Laat nu Uw haard of kachel schoonmaken Mej. Witte Leidster vormingsinstitu ut Diepploegen en diep woelen doen wel iets Ernstig ongeluk op de Pontweg BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF LANDBOUW en VEETEELT >«n Gwmlinji'n GEERVLIET N.V. Bakker's Ijzerhandel N.V. rubriek voor on.i,,-„-üah.u- Drie gewonden - grote schade In de nacht van woensdag op donder dag om vijf voor twaalf heeft zich op de hoek Pontweg-Califomiëweg een aanrijding voorgedaan, waarbij drie Duitsers werden gewond, waarvan één ernstig. Een uit de richting van Den Burg ko mende DKW personenwagen, bestuurd door de 49-jarige J. Duijm te Amster dam, wilde linksaf de Californiëweg in slaan. Hij sorteerde voor en gaf rich ting aan. Rijdende langs de as van de weg werd hij links ingehaald door een taxi. Deze foutieve handeling van de taxichauffeur inspireerde kennelijk een tweede achteropkomende auto. een Volkswagen, die de DKW eveneens aan de linkerzijde trachtte voorbij te rijden. Op dat moment had de DKW de bocht reeds ingezet, waardoor deze van ach teren werd geraakt door de met grote snelheid rijdende Volkswagen. De DKW werd aan de achterzijde in elkaar ge drukt en was door de kracht, waarmee de aanrijding plaatsvond andersom ge draaid De chauffeur en een naast hem zittende passagier kwamen met de schrik vrij. De Volkswagen was aan de voorzijde zeer ernstig beschadigd. De 22-jarige chauffeur J. W. uit Krefelt vertoonde een snijwond onder zijn kin. De naast hem zittende vriend had en kele ernstige verwondingen in het ge zicht, maar het ernstigst was de jongen er aan toe, die op de achterbank zat. Hij brak een arm en zijn algemene toestand was zo slecht, dat dokter Coutinho hem per extra boot naar het ziekenhuis in Den Helder liet vervoeren. De twee anderen konden na te zijn behandeld naar het kampeerterrein Kogerstrand terugkeren. De Volkswagen moest wor den weggesleept. De DKW kon door de eigenaar zelf worden meegenomen. Men kon bij het ongeluk zeer snel over een ambulance-wagen beschikken Bestuurder gewond SCOOTER DE SLOOT IN Bij de beruchte bocht in de Postweg nabij de Ruigedijk, waar in de loop der jaren reeds diverse weggebruikers in moeilijkheden zijn geraakt, reed dins dagmiddag om half één een scooter van een Haarlemse vakantieganger de sloot in. De scooterrijder, die zijn vrouw op de duo had, kwam uit de richting van De Cocksdorp en verloor het evenwicht, toen hij rakelings werd gepasseerd door een tegenligger. Bij de val in de sloot, waar niet veel water in stond, liep de Haarlemmer een ernstige verwonding op aan een van zijn handen en klaagde over inwendige pijn. Zijn vrouw bleef ongedeerd De scooter, een Lambretta. werd aan de voorzijde flink beschadigd. door gebruik te maken van de mobilo fooninstallatie, die zich bevindt in de wagen van een taxichauffeur uit Den Burg. De taxi, die toevallig passeerde niet dezelfde die de foutieve inhaal manoeuvre maakte kon door de po litie worden aangehouden, waardoor het mogelijk werd dat de ziekenwagen wei nige minuten later arriveerde. Op dezelfde plaats deed zich enkele minuten na het ongeval nog een onge lukje voor. toen een Duitse bromfietser, die schrok van een voor de ravage op de weg afremmende auto, kwam te vallen en enkele verwondingen opliep aan het gezicht. AMUSEMENTSPROGRAMMA IN MUZIEKNIS OOSTEREND Op het terrein bij de muziëknis in Oosterend zal morgen avond op uitnodiging van de Commissie Muziëknis Oosterend een aantal popu laire artiesten een amusementsprogram ma verzorgen. Aan het programma werkt de bekende humorist en confe rencier Frans Vrolijk mee. Voorts de muzikale clowns „De Camé's" en het accordeonduo Jack John. Belangrijk is ook de bijdrage van de gymvereniging Oosterend met een demonstratie, terwijl ook de jonge Texelse band „De Ty phoons" een deel van het programma voor haar rekening neemt. Op het ogen blik zijn op het terrein voldoende ban ken aanwezig om zeer veel bezoekers een zitplaats te bieden. De opbrengst van de avond komt ten goede aan de muziëknis De entreeprijs bedraagt ƒ1,kinderen tot veertien jaar betalen vijftig cent. Het programma begint om acht uur precies. NIEUWE DIRECTIE GOLLARDSSTICHTING BENOEMD Door het bestuur van de Clasina Emelie Gollardsstichting is als directie voor het bejaardentehuis, de heer T. Boon en echtgenote benoemd. De heer Boon is nu nog woonachtig en werk zaam te Halfweg als magazijnbeheerder. Hij en zijn vrouw zijn ieder 43 jaar oud. De benoeming gaat in per 1 september a.s. De taak van de directie in het be jaardenhuis wordt thans nog waarge nomen door zuster Haasnoot, maat schappelijk werkster der gemeente Texel. UITSLAG RINGRIJDERIJ Aan de woensdag gehouden ring- rijderij in het kader van het .Folklore- programma hebben 16 wagens deelge nomen. De prijs voor het schoonste ge heel ging naar het koppel W. Zijm-Ina Bruin („Buitenwijck", De Koog). De eerste prijs ringsteken was voor Henk Spigt, Spang, en Riet Smit. Zevenhui zen De tweede prijs ging naar W. Zijm, De Westen, en zijn dochter Marian. De derde prijs werd gewonnen door Dick Witte en Mieke Keijser KEIZERSGRACHT 411 AMSTERDAM HOORTOESTELLEN OORHANGERS HOORBRILLEN Wij houden elke woensdag volqend op de eerste dins dag van de maand zitting bij de firma Halee, Beatrix- straat 52, Den Helder voor het verzorgen van uw recept en ZIEKENFONDSBIJDRAGE. Verkoop van batterijen, snoeren e.d. dagelijks op bovenvermeld service-adres. WANDELTOCHT DEN HOORN Zondagmiddag zal in de omgeving van Den Hoorn een wan deltocht worden gehouden, waaraan ieder kan meedoen. De fraaie route, dwars door de natuurgebieden, is naar keuze 15 of 20 km. lang. Gestart wordt om half twee bij het Dorpshuis De Waldhoorn. ZONDAG STRANDFEEST DE COCKSDORP Zondagmiddag om twee uur zal op het strand Noord batterij het strandfeest van De Cocks dorp worden gevierd. Het programma vermeldt weer kinderspelen, schatgra ven etc. Evenals vorig jaar belooft het een genoegelijke middag te worden. Telefoon 2767 of 2119 FILMNIEUWS Drie films van wel zeer uiteenlopende karakters kan men de komende dagen in het City-theater zien. Vrijdag- en zondagavond wordt „De Duivelse Dr. Mabuse" vertoond, een film volgens het bekende recept van spanning en sensa tie. Ditmaal is een hoge beambte van de Interpol vermoord en beroofd van be langrijke documenten. Inspecteur Loh- mann is met het onderzoek belast en weet reeds, dat hij tegenover de misda dige Dr. Mabuse komt te staan, die enkele malen op het nippertje aan de greep van de gerechtigheid is ontsnapt. Er wordt een aanslag op hemzelf ge pleegd en practisch voor zijn ogen wordt een vrouw op beestachtige wijze ver moord. Het duurt lang voor het spoor van Mabuse wordt gevonden. Dan blijkt, dat hij bezig is een groot aan tal van zijn gevangenen een verdo vend middel in te geven, waardoor zij willoos worden en door Mabuse voor allerlei misdadige taken kunnen worden ingezet. Met grote moeite weet men de plannen van de misdadiger te door kruisen. In de film werken o.a. mee: Gert Fröbe, Lex Barker, Wolfgang Preiss en Werber Peters. De leeftijds grens is achttien jaar. Zaterdagavond en zondagmiddag een film van een wat luchthartiger karak ter: „Girls! Girls! Girls", waarin de hoofdrol wordt gespeeld door Elvis Presley. We zien hem in dit vrolijke, romantische verhaal als Ross Carpen ter, een schipper op een tonijnenboot, die 's avonds optreedt in een nachtclub en wiens leven beheerst wordt door boten en aantrekkelijke jonge dames. Het zou geen „Elvis"-film zijn als de nog steeds populaire Presley niet de gelegenheid kreeg een groot aantal van zijn songs ten beste te geven. Alle leef tijden. Maandag- en woensdagavond kunnen de bioscoopbezoekers de film „Der Zarewitsch" zien naar de bekende ge lijknamige operette van Frans Léhar. De op José Mureno verliefde zangeres Sonja krijgt een wensdroom als zij na een val van een stellage bewusteloos wordt. Haai droom voert haar naar een heerlijk slot in de Krim en twee minis ters van de Tsaar geven haar opdracht de Tsarewitsch te benaderen, die geen vrouw meer wil zien, omdat hij is ge desillusioneerd Het plan slaagt, maar de droom heeft geen bijzonder gelukkig einde; er ontstaat een scheiding tussen de twee geliefden. Maar als zij uit de droom ontwaakt, herkent zij Moreno, die „haar Zarewitsch" wordt. Dit film- sprookje vol muziek kan worden gezien door personen van alle leeftijden. Naar alle waarschijnlijkheid zal eind september de eerste cursus aan het Vor mingsinstituut voor Meisjes aanvangen. Mej. M. A. Witte te Den Burg is tot leidster benoemd, terwijl voor de mees te onderdelen van het lesprogramma reeds in principe docenten zijn aange worven. Alléén voor maatschappelijke vorming, medische raad, verpleging en naaldvakken heeft men nog geen leer krachten kunnen interesseren. Het be stuur van de Stichting Vormingsinsti tuut voor meisjes op Texel hoopt echter binnenkort met succes een beroep te kunnen doen op competente krachten. Ofschoon er sprake van is geweest voor het vormingsinstituut formele aan sluiting te zoeken bij het Nationaal Cen trum Vorming Bedrijfsjeugd heeft men na overleg toch besloten het oorspron kelijke gekozen landelijk orgaan Natio nale Stichting voor Mater Amabilis- soholen te handhaven. Wel is het Natio naal Centrum Vorming Bedrijfsjeugd bereid gevonden medewerking te ver lenen. Deze samenwerking komt tot uit drukking in het bestuur van de Stich ting Vormingsinstituut voor meisjes op Texel en oök in het lesprogramma. Het programma van de vormings- school is over drie jaren verdeeld. Daar in de praktijk deze lange duur bezwaren opleverde, zal men de cursus twee-jarig maken. Het vormingswerk op Texel zal een experimenteel karakter krijgen. Het is het tweede in het land dat aanslui ting bij twee landelijke stichtingen heeft gezocht. Mej. Witte hoopt binnenkort alle leer lingen, die zich voor het vormingsinsti tuut hebben opgegeven, persoonlijk te bezoeken om, zonodig, toelichting te ge ven op dit vormingswerk. Ook de zomer van 1964 heeft ons weer niet de kans gegeven om na te gaan wat het resultaat van diepploegen en diep- woelen in een droge zomer is. Een zomer als die van 1959 hebben we laten we maar zeggen gelukkig niet meer gehad. Dit heeft onvermijdelijk tot gevolg, dat zowel bij de landbouwers als bij de landbouwvoorlichting de kwestie van een diepe bewerking wat op de achter grond is geraakt. En dit temeer, omdat een dergelijke bewerking zeer hoge kosten meebrengt. Aanvankelijk meen den we, dat deze hoofdzakelijk zouden bestaan uit de kosten van het ploegen of woelen, maar het staat nu wel vast, dat de „bijkomende kosten" in diverse ge vallen nog hoger zijn. We denken hierbij aan het in orde maken van het ont wateringssysteem na de diepbewerking. Zowel bij het diepploegen als bij het diepwoelen is het nl. niet mogelijk de drains te sparen. Toch niet helemaal uit dc gedachte Intussen hebben we deze zaak niet helemaal afgeschreven. Ergens in ons achterhoofd leeft nog altijd de gedachte, dat een diepe bewerking op den duur voor veel bedrijven op ons eiland toch een oplossing zou zijn. En speciaal de laatste dagen denken we weer meer in deze richting. De laatste dagen van juli en de eerste dagen van augustus hebben ons nl. weer even laten zien, dat we op ons eiland heel wat percelen hebben, die „te dicht bij de zon liggen". In bedoelde periode zagen we heel wat percelen grasland, waar de groei volkomen stil lag en het nog aanwezige gras op het land verschroeide. Ook diverse percelen bieten lieten zien. dat de afvoer van water door groei en verdamping groter was dan de aanvoer en een groot ge slap. Dit laatste behoeft direct geen deelte van de dag lag het blad daardoor schade te veroorzaken. Zolang de plan ten in de nacht het hoofd weer op kun nen steken is de schade niet groot. Op bewerkte percelen duidelijke verschillen In deze droge periode hebben we een aantal diep bewerkte percelen bekeken. Wat we toen gezien hebben is de directe aanleiding om de kwestie van de diepe bewerking nog weer eens onder de aan dacht te brengen. In de herfst van 1962 werd op een zeer droogtegevoelig perceel op het be drijf van de heer KI. Eelman, „Noord- wij'k", een flink gedeelte met de diep- woeler van de Fa. Van Damme bewerkt. Midden in het bewerkte deel bleef als proef een oppervlakte van plm. 0,25 ha. onbewerkt. Op dit perceel staan dit jaar suikerbieten. Het was tijdens de droge dagen van vorige week beslist niet no dig om te vragen welke akker overge slagen was. Terwijl de bieten op het ge woelde deel nog geen schijn van droog- teschade vertoonden, lagen op de niet behandelde akker de planten een groot deel van de dag „slap". Hetzelfde was het geval op een per ceel van de heer L. de Waard op „Zee wijk" in de P H. Polder. Hier heeft in de herfst van 1963 een bewerking plaats gehad met de diepfrees van de Fa. Schoorl. Ook hier kregen we in de bie ten hetzelfde beeld als op „Noordwijk". In beide gevallen betreft het percelen, die zeer spoedig van droogte lijden. Toch is er wel verschil. Bij de heer Eel man kon door de diepe bewerking een kleine hoeveelheid klei naar boven worden gehaald. Op het bedrijf van de heer De Waard is het gebleven bij een menging van een zandbouwvoor, plaat selijk lichte zavelbouwvoor, met zand uit de ondergrond. Ook op een perceel zomertarwc duidelijk verschil Een heel goed beeld van wat een diepe bewerking doet, kregen we ook op het bedrijf van de fa. Rutten, polder Eendracht. Op het bewuste perceel wordt dit jaar zomertarwe verbouwd. Het verschil tussen het gewas op de wel en niet bewerkte grond is hier zeer duidelijk. Het is naar we menen op dit perceel met uitsluitend en mogelijk moeten we zelfs zeggen niet in de eerste plaats een kwestie van wel of niet verdro gen, maar ook van een geheel andere opbouw van de grond. Op het bewerkte deel vinden we een stevig, gezond gewas met een goede kleur, op de niet gewoelde grond een gewas met grauw en slap stro. In het laatste geval geeft het gewas de indruk, dat het op deze grond niet op z'n plaats is. Een paar weken geleden maakten we in deze rubriek al de opmerking, dat zeer veel grond op ons eiland in feite niet geschikt is voor de verbouw van tarwe. Deze zomer blijkt o.i. weer zeer duidelijk, dat een gewas zomergerst veel minder eisen aan de grond stelt dan winter- en zomertarwe. Ook minder gunstige gevallen Bij onze tocht langs de diep bewerkte percelen vonden we niet alleen voorde lige verschillen voor de diepe bewer king. Er zijn ook percelen, waar het gewas op het bewerkte deel er minder goed voorstaat dan op onbewerkte ge- UITSLAG KAVERJASDRIVE OUDESCHILD 1. H. Grootjen-J. Dekker 7122 pnt. 2. mevr. Spaans-D. Backer 7075 pnt. 3. P. Keijzer-C. Backer 6368 pnt. 4. P. Vos-A. Dootjes 6295 pnt. 5. Echtpaar Koomen 6293 pnt. 6. Barhorst-Borgman 6254 pnt. Dinsdagavond 18 augustus wordt weer geklaverjast in dorpshuis 't Skiltje aeelten. We zijn van mening, dat dit in diverse gevallen te wijten is aan een te lichte bemesting. Want één ding is wel duidelijk! Als de bouwvoor gemengd wordt met grond uit diepere lagen bete kent dit vrijwel altijd, dat de bemes ting een aantal jaren zwaarder moet zijn. Dit geldt speciaal voor de stikstof- en fosfaatbemesting. Jammer genoeg is dit op diverse bedrijven achterwege ge bleven. Was dit wel gebeurd, dan zou den we o.i. ook hier een gunstiger beeld hebben gekregen, hoewel we er van overtuigd zijn, dat de voordelen van een diepe bewerking vooral tot uiting zullen komen in extreem droge zomers. Van de Streekontwikkelingscommissie DIVERSE PREMIE-OBJECTEN TL-verlichting voor pootgoed In het afgelopen seizoen is in een aantal gevallen een premie van 25% van de kosten gegeven aan aardappel telers, die een bewaarplaats voor eigen pootgoed gingen voorzien van TL-ver- lichting. Deze regeling blijft van kracht tot 31 december a.s. Het ligt niet in de bedoeling om voor dit object in volgende jaren premie te geven. Wilt U hiervan dus profiteren, dan zult U hiervan in de eerstvolgende maanden werk moeten maken. De in richting moet volgens voorschrift van de landbouwvoorlichtingsdienst plaats heb ben. U kunt ons hiervoor om advies vragen. Ontsmettingsmacliincs Het pootgoed voor het seizoen 1964 is, mede dank zij de „propaganda" van de voorlichtingsdienst en het beschikbaar stellen van een paar ontsmettingsmachi nes voor een groot deel tegen rhizocto- nia behandeld. Naar we menen terecht! Binnenkort hopen we hierover nog een mededelmg te kunnen doen. De bedoelde machines zijn thans par ticulier eigendom geworden en voor het eventueel huren van bedoelde machines moet U zich tot de betrokken eigenaren wenden. Indien nog één of twee grote poot- goedtelers zelf tot aanschaffing van een dergelijke machine willen overgaan, dan kan hiervoor nog een premie van 25% worden gegeven. Hebt U plannen, wacht dan niet te lang. Aanschaf voerkarren Ook hiervoor werd de vorige winter een premie van 25% van de aankoop- kosten gegeven Er worden door de handel en de coöperatie op ons eiland enkele goede voerkarren geleverd. We zijn echter van oordeel, dat niet iedere kar, waar ook voer mee wordt gereden het brevet van „voerkar" kan krijgen. Een paar punten, die van belang zijn noemen we hier. De bak moet voldoende groot zijn. Zeer gewenst zijn zgn. zwenkwielen. zodat men overal gemak kelijk kan komen. De wielen moeten verder voldoende groot zijn. Erfverharding Hiervoor zijn enkele aanvragen inge diend. We wijzen er uitdrukkelijk op, dat alleen premie wordt gegeven op erf verharding op agrarische bedrijven. Be drijven in de recreatieve sector komen niet in aanmerking. Wat de eisen betreft het volgende. Een betonverharding, een verharding met klinkers en een puinverharding mét afwerking van asfalt komen in ieder geval in aanmerking. Er zal in de Com missie nog worden gesproken over de mogelijkheid om ook voor minder per fecte oplossingen premie te geven Hier over kan echter nog geen enkele toe zegging worden gedaan. Voor de eerst bedoelde systemen wordt een premie van 25% van de totale kosten gegeven. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 16 augustus 1964 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Froentjes Den Hoorn 9.00 en 10.30 ds. Oskamp De Cocksdorp 19.30 uur ds Oskamp Dc Koog 9.00 uur ds. Waardenburg 10.30 uur cand. Doom 10.30 uur Kinderkerk voor Hollandse en Duitse kinderen in „De Schuilhut" 19.30 uur mej. Van Zetten, jeugddienst De Waal 10.30 uur ds. Waardenburg Oosterend 9.30 uur ds Beerthuis, extra collecte Jan Ligtharthuis Oudcschild 11.00 uur ds. Beerthuis DUITSE DIENST De Koog 10.30 u. Pfarrer Scbutler, Düsseldorf, in de „Kleine Vermaning" GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 en 19.30 uur ds. Uidam Oosterend 10.00 en 19.30 uur ds. A. Plaatsman GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Dorpshuis, Burgwal 26 Den Burg 10.00 en 15.30 uur ds. J. Keizer, van Brouwershaven GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 15.00 uur Dienst in het Gebouw voor Chr. Belangen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur ds. Koopmans De Koog 19.30 uur ds. Koopmans Den Hoorn 10.00 uur br. H. van Olst flttËk I R.K. GODSDIENST op Mariatenhemelopncming, 15 augustus De H. Missen: In de Kerk van Den Burg om 7,30, 9.00 en 10.15 uur; in de Kerk van Den Hoorn om 7.30 en 9.00 uur; in de Kerk van De Koog om 9.00 en 10.30 uur en een avondmis om 9.00 uur; verder in Oosterend om 9.30 uur. Alleen in de Kerk van Den Burg om 19 00 uur een lof ter ere van Maria- tenhemelopneming 75. Het was maar gelukkig voor de in zittenden van de zich clandestien voort bewegende koelwagen, dat de oude rails nergens opgebroken waren Eerlijk ge zegd hadden wij die twee schurken wel een net botsinkje gegund, doch het feit, dat ze onze beroemde landgenoot Karei Kleuntjes bij zich hadden -stemt ons wat minder bitter en hard. Daarom is het maar goed, dat de koelwagen zich braaf in de rails hield, al ging dat dan ook gepaard met hevig geschok en ge bons. De-doem, de-doem. de-doem, de-doemzó denderden de zware wielen van de pijlsnel rijdende koelwa gen over de rails en dat geluid .plantte zich op waarlijk onheilspellende wijze voort door de tunnel. Dat gedender en gerommel van de treinwielen in de tunnel werd natuur lijk ook gehoord door de brave Cesare Bellini, de ijverige stationschef van het werkeloze grensstationnetje Campa nula Voor Cesare Bellini was namelijk een grootse en verantwoordelijke taak weggelegd, waaraan hij zich vol ijver wijdde, zéér wel bewust van het belang zijner functie. Het mocht dan al zo zijn, dat Campanella niet meer meedeed aan het normale reizigersverkeer, de defen sie had het stationnetje bestemd voor dienst in tijd van oorlog. Vandaar dat Cesare in dienst moest blijven. Geen wonder dus, dat Cesare ont hutst opkeek, toen hij het gerommel van een trein in de tunnel hoorde. „Oei een trein uit het buitenland! Gauw de bomen dicht, anders gebeuren er misschien ongelukken!" mompelde hij. Als een haas rende hij naar de bomen toe. dewelke hij snel en kwiiek begon dicht te draaien. „Wat hangt d'r nou an me slaapmuts, Cesare?" vroeg een juist passerend boertje. „Ga je de bomen sluiten? Komme d'r weer treinen naar Campanella? Is d'r soms oorlog?"

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 2