Cjrocn kwartsJexels in het harL, „Kinderdok" verkocht aan Johannesstichting N.H. zeemanskerkje te Oudeschild nu gered van ondergang Nederlanders drinken weinig wijn, hebben weinig auto's en leven zuinig Bromfietser gewond bij aanrijding Binnen een half jaar p weer als nieuw féflPlSllllH «i Dagonderwijs voor dubbel gehandicapte kinderen DINSDAG 25 AUGUSTUS 1964 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7888 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rood Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart. 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm. Zaterdag over de grens gezet STELENDE DUITSERS ZATEN ZONDER GELD In de winkel van de heer R. Daalder te De Koog werden vrijdag twee Duit se kampeerders betrapt toen zij tracht ten uit de tabaksafdeling enkele pijpen te stelen. De politie werd gewaarschuwd die het tweetal meenam naar het bu reau. Ook een derde kampeerder waar van vermoed werd dat hij medeplichtig was, werd aan de tand gevoeld. De die ven verklaarden enthousiaste verzame laars van pijpen te zijn maar geen geld meer te hebben. De derde jongen had niets met de diefstal uit te staan maar was ook door zijn geld heen. Het drie tal dat afkomstig was uit Keulen is za terdagmiddag om vier uur bij Nieuwe- schans over de grens gezet en overgege ven aan de Duitse politie. Het lijkt of het verschijnsel van jon gelui die op vakantie gaan met te wei nig geld of hun geld voortijdig opmaken, dit jaar meer verbreid is dan voordien. Dat de jongelui zonder geld gemakke lijk tot kleine diefstallen komen laat zich denken. Een deel van de vrij tal rijke winkeldiefstalletjes van de laatste tijd wordt hierdoor verklaard. Ook het op niet geoorloofde wijze de nacht door brengen wordt zo in de hand gewerkt. Het is niets bijzonders dat tientallen jongens „nergens" zijn ondergebracht en 's nachts slapen in boerenschuren (vaak buiten medeweten van de boer), en strandhuisjes die daarvoor worden opengebroken. Wat de accomodatie be treft nemen de jongelui het niet erg nauw. Soms slapen ze onder de open hemel, tussen de struiken onder kran tenpapier of juten zakken. EUROPESE STATISTIEKEN De Nederlander is, vergeleken met de gemiddelde Europeaan, een zuinig man. Dat blijkt wel heel duidelijk uit de statistieken die door nijvere rekenaars van de Europese Economische Gemeenschap (EEG) zijn opgesteld. Het zijn meest dorre cijfers, maar zij geven toch een beeld, dat wel wat anders is dan wij zo n het algemeen over ons zelf heben gevormd. Wat b.v. de woonsituatie betreft, staat Nederland helemaal niet zo slecht genoteerd, maar afgaande op de cijfers is het met de gezondheidszorg in ons landje niet zo best gesteld. De meeste artsen bijvoorbeeld in West Europa bezit Italië, dat ons met 163 dokto ren per honderd duizend inwoners de loef afsteekt. Nederland heeft er 111. Rusland, ter vergelijking, 194. Met de apothekers is het in Nederland ook al erg karig gesteld; wij hebben er zeven per honderdduizend inwoners. Dan zitten België en Italië met 61 wel heel wat beter in de edele pil- lenmakers. De ziekenhuisruimtc is ook niet om over te adverteren. Wij hebben 744 bedden per honderdduizend mensen, tegen, om maar wat te noemen, ruim vijftienhonderd in Zweden, twaalfhonderd in Luxemburg en elfhonderd in Oos tenrijk. Hiertegenover staat, dat Nederland wel het veiligste land is voor wat be treft het werk. Als men tenminste de cijfers in de metaalindustrie als basis mag nemen. Het aantal dodelijke onge vallen in deze tak van nijverheid in Nederland was in 1962 0,05 per miljoen arbeidsuren, tegen 0,2 in Frankrijk, 0,12 in Duitsland en 0,15 in Italië. Nederland is, volgens de EEG-stati- stieken, nog altijd het dichtstbevolkte landje van Europa: 351 inwoners per vierkante kilometer, tegen 303 in Bel gië. Het isechter een fabeltje, dat bij ons ook de meeste geboorten per dui zend inwoners voorkomen. Wij hebben er 20,8 per duizend, Spanje en Portugal steken Nederland duidelijk de loef af met 21,1 en 24,7, terwijl het onze ook heel wat minder is dan het cijfer, dat zowel voor Rusland als Amerika geldt: De maatschappij heeft het kinderher stellingsoord n.l. niet meer nodig. „Kin derdok werd in 1953 gebouwd ten be hoeve van de kinderen van personeels leden. Door de veranderde tijdsomstan digheden kunnen de kinderen die om gezondsheidsredenen enige tijd in de omgeving van zee en bos moeten ver blijven op andere manieren worden uit gezonden. Automobilist verleende geen voorrang Zondagmiddag om vijf uur werd de 17-jarige C. Koopman uit Oosterend ge wond toen de automobilist P.B. uit Den Burg hen geen voorrang verleende op de kruising Pontweg-Duinweg. Uit de richting Den Burg kwam de 53-jarige automobilist die linksaf de Duinweg in wilde slaan. Hij moest wachten op enkele tegenliggers en reed toen verder. Hij zag de uit de richting De Koog komende bromfietser op het fietspad te laat. De brommer ramde de auto aan de rechterzijde bij het spat bord, viel dwars en kwam met de be stuurder onder de auto terecht. De op de duo zittende 16-jarige S. Bakker werd door de schok van zijn zitplaats geslingerd en bleef op de motorkap va» de auto liggen. De auto reed nog onge veer vijf meter door waarbij de brom mer en zijn bestuurder werden meege sleurd. De toedracht van het ongeluk aanmerking nemende waren de gevol gen niet ernstig. De bromfietsbestuur der had een gebroken pols. een hoofd wond en enkele kleinere schaafwonden. Dokter Coutinho liet hem met de boot van zes uur. die daarvoor even moest worden opgehouden, naar Den Helder vervoeren. De duopassagier mankeerde wonder boven wonder niets. Ook de automobilist kwam met de schrik vrij. Zijn wagen echter vertoonde aan de rechterzijde een flinke deuk en de koppeling bleek niet meer te functio neren. De fa. J. Rey zorgde met de kraanwagen voor transport naar Den Burg. De politie maakte proces verbaal op. ZON, MAAN EN HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 25 aug. 10.13 en 22.18; 26 aug. 10.49 en 22.54: 27 aug. 11.24 en 23.25; 28 aug. 11.53 en 23.55; 29 aug. 12.24 en Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Op Texel begint men niet eerder met de restauratie van een historisch waar devol gebouw dan wanneer het eigen lijk al te laat is. Men laat weer en wind jarenlang hun vernietigend werk doen voordat alarm wordt geslagen. Als dit eindelijk gebeurt is dit naar aanleiding van het feit dat de zaak op instorten staat. Deze noodkreet, die meestal dooi een niet-Texelaar wordt gegeven - wij zijn niet zo bezorgd over onze histori sche kostbaarheden - vindt voorlopig geen weerklank. Als dat eindelijk wèl 't geval is en ook de overheid ziet dat er iets moet gebeuren, gaat toch weer een aantal jaren voorbij. Bij het horen van het geraamde restauratiebedrag wil men graag nog even wachten. Er zijn zóveel andere nog dringender za ken. Het gevolg van al dit talmen is dat de toestand van het gebouw steeds slechter wordt wat weer een verhoging van de restauratiesom tengevolge heeft. Het niet alleen hierdoor, maar ook om andere redenen gestegen bedrag doet de heren die zich voor het gebouw verantwoordelijk voelen nog maals de haren te berge rijzen van schrik en aarzelend wordt dan opge merkt dat het misschien beter is net intussen tot ruïne verworden gebouw te slopen Op dat ogenbhk gaat men pas in breder kring beseffen wat er aan de hand is en doorbreekt men de boven beschreven vicieuse cirkel: er worden restauratieplannen gemaakt. Zo ging het tenminste met de N.H. kerk te Oudeschild waarvan men nu kan zeggen dat deze op het laatste nip pertje van de ondergang gered is en binnen een half jaar weer als nieuw zal kunnen worden opgeleverd. Hoe ernstig het zeemanskerkje er aan toe was, bleek eerst duidelijk toen men begin augustus van het vorig jaar begon met het weg breken van de houten kap. Vrijwel al het houtwerk moest worden vernieuwd. Zelfs een aanzienlijk deel van de stenen muren moest worden afgebroken en opnieuw opgebouwd. Ook het houtwerk in het interieur was onbruikbaar gewor den. De Oudeschilders kunnen verheugd zijn dat men 't bijna hopeloze karwei toch heeft aangepakt Het grootste deel van het werk is gereed. Aan de buitenzijde staan nog de steigers maar deze zullen binnenkort verdwijnen. Het geheel maakt weer een hechte indruk. Er wordt nu nog hard gewerkt aan het interieur. Toch zal de kerk er over een half jaar niet uitzien als in de dagen dat hij werd gebouwd. Om financiële redenen blijft de toren zijn huidige eenvoudige vorm bewaren {vroeger stond er een kunstig versierde spits op) en zal het evenmin mogelijk zijn de oorspronkelijke gemet selde ramen weer aan te brengen. Rijk, provincie, gemeente en kerkbe stuur zullen nu voor de restauratie ca ƒ160.000,moeten opbrengen. Zou men alles weer in de oorspronkelijke stijl willen brengen, dan zou er minstens ƒ260.000,mee gemoeid zijn. In 1650 is de kerk gebouwd. Dit jaar tal staat in een steen gebeiteld die in de Oostelijke gevel is aangebracht. Oor spronkelijk was de kerk rechthoekig van vorm. In 1740 werd een nieuw ge deelte bijgebouwd Zoals bekend is het dorp Oudeschild pas in de 17e eeuw ontstaan. Het groeide snel zodat de uitbreiding noodzakelijk was. In de Oostelijke muur van het nieuwe ge deelte vinden we een steen met de woorden: ,,D' opzieners haben 't Huys te Noorden uijtgebreyd en Jacob Velt- huys heeft de eerste steen gelegt. 1740". De kosten van de bouw van de kerk werden indertijd gedragen door een aantal Westfriese steden. Het gebouw is onlosmakelijk met de historie van Texel verbonden. Al was het slechts om De Ruyter en Tromp die hier regelmatig de eredienst bijwoonden. De Ruyter kwam vaak met zijn gezin naar Oudeschild om van de vloot afscheid te nemen. Toen hij zag dat zijn rivaal Maarten Harpert- zoon Tromp een fraaie kaarsenkroon aan de kerk ten geschenke had gegeven bleef hij niet achter en liet een nog gro tere kroon ophangen. Beide koperen kronen en nog een derde die door een onbekende weduwe werd geschonken zijn enkele jaren geleden in verband met de zeer slechte staat waarin het ge bouw verkeerde, naar de oudheidska mer te Den Burg overgebracht. Nu de restauratie snel vordert, zijn ze daar de langste tijd geweest. Uurwerk Als we een kijkje in de toren nemen staan we bij het uurwerk. Een oud me chaniek dat echter nog geheel intact is en na revisie zeker weer dienst zal kun nen doen. De oorspronkelijke luiklok droeg het opschrift: „Pieter Seest, Am- stelodamie. Anno 1782 me fecit,, '(Pie ter Seest te Amsterdam maakte mij in het jaar 1782). De Duitsers haalden hem in de oorlog weg Na de oorlog kwam er een nieuwe klok met. het randschrift „In 1948 verving ik de klok die in 1782 werd gegoten en in 1943 is geroofd". Als we afdalen staan we weer op de nu nog met bouwmaterialen bedenkte vloer van het kerkje. De vloer is on langs dertig centimeter omlaag gebracht 22,4. Het laagste geboortecijfer in Euro pa heeft overigens Zweden, waar per jaar slechts 14,2 geboorten op duizend inwoners voorkomen. Het sterftecijfer is in Nederland gunstig laag (7,9 per dui zend inwoners), maar nog altijd hoger dan in Canada (7,6) en Rusland (7,5). Het hoogste sterftecijfer in Europa heeft overigens Oostenrijk (12,8). Wie gedacht had, dat de Nederlander de beste aardapeleter van Europa is, heeft het mis, Wij consumeren gemid deld 96,1 kilo per hoofd per jaar. Maar wij worden toch verslagen door de Bel gen, die 125,5 kilo aankunnen en de Duitsers, die iedereen de baas zijn met 131,5 kilo. Wel zijn wij heel karige wijn drinkers. Daar winnen de Fransen met 124 liter per hoofd per jaar, op de tong gevolgd door de Italianen met 112 liter. De Nederlander komt met verder dan 2,3 liter. Auto's hebben wij hier, ondanks het drukke beeld op de wegen, ook nog niet zo veel, gerekend naar ons inwo nertal. De Zweden zitten er het dikst in met 173 auto's op duizend inwoners. Nederland heeft er 56. Frankrijk en En geland al ruim tweemaal zoveel. Om nog even op de tafel terug te komen: wij eten er vrij zuinig van. De Neder lander geeft gemiddeld 32,9 percent van zijn „consumptieve uitgaven" uit aan eten. heel wat minder dan de Fransen (50.6). de Italianen (57,8) en de Duitsers (40.7). Voor wat het aantal calorieën, de brandstof voor ons lichaam, betreft: daarin worden wij in onze dagelijkse consumptie voorbijgestreefd door de De nen, Zwitsers en Finnen, die ver boven onze dagelijkse 3 020 calorieën uitko men. Zelfs als melkmuiltjes worden wij verslagen. De Nederlander drinkt per jaar 120,6 liter, de Zwitser 178,6 liter. Aan roken en ontspanning besteden wij ook niet zo veel: 4 en 4,6 percent van onze consumptieve uitgaven, waarmee wij het zuinigjes aandoen, vergeleken met de Europese broeders. Tot slot de woonruimte. Ondanks onze schrijnende woningnood hebben wij nog niet eens zo weinig levensruimte. Ten minste als men het uitdrukt in het aan tal mensen per vertrek Nederland heeft hetzelfde aantal als Zweden: 0,8. De Luxemburgers en de Amerikanen heb ben het in de wereld nog het ruimst met een gemiddelde van 0,6 per vertrek. Ter verdere vergelijking: Belgen. Brit ten en Denen staan op 0,7. En wie het niet gelooft kan het gaan narekenen bij de EEG. ZATERDAG LAMPIONOPTOCHT TE OOSTEREND OOSTEREND Zaterdag wordt het in Oosterend een feestelijke dag. Zoals gewponlijk bewaren de mannen van de organisatie tot op het laatste moment een geheimzimg stilzwijgen maar ze wilden loslaten dat een lampionoptocht in ieder geval deel uit zal maken van het programma. De optocht zal om acht uur 's avonds starten. Medewerking ver leent het muziekcorps en de drumband van „Excelsior". Kinderen die aan de optocht willen deelnemen wordt aange raden nu reeds een fraaie lampion in gereedheid te brengen. Nadere medede lingen volgen in de krant van vrijdag. De grafstenen zijn zoveel mogelijk in de middenpaden gelegd zodat men ken nis kan nemen van de opschriften. In teressant is het graf van een jonge lui tenant die indertijd bij een scheepsramp om het leven kwam en aanspoelde: „Hier leyt begraaven Hermannus Lin- denhoff van Zwoll, oud 22 jaren, lieu tenant ter zee, verongelukt op den 8 july 1758 met het lantoorlogschip Orange- woud". Ernaast de steen van zijn kame raad: E. E. Kaiser van Hoorn. In to taal liggen in de kerk ongeveer twintig grafstenen. De uitvoerder van de restauratie kon ons niet precies de datum noemen waar op het gebouw zal kunnen worden opge leverd. Er wordt nog gewacht op be paalde materialen. Daaronder bevinden zich z.g. panhaken die de dakpannen bij storm op hun plaats moeten houden. Maar het werk vordert in het algemeen bijzonder vlot en dat is voor Texel en vooral voor Oudeschild bijzonder ver heugend. De Nederlandsche Dok- en Scheeps bouwmaatschappij N.V. te Amsterdam heeft besloten het kindervakantietehuis „Kinderdok" aan de Ruysweg te De Koog, te verkopen aan de Johannes stichting te Rotterdam. De Johannes stichting werd in leven geroepen door mevrouw L. J. van Rijsselberghe-Ver boom te Rotterdam die zich naast de werkzaamheden in haar zaak, intensief bezig houdt met de verzorging van z.g. dubbel gehandicapte kinderen. Te Rot terdam liet zij „Huize Thomas" bou wen waar o.a. ernstig spastische kinde ren die niet in andere instituten kun nen worden opgenomen, worden ver zorgd en onderwijs genieten volgens speciale therapiën. Het is de bedoeling dat „Kinderdok" na de overdracht me dio oktober voor hetzelfde doel wordt ingericht. Mevrouw Van Rijsselberghe die een regelmatig bezoekster van Texel is, kwam enige tijd geleden door een toeval te weten dat de N.D.S.M. over woog het gebouw af te stoten. Bovendien was het aantal kinderen dat voor een verblijf in „Kinderdok" in aan merking kwam de laatste jaren sterk geslonken. Dat men het gebouw niet meer nodig heeft is dus een bijzonder gunstig verschijnsel. Het herstellings oord kwam indertijd tot stand door gif ten van binnen- en buitenlandse rede rijen, geschonken bij de aflevering van de door de werf gebouwde schepen als extra waardering voor het vakmanschap van de N.D.S.M.-werkers. Op de plan nen van mevrouw Rijsselberghe hopen wij binnen afzienbare tijd uitvoerig te rug te komen.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1