Gidsenband oogstte succes in Duitsland EEN GETUIGE GEERVLIET N.V. ledereen sprak over de Hollandische Mcidel Waardevolle propaganda voor Texel Csirusfcge Zenuwen? In gesprek met PAPIEREN PORTRETTEN TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRUDAG 12 JUNI 1964 De Texelse gidsendrumband „Margarctha Sinclair" heeft in het afgelopen weekend een bijzonder succesvolle reis naar de Duitse stad Siegburg nabij Bonn gemaakt. De muzikale gidsen hebben bijgedragen aan de feestelijkheden ter gelegenheid van het 900-jarig bestaan van de stad. Ter gelegenheid daarvan was een feestwcek georganiseerd van 6 tot 14 juni. Hoewel het zeker niet in de eerste plaats de bedoeling was, is de onderneming een geweldige reclame voor het eiland Texel geworden. De zestig musicerende meisjes trokken sterk de aandacht. Duizenden mensen sloegen hun verrichtingen bij verschillende demonstraties gade. De geweldige belangstelling is mede verklaarbaar door het feit dat meisjesdrumbands in Duitsland in het geheel niet bekend zijn. Het bezoek uit Holland trok dan ook de aandacht van tal van Duitse dagbladen, die het optreden uitvoerig versloegen. Het korte verblijf in Siegburg heeft boven dien tal van interessante contacten opgeleverd. Zelfs was het enthousiasme zo groot, dat nu van Duitse zijde wordt overwogen de gidsen te zjjner tijd nog een keer uit te nodigen. innermg aan hun optreden een zilveren bokaal aan, die hij overhandigde aan de tamboer-maïtre. de twintigjarige Ria Bakker. Uit de enthousiaste reacties van het publiek kon worden opgemaakt, dat de gepresenteerde show zeer werd gewaar deerd. Het applaus klonk bijna voort durend, vooral toen de meisjes op per- fekte wijze het moeilijke figuur liepen, die speciaal in verband met de Texelse stadsfeesten is ingestudeerd. Op meer dere manieren werd het feit, dat ook op Texel feest wordt gevierd, onder de aandacht gebracht Er werden speldjes met het stadsfeestenvignet uitgereikt en op de trommen van de tamboers was hetzelfde symbool bevestigd. Na het spelen van een zestal nummers, die na afloop een ware ovatie verwekten, mar cheerden de gidsen af naar de school, waarna ze in gezelschap van hun Duitse vriendinnen de stad gingen bezichtigen. Om negen uur 's avonds vormden de muzikale gidsen de kop van een gewel dige 1 kilometer lange fakkel optocht door de straten van de stad. Ook bij die gelegenheid trokken de meisjes sterk de aandacht. Iedereen sprak tenslotte over de Hollandische Madel". Een toevallige omstandigheid was dat de gidsen in het blauw gekleed gingen met witte koppels. Blauw en wit zijn ook de kleuren van de gemeen- tevlag van Siegburg. De langdurige reis en het vermoeiende optreden daarna, deed de gidsen hevig naar hun bed verlangen. In principe werd tot de reis naar Duitsland besloten toen de instructeur van de groep, opperwachtmeester W. F. Stomp in 1961 tijdens een optreden van de band bij het defilée voor de jarige Koningin te Soestdijk. in contact kwam met enkele bestuursleden van de Neder landse Vereniging Marijke" te Bonn. De heren waren zeer enthousiast en meenden dat men in Duitsland groot succes kon oogsten met een voor dat land unieke band. De uitnodiging kwam met het verzoek om luister bij te willen zetten aan de opening van de feestweek te Siegburg. De stad zou alle kosten van reis en verblijf voor haar rekening nemen. Zaterdagochtend vertrok de groep met twee TESO-bussen Bijna in één ruk reed rtien via Roermond en Mün- chen-Gladbach naar Siegburg, een reis die ruim acht uren in beslag nam. De groep werd al op de autobahn nabij de stad verwelkomd door de organisatoren van de feestweek. Onder geleide werden de meisjes daarop naar het meisjesly ceum in de stad gebracht, waar ze wer den verwelkomd door hun gastvrouwen. Alle gidsen werden ondergebracht bij particulieren, die zich zonder uitzonde ring allen bijzonder gastvrij toonden en de meisjes overlaadden met attenties en geschenken Voor de jongere gidsen was de taalbarrière een moeilijkheid, maar desondanks was al na één avond de allerbeste verstandhouding ontstaan. Stellig was dit van het grootste be lang. Gedurende het verblijf bij de hun voordien volkomen vreemde meisjes van hun eigen leeftijd ontwikkelde zich wederzijds respect en waardering Enthousiast publiek Het eerste optreden van de band had zaterdag plaats op de grote markt van Siegburg. Het evenement was door pamfletten aangekondigd, zodat zich op het plein enkele duizenden toeschou wers verdrongen om de vrouwelijke band aan het werk te zien. De gidsen werden verwelkomd door de eerste burgemeester van de stad, de heer Heinrichs. Deze bood de band als her- Naar ambassade Zondag ging het met drie bussen in gezelschap van de gastmeisjes naar Bonn. dat 18 km. van Siegburg is gele gen. Er werd een bezoek gebracht aan de nieuwe Nederlandse ambassade, waar de band ontvangen werd door de chef Culturele Zaken. Het fraaie am bassadegebouw. dat 2V2 miljoen gulden heeft gekost, werd bezichtigd. Na afloop werden de meisjes door de heer Langen van de Nederlandse vereniging te Bonn getracteerd op dozen bonbons en de echtgenote van de Nederlandse ambas sadeur, mevr. Ittersum, schonk limo nade. Natuurlijk lieten de gidsen zich niet onbetuigd en brachten nog enkele nummers muziek ten gehore. Aan de heer Langen werd tenslotte een herin- neringsvaantje aangeboden. In de eetzaal van de kazerne van het zgn. Wachtbataljon, het keurkorps van het Duitse leger, werd een maaltijd ge bruikt, die bijzonder goed verzorgd was. Alleen het nagerecht, „kwark", werd minder gewaardeerd! 's Middags drie uur luisterden de gidsen de kinderspe len in de stad op door het geven van een demonstratie. Jammer genoeg kon men niet het volledige programma brengen omdat het begon te regenen. Later op de middag konden de meisjes in gezelschap van hun gastmeisjes, met wie ze intussen gezworen vriendinnen waren geworden, de omgeving van de stad bezichtigen. Op de laatste dag van het bezoek aan Siegburg werd op het grote sport terrein van de stad een bijzonder ge slaagde show gegeven. Weer waren en kele duizenden mensen er getuige van, waaronder veel kinderen Vlak voor de terugkeer naar Holland werd door de heer Stomp aan de organisator van de feesten een Delftsblauw wandbord aan geboden, namens het organisatiecomité 550 jaar stad. Ook werd hem een blauw wit vaantje als herinnering aan het be zoek overhandigd. Daarop zorgden de bekwame chauffeurs J. Verberg en Joh. Bruin ervoor, dat de vermoeide, maar terecht zeer voldane meisjes in korte tijd weer naar Texel werden gebracht. Hoe waardevol de reis van de band naar Duitsland was, werd al direct duidelijk, toen steeds meer mensen bij qeleqenheden waar de meisjes optra den, naar het eiland intormeerden en er de qrootste belanqstellinq voor aan de daq leqden. Zelfs werden in enkele qevallen definitieve afspraken ge maakt om er binnenkort een vakantie door te brenqen. Het is eens te meer duidelijk, dat de zeven jaar bestaande Marqaretha Sinclair-band van onschat baar belanq voor ons eiland is. Al meerdere malen heeft de band de naam van Texel in het nieuws ge bracht op een wijze, die onze reputatie in Nederland en daarbuiten alleen maar goed kan doen. Mijnhardfs Zenuwtabletten BELANGRIJKE VERGADERING TE OUDESCHILD OUDESCHILD Nu de feesten, die in Oudeschild zullen iplaats hebben in het kader van de viering „Texel 550 jaar stad", dichterbij komen, zal er op woensdag 17 juni 's avonds om 8 uur een dorpsvergadering belegd worden in het parochiehuis om allerlei zaken in verband hiermee te bespreken. Zoals bekend viert Oudeschild feest op 31 juli en 1 augustus, welke laatste dag tevens het grootse besluit zal zijn van de Texelse stadsfeesten. Het programma voor deze dagen zal op de vergadering uitvoerig besproken worden, terwijl verder aandacht zal worden besteed aan de mogelijkheden voor versiering van het dorp. Zoals U ziet; een belangrijke vergadering, waarvoor de feestcommis sie van Oudeschild alle dorpelingen van harte uitnodigd. door Gui Fortgens Hij is een man bij wie je meteen op scherp kunt gaan. Dat weet ik van vroeger, we zijn wel meer op scherp geweest, maar nooit kwetsend. Daarom meteen de vraag: Ze zeggen op Texel, Wes, dat je zo rood bent als een kraal. Wil je daar commentaar op geven? Van zo'n vraag gaat Jacob Johan- nis Westdorp niet onderuit. Er is niet eens een ogenblik stilte. Hij gaat er rechtuit op in. Voordat we tegenover elkaar aan de eettafel op scherp gaan. zitten we voor het raam wat is dat Cocksdorper kerkje aan de overkant toch lelijk eigenlijkop de koffie te wachten. Westdorp is geen perfectionist, dat zie je zo. Hij moet een man van het haalbare en het leefbare zijn. De kamer verraadt kinderen: een tekenbord aan de muur, een meetlint waarop ze kunnen zien of ze groter zijn geworden, speelgoed bijeen op de vloer. De telefoon gaat. Een korte notitie op een kladblaadje. Het bureautje in de hoek (het is eigenlijk geen bureau, het is een eenvoudig werkblad, zo'n opgehangen ding van draad en plaat) toont dat er aan gewerkt wordt. Nog een keer de telefoon, wéér een notitie. Kleine zelfstandige noemen ze dat. Ik heb er respect voor. Dan zitten we tegenover elkaar aan tafel. Dat praat beter. Hij heeft scherpe ogen, onderzoekend maar niet wantrouwend. Ik ben benieuwd Ze zeggen op Texel, Wes, dat je zo rood bent als een kraal?? Zijn gezicht spant zich niet. Het komt integendeel helemaal los, en de ogen twinkelen Nou wordt-ie goed wat ik heb gesteld is helemaal geen vraag. Ik heb hem daarentegen een compli ment gemaakt. Als ik hem had ge vraagd of hij van zijn kinderen houdt (een domme vraag), was er misschien nog een aarzeling geweest als reac tie op de demonstratie van grove stommiteit bij de vraagsteller. Maar nu Goed, we gaan er op in. Ja, ik ben zo rood als een kraal, als we die uitdrukking nou eens wil len gebruiken. En het is soms wel eens moeilijk je politiek uit te spre ken als je een eigen bedrijf hebt. Maar om het eens platweg te zeggen ik zal liever gras eten dan mijn politieke overtuiging te laten varen Ik moet er even bij nadenken: (Er speelt een citaat door mijn hoofd wie op zijn twintigste géén socialist is heeft geen gevoel, maar wie het op zijn veertigste nog is gaat mank aan verstand. Ik weet niet eens meer van wie dit aforisme is, de waarheid of leugen ervan laat ik graag ter discussie, maar Wes is geen sufferd, om de dooie donder niet. Hij is 44. Er moet dus iets méér zijn Ik vraag hem onderzoekend Je kunt het alleen maar zó scherp stellen, als je aan een politieke over tuiging geloofskracht toekent. De beaming ervan door hem blijft enkele minuten zwevende. We raken even van het onderwerp af. Je wilt wel eens zoeken in motieven die in vroeger schuil gaan. Westdorp heet geen Pieter Jelle; hij heet Jacob Johannis, namen met een bijbelse klank. Hij is geboren op Tholen. Vader Westdorp kwam in 1924 hij had het goed zwaar op Tholen naar Texel, en speelde ook geen blinde mannetje met zijn overtuiging. Ons huis was nooit vrij, zegt Jaap Westdorp. De politiek was er altijd gast aan tafel. Het streven om mij afzijdig te houden heb ik gered tot '48, het kan ook '50 zijn geweest. Toen moest ik er uit innerlijke drang tóch mee beginnen. Sedert '58 zit ik in de raad Ik herhaal de vraag Socialisme geloofskracht? Zeker, het socialisme heeft een mate van geloofskracht. Socialisme en christendom hebben hetzelfde uit gangspunt; dat is het opheffen van de zwarigheden van zeer grote groe pen niet-bevoorrechten Ik wil geen uiterste nivellering, en nog minder staatssocialisme Het gaat allemaal om de mate waarmee. En om de doel stellingen. Het maakt mij in wezen niets uit welke weg gekozen wordt: socialisme of christendom. Maar ik heb een weg gekozen zonder dogma ticus te zijn, en dat is het socialisme. Die weg komt mij het meest prak tisch voor. Christendom is een uni verseel bezit, en voor mij geen goede basis voor partijpolitiek.. Ik heb ORGANISATIE DORPSFEEST DE COCKSDORP-EIERLAND „ROND" DE COCKSDORP Er wordt nog wel eens beweerd, dat wanneer op Texel weinig belangstelling bestaat voor een vergadering, dit een bewijs is van het vertrouwen dat de leden van de vereniging in het bestuur stellen. Uit de zeer geringe opkomst op de 29 mei ge houden bijeenkomst mag dan worden geconcludeerd, dat dit ook met de be woners van De Cocksdorp en Eierland het geval is. Men heeft kennelijk het volste vertrouwen in het bestuur, dat belast is met de organisatie van de feestelijkheden te De Cocksdorp op 11 juli in het kader van de feesten „Texel 550 jaar stad". Het feestprogramma is gereed. Men wil de ouders nu reeds verzoeken hun kinderen aan te sporen mee te doen met de versierde optocht. Enige voorbereiding is voor een mooi resultaat noodzakelijk. De deelnemers aan de optocht zullen in drie catego- nën worden verdeeld: enkelingen, paren en groepen. Voor iedere categorie zijn vier prijzen beschikbaar gesteld Alle kinderen zullen worden verrast met een traktatie. De optocht, die van 9 - 10.30 uur 's morgens wordt gehouden, zal worden opgeluisterd door de ponyclub en de drumband. Van 11 tot 12 uur zullen alle Texelse ponyruiters meewerken aan een demon stratie. 's Middags om 2 uur start de knobbeltocht door Eierland. waar wan delaars, fietsers, bromfietsers en auto's aan mee kunnen doen. Om 8 uur 's avonds wordt het wagenspel „De Strooppot" opgevoerd en na afloop is er dansen in de feesttent. TEXELSE BOYS-NIEUWS De adspiranten hebben zondag pech gehad. De reis naar Alkmaar is wel ge maakt. doch door de vele regen, zijn de wedstrijden niet doorgegaan. Zaterdagmiddag worden de spelers van adspiranten a, met hun leiders in „het Zwaantje" verwacht om hun kam pioenschap een beetje te vieren. Zater dagavond worden de leden, vanaf 16 jaar, met hun dames om 8 uur in het Casino verwacht. Onder leden verstaan we natuurlijk ook Ere-leden. De avond is deze keer georagniseerd in samenwer king met G.D.S. ZON MAAN EN HOOG WATER Dc zon komt 14 juni op om 4.20 uur en gaat onder om 21.01; 17 juni op om 4.19 uur en onder om 21.03 uur. Maan: 17 juni E.K.; 28 juni V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 12 juni 10.19 en 22.44; 13 juni 11.03 en 23.32; 14 juni 11.46 en 15 juni 0.15 en 12.26; 16 juni 0.56 en 13.02; 17 juni 1 36 en 13 46; 18 juni 2.29 en 14.54; 19 juni 3.36 en 15.59; 20 juni 4 44 en 17.08. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. HULP AAN MINDER-VALIDEN In de week van 15 tot en met 20 juni a.s. houdt de Nederlandse Vereniging Sociale Zorg voor Minder-Validen ,-A.V.O." haar jaarlijkse collecte, o.m. op Texel. Sommigen zullen zich afvra gen of het houden van een collecte in deze welvaartstijd nog wel noodzakelijk is. Alles lijkt zo goed te gaan. Daarom willen wij gaarne een fragment aan halen uit de „Dreigroschenoper", dat luidt: „Denn die einen sind im Dunkeln Und die andern sind im Licht Und man siehet die im Lichte Die im Dunkeln sieht man nicht". Onze vereniging nu werkt voor de groep „die im Dunkeln sind" d.w.z. de mensen die het grote publiek niet ziet. Men loopt niet graag met zijn handicap te koop In het afgelopen jaar mochten wij weer vele minder-validen behulp zaam zijn, hetzij dat zij door ons me disch advies-bureau werden geholpen, hetzij dat zij in het bezit werden ge steld van invalidenwagens cf andere vervoermiddelen, prothesen enz. Alhoewel ons bestuur alle werkzaam heden geheel belangeloos verricht, is er voor de materiële hulp" vaak veel geld nodig. Gaarne bevelen wij onze collecte daarom in Uw gunst aan. Personen, die zich geroepen voelen, iets meer voor hun minder-valide mede mens te willen doen, dan een gave in de collectebus te deponeren, willen wij gaarne noteren als collectant(e). Zij kunnen zich opgeven bij het afdelings secretariaat, Reigerstraat 9, Den Hel der, of het correspondentschap Texel, de heer S van Heeringen, De Zes 2, Den Burg. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot 4 juni 1964 Gevonden te De Koog: honderiem met pen ning 116605; bruine portemonnee inh. ongev. ƒ10,lederen honderiem; bril met zwart montuur. Verloren te De Koog: bril met zwarte rand; bril met zwart gevlamde rand; rood tasje inh. gymschoenen en plastic sandalen; fototoestel Agfa Silette in tas; polaroid zonnebril (dames); gouden armbandhorloge; herenpolshorloge; wieldop en sierstrip van Fiat; herenzwembroek (zwart-wit). CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 17 juni worden de moeders van Oudeschild en Den Burg verwacht van 14.00 - 16.30 uur. GESLAAGD Aan de Rijksuniversiteit van Utrecht slaagde voor het tandartsexamen, de heer P J. Lap, geboren te Den Burg, thans wonende te Utrecht. KEIZERSGRACHT 411 AMSTERDAM HOORTOESTELLEN OORHANGERS HOORBRILLEN .Wij houden iedere 1e woensdag van de maand zitting bij de firma Halee, Beatrixstraat 52, Den Helder, tel. 4673 (02230), voor het verzorgen van uw recept en ZIEKENFONDSBIJDRAGE. Verkoop van batterijen, snoeren e.d. dagelijks op bovenvermeld service-adres. grote waardering voor de doorbraak, maar ik ben geen man uit de door braak Misschien is zijn formulering met helemaal waterdicht. Maar het gaat er niet om spelden in de spleten van het betoog te prikken. Als kernge dachte is zijn verklaring gaaf en rond, en ook begrijpelijk. Want het is de overtuiging van een gegrepen man, die er niet steriel mee achter de gordijnen is blijven zitten, maar poogt om er een praktische inhoud aan te geven. Daarom heeft hij een zetel in de gemeenteraad. Daarom doet hij méé op Texel. Zijn kinderen gaan naar de zondags school. Waarom? Voor mij is dat een vraag (misschien zijn mijn politieke inzichten wel een beetje achterlijk? Als ik aan socia lisme denk, is dat altijd rechtlijnig. Zo van: socialistenkinderen gaan niet naar zondagsschool, socialisten be drijven geen commercie, socialisten hebben manchester jasjes aan Er komt een antwoord op die vraag Natuurlijk gaan mijn kinderen naar zondagsschool. Ze leven in een westerse wereld met een christelijk- humanistische inslag. Ze moeten ook de religieuze kant van die wereld leren kennen, opdat ze later zelf kunnen beslissen. Ik ben voorstander van één nationale school, met gods dienstonderwijs als verplicht leer vak Dit is een a-dogmatische democra tische instelling, die onmiddellijk sympathie oproept. Maar dan rest er nog de open vraag of het mogelijk is dat een socialist zaken doet en dus het winstmotief nastreeft om zich en zijn gezin in stand te houden? En ook op die vraag komt de ver helderend antwoord: De tijd is nog niet zo lang voorbij dat het zó was, dat men iedere democratische poli tiek, als men commercieel actief was, kon aanhangen, behalve het socia lisme. Het gaf altijd wrijfpunten. Maar zo lang winst in goede zin ook kan betekenen, eigenlijk moet bete kenen, een redelijke beloning voor de diensten die zijn verleend (eerlijke handel is dienstverlening), dan is er geen strijdigheid. Die wrijfpunten zijn er nu niet meer. Dan wil ik van Westdorp weten hoe iemand in de raad komt En ook waarom er dus in de raad niet alleen „dure" jongens zitten, want West dorp is geen „dure" jongen Zijn antwoord daarop is wat terug houdend. Hij weet het natuurlijk wel, maar hij wil vóór alles de schijn ver mijden dat hem trots of eerzucht zal worden verweten. Langs de kant is men altijd zo vlot met dergelijke be oordelingen; dat ervaart iedereen in een kleine gemeenschap die wel eens probeert zich in te zetten. Hij zegt zoekend naar de juiste woorden Het is een gedreven worden. Dat gaat zo maar. En het is goed dat de gewone man de kans krijgt zijn gewone stem in de raad te laten horen. Als je je eenmaal poli tiek gaat interesseren, en je zet je zelf helemaal in, dan is zo'n raadslid maatschap logisch. Het is niet van vandaag op morgen, maar geleidelijk. Je wilt strijden; dat zit in je karak ter. Maar het is nu natuurlijk alle maal wat anders geworden, ik mag gerust zeggen dat het lauwer is, er is zoveel bereikt, en daar kun je nu ook weer niets tégen hebben Hij herhaalt nog eens duidelijk zijn politieke instelling Ik ben socialist, en daarom ben ik lid van de Partij van de Arbeid, om dat deze partij mijn qjpvattingen over de middelen naar het doel het meeste nabij komt. Ik ben geen kritiekloos lid. Het gaat mij om de leefbaarheid, het haalbare Eén ding is uit het gesprek met Jaap Westdorp zonder meer duidelijk. Hij doet de dingen niet half: hij heeft gekozen voor het socialisme, ze mo gen hem rustig zo rood als een kraal noemen, hij is met overtuiging frac tievoorzitter in de raad. Als hij voor het christendom zou hebben gekozen, was hij nu een actief diaken; daar ben ik van overtuigd. En als hij katholiek was, zou hij minstens voorzitter van de congre gatie zijn, of misschien wel priester. Voor zijn portemonnee zou hij mis schien beter een liberaal kunnen zijn. Maar Westdorp is geen opportunist. Ik heb bepaald geen hekel aan hem. Integendeel.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 3