Cjrocn 2rwartsjexels in het harL, Groot slotevenement te Oudeschild Lua""m "nr^ Texel zal profiteren van t.v.-zender Zaterdag einde vande stadsfeesten zeer veel bezoekers Viootschouw waterskiën en vuurwerk Grote reikwijdte: straal 55 km. Ondanks fraai straudweer Texel 550 jaar Stad TEXEL Geen mensenhand komt er aan le pas DINSDAG 28 JULI 1964 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7881 COURANT Uitgave N.V. v.h. Lange veld de Rooü Postbus 11 - Dcd Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. 2,65 p. kwart. 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. ram. Het einde van de Texelse stadsfees ten komt in zicht. Zaterdaq zal een groot opgezet slotevenement te Oude schild plaatsvinden. Op de rede zal 'n vlootshow worden gehouden, waaraan alle Texelse kottervissers en tal van andere vaartuigen deelnemen. Bij die gelegenheid zal men ook een demon stratie waterskieën kunnen zien en 's avonds zal de gidsendrumband op het water een fakkelshow geven. Het besluit van deze dag wordt gevormd door een vuurwerk zo groot als op Texel nooit eerder is afgestoken. De viootschouw zal 's middags om twee uur beginnen. Met de leiding er van is een commissie belast, bestaande uit de heren J. Th. Boom te Oudeschild, J. v.d. Vis te Oosterend en C. Vonk te Oost. Behalve alle Texelse kottervissers, leden van de beide visserij verenigingen, heeft de Koninklijke Marine aan de schouw medewerking toegezegd door haar patrouillevaartuig Hr. Ms. „De Balder" te laten meevaren en dit schip bovendien voor het publiek ter bezich tiging open te stellen. Ook de Rijks politie te water zal met één, misschien zelfs twee politievaartuigen deelnemen. De Kon. Noord- en Zuidhollandse Red dingmaatschappij ontbreekt evenmin. In ieder geval zal de reddingboot van Den Helder, de „Prins Hendrik" mee varen en waarschijnlijk nog een tweede schip. Voorts is medewerking toegezegd door het Nederlands Instituut voor on derzoek der Zee (NIVOZ), het Zoölo gisch Station te Den Helder, met twee vaartuigen: de HD 33 en een motorvlet. De directie van het Loodswezen zal aanwezig zijn met een betonningsvaar- tuig. Tenslotte zal ook het schip „Guur- tje Jacoba" van J.C. Rab N.V. mee varen en zo mogelijk ook één of twee schepen van de Verenigde Texelse Beurtdiensten. Onzeker is nog de deel name van de visserijinspectie. Tal van andere firma's zullen op verschillende •tfy 1-- n m J r'--' Y.: VVEEK- PROGRAMMA van 28 juli t/m 1 augustus 1964 Dinsdag 28 juli: Dorpsfeest Den Hoorn. 13.00 uur Aanvang strandfeest, zand- figuren maken, schatgraven. 19 30 uur Opvoering van het historisch wagenspel „De Strooppot". 20.30 uur Lampionoptocht. Na afloop dansen in de feesttent. Woensdag 29 juli Den Burg, Folklorcprogramma vanaf 14.00 uur. 16.15 uur Optreden jeugddansgroep in oud-Texels kostuum. 19.00 uur Optocht Folklorevereniging. 19.30 uur Ringnjderij paardensportver eniging op de Groeneplaats. Aansluitend optreden van de Volks dansgroep Texel. Donderdag 30 juli Dorpsfeest De Koog. 10.00 uur Standfeest, kinderspelen. 14.00 uur Zandfiguren, schatgraven. 20.30 uur Lampionoptocht. De Cocksdorp: 19.30 uur Opvoering van het historisch wagenspel „De Strooppot". 20.30 uur Lampionoptocht m.m.v. drum band „Excelsior". Vrijdag 31 juli Dorpsfeest Oudeschild. 9.00 uur Officieel vlaghijsen. 9.30 uur Optocht versierde fietsen etc. Aansluitend ballonnenwedstrijd voor kinderen. 14.00 uur Kinderspelen op het sport veld. 16.00 uur Volksspelen. 19.30 uur Gekostumeerde voetbalwed strijd. 20.30 uur Opvoering van het historisch wagenspel „De Strooppot". Zaterdag 1 augustus Slotmanifestatie van de Texelse Stads feesten 14.00 uur Grootse vlootshow, optreden waterski-stuntteam, fakkelshow op het water, vuurwerk. i v* wijze aan de schouw medewerken. Radio Holland N.V. o a heeft toegezegd voor de geluidsinstallatie te zullen zor gen. Voor toepasselijke muziek op de haven zorgt het Kon. Texels Fanfare corps. Jury De jury voor de viootschouw bestaat uit de heren C. H. van der Zweep, direc teur van de K.N.Z.H.R.M.; de luitenant ter zee le klasse Van Duim, haven officier te Den Helder, en J. Brom- mersma te De Koog. De jury zal de verrichtingen van de fraai gepavoiseerde schepen vanaf de „Prins Hendrik" gade slaan. De kop van de schouw wordt ge vormd door de „Balder", die het eerst zal uitvaren en ook het eerst weer in de haven terugkeert. Buiten de haven zullen de deelnemen de vaartuigen om de oost koersen en zich in de volgende volgorde opstellen: „De Balder", Rijkspolitie te water, Loodswezen, de vissersvloot in de volg orde der nummers, de schepen van het NIVOZ en de beurtschepen. Na de op stelling wordt westwaarts gevaren langs Oudeschild. Voor het dorp wordt halt en front gemaakt, waarna de voorge schreven vaarbewegingen worden uit gevoerd. Reddingdemonstratie Tijdens de schouw zullen de TX 36 en de TX 88 een demonstratie met een RFD opblaasbaar reddingvlot geven. De TX 88 zal Dovendien een demonstratie „bomenvisserij" uitvoeren. Nog niet zeker is of het schip van 't Loodswezen een demonstratie ton-leggen zal verzor gen. Voor de viootschouw zullen drie prijzen beschikbaar worden gesteld: Eerste prijs een Delftsblauw wandbord met een wimpel. Tweede prijs een wim pel. Derde prijs eveneens een wimpel. De eerste twee prijzen worden beschik baar gesteld door de Stichting Festival Texel. De derde prijs komt van de feestcommissie van Oudeschild. Het commentaar bij de viootschouw en de bijbehorende onderdelen zal deskundig worden verzorgd door de heer Jan Th. Boom te Oudeschild. Meevaren Officieus bestaat de mogelijkheid dat de kotters, die deelnemen aan de vioot schouw passagiers meenemen. Dit is echter geen zaak van het organisatie comité van de stadsfeesten. Belangstel lenden dienen zelf contact met een der deelnemende schippers op te nemen. Waarschijnlijk zullen de schippers on der de meevarende passagiers collecte ren ten bate van de K.N.Z.H.R.M,. De schippers zullen in het bezit van een collectebus worden gesteld. De vloot- schouwcommissie zal de schippers vra gen zelf voor een collectant(trice) te zorgen „De Balder" ter bezichtiging Vrijdagmiddag om 13.30 uur zal het Marine-patrouillevaartuig „De Balder" reeds in de havenmond van Oudeschild afmeren. Het schip is voor publiek ter bezichtiging opgesteld op vrijdag- en zondagmiddag van twee tot vier uur. Gedurende de avonden, dat het schip in de haven van Oudeschild ligt, zal het geïllumineerd zijn. Waterskiën Een boeiend onderdeel van het pro gramma op de Waddenzee voor de Oudeschilder dijk is de nvaterski-de- monstratie door het nationaal waterski- stuntteam „Interceptor-show" te Den Haag. Met het organisatiecomité Texel 550 jaar stad is overeengekomen, dat het volgende programma wordt uitge voerd. Begonnen zal worden met een vlaggenparade op het water, waaraan vijf waterskiërs deelnemen. Dan volgt Het patrouillevaartuig van de Kon. Marine Hr. Ms „De Balder". Het schip zal tijdens de slotfestiviteiten te Oude schild een belanqrijke rol spelen en kan door het publiek worden bezich tigd. een nummer figuurskién en een slalom demonstratie. Na onderdelen, die de ti tels „Mixed Doubles" en „Pyramide" hebben gekregen, komt een demonstra tie schijfskiën gevolgd door schans springen. Iets bijzonders is het nummer blootvoetskiën. Waterskien dus op blote voeten. Dit is een bijzondere kunst, die slechts enkele personen machtig zijn. Om dit onderdeel te doen slagen mag het water niet te sterk rimpelen Ski-vliegen Mocht door een te sterke wind het blootvoetskiën uitvallen, dan wordt De Vereniging voor Vrienden van het Paard heeft haar vijfde concours-hip- pique, dat dit jaar in het teken stond van de Texelse stadsfeesten, op waar dige en succesvolle wijze gehouden. Liefst 1250 vakantiegangers en Texe laars hadden zich door 't veelbelovende programma laten lokken en hebben on getwijfeld genoten. De opkomst van het publiek kan verheugend groot worden genoemd. Vooral als men bedenkt dat het zaterdag voor het eerst sinds meer dan een week voortdurend zonnig en extra veel tijd besteed aan ongetwijfeld het meest spectaculaire onderdeel van het waterskiën: Ski-vliegen. Hierbij wordt een waterskiër die een grote vlie ger draagt, met zo'n vaart over het wa ter getrokken, dat hij zich er boven verheft en tientallen meter§ hoog door de lucht wordt gesleept. De demonstra tie wordt besloten met een vrolijke clownerie met een schans. Bij de water ski-demonstratie zijn in totaal acht skiërs betrokken, die gebruik maken van een 215 pk. motorboot en spring- schans. 's Avonds Om acht uur 's avonds wordt in de feesttent op het haventerrein een groot bal gehouden. De muziek zal worden verzorgd door de befaamde band „Te Blue Stars". Een veelbelovend onderdeel van het slotfeest te Oudeschild is ook een bij zonder optreden van de gidsendrum band Margaretha Sinclair. De meisjes zullen een rondgang maken over het haventerrein en daarna aan boord gaan van de kotters TX 66 en TX 88, die op fraaie wijze zijn versierd en verlicht. Buitengaats zullen de meisjes hun mu ziek dan enige tijd over het water laten schallen, waarschijnlijk met fakkel verlichting. Omstreeks toen uur zal een groot vuurwerk worden afgestoken, zo uitge breid als nog nooit op Texel is vertoond. warm was. Dat de bezoekers de paarden toch boven het strand verkozen, is een bewijs dat de belangstelling voor het paard groeiende is. En aangezien de Vereniging voor vrienden van het paard zich het aankweken van belangstelling ten doel stelt, mag worden aangenomen, dat het bestuur van de vereniging bij zonder tevreden is. Men heeft op de speelweide zijn hart kunnen ophalen aan het bonte program ma, dat door een perfekte organisatie vlot werd uitgevoerd. De keuringen 's morgens hadden die specifieke sfeer, eigen aan een samen zijn van mensen met een gelijk gerichte belangstelling, in dit geval wel geken merkt door een rust, die weldadig aan doet. De in het programma vermelde omschrijvingen zijn voor een goed deel alleen voor ingewijden te begrijpen. Als bv. van een paard wordt gezegd, dat het een „snebje" of een „druipkol" is, weet U dan direct wat daarmee wordt be doeld? Stellig niet iets onaardigs! Ook het Concours-Hippique 's mid dags werd begunstigd door prachtig weer. De speelweide, met haar steeds meer opgaand geboomte, leent zich hier voor wel bijzonder goed! Een aange name afwisseling vormden de rondgan gen van het Kon. Texels Fanfare tussen verschillende nummers. Het is vrijwel niet mogelijk, alle onderdelen hier nog eens afzonderlijk te vermelden. Het concoursrijden is een liefhebberij, die nog slechts door weini gen wordt beoefend. Het is duidelijk, dat hierbij heel wat komt kijken en dat er wekenlang dient te worden geoefend bij het voorrijden de toilettering van om tot een goed resultaat te komen. Dat belang is, werd nog al eens vergeten en zeer terecht werd hierop dan ook extra de aandacht gevestigd. Oude wagens Een heel aantrekkelijk nummer was de show van oude voertuigen, die voor (Zie vervolg pagina 2) Zeer binnenkort zal in de noord-oost hoek van de Wieringermeerpolder, op de plaats waar nu het Robbcnoordbos is, worden begonnen met de bouw van een nieuwe vol-automatisch werkende TV- stcunzender. De zender moet dienen om de televisie-ontvangst in de kop van Noordholland te verbeteren. Men hoopt de installatie met de bijbehorende 200 meter hoge zendmast in januari 1966 in gebruik te kunnen stellen. Op het ogen blik is men doende een ca. vier ha. groot stuk bos te rooien om plaats te maken voor de zender met bedieningsgebouw van drie verdiepingen hoog, dat naast de zendmast zal worden opgetrokken. De nieuw te bouwen zender zal een groot bereik krijgen. Ze zal niet alleen van belang zijn voor de kop van Noord holland, maar ook voor de kijkers in het noorden en oosten van het land. Zij, die binnen een straal van 55 kilo meter wonen zullen verzekerd kunnen zijn van perfekt beeld en geluid, zowel van het eerste als het tweede net. Bin nen de cirkel vallen Purmerend, Zwolle een deel van Drente, Heerenveen, Fra- neker en de Waddeneilanden. Texel ligt dus bijzonder gunstig ten opzichte van de zender. Nu nog behelpen wij ons met de frequentie-uitwisselaar op de vuur toren te Huisduinen, dat maar een pover hulpmiddel is. Er doen zich met deze installatie veel storingen voor en de beeldkwaliteit is matig in vergelijking met het beeld, dat men binnen de reik wijdte van een „echte" zender ontvangt. Bovendien kan de frequentie-uitwisse laar geen uitzendingen van het tweede net relayeren. Geen mensenhand komt er straks aan te pas Die van de Wiermgermeer wordt op z'n zachtst gezegd een „gekke" zender. Eigenlijk wordt het de eerste van haar soort in ons land. Want als de mast straks eenmaal overeind staat en de apparatuur werkt, zit er geen mens in, op of aan en komt er geen schroeven draaier aan te pas. De zender zal vol automatisch werken. De hitte van de enorme aggregaten en lampen, wordt automatisch weggekoeld en de nieuwste vindingen op het gebied van verbindin gen en schakelingen, afscherming en be veiliging, zijn naar het oordeel van zijn ontwerper, ir. Auer te Den Haag, der mate afdoende, dat er geen mensen hand meer aan te pas behoeft te komen. Behalve uiteraard in geval van storing. Met de bouw van de televisie-hulp- 5uKA<SSfN zender bij Den Oever zal het zender- bouwprogramma zijn voltooid. In het komende voorjaar zal met de montage van de stalen mast worden begonnen. Het systeem van de zendinstallatie, die in de Wieringermeer zal verrijzen, is dezelfde als die in Smilde. Via straal verbindingen worden beeld en geluid vanuit het Video-schakelcentrum te Hilversum naar de zender tussen de de Sluitgat- en Noorderdijkweg in Wie ringermeer overgebracht en daar ver sterkt. De beide t v -programma's zullen worden uitgezonden over band 5, waar voor in het bovenste gedeelte van de hoge mast antenne-panelen zullen wor den aangebracht. Voor de drie radio programma's zal een FM-antenne wor den aangebracht onder deze panelen. Reportages traal Op een hoogte van 120 meter komt een speciale reportagestraalverbindings- verdieping. Rechtstreekse uitzendingen vanuit reportagewagens, die opere ren m dit gebied is niet mogelijk, om dat de opnamen eerst via de reportage- straalverbindingsverdieping in de zen der, waar het programma wordt opge vangen, naar het Video-schakelcentrum moeten worden doorgezonden. De televisiemast, die in het Robben- oordbos ten noord-oosten van Wierin- gerwerf zal verrijzen, heeft een diame ter van twee meter. De wanddikte be draagt tussen de acht en tien mm en is thermisch verzinkt. Met een tweeper soons lift of ingeval van nood per klim- ladder aan de binnenzijde van de mast, kan men de top bereiken. Aan de voet In -tegenstelling lot de steunzender in Smilde of de hoofdzenider te Lopik wordt het zendergebouw niet in de mast ingebouwd In een twintig meter breed en twaalf meter hoog gebouw aan de voet van de mast zal de gehele zender installatie worden ondergebracht. In de benedenverdieping komen de hoog spanningsdraden en een noodaggre- gaat. De zender wordt in de bovenste verdieping geplaatst. In de tussenver- dieping worden koelaggregater» aange bracht om de hitte van de zendappara tuur af te voeren. De kabelverbindingen zijn ook in deze verdieping. Het is de bedoeling, dat de hulp- zender geheel automatisch gaat func tioneren Bij andere zenders is men daar momenteel ook mee bezig. Storin gen worden vanuit Lopik gemeld. In Wieringermeer zal een dubbelzender worden aangebracht, die beide functio neren. Indien een van beide zenders uitvalt door een defect, blijft de tweede doorwerken. De straalverbindings- stoorders maken Lopik automatisch op het defect attent. De mast en het zendergebouw zijn ontworpen door de Rijks Gebouwen Dienst in nauw overleg met de P.T.T. BRIDGEN De tweede zomerdrive, waaraan een flink aantal gasten, doch slechts weinig Texelaars deelnamen, werd gespeeld aan zes tafels. De prijswinnaars waren: A.: 1. Echtpaar v. Hoogen 82 pnt. 2. mevr. Keijser-Gussenhoven 68 pnt. B.: 1. Van Lenten-Raven 73 pnt. 2. Echtpaar Driesen 69 pnt. Vanavond bridgen we weer in Hotel „De Lindeboom-Texel", aanvang 8.15 u. Graaf op tijd aanwezig of van tevoren melden, zodat er op tijd begonnen kan worden.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1