gr-j Is vruchtwisseling wel nodig Straks gaan ze weer naar school P De vierde dag BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF rubriek voor o-'<- LANDBOUW en VEETEELT 14- S. We hebben laatst ergens gelezen, dat er per jaar ongeveer driehonderd jonge kinderen in het verkeer om het leven komen. Als men sen van onze tijd zijn we een beetje afge stompt met cijfers en statistieken en zo'n be richt over driehonderd dode kinderen per jaar maakt dus niet eens zo'n verschrikkelijke indruk op ons. We raken alleen nog maar ontsteld over spectaculaire catastrofes, zoals bijvoorbeeld die van de schoolkinderen in Keulen, die door een maniak met een vlam menwerper om het leven werden gebracht, terwijl hun onderwijzeressen met een lans werden doorstokenDat bericht maakte ons stil en vervulde ons met afschuw. Maar toch is de verkeersramp in ons eigen land, waarbij driehonderd kinderen drie honderd! worden verminkt, gedood, niet door vlammenwerpers, maar door rijdende brokken staal, minstens even indrukwekkend en spectaculair, als wij ons even indenken, dat het ónze kinderen, broertjes, zusjes, kleinkin deren kunnen zijn, die we op deze verschrik kelijke manier kunnen verliezen. Of wanneer deze verkeersramp, die zich nu uitstrekt over een heel jaar, zich zou voltrekken binnen één dag. Zouden er dan geen schuldigen worden gezocht? Zou dan niet openlijk worden geëist, dat er maatregelen werden genomen om her haling van zo'n catastrofe te voorkomen? Ongetwijfeld. Maar is het dan niet reëel, dat we ook maatregelen eisen en nemen, nu die driehonderd kinderen niet op één dag, maar binnen één jaar ten offer vallen aan de ma niak, de moloch, van het moderne verkeer? In zeker opzicht zijn wij volwassenen ver- woordelijk voor de driehonderd dode kinde ren per jaar, en de maatregelen zullen wij dus ook van onszelf moeten eisen. Vooral nu de zomer ten einde raakt, de scholen weer be ginnen, en tienduizenden kleuters voor het eerst naar de grote school gaan en dus ineens kleuter-af zijn. Die jonge kinderen heb ben geen ervaring, geen inzicht in het verkeer, maar moeten er toch alleen doorheen, want de meeste ouders heb ben geen gelegenheid om elke dag op nieuw hun kinderen zelf weg te bren gen. Wanneer alle ouderen dit najaar die aandacht zullen opbrengen voor het kind in het verkeer, die het Verbond voor Veilig Verkeer van hen vraagt, be staat in elk geval de redelijke kans, dat de catastrofe van de driehonderd dode kinderen per jaar uiteindelijk zal kun nen worden ingeperkt. Voorlichting geven is een riskante aan gelegenheid. En dit geldt dubbel als het, zoals het in deze rubriek „zwart op wit" gebeurt. Je timmert dan als het ware aan de weg, al moet ik er dan wel direct bij zeggen dat een rubriek in ons „Texelaartje" nooit kan worden be schouwd als een weg met druk verkeer. Een paar weken geleden schreef ik iets over het belang van een goede vruchtwisseling. Direct daarna kreeg ik al reacties van akkerbouwers, die me vertelden, dat ze hele goede gerst had den staan op percelen, waar nu al voor de derde of zelfs vierde jaar dit gewas verbouwd werd. En nu de oogst van 20- mergerst begonnen is wordt dit nog eens onderstreept door dezelfde en ook andere akkerbouwers, die opbrengsten van 5.000 kg zomergerst dorsen van percelen, waar dit gewas nu al enkele jaren achter elkaar wordt verbouwd. Moet er dus een streep door het artikel van een paar weken geleden? „Juffertjes" en „stoere knapen" De waarschuwing tegen een slechte vruchtwisseling geldt zeker niet voor alle gewassen even sterk. Naar ik meen kan je bij de cultuurgewassen in zekoie zin spreken van „juffertjes" en „stoe re knapen" Met het ene gewas kan je bij wijze van spreken veel meer uitha len dan met ene ander gewas. „Juffer tjes" onder onze gewassen zou je bijv. vlas, suikerbieten en tarwe kunnen noemen. Vooral als de grond van niet al te beste kwaliteit is geldt dit sterk. Verder kunnen we rustig stellen, dat ook een gewas als haver uit het oogpunt van een goede vruchtwisseling zwaar dere eisen stelt dan bijv. rogge en zo mergerst. De meesten van onze lezers zullen waarschijnlijk wel eens gehoord hebben van streken met „eeuwige" rog gebouw. En we komen steeds meer tot de overtuiging, dat ook zomergerst zichzelf en ander graangewassen heel lang verdraagt. Ook verder geen hoge eisen. De mindere kieskeurigheid van zo mergerst geldt niet alleen voor de vruchtwiselsing. Ook in andere opzich ten redt dit gewas het heel lang. We denken aan de periode van droogte. Het is op ons eiland voldoende bekend, dat de schade in zomergerst dan altijd min der groot is dan in tarwe en haver 77 Nu vraagt ieder weldenkend mens zich af. „Waarom gebruikt die dikke Diavolo de reminstallatie niet?" Tja.de zo elegant met blokjas en sportpet uitgedoste voetbaldeskundige was in zijn woeste leven nooit als remmer in dienst geweest bij de spoor wegen. Daarom wist hij niet goed hoe hij moest omgaan met zo'n reminstal latie. Hij draaide wel uit alle macht aan het handvat, maar hij draaide hard nekkig de verkeerde kant op, zodat er niets gebeurde. Wiens pen of tekenstift zal dus in staat zijn de angst en af schuw te beschrijven, die op zijn wel- FEUILLETON door H van Omme 28. Meteen stond Akke op en keek naar Rinske. die weer in de deuropening stond. Even later kwam ze met de twee meisjes, die voor deze gelegenheid ge huurd waren, de kamer binnen met grote bladen brood, en een blad met kopjes. Op dit ogenblik stond een lange, jon ge man op, keek met haat in zijn ogen naar de zwarte vrouw en schreeuwde: „Houden jullie je brood en je koffie maar. We willen alleen maar de erfenis, die ons toekomt, vuil tuig, dat jullie daar zit! Ze moesten jullie allemaal op knopen. Dit is diefstal van wat ons rechtens toekomt en dat nemen wij niet. Barsten jullie maar met je brood. Het tumult werd nog heviger. Bleek en ontdaan stond Akke naar de schreeu wende man te kijken. Het was geen angst, dat ze voelde. Ze was niet meer bang, alleen maar verontwaardigd. En op ditzelfde ogenblik begreep ze, dat Jacob gelijk had gehad: deze mensen hadden geen greintje liefde gevoeld voor de oude man en alleen maar met ongeduld gewacht op zijn dood, zodat ze van hem zouden kunnen plukken. Met dit doel voor ogen waren ze van daag naar Bollega gekomen, omdat er een erfenis te verdelen was. Het was enkel geldzucht, die hen beheerste. En de ontgoocheling was zo groot, dat ze alle normen van fatsoen en piëteit van zich afwierpen en hun haat door het vertrek slingerden aan het adres van de Ook wat de bemesting betreft stelt zomergerst direct geen hoge eisen. Op één van de grote landbouwbedrijven in polder Eierland wordt nu al een reek^ van jaren aan zomergerst geen kalibe mesting gegeven. Toch heeft men ook dit jaar weer zeer goede opbrengsten Verder sta je er altijd weer verbaasd over, dat zomergerst het redt om in een minimum van tijd een goede op brengst klaar te krijgen. Het is een ge was, dat als noodgewas na een mislukte eerste inzaai het altijd nog een heel stuk schopt. Nog enkele aantrekkelijke kanten We kunnen nog wel enkele punten noemen, die gerst tot een aantrekkelijk gewas maken. De onkruidbestrijding geeft na het op de markt komen van chemische onkruidbestrijdingsmiddelen geen moeilijkheden. Met name een be spuiting met de D.N.O.C.-middelen wordt zeer goed verdragen. Zomergerst leent zich buitengewoon goed voor de moderne oogstmethode: het maaidorsen. Het feit, dat het als het eerste graangewas het veld ruimt is ook een gunstige kant. Na zomergerst is er nog een kans om met succes een stoppelgewas te verbouwen of nieuw grasland in te zaaien. Wij menen, dat dit een zeer belangrijk pluspunt voor zomergerst is. Uiteindelijk gaat het echter om de financieële resultaten En diverse Texelse akkerbouwers hebben met het oog daarop dit jaar een gedeelte zomei- gerst vervangen door -winter- of zomer- tarwe. Op grond van diverse uitlatingen krijgen we echter de indruk, dat bij een wijziging van de prijzen, waarbij ae prijs van zomergerst weer dichter bij die van tarwe komt de uitbreiding van de oppervlakte tarwe weer ongedaan zal worden gemaakt. Hoe nu met de vruchtwisseling? Tenslotte moet er toch een antwooid komen op de vraag, die boven dit ar tikeltje staat. En op de vraag of vrucht- wisseling nodig is menen wij toch volop ja te moeten antwoorden. Ondergete kende gelooft nog niet aan de moge lijkheid van „eeuwige" gerstbouw. Dit betekent, dat er na een aantal jaren na zomergerst toch eens een ander gewas moet komen. Dit kan pertinent geen graangewas zijn, omdat dit zowel voor doorvoede gelaat te lezen waren, toen hij plotseling bemerkte, dat de trein- wagen een zijspoor opvloog, regelrecht op een machtig stootblok af „Hèèlpü!" gilde hij, maar het was al te laat. Met een slag. die héél Campa nula op zijn armzalige grondvesten deed trillen, sloeg de koelwagen tegen het massieve stootblok aan. Krakend versplinterden balken en planken en gierend vlogen afgerukte wielen en buffers door de lucht. Nog enkele malen buitelde de koelwagen over de kop om tenslotte tot stilstand te komen midden in het stationsgebouw zelf, dat daarbij notaris en Akke, die ze niet wilden er kennen als de weduwe, de rechtmatige erfgename. Notaris Van Avereest vreesde het ergste. Rinske was verbaasd blijven staan met het grote blad vol belegde broodjes. En achter haar de twee meis jes. één met de koppen, de ander met een koffiekan. En het zou er voor Akke misschien slecht uitgezien hebben als niet op het juiste moment drie geüni formeerde mannen het vertrek waren binnengekomen. Met één oogopslag doorzagen zij de situatie en begrepen, dat het beroep, dat op de politie gedaan was, geen onnodig verzoek was. Ze trokken hun stokken en zwaaide ermee boven de hoofden van de gasten. „Alle maal terstond deze kamer en dit huis verlaten", riep een der agenten met vaste stem. „En een beetje vlug.... vooruit.... die kant uitja.... u ook. Tegen wie zich verzet zal hard handig opgetreden worden. Vooruit. mijnheer.niet blijven staan. HOOFDSTUK 16 Niet om zijn geld Tien minuten later was althans in het grote huis de rust weergekeerd. Het geroezemoes van vele stemmen klonk nog flauwtjes na. Mevrouw Feenstra had aan de straatzijde de gordijnen dichtgetrokken, toen ze ontdekte, dat de politie voor de woning nog steeds moei te had om de mensen te verspreiden. In de kamer, aan de lange tafel, zat Akke te snikken, terwijl de notaris haar probeerde te troosten. Rinske had het grote blad op een tafeltje neergezet en tarwe als voor haver een mislukking zou betekenen. We zullen dan moeten kiezen uit gewassen als bieten, aardap pelen, vlas. stoppelknollenzaad, enz. Een mogelijkheid is ook inzaai van een kunstweide of teelt van graszaad. Speci aal voor grotere bedrijven, die het be drijf met een minimum aan mankracht willen runnen lijkt ons een bouwplan met een naar verhouding grote opper vlakte zomergerst, een flinke opper vlakte kunstweiden en eventueel gras zaad of stoppelknollenzaad niet onaan trekkelijk. INGEKOMEN PERSONEN Ike M Vriesema van Roden, Zuiden veld 10 naar Den Burg, Weverstraat 46; Roelof Berkenbosch van Amsterdam, v. Speijkstraat 115 I naar Den Burg, Ko- gerstraat 71. grondig werd vernield. Slechts een treurige ravage van puin, balken en staalspanten bleef over. Waarom moet zo'n oorlog nou altijd gepaard gaan met vernielingen?" vroeg Cesare zich af, en ihij keek treurig naar de stofwolken, die langzaam neerdaal den over de verwoestingen. Edoch, ergens in de buurt had een zeker persoon de donderende slag ook gehoord en die persoon keek nu door zijn verrekijker naar dezelfde dichte stofwolken die in de richting van Cam- panella te zien waren stond, evenals de meisjes verwezen te kijken. Ze haalde een zakdoek te voor schijn en wiste zich het zweet van het gezicht. Het was tenslotte de oude me vrouw Feenstra, die de teugels in han den nam. Zc dirigeerde alles weer naar de keuken en trok tenslotte de deur achter zich toe. „Wat moeten we nu met al dat brood" vroeg Rinske. De oude vrouw haalde haar schouders op. „Dat is van minder belang. Ik ben blij, dat die horde de deur uit is. Wel foei, daar zou moord en doodslag van gekomen zijn. En dat noemt zich nog familie". Met een fooi gingen de gehuurde meisjes naar huis en toen zaten Rinske en Akke's moeder tegenover elkaar aan de keukentafel en staarden naar de grote stapel gesmeerde broodjes. Gelijk tijdig begonnen ze te lachen. Mevrouw Feenstra schudde haar hoofd, ,,'t Is zonde, daar heb je je voor uitgesloofd, m'n kind.... er is wel genoeg voor een weeshuis". „Wat moeten we ermee?" vroeg Rinske. De andere vrouw greep een broodje en begon te eten. „Om te beginnen zul len we zelf maar wat nemen, Rinske. Ik lust best wat. En koffie is er ook wel genoeg, denk ik?" En toen lachten ze van de weeromstuit opnieuw. Langzaam kalmeerde Akke en nadat ze voor de zoveelste maal haar gezicht had afgeveegd, glimlachte ze even naar de notaris. „Dank u, voor uw hulp, no taris", zei ze zacht. „Akke, zo gauw mogelijk vergeten, dat is het beste. Wij weten, wat je voor onze vriend Jacob geweest bent. Van onschatbare waarde. Wat de andere van Het Verbond voor Veilig Verkeer vraagt ook dit jaar weer de aandacht van alle volwassen weggebruikers voor de moeilijkheden van het jonge school gaande kind. Het doet een beroep op alle gemotoriseerde weggebruikers om in het verkeer rekening te houden met de onverwachtse bewegingen van kin deren, die verdiept in hun spel van en naar school, want kinderen spelen al tijd, plotseling tussen geparkeerde auto's de weg op kunnen schieten, die een bal kunnen nalopen, die onvoor zichtig oversteken. Voetgangers kunnen kinderen helpen bij het oversteken, kunnen hen behoeden tegen gevaren, die ze niet zien. Wielrijders en bromfietsers kunnen ook hun bijdrage leveren aan de veiligheid van de kinderen in het ver keer door b.v. bij zebrapaden, waar kinderen staan te wachten duidelijk vaart te minderen en hen een teken te geven dat men gaat stoppen. En wan néér er een auto of ander voertuig voor zo'n zebrapad stopt, stop dan zelf ook, zodat het kind, in de mening dat het kind, in de mening dat het veilig de weg over kan, niet verraderlijk wordt gegrepen door onverwachts opduikende brommers, fietsers of auto's. Groot is ook de verantwoordelijkheid van de ouders. Wanneer zij samen met hun kinderen aan het verkeer deelne men. dienen zij door een goed voor beeld het kind als het ware op te voeden in het verkeer. Alleen maar zeggen, dat het kind wanneer het alleen de straat op gaat „voorzichtig moet zijn" heeft geen effect, wanneer men niet heeft la ten zien hóé men voorzichtig moet zijn. Tenslotte kunnen zowel ouders als onderwijzers de kinderen zoveel moge lijk trachten in te prenten, dat zij ge bruik moeten maken van zebrapaden, dat zij nooit hardhollend en plotseling, maar voorzichtig en duidelijk moeten oversteken, dat zij desnoods de hulp moeten inroepen van ouderen, wanneer ze het alleen niet aandurven. je denken, is niet van belang. Dat telt helemaal niet mee". Ze knikte „Ik zal het proberen, maar wat was dit afschuwelijk. Hij legde zijn hand op haar schouder. „Weet je, Akke, wat op dit moment voorlopig het belangrijkste is?" Ze keek hem niet begrijpend aan. „Dat er wat te eten is. Kijk eens naar de klok. Wat denk je, zou er nog een broodje voor me overgebleven zijn?" En toen was het Akke, die door haar tranen heen in een lach schoot, ondanks alle narigheid, die ze zoeven beleefd had. Met de klerk en de notaris ging ze mee naar de keuken, waar ze later ge- vijven aten en dronken. Daarna nam de notaris afscheid. „Als je hulp nodig hebt, Akke, je belt maar en je mag ook bij me komen. Ik sta altijd tot je beschikking en hier hij wees op de klerk Jansma eveneens. We zullen het ontzettend op prijs stel len, als we je vrienden mogen blijven". Akke stak haar hand uit en knikte vriendelijk „Dank u wel, hotaris. En natuurlijk heel graag. Ik stel uw hulp en uw vriendschap heel erg op prijs. De wetenschap te hebben, dat er hier in de stad toch nog vrienden zijn". Op advies van haar moeder ging ze een uurtje rusten, hoewel er van slapen niet veel kwam. Ze tuurde in de half verduisterde kamer naar het plafond. Zo kunnen dus mensen worden, als ze hun beschaving afgooien, dacht ze. Een wilde bende, in staat tot alles. Jacob kende ze beter dan ik. Ik heb altijd nog geloofd in hun genegenheid voor jou, mijn lieverd. Ik kon me niet voorstellen, dat ze alleen maar aan je geld dachten, EXCURSIE HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING Dinsdag 8 september wordt door de Huishoudelijke Voorlichting Texel een excursie naar voorlichtingsobjecten in de Dennen georganiseerd. Het program ma voor die dag luidt: 13.20 uur vertrek bus vanaf Elemert Den Burg; 13 30 uur bezoek aan de voorlichtingstuin bij de familie Koning in Oosterend. De dames uit Oosterend en omgeving kunnen hier instappen. 14.00 - 14.30 Voorlichtingskeuken fam. K. Roeper, Eierland; 15.00 - 16.15 uur De Dennen. Bij goed weer zal de heer Mantje op een picknickplaats iets over het werk van Staatsbosbeheer vertellen; 16.30 - 17.00 uur Voorlichtingcobject bij de familie H. Bakker, Den Hoorn 17.30 uur terug in Den Burg. De kosten voor deelname bedragen ongeveer 1,75 per persoon. Opgave kan geschieden bij de leden van de werk groep Huishoudelijke Voorlichting, be slist vóór 1 september: mevr. Bakker, „Alexanderhoeve" Den Hoorn, telefoon (02226) 271; mevr. Ellen, Spang, De Waal, tel. (02223) 390; mevr. Kampstra, „Grietjeshoeve", 't Noorden, telefoon (02223) 295; mevr. Roeper, „De Fenne", Den Burg, tel. (02220) 2332; mevr. Tim mer, Beatrixlaan 98, Den Burg; mevr. Visser, „De Wijde Bliek", De Cocks- dorp, telefoon (02222) 273. VERTROKKEN PERSONEN Meijert de Waard van De Cocksdorp, Kikkertstraat 8 naar Z IJ Polder. Bid dinghuizen, Wendakker 25; Jan Bar- horst van Oudeschild, Trompstraat 14 naar Alkmaar, Lorreinenlaan 31; Sylvia Wassenaar van Den Burg W. v. Beieren- straat 34 naar Amsterdam, Spinoza- straat 51; Geertje ter Steege van Den Burg, Molenstraat 64 naar Utrecht, Snelliuskade 3; Antonius Chr. Boeke- stein van H131 naar Stein, Crostolo- straat 22. aan je huis, al je bezittingen. Tenslotte viel ze toch nog in een korte, onrustige slaap, maar toen ze te gen de avond opstond, was ze toch wat opgeknapt. In de keuken werd ze opnieuw ge confronteerd met de werkelijkheid: „Wat doen we met al dat brood?" Mevrouw Feenstra trok haar mantel aan. „Wacht maar, ik weet misschien wel wat. Met een uurtje ben ik wel terug". Rinske had met Akke's moeder alles zo goed mogelijk opgeruimd en om zes uur zei Akke: „Je mag, wat mij betreft, wel gaan, hoor Rinske. Het is voor jou ook een enerverende dag geweest. Ik ben je erg dankbaar, voor alles.Je krijgt er natuurlijk iets extra's voor, hoor!" „Vindt u het niet erg, als ik ga, mevrouw?" Akke keek op en haar ogen vergroot ten. „Mevrouw? Wat zullen we nu heb ben?" „Ik kan nu toch niet meer Akke zeg gen Met een ruk kwam Akke overeind en greep de vrouw bij de schouders: „Rinske, tussen ons verandert er niets, hoor je? Ik ben en blijf voor jou, Akke! Ofof jij moet het niet willen. Ze slaakte een diepe zucht en haar ar men vielen neer. Rinske keek haar met raadselachtige ogen aan. „Ik zal er eens over denken. Goedenavond". (Wordt vervolgd) COT»OH1 JIIXKO

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 4