Texels geschiedenis herleeft in groots opgezet klank- en lichtspel (aEE£"S55iCJSSW2,iiaBEaByaBUI:l::3HI TEXEL Driehonderd personen in „Wij wonen op een eiland Gelderse maatschappij nam proef Veel belangstelling voor rondvluchten Spel in de zomer Volgende week op Speelweide te Den Burg DINSDAG 7 JULI 1964 Ik 77e JAARGANG No. 7875 TEXELSE®»COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Verschünt dinsdags en vrijdags. Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 1 lil Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen- Redaktie: Harry de Graaf, Wilbelminalaan 33, (jfVO CU WUVts WX'6 S lïï rJ Cl 10 Clft^ Den Burg, tel. 2058, avonds 2382. *-ƒ 1/ VIÏ /W i* Z_> V Is r O H t> f <J V V f if W tp 12 p 2V-V--S' W ^01 4* - 'm Al meer dan een half jaar is men doende met de voorbereiding van het massale klank- en lichtspel „Wij wonen op een eiland" dat op dinsdagavond veertien juli op de speelweide te Den Burg zal worden opgevoerd. Het ander half uur durende spel zal een van de meest „Texelse" evenementen zijn in het kader van de stadsfeesten, want niet minder dan driehonderd Texelaars zijn erbij betrokken. Niet ieder der medewerkenden zal men echter in levende lijve op het podium kunnen zien, want van velen hoort men slechts het geluid, dat intussen reeds op de band is vastgelegd. Dit geluid zal via reusachtige verster kerinstallaties tijdens het spel ten gehore worden gebracht. Op het ogenblik is men druk doende met de laatste voorbereidingen. De door de heer C. F. van Neerijnen ontworpen décors zijn vrijwel gereed en op de speelweide is het houten podium van 20 x 10 meter aangebracht, alsmede twee zeven meter hoge houten torens van waaruit de licht- en geluidsapparatuur wordt bediend. Het klank- en lichtspel wil op bijzondere wijze een beeld geven van de historische ontwikkeling van Texel door de eeuwen heen. Het geheel zal een manifestatie worden van muziek en toneel, voortgebracht door diverse Texelse verenigin gen met zeer bijzondere ondersteuning van licht- en geluidseffecten. Op indrukwek- Het reddingwezen ontstaat en we ma- ISO Jaar itad kende wijze zal het spel dinsdagavond starten. Om onge veer 9 uur zullen van verschillende punten in Den Burg de Texelse fanfare korpsen en drum bands naar de speelweide marche ren. Zij stellen zich op het podium op en blijven musiceren tot half tien. Het spel begint met het uitbeelden van de schepping door middel van geluids- en lichteffekten. Dan maken we het ont staan van Texel mee ten tijde van de ijstijden. We zien Texel groeien en de bevolking vestigt er zich. Maar dan, in 1414, wordt de bevolking bij het wereld gebeuren betrokken. Een heraut te paard stormt met pages het podium op en maakt in opdracht van graaf Willem van Beieren bekend, dat het eiland stadsrechten heeft verkregen. Dit is re den tot grote vreugde. Klokken worden geluid en er wordt gedanst en gezongen. Andere belangrijke gebeurtenissen uit Texels geschiedenis volgen. We zien hoe de zee haar zware tol eist en hoe schepen voor de rede bij vliegende storm ten onder gaan. We maken mee hoe Texel wordt bezocht door Michiel Adriaanszoon de Ruijter. Hij komt „orde stellen" op de vloot en wordt ont vangen door de schout We zien iets van de genadeloze strijd tegen het water. POPPEKAST ALLEEN VOOR KLEUTERSCHOLEN In de vorige editie meldden wij ten onrechte dat de poppekastspeler en clown „Woody" zou optreden voor de Texelse kleuter- en lagere scholen. Alléén de kleuterscholen zullen Woody kunnen zien. Gisteren hebben de kleu ters van Oudeschild van het clown- en poppekastspel kunnen genieten. Heden ochtend half tien volgt de kleuterschool van D e Cocksdorp. Vanmiddag twee uur de kleuterschool van Oosterend Morgenochtend de Chr. kleuterschool Den Burg, morgenmiddag de Nutskleu- terschool. De Koog: donderdagochtend 9.30 uur, Den Hoorn: donderdagmiddag 2 uur; R.K kleuterschool Den Burg: .vrijdagochtend half tien. ken mee hoe Maarten Boon en zijn mannen er na zeven uren worstelen met de elementen in slagen de bemanning van een Driemastschoenei te redden en aan land te brengen. Zo gaat het verder. Texel wordt gro ter; de polders ontstaan. We komen in de twintigste eeuw. De TESO wordt opgericht en de strijd met Bosman ont brandt. Nog meer belangrijke perioden uit Texels geschiedenis passeren de re vue. Welvaart en tegenspoed wisselen elkaar af. De oorlog met de bloedige opstand der Georgiërs, sluit een hoofd stuk uit de historie. Dan volgt een bloei als nooit tevoren, een periode van welvaart, waarvan het einde nog niet in zicht is Veel medewerkers Waarschijnlijk zullen nog nooit eerder zóveel Texelaars hebben meegewerkt aan een manifestatie als aan dit klank en lichtspel We noemen de Texelse fanfarekorpsen met hun drumbands en de drumband Margaretha Sinclair. Ver der de zangverenigingen „De Stem des Volks" o.l.v de heer H Craanen, het dameskoor Den Burg o.l.v. de heer J Visser, en „Soli Deo Gloria" te Ooster end o.l.v. de heer C. Bremer. Zeer be langrijk zal ook het aandeel zijn van de toneelverenigingen „UDI", „Sint Jan" en ,,'t Amateurtje" Voorts wordt meegewerkt door de Volksdansgroep Texel o l.v de heer Veldwisch en de jeugddansgroep o.l.v. de heer Kasse- naar. Aan het indrukwekkende slotge deelte van het spel werken de gymna stiekvereniging Texel en de gymna stiekvereniging Oosterend mee. Het korps Luchtwachtdienst Texel zal o.a. betrokken zijn bij het in beeld brengen van de bezetting en de Russenoorlog. Dat ook de Stichting Texels Folklore bij dit historische spel onmisbaar is, ligt voor de hand. Ook is medewerking toe gezegd door de Paardensportvereniging Het uitgebreide scenario van het spel, dat we dezer dagen even hebben mogen inzien, is geschreven door de leden van de creatieve werkgroep, de heren J. A. v d. Vlis, J Hennephof, H. Femjn en J. v.d Kerkhof Met een groot deel van de praktische verwezenlijking is de heer G. J. de Haan belast. De geluidsopnamen zijn intussen reeds gemaakt door de In de werkplaats van Gemeentewerken aan de R. P. Keijserstraat wordt op het oqenblik de laatste hand qeleqd aan een serie fraaie décors voor het klank en lichtspel, die ontworpen zijn door de heer C. F. van Neerijnen te Den Helder. Het timmerwerk wordt verricht door qemeentepersoneel onder leidinq van de heer D. Huizinqa. Voor het schilder werk zorqt de fa. J. J. Vonk. heer J. D. Roeper. De weergave ervan verzorgt de fa. Kurth te Arnhem, die ook voor de effektverlichting verant woordelijk is. De algemene regie van het spel berust bij de heer J. Hennephof Moeten wij nog zeggen dat niemand deze unieke gebeurtenis mag missen? Toegangskaarten zijn verkrijgbaar a ƒ2,(kinderen van veertien jaar en jonger ƒ1.Het spel zal slechts één maal worden opgevoerd. Wanneer de weersomstandigheden dinsdag ongun stig zijn, verschuift de opvoering naar woensdagavond. Het folk'oreprogramma van die dag zal in dat geval komen te vervallen. Deze twee 7 meter hoge bouwsels op de speelweide te Den Burg lijken ge ïnspireerd te zijn op de beruchte wacht torens, zoals men die o.a. lanqs het IJzeren Gordijn kan zien Ze zullen echter een belanqrijke technische func tie hebben tijdens het massale klank en lichtspel op dinsdaqavond 14 juli. O.a. zal de licht- en qeluidsapparatuur er vanuit worden bediend. De toren werden geheel belanqeloos ge timmerd door de heer A. Waqen te Oudeschild. Rechts onder ziet men nog juist een qlimp van het 200 m2 qrote houten podium. Zondagmiddag heeft de Gelderse Luchtvaartmaatschappij uit Teuge vanaf het Texelse vliegveld een aantal rond vluchten boven Texel gehouden. Het was de bedoeling na te gaan of voor de rondvluchten voldoende belangstel ling bestaat om ze ook gedurende de ko mende tijd wekelijks of zelfs dagelijks te kunnen houden. De proef is bijzonder gunstig uitgevallen, want niet minder dan dertig passagiers meldden zich, zo dat tien vluchten moesten worden ge maakt. De passagiers betaalden elik voor de vijftien minuten durende vlucht ƒ12,50. De maatschappij gebruikt een Jodel Mousquetaire, een êén-motorig toestel, dat behalve aan de piloot plaats biedt aan drie passagiers. De Jodel is boven Texel geen onbekende verschijning, want al eerder werden met dit type rondvluchten gehouden. De maatschappij wil nu deze vluch ten iedere zondagmiddag houden en tij dens de drukste weken dagelijks De initiatiefnemers vrezen echter dat zelfs bij grote belangstelling het rondvliegen voor hen geen goudmijn zal zijn. Met het telkens overvliegen van het toestel MENINGEN OVER DE VOORLICHTINGSWONING Tijdens de tentoonstelling „Texel telt mee" exposeerde de Huishoudelijke Voorlichting in de grote hal een voor lichtingswoning. Aan de bezoekers van de woning werd een enquêteformulier uitgereikt, waarmee men zijn mening over dit woningtype kon uiten. Inmid dels zijn ruim 200 ingevulde formulieren terug ontvangen. Hoewel ze bestemd zijn om naar de afdeling Wonen van de Landbouwhogeschool te Wageningen te worden gestuurd, wallen we toch iets over de resultaten melden. De gestelde vragen hadden betrekking op de inde ling, de inrichting en de bijzonderheden die de bezoekers(sters) van de woning waren opgevallen Gebleken is dat 85°/o van de inzenders de indeling practisch of goed vond. 10u/o vond bepaalde on derdelen minder practisch en 4% sprak ronduit zijn afkeuring uil. De meeste bezwaren werden geuit tegen de open verbinding tussen keuken en kamer. De vrees werd uitgesproken, dat etenslucht zich door het gehele huis zou versprei den Inderdaad zou dit gebeuren als in de wasemkap geen ventilator wordt ge maakt, die alle damp onmiddellijk af zuigt Een ventilator is dan ook zeker nodig al was deze in de woning op de tentoonstelling niet aangebracht. Zeer terecht merkten verschillende bezoekers op dat de woning eigenlijk een halve meter breder moest zijn bij de eet- en zithoek Dat dit bij de modelwoning met het geval was is te wijten aan ruimte gebrek in de tent. Zeer enthousiast liet men zich uit over de werkkast en de vuilgoedberging. Tekeningen van dit onderdeel zijn verkrijgbaar bij de Huis houdelijke Voorlichting, Postbus 34, Den Burg. Bij de inrichting van de wo ningen was gestreefd naar een goede, practische en bruikbare meubilering. Niet ieder was het met de keuze eens. Zeer begrijpelijk: smaken verschillen. De belangrijkste bedoeling van de mo delwoning was te laten zien hoe het óók kon. Daar is men ongetwijfeld in geslaagd. vanuit Eelde zijn grote kosten gemoeid. Bovendien wordt heel wat van de winst afgeknabbeld door de landingsgelden, die aan de N.V. Luchtvaartterrein Texel moeten worden betaald en die de heren rijkelijk hoog vinden. De toestand zou gunstiger worden als het toestel voort durend op het vliegveld Texel zou kun nen worden gestationeerd. Gezien deze omstandigheden wil men, alvorens een definitief besluit te nemen, het een en ander met het bestuur van de N V. Luchtvaartterrein bespreken. Het be stuur van de N.V. is echter beslist van plan deze zomer op vaste tijden rond vluchten boven Texel te laten uitvoe ren. Wanneer men met de Gelderse maatschappij niet tot overeenstemming kan komen, wil men andere liefhebbers benaderen. Over veilig verkeer Laatst overkwam het ons, dat er iemand voor ons reed, die de weg zocht, die niet precies wist welk rijvak hij moest kiezen en die op het kruispunt aarzelend rondkeek, niet wetend welke richting hij moest inslaan. Wie iedere dag een vaste route van het huis naar het werk rijdt en omgekeerd, rijdt meestal met eenzelfde groep wegge bruikers op, die allen de weg op hun duim kennen en met wie hij samen het spel speelt. En dan komt er ineens zo'n spelbreker. Maar is het wel een spel breker? Is het niet eerder zo, dat deze man het spel wel wil meespelen, maar het niet kan? Is het dan niet volkomen dwaas zulk een dwarsrijdcr bij voorbaat als spelbreker te beschouwen, d.w.z. ons te ergeren. Deze dwarsrijders zijn meestal toeris ten, mensen die het verkeer in onze stad of de wegen in ons dorp niet ken nen. Zij aarzelen, omdat zij de weg niet kennen en zij zelf voelen zich misschien wel het meest opgelaten, omdat u, zij het onbewust, toch achter hen aan jaagt. Is het u zelf in het buitenland nooit gebeurd, dat u de weg kwijt was en dat u, met een gevoel van hopeloosheid, straat in, straat uit maar bleef doorrij den? We hebben het wel gepresteerd, dat we dan voor een stoplicht gehaast uit de auto sprongen om aan de man achter ons, zo goed of zo kwaad moge lijk in de vreemde taal, te vragen waar we heen moesten. Die ons overigens keurig terecht hielp. Daar de zomer de tijd van het toeris me is, moeten we er rekening mee hou den, dat er dan meer vreemdelingen zich in het verkeer bevinden. Wat tole rantie kan dan geen kwaad en meestal verliezen we er niets mee, omdat we even later toch weer bij de file moeten aansluiten Het is goed, ook als we zelf naar het buitenland gaan. om dan de verkeers regels van dat land te kennen. Ook het Verbond voor Veilig Verkeer geeft deze regels uit. Het kan u helpen in een an der land vlugger te vatten waarom men zich daar in het verkeer wat anders gedraagt dan bij ons. Laat het u niet afschrikken als u de regels eens niet zo goed kent of als u meent ze niet zo goed te hebben onthouden. De hoofd zaak is, dat u een goed weggebruiker wil zijn en dat u, als u het niet weet, oplet hoe het verkeer loopt. Dan merkt u, dat u zich gemakkelijker aanpast dan u had verwacht. Dat kan zowel de Duit se verkeerspleinen betreffen als de Zwitserse voorrangs'regels of de Belgi sche verkeerslichten. Het verkeer is een spel en nu kunnen wel de regels ver schillen. maar hel spel moet overal ge speeld worden. Dit geldt ook voor de vreemdelingen, die uw eigen verkeerspad kruisen. Help hen zich zo goed mogelijk aan te passen en het spel mee te spelen. Het is daarbij altijd een goede regel om inschikkelijk lijk te zijn.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1