Klank- en lichtspel werd succes Twee avonden trokken 1979 bezoekers Indrukwekkend resultaat van samenwerking Telefonisch vanuit Canada ,,'t Warenhuis in de Knoppenbuurt" officieel heropend TEXELSEWCOURANT WigaTe N.V. tJu Lange veld de Rooij Verschijnt dintdags en vrijdags. Postbus 11 Deo Burg, Texel - Tel. 2058 7 1 lit Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen- Redaktie: Harry de Graaf, Wllhelminalaan 33, 41fl f1/ /J \f I O l/\/?T 1/1 /t*f~ bank* Postg'ro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart. Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. W V V i I LVill LV <X C V O 1H fJ CI "Jill L^) 30 ct incasso* Adrertentlei: familieberichten J 14 ct p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. KLANK- EN LICHTSPEL GETUIGT VAN GEMEENSCHAPSZIN Een dezer dagen mocht ik getuige zijn van het klank- en lichtspel „Wij wonen op een eiland". Het was de moeite v/aard! Tussen de regels door graag mijn complimenten voor de regie en uitvoerenden. Enkele eeuwen van men sengeschiedenis trokken in één avond nog eens de belangstelling van de aan wezigen De historie van het eiland Texel kent haar hoogtepunten van vreugde en verdriet. En ware mense lijke vreugde en verdriet treffen ons altijdtenminste als wij fijnge voelige mensen zijn. Misschien is een van de grote waar den van dit klank- en lichtspel, dat de historische taferelen ons doen aanvoe len, dat wij samen als gemeenschap eikaars vreugde en verdriet moeten dragen zoals de bevolking van Texel dit heeft trachten te doen in de voorbije eeuwen. Gemeenschapszin maakt een volk sterk en eensgezind. Vooral in deze tijd hebben wij elkaar nodig. Wij staan voor een grote taak zowel maatschappe lijk als kerkelijk Ieder van ons moet met zijn capaciteiten en eigen inbreng dienstbaar zijn aan de gemeenschap. En wat zullen de schrijver en de spe lers van het klank- en lichtspel anno 2014 (600 jaar stadsrechten) over ons te zeggen hebben? Dat hangt van ons afmensen van 1964. J. W. Stam. RIJBEWIJS INGEVORDERD ZUTD-EIER.LAND Woensdagmid dag om ongeveer vijf uur deed zich op de Postweg een ongeluk voor, dat ont stond toen C. Z. uit Den Burg met zijn auto een zo abrupte manoeuvre maakte, dat de wagen kantelde. Hij kwam uit de richting van De Cocksdorp. Gebleken is dat de auto eerst de linkerberm is inge reden, waarna de chauffeur door een ruk aan het stuur naar rechts, de wagen deed kantelen. De auto vertoonde slechts lichte beschadigingen en ook de chauffeur had geen verwondingen opge lopen. Tegenover de politie verklaarde Z., dat hij had uitgeweken voor een tegen ligger, die aan de verkeerde kant van de weg reed. Een getuige verklaarde echter niets van een tegenligger te heb ben gezien. De politie stelde vast dat Z. niet in staat was zijn voertuig naar behoren te besturen en heeft zijn rijbe wijs ingevorderd. BUITENLANDSE BELANGSTELLING VOOR TEXELSE POOTAARDAPPELEN (Van een medewerker) Dinsdag werd Texel bezocht door twee landbouwlcraren uit Tunesië, die praktische kennis kwamen vergaren op het gebied van de pootaardappelteelt. Zij werden vergezeld door de heren De Haan, hoofdcontroleur van de N.A.K. in Noordholland en ir. Schrocvers, inspec teur van de landbouw in buitenlandse dienst, die tevens als tolk fungeerde. Het gezelschap werd rondgeleid door de NJV.K.'-controleurs van Texel, de heren De Wolf en Munters. Bij C. M. Bakker, „Alexanderhoeve", werd een perceel Sientje aardappelen van 4.50 h.a. bekeken De Tunesiërs wa ren verbaasd over de prachtige stand van het gewas en de prima gezondheid. Ze lieten zich uitvoerig voorlichten over de veldkeuring van de pootaardappelen, de klassifikatie en het berekenen van het ziektegetal. Dit werd hun door de N.A.K.-controleurs op aanschouwelijke wijze uitgelegd aan de hand van inge wikkelde vermenigvuldigingscij f ers. Daar er in het perceel van de heer Bakker praktisch geen zieke planten voorkwamen, ging men vervolgens naar een andere teler, waar het ras Record werd bekeken. In dit perceel was voor de heren meer te bekijken, o.a. was hier het beruchte Y-virus goed te zien. Ten slotte werden nog enige percelen be zichtigd, die doodgespoten waren. Tijdens de gesprekken kwamen nog verschillende interessante bijzonderhe den voor de dag. o.m. dat in Tunesië de opbrengst per ha. aardappelen slechts 3000 kg. bedraagt, hetgeen slechts 1/10 deel is van de hoeveelheid, die op Texel gerooid wordt. Daar staat edhter tegenover, dat men 3 tot 4 maal per jaar kan oogsten in Tunesië; hier door heeft men geen bewaarproblemen. Het pootgoed moet steeds ingevoerd worden en de Nederlandse pootaard appelen staan in Tunesië goed aange schreven. Bij het afscheid zeiden de heren, dat het een bijzonder leerzame dag voor hen was geweest. VOETBALLERS MET BAARD GEVRAAGD DE WAAL In verband met de op zaterdagmiddag te spelen voetbal wedstrijd tussen inwoners van De Waal en de Texelse Baarddragers, wordt een dringend beroep gedaan op baarddra- gende Texelaars om het elftal te helpen vormen. Intussen hebben vijf man zich reeds aangemeld, zodat nu nog een zes tal baarddragers nodig is. Opgave bij de heer W. Albers te De Waal. VRIJDAG 17 JULI 1964 77e JAARGANG No. 7878 BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL Waardevolle goederen ontvreemd DUITSER BRAK AUTO'S OPEN In het afgelopen weekend werden twee in De Koog geparkeerde auto's van Duitse gasten opengebroken. De voor ruit van beide wagens was ingeslagen en diverse voorwerpen, waaronder een autoradio, gereedschappen, deken, pull over en zelfs een reservewiel waren ver dwenen. Door de oplettendheid van een van de benadeelden heeft de politic woensdagmiddag echter de dader kun nen pakken. De Duitse automobilist, die zijn re servewiel kwijt was, herkende dit onmiddellijk, toen hij het zag zitten aan een Volkswagen, die in de Ruyslaan stond geparkeerd. Toen hij in de auto keek zag hij diverse andere gestolen voorwerpen Hij besloot de eigenaar af te wachten, maar waarschuwde later de politie, die de wacht van hem over nam en korte tijd de eigenaar van de Volkswagen kon aanhouden. Het was een 18-jarige Duitse jongeman die spoe dig bekende degene te zijn, die de auto's had opengebroken. Hij kampeerde met drie kameraden op Texel, die echter van zijn activiteiten niets afwisten. De jongen werd in het politiebureau te Den Burg ingesloten en is intussen over de grens gezet en uitgeleverd aan de Duitse politie Het massale klank- en lichtspel „Wij wonen op een eiland", dat door samen werking van meer dan driehonderd personen tot stand kwam, is een zeer groot succes geworden. Reeds de eerste avond werden 1529 betalende bezoekers ge noteerd. Naar aanleiding van dit succes werd nog tijdens de voorstelling be sloten de volgende dag een herhaling te geven. Deze tweede voorstelling trok nog eens 450 bezoekers, zodat de organisatoren van het feest „Texel 550 jaar stad" met grote tevredenheid op dit spectaculaire evenement kunnen terugzien. Hoe groot de belangstelling voor het spel was, bleek al omstreeks acht uur 's avonds, dus anderhalf uur voor de aanvang. Toen was de drukte van men sen, die zich een gunstig plaatsje wilden veroveren reeds enorm. Vooral voor Texdl, waar men doorgaans een kwar tier na aanvang pleegt van huis te gaan, is dat een uniek gebeurenHet aan tal zitplaatsen op de banken, die voor een deel zelfs uit Oosterend waren ge haald, was beperkt, zodat velen met een staanplaats genoegen moesten nemen. Stipt op tijd, óók al iets „on-Texels", be gon het spel en klonk van het nog duistere podium het openingskoor van Haydns „Die Schöpfung", die de uit beelding van het ontstaan van Texel inleidde. Daarop viel het volle licht op het schitterende décor van huizen, dijk en duinen. Men werd ver in het ver leden geplaatst en zag de in middel eeuws costuums gestoken Texelaars hun hard bestaan lijden. Geloei van wind en water gaven sfeer aan een ander facet uit Texels geschiedenis: de strijd met de zee. Aan het voorspel met de afkondi ging van de stadsrechten werkten de volksdansgroep Texel mee en een rui ter, de heer J. Agter, van de Wadden- ruiters. Het gevoelig gezongen „Mil joenen golven zingen" door de Stem des Volks en het R.K, Kerkkoor maakte grote indruk naast de zang van Soli Deo Gloria met „Storm op zee". Een hoogtepunt in het spel was het bezoek van De Ruyter aan Texel. Ongetwijfeld zullen völen in hem de heer A. de Wilt hebben herkend. Hij werd gloedvol door de schout (A. v. Heerwaarden) toege sproken. Weer kwam de strijd met de zee aan de orde. We zagen het redding wezen in actie en maakten zelfs een ware redding mee. Volksgebruiken bloeiden op en we zagen de Pinkster bruid. De groei van Texel werd uitge beeld door de beginletters van de in de loop der eeuwen ingedijkte polders in zodanige volgorde te laten opstellen, dat de bekende zinsnede „En de boer ploeg de voort" ontstond. De vooruitgang van de twintigste eeuw werd de bewoners van Texel dui delijk toen een felicopède verscheen. De geschiedenis rond de oprichting van TESO passeerde de revue. Een boeiend onderdeel was ook de uitbeelding van de oorlogsperiode. De Duitse bezettters arriveerden (leden van de luchtwacht- groep Texel), voerden de mannen naar Assen en traden wreed op tegen de in opstand gekomen Georgiërs. Aan het slot van het spel werd de bloei van de afgelopen jaren tot uiting gebracht in een massale scène, waaraan de gidsen- band, de gymverenigingen en alle an dere medewerkenden van het spel deel namen. Het gezamenlijk spelen en zin gen van het Wilhelmus vormde het in drukwekkende einde. Achter de schermen Slechts weinigen zullen er notie van hebben gehad, welke inspanning nodig is geweest om tot dit resultaat te ko men. Nadat de voorbereidingen bijna een half jaar in beslag hadden genomen, is de afgelopen weken vaak dag en nacht gewerkt. Vooral de geluidsopna men hebben heel wat hoofdbrekens ge kost. De weinigen, die tijdens de voor stelling in staat waren een blik achter de schermen te werpen, moeten perplex hebben gestaan. Een staf van technici, die door middel van een telefoonleiding voortdurend contact met elkaar hadden, was ingespannen bezig met het verwek ken van licht- en geluidseffekten op de juiste momenten. In de twee hoge hou- pers opgesteld, die werd bediend door ten torens was een batterij schijnwer- de HBS-ers Martien Beemsterboer, Kees v.d. Eijek, Kees van Es en Willi Hui- zinga. Door de draad ontvingen zij de aanwijzingen vanuit de regiekamer. Grote bewondering kan men ook heb ben voor de vlotte gang van zaken bij het tijdig kleden en opkomen van de verschillende medewerkenden. De loka len van de naburige Jac. P. Thijsse- school waren als kleedvertrekken inge richt. Met een intercominstallatie kon de bekwame regisseur, de heer J. Hen nephof, de spelers en figuranten oproe pen. Het systeem functioneerde perfekt, zodat gedurende de opvoering van het afwisselende spel een vlot verloop had en zich geen merkbare technische man kementen voordeden. Na afloop richtte de voorzitter van het organisatiecomité „Texel 550 jaar Het veelkoppige publiek, dut op de speelweide het spel gadesloeg, fotografeerden wij vanuit één der hoge lichttorens. WEER BEKEURINGEN WEGENS NIET INVULLEN GASTENSTATISTIEK DE WAAL Alle waarschuwingen en publikaties ten spijt zijn er op Texel nog steeds eigenaars van logies verstrek kende bedrijven, die verzuimen de ge meentelijke gastenstatistiek in te vullen. Nadat onlangs een reeks bekeuringen te De Koog was gevallen, heeft de Texelse politie nu bij een controle te De Waal weer enkele malen proces verbaal moe-» ten opmaken. De betrokkenen zullen voor hun nalatigheid een flinke boete moeten betalen. Dc spectaculaire slotscène, waarbij alle mede werkenden zich achter het Texelse wapen op stelden. stad" zich tot het publiek. Stellig sprak hij namens allen, toen hij zijn diepge voelde waardering en bewondering be tuigde aan hen, die aan dit evenement hadden meegewerkt. Dinsdag moest het bal-champêtre na afloop vervallen in verband met de tweede voorstelling, waardoor men de décors nog niet kon afbreken Ook het folkloreprogramma, dat woensdagavond zou worden gegeven op de Groeneplaats werd in verband met deze tweede voorstelling afgelast. Aan de vele reeds geuite dankwoor den willen we graag de onze toevoe gen. Dit evenement, dat tot stand kwam door intensieve samenwerking tussen talrijke Texelse verenigingen, bewijst weer eens hoe groot de Texelaars voor de dag kunnen komen en iets goeds weten te bieden. Dankbaar kunnen we vooral zijn jegens hen, die het initiatief namen tot het ontwerpen en uitvoeren van deze manifestatie en bléven door zetten ondanks tal van ernstige moei lijkheden en technische belemmeringen. Zij kunnen nu weer genieten van een normale nachtrust en terugzien op een ongekend succes. van 8 tot en met 15 juli 1964 Geboren: Rita, dv. Jacobus van Sijp en Rina Barhorst; Monique Henriëtte, dv. Leendert Vlas en Gretha Walstra, Jeanine, dv. Roelf Reinder Siebinga en Johanna Mieke Nap; Alfred Jan, zv. Comelis Roeper en E. M. H. van Leer- sum. Overleden: Pieter Stoepker, oud 72 jaar; Georg Heinrich Karl Ernst Krau- ser, oud 83 jaar, wonende in Duitsland; Elisabeth Wetsteen, oud 89 jaar, wed van Jacobus G. Dekker; Cornells Bar horst, oud 83 jaar CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 22 juli a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 14.0014.45 uur; Oosterend 14.4515.30 uur; De Cocksdorp 15.30 16.00 uur; De Koog 16.0016.30 uur. WEEKENDDIENSTEN DOKTOREN van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur: Dokter COUTINHO, tel. (02220) 2023 (voor praktijken doktoren Coutinho, Elias en Van Loon) Dokter BARNARD, tel. (02223) 234 (voor praktijken doktoren Barnard en Siebinga) DIERENARTSEN ingaande zaterdagmiddag 12 uur J. BEEKMAN, tel. (02220) 2936 WITTE KRUIS ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur Zr. HOL, Den Burg, tel. (02220) 2414 DEN HOORN Dinsdagmiddag is te Den Hoont op bijzondere wijze het bedrijf van dc heer L. Goënga in de Herenstraat heropend. Zoals bekend is de verbouwde zaak al sinds 2 mei in gebruik, maar door plotselinge ernstige ziek te van de eigenaar vonden de geplande feestelijkheden geen doorgang Toen echter de heer Goënga terug was uit het ziekenhuis en zienderogen weer de oude werd, besloot men de receptie alsnog te houden. Zeer vele genodigden hebben dinsdag een bezoek gebracht aan het warenhuis, dat vooral van binnen een imposante indruk maakt. De zeer grote sortering is op overzichtelijke wiize ondergebracht m de winkelruimte, die naar achteren is uitgebreid volgens het ontwerp van dc architect de heer C. R. Alkema te De Koog. op bijzondere wijze plaats, rul. door be middeling van de zuster van de heer Goënga, die sinds 12 jaar in Canada woont. Deze belde op de afgesproken tijd op en gaf aan de drie dochters van de eigenaar opdracht tot het verrichten van de verschillende handelingen. De aanwezigen konden het gesprokene via een versterkerinstallatie volgen. De i5-jarige Iet Goënga moest de deur ontsluiten, de 18-jarige Jans knipte de lichten aan en de 13-jarige Marja trok de gordijnen voor de ruiten open. De verbouw van het pand werd uitgevoerd door de fa. G. Kikkert, het schilderwerk werd verricht door de fa. J. J. Vonk, de vloerbedekking werd gelegd door KI. Boon en Zn., J. Veltkamp zorgde voor het loodgieterswerk en de fa. J. Agter legde de elektrische installaties aan. het pand horizontaal tegen het steil hellende klif is aangebouwd, ont stond een souterrain, dat als magazijn ruimte is ingericht en van de achter zijde kan worden bereikt met de auto. De bevoorrading van de zaak kan daar door op zeer makkelijke wijze geschie den. De openingsplechtigheid had dinsdag Rest ons nog te vermelden wat de overigens in Den Hoorn zeer begrijpe lijke naar „De Knoppenbuurt" be tekent. De Herenstraat was vroeger in derdaad een straat waar „heren" woon den, die er warmpjes bijzaten. Eén der kenmerken van de rijkdom van deze Hoornders, .w.o. een aantal loodsen, waren de koperen knoppen op de huis deuren De koperen deurknop was het statussymbool. Hoe groter de knop, hoe rijker de bewoner van het pand. Dat het bedrijf van de heer Goënga na deze uitbreiding en het groeiende toerisme zijn vruchten zal afwerpen, staat voor ons vast. Wij kunnen dan ook weldra een grote koperen knop op de winkel deur verwachten

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1