Cjroen c2warLrJexels in het harL, Jonge Duitser (18) hing drie uren vastgebonden aan lichtboei Onverantwoorde zwempartij met hachelijk gevolg Gered door Helderse kotter Bromfietser rijdt op geparkeerde vracht wagen Morgenavond versierde optocht DINSDAG 18 AUGUSTUS 1964 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7887 COURANT Uitgave N.V. v.h. Lange veld de Roojj Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart -f 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm. (van onze correspondent) Den Hoorn, 14 augustus De 18-jarige Herbert Winnenburg uit Duisburg zal het verschrikkelijke avontuur dat hij vrijdagmiddag voor de kust van Texel beleefde, niet licht vergeten. De jonge Duitser die zijn vakantie kamperend doorbrengt op liet ter rein „Loodsmansduin" bij Den Hoorn was met zijn vriend, de even oude Reinier Schweer gaan zwemmen bij het strand van paal negen. Nadat zij omstreeks twee uur te water waren gegaan, raakten ze spelenderwijs, gedreven door de stroom en de oostelijke wind, een heel eind uit de kust. Pas toen de vermoeid heid zich deed gelden, realiseerden de twee zich welk gevaarlijk avontuur ze waren begonnen. Omdat ze te moe waren om de terugtocht, tegen stroom en tegen wind, te aanvaarden, zwommen ze naar de rode lichtboei, aan het begin van het Molengat die ongeveer drie kilometer uit de kust ligt. De jongens klommen er op om nieuwe energie op te doen voor de terugtocht en om wat door te warmen in de zon. Omdat het strand van Den Hoorn onbewaakt is, hadden de waaghalzen ongestoord de lange afstand kunnen afleggen. Slechts enkele strandbezoekers hadden de twee door hun verrekijkers gezien maat' verzuimd alarm te slaan. dat men hiermee niets kon beginnen; de kabel was veel te kort. Herbert Winnenburg (tweede van rechts) kan weer lachen na het hachelijke avontuur dat hij beleefde. Geheel links zijn vriend Reiner Schweer, daarnaast Renso Bakker uit Amster dam en geheel rechts Aat Verkade. Het verblijf op de boei had echter niet voor beiden het gewenste gevolg Na ongeveer een half uur werd Herbert zeeziek. Hij braakte 'herhaaldelijk en werd door de straffe wind ijskoud. Zijn toestand werd zo ernstig dat het er niet naar uitzag dat hij de langdurige zwem tocht terug zou kunnen maken. Vergeefs werd gepoogd de aandacht van passe rende schepen te trekken. Ondanks de vrij korte afstand werden de jongens die in het hekwerk van de boei zaten, ongeveer twee meter boven het water, niet opgemerkt. De toestand van Her- bert ging steeds meer achteruit en nu begon ook Reiner het koud te krijgen. Nadat door geschreeuw nog enkele ke ren getracht was schepen te waarschu wen en het voor het tweetal duidelijk werd dat men op het strand van mets wist, besloot Reiner de boei te verlaten en naar de kust te zwemmen. Vastgebonden „We waren blauw van de kou en doods bang. Ik durfde Herbert niet op de boei achter te laten want hij was volkomen versuft en hing als een dweil in het hekwerk, steeds heen en weer geslin gerd door de deining van het water. Maar ik moest hulp halen want de zon zakte al en als het donker werd, zou den we zeker verloren zijn. Ik scheurde Herberts zwembroek aan repen en bond hem zijn handen en voeten stevig vast aan het ijzeren hekwerk. Toen sprong ik in het water en begon terug te zwem men. Het ging maar langzaam en ik werd bijna wanhopig, iedere keer als ik omkeek en zag dat ik bijna niets opschoot." Maar Reiner haalde het, zij het ten koste van zijn laatste restje energie. Op het strand bij de vloedlijn was een groepje jongens, ook kampeerders van „Loodsmansduin" aan het voetballen toen de uitgeputte Reiner het strand opstrompelde, met horten en stoten ver slag uitbracht over het gebeurde en om een reddingboot vroeg. Er werd ver geefs naar een boot gezocht. Al gauw bleek dat men op het Hoornder strand voor het redden van drenkelingen slechts over een lijn beschikt. Toen deze voor de helft was afgerold was duidelijk Waanvoorstellingen Naakt, koud en ziek hmg intussen Herbert Winneburg in de boei, ten prooi aan vreselijke angsten en waan voorstellingen. Zoals hij ons na zijn red ding vertelde, voelde hij zich steeds el lendiger worden. „Mijn hoofd suisde en het kon me helemaal niets meer schelen. Hoe lang ik al wachtte wist ik met meer. Op het laatst had ik me al hele maal met de gedachte verzoend hier te moeten omkomen, ver van mijn moe der. thuis. Ik vroeg me af waar ik dat aan verdiend had. Soms kreeg ik weer even moed en schreewde ik me schor naar de voorbijvarende schepen die niets m de gaten hadden. Ik verbeelde me dat ze me met wilden zien en dat iedereen tegen me had samengespannen om me op deze mamer te laten omko men. Mijn vriend leek een eeuwigheid weg, hij moest verdronken zijn. Als ik niet vastgebonden had gezeten had ik me in het water laten glijden om toch maar van alle narigheid ver lost te zijn. In de verte zag ik de witte streep van het strand maar het leek uitgestorven. Enkele malen werd het zwart voor mijn ogen en zag of voelde ik niets meer. Maar dan, als de boei heen en weer slingerde, kwam ik weer bij mijn positieven door de snerpende pijn van de repen van de zwembroek die in mijn polsen sneden. Redding Nadat op het strand geen redding middelen aanwezig bleken te zijn ver klaarde de 22-jarige Aat Verkade uit Oosterbeek zich bereid de jongen van de boei te gaan halen, mits in gezelschap van een andere goede zwemmer. De 18- jarige Renso Bakker uit Amsterdam die over liefst elf zwemdiploma's beschikt, was onmiddelijk bereid met hem mee te gaan. Toen het tweetal te water ging was het reeds vier uur geweest. Het ge val was inmiddels op het hele strand bekend geworden en in angstige span ning volgde men door tientallen kijkers de twee potige redders die met snelle slagen op de boei afgingen. Toch zou den ze de jonge Duitser niet aan wal brengen want toen ze ongeveer drie kwart van de afstand hadden afgelegd, naderde met nog grotere snelheid red ding uit een andere richting. Aan boord van de thuisvarende kotter HD 4 „Grietje" uit Den Helder zag de be manning een vreemd voorwerp in de lichtboei voor het Molengat. Schipper K. Kramer stoomde op ongeveer hon derd meter voorbij toen hij zag dat het een jongen was. Herbert onderging dit gelukkige moment aldus „Weer pas seerde een boot op korte afstand Schreeuwen kon ik niet meer en ik was zo stijf geworden dat ik me ook niet meer bewegen kon. Toen kwam de boot recht op de boei af. Hij draaide er een keer om heen. nog een keer en de vol gende maal lukte het de schipper de lichtboei te enteren. Het was of ik ont waakte uit een nachtmerrie In visserskleren Twee paar vissershanden trokken Her- bert aan boord Onmiddellijk zakte hij in elkaar en kwam eerst weer bij in het achteronder van de kotter bij de warmte van de kachel. De twee zwemmers die naar de boei opweg waren, waren intussen ver uit elkaar gedreven. Verkade had gezien dat de Duitser door de visser gered was en schreeuwde naar zijn kameraad dat ze terug moesten keren. Maar deze hoor de niets en zwom verder. Dè kotter was inmiddels bijgedraaid en voer in de richting van Renso Bakker die aan boord werd genomen. Verkade zwem daarop terug naar het strand. Herbert kreeg aan boord van de schipper hete thee te drinken en de bemanning zorgde voor een passend stel kleren. Langza merhand kwam hij wat op verhaal. Een uurtje later stonden de jongens, nog doodmoe en zonder geld, op het ha venplein van Den Helder bij de Texelse boot. Aanvankelijk weigerde de kapitein het merkwaardig uitgedoste tweetal mee te nemen maar na enig getelefoneer met de «politie en de beheerder van „Loodsmansduin", konden ze met de boot van zeven uur 's avond weer terug naar hun vakantie-eiland. Aan het Horntje werden ze afgehaald door. de beheerder, de heer A Welboren, die de avonturiers naar de cantine op het ter rein bracht waar ze werden onthaald op hete soep. Gelukkig heeft dit roekeloze avontuur voor niemand ernstige gevolgen gehaa en konden alle betrokkenen na een lan ge nacht slapen hun vakantie voort zetten. De twee Duitsers wezen er al leen dringend op dat „Vatie und Mut- tie" niet op de hoogte mochten worden gebracht Ze vertelden het liever zelf, op hun „eigen manier". HANDELSREGISTER Onder „Wijzigingen in het Handels register" lezen wij: Kapsalon Bakker, Texel, Oosterend, Oesterstraat, 8 (hoofdz.); Texel, Den Hoorn. Herenstraat 30 (fil). Dameskap per enz. Vest. fil. bedr. te De Koog (Texel), Min. Ruyslaan 17 o. dez. n. Soort van bedrijf: herenkappersbedr. VOORLICHTINGSOBJECTEN Naast de bestaande objecten, wil de Werkgroep Huishoudelijke Voorlichting nu graag een verbouwing van de douche en/of spoel/wasplaats als voorlichtings object inrichten. Voor een dergelijke verbouwing wordt een kleine subsidie gegeven Gedurende twee jaar moet dit object voor bezoek zijn opengesteld. In de eerste plaats komen voor een voorlichtingsobject die gezinnen in aanmerking, waarvan de man in de agrarisch sector werkzaam is. Mocht hier geen geschikt object of geen inte resse zijn, dan komen niet-agrarische gezinnen in aanmerking. Zij, die hier voor belangstelling hebben, kunnen zich schriftelijk opgeven bij de Huish. Voor lichting, Postbus 34, Den Burg. In de Wittekruislaan te Den Burg, ongeveer ter hoogte van „Burgerhout reed vrijdagavond om kwart voor tien de 16-jarige vakantieganger H. Uiter- wijk uit Amsterdam met zijn bromfiets tegen een geparkeerde vrachtwagen De jongen liep bij de botsing vrij ernstige verwondingen op en is met een extra boot naar Den Helder gebracht. Omwonenden hoorden een harde klap teen de brommer de wagen aan de ach terzijde raakte. De jongeman bleef be wusteloos op het wegdek liggen. Dok ter Coutinho onderzocht hem in het na burige Wi'ttekruisgebouw en achtte het raadzaam om hem onmiddellijk naar het ziekenhuis te laten vervoeren. Oorzaak broei SCHELI HOOI VERBRAND j 1 r Vrijdagochtend om ongeveer half negen raakte een klamp hooi in brand achter de boerderij van de heer ,Fr. Witte. Burgernieuwland. De rook werd ontdekt door een buurman, die onmid dellijk alarm sloeg. Hoewel de brand weer van Den Burg in bijzonder korte tijd ter plaatse was, had het vuur zo snel om zich heen gegrepen, dat er van de hoeveelheid van ca. 30 ton niets meer te redden viel. Een gelukkige omstan digheid was de noordelijke wind, die de vonken en de rook in veilige richting dreef, waardoor de boerderij geen ge vaar liep. De brandweer beperkte zich tot het nathouden van de omringende houten opstallen en bluste de resten van de schelf eerst tegen de avond. De schade word geschat op ca. ƒ3000,waarvoor de verzekering waarschijnlijk goed is. De oorzaak van de brand is vrijwel ze ker hooi'broei. De hoeveelheid hooi was enige weken geleden al uit de schuur gebracht in verband met de hoge tem peratuur, die erin was gemeten. Aan gezien de temperatuur spoedig daarop naar een veilige waarde zakte, maakte men zich niet meer ongerust. Het plotse ling in brand raken kwam dan ook als een verrassing. TUINKEUR1NG Op 2 en 3 september a.s. wil de werkgroep Huishoudelijke Voorlichting een tuinkeuring organiseren. Het doel ervan is voorlichting te geven over aanleg en inrichting. Het wedstrijd element is bij deze keuring vermeden. De keuring zal plaats hebben onder leiding van mej. Van Herwaarden, tuin- architeete. Woensdag zullen de tuinen van De Cocksdorp, Eierland, Oosterend De Waal en De Koog onder de loep worden genomen. Op donderdag 3 sep tember komen de tuinen van Den Burg, Oudeschild, Den Hoorn en omgeving aan de beurt. Zij, die voor deze tuin keuring belangstelling hebben, kunnen zich hiervoor opgeven bij een van de onderstaande adressen: mevr. Bakker-Bakker, „Alexander- hoeve", Den Hoorn, tel. (02226) 271; mevr. Ellen, Spang, De Waal, tel. (02223) 390; mevr. Kampstra, „Grietjeshoeve", 't Noorden, tel (02223) 295; mevr. Roeper, „De Fenne", Duinweg, Den Burg, tel. '(02220) 2332; mevr. Timmer, Beatrixlaan 98, Den Burg; mevr. Visser, „De Wijde Bliek", De Cocksdorp, tel. (02222) 273. GESLAAGDE WANDELTOCHT DEN HOORN Zondagmiddag werd in de omgeving van Den Hoorn een wandeltocht gehouden die werd geor ganiseerd door de mondharmonicaclub „De Vrolijke Cowboys". De deelname aan de tocht was met bijzonder groot, wat in verband stond met het zeer gunstige strandweer. Toch meldden zich ca 180 tippelaars aan dc start. Zij zullen zeker geen spijt van hun onderneming hebben gehad want de route voerde door de mooiste natuurge bieden in dit deel van ons eiland. De wandelaars trokken dwars door Geul en het waterleidinggebied, natuurreser vaten die thans vrij te betreden zijn. Als herinnering aan de tocht kregen de deelnemers een fraaie medaille aan geboden. De Stichting Texels Folklore organi seert morgenavond om acht uur in het kader van de woensdagse activiteiten een grote optocht met lampions, ver sierde karretjes, fietsen, autopeds, zeep kisten en andere kleine voertuigen Deelname aan de optocht staat open voor zowel Texelse kinderen als kinde ren van vakantiegasten. Teneinde de belangstelling te stimuleren worden verschillende prijzen beschikbaar ge steld en zelfs zal na afloop aan ieder deelnemertje een verrassing worden aangeboden. Muzikale medewerking aan de optocht verleent het Koninklijk Texels Fanfare. De stoet zal de volgende route door Den Burg nemen Wittekruislaan (start bij het fanfaregebouw), De Zes, Gasthuisstraat, Hollewal, Weststraat., Molenstraat, Zwaanstraat, Groeneplaats Paikstraat, Weverstraat, Binnenburg, Groeneplaats De prijsuitreiking wordt op de Groe neplaats gehouden. Het Fanfarecorps zal het evenement besluiten met een rondgang door het dorp Vanaf 's middags twee uur is Den Burg weer in feeststemming. Zeer veel dames en heren kan men in oud-Texels costuum zien lopen en bij verschillende zaken kam men allerlei vormen van ou de ambachten zien beoefenen Zo laat de fa Moerbeek in de Parkstraat het kno pen van schapenwollen wanten zien. de fa. Hogerheide in de Weverstraat maak' smyrna handwerk en mevrouw Van Sambeek-Schrama zit voor haar win kel aan de Stenenplaats kappen te ma ken. Voorts zullen het schandblok en de ouderwetse wolweegschaal op de Vis markt zeker weer veel belangstelling trekken. Tussen half drie en kwart voor vier kan men op de Groeneplaats het spin nen, netten boeten en hoefbeslag van nabij zien. Om kwart over vier treedt op het podium de jeugddansgroep op en ook de belangstellende jeugd zal in de gelegenheid worden gesteld 'n dansje te maken. TWEE VOLKSWAGENS BIJ AANRIJDING BESCHADIGD Op de Pontweg nabij de hoek met de Amaliaweg deed zich zaterdagmiddag om kwart voor vijf een aanrijding voor tussen twee Volkswagens, waarbij flin ke schade werd veroorzaakt. Het ongeluk ontstond toen van een fille van drie personenwagens, de voor ste iets afremde De achteropkomende wagen remde eveneens maar de chauf feur van de derde auto, de 21-jarige J. Lauffer uit Utrecht, had zijn aandacht bij enkele «passerende meisjes waardoor hij te laat remde en op de voor hen. lijdende auto botste. De wagen van de heer Lauffer werd aan de voorzijde in gedeukt Bij de botsing ontstond kortsluiting in de elektrische bedrading van de mo tor waardoor deze in brand raakte. Het vuur werd geblust met een fles limonade. De andere wagen, die werd bestuurd door de 20-jarige R. K. Ros kam uit 's-Gravenland, vertoonde flinke schade aan de achterzijde. Beide betrokken voertuigen konden na voorlopige reparatie op eigen kracht hun weg vervolgen Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. De politie maakte proces verbaal op. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 19 augustus worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 14.0014.45 uur; Oostcrend 14.4515.30 uur; De Cocksdorp 15.30 16.00 uur: De Koog: 16.0016.30 uur. GESLAAGD OUDESCHILD Onze vroegere plaatsgenote Nelie Koning slaagde te Rotterdam voor het diploma Toegepaste Economie in de Textieldetailhandel. VERTROKKEN PERSONEN Theodorus G. Timmer van Den Burg, Weststraat 8 naar Maartensdijk (U), Hollandse Rading, De Hertenkamp, Karnemelweg 8; Tjitske J. Visser, ev. De Groot, van Den Burg. Willem van Beierenstraat 9 naar Langebroek, Lan- gebroekerdijk 39, Jan J. Dijt, van Oos terend, Oesterstraat 21 naar New York; Christiaan F. Verhoeff, van Den Burg, Warmoesstraat 30 naar Den Helder, Wilhelminastraat 65; Hendrikus K. van der Ende, van Den Burg, Boogerd 6, naar Rotterdam. West Kruiskade 29a; Othmar C J. ten Cate. van Den Burg, Reijer Keijserstraat 6. naar Beverwijk, Rehveg 51; Hermina Öldenkamp, van Den Burg, De Zes 12 naar De Wijk D, Plantsoen 7; Thomaske D. de Jong, van Den Burg, De Zes 12 naar De Wijk D, Plantsoen 7; Johannes Chr. Kiewiet, met gezin, van Den Hoorn, Klif 15 naar Schiermonnikoog, Oosterseweg 17; Hendrik M. van der Meer, van Oude schild, Barentszstraat 10 naar Alkmaar, Omval 19.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1