1457*, totaal 294. le prijs; Kunst na Arbeid te Zuid-Schar- woude, 1487s, 158, totaal 3067*, le prijs; Harmonie te Assendelft 1447a, 1517*, totaal 196, le prijs; Kunst na Arbeid te Purmerend 158, 16572, totaal 3237*, le prijs. TEXELSE MARKT Gisteren werden op de lammeren- markt 1361 lammeren aangevoerd, die 92,50 tot ƒ130,opbrachten. De han del was vrij vlot. Voorts werden 17 nuchtere kalveren aangevoerd (ƒ125, 175,—). DONDERDAG VERKIEZING „MISS A.O.K." Op donderdag 11 juni viert het Am fibisch Oefenkamp De Mok haar tradi tionele feestavond in „De Oranjeboom" te Den Burg. Behalve cabaret en bal vermeldt het programma de verkiezing van een „Miss A.O.K.Het is de bedoe ling dat een jury. bestaande uit verte genwoordigers van officieren, onder officieren, korporaals en manschappen uit de dames, die zich daartoe vrijwillig opgeven, een keuze zal doen. Ter voor koming van misverstanden wordt opge merkt, dat de candidaten voor de ver kiezing decent gekleed moeten zijn. Be langstellende deelneemsters kunnen zich nu al opgeven in „De Oranjeboom" BOTSING Or PONTWEG Voer het eerst sinds de invoering van de snelheidsbeperking op Texel heeft zich gistermiddag om 2.20 uur op de Pontweg nabij de kruising met de Duin weg een ongeluk voorgedaan. Er waren twee personenauto's bij betrokken, die beide werden bestuurd door Fransen. De wagens moeten vlak achter elkaar hebben gereden. De voorste wagen rem de plotseling af af voor een fietser, die de weg wilde kruisen. De achterste wa gen was niet meer in staat tijdig te rem men en botste met een flinke vaart op de voorste. Beide wagens werden be schadigd, waarvan de achteropkomende een Simca zeer ernstig. De politie maakte proces verbaal op. Links ot rechts? De automobilist voor ons schijnt het zelf niet te weten. Rij- aend op de as van de weg heeft hij alleen maar oog voor dat aeel van de dubbele file, dat zich voor hem uit beweegt. Zijn enige zorg schijnt te zijn welke van die twee files in dit och tenduur het snelst opschiet. En bij die file behoort hij dan De beide achter hem voortkruipende files deren hem niet. De bestuurders van die auto's moeten maar iaden wat de twijfelaar wil. Dan ineens neemt hij de beslissing, tenminste, dat denken wij en dat denkt de bestuurder van de rechts naast ons rijdende auto. Meneer de twijfelaar sluit zich aan achter de linker file, die nu wat sneller lijkt op te schieten. De bestuurder naast ons meent nu rustig het gat in de rechter file te kunnen opvullenMisgerekend! De twij felaar ziet ineens de rechter file als de voor hem meest ideale om zo snel mogelijk zijn einddoel te bereiken. Hij schuift naar rechts, maar daar is nu geen ruimte meer. De botsing is on vermijdelijk. Het blijft bij blikschade, deze keer en een versperde weg. Maar de twijfelaar is nu ineens zelfverzekerd geworden. „Meneer", zegt hij met veel bravour tegen de bestuurder van de andere wagen. „U was zwaar fout, u weet toch wel dat u niet rechts mag inhalen". Duidelijk gedrag op de weg me neer", zegt even later de ter plaatse verschenen politieman. „Duidelijk ge drag had de schade aan deze beide auto's kunnen voorkomen". Vele tien tallen automobilisten had ergernis en tijdverlies op dit drukke ochtenduur kunnen worden bespaard. Levensgevaarlijke onzekerheid Duidelijk gedrag op de weg. Ook dat is een aspect van onze verkeersveilig heid. Laat anderen niet in onzekerheid over wat we willen. Niets is gevaarlij ker dan onzekerheid over de handelin gen van een andere weggebruiker. Zeker weten en doen. Dat is een der sleutels tot een veiliger weg. Dit geldt voor de overstekende voetganger, maar dat geldt ook voor de bestuurders van voertuigen, ongeacht of deze twee- of meervvielig zijn. Van rijrichting veranderen zonder dit van te voren aan te geven, is in de politieregisters nog steeds een van de meest voorkomende oorzaken van ern stige of minder ernstige verkeersonge vallen. Maar even gevaarlijk is het ver andering van rijrichting aan te geven om dan op het laatste ogenblik te be sluiten toch maar rechtdoor te gaan. Weest dan consequent en volgt die ver anderde rijrichting, ook al moet u er een blokje voor om rijden of verderop keren. Dit laatste is een kwestie van enkele ogenblikken, maar in ieder geval hebt u daardoor voorkomen, dat een medeweggebruiker door uw onduidelijk gedrag in moeilijkheden werd gebracht. TENTOONSTELLING 550 JAAR STAD Hoewel de herdenking van Texel 550 jaar stadsrechten zeker geen speciaal agrarische aangelegenheid is, heeft het bestuur van de' vereniging voor Be drijfsvoorlichting gemeend zich niet ge heel aan deze zaax te kunnen onttreü- xen. Daarom neemt deze vereniging ook met een stand deel aan de grote ten toonstelling. Het gaat er in deze stand speciaal om de bezoekers iets te laten zien van zo n kleine 30 jaar landbouwvoorlichting. Daarbij wordt niet vergeten er op te wijzen, dat een goed functioneren van de voorlichting alleen mogelijk is als zij kan steunen op de activiteiten van an dere instanties en het bedrijfsleven. De gehele stand staat onder dit motto: „Ruilverkaveling schept nieuwe moge lijkheden. Bedrijfsvoorlichting en Streekontwikkeling helpen U om de mogelijkheden uit te buiten". De bezoekers vinden in de stand in de eerste plaats een kaart, die iets laat zien van de nieuwe mogelijkheden, die er door de Ruilverkaveling gekomen zijn. Ook enkele foto's illustreren dit. Ver volgens een aantal grote foto's, die een indruk geven van activiteiten van de Streekontwikkeling en de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting. De afsluiting vormt een dia-serie, die in een omlijsting van een aantal fraaie opnamen van het Texelse landschap, beelden geeft van 28 jaar landbouw voorlichting. De opbouw van deze serie is als volgt 1. Dit is Texel. Dit onderdeel wordt gevormd door boerderijen, schapen- boeten, het strand enz. 2. Herinneringen uit de dertiger jaren. Dit was de tijd van de goedkope melk, lage lammeren- en varkens- prijzen. 3. „Aanpassen" was de boodschap. De Texelse boer wordt van schapenboer ook bouwboer. Veel grasland wordt gescheurd. 4. Voorlichting biedt helpende hand. Het bouwboer-zijn stelt de Texelse boer voor vele vragen. In 1936 wordt de Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting opgericht. 5. „Wederopbouw op olk gebied". Na een hiaat van de jaren 1940 tot 1945 volgen een aantal beelden die laten zien, dat de jaren na de oorlog een tijd van uitbreiding en uitbouw op elk terrein zijn. 6. Ruilverkaveling schept mogelijkhe den. Waterbeheersing, boerderijver plaatsing geeft nieuwe kansen aan de Texelse boeren. 7. Ook Bedrijfsvoorlichting weet van aanpassen. Enkele geheel nieuwe ac tiviteiten van de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting. 8. Meer voorlichting door Streekont wikkeling. Door het inzetten van meer mankracht wordt speciale aan dacht besteed aan een aantal knel punten in de Texelse landbouw. 9 Ook bedrijfsleven gaat met z'n tijd mee. Een aantal dia's laat duidelijk zien. dat het bedrijfsleven op Texel met initiatieven komt. Het ligt in de bedoeling aan de be zoekers van de stand een tekstboekje uit te reiken, waardoor het mogelijk is cm de boodschap, die in de dia-serie wordt gegeven, beter te volgen. Wij zijn er van overtuigd, dat de tijd, waarin deze tentoonstelling wordt ge houden voor de Texelse boeren verre van gunstig is. We stellen ons niet voor. dat het hooi of de bieten in de steek worden gelaten om een bezoek te brengen aan de tentoonstelling en spe ciaal aan de agrarische stands. We vra gen dit ook in geen geval. Maar als U komt, neem dan ook even een kijkje in stand no 6 van de land bouwvoorlichting. We zullen er voor zorgen, dat in ieder geval altijd één van de landbouwvooFlichters aanwezig is. Een dezer dagen ontdekte TESO-personeel aan boord van de nieuwe veerboot „Marsdiep", dat zich een verstekeling aan boord bevond, die er in was ge slaagd een technische proefvaart mee te maken, maar na afloop daarvan het schip niet wenste te verlaten. Het was een zwaluw, die zijn klei-nestje tegen een der stuurhuizen had gemaakt. De vogel heeft nog geen eitjes en was juist met de bouw gereed ge komen. Het TESO-personeel zal alles doen om het werk van de zwaluw niet te verstoren. Wat natuurlijk niet wil zeggen, dat hei schip langer werkeloos in de ha ven blijft liggen dan strikt nood zakelijk is GESLAAGD DE KOOG Onze plaatsgenote, Ina Bruin, „Buitenwijck" te De Koog, be haalde op 4 juni j.l te Doetinchem de akte NXX, lerares kinderverzorging, opvoeding en handenarbeid en tevens het Ver. diploma K en O. Ze volgde de opleiding aan de Nieuwe Huishoud school te Amsterdam. AMATEURFILM OVER TEXEL OOGST SUCCES IN DUITSLAND De heer P. Straneh uit Keulen is amateur-cineast. In 1962 maakte hij van zijn vakantie-eiland Texel een 25 minu ten durende documentaire met geluid. Het produkt is zeer geslaagd, hetgeen blijkt uit het feit, dat de maker er on langs een tweede pnjs bij een wed strijd mee won. Bij die gelegenheid trad een ca. 1000 personen tellend publiek als jury op. De Texel-film van de heer Straneh werd algemeen tot de beste twee van de zes gedraaide films gere kend. Een Keuls tijdschrift wijdde een uitvoerige beschouwing aan de film. waarbij het eiland Texel herhaaldelijk ter sprake werd gebracht. De film geeft een algemeen beeld van het eiland en bevat veel goed opnamen van vogels. Ongetwijfeld is dit amateurprodukt een welkome gratis reclame voor Texel. TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,elke rege1 méér 0,25. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. m Boekh.) en ondei nummer ƒ0,25 meer. Te koop z.g a n kinder wagen en kleinbeeld- camera F. Schellinger, Heemskerckstraat 8, Oude schild Aangeboden 3 hectare ingerooid grasland voor beweiding met schapen. Daarna voor de verhuur op lan e termijn. Anton Bakker, Marsweg B 11, Den Burg, telefoon 2926 Te koop 100 pak gerste stro. v. Benthum. Eier- land tel. 275 Vermist een kruiwagen op luchtband, gaarne te rug bij W.J. Boon DeZes 1 ^Te koop prachtige Ja panse zijde hoenders (haan met 3 hennen) Kamerstr. 5, De Koog, telefoon 207 Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje J.C de Jaeger-v Sijp E. M. de Jaeger Witse, Bertha, Benny Corina Slufterweg E 133 F, Texel, 5 juni 1964 Met grote blijdschap en dank aan God geven wij u kermis van de geboorte van onze dochter en zusje Huberdina Gerarda Cornelia Wij noemen haar Berna G. Geurts A. Geurts-v.d. Krogt Franka Texel, 4 juni 1964, Weverstraat 38, Den Burg Heel hartelijk dank zeg gen wij voor de vele fe licitaties die we de 6e knei mochten ontvangen. Fam. Zuidewind Kerkeplaats Voor de blijken van be langstelling, bij het plot seling overlijden van onze schoonzuster en tante DOORTJE DE BOER, betuigen wij onze harte lijke dank. In het bijzonder danken wij de dames Dijt en de buren voor hun hulp en ds Koopmans, de heer Maat en dragers voor de laatste eer aan de overle dene bewezen. Fam de Vries Zuid-Eierland, Te>el juni 1964 Voorde vele blijken van be langstelling, ondervonden na het overlijden van onze beste broer, zwager en oom CORNEL1S BURGER, betuigen wij onze hartelijke dank; in het bijzonder aan Dr. Renout, Ds. Koopmans voor de troostrijke woor den, de Direktie van de Gollards Stichting en ver der dragers en kleedopleg gers voor de laatste eer aan de overledene bewe zen. Uit aller naam, P. Burger Westgracht 85 Den Helder LUTTKOUDORP 29-ALKMAAR Agenten De Cocksdorp C. BOS Hollandseweg C57 EierlandB. GIEZE, E 117a Den Hoorn G. BAKELAAR, Kerkstraat 2 De Koog: P EELMAN Brink 6 met ingeplakte vakantie zegels en werknemers- kaart op zaterdag 13 juni a s. van 2 lot 5 uur bij M. Bakker, Kogerstr 81, Den Burg. Het bestuur A.N B wegens vakantie Fa. A. Langeveld Pzn Schilderend. Wegens tentoonstel ling is de winkel op 10, 11 en 12 juni na 12.30 uur gesloten. Stenenplaats Wij zijn met vakantie tot 21 juni a.s. De Koog Gevraagd voor direkt voor de maand juni, voor halve of hele dagen Pension „Happy Days" Den Hoorn. inleveren bij H. de Ridder, Achtertune, Oosterend en H de Vries Ada van Hollandstraat 16 Den Burg op zaterdag 13 juni van 3 - 6 uur

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 2