De gevaarlijke voorruit jongens Woensdag baarden scheren op de Groeneplaats Houdt afstand! m Proefdraaien in Den Hoorn Draaiorgel „DE TIET FILM NIEUWS gerestaureerd Over Veilig Verkeer Om lot en verkoop te stimuleren Pas aangekomen Vroeger was ik er gek van, maar ik had er geen centen voor. Later had ik centen maar geen tijd. Nu heb ik centen èn tijd!" Zo spreekt de heer J. K. P. Zwan uit De Koog over zijn draaiorgel hobby. Zondag belde hij ons enthousiast op met het verzoek even te komen luisteren naar „De Tiet", het draaiorgel dat hij in het begin van dit jaar kocht en dat nu na een grondige restauratie door de vermaarde orgelbouwer Carl Frei te Waldkirch in Duitsland weer als nieuw is. Ten minste wat het geluid be treft. Het exterieur is nog niet zo im ponerend, maar als straks de timmer man en de schilder hun werk hebben gedaan, zal „De Tiet" weer in zijn oude glorie zijn hersteld. Carl Frei heeft overigens de belang rijkste uitwendige vernieuwingen wèl aangebracht. Opvallend zijn de nieuw gesneden houten poppen, waarvan er twee tot de merkwaardige naam van het beroemde draaiorgel hebben geïnspi reerd. Eind vorige week keerde het orgel na de maandenlange reparatie weer op Texel terug. Het instrument is op een speciaal daarvoor aangeschafte wagen gezet en is gestald in de boer derij, die de heer Zwan vorig jaar aan de Diek te Den Hoorn kocht. Zondag hebben wij met een aantal Hoornders, die op het welluidende ge luid afkwamen naar het vernieuwde orgel geluisterd. Keuze in de muziek is PLEIDOOI VOOR ORDE EN RUST (Ingezonden) Het viel mij op dat dorpen van Uw overigens mooie eiland bijzonder rijk zijn aan verkeersborden. Het verbaasde mij echter, dat velen zich weinig van deze bepalingen aantrekken. Vooral de bromfietsverboden in De Koog en Den Burg en het éénrichtingsgebod in Den Burg heb ik herhaaldelijk zien negeren, vooral door jeugdige bromfietsberijders. In uw kolommen heb ik een ingezon den stuk gelezen, waarin werd betoogd, dat het verkeer uit de genoemde dorpen geheel moest verdwijnen Ik ben het roerend met de schrijver eens, want de toestand is inderdaad nauwelijks houd baar. Kunnen in het seizoen de bestel diensten en ander noodzakelijk auto vervoer niet 's morgens voor tien uur en 's middags na vier uur worden ge houden. Dan pas kunnen de gasten in Den Burg rustig wandelen. Mijn ver zoek zal wel op praktische gronden niet in te willigen zijn, maar laat de over heid dan toch een of andere regeling treffen, waardoor de rust en de veilig heid blijven gehandhaafd. Nog iets: Hebt U 's morgens vroeg de rommel in Den Burg wel eens gezien? Allemaal afkomstig van de vorige avond. Het lijkt wel een afgebroken kermis. Plaats grote vuilnisvaten bij verkoopgelegenheden van patates frites e.d. en anders de gemeentereiniging in schakelen op een zo vroeg tijdstip dat de straten schoon zijn, wanneer de gas ten zijn ontwaakt Probeer er wat op te vinden, Texelaars, het lijkt me echt heel belangrijk. Een gast. Woensdagavond wordt in het City- Theater nog de film „Der Zigeuner baron" vertoond naar de gelijknamige operette van Johann Strauss. Vanavond draait nog „Liefde onder de tropenzon", een film die speelt in Kameroen (14 jaar. De Texelfilm wordt weer donderdag avond gedraaid. Om 8 uur met Neder lands en om half tien met Duits com mentaar. MERCEDES UIT DE BOCHT OOSTEREND Zaterdagavond om streeks half twaalf eindigde een rondrit van enige vakantiegangers in een Mer cedes met het nummer NX 45 - 91 on fortuinlijk. In de dichte grondmist werd de bocht Oosterenderweg-Vliestraat te Oosterend te laat genomen. Met gieren de banden werd een groot gedeelte van een hek en aanplanting van de links wonende heer G. Vlaming vernield. De Mercedes kwam tot stilstand met een lekke radiateur. De veroorzaakte schade werd onderling geregeld. GROTE DRUKTE BIJ SPUITVOETBALW'EDSTRIJD DE KOOG Liefst 1884 betalende bezoekers waren donderdagavond ge tuige van een spannende wedstrijd spuitvoetbal op het sportterrein te De Koog. Aangezien het publiek zich kos telijk vermaakte, kan dus weer op een succesvol stadsfeestenevenement wor den teruggezien. Jammer was het dat nogal wat schade optrad aan de door de brandweer ter beschikking gestelde ap paratuur. O a. barstten enkele slangen. Voor de aanvang van de wedstrijd marcheerde de Margaretha Sinclair- band Na afloop werd het wagenspel „De Strooppot" opgevoerd. Donderdag wordt te De Koog het strandfeest gehouden. Om 10 uur be ginnen de kinderspelen. Om twee uur 's middags schatgraven op het strand en wedstrijd in het maken van zand- figuren. Om 20.30 uur 's avonds aan vang lampionoptocht. er genoeg, want tegelijk met het instru ment is een flinke verzameling orgel boeken aangeschaft. Het orgel werd met de hand bediend, wat heel wat zweet kostte. T.z.t. zal er een motor op worden gemonteerd. De heer Zwan heeft de bedoeling met het orgel „de boer" op te gaan. Niet al leen op Texel zal men bij allerlei feeste lijkheden de gezellige muziek kunnen horen. Ook op de concoursen, die van tijd tot tijd in het land worden gehou den, zal het instrument van de heer Zwan aanwezig zijn. Tegelijk met „De Tiet" heeft de heer Zwan indertijd nog een orgel gekocht Dat .is de „Gouden Engel". Deze is nog in reparatie, maar zal binnen afzienbare tijd eveneens kun nen worden afgeleverd. Als beide orgels gereed zijn zal een tocht langs alle dor pen worden gemaakt om de Texelaars met de instrumenten te laten kennis maken. BOOTJE VAN VERMISTE SPORTVISSER SPOELDE OP TEXEL AAN Vrijdagmiddag omstreeks half twee ging de Helderse sportvisser, de heer De Wijn, met zijn roeiboot de zee op om te gaan vissen. Door onbekende oorzaak moet hij overboord geslagen zijn, want kort nadat hij was vermist, werd de lege boot zaterdagochtend ontdekt door de bemanning van de „Marsdiep" die op weg was naar Den Helder. Later spoel de de boot aan bij het zg. buitenveldje bij de polder 't Horntje. Aangenomen moet worden dat de sportvisser is ver dronken. NOG LATER Naar aanleiding van een berichtje in het vorige nummer, waarin melding werd gemaakt van een bijzonder laat geboren lammetje te De Koog, werden wij attent gemaakt op nóg zo'n nako mertje: Vrijdag werd op het bedrijf van de heer J. Brak in Eierland een lam geboren. We beginnen ons af te vragen of hier sprake is van abnormaal vroeg of abnormaal laat GEVRAAGD om brood te bezorgen. TIMH1ERS BAKKERIJ, E>en Burg, tel. 2420. Ten bate van het garantiefonds voor de feesten „Texel 550 jaar stad" werd door het organisatiecomité een loterij uitgeschreven. Er werden 1000 loten aangemaakt, die voor ƒ10,per stuk te koop werden aangeboden. Het was de bedoeling, dat de trekking op 1 augus tus a.s. wordt gehouden. Omdat het ech ter nog niet is gelukt alle duizend loten aan de man te brengen en het er op dit ogenblik ook niet naar uitziet, dat men dit voor 1 augustus wel zal hebben klaargespeeld, wordt een bijzondere actie ontketend om de verkoop te stimu leren. Woensdag zal om half vier 's middags tijdens de folklorefestiviteiten op de Groeneplaats iets bijzonders te zien zijn. Van een aantal baarddragers, die zich hiervoor vrijwillig ter beschikking heb ben gesteld, zal in het scliandblok in het openbaar op het podium de baard worden afgeschoren. Dit zal echter alleen kunnen gebeuren wanneer onder het publiek voldoende loten worden verkocht. Iedere baard wordt n.l. „getaxeerd". Acht een jury de baard b.v. tien loten waard, dan wordt niet eerder met scheren begonnen, voor dat deze tien loten zijn verkocht. Gedu rende de tijd die daarvoor nodig is, blijven de gebaarde vrijwilligers in het schandblok geklonken. Hopelijk zal het medelijden van het publiek de verkoop bespoedigen, zodat de trekking inder daad op 1 augustus, tijdens de feeste- *-'1 r*2- lijkheden te Oudeschild, kan plaats hebben. Maar ook zonder baardscheren is er reden genoeg om een gokje op de Renault auto (zie foto) te wagen. De kans om het te winnen 1 1000, een bij zonder grote kans dus. Baarddragers, die in verband met het ten einde lopen van de stadsfeesten van plan waren hun baard te laten af scheren, kunnen woensdag van de gratis gelegenheid gebruik maken om dit in het openbaar te laten doen. Zij worden verzocht contact op te nemen met de heer J. M. de Vries (die zelf de eerste is die onder het mes gaat) of zich woensdag bij het podium melden. Het scheren gebeurt door een vakbekwaam barbier.. Een serie momentopnamen, niet gefotografeerd maar geschreven, van jonge mensen, wier vakantie dan eindelijk begonnen is. Een groepje jongelui is van hun vakantieverblijf op weg naar het strand. Een jongen speelt, het hoofd wat scheet naar zijn instrument gebo gen, op zijn gitaar een populair wijsje. De anderen zingen het mee. Opeens steekt een meisje beide armen de lucht in en al haar opgekropte gevoelens zoeken een uitweg in één juichkreet: Jongens, we zijn op TEXEL TEXELSE MARKT Gisteren werden aangevoerd: 190 lammeren ƒ90,ƒ120,31 schapen 70,ƒ170,—; 9 nuka's ƒ175,— - ƒ240,9 biggen ƒ50,ƒ60,1 paard ƒ1000, FEESTPROGRAMMA VRIJDAG TE OUDESCHILD OUDESCHILD Vrijdag, één dag voor de grote slotviering van de Texelse stadsfeesten, viert Oudeschild haar eigen dorpsfeest. Ook het programma voor deze dag ziet er veelbelovend uit. Om negen uur *s morgens wordt ge opend met officieel vlaghijsen op het schoolplein, gevolgd door het zingen van een lied en het uitvoeren van een volksdansje. Om half tien start de op tocht van versierde fietsen, wagentjes etc. Opstellen op het schoolplein. Om half twaalf gezamenlijk oplaten van ballonnen op het schoolplein. Wiens ballon zal het verst komen? Om twee uur 's middags beginnen op het sportveld de kinderspelen, om vijf uur gevolgd door volksspelen voor de ouderen. Om half acht een ongetwijfeld bijzonder genoegelijke voetbalwedstrijd, waarbij de spelers zijn gecostumeerd. Deze gebeurtenis heeft plaats op het sportveld. Op het schoolplein volgt dan om half negen de opvoering van het historische wagenspel „De Strooppot" en om negen uur wordt de dag besloten met een gezellig feestbal in de tent op het haventerrein. Het feestbal is voor bewoners van Oudeschild en omgeving vrij toegankelijk. Bezichtiging „Balder": twee tot vier uur 's middags. De zon schijnt stralend uit een wol keloze hemel. Uit de duinen rennen een jonge man en een jonqe vrouw hand in hand het strand op. Hij in zwem broek, zij in bikini. Vlak aan zee ge komen remmen zij hun vaart af en be ginnen zingend, de handen op eikaars schouders, een wilde dans. Dan pak ken zij eikaars handen weer en duiken enthousiast in de schuimende branding. De door de middenstand niet karig verlichte dorpsstraat is heel druk. In kleurige kledij gestoken gasten bekij ken hun vakantieplaats en elkaar. Er is veel gepraat, geroep en gelach. Op een bank voor een ijszaak ligt languit een jonge man. Zijn hoofd rust in de schoot van een meisje, dat op het eind van de bank zit. Hij heeft de ogen dicht en lijkt te slapen. Zij kijkt wat treurig. Haar hand streelt onafge broken zijn haren. Op de bank staat een halfvolle wijnfles. Nadat de steedse schoolkinderen hun spullen in de kampeerschuur heb ben gegooid, rennen ze weer naar buiten. Daar ontdekt een van hen een kalfje, dat op een afstand rustig ligt te dutten. In looppas gaat hij erheen om dit voor hem vreemde dier eens van dichtbij te bekijken. De anderen volgen hem met dezelfde vaart. Zoveel belang stelling niet gewend gaat het kalfje overeind. Met zijn allen omringen de kinderen gillend en springend het dier, dat van angst de malste sprongen maakt. Zo voeren zij samen een vreemd ballet op, dat eerst eindigt als het kalf zich van zijn lijn losrukt en aan de haal gaat. Kunt u het zich voorstellen? Dat er nog steeds vaders en moeders zijn, die hun jonge kinderen zo maar los op de voorbank van de auto laten meerijden, soms zelfs staande, vlak achter de voorruit? Men moet er niet aan den ken, hoe de gezichtjes van die kinderen er uit zullen zien, wanneer pa of ma plotseling moet remmen of wanneer de auto in botsing komt met een an dere wagen of met een boom. Of eigenlijk moest men er wél aan den ken, schrijft ons het Verbond voor Vei lig Verkeer, zodat men op andere, betere gedachten kon komen en de kinderen zou verwijzen naar de minst onveilige plaats in het voertuig de achterbank. Het vreemde is, dat men meestal schijnt te denken, dat men de kinderen' een dienst bewijst door hen voorin te laten zitten of staan, want doorgaans ziet men achter het kind een volkomen lege achterbank. Of ook ziet men, dat de volwassenen, die in elk geval beter tegen een stoot geen stootje kun nen dan kinderen, de „dodenplaats" naast de bestuurder aan de kinderen overlaten en zelf achterin kruipen. Na tuurlijk, kinderen vinden het prachtig om vlak naast de bestuurder met al zijn handles en knopjes te mogen zitten, om recht de weg op te kunnen kijken door de voorruit heen, en van kinderen kan men ook niet verwachten, dat ze de gevaren van die voorruit kennen. Maar volwassenen, die in de kranten de ongeluksberichten kunnen lezen, die met hun nuchtere verstand wel kunnen uitrekenen, wat er gebeurt, wanneer men bij een botsing of bij krachtig rem men plotseling met enorme kracht naar voren schiet deze volwassenen dienen te beseffen, aldus het Verbond voor Veilig Verkeer, aan welke verschrikke lijke risico's ze de kinderen blootstellen door hen op de voorbank vlak achter de ruit te laten zitten. Onnodige risico's alsof er aan het rijden in een auto al niet genoeg risico's zijn verbonden in het moderne snel- en stadsverkeer! Ook baby's Dan zijn er ook nog de moeders met baby's en kleuters. Het is begrijpelijk, dat deze moeders graag naast hun man voorin zitten en men kan er gevoeglijk van uitgaan, dat zij op de hoogte zijn van de kracht, waarmee ze bij plotseling remmen naar voren worden gedrukt. Maar die kracht geldt niet alleen hun eigen lichaam, maar ook dat van hun kind, dat nog dichter bij de voorruit zit en dat nog veel kwetsbaarder is. Waarom denken al die moeders en al die vaders, die overigens zo goed voor de veiligheid van hun kinderen zorgen, die hun kinderen dagelijks voorzien van het hele alfabet aan vitamines, die letten op de hygiëne van hun pupillen, die graag willen, dat ze goed uitkijken bij het spelen op straat, op weg naar school waarom komen ze niet op het idee. dat ze hun kinderen op de voor bank van een auto in een enorm gevaar brengen? En wat een wroeging moeten de ouders niet hebben, wanneer hun kind om het leven komt of verminkt raakt in het gezicht doordat het in de wagen van vader of moeder te dicht bij de voorruit en bij het dashboard mocht zitten! Gordel Dit alles wil natuurlijk niet zeggen, dat een plaats op de achterbank volko men veilig is voor kinderen. Zitten ze niet bevestigd in deugdelijke veilig heidsgordels, of heeft men ze vastgezet in zgn. „zitjes", kunnen ze bij hevige botsingen zelfs over vader of moeder heen naar voren schieten en door de voorruit heen op straat belanden met alle gevolgen vandien. De grootste mo gelijke veiligheid voor jeugdige passa giers in een auto wordt dan ook alleen bereikt door 'hen op de achterbank! gebruik te laten maken van veilig heidsgordels. Ook al is de sortering nog niet zo groot, zijn er ook voor kinderen toch al deugdelijke veiligheidsgordels op de markt. Die deugdelijkheid wordt gegarandeerd door het oranjekleurige RAI-TNO goedkeuringsmerk. Een dichte verkeersstroom beweegt zich in de vakantiemaanden in de rich ting van de bergen en de zonnige stran den. Waneer de afzonderlijke voertui gen in die verkeersstroom te dicht ach ter elkaar rij'den, is de mogelijkheid, dat één of meer er van nooit op de plaats van bestemming aankomen, niet ondenkbaar Vooral de zoveel schade aanrichtende kettingbotsingen zijn veel al een gevolg van onvoldoende afstand houden, aldus het Verbond voor Veilig Verkeer. Het Verbond voor Veilig Verkeer doet een beroep op de ouders, de volwasse nen om toch vooral te beseffen, dat zij tegenover him kinderen, hun jeugdige medepassagiers alléén zijn verantwoord door hen in het onveilige verkeer uit te rusten met veiligheidsgordels. Het is over de gehele wereld bij ontelbare wetenschappelijke proeven en in de praktijk meer dan duidelijk bewezen, dat het gebruik niet het los laten hangen! van veiligheidsgordels het risico van dodelijke verwondingen bij botsingen met 60 - 70% vermindert. En zoudt u als vader en als moeder uw kind die levenskans niet gunnen? En moeder met uw kind op schoot, vergeet u niet, dat uw kind bij een botsing met de voorruit beslist meer oploopt dan alleen maar een buil! Zoudt u voortaan maar niet in de veiligheidsgordels achterin gaan zitten? AUTOCROSS TROK DUIZENDEN BEZOEKERS DE WAAL Dc autocross, die zon dagmiddag in het kader van de stads feesten nabij De Waal werd gehouden, heeft enorm veel bezoek getrokken. Er werden bijna 2500 volwassenen en 800 kinderen geregistreerd! Financieel is het dus zeker een succes geworden. Of alle bezoekers achteraf het door hen betaalde hoge entreebedrag juist besteed hebben gevonden, is een andere zaak. Hoewel tijdens de cross diverse auto's in de sloot terecht kwamen en zich menige botsing voordeed, klaagde men toch over gebrek aan spanning en seasatie. Dit was voor een deel te wijten aan de langdurige werkzaamheden, die nodig waren om de auto's uit de sloot te trekken, waardoor de wedstrijden werden opgehouden. De organisatie bleek overigens perfekt. De heer P. Oud te Winkel heeft laten merken, dat hij vaker met dit bijltje hakt. Na de finale, die meer spanning bracht dan de classe- ringsraces ervoor, kwam de heer A. v.d. Berg uit Opmeer als winnaar van de eerste prijs tevoorschijn. Nummer twee werd Bennekamp en de winnaar van de derde prijs was een Texelaar, de heer W. Vendel. Die bewees daarmee, dat hij ook nog iets anders kan dan biljarten. Een hachelijke situatie ontstond toen een auto ondersteboven in de diepe sloot terecht kwam. De cabine verdween geheel onder water. De mensen, die in het water sprongen om hulp te bieden, behoefden echter niet op te treden, want de chauffeur had zich al uit het vehikel bevrijd en stond enkele ogen blikken later met een nat pak op de wal. MEDEDELING STREEKONTYVIKKELINGS- COMMISSIE Op initiatief van de Streekontwikke- lingscommissie Texel zal getracht worden in de komende herfst een cursus „Pech Onderweg" te organiseren. Een dergelijke cursus wordt gegeven door de Technische Afdeling van de Koninklijke Nederlandsche Toeristenbond ANWB. De cursus is speciaal bedoeld voor berijders van auto's of zij, die in de naaste toekomst hiertoe denken over te gaan. Uiteraard is de cursus zowel voor dames als heren bedoeld. Het aantal cursisten kan maximaal 25 zijn. Deze cursus bestaat uit 4 lessen van 2 a 2V2 uur, die in de avonduren zullen worden gegeven. Het cursusgeld zal plm. 10,bedragen. Hierbij is er van uitgegaan, dat een gedeelte van het cursusgeld, benevens de kosten voor een geschikte zaal voor rekening van de Streekontwikkelingscommissie komen. De kosten voor de deelnemer komen dus op plm. ƒ10,voor de hele cursus. Wij verwachten Uw opgave zo spoe dig mogelijk. Zie de advertentie in dit nummer C. v. Gr. ZONDER COMMENTAAR Bij Scotland Yard in Londen ging de telefoon en een kinderstem riep opge wonden; „Snel, stuur gauw een politie man. Onze leraar heeft zijn auto fout geparkeerd staan!" Volgens een B.B C.-uitzending zijn de Beatles de belangrijkste Britse toeristi sche attracties. Zij worden onmiddellijk gevolgd door Koningin Elizabeth en Sir Winston Churchill. Een Zweed uit La'holm, die met een kleine vierpersoonsauto reed, werd dooi de politie aangehouden, omdat zij iets vreemds aan het voertuig had gemerkt. Het bleek namelijk, dat men kans had gezien om niet minder dan 14 passa giers in het voertuig te persen. 9M &3.CH4M9 pU fc'j".;"-

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 2