Cjrocn kwartsJexels in het harL, Honderden namen afscheid van kapelaan Y. C. Tuyn Wat ons ontbreekt is een zolder Veel geschenken voor populaire zielzorger KRABBEGANG DINSDAG 1 SEPTEMBER 1964 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7891 COURANT Uitguve N.V. v.li. Langeveld de Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, VVilhelininalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart, -f 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. vertrouwd had Vrijdag is kapelaan Y. C. Tuyn, na een verblijf van vier jaar op Texel naar Tuitjenhom vertrokken, waar hij vorige week door de bisschop van Haarlem werd benoemd. Hoe groot de populari teit was van deze actieve priester, bleek donderdagavond in hotel „De Zwaan" te Den Burg, waar een afscheidsreceptie was belegd. De zaal van het hotel kon de zeer velen van verschillende gezind ten, die de kapelaan de hand wilden drukken, nauwelijks bevatten. De wel- eerw. heer Tuyn heeft in de betrekke lijk korte tijd, die hij op Texel werk zaam was in de harten van velen een bijzondere plaats ingenomen. Dat werd duidelijk tijdens het officiële gedeelte van de receptie toen vele sprekers het woord voerden namens de talrijke ver enigingen en organisaties, waarbij kape laan Tuyn betrokken was. Niet alleen het katholieke verenigingsleven in het bijzonder de jeugdverenigingen heeft van de kwaliteiten van de ener gieke priester mogen profiteren; ook buiten de katholieke kring verwierf kapelaan Tuyn zich tal van vrienden. Dat laatste benadrukte vooral de heer C. P. Laan, voorzitter van de Texelse wandelsportvereniging „Het Gouden Boltje". Tijdens een geestige speech wees de heer Laan op het be langrijke werk dat de kapelaan in dienst van de wandelsport had gedaan. Nog grotere waardering had hij voor de wijze waarop kapelaan Tuyn aan de leerlingen van zijn school godsdienst onderwijs wist te geven. Vooral de be schouwingen over de oecumene hadden hem zeer getroffen. Ook de heer G. A. Oskam, sprekende namens de Stichting Cultureel Werk en het Centraal Jeugd- overleg Texel uitte zijn waardering. De heer Jac. Schrama, één der organisa toren van de jaarlijkse oecumenische kerstsamenkomsten in de N.H. Kerk wees op het belangrijke werk, dat de kapelaan voor deze samenkomsten heeft gedaan, o.a. door er te zingen. Het is jammer, aldus de heer Schrama, dat nog slechts weinig katholieken deze bij zonder zinvolle samenkomsten bezoe ken. Veel tot stand gebracht Ook pastoor C. P. G. Persoon, die meer dan alle anderen met de scheiden de kapelaan te maken heeft gehad, stak zijn weemoed over het vertrek van zijn medewerker niet onder stoelen of ban ken. De pastoor vertelde, dat de kape laan steeds op gepaste wijze gebruik heeft gemaakt van de vrijheid van han delen die hij kreeg. Hij heeft bijzonder veel goeds tot stand gebracht. Voor de medebewoners van de pastorie was hij een man. die door zijn opgeruimde ka rakter en zijn geestige opmerkingen voor een goede sfeer zorgde. De pastoor wees erop dat kapelaan Tuyn de tiende kapelaan is, die hij ziet vertrekken en zei er van overtuigd te zijn, dat hij hem bijzonder zou missen. De pastoor reikte zijn scheidende medewerker een ge schenk onder couvert over en wenste hem het allerbeste toe in zijn nieuwe parochie te Tuitjenhorn. Liefst 22 misdienaars kwamen kape laan Tuyn vaarwel zeggen. Ze lieten hun afscheidswoorden vergezeld gaan van een briefopener, een sigaretten- dover en een asbak Nog meer cadeaus volgden. De heer Kees Hin, voorzitter van de jeugdvereniging Alm jon en de dansclub Musette, reikte een enveloppe met inhoud over. Hetzelfde deed zijn vader, de heer Th. R. Hin, die sprak namens de L.T.B. De heer jHin had vooral waardering voor de wijze waar op kapelaan Tuyn zich met diverse vak- BALLONNEN KWAMEN TOT IN DUITSLAND OUDESCHILD Tijdens het dorps feest op 31 juli in het kader van de viering van het 550-jarig Texels stads recht, werden door de kinderen te Oudeschild ballonnetjes opgelaten, die waren voorzien van kaartjes. Nu de termijn voor het terugzenden van de kaartjes is verstreken, blijken heel wat ballonnen een verre reis gemaakt te hebben. Van heinde en verre werden de kaartjes aan de feestcommissie van Oudeschild teruggestuurd: Uit Fries land, Drente en Groningen en zelfs is een viertal de grens overgevlogen en terechtgekomen in Duitsland. Dit laat ste vond de feestcommissie zo geweldig, dat besloten werd aan de kinderen, die deze ballonnen hebben opgelaten, elk een prijsje te geven. Het zijn Saskia Dogger, Jacqueline ten Cate, Niesje Schellinger en Nanneke Vermeulen. De prijzen zullen worden thuisbezorgd. technische problemen weten te maken. Kapelaan Tuyn leidde enkele ge spreksgroepen. De vertegenwoordiger van de „oudste" groep, de heer P. Graaf, dankte de kapelaan voor het zeer vele, dat men van hem had opgestoken. Hij vervulde een hartewens van kapelaan Tuyn door hem een parapluie te schen ken, die werd overhandigd door mevr. A. Re ij-Duin. Hoge hoed De heer N. Slijderink, hopman van de verkenners van de Sint Jeroengroep, droeg een hoge hoed met daarop de na men van de acht kampen aangegeven, die de kapelaan als aalmoezenier had meegemaakt. Ook hij dankte de kape laan voor zijn inspanningen. Kapelaan Tuyn richtte anderhalf jaar geleden de jeugdvereniging Club des Vedettes" voor 15- en 16-jarigen op. Een uit vier man bestaande deputatie van de Club bekrachtigde haar wensen met een twistdemonstratie. De 15-jarige Marian Buisman gaf haar leedwezen over het vertrek van de geestelijke vader van de bloeiende vereniging Ie kennen in een groot gedicht. De heer W. Zijm, oud exploitant van „Casino", was speciaal voor deze gelegenheid uit Anna Pau- lowna overgekomen. Hij haalde diverse herinneringen op, waaruit bleek dat de kapelaan zich indertijd zelfs bezig ge houden heeft met het „aankleden van Abrahams" cn het begraven van kana riepietjes. De heer A. Bakker sprak na mens het kerkbestuur van Oosterend en reikte een enveloppe met inhoud over. Namens de R.K. Voetbalvereniging Texelse Boys sprak de heer P. A. Ze- gers. Ook voor de Boys had de kape laan zich als geestelijk adviseur ver dienstelijk gemaakt. De heer Zegers be krachtigde zijn wensen voor de toe komst met een geschenk onder couvert. Kapelaan J. Stam sprak tot zijn collega en noemde hem een goed vriend, die de glorie van het priesterschap aan ieder heeft getoond. Kapelaan Tuyn, die zijn ontroering over de hem toegezwaaide lof nauwe lijks kon verbergen, zei op Texel een gelukkige tijd te hebben doorgemaakt. Hopelijk zou hij zich in zijn nieuwe parochie op dezelfde of betere wijze nuttig kunnen maken. Hij sprak de hoop uit. dat het eenmaal begonnen jeugdwerk zal blijven bloeien. Daarop maakten velen van de moge lijkheid gebruik om van kapelaan Tuyn persoonlijk afscheid te nemen. Man van Troelstra-oord JAN DE VRIES OP TEXEL OVERLEDEN DE KOOG Vrijdagmiddag heeft te Westerveld de crematie plaatsgevonden van het stoffelijk overschot van wijlen de heer Jan de Vries, in leven bedrijfs leider van het Troelstra-oord te Egmond aan Zee. De heer De Vries; die de leeftijd van 62 jaar bereikte, werd zondag in hotel De Koger Hoop te De Koog door een hartaanval getroffen en met spoed naar het Sint Lidwina-zie- kenhuis te Den Helder vervoerd, waar hij nog vrij onverwacht dinsdag over leed. Jan de Vries was bij de duizenden leden van het NVV, die in de loop der jaren met hun gezinnen in het Troel stra-oord verbleven, een zeer bemin de figuur geworden. Enige maanden geleden verzocht de heer De Vries te worden gepensioneerd. Hoewel het ontslag hem op de meest eervolle wijze per 15 maart werd ver leend, kon hij het beheer van een NW-vakantieoord toch weer niet vaar wel zeggen. Daarom bleef hij als as sistent-beheerder van het NVV vakan tieoord op Texel in functie. AUTO RAMDE KETTINGPAAL Zondagmiddag om ongeveer twee uur ontstond ernstige schade aan een Duitse personenauto, toen de chauffeur met te grote snelheid linksaf wilde slaan en daarbij op een ijzeren paal van een ket tinghek reed. Het ongeluk gebeurde op de hoek Keesomlaan-Elemert te Den Burg. De auto, een NSU-Neckar, werd bestuurd door de 21-jarige kampeerder Jürgen Kottwig uit Wuppertal en kwam uit de richting van het Schilderend. De kampeerder was met zijn vriend op weg naar de Ponthaven en realiseerde zich te laat dat hij links de Elemert moest inrijden. De Duitser draaide zijn stuurwiel abrupt naar links, waardoor de wagen ujt de bocht vloog en twee op het trottoir staande paaltjes van een kettinghek raakte. Een der paaltjes werd omgebogen. De auto werd aan de rechtervoorzijde in elkaar gedrukt, waarbij schade aan de motor ontstond. De wagen moest naar de fa. Kaczor worden gesleept. De politie maakte geen proces verbaal op, maar zorgde er voor, dat de Duitser de twee beschadig de palen vergoedde met een bedrag van 30,—. HERBENOEMD TOT HOOFDINGELAND Op 26 augustus j.l. werd de heer R. Barendregt te Eijerland, bij enkele kandidaatstelling herbenoemd als Hoofdingeland van de polder Eijerland. Twee kinderen naar buiten geslingerd VOLKSWAGEN OVER DE KOP DE SLOOT IN DE WAAL Een verkeersongeval, dat bijzonder goed afliep, deed zich zon dagmiddag omstreeks twee uur voor op Oosterenderweg nabij De Waal. Een Duitse Volkswagen met vijf inzittenden sloeg ter hoogte van de boerderij van de heer P. Keijser enkele malen zijdelings over de kop en kwam totaal vernield in de vrij diepe sloot terecht. Alle inzit tenden konden zich echter ongedeerd uit het wrak bevrijden. De wagen, die bestuurd werd door de toerist W. Wiessenfeld uit Erpel a^d Rijn. kwam uit de richting van Den Burg en was op weg naar Oosterend. De man. die zijn vier jonge kinderen bij hem in de wagen had zitten, moet zeer snel hebben gereden. Een flauwe bocht in de weg verraste hem, waardoor hij te snel bijstuurde. De auto raakte in de linkerberm en sloeg enkele malen zijde lings over de kop. Tijdens deze buite ling gmg het portier open, waardoor twee kinderen naar buiten werden ge slingerd en ongedeerd in de berm terecht kwamen. De wagen plonsde zij delings in de sloot en liep halfvol water. De chauffeur en de twee andere kin deren konden zich door een der gebro ken ramen naar buiten werken en op de wal klimmen. Ze waren overdekt met stinkende modder en kroos, maar hadden evenmin een schrammetje op gelopen. Het vijftal, dat bij de familie Meindertsma in Eierland logeert, zal echter zonder Volkswagen naar Duits land moeten terugkeren. De auto werd onherstelbaar vernield en moest door de fa. Kaczor naar Den Burg worden ge sleept. GROTE BELANGSTELLING VAN NIEUWE LEERLINGEN MUZIEKSCHOOL De oproep tot aanmelding voor de muziekschool Texel heeft een zodanig resultaat gehad dat nieuwe klassen kun nen worden gevormd in Den Burg, Oosterend, Den Hoorn en De Koog. De lessen zullen deze week beginnen. Aan de leerlingen die zich hebben laten in schrijven is inmiddels een overzicht ge zonden van de lestijden voor de ge noemde dorpen De lessen in Den Burg en Den Hoorn zullen worden gegeven door de heer J. Visser; de lessen te Oosterend en De Koog door de heer C. Rijf, Belangstellenden die zich nog niet hebben opgegeven kunnen dit vandaag nog doen bij de heer G. A. Oskam, raad huis te Den Burg, telefoon (02220) 2141. Iedereen is blij als hij een woning krijgt. Dan neemt iedereen de onvol komenheden op de koop toe. We slikken maar. En langzamerhand (of is het juist overrompelend snel?) worden ons aller lei levensgewoonten opgedrongen. „Heerlijk, die ruime, grote ramen!" hebben we geroepen. Ja ja. We weten niet hoe brééd we de gordijnen wel zul len plooien, hoeveel dure „stores" en „Venetian blinds" we wel zullen kopen om dat ruime, dat grote een beetje in te tomen. Want eigenlijk willen we helemaal niet zo open, zo glazig zitten, eigenlijk vinden we al dat licht maar schel en hardeigenlijk missen we iets: de veilige, warme beeslotenheid die een woning ons hoort aan te bieden. Ja, en onder het roepen van f razen als „functioneel" en „ruimtelijke werking" slikten we een glazen wand tussen woonkamer en slaapvertrek - óók al zo heerlijk licht! Na korte tijd brengen we ook hier gordijnen, of plakspul om die ramen ondoorzichtig te maken, om de beslotenheid te krijgen die we zo mis sen. En ik heb woningen gezien waar de progressieve ontwerper een deur had bedacht tussen keuken en woonkamer. Buitengewoon handig.... het ei van Columbus. De bewoners hadden die deur met spijkers dichtgezet. Maar goed, slik die nieuwigheden, gun toch de jonge, enthousiste architect zijn speelterrein, wees proefkonijn - als u maar onder dak bent, nietwaar - dat is uiteindelijk het voornaamste. Onder dak? Ja, waren we maar onder dak, onder een echt dak Maar dat zijn we niet, nee.we zitten onder vlakke deksels, afgepast, afgeplat. Bij onze keu rige kamers en keukens, bij onze knap ingebouwde „natte cel", bij ons handig werkbalconmist u niets? Voelt u niet de té krappe, tè strakgelijnde be grenzing van uw domein? Een gemis aan uitwijk, aan ruimte voor de fanta sie? Natuurlijk ontbreekt er iets, iets essentieels; er zijn geen zolders meer! De naaktheid, de ongewenste open heid van onze woningen, daér is nog wat aan te doen: mei gordijnen, met zonneblinden, met donker behang of be timmering om de zaak wat leefbaarder te maken. Maar er komt een zolder aan te pas om onze woonkliniek tot „huis" te kunnen promoveren. Een zolder met zijn moederlijke bal ken en binten, een zolder voor onze prullen en bullen, een zolder die niet netjes hoeft te blijven.... een zolder voor kostelijk kinderspel op regendagen. Een zolder moet er zijn! Misschien is het voor de kinderen nog het meest belangrijk. Het is nu eenmaal vaak geen weer voor buiten-spelen, hoe gezond dat ook mag zijn. En waf is naargeestiger dan een kind dat dram- mig bij de grote mensen in de kamer omhangt - irritant, geïrriteerd, niet we tend waarhéén met de fantasie? Als u een kind was, bouwkundige, zou u het OVERDENKING. 'T IS MOOI GEWEEST Deze zomer is tot nu toe toch wel een van de mooiste geweest sinds vele jaren. Niet te nat, niet te droog, goed voor vissen en goed voor zwemmen (af ba den), nu eens erg druk en dan weer vrij rustig. En nu is voor velen het ogenblik daar geweest om met enige smart in net hart van deze zomer afscheid te nemen, althans van hun zomergeneug- ten, onder het aanheffen van het volks- Med: ,,'t is mooi geweest, 't is mooi ge weest, 't ismooi geweest!!" Velen, die op dit blad zijn geabon neerd, wachten nog wat met dit lied, omdat ze er nog niet aan toe zijn of omdat ze nog geen overzicht hebben van hun resultaat deze zomer. Maar de waardering „mooi" is dan ook een in dividuele, een smaak, waarover niet valt te twisten. Waar iemand enthou siast en dankbaar over kan zijn, kan een ander sarcastisch wezen: ,,'t was mooi, hoor, prachtig!" Dan komen we bij die indeling: je hebt pessimisten, optimisten en realis ten. De pessimist weet altijd wel iets le lijks te vinden aan het mooie, de opti mist altijd iets moois aan het lelijke en de realist haalt, al dan niet zichtbaar, zijn schouders op en wacht nog even met zijn enthousiasme, of liever: blijft nuchter. Door al die opinies en reacties heen wandelt een schare Christenen. Chris tus zelf heeft trouwens er ook door heen gewandeld Als Christen moet je, door Christus, vaak tot andere gedach ten komen dan voor de hand liggen of logisch zijn. Over dit onderwerp: wat mooi is (geweest), peins je dan wel eens met als gegeven de ervaring, dat het mooie soms echt aan God doet denken, maar dat zo heel vaak het mooie zelf God wil worden. En dan gaat het mis, dan wordt iets verafgood Dat blijkt dan vanzelf; er komt ruzie door, het gaat alles beheersen, haast „over lijken", de begeerte wordt zodanig geprikkeld, dat van de levenshouding en -gedragingen, die Christus leert, niets meer terecht komt. Wat mooi is, kan ons mensen, nog evenzeer als Faust, en op meer gebreken, onweerstaanbaar in de afgrond storten. De duivel heeft prachtige lok-goden. Christus kan ons nog alle dagen daar tegen beschermen daarvan redden. Vaak moet dat op het nippertje nog: als een mens moet vaststellen, dat hem niets meer overgebleven is dan Gods genade en vergeving. Dat is nog niet te laat, hoewel erg laat. Men zou natuurlijk al eerder, ook nu al - amper aan het eind van een zomerseizoen - zich los kunnen scheuren (of -bidden!) van dat, wat ons zo mooi is (geweest), dat het ons ver blindt. En men zou ook nu al en nu juist kunnen beginnen om het werkelijk „mooie" zich te laten wijzen en geen door Christus, in de geestelijke, ootmoe dige omgang met Hem. Want moet de mensheid niet toegeven, in zuiver ver blijdende dankbaarheid, dat er één ding werkelijk „mooi is geweest" als blijven de herinnering en als bron van energie voor vandaag en morgen: dat Christus het leven en de zonden van een mens op een dag helemaal verzoend heeft met God, toen die avond het duister viel over een kruis op Golgotha, waaraan Jezus Christus voor hem gestorven was om hem het leven te redden? Daarom kan Christus na Zijn opstaan uit de dood door Zijn Geest ons zeggen en geven, wat het mooiste is. Als ze het geloven willen. W. heerlijk vinden om de wieken van uw verbeelding uit te slaan tussen de pro pere muren van uw slaapvertrekje, tus sen bergmeubel en bed? Denk maar eens terug aan de dagen dat u op de vliering klom en daar een indianenhoofdman was.of dat u de lijnen van uw ui terst importante speelgoed-communica tienet aan de zolderbalken vastspijker de, juichend als het bleek dat de tele foonverbinding tussen de beide hoofd kwartieren aan beide einden van de zolder, de heerlijke zoldertot stand gekomen was? Het hangend wasgoed werd uw toverbos, de afgedankte rom mel was uw roversbuitde zolder was uw koninkrijk - als kind. En u, die nog een zolder hebt, denk u eens in: waar zou uw knutselbank, uw hobbyhoek, uw extra logeerruimte wezen zonder zolder? Om niet te spre ken van de plaats voor wieg en box, voor koffers en kisten, voor oude fiets en nieuwe plannen. Om niet te spreken van de aanblik buitenaf: het vriende lijk pannen-punt contra strenge, strak ke lijnen. Bouwkundigen, heb medelijden. Over heid, zie in dat dit sop de kool ten volle waard is. (En heb ik niet gelezen dat een „hellend dak" maar nauwelijks meer kost dan een plat, dat het ook beter opgewassen is tegen de invloeden van weer en tijd?) Geef ons, als het éven kan, die weergaloze opgerg- uit wijk- wasdroog- hobby- speel- reser veruimte, die plaats voor onze fantasie die ZOLDER heet. Zaterdagmiddag merkte de heer A. Dros dat een mankement was opgetreden in de versnel lingsbak van zijn Opel personen wagen. De heer Dros was van Den Burg naar Oudeschild gere den en wilde op het haventer rein rechtsomkeer maken, toen de fout optrad. Omdat de wagen alleen nog maar achteruit kon rijden, zat er niets anders op dan in krabbegang de terugtocht te aanvaarden. Met een pijnlijke nek van het voortdurend achter omkijken kwam Dros in Den Burg aan, tot, tot grote hilariteit van enkele supporters, die de wagen bij zijn vreemde rit had den gevolgd. OEFENTIJDEN JUDO CLUB Op verzoek van het bestuur van de Texelse judoclub publiceren wij de tij den waarop de lessen zaterdag en maan dag in het Rodekruisgebouw te Den Burg worden gegeven. Zaterdag: Jongens van 12-14 jaar: 14.00 uur; jongens van 15-16 jaar: 15.00 uur; heren van 17-18 jaar: 16.15 uur; heren nieuwe leden 17.30 uur en heren van 19 jaar en ouder 18.45 uur. Maandagmiddag: Jongens van 6-9 jaar: 15.45 uur; meisjes 6-11 jaar 16.45 uur; jongens 10-12 jaar; 17.45 uur. Meisjes en dames van 12 jaar en ouder: 18.45 uur.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1