(fro en 'ZwartsJexels in het harL, Ingrijpende reorganisatie brandweer Prof. W. H. Keesom studiefonds kende in 1963 f 1750.- toe Gemeente koopt grond zwembad voor Opheffing afd. Den Hoorn, Oosterend, De Koog en Oudeschild Nieuwe hogedrukblus^er voor Deu Burg Bloemen voor vliegend bruidspaar Twee aanvragen afgewezen VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1964 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7190 Uitgave N.V. vJi. Langeveld de RooU Postbus 11 Den Burg, Texel Tel. 2058 Rcdaktie: Harry de Graaf, Wilhclminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. 2,65 p. kwart, -f 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm. De organisatie van de Texelse brandweer zal ingrijpend worden gewijzigd. In de loop der jaren is namelijk gebleken dat de huidige opzet van de brand weer van de gemeente niet geheel aan de te stellen eisen voldoet. Het te genwoordige stelsel waarbij elk dorp, met uitzondering van De Waal, de be schikking heeft over tenminste één eenheid, levert in de praktijk bezwaren op. De personeelsformatie is vrij omvangrijk en vooral in de buitendorpen kost het vaak moeite geschikte krachten aan te werven. Vrijwel altijd verricht de eenheid van Den Burg het leeuwendeel van het blussingswerk. Dit is ener zijds een gevolg van de technische ontwikkeling - men beschikt de laatste jaren over de altijd gerede nevelblusser die onmiddellijk kan uitrukken - en anderzijds door de omstandigheid, dat de brandweer te Den Burg voor een groot deel bemand wordt door gemeentepersoneel. De brandweergarage staat bovendien op het terrein van de gemeentewerkplaats zodat men kort na de melding op het terrein van de brand aanwezig kan zijn. Meermalen veel snel ler dan de brandweereenheid van het betreffende buitendorp. Hoewel deze gang van zaken verklaarbaar is, blijft het van het grootste belang dat juist bij de brandweer een snel en doeltreffend ingrijpen een eerste vereiste is en dat alle middelen moeten worden aangewend om hierin verbetering te bren gen. manschappen bij nodig. De buitendor pen, waar de brandweerafdelingen wor den opgeheven, zullen echter niet geheel van deugdelijk, voor de bestrijding van de meeste brandjes zeker toereikend blusmateriaal verstoken worden. Den Hoorn, Oosterend, De Koog en Oude schild zullen n.l. de beschikking krijgen over een opzetstuk dat op de waterlei ding kan worden aangesloten met 120 meter slang en een straalpijp. Per dorp is één man voor de vakkundige bedie ning hiervan voldoende. Ook in geval van ernstige brand kan met deze outila- ge altijd direct een begin met het blus singswerk worden gemaakt. Zonodig Burgemeester en wethouders van Texel hebben naai aanleiding van de boven beschreven situatie een voorstel ter verbetering gedaan aan de raad. Dit voorstel, waarover overleg is gepleegd met de Inspekteur van het Brandwezen, gaat ervan uit dat met vier eenheden, mits goed bemand en voorzien van deugdelijk materiaal, een beter resultaat kan worden bereikt. Drie eenheden zou den gestationeerd moeten zijn te Den Burg en de vierde in het meest noor delijke dorp De Cocksdorp. Voorgesteld wordt dus de brandweer afdelingen van Den Hoorn, Oosterend, De Koog en Oudeschild op te heffen. Daarentegen zullen de afdelingen van Den Burg en De Cocksdorp worden ge handhaafd en aanzienlijk worden uitge breid en gemoderniseerd. Nieuwe blusser In het kader van dit plan willen B. en W, voor de afdeling Den Burg een nieuwe hogedruk nevelblusser aanschaf fen die een hoeveelheid bluswater van 1500 a 2000 liter kan meevoeren. Voorts twee manschappenwagens-trekkers. De motorspuiten van Den Hoorn en Ooster end zullen voor deze nieuwe trekkers worden bestemd. Er zijn dertig man schappen nodig, inclusief de comman dant. Te De Cocksdorp zal de nu nog te Den Burg gebruikte hogedrukmotor- spuit worden gestationeerd. Er zijn tien kan de nevelblusser van Den Burg of De Cocksdorp zeer snel aanwezig zijn, zoals overigens in het recente verleden herhaaldelijk is gebleken. B. en W. zijn van mening dat door deze veranderin gen een goede en snelle werkwijze van de brandweer wordt bereikt. Zij spre ken in hun schrijven de verwachting uit dat de raad met een en ander akkoord zal gaan. Volgens een voorlopige raming zal de netto kostenverhoging van deze reorganisatie ƒ6 000,per jaar bedra gen. De financiële consequenties zullen in de gemeentebegroting voor 1965 worden opgenomen. DE HEER T. VISSER 40 JAAR IN DIENST VAN 's RIJKS BELASTINGEN Op dinsdag 1 september herdenkt de heer T. Visser te Den Burg het feit dat hij veertig jaar geleden in dienst kwam van 's Rijks Belastingen. De heer Visser heeft al laten weten dat hij beslist niet voornemens is aan dit jubileum rucht baarheid te geven en een receptie zal hij. dan ook niet houden. Toch vermoe den wij dat hij in deze opzet niet geheel zal slagen want de heer Visser heeft in de afgelopen 15 jaar waarin hij op Texel werkzaam was tal van vrienden en relaties verworven. De heer Visser begon zijn carrière indertijd in Lim burg. Hij werd meerdere malen overge plaatst en was onder andere werkzaam te Rotterdam. Enige tijd is hij ook deur waarder geweest te Hoofddorp. Voordat hij zijn ambt op Texel aanvaardde werkte hij te 't Zand. STRALEND WEER BIJ STRANDFEEST DE COCKSDORP Het door de VW afdeling De Cocksdorp-Eierland georga niseerde strandfeest bij Noordbatterij is begunstigd door stralend weer. Toch was de deelname aan de diverse spelen niet bijzonder groot. Het belangstellen de publiek daarentegen was in ruime mate aanwezig. Hieronder volgen de uitslagen van de verschillende wedstrij den. Lepel met bal: 1. Mieke Rieder; 2. Marijke Westdorp; 3. Margriet Hotten tot. Rietjes in fles zetten: 1 Emmy Rie der; 2. Emiel Gaegarin; 3. Marjolijn van Dijk. Zeilrace: 1. Ben Ran; 2. Nico van Heerwaarden; 3. Ursula Broch. Zaklo- pen: 1. André Boon; 2. Margreet Mal- huizen; 3. Henny Hottentot. De demonstratie ponyrijden op don derdag 20 augustus te De Cocksdorp heeft veel belangstelling getrokken. Ook het optreden van de fraai musice rende drumband Margaretha Sinclair wekte grote bewondering. Deze evene menten waren de laatste die de VW De Cocksdorp-Eierland dit jaar organi seerde. Het bestuur verzocht ons langs deze weg de leden te danken die een en ander door hun financiële bijdragen mo gelijk hebben gemaakt. TEXELSE MARKT Maandag werden 156 lammeren aan gevoerd die ƒ68,tot 94,opbrach ten. Verder 6 nuchtere kalveren ƒ200, tot ƒ300,2 zeugen ƒ325,tot ƒ400, 7 biggen 60, tot ƒ80,25 schapen ƒ90,— tot ƒ140,—; 1 koe ƒ1.000,— en 2 pony's ƒ450,en ƒ600, ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 30 aug. op om 5.48 uur en gaat onder om 19.31 uur; 2 sept. op om 5.54 uur en onder om 19.25 uur. Maan: 30 aug. L.K.; 6 sept. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild 28 aug. 11.53 en 23.55; 29 aug. 12.24 en 30 aug. 0.26 en 12.57; 31 aug. 1.06 en 13.46; 1 sept. 2.06 en 15 02; 2 sept. 3.37 en 16.42; 3 sept. 5.22 en 18.25, 4 sept. 6.56 en 19.49; 5 sept. 8.10 en 20.54. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Dnsdagmiddag landde op het vlieg veld Texel een sportvliegtuig met aan boord het bruidspaar Mol-v. d. Wal uit Amsterdam. De twee waren de dag te voren getrouwd en waren op deze bij zondere manier naar Texel gekomen om er hun wittebroodsweken door te bren gen. De heer R. B. Mol, 28 jaar en onder wijzer, is een trouw Texel-vriend. De afgelopen tien jaar kampeerde hij ieder seizoen op een terrein bij De Koog. Het zelfde kan gezegd worden van mevrouw Mol-v. d. Wal (25), kleuteronderwijzeres, die bijzonder enthousiast is van het ei land, zoals ze zelf zegt, practisch alles biedt en daarom eigenlijk nooit teleur stelt. De vliegtocht was voor haar een verrassing want haar man had alles in het diepste geheim geregeld. Het echt paar werd dinsdag door de piloot van het toestel, de heer P. A. Leuw te Am sterdam met de auto van huis gehaald en naar het vlegveld Hilversum gere den. Zelfs toen het toestel in de lucht was en koers zette in Noordelijke rich ting had mevrouw nog geen idee van het doel van de reis. Tot ze na een uur vliegen het landschap herkende uit haar vakanties. Het stralende paar werd on middellijk nadat de Morane Saulnier tot stilstand was gekomen feestelijk ver welkomd door de havenmeester van het vliegveld Texel, de heer J. J. de Bruyn. MET VOLKSWAGEN DE SLOOT IN OOSTEREND Maandagmiddag reed de heer C. J. Brans uit Oosterend met zijn Volkswagen in de sloot. Het onge lukje gebeurde op de weg naar de boer derij „Bargenhof" in Bargen. Hij moest plotseling uitwijken voor een tegenlig ger en slipte in de berm. Voordat de wagen in de sloot terechtkwam werd een schrikhek vernield en een berm- paaltje geveld De bestuurder was on gedeerd en wist zich uit de zeer zwaar beschadigde auto te bevrijden. De poli tie maakte proces verbaal op. Welkom op Texel! Van links naar rechts de heer J. J. de Bruyn, zijn echtgenote, de heer P. H. Leuw, mevrouw Mol-v. d. Wal en de heer R. B. Mol. TEXELAARS VOOR DE RECHTBANK ALKMAAR De 41- jarige veehou der K. uit Den Burg moest zich dins dagmiddag voor de arrondissements rechtbank te Alkmaar verantwoorden. De man had op 4 mei van dit jaar onder invloed gereden. Om ongelukken te voorkomen had een getuige het con tactsleuteltje uit zijn wagen genomen. Toen de gewaarschuwde politie arri veerde wilde K. zijn rijbewijs niet mie ren. „Ik had wel wat op, maar kon nog best een wagen beturen", meende de man. Hij had een bezoek aan de markt gebracht en daar twee glazen pils en zes „jonge" gedronken. De officier vroeg daarom vier weken onvoorwaar delijke gevangenisstraf, ƒ100,boete •'(subs. 20 dagen) omdat de verdachte zijn rijbewijs niet wilde afgeven en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid met aftrek. Verdachte vond dit „veels te veel". Uitspraak over 14 dagen. De 64-jarige Texelaar H. was op 13 december 1963 achter het stuur gaan zitten na een paar borrels. Hij reed te gen een paaltje en belandde in de sloot. De verdachte meende dat van drankin vloed geen sprake was. Hij zou door de duisternis misleid zijn geweest toen hij met de auto wilde keren. De officier vond dat sprake was van een grens geval en eiste ƒ500,boete en twee weken voorwaardelijke hechtenis met iwee jaar proeftijd. Verder een voor waardelijke ontzegging van een half jaar eveneens met een proeftijd van twee jaar. DRIEËNTWINTIG STRANDHUISJES OPENGEBROKEN DE KOOG Dc Texelse politie zoekt naar degenen die in de nacht van maan dag op dinsdag 23 strandhuisjes op het strand van De Koog hebben geforceerd. De huisjes die het eigendom zijn van de heer J. K. P. Zwan te De Koog heb ben voor de inbrekers geen moeilijkhe den opgeleverd want het is zeer een voudig om de openslaande deuren door het slot te trekken. Van acht huisjes was het slot vernield bij het openbre ken. Uit een der gebouwtjes was een transistor radio weggehaald: uit een an der een verrekijker. Toch is het de daders niet in de eerste plaats te doen geweest om mogelijke kostbaarheden Alles wijst erop dat slechts gesproken kan worden van van dalisme. Zoals bekend is het 's nachts openbreken van strandhuisjes door on bekenden geen nieuw verschijnsel. Op het strand van Westerslag is het meer dere malen voorgekomen. De vernielin gen worden in de hand gewerkt door dat de huisjes de hele nacht volkomen onbewaakt staan. Voor de politie is het ondoenlijk op het strand nachtpatrouil les te gaan houden. Het is daarom wel licht van belang voor de gedupeerden dat zij zelf, eventueel in samenwerking met studenten of anderen, een wacht dienst in het leven roepen. Als dit niet gebeurt, kan men er zeker van zijn dat de inbraken zich zullen herhalen. Aan de leden van de Texelse gemeen teraad heeft de Stichting Prof. Dr. W. H. Keesomstudiefonds haar verslag over het boekjaar 1963 toegezonden. Na een oproep aan gegadigden in dc Texelse Courant van 12 en 19 april 1963 werden in totaal negen aanvragen ont vangen, te weten één voor de opleiding tot kleuterleidster te Alkmaar, één voor het bezoeken van de gemeentelijke zee vaartschool te Den Helder, één voor het bezoeken van een school voor dc oplei ding tot schilderspatroon, twee voor het bezoeken van de U.T.S. te Alkmaar, twee voor het bezoeken van een univer sitaire studie te Amsterdam, één voor het bezoeken van de Kunstnijverheid school te Amsterdam en één voor het bezoeken van de R.H.B.S. te Den Burg. De gevraagde toelagen liepen uiteen van ƒ250,tot ƒ2400,per jaar. Het bestuur van -de Stichting, be staande uit de heer C. De Koning i(voorz.), mevr. G. Vrijdag-Keijser, mej. A. G. Luysterburg en de heren H. Ger- rits en P. A. Zegers, besloot in haar ver gadering op 4 juli 1963 op de aanvraag voor een toelage voor het bezoeken van de zeevaartschool afwijzend te beschik ken omdat andere mogelijkheden aan wezig waren voor het verkrijgen van een studietoelage en bovendien schoolprestaties onvoldoende waren. Op de aanvrage om een toelage voor het bezoeken van de RH.B.S. werd even eens afwijzend beschikt daar voor het volgen van algemeen vormend onder wijs in principe geen toelage wordt toe gekend. De aanvraag voor de opleiding tot kleuterleidster bleek te zijn inge trokken. Op twee aanvragen om een toelage voor het bezoeken van de U.T.S. te Alk maar werd besloten voor elk der aan vragers ƒ350,ter beschikking te stel len. Voor de aanvraag om een toelage voor het volgen van een opleidings school voor schilderspatroons werd ƒ300,toegekend. Tenslotte werden twee aanvragen om financiële steun bij een universitaire studie te Amsterdam gehonoreerd met resp. ƒ250,en ƒ500,—. Sedert de oprichting van de Stichting in 1953 is in de afgelopen jaren totaal ƒ12.775,aan studietoelagen uitge keerd. In het eerste cursusjaar werd ƒ250,verstrekt. Het grootste bedrag werd in 1958/59 uitgekeerd. Vijf aan vragen werden toen met totaal ƒ2.425, gehonoreerd. In 1954/55 werd slechts ƒ100,toegekend voor één aanvraag. Uit de rekening van baten en lasten over 1963 blijkt dat het batig saldo over het boekjaar ƒ824,04 bedraagt. Ook dit jaar werd van de gemeente Texel een subsidie van ƒ2.000,ontvangen. S.V. TEXEL A.s. zaterdag, weer om 5 uur speelt Texel-H.R.C. We verwachten een prima oefenwedstrijd, uw belangstelling zeker waard. Burgemeester en wethouders hebben de Texelse gemeenteraad laten weten dat zij overeenstemming hebben bereikt met mevrouw C. C. Maas-Hin, Molen straat 40 te Den Burg, over de aankoop van een perceel grond aan de Haffelder- weg. De grond is voor de gemeente van het grootste belang omdat men op deze plaats en de aangrenzende percelen te zijner tijd liet Texelse zwembad wil bouwen, B. en W. stellen de raad voor het stuk grond dat ruim één hectare groot is, voor ƒ15.260,te kopen. WEEKENDDIENSTEN DOKTOREN van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur: Dokter VAN LOON, tel. (02220) 2016 (voor praktijken doktoren Coutinho, Elias en Van Loon) Dokter BARNARD, tel. (02223) 234 (voor praktijken doktoren Barnard en Siebinga) DIERENARTSEN ingaande zaterdagmiddag 12 uur Dokter SIEBINGA, tel. (02222) 234 WITTE KRUIS ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur Zr. FOKTGENS, Oosterend, tel. (02223) 250 of 207. VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van de raad der gemeen te Texel op woensdag 2 september 1964, n.m. 2.30 uur ten raadhuize (vergader zaal in het polderhuis). Texel, 24 augustus 1964 De burgemeester van Texel 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelin gen. 3. Benoeming van de leden der com missie, bedoeld in artikel 8, lid 1, der Woonruimtewet 1947. Aanbevolen worden: voor de heer A. Dros: 1. de heer A. Dros 2. de heer J. J. Westdorp voor de heer M. W. Koorn: 1. de heer M. W. Koorn 2. de heer S. W. Bruin voor de heer J. Daalder: u 1 de heer J. Daalder t 2. de heer S. v. d. Vis voor de heer B. Oostra: 1. de heer B. Oostra 2. de heer C P. Karsman voor de heer J. Buisman: 1. de heer J. Buisman 2. mevr. S. M. Keesom-Karsten 4. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school te De Cocksdorp. Voorgedragen wordt mevr. F. Buter, aldaar. 5. Vaststelling van de verordening in zake het toekennen van een huur- compensatie per 1 juli 1964 aan het daarvoor in aanmerking komend gemeentepersoneel. 6. Vaststelling van de zestiende wijzi ging van het Algemeen Ambtena renreglement der gemeente Texel. 7 Vaststelling van de achtste wijziging van de Arbeidsovereenkomstenver ordening der gemeente Texel. 8. Toetreding tot de gemeenschappe lijke regeling INoordhollandse be- stuursschool. 9. Reorganisatie van de brandweer. 10. Mededeling van de jaarstukken over 1963 van de Stichting Prof. Dr. W. H. Keesomstudiefonds te Texel. 11. Vervalt. 12. Verhoging van de subsidie voor ge zinshulp en gezinsverzorging. 13. Aanvragen en toekennen van z.g. bejaardenbijdragen ten behoeve van de 8 en 4 gemeentelijke woningwet woningen voor bejaarden, respectie velijk te Oosterend en De Cocksdorp 14. Verlening van een hypothecair cre- diet aan de heer S. Lakeman te Oudeschild voor de aankoop vap een woning aldaar. 15. Opdracht tot stemming in de alge mene vergadering van aandeelhou ders van de N.V. Texelse Electrici- teitsmaatschappij (T.E.M.) vóór het stichten van een loods op het indu strieterrein aan de Reijer Keijser.- straat. 16. Aankoop van een perceel grond na bij Den Burg van mevr. C. C. Maas- Hin, aldaar. 17. Verkoop van een perceel bouwter rein te De Koog aan de heer P. Nat, aldaar. 18. Verkoop van een perceel bouwter rein aan 't Horntje aan de heer N. Roeper, wonende 0 119 b te Texel. 19. Verkoop van een perceel bouwter rein te Den Burg aan de heer J. G. Dekker nabij De Koog. 20 Wijziging gemeentebegroting 1963. 21. Wijziging begroting gemeentewer ken 1964. 22. Wijziging gemeentebegroting 1964.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1