(fro en fwartsjexeh in het harL, Jeugdige interesse voor Texel is zeer eenzijdig Grote schade bij aanrijdingen op de Pontweg De Slufterwie is dat??!" Liever geen rust en stilte Pak slaag voor de verkeerde Geen verleend voorrang „Strijden" bij draaiorgelmuziek DINSDAG 11 AUGUSTUS 1964 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7885 COURANT Uitgave N.V. vJi. Langeveld de Roo(j Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wühelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart, -f 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Het eiland Texel, menen wij, heeft de reputatie nog rustig te zijn, waardoor het voor de naar stilte en vrije natuur hun- kerende vakantieganger een grote aantrekkelijkheid bezit. Texel heeft een groot vrij strand en vrije duinen en bossen, waar men vrijwel geen prikkeldraad of bordjes „verboden toegang" vindt. Hetzelide geldt voor de landerijen tussen de rustieke dorpjes, waar men een landschap aantreft, dat uniek is in Europa. In vrijwel alle reclamefoldertjes over ons eiland kunt U dit lezen en het grote aantal gasten, dat ook deze zomer weer naar Texel is gestroomd, is het kennelijk resultaat van deze begeerlijke eigensc nappen van ons gebiedje. Eenzaamheid genoeg, maar. Is het niet verrukkelijk om uit de drukte van de grote industriestad te kunnen stappen om enkele weken frank en vrij temidden van een onbeperkte hoeveelheid „frische" lucht door de Slufter en de uitgesterkte strandvlakten te kunnen dwalen? Iedere sociaal den kende Texelaar vindt dat hij zijn mede mens, die gedwongen is het grootste deel van het jaar te leven in de smokige atmosfeer van de zenuwslopende Neder landse en Duitse steden, in de gelegen heid moet stellen om op verhaal te ko men temidden van de stilte van ons Waddenparadijsje. En omdat we behal ve sociaal vooral ook zakelijk denken, dóen we het ook. Ieder jaar breidt de accommodatie uit en het toerisme is een der belangrijkste inkomstenbronnen ge worden. Wat is „druk"? Voor de idealisten onder de bevorde raars van het vreemdelingenverkeer naar ons eiland, moet het echter ont hutsend zijn te constateren, dat het overgrote deel van de vakantiegangers niet zo naar die volop aanwezige rust hunkert, als we vermoedden. Want wat zien we als we in het drukst van het seizoen een tocht over het eiland maken, waarbij we vooral op de stranden let ten? De drukste plaatsen langs de kust worden steeds drukker en de stille plekjes b 1 ij v e n stil. Bij mooi weer, begint het strand van De Koog duide lijk Soheveningse of Zandvoortse allures te krijgen. Nog éven en de mensen zul len moeite hébben om uit eikaars scha duw te blijven. Ook het Westerslag is allang niet meer het strand, dat alleen voor een (kleine) groep Texelaars leek te zijn gereserveerd. Oök daar begint het „druk" te worden. De aanhalings tékens plaatsen we even met de be doeling aan te geven hoe betrekkelijk het woord „druk" is. Het is als bij het beoordelen van de temperatuur: stapt men vanuit een zeer heet vertrek in een normaal verwarmde kamer, dan krijgt men de indruk „koud". In die „koude" kamer kan men echter genoegelijk door warmen. wanneer men er vanuit de winterkou binnenstapt. Wanneer men Schevemngen met De Koog vergelijkt, maakt De Koog een verlaten indruk. Maar hetzelfde De Koog is verbijste rend druk, wanneer het wordt verge leken met een stuk strand enkele kilo meters noordelijker. De eerder genoem de idealisten zullen niet langer onthutst zijn als ze dit bedenken en ze hébben het bedacht en dus begrijpen dat een stedeling op het strand van De Koog werkelijk vakantie kan hebben, al is het dan temidden van duizenden andere stedelingen. Maar dan blijft er niet veel over van het denkbeeld, dat men zo heel graag over de eenzame strandvlakten zou willen trekken met alleen de gelui den van wind, zee en meeuwen. Het is interessant om het zelf eens te gaan zien. Bijvoorbeeld bij het grote, vrij te betreden natuurgebied De Slufter. Ga er op een zonnige middag kijken en be denk. dat zich op dit ogenblik 20.000 vakantiegasten op Texel bevinden Hoe veel van hen ziet U in deze Slufter- vlakte? Acht, negen, twaalf misschien? DRONKEN JONGEMAN INGESLOTEN In de nacht van zaterdag op zondag om half één beeft de politie de 20-jarige kunstschilder A. B. uit Zaandam in de kraag gegrepen. De jongeman was dron ken en gedroeg zich bijzonder baldadig. De surveillerende politie nam maatre gelen, toen B. met een grote tak de geparkeerde auto's op de Groeneplaats aan het bewerken was. Toen men hem wilde aanhouden, zette hij het op een lopen. Een wachtmeester zette de achtervolging in en wist de jongeman na ca. vijftig meter in de Zwaanstraat voor de ingang van ;De Oranjeboom" te grijpen.. Er ontstond een korte scher mutseling, waarbij de (burger)kleding van de wachtmeester werd gescheurd. De opstandige kunstschilder kon daarop in de politieauto naar het bureau wor den gebracht, waar hij ter ontnuchte ring werd ingesloten. Zondagmiddag werd hij weer op vrije voeten gesteld. Waarschijnlijk niet veel meer. Omdat die weinige figuurtjes in de uitge strektheid van het gebied verloren gaan, maakt De Slufter een verlaten indruk. Hetzelfde geldt voor de Hors, die uitgestrekte zandplaat aan de zuid kant van ons eiland en de erbij beho rende duinen, die de mooiste en uitge- strekste van Texel zijn. Om nog even bij de Slufter te blijven: Naar onze mening is het zeer de vraag of de wei nigen, die we er wél zien, die grootsheid van dit gebied ondergaan op de manier, waarop wij ons dat voorstellen. We hebben er onze eigen gedachten over sinds we er zondag een groepje Amster dammers tegenkwamen. Stevig gearmd marcheerden ze door de paars-bloeiende lamsoor, onderwijl luid een in deze omstandigheden bevreemdend lied zin gend: „Hoeperdepoep zat op de stoep. Voor een geboren stedeling die is opge groeid temidden van mensen, huizen en verkeer en zich daarbij meestal nog re delijk gelukkig voelt ook, is de over gang naar deze volstrekte eenzaamheid te groot, hoe mooi de lamsoor ook bloeit, hoe machtig de wolken zich ook boven dit landschap voortbewegen. Al het weliswaar veelal benauwende, maar in ieder geval toch vertrouwde, is plot seling weggevallen. Té plotseling, met het gevolg dat hij weinig van dit mooie ziet en zo gauw mogelijk zorgt weer tussen anderen te zitten. Lékker gezel lig, liefst met een transistorradio. De helft van de vakantiegangers blijkt niet eens te weten wat de Slufter is. Zelfs de naam klinkt sommigen vreemd in de oren, getuige de vraag, die wij drie noemd, maar het beslist niet is. zoals ons onlangs door de politie werd ver zekerd. Niettemin vernamen we uit be trouwbare bron dat enkele jonge kam peerders al hun vakantiegeld hadden verspeeld en later werden betrapt, toen zij, gedreven door de honger, gingen stelen De meeste jongeren kamperen. Het grootste deel bij De Koog en de be langrijkste concentratie is daar het ter rein van de Stichting Sociaal Toerisme .rKogerstrand", Daar zitten op het ogen blik 3100 kampeerders, waaronder ca. vijfhonderd „loslopende jongens". Voor al deze groep heeft de laatste jaren de aandacht omdat hun gedragingen buiten het terrein soms aanleiding gaven tot klachten. Bij diverse gelegenheden, o.a. de Waddenconferentie is dit onderwerp geweest van gesprekken, waar bij zwaar, o.i. véél te zwaar, getild werd aan het „jeugdprobleem". Recreatie specialisten hebben hun hoofd gebroken over de vraag hoe de jongelui „op te vangen" en .bezig te houden". We me nen dat slechts weinigen zich willen la ten opvangen en bezig houden. Men wil zelf weten wat men doet en zéker niet onder leiding. Er is één vorm van re creatie. die door vrijwel alle jonge va kantiegangers intensief wordt beoefend: dansen. Zonder dansen is een vakantie ondenkbaar. Aangezien de mogelijkhe den hiervoor te De Koog beperkt zijn, trekken de jongelui op hun brommers in grote scharen naar Den Burg, iedere avond, om diep in de nacht weer huis waarts te keren Dat ook in Den Burg de dansaccommodatie volkomen ontoe- nen met prikkeldraad moeten worden afgezet. Dat is nu (nog) niet nodig, tot vreugde van hen, die hun vakantie op een andere dan bovenomschreven wijze houden. Vrij ernstig gewond naar ziekenhuis BEJAARDE BROMFIETSER DOOR AUTO GEGREPEN De 77-jarige heer C. Zijm uit De Wes ten is zondagmiddag om kwart over twaalf vrij ernstig gewond geraakt toen hij met zijn bromfiets de Pontweg over stak en door een Duitse personenwagen werd aangereden. Het ongeluk gebeurde op de kruising met de Akenbuurtsweg nabij Den Burg. De heer Zijm verliet het fietspad om de weg te kunnen oversteken zonder op bet drukke autoverkeer te letten. De met matige snelheid naderende Ford Taunus, die bestuurd werd door de 40- jarige toerist H. H. Müller, slaagde er niet in hem te ontwijken. De heer Zijm viel op het wegdek. Hij brak een been en liep ernstige verwondingen op aan het hoofd en de ledematen. Dokter Coutinho, die toevallig voorbijkwam, liet hem met de ziekenauto per extra boot naar het ziekenhuis te Den Helder brengen. Het rechter spatbord van de auto was licht beschadigd. Ook de brommer was nog intact. Het is onge twijfeld aan de matige snelheid van ca. 60 km. per uur te danken, dat dit onge luk niet een nog ernstiger gevolg had. Een dezer dagen keerde een tiental kampeerders, die na een gezellige avond in een der open bare gelegenheden te Den Burg niet helemaal nuchter meer wa ren, lopend naar hun kampeer terrein terug. Ondeiweg vermaak ten ze zich luidruchtig en hielden zich onder andere bezig met het omdraaien van verkeersborden. Toen ze op het eind van de Koger- straat liepen, kwam één hunner op het idee om uit de slaapkamer van een woning een wollen deken te kapen en deze op het grasveld bij het huis neer te leggen. Hij voerde de „grap" perfekt uit. Door het openstaande raam van de ka mer greep hij de deken, terwijl vier kinderen in dezelfde kamer rustig bleven doorslapen. Toch waren de activiteiteh van de jon geman niet onopgemerkt gebleven door de oplettendheid van de buurvrouw, die vanuit de woning aan de andere kant van de straat alles had gezien en zich nauwkeu rig het signalement van de dader in het hoofd prentte. Ze ging naar buiten, pakte de deken en maakte het ouderpaar in de woning wak ker. De heer des huizes ontstak in grote woede over de brutaliteit van de vlegels en zette na het vernemen van het signalement de achtervolging in. Hij rende de Akenbuurtsweg af en kwam op de Pontweg een jongen tegen, die volgens het signalement de dader moest zijn De verbolgen huisva der greep de knaap en gaf hem een flink pak slaag. De man be treurde al gauw zijn optreden, wantde hevig geschrokken jongen bad part nog deel aan de iekenroof gehad. De werkelijke daders waren niet meer te achter halen. OPBRENGST ANJERCOLLECTEN 1962 1963 1964 Den Burg 157,62 163,03 217,63 Den Hoorn 50,47 49,93 42,72 Oudeschild 28,65 55,83 De Koog 40,60 46,11 69,14 De Cocksdorp 38,89 41,36 41,16 Zuid-Eierland 24,66 18,45 18,45 Md.-Eierland 25,63 20,45 Oosterend 66,29 63,39 63,70 De Waal 17,14 18,89 13,38 424,23 482,62 486,63 Waal in zijn DAF auto niet opmeikte. De wagens botsten op elkaar, waarbij vooral de DAF ernstig werd beschadigd. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. De politie had het voorlopig druk. liever dit: Casino, iedere avond stampvol jonge toeristen hoorden stellen: „De Slufter.wie is dat?" Met grote nadruk willen we vermelden dat er tal van uitzonderingen zijn. Zelfs zitten enkele bungalowkampen vol met men sen, die zich werkelijk met volle teugen tegoed doen aan wat wij de rustige na tuurgebieden noemen. Maar we durven beweren dat onder hen weinig jongeren zijn. En omdat ook het woord „jonge ren" betrekkelijk wordt, stellen we vast dat we vakantiegangers van vijftien tot 25 jaar bedoelen Waar zitten ze? De jongeren zitten overdag voor het grootste deel op het strand van De Koog en laten zich bruin worden. Dit genoegen is bijzonder gevoelig voor het weer. Bewolking wordt beschouwd als een ramp. Nietsdoen en verveling zijn de consequenties ervan. Een toevluchts oord is het dorp De Koog, dat gelukkig dicht in de buurt ligt. Maar ook daar wil men het gezellig houden, zodat het eigenlijk alleen in een gedeelte van de Dorpsstraat echt druk is. Patates frites en ijs wordt er in ongekende hoeveel heden verkocht en zelfs kan men er tegenwoordig zijn geld kwijt in iets dat algemeen een „gok-tent" wordt ge- reikend is, blijkt uit het feit dat de twee gelegenheden „Casino" en „De Oranjeboom" telkens uitverkocht zijn, meestal lang vóór acht uur 's avonds. De ouderen zouden voor het dansen, zoals het in deze zalen gebeurt, waar schijnlijk de neus optrekken. De tem peratuur is hoog en de jongelui bewegen zich in de rokerige atmosfeer door el kaar als bijen in een korf. Het zweet parelt op de gezichten en onvermoei baar blijft men deinen en schuifelen op de ritmische muziek tot bet de hoogste tijd is en men weer kampwaarts gaat. Niet al te haastig om een mogelijk ro mantisch avontuurtje niet in gevaar te brengen Zo rijen de vakantiedagen zich aaneen: 's morgens uitslapen, dan naar het strand en 's avonds dansen. Van aankomst tot vertrek maken ze vrijwel nergens anders kennis mee dan met de haven, de Pontweg, De Koog en de danszalen te Den Burg. Wie de Slufter is weet niemand. Laten we hier niet rouwig om zijn. Stel je voor, dat al die jongeren en andere vakantiegangers zich eens ge lijkmatig over de gehele kuststroom gingen verspreiden. Dan zou er sprake zijn van een ramp, want binnen de kortst mogelijke tijd zou de levende natuur het onderspit delven en, zo men dit wilde voorkomen, zouden alle dui- Op de kruising Pontweg-Hoornder- weg-Elemert nabij Den Burg gebeurde zaterdagmiddag om één uur een aanrij ding waarbij drie sportvissers uit Am sterdam werden gewond en grote mate riële schade ontstond. De sportvissers, die op het terrein „Kogerstrand" kampeerden kwamen op hun zware BMW motor met zijspan uit de richting van De Koog, op weg naar de dijk om te gaan vissen. De bestuur der van een Opel Kadctt, de beer Th. C. de Korte uit Slikkerveer, die op „Loods mansduin" kampeerde, zag de nade rende motor niet of te laat en reed de Pontweg op. Na de botsing, waarbij de motor op de rechterflank van de wagen reed, bleef de motor ondersteboven midden op de weg liggen De bestuur der, de heer C. J. J. Meulemans uit Amsterdam werd met twee van zijn passagiers van het voertuig geslingerd. Zij liepen lichte verwondingen op, ter wijl één van hen zelfs geheel ongedeerd bleef. De passagier, die in het zijspan zat, bad van de buiteling ernstiger na deel ondervonden. Hij werd op advies van dokter Coutinho met de ziekenwa gen naar zijn tent gebracht. De motor was ernstig ontzet en zal met meer kun nen worden gerepareerd. De gloednieu we Opel Kadett was vooral aan de rech ter voorzijde ernstig beschadigd en moest door de fa. Kaczor worden weg gesleept. De chauffeur en zijn in de wagen zittende echtgenote en schoon moeder bleven ongedeerd. Nog eens! Weinige minuten na dit ongeluk, toen de politie nog met het ondervragen der betrokkenen bezig was, gebeurde op hetzelfde kruispunt nog een aanrijding, waarbij wederom flinke schade ont stond. Uit de Elemert naderde de heer C. Sch. uit Den Burg in z'n Volkswagen. Hij was zo geboeid door de ravage, die door het vorige ongeluk was ontstaan, dat hij de uit de richting van de Pont haven naderende heer J. Lok uit De DEN HOORN Het vernieuwde draaiorgel „De Tiet" van de heer J. K. P. Zwan uit De Koog heeft zaterdag avond voor het eerst officieel dienst gedaan. Het instrument werd gebruikt bij het bekende spel „Strijd om de man en de vrouw", dat werd gespeeld door een groot aantal jongens en meisjes op het erf van de boerderij „De Stolp" van de heer J. Commandeur. De jongelui maken deel uit van de te Keulen geves tigde „Deutsche Jugend Kraft", een ka tholieke sportvereniging, waarvan de leden sinds acht jaar de vakantie op Texel doorbrengen. Ook dit jaar kwamen de jongelui weer naar hun „wunderbare Insel", waar ze zich kostelijk vermaakten. Slechts één teleurstelling kregen ze te incasseren. Het bekende Hoornder „strijden" werd om voor de gasten on duidelijke redenen niet meer gespeeld. Maar door bemiddeling, van de leiders van de 'groep, de heren Wessling. Scha- mong en de pastoor, die als geestelijk adviseur de vakantiereizen meemaakt, was het in samenwerking met enkele actieve Hoornders mogelijk het spel tóch uit te voeren, zij het op een bijzon dere wijze. De heer Zwan bleek on middellijk bereid zijn kostbare draai orgel beschikbaar te stellen om de no dige muziek te produceren. Met het ge volg dat er zaterdagavond gestreden werd als nooit tevoren. De gasten waren verrukt van de draaiorgelmuziek, die door hen, als iets typisch Hollands, waarschijnlijk nog meer wordt gewaar deerd dan door ons. Het geslaagde eve nement bewees bovendien, dat het in strument vaker voor deze en andere recreatieve doeleinden zou kunnen wor den gebruikt. De heer Zwan gaat bij voorbaat akkoord.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1