De oogst is begonnen BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF De vierde dag rubriek voor 1 °m,rrn-dakur LANDBOUW en VEETEELT Eerste indruk gunstig Misdaad en straf in Texels verleden (XVII) Schapen, honden, katten, eenden en konijnen Sinds enkele dagen draaien de oogst- machines weer. Het is niet zonder re den, dat we het op deze manier zeggen. Want de oogst is inderdaad een kwestie van machines geworden. We realiseren ons waarschijnlijk de grote veranderin gen, die in dit opzicht de laatste jaren zijn opgetreden maar heel weinig. Maar zo nu en dan dringt het eens tot je door. Zo was dit de afgelopen week het geval bij o.g. Een goede kennis, die tot voor een jaar of vijftien vrij nauw bij de landbouw was betrokken, maar thans zijn werk in de stad heeft,, was enkele dagen op het eiland. Ik bemerkte toen, dat het voor hem een openbaring was, dat het oogsten van de aardappelen thans met zo weinig mankracht kon worden uitgevoerd. En er is geen reden om aan te nemen, dat we in de land bouw wat de mechanisatie betreft het eindpunt hebben bereikt. Zeer goede opbrengst van de aardappelen Eén van de eerste gewassen, waarvan opbrengstgegevens beschikbaar komen, is de voor pootgoed geteelde aardappe len. De oogst hiervan is op het moment volop aan de gang. En door de hiervoor geschetste ontwikkeling is het oogsten van dit gewas bij gunstig weer een kwestie van enkele dagen geworden. Zonder dat er op dit moment al pre- ciese cijfers beschikbaar zijn van de kilo-opbrengst per ha. kan toch wel worden gezegd, dat de opbrengst buiten gewoon hoog is. Voor een bepaald ge deelte zal dit op rekening kunnen wor den gezet van een betere behandeling van dit gewas. Op veel bedrijven is aan de teelt meer aandacht besteed. De hoge opbrengst is echter vooral te dan ken aan de zeer goede groeiomstandig- heden. Deze zijn dit jaar voor ons eiland inderdaad uniek. De luchtgekoelde 'bewaarplaatsen, die de laatste jaren op veel bedrijven zijn verschenen, zijn bijna nergens berekend op zo'n rijke oogst Daarbij komt nog, dat het er naar uitziet, dat op veel be drijven het produkt lang bewaard zal moeten worden De vraag is nl. lang niet in overeenstemming met het aan bod. Heel wat telers bereiden zich er op voor, dat pas in het voorjaar met de aflevering kan worden begonnen. En als er geen verandering komt. zal dit in veel gevallen een aflevering worden aan het orgaan, dat het produkt slechts afneemt om het na een denaturatie- bewerking te bestemmen als veevoer. Ook opbrengst knollenzaad lijkt goed Een ander gewas, waarvan de oogst op het moment in volle gang is, is het knollenzaad. De Texelse telers spréken meestal van raapzaad. Het gaat hier echter om zaadteelt van het gewas herfstknollen of herfstrapen. Niet zonder reden schreven we „lijkt goed". Het is nl. voor dit gewas veel moeilijker nu al een positieve beoorde ling te geven dan van bijv. aardappelen. Tussen het „dorsen" van knollenzaad en het bericht hoe hoog de kilo-opbrengt van droog zaad uiteindelijk is, zit n.l. het een en ander. Het vereiste drogestofgehalte van het zaad ligt zo hoog, dat er in de meeste gevallen heel wat vocht door de drogers moet worden weggeblazen uit het ge oogste produkt. Vervolgens is er het schonen van het zaad. waarbij meestal heel wat ongerechtigheid verdwijnen moet Verder kan er nog vrij wat fijn zaad tot dat deel behoren, waarvoor de teler geen geld ontvangt. Zoals gezegd kunnen we daarom voor dit gewas niet verder gaan dan een eer ste indruk. Deze is echter zo, dat de over het algemeen niet hoog gestelde verwachtingen wel overtroffen zullen worden. Valt opbrengst van graszaad ook mee U zult bemerken, dat we hier nog minder positief zijn dan bij de verwach tingen voor het knollenzaad. Van iemand, die zeer nauw bij de teelt van het graszaad is betrokken hoorden we zeer enthousiaste geluiden. Op verschil lende bedrijven zou de opbrengst, naar Texelse maatstaven gerekend, zeer hoog zijn Tot nu toe was de teelt van gras zaad nl. voor veel bedrijven op ons eiland geen succes. Als voor één gewas geldt, dat de teelt geleerd moet worden, dan geldt dit zeker voor graszaad. We moeten er ook hier rekening mee houden, dat de tot nu toe beschikbare gegevens betrekking hebben op bruto- opbrengsten. En vooral bij graszaad kan er tussen het bruto-gewicht bij afleve ring van het bedrijf en het aantal kilo grammen. dat de firma uiteindelijk uit betaalt, een heel gat zitten We hopen, dat de eerste goede indruk bevestigd wordt en de uitkomsten zodanig zijn, Gezien de belangrijke plaatsdie de schapenteelt door de eeuwen heen op Texel heeft ingenomen, is het niet ver wonderlijk dat het schaap een hoofd rol speelt in veel strafprocessen. Plaats ruimtegebrek belet mij hierop al te uit voerig in te gaan. Vooral zwerflustige schapen vormden een bron van con flicten. Het weggelopen vee werd door de veeschutters naar het schuthok op gebracht, wat de eigenaars geld ging kosten. Bij zo'n gelegenheid had Pieter Jacobsz Bruijn zich niet ontzien de vee- schutter van Noordhaffel „te plukharen en te slaan met vuijsten, sodanig dat des schutters aangesigt en handen seer be bloed en dik was", welke mishandeling met ƒ25werd beboet. Een paar maanden later had Bruijn het opnieuw te bont gemaakt en was hij dezelfde schutter „met het bloote mes in de dat dit gewas een plaats op ons eiland gaat krijgen Ook de eerste berichten over opbrengst gerst bemoedigend Terwijl we dit schrijven is nog maar een zeer klein gedeelte van de zomer- gerst geoogst. Dit maakt dus het uit spreken van een eerste indruk wat ris kant. Toch menen we te kunnen schrij ven: Het valt niet tegen! Zo'n dag of tien vóór de oogst begin je meestal om door het uitwrijven van aren een idee te krijgen van de grofheid van de korrel. Dat leek ons nu niet bepaald bemoedi gend. Ook van de tot nu toe aangevoer de partijen krijg je eerder de indruk van een wat fijne dan van een grove korrel. Van de percelen, die tot nu toe ge oogst zijn is de kilo-opbrengst per ha. echter zo, dat we rustig kunnen spreken van goede indruk. Ook hier zal door droging en schoning nog wel wat ver loren gaan, maar dank zij het gunstige oogstweer zal het verschil tussen het „ruig" gewicht en de uitbetaalde kilo grammen veel kleiner zijn dan in de meeste partijen van vorig jaar Op 6 augustus werd in één van de Texelse pakhuizen al zomergerst aangevoerd met een vochtgehalte, dat beneden 16%. lag. In de meeste gevallen was dit 19 a 20°/o. Ook dit laatste kan zeker niet ongunstig worden genoemd. Het staat wel vast, dat er ook dit jaar op een aantal bedrijven met lichte zand grond opbrengsten van 4 000 kg droog zaad per ha. gehaald zullen worden. En we menen, dat in deze gevallen van een goede opbrengst kan worden gesproken. 74. Het is in deze wereld nu eenmaal jammer genoeg zo, dat een booswicht nog wel eens slaagt, waar een recht schapen mens faalt. Daaraan is het ver moedelijk dan ook te danken, dat Ange- lico en Diavolo er werkelijk in slaagden de koelwagen snel op dat ongebruikte spoor te duwen Nu hielp het toeval hun ook een handje. Een flinke hand, mag men wel zeggen, want de bodem helde hier behoorlijk, zodat alles aan zienlijk gemakkelijker ging dan ze aan vankelijk gedacht hadden. „Oui non FEUILLETON- door H van Omme 25. „Ik ben zo goed, als ik me maar kan wensen Ik weet zeker, dat ik vannacht weer heerlijk van mijn lieve vrouw zal dromen". „Dromen zijn bedrog". „Maar jij bent werkelijkheid. Dat voel ik immers? Jij bent me meer waard dan al mijn geld". Ze keek op haar horloge. „O, al bijna kwart over tien". Ze boog zich naar hem toe en gaf hem een zoen. „Welterusten, mijnheer gemaal' Hij greep haar hand. „Dank je, Akke, voor al het geluk, dat je me iedere dag weer opnieuw geeft". „Dat heb ik beloofd. toen ik met je trouwde. Weet je, dat we al ruim drie dagen getrouwd zijn?" .Drie dagen.Hij streek haar over de arm. „Drie gelukkige dagen. Laten we hopen, Akke, dat er nog vele zullen volgen". Ze kuste hem andermaal. „Die komen er, Jacob. En nu ga je kalmpjes slapen". Ze legde hem voorzichtig neer, streek nog even over zijn voorhoofd en ging toen naar de deur. Nog eens keek ze om, knipoogde, gaf een handkus en zwaaide met haar hand. „Slaap lekker, mijn man". „Welterusten, Akke". Ze maakte nog even een ronde door het grote huis. controleerde of alle ra men en deuren gesloten waren, draaide de hoofdkraan van het gas dicht en audeto, eo esto nulla victoria!" lachte blokjas, en aan zijn verdorven gelaats trekken is wel te zien, dat hij zoveel wilde zeggen als: wie niet waagt, die niet wint. „Pas op!" riep Angelico toen, „De wagen gaat vanzelf al rijden! Spring er op!" Toen sprong de dikke Diavolo voor op de koelwagen, waar hij de reminstal- latie beetgreep. Het angstzweet brak hem uit en hij dacht; „Daar moet ik aan draaien, als het te hard gaat!" trok haar schoenen uit. Op haar kousen besteeg ze de trap en in haar kamer ontsloot ze haar kast en haalde de cas sette er uit. Liefkozend gingen haar vingers over de grote parels en opmeuw nam ze het snoer er uit, deed het om haal hals en draaide zich om en om voor de spiegel. Echte parels.wie had ooit gedacht, dat ze nog eens zo'n waardevol geschenk zou krijgen? Na enige tijd borg ze 'het weg, sloot de kast zorgvuldig af, ontkleedde zich stapte in bed. Maar het duurde geruime tijd, vooi ze in een diepe, droomloze slaap viel. De volgende morgen werd ze met een schrik wakker, keek op haar wekkertje en constateerde, dat het al over half acht was. Meteen was ze uit bed, waste zich en kleedde zich haastig aan. Voor zichtig liep ze de overloop op, luisterde enkele ogenblikken aan de deur van zijn kamer, die op een kier stond en ging toen zacht naar beneden. Ze zette water op en ontsloot de keukendeur. Elk ogenblik kon de melkboer al komen. Ze moest zich reppen. Dat ze zich zo maar verslapen had. Of was ze gisteravond vergeten de wekker te zetten? Best mogelijk. Om acht uur kwam Rinske en Akke had net haar ontbijt klaar. „Het wordt weer een warme dag", verklaarde de vrouw, terwijl ze aan tafel ging zitten. „Dan doen we het maar kalmpjes aan", besliste Akke. De melkboer kwam en Akke ont dekte, dat ze haar portemonnee in haar kamer had laten liggen. „Dat komt er nu van, als je je verslaapt", zei ze la chend. „Een ogenblik". Vlug liep ze naar boven, pakte haar portemonnee en langs zijn kamer lo- Intussen wipte Angelico gewoon naar binnen om een oogje te houden op die Kostbare Karei Kleuntjes. En toen denderde die koelwagen de stikdonkere tunnel in. Aan de andere kant van die tunnel lag Italië, lag het doodstille grensplaatsje Campanella. Angstig blikten de zwarte kraaloogjes van de twee Italianen in de Egyptische duisternis, die hen omringde. Stel je eens voor, dat er ergens een versperring op die oude rails lag of dat die rails eens waren opgebroken! hand onder allerhande bedreijging en quaataardige vloekwoorden nagelopen" (1755). Reijer Vlaming brak in 1742 het schuthok van De Koog open om er een van zijn beesten uit te halen daar mee gaf deze schepen van De Waal niet bepaald het goede voorbeeld. De bepalingen tegen de import van vee en tegen de verspreiding van vee ziekten, zoals de verplichting met schurft besmette schapen op te hokken, werden ook nogal eens overtreden. Daar stonden vaste boetes op, gewoonlijk 25,per koe en ƒ3,per schaap. Honden Sahapen en jachthonden vormen geen goede combinatie. Nu weet ik wei nig af van het hondenbezit van onze Texelse voorouders, maar de hoge he ren die voor het toezidht op de scheep vaart op ons eiland verbleven voerden een weelderige staat, de sobere levens standaard van de eenvoudige boeren en burgers ver te boven gaande, en hiel den er voor hun genoegen jachthonden op na. Jacob van der Merct, de commissaris van de Levantse handel, had in strijd met de plaatselijke keur die de jacht buiten de maanden september en okto ber verbood, in december 1753 met zijn knecht een paar keer met honden ge jaagd. Voor elke overtreding moest hij per hond ƒ15,boete betalen, in totaal een bedrag van ƒ150,In 1762 waren de lange honden van Van der Merct op eigen initiatief op jacht gegaan, zij ridhtten onder de schapen van Willem Formersz, Cornells Kriekeboom en Pie ter Duijnker een ware slachting aan. De honden werden op heterdaad betrapt en gevangen genomen. Tegen hun baas eiste baljuw Huijdecoper behalve een boete van 30,een schadevergoeding van 95 gulden en 11 stuivers. Wanneer we bedenken dat een lam in die dagen ongeveer ƒ2,opbracht en een schaap ƒ6.moeten de honden werkelijk beestachtig te keer zijn gegaan. Van der Merct moest ook nog het kostgeld beta len voor de beide honden, die bij Pieter Duijnker en Arie Barendsz Kooger in voorarrest zaten (2 stuivers per hond per dag). Nog voordat de schepenen deze eis toewezen gaven zij een dienaar der justitie opdracht de honden dood te schieten. Het hoger beroep, dat de ge daagde tegen dit vonnis aantekende, mocht de dieren niet meer baten. Van der Merct had zich in het proces laten vertegenwoordigen door mr. Fre- derik Rosenboom, de stichter van het kapitale buiten Rozenhout, eveneens een liefhebber van jachthonden. Daar wis ten de boeren in de omgeving van mee te praten. Ondanks herhaalde klachten en „differente vrindelijke waarschuwin gen" van de veehouders liet Rosenboom zijn honden telkens weer los lopen. Op 10 juni 1755 sloegen de dieren hun slag onder het schaapvee van Dirk Jacobsz Zijm op het land bij de Slingerweg in de polder Westergeest. Ter bestrijding van deze „plage voor de huijslieden" werd Rosenboom tot 45 gulden boete veroordeeld. Katten Men meent wel eens, dat de dieren bescherming een zaak is van de laatste tientallen jaren. Onze voorouders waren echter niet zo barbaars als ze soms worden afgeschilderd en kantten zich ook al tegen opzettelijke mishandeling van dieren. Cornelis Jacobsz Griek, hospes in Het Nieuwe Huijs. trachtte de Hoomder jongeren enig vertier te ver schaffen en wekte „de jeugt met bek- kengeslag op om de kat te kneppelen of te gooijen", hetgeen ook werkelijk op 6 maart 1759 was geschied. Schepenen straften dit wrede vermaak, waarbij een kat in een ton met knuppelworpen tot razernij werd gebracht, met een boete van ƒ25,— Op 1 september 1774 kreeg de plaats vervanger van de schout, notaris Van Dam, bericht dat er in de grond op het erf van Cornells Schol een doodkistje was ontdekt. Een misdrijf vrezende, stuurde hij gerechtsbode Claas Luijtse er onmiddellijk op af en liet, omdat het al laat in de avond was voor een ge rechtelijk onderzoek, de verdachte plek 's nachts beurteling door de dienaars bewaken. Schol en zijn vrouw zwegen als het graf over de inhoud van het kistje. De volgende dag werd het dood kistje, dat voor een, kind bestemd scheen, naar het raadhuis overgebracht en in aanwezigheid van de autoriteiten geopend. Tot hun grote verbazing en veront waardiging bestond de inhoud uit een dode kat met een dasje en een groene coraalen ketting om de hals, een wollen slaapmuts onder de kop en een kransje van bladeren rond de kóp. Het bleek dat het kistje was begraven door de twaalfjarige Pieter Cornelisz Schol, met medeweten van zijn moeder. Omdat zij „voorbedagtelijk de justitie aan het ge meen hadden ten toon gesteld en be spottelijk hadden tragten te doen voor komen" werden ouders en zoonlief voor de vierschaar gedaagd. Met hun vonnis trachtten de schepenen aan te tonen, dat zij niet met zich lieten spotten. Papa moest de proceskosten betalen. Moeder en zoon werden drie dagen in het .ordinaire gevangenhuijs dezes Eij- lands" op water en brood gezet en ver volgens drie uur aan de kaak gesteld met een papier op de borst met het opschrift: Bespotters der Justitie. Boven hun hoofden hing een dode kat. Eenden Nog steeds geniet Texel de reputatie van vogeleiland. Onze voorouders be keken de vogels niet met het oog van de natuurliefhebber, maar zagen meer voordeel in de jacht en de eenden- vangst Daarbij kwamen de belangen van de jagers met hun vuurwapens en honden, en de kooikers, die het van rust en stilte moesten hebben, dikwijls in botsing. Niet altijd hielden de jagers zich aan het verbod om binnen de af stand van 500 roeden van een vogelkooi „te schieten, of anders te kloppen of ge- luijd te maken". Gerrit Rotting, de chirurgijn van Oudeschild, die in 1748 zo zwaar door Willem Jansz Gomes werd afgetuigd, had in 1741 geschoten in het gebied van de vogelkooi van Albert Dirksz Keijser bij Zuidhaffel en moest daarvoor 12, boete betalen. Toen Cornelis Jacobsz Bakker uit Den Burg in 1755 met zijn snaphaan in het land liep bij de eenden kooi in de polder Waalenburg ontstond er een heftige woordenwisseling, waar bij Bakker de kooiman met zijn vuur wapen bedreigde. Hij werd gestraft met ƒ30,boete voor het schieten in het kooigebied en ƒ50,voor de bedrei ging. In 1786 werden Albert en Simon Pie- tersz Kikkert gewapend met een snap haan bij dè Waalenburger zeesluis be trapt door Aris Gerritsz Eelman, de kooiker van de eendenkooi bij de Noor- derdijk. Vergeefs trachtte Albert Kik kert, die het wapen had afgevuurd, zich door een ingenieus verweer aan de boete van ƒ30.te onttrekken. Konijnen Frederik Jurgens, een uit Duitsland afkomstige arbeiders, die lange tijd als tuinman in dienst was geweest van de baron van Wassenaar te Katwijk, pro beerde in De Koog aan de kost te komen door op konijnen te jagen bij de Zand dijk. De opbrengst van de aan Pieter Visser en Jan Spigt verkochte vellen was nauwelijks voldoende om de kosten van lood en kruit te dekken. Het jagen was ter plaatse echter verboden en de schepenen gaven de schutter order het eiland te verlaten. Jurgens wilde zich hierover beklagen bij de schout, maar hij was zo onverstandig om bij zijn be zoek een geladen geweer mee te nemen. Mr. ReinJbach schrok zo van het vuur wapen, de verregaande vloekwoorden en de dreigementen, dat hij nu krach tiger maatregelen eiste. De schepenen verzonnen een hoogst merkwaardige straf: de ongelukkige jager werd ver oordeeld „gebragt te werden op een der compagnies Oost Indische scheepen, omme aldaar in dienst van die compag nie met vaaren zijn kost te kunnen win nen" (1786). Dit kwam haast neer op een voorwaardelijke doodstraf, waarvan de executie aan het 'toeval werd over gelaten. J. S. M. D. pende, aarzelde ze even. Ze keek op haar horloge: al bijna kwam over acht. Meestal was hij om deze tijd al wakker. Ze luisterde bij de kier, doch hooide niets. Een beetje ongerust rende ze de trap af, gaf de portemonnee aan Rinske en zei: „Betaal jij even, wil je?" En sprong toen met twee treden tegelijk weer de trap op. Voor de derde maal luisterde ze aan zijn deur, terwijl ze haar hart hoorde kloppen. Plotseling overviel haar een ver schrikkelijke angst. Ze duwde de deur open en draaide het licht aan. De pa tiënt lag half opzij, zijn hand nog geen centimeter van het belkoord vandaan. „Notaris...." riep ze met vertwijfe ling in de stem, en met twee stappen was ze bij het bed. Ze pakte zijn pols, die koud aanvoelde en haar ogen wer den groot van ontzetting. Haar mond viel open. „Nee...." prevelde ze. Ze voelde zijn wang, zijn hele gezicht, sloeg het dek weg en legde haar warme hand op zijn borst. Maar alles was kil. Toen klonk er een doordringende gil door het grote huis. HOOFDSTUK 14. Als hoofd van de familie. Een kwartier later was dokter Van Asselt in het vertrek, maar in één oog opslag had hij gezien, dat hij hier niets meer kon doen. Langzaam draaide hij zich naar Akke, die met een van ver driet vertrokken gezicht hem aanstaar de. Zwijgend legde hij zijn arm om haar schouder en met haar hoofd tegen zijn borst snikte zij het uit. „Waarom heb ik niets kunnen doen? Waarom ben ik niet bij 'hem gebleven vannacht?" Zachtjes voerde hij haar de kamer uit. „Luister eens, Akke, ik wist. dat dit kon gebeuren. Zijn toestand gisteren en eer gisteren.... het was de laatste opflik kering van de kaars, die schoon opge brand is. Waarom zul je je dus verwij ten maken? Hij heeft een benauwdheid voelen aankomen en heeft je willen bellen. Maar in een paar seconden moet het afgelopen zijn geweest. Hij heeft dus praktisch niet geleden en nauwelijks pijn gevoeld. Het is toch veel beter zo Ze schreide radeloos haar verdriet. „Hij was zo hoopvol, dat hij weer op zou mogen. En ik dacht.... het gaat weer zo goed met hem.... hij was zo lief voor meik ben van hem gaan houden. ik hoopte zo, dat hij nog wat beter zou worden.en nu...." „Akke...." Zijn stem klonk vast. „Wees dankbaar voor deze drie dagen en draag in je verdere leven de wetenschap met je mee, dat jij het bent geweest, die deze laatste dagen van zijn leven gelukkig hebt gemaakt". Maai de vrouw was niet tot bedaren te brengen en tenslotte moest de arts haar een kalmerend spuitje geven. Rinske bracht haar naar haar kamer en hielp de uitgeputte vrouw in bed. Intussen nam de arts de nodige maat regelen, waarschuwde de notaris en liet de moeder van Akke komen, die samen met Rinske de dode waste en kleedde. In de middag kleedde Akke zich weer aan en vermande zich. Aan de arm van haar moeder betrad ze opnieuw de ka mer, waar haar man nog in bed lag, streek over zijn koude gezicht en brak opmeuw in snikken uit. „Waarom heeft het maar zo kort mogen duren, mem? Hij was zo lief voor me De oudere vrouw krfikte. „Ja, waar om? Daar kunnen wij geen antwoord op geven. Dat moeten we aanvaarden, al is het verschrikkelijk hard. Ik weet het immers zelf?" Ja, maar jij hebt heit zoveel jaren gehad en iken ik.drie dagen. Beneden kalmeerde Akke een beetje en Rinske bracht haar een kopje thee. In de grote salon zat de notaris met een klerk. iDokter -van Asselt kwam nog even aan, keek naar Akke en knikte haar vriendelijk toe. „Wees sterk, Akke. Je ibent altijd flink geweest, he? Nu moet je het nog een paar dagen zijn. En vergeet niet, dat wij hij wees naar de notaris je vrienden zijn en blijven, hoor? Op ons zul je altijd kun nen rekenen. Al was het alleen maar voor alles, wat je voor onze dierbare vriend gedaan hebt". Akke slikte een brok weg. „Ik zal het proberen, dokter", .antwoordde ze met een half dichtgeknepen keel. Die nacht sliepen mevrouw Feenstra en Akke in het grote huis. Dank rij het middeltje van Van Asselt, was Akke al spoedig in een diepe slaap verzonken. Ook Rinske was gebleven. Aan haar had Akke deze moeilijke dag een grote steun gehad. (Wordt vervolgd) HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 11 aug. 11.25 en 23.52; 12 aug. 1152 en 13 aug. 0.17 en 12.14; 14 aug. 0.38 en 12.34; 15 aug. 0 56 en 12.56. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 4