TEXTIÈLHUIS ZEGEL Waddeneilanden zijn zonnigste plaatsen in Nederland BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF De vierde dag Ruim 1160 zon-uren in zomerhalfjaar FILMMEVWS Onrustige Zenuwen? blijft altijd nieuw ji J modellen uit onze collectie „Enige" Pas-Tunette TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 17 JULI 1964 In de weerberichten laat men zich nogal eens op negatieve wijze uit over de weersgesteldheid op de Wadden eilanden. Hoe vaak hoort men niet: tem peratuur zoveel graden; op de Wadden eilanden enkele graden lager Natuurlijk is dit waar, maar daar tegen over staat toch het zeer grote voordeel dat op diezelfde waddeneilanden aan merkelijk meer zonuren worden gere gistreerd dan in de rest van Nederland. Op dat laatste legde prof. dr. W. Blee- ker van het KNMI de nadruk in een kort artikel dat wij met toestemming van de redactie uit Elseviers Weekblad overnamen Duizenden, tienduizenden, honderd duizenden of misschien wel miljoenen brengen 's zomers hun vakantie langs Europa's kusten door. De „playground" van de westelijke helft van ons wereld deel strekt zich van de Adriatische Zee, via de Italiaanse. Spaanse, Portugese en Franse stranden uit naar die van Bel gië, Nederland, Duitsland, Denemarken, Zweden en zelfs Noorwegen, om ten slotte de kusten van Groot-Brittannie en Ierland niet te vergeten. Het zou in teressant zijn eens een zonneschijn- en een regenklimatologie op te zetten van die smalle strook, waar zovelen 's zo mers hun ontspanning en vermaak vin den. Allicht zou men dan tot interes sante conclusies komen. Over de Middellandse Zee zou dan niet veel te schrijven zijn; daar brengt de zomer volop zonneschijn. Maar aan de Atlantische kusten wordt het al wat anders. Naar het noorden neemt de be wolking toe; we zien ide zon steeds minder hoe dichter we bij de Poolcirkel komen. Aldus is het althans in het al gemeen gesproken. Er zijn echter uit zonderingen; zo is bijvoorbeeld de situa tie aan de kust van het Deense Jutland, bij noordwestelijke winden in de lij van de Noorse bergen, heel anders dan die in de streek van Cadzand naar Duin kerken. Maar hoe het ook zij, overal is het aantal uren zomerzonneschijn aan de stranden groter dan in het binnenland. Terecht dus dat men op vakantiedagen zeezand en branding opzoekt, waar bo vendien bij al te hoge temperatuur koelte is te vinden. De verschillen "tus sen kust en achterland komen ook in ons eigen Nederland heel duidelijk tot uiting. Laten we eerst een paar getallen noemen, waaruit dit sprekend blijkt In de drie zomermaanden, juni, juli en augustus, heeft Den Helder gemiddeld 646 uur zonneschijn, Groningen 563 uur, Vlissingen 625 uur en Maastricht 574 uur. Men ziet het, beide kustplaatsen Den Helder en Vlissingen hebben 80 en 50 uur meer zonneschijn dan hun bin nenlands gelegen compagnons Gronin gen en Maastricht. Wanneer we naar het zomerhalfjaar kijken, dat de zes maanden april tot en met september omvat, dan blijken de verschillen even eens duidelijk. In het laatste nummer van het Ne derlandse tijdschrift „Hemel en Damp kring" geeft Den Tonkelaar als gemid delde voor de periode 1953 tot en met 1962 voor Den Helder 1162 uur. voor Groningen (Eelde) 1050 uur, voor Vlis singen 1137 en voor Maastricht (Vlieg veld Zuid-Limburg) 1024 uur. Den Ton kelaar heeft in zijn artikel bovendien de verdeling van de zomerzonneschijn over ons land, gebaseerd op de waar nemingen van 25 zonneschijnstations over Nederland, in een plaatje weerge geven. Zijn kaartje is een duidelijke reclame voor de kust als zonzoekers- vakantieoord en in het bijzonder voor de Waddeneilanden met ongeveer 1160 uur zonneschijn. Daar steekt de Achter hoek met 990 uur in Winterswijk maar pover tegen af. Trouwens, in Zuid-Lim burg en op de Veluwe, vanouds bekende vakantieoorden, brengt men het ook niet verder dan 1025 uur. Hoge waar den van de zonneschijnduur vindt men ook nog langs de kusten van het IJssel- meer. (Lelystad1 1142 uur en 1140 uur langs de Friese kust). Wat mag dan wel de oorzaak zijn van de voorkeurspositie die de zee blijkbaar inneemt? Daar behoeft men niet lang naar te zoeken. Een groot gedeelte van onze zomerse bewolking is convectief; dat wil zeggen: zij ontstaat door ver warming van het aardoppervlak. Nu wordt land sterker verwarmd dan wa ter; de zee is 's zomers in vergelijking tot het land koel. De convectieve bewol king zal zich dus op zee niet gemakke- NOG „ZONNESTRAAL"-LOTEN VERKRIJGBAAR Ondanks het naderen van de trek kingsdatum zijn nog niet alle „Zonne- straal"-loten verkocht. Men wordt aan geraden van de gelegenheid te profi teren en loten a één kwartje per stuk te kopen. Het doel en de fantastische prijzen maken het kopen gemakkelijk. De hoofdprijs van de loterij bedraagt ƒ5000,en er zijn tal van andere aan trekkelijke prijzen te winnen. Aan de medewerkers wordt meegedeeld, dat de verkochte loten binnenkort zullen wor den afgerekend. D. D. lijk vormen, op het land echter wel. Zo opvallend is dit verschil, dat men in de bewolking soms de vorm van eilan den ziet afgespiegeld. De oude zee vaarders maakten vroeger dikwijls uit de aanwezigheid van convectieve bewol king (stapelwolken) op dat zij zich in de nabijheid van land bevonden. In de televisiebeelden die de bekende Tiros- satellieten ons verschaffen, ziet men 's zomers de kusten heel duidelijk via de bewolking afgetekend. Convectieve bewolking is ook aan sprakelijk voor regen en onweer. Daar om vertonen ook onze zomerse regen- cijfers grote verschillen en is de neer slag in het oosten van ons land onge veer 2040 procent hoger dan op de Waddeneilanden. Terugkomend op de zonneschijn,' wil len we nog even de aandacht vestigen op een verschijnsel dat vele strandgan- gers bekend is en hun soms ergernis bezorgt. Op een mooie zomerdag gaan we dikwijls 's morgens bijtijds naar de kust met een blauwe hemel rondom ons. Verheugd met het mooie weer, betrek ken we onze strandstoel om tegen een uur of tien met spijt te ontdekken dat de zon in het zuidoosten schuilgaat achter de wolken, die zich als gevolg van de dagelijkse verwarming boven het land vormen. Op zee blijft het helder en eerst wanneer de zon de kust lijn, dus het zuidzuidwesten, is gepas seerd, kan men zich weer in haar stra len koesteren. Onze weststranden ver heugen zich voornamelijk in de middag zon, de ooststranden in de morgenzon. De zonnigste stranden zijn die welke op het zuiden liggen en een noorderstrand je is relatief net somberste. Zo ziet men dat een kleine studie van de meteorologie ons kan helpen met het bepalen van ons gunstigste vakantie oord. INGEKOMEN PERSONEN Adriaan C. Mantje, van Den Helder, van Galenstraat 112 naar Den Burg, Hogerstraat 6. 70. Dit meesterschot van de Slavonische artillerie had dus een uitwerking, die men misschien niet van zo'n klein ka nonnetje verwacht zou hebben. Daar kan men trouwens alweer van leren hoe verkeerd het is alleen op het uiterlijk van iemand of iets af te gaan. Het is het moréél, waar het bij de soldaten op aan komt en dat dit moreel bij de Slavoni sche soldaten goed was, dat is nu toch wel duidelijk gebleken. En alwie nu eens een blik werpt op het station van Ottoburg, die kan zien hoe een hoerastemming daar heerste! Jubelende soldaten wierpen hun wa pens, petten en kolbakken in de lucht en het was duidelijk, dat ze zéér trots wa ren op het zo juist verrichte huzaren stukje. Een gerechtvaardigde trots koes terden zij, mag men wel zeggen, want ze hadden binnen de minuut een hele in ternationale trein tot stilstand gedwon gen zonder dat er bloed was gevloeid, wat bepaald een knap stukje werk is voor soldaten. Hun zelfvertrouwen steeg dus met de minuut en onder aanvoering van Pepi Zugentapperl liepen zij op de locomotief af onder het zingen van al die bekende, Slavonische overwinnings liederen. Angstig wachtte de brave machinist van de trein af wat er nu verder gebeu- Een vrolijke geschiedenis vormen de lotgevallen van „Robert en Bertram", een film, die men vrijdag-, maandag- en woensdagavond kan zien in de bioscoop. Om te bewijzen dat de Malina-schoenen van uitstekende kwaliteit zijn, schrijft de reclameafdeling van de Malina- schoenenfabriek een wandelmars over 500 kilometers uit. Het is moeilijk ge gadigden voor de tocht te krijgen, maar tenslotte komt zich een merkwaardig tweetal aanmelden. Het zijn Robert en Bertram. Robert heeft er genoeg van om thuis de tweede viool te spelen en verdwijnt omdat zijn vrouw beslag legt op al zijn geld Bertram is de gewezen echtgenoot van de reclamecheffin. Ze wandelen met het grootste plezier, maar een kink komt in de kabel als Roberts vrouw tegen de politie vertelt, dat haar man gevlucht is m verband met een grote huwelijkszwendel. Het tweetal wordt door de politie achter volgd, verschillende malen gegrepen en weer losgelaten; ze doen de dolste din- afloop van dit wandelavontuur vol gen op de gekste plaatsen. De goede gekke intermezzo's zullen we niet ver raden. Alle leeftijden. Ergens in het Wilde Westen krijgt de cowboy Fred Engel van Old Shatter- hand te horen dat zijn vader is ver moord door een beruchte misdadiger, de aanvoerder van een bende „tramps", die aldus het plan in handen heeft ge kregen voor een weg, die naar het Zil- vermeer leidt, waar een grote schat verborgen ligt. Winnetoe zit de bende achterna en verneemt dat de rovers nog niet over het volledige plan beschikken. Een deel ervan is in handen van een vriend van het slachtoffer, die dus ook in groot gevaar verkeert. Een gewel dige strijd tussen de Indianen en de misdadigers ontbrandt. Aldus het ge geven van de film „De schat in het Zilvermeer", die werd gemaakt naar het bekende boek van Karl May. Zaterdag avond en zondagmiddag in het City theater Alle leeftijden. Reeds het feit, dat het verhaal, waar naar de film „De gemaskerde contra Scotland Yard" is geschreven door Edgar Wallace, is reeds een garantie, dat we het te doen hebben met een gruwelijk-spannende geschiedenis. Te gen de achtergronden van het half duistere Londen speelt zich dit verhaal af van een gewetenloze organisatie, die zich hult in de sfeer van angst en terreur, die onder leiding van een ge heimzinnige en ongrijpbare figuur spec taculaire misdaden bedrijft. Aanvanke lijk staat Scotland Yard machteloos te genover deze „gemaskerde" die zich hult in het masker van een kikvors en overal zijn angstaanjagend teken ach terlaat. Toegang 18 jaar. UITSLAGEN VERSIERDE OPTOCHT DE COCKSDORP Zoals bekend mislukten de dorpsfeesten te De Cocks- dorp j.l. zaterdag gedeeltelijk door het bijzonder slechte weer. De knobbeltoch- ten, die daarom niet konden doorgaan, houden. Gestart wordt om 2 uur 's zullen nu op zondag 19 juli worden ge- middags te De Cocksdorp. (Zie verder advertentie). De optocht van schoolkinderen met versierde fietsen e d., die wél werd ge houden, leverde de volgende uitslag op: Enkelingen; 1. Riekje Jansen; 2 Sas- kia van 't Noordende; 3. Lenie van 't Noordende; 4. René Boon; 5. Regine Jacob. Paren: 1. Marleentje en Ben Ran; 2. Toneke en André Boon; 3. Klaas Kik kert en Robbie van 't Noordende; 4. Nico en Erik de Graaf; 5. Jolande Zui- dema en Pieter Siebinga. Groepen: 1 Sjaantje, Henk en Peter Daalder; 2. Jan Hottentot met Margriet en Martin Laan; 3. Marijke, Hans en Rudy Westdorp; 4 Suzan, Johannes, Niek en Guus Siebinga; 5. Anita, Ansie, Connie en Theo Rut ten. VERTROKKEN PERSONEN Annaliesje Blom, van B 184c naar Den Helder. Huisduinerweg 3; Thijs Witte, van Den Burg, Warmoesstraat 24 naar Hoogezand-Sappemeer, Pieter Langedijkstraat 18 (met gezin); Jacoba C. De Koning ev. Bakker, van Den Burg, Weverstraat 101 naar Hong-Kong ren ging. Zou hij gearresteerd worden? Zouden ze hem in de kalimijnen smijten, beschuldigd van Westers^kapitalistisch- imperialistische acties, gericht tegen een vredelievende staat? Maar nee, het scheen allemaal nogal mee te vallen. Het enige wat de station chef zei, was: „Zet die trein in zijn achteruit, meester. Langzaam terug stomen tot even voorbij die gindse wis sel. Ik gooi die wissel om en jij rijdt weer vooruit totdat je met je hele trein op dat zijspoortje staat! Begrepen!?" De machinist verklaarde schielijk, dat hij het begrepen had en voldeed bevend aan Pepi's bevel FEUILLETON door H. van Omme. 17. Je verkeert nu al enige maanden in dit huis en je kent zo langzamerhand zijn grillen, zijn humeur, kortom, zijn •hele toestand. Ik ken jou ook zo'n beetje en ik weet, dat je hem zeer toegewijd bent. Je doet voor Tjitske niet onder, integendeel. Hij is Tjitske al helemaal vergeten en voor hem bestaat alleen maar Akke Feenstra. Het is Akke voor en na, als ik bij hem ben. Als je geen bepaalde bezwaren hebt bijvoorbeeld religieuze, of zuiver menselijke dan zou ik antwoorden op je vraag: Wat is er eigenlijk op tegen, om zijn vrouw te worden? In feite is het een soort marriage de raison, een verstandshuwe lijk. Liefde komt hier niet aan te pas. Of nauwelijks. Jullie kunnen uitstekend met elkaar overweg. En als je op deze wijze zijn laatste levensdagen zou kun nen opvrolijken waarom zou je dit aan zoek dan met aannemen? Afgezien nog van het feit, dat je een gefortuneerde vrouw zult zijn en laten we de nuch tere werkelijkheid precies onder de ogen zien binnen afzienbare tijd een goed gesitueerde weduwe. Een jonge, knappe weduwe. Dit huwelijk zou slechts een intermezzo zijn. Een bepaal de periode in je leven, waarin je status verandert. Je zult mevrouw Schaarsma de Zwart worden en zijn gedurende zijn leven. Daarna ben je weer geheel vrij, met dit verschil, dat je dan behoorlijk gefortuneerd zult zijn, heel behoorlijk zelfs. Onze patiënt is één der rijkste mannen van de stad. Als zijn wettige echtgenote zul je slechts een betrekke lijk gering bedrag aan successierechten moeten betalen, terwijl in het andere geval, als z'n broers en zusters erven, de staat zo ongeveer twee-vijfde in de wacht sleept. Afgezien nog van het feit, dat het geld aan jou beter besteed zal zijn". Ze had aandachtig geluisterd en druk te haar sigaret uit. „Dus u raadt het me aan?" De arts glimlachte. „Dat is een linke vraag, Alike. Je zei, dat je moeder van middag een gesprek met hem gehad heeft. Over wat hij van plan was jou te vragen. Wat was het oordeel van je moeder?" „Ik heb haar nadien hierover nog niet gesproken, want toen wist ik dit nog niet. Maar volgens de notaris heeft ze gezegd: Hierin moet mijn dochter zelf beslissen. Zegt ze ja, dan zal ik haar mijn toestemming niet onthouden. Zegt ze nee, dan ben ik niet van plan er bij haar op aan te dringen". „Met andere woorden: ze laat je vrij?" „Ja". „Dat zou ik, geloof ik, ook doen. Ik zou aangenomen, dat mijn dochter in ongeveer dezelfde verhouding tegenover hem staat als jij haar ook vrij laten. En ik zou zeker mijn toestemming niet weigeren, als ze met hem wil trouwen „Maar vindt u het dan wel reëel te genover de familie?" Hij lachte. „Kind, dat zijn stuk voor stuk aasgieren, die het maar niet kun nen verdragen, dat hij nog steecÈSeéft. Ik ken ze, Akke, op misschien een en kele uitzondering na, deugt er geen enkele". Ze dacht opnieuw een poosje na en schudde enkele malen met haar hoofd. „Ik weet het niet, maar.ergens is het volgens mij niet in de haak. Ik kan niet zeggen waarom en ik kan evenmin dit idee verklaren. Maar iets in me zegt, dat ik het niet moet doen". Mijnhqrdf» Zenuwtabletten De arts haalde zijn schouders op. „Deze gedachtengang kan ik wel vol gen. Je denkt mogelijk bij je zelf: een oude man, die eigenlijk al weken ster vende isals je met hem in het hu welijk treedt, dan doe je dat uitsluitend om het geld. Andere motieven kunnen er niet zijn. Kijkzo zal de wereld oordelen, de mensen in ons stadje, als ze het eenmaal te weten komen aan genomen natuurlijk, dat je met hem trouwt Een tweede punt is dit: zijn en jouw leeftijd, daar zitten zestig jaren tussen. Hij kan je grootvader zajn. Een huwelijk tussen jou en hem, dat druist in tegen de natuurwetten. Ook een lo gische gedachtengang. Maar in het eer ste geval zeg ik: van de mensen moet je je niets aantrekken en alleen doen, wat je hart ingeeft. Als je ja zegt, dan zal bij jou best het geld ook een motief zijn. Dat is helemaal met iets om je over te schamen, want negen van de tien mensen zullen dit een belangrijk motief vinden. Doch bij jou daar ken ik je nu wel zo'n beetje voor zal dit niet het hoofdmotief zijn. Wel de ge dachte: als ik met hem trouw, zal ik zijn laatste levensdagen, of weken misschien nog gelukkig kunnen maken. En waar om zou je hem dit genoegen niet doen? En in het tweede geval kunnen we de natuurwetten bevoeglijk uitschakelen, omdat je slechts formeel zijn vrouw zult zijn, zonder verdere rechten en plichten, die man en vrouw wederzijds hebben. Jullie huwelijk wordt de wettelijke for maliteit, meer niet. Volgens mij kun je beide bezwaren zonder meer terzijde stellen". Akke keek hem aan en begon te lachen. „U denkt er nogal vrij gemak kelijk over. Maar een huwelijk is ten slotte toch een verbintenis tussen man en vrouw voor het leven. Je belooft el kander trouw, dat je elkaar zult lief hebben en helpen in het leven. Op het moment van je ja-woord geeft je iets van je eigen persoonlijkheid prijs. ik weet met, of ik me nu wel goed uitdruk, maar Hij knikte. „Ik begnjp je volkomen. Natuurlijk, het is tenslotte een zeer be langrijke stap, die je doet. Maar de om standigheden liggen hier enigszins an ders. Je brengt een offer, dat is juist. Laten we deze zaak ook eens nuchter, van de materiële kant bezien. In ruil daarvoor ontvang je zijn naam, die in de stad een zeer goede klank heeft, en word je zijn universele erfgename. Je geeft weliswaar je vrijheid op ook al tot op zekere hoogte en je zult zelf moeten uitmaken of hetgeen je daarvoor in de plaats krijgt, dit waard is. Van de onbekende Akke Feenstra wordt je mevrouw Schaarsma de Zwart, erfge name van deze woning, een flink kapi taal en nog diverse onroerende goede ren. Je zult een gefortuneerde vrouw zijn, die te zijner tijd doen en laten kan wat ze wil. Nooit meer zorgen. Je zult kunnen reizen, een auto kopen, kortom alles, waar je zin in hebt, zul je kunnen verwezenlijken. En wat is de prijs? Alleen je vrijheid verlies je gedurende enige tijd. Of je wel of niet met hem trouwt, je zoudt hem toch tot zijn laat ste ademtocht verzorgd en verpleegd hebben, daar ken ik je te goed voor. Doe je dit verder als zijn huishoudster dan is je taak.laten we zeggen. enige uren na zijn dood voltooid. De familie kennende, zullen ze je zo snel mogelijk dit huis uitwerken, nauwelijks met een bedankje En moet je weer pro beren een geschikte baan te vinden, want je moet tenslotte toch leven. Maar als zijn vrouw zul je na zijn dood de meesteres blijven in dit huis en heb je voor je verdere leven geen financiële zorgen meer. integendeel". Hij haalde zijn schouders op. „Mij dunkt: de keuze kan zo moeilijk niet zijn". Het meisje had met aandacht geluis terd. Na enige tijd vroeg ze; „U bent arts en u kent natuurlijk zijn kwaal, zijn toestand en zijn kansen. Acht u het mo gelijk, dat.... ons huwelijk een gun stige invloed kan uitoefenen? Ik bedoel dit: zal dit zijn leven kunnen verlen gen? Met andere woorden: zal hij er mogelijk een dusdanig voordeel van kunnen hebben, dat zijn leven er door verlengd wordt?" (Wordt vervolgd) Strapless bcugcl-beha met voorgevormde 3/4 cups, elastische Lycra rugpandjes 10.25 Long-line model met Lycra rug 15.75 „OlT-shouldcr" model met vormbehouden- dc 3/4 cups met beugel Diep décolleté 9.75 Long-line model met Lycra rug 14.25

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 3