(fro en fwartsjexeh in het harL, Weer komen raket neerge- bij Den Hoorn Texel viert feest Tentoonstelling „Texel telt mee" officieel geopend Lading vlas raakte in brand Op korte afstand van landbouwers Meer dan 650 bezoekers op de eerste dap, Boeiende expositie Bakkerij ,,'t Gouwe Boltje' te Oosterend gisteren geopend Meisje voor kantoor werkzaamheden Een nieuwe rubriek Drie bakkers verbouwden pand in Peperstraat VRIJDAG 12 JUNI 1964 77e JAARGANG No. 7868 Uitgave N.V. tJi. Langeveld de Rooi) Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart -f. 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Woensdagmiddag om 10 minutpn over vijf heeft een marine-straaljager van het type Seahawk een raket afgevuurd op een hooiland in de Hemmer nabij Den Hoorn. Het projectiel sloeg 1.80 meter diep in de grond op ca. 45 meter afstand van de 16-jarige Jacob Lap, die met de trekker op het land aan het schudden was. De gebeurtenis werd op wat grotere afstand waargenomen door de landarbeiders J. Kok en K. Dekker, die op een naburig perceel aan het werk waren. Desgevraagd verklaarden zij dat zij het vliegtuig uit de richting van de zandplaat de Hors zagen komen. Op het moment, dat de raket zich losmaakte van het toestel klonk een gierend geluid en een fraktie van een seconde later klonk een klap en vloog het op het land liggende hooi in brand. Zo diep zat het pnyektiel in |de grond, dat de steel van een schoffel in zijn geheel in het gat kon worden gestopt. Het betreffende perceel land is eigen dom van de heer KI. Lap te Den Hoorn. Zijn zoon sprong onmiddellijk na de inslag van de trekker en wist de vlam men rond het gat te doven. Het op de grond liggende hooi was over een stuk van vijf meter verbrand. De heer Lap waarschuwde onmiddellijk de politie, die korte tijd later ter plaatse verscheen en een onderzoek instelde. Het bleek, dat de raket onder een hoek van ca. 60 VERTROKKEN PERSONEN Petrus H. van de Wetering en echtge note, van Den Burg, salonwagen a.d. Keesomlaan naar Maasbracht, salonwa gen a.d. Industrieweg; Gesina IJ. Koorn ev. Meeldijk, van Den Burg, Schilder end 115 naar St. Pancras, Elzenlaan 5. MAN OVERLEEFDE VAL VAN DERTIEN METER DEN HELDER Dinsdagochtend deed zich bij de werkzaamheden aan de fuikhaven te Den Helder een bedrijfs ongeval voor dat betrekkelijk goed af liep. De 36-jarige monteur N. Raven- stein uit Alblasserdam viel van een dertien meter hoge steiger, die tegen een der fuiktorens is gebouwd. De man verloor het evenwicht toen hij gehurkt op het bordesje wachtte op de drijvende bok, die een contragewicht in de toren zou brengen. De man brak alleen een middenvoetsbeentje en liep enkele bloeduitstortingen en schaafwonden op. Hij is in het ziekenhuis Parkzicht opge nomen. graden in c(e bodem was geslagen. De Kon. Marechaussee werd op de hoogte gesteld, die het onderzoek in deze kwa lijke zaak van de Texelse politie over nam. Tweede keer Zoals onze lezers zich zullen herin neren deed zich op donderdag 22 augus tus van het vorige jaar een soortgelijk ongeluk voor in de buurt van Den Hoorn. Toen betrof het een twee- motorig marinevliegtuig van het type Grumman Tracker, dat twee raketten afvuurde op nog kortere afstand van Den Hoorn op een stuk land, waarop een gezin uit Rotterdam wandelde. De projektielen sloegen op korte afstand van de verschrikte vakantiegangers in de bodem. Door de Marinevoorlichtings dienst werd verklaard, dat de raketten werden afgevuurd door een technische misrekening. Toegezegd werd dat de aanvliegroute van de oefenende vlieg tuigen zou worden gewijzigd (Zie vervolg pagina 2) BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 3 tot en met 10 juni 1964 Geboren: Huberdina Gerarda Corne lia, dv Gerardus A. M. Geurts en Adriana M. van der Krogt; Noëlla, dv. Emiel M. de Jager en Janna C. van Sijp, Erik, zv. Johannes Kramer en Gezina Oosterbeek; Geertruida Maria, zv. Jan C. Zijm en Francina van Uden. Ondertrouwd: Aller Spanninga en Truus Hanny van Veen. Overleden: Harm Melissen, oud 66 jaar; Maria Jacoba Johanna Schansman, oud 62 jaar, wonende te Amsterdam; Antje E. Krijnen, oud 90 jaar. WEEKENDDIENSTEN DOKTOREN van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur: Dokter ELLAS, tel. (02220) 2039 (voor praktijken doktoren Coutinho, Elias en Van Loon) Dokter SIEBINGA, tel. (02222) 234 (voor praktijken doktoren Renout en Siebinga) DIERENARTSEN ingaande zaterdagmiddag 12 uur H. DE BOER, tel. (02220) 2527 WITTE KRUIS ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur Zr. MANNESSEN, Den Burg, tel. (02220) 2414. Zo is dan het feest van het stadsrecht begonnen, Het feest dat twee maanden ons houdt in zijn ban. Het feest dat gevierd wordt door ouden en jongen, Waar Tess'laar en vreemd'ling aan deelnemen kan. Het feest van ontspanning, cultuur en verblijden, Van sport en van spel, van muziek, zang en dans, Het feest, dat ons Texel doet zien door de tijden, Van wat er bereikt werd van vroeger tot thans. Dit is niet een feest van één dorp of gemeenschap. Dit feest is van allen vóór allen tesaam. Daarom geeft 't programma niet alles in één klap, Maar treden de dorpen om beurten ook aan. Want Texel is één en ondeelbaar voor allen. Het dorpschauvinisme is jaren reeds dood, Daarom zal het feestlied heel Texel rondschallen, Van Skil lot De Koog, van de Mok tot Rogsloot. Hijst daarom de vlaggen en blaast de bazuinen. Deel mee in de vreugd van ons Texelse land, Omzoomd door de golven, de dijken en duinen, Viert mede dit feest naar oud Hollandse trant. Laat iedere vreemd'ling die komt het maai weten Wat Texel gedaan heeft, thans doet en zal doen. 't Wordt feest op ons „Boltje" om nooit te vergeten, Komt slaat dan de trommels en steekt de klaroen! Huib de Rijmelaar. Op de eerste daq vcm de grote expositie „Texel telt mee in het kader van de feesten ter geleqenheid van het 550-jarig stadsrecht, zijn 654 bezoe kers qeteld, waaronder 60 kinderen. Dat Texel inderdaad meetelt, wordt op de tentoonstelling op indrukwekkende wijze duidelijk. Zowel de Texelse mid denstand als de andere exposanten zijn er in qeslaagd een zeer aantrekke lijke en smaakvol ingerichte show in te richten, die werkelijk een afspiege ling is van de enorme ontwikkeling die rich vooral de laatste jaren heeft voorgedaan. De Texelaar, die de tentoonstelling bezoekt, wordt vervuld met trots; de man van buiten het eiland met respect. De plattelandsgemeente Texel presenteert zich als een vooruitstrevende, modem denkende eenheid. Om twee uur woensdagmiddag opende de loco-burgemeester, de heer C. H. Roeper in aanwezigheid van een grote schare genodigden de expositie met een korte toespraak aan het slot waarvan hij de groen-zwarte vlag verwij derde van de veelzegqende naam van de tentoonstelling. propaganda-commissie werd later be- „Texel telt mee" hebben gesteund. Hij noemde de N V. TEM, N V. TESO, VW, PWN, PTT, het personeel van de gem. sociale werkplaats en de heer N. Slij- derink Hij besloot zijn toespraak met de wens dat alle standhouders een suc cesvolle tentoonstelling zouden beleven. „Geen normale tijden" De heer C. H Roeper vroeg zich aan het begin van zijn toespraak af wat het begrip „normale tijden" inhoudt. Hij zei er over te hebben gepeinsd naar aan leiding van deze tentoonstelling. De conclusie was, dat er nooit normale tij- den zijn geweest, maar dat er altijd sprake was van een bijzondere ontwik keling of toestand. Hij noemde enkele period.e uit de geschiedenis, die ten op zichte van elkaar enorm in welvaart verschilden en dan ook geen van allen normaal genoemd werden. De heer Roe per beschreef de ontwikkeling van Texel, die vooral de laatste jaren zo enorm veel sneller dan voorheen is ge gaan. Alleen reeds de veranderingen in de landbouw zijn indrukwekkend. De tijd, waarin een Texelse boer over meer dere paarden en "tientallen arbeids krachten beschikte, is lang voorbij. De mechanisatie deed z;jn intree. De Ruil verkaveling betekende voor Texel in een meer recent verleden een geweldige verandering. Over het verste verleden van het eiland vertelt o.a. de stand van Zie vervolg pagina 2) De voorzitter van de tentoonstellings commissie, de heer J. van der Pijl, ver welkomde de aanwezigen in de con sumptieruimte van de geweldige ten toonstellingshal. Onder zijn gehoor be vonden zich o.a. de deelnemende mid denstanders en andere standhouders, besturen van waterschappen, streekont- wikkeling en de directies van diverse Texelse ondernemingen. De heer Van der Pijl schetste beknopt de werkzaam heden, die tenslotte tot 't inrichten van de tentoonstelling hadden geleid De agrarische sectie gaf in augustus 1963 reeds te kennen ter gelegenheid van de viering van de stadsfeesten een agrari sche tentoonstelling in te willen richten in de aardappelbewaarplaats. Omdat ook de middenstand aan een tentoon stelling dacht, lag het voor de hand dat men samen iets op poten ging zetten. Mede op aandringen van de pers- en sloten de tentoonstelling een nog bre dere opzet te geven. Zij moest een beeld geven van Texel als geheel en zoveel mogelijk facetten van het Texelse leven tot uiting brengen. De consequentie was dat men daarvoor een zeer grote tent nodig had. De fa. De Boer uit Hens broek kon die beschikbaar stellen. In tussen maakte de Texelse middenstand gretig gebruik van de mogelijkheid om standruimte te reserveren. Zo groot was de belangstelling dat de ruimte na betrekkelijk korte tijd al geheel was volgeboekt. Moeilijkheden dreigden toen de „Marsdiep" niet op tijd in de vaart kwam. De achttien ton zware vracht auto's met de tent konden nl. niet met een der andere schepen van TESO wor den vervoerd, omdat zij veel te groot waren. Met succes werd een beroep ge- 'daan op de Koninklijke Marine, die met een landingsvaartuig met sleepboot de gehele tent in twee overtochten naar het eiland wist te brengen. Bij dit ver voer deed zich door slechte weersom standigheden enige vertraging voor, zo dat het eerst op het nippertje lukte alles op tijd op zijn plaats te krijgen en de tent met alle beschikbare tijd en man kracht juist voor de opening van de feesten overeind te krijgen. De tweede lading had men zelfs niet te Oudeschild kunnen lossen, maar aan de vliegtuig steiger van De Mok. De heer Van der Pijl stelde vast, dat alle moeite beloond is geworden Er is nu een tentoonstel ling, die er zijn mag. Speciaal vestigde hij de aandacht op de aparte linnen tent, die naast de hal is gebouwd en waar een permanente veeshow wordt gehouden. Hij dankte tenslotte allen, die op bij zondere wijze het tot standkomen van Maandagmiddag, even voor half zes, ontstond brand aan boord van een met vlas geladen schip in de haven van Oudeschild. De vrouw van de schipper zag ineens dikke rook opstijgen in de juist opgenomen deklading. De brand weer te Den Burg werd gealarmeerd, die in zeer korte tijd de plaats des onheils bereikte om het vuur te be strijden. Met vereende kracht werd be gonnen met het verwijderen van de vlaslading om do vuurhaard te kunnen blootleggen. Toen een groot gedeelte van het vlas op het haventerrein lag (zie foto), kon worden vastgesteld dat het vuur op de dekluiken was ontstaan. Aanvankelijk werd verondersteld, dat de hitte van de machines van het schip de oorzaak was. maar aangezien de luiken van boven waren ingebrand, moest die gedachte worden verworpen. Zeer waarschijnlijk is tijdens het laden van het schip een brandend peukje op het dek terechtgekomen, waardoor later het vlas ging branden. De schipper kan van geluk opreken, dat het ongeluk zich niet op zee afspeelde. Ongetwijfeld zou de bestrijding dan heel wat moei lijker zijn geweest. Gevraagd: P. SPANJER'S GROOTHANDEL Weverstraat 28 Er gaan in de Texelse Courant papieren portreten ver schijnen, zo vaak daar ruimte voor is, en zolang mocht blijken dat er belangstelling bestaat voor zulke geschreven portretten van men sen, die nu eens geen topfunctie in de NAVO bekleden en die niet de grootste snoek van het jaar hebben gevangen. Ieder mens is een boek op twee benen, ieder mens heeft een verhaal en i s een verhaal. De belangrijkheid van een mens wordt niet in eerste aanleg be paald door zijn functie, maar door zijn mens-zijn. Daarom komt ons de titel PA PIEREN PORTRETTEN zinvol voor: schildering van Texelse mensen door middel van het op papier beschreven gesprek. Het eerste PAPIEREN PORTRET vindt U elders in dit blad De Redactie. OOSTEREND Gisteren was het een belangrijke dag voor de heren G. Dros Pzn., S. Bremer en Fr. Blom. Tot voor kort waren zij zelfstandige bakkers, maar nu hebben zij de handen ineen geslagen om gezamenlijk één zeer mo dern geoutilleerde brood- en banket bakkerij te kunnen exploiteren. Gister ochtend om half elf is de nieuwe bak kerij in de Peperstraat met een een voudige plechtigheid officieel geopend. De drie initiatiefnemers hebben hun bedrijf ,,'t Gouwe Boltje" genoemd. Stellig zal deze naam in Oosterend spoe dig ingang vinden, want het is niet eenvoudig om telkens, wanneer men over dit voor Oosterend zeer grote bakkersbedrijf spreekt, de namen van de drie belanghebbenden te noemen. Over de voor- en nadelen van samen werking op een dergelijke wijze kan men lang discussiëren. Er is een spreek woord „Samen goed is armoed", maar een ander zegt „Eendracht maakt macht". Op dat laatste houden de heren Dros, Bremer en Blom het maar aan. Bovendien zou zonder deze samenwer king het stichten van een dergelijk be drijf in het geheel niet mogelijk zijn geweest. Het bedrijf is gevestigd in het pand, dat voordien aan de eenvoudige bakke rij van de heer Dros onderdak bood. Een ingrijpende verbouwing heeft het aanzien van het gebouw echter geducht veranderd. Achter de hele voorgevel ligt nu de winkel, die met zijn fraaie betimmering van de fa. Koning te Haarlem zodanig is ingericht, dat de klant een totaal overzicht krijgt van Een overzicht van de werkruimte in de bakkerij. Links ziet men de grote oven. alle lekkernijen, die in de achter de winkel liggende bakkerij worden ge maakt. De toonbank heeft een lengte van liefst vijf meter en is .met glas afgesloten. Ér is een gekoelde vitrine, waarin eveneens het verleidelijke gebak is te zien. Het bedrijf legt zich vooral toe op het maken van Texelse koek en taai-taai. De verpakte artikelen zijn opgeslagen in schappen langs de wan den en worden vanuit een kloof ver licht De gehele winkelverlichting is zeer doordacht. De bakkerij, die al meer dan een week in gebruik is, is voorzien van moderne apparatuur. Er is een oven met grote capaciteit geplaatst. De oven staat in een grote ruimte, waar meerdere mensen kunnen werken zon der elkaar tot last te zijn. In een apar te afdeling wordt het banket klaarge maakt. Ook de inpakafdeling is door een glazen wand van de andere be drijfsruimte gescheiden. Van hieruit kan men gemakkelijk de expeditie- ruimte bereiken, waar de auto's kunnen worden geladen. Daar staat ook de broodsnijmachine, die tegemoet komt aan de steeds groter wordende vraag naar gesneden brood. In alle bedrijfs ruimten is een overvloedige verlichting met TL-buizen aangelegd Samenvat tend kunnen we zeggen dat Oosterend een bijzonder fraai geoutilleerd bedrijf rijker is geworden. De verbouw werd uitgevoerd door het aannemersbedrijf Gebr. Timmer De elektrische installatie werd aangelegd door de fa S. Rentenaar; het schilder werk werd verricht door de fa. C. Bre mer en Zn. en voor het loodgieterswerk zorgde de fa. J. G. Oele te Den Burg.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1