afgelopen week-end Bij de NiwsB is het goed sparen. BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF rubriek voor I 0n,Ur LANDBOUW en VEETEELT L van Gwmlngni U krijgt daar het beste persoonlijke spaaradvies en...een goede rente. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK de bank waar u zich thuis voelt! Duizend gulden en één cent voor K.N.Z.H.R.M. IS HET ONTSMETTEN VAN POOTGOED NODIG? Vorig jaar is er voor het eerst een vrij hoog percentage van het pootgoed op de Texelse ipootgoedbedrijven ont smet. Dit was mede te danken aan de „propaganda" van de Voorlichtingen- dienst en het beschikbaar stellen van ontsmettingsmachines door de Streek- ontwikkelingscommissie. We zijn er niet zeker van, dat iedere aardappelteler, die het pootgoed heeft ontsmet, bereid is op de vraag boven dit artikeltje beves tigend te antwoorden. Een enkele keer hebben we het geluid gehoord, dat het „niets opleverde" en er was op z'n minst één teler, die meende, dat opkomst en eerste groei van het ontsmette pootgoed minder goed was dan van het onbehan delde pootgoed. Hierbij dient direct te morden vermeld, dat het ontsmetten op een laat tijdstip plaats vond. Binnenkort is het weer zo ver In enkele bladen vonden we al weer de opwekking om zo spoedig mogelijk over te gaan tot het ontsmetten van het materiaal, dat bestemd is voor poot goed voor het seizoen 1965. Voordeien van een vroege ontmesting Zijn, dat in deze tijd de ogen nog in rust verkeren en de temperatuur van het water zonder opwarmen goed is. Twee zeer belang rijke zaken! Intussen zijn we nuchter genoeg om te begrijpen, dat de opwekking om vroeg te ontsmetten niet in alle ge vallen eenvoudig is. Op heel wat be drijven moet het eigen pootgoed uit de grote partijen komen, die opgeslagen zijn in de luchtgekoelde bewaarplaatsen. Dit eigen pootgoed komt pas beschik baar als met de aflevering van het ver kochte deel kan worden begonnen. En wat dit laatste betreft zijn de vooruit zichten op dit moment wel zeer slecht. Een positief antwoord Toch menen wij, dat het goed is om op de vraag boven dit artikeltje van onze krant een duidelijk „ja" te laten horen. We hebben daar reden voor. Het ontsmetten van pootgoed heeft men in veel gevallen vooral gezien als een middel om een vlotte opkomst en een goede eerste ontwikkeling van het uitgangsmateriaal te bewerken. De laat- VOLKSWAGEN RIJDT OP VRACHTAUTO DEN HOORN Vrijdagmiddag om drie uur deed zich op de Witteweg nabij Den Hoorn een aanrijding voor, waarbij een Volkswagen vrij ernstig werd be schadigd De auto werd bestuurd door de heer F. E. Oldenboom uit Den Burg, die op weg was naar het Hoornderslag. Hij botste tegen de achterzijde van de vrachtauto van de heer Jac. Dijker uit Den Hoorn, die een links gelegen inrit wilde oprijden. Hij kon de bocht niet in een keer nemen en reed nog een keer achteruit de rijweg op zonder er zich van te overtuigen of er geen ver keer naderde. De heer Oldenboom wist de wagen niet te ontwijken. Bij de aan rijding werd de motorkap van de Volks wagen opengescheurd. De reparatie zal ongeveer ƒ800,vergen. De twee be trokken chauffeurs kwamen met de schrik vrij. De politie maakte proces verbaal op. ste jaren blijkt duidelijk, dat dit ont smetten ook van belang is voor de na- teelt. Vorig jaar bleek dit uit monsters, die afkomstig waren uit de Wieringer- meer en die wij enkele malen hebben laten zen. Er bleek toen, dat een com binatie van nat ontsmetten en behande ling van de grond nodig was om „gaaf" pootgoed te krijgen. Dit jaar kunnen we ditzelfde demon streren door het resultaat van een een voudige proef op een Texels bedrijf. Om er zeker van te zijn, dat het werk en de kosten aan het ontsmetten be steed niet voor niets is gebeurd heeft één pootgoedteler midden in een perceel aardappelen één regel niet ontsmet pootgoed uitgeplant Het hele perceel had een grondbehandeling gehad. Een zeer eenvoudige proef, die op allerlei terrein meer navolging zou moeten vin den. Wij hebben proefrooiïngen verricht, waarbij wij telkens een stam oprooiden van niet behandelde pootgoed en de on middellijk daarnaast gelegen regel, die wel ontsmet was. We hebben dit poot goed in bakken gezet en hopen U het resultaat binnenkort te laten zien. We stellen ons voor dit te doen op maandag 7 september a.s. Mogelijk zal de toeris tenbezetting dan zover gedaald zijn, dat er op het terras van hotel „De Linde- boom-Texel" een plaatsje beschikbaar is. U kunt U dan met eigen ogen over tuigen en wellicht ook een antwoord geven op de vraag, die in de kop van dit artikel staat. TEXELAARS NAAR UTRECHTS PAARDENFESTIJN De Utrechtse Paardendagen, die dit jaar van 24 tot 26 september worden ge houden, zullen niet alleen wegens het zilveren VLN-jubileum een bijzonder karakter dragen, doch ook door het feit. dat voor de eerste keer deze dagen als een indoor-evenement zullen worden gegeven. Op 15 september wordt in de 1,25 ha. grote Irenehal begonnen met het aanbrengen van een geschikte bo dem voor paarden. Drie dagen lang wordt een pendeldienst tussen Veenen- daal en Utrecht gehouden om 800 m3 leemgrond te vervoeren naar de Irene hal. Deze grond wordt in een laag van 15 centimeter dikte in de hal aange bracht, waardoor een ideale grote piste ontstaan. Rondom komen tribunes met 10.000 zitplaatsen. Men zal het evene ment op prettige wijze kunnen gade slaan, doordat de gehele ruimte met ge koelde of verwarmde lucht kan worden geventileerd De Texelse paardenlief hebbers zullen in de gelegenheid ge steld worden een bezoek aan het jubi leum-Concours Hippique te brengen. Bij voldoende deelname zal door de ver eniging voor Vrienden van het Paard een excursie worden georganiseerd. Deelnemers zullen waarschijnlijk zater dagochtend vroeg van Texel vertrekken en zondagmiddag weer thuis kunnen zijn. (Zie verder advertentie). RONDGANG DRUMBAND DEN HOORN Hedenavond zal de Gidsendrumband Margaretha Sinclair een rondgang door Den Hoorn maken. Gestart wordt om ongeveer acht uur. Opbrengst collecte tijdens vlootshow Tijdens de op 1 augustus gehouden vlootshow te Oudeschild werd op het haventerrein en aan boord van de deel nemende vissersschepen gecollecteerd voor de Koninklijke Noord- en Zuid- Hollaudsc Reddingmaatschappij. De collecte bracht totaal ƒ1000,01 op, het geen de organisatoren zeer tevreden stemde. Bijna de helft van dit bedrag, ƒ441,60 werd op het haventerrein inge zameld door mevrouw Heiligenberg. De rest werd opgehaald door de schippers aan boord van hun vaartuigen. De organisatie van deze geslaagde collecte berustte bij de heer J. Th. Boom te Oudeschild Vermeldenswaard is ook, dat men er in slaagde tijdens de mani festatie te Oudeschild 39 nieuwe KNZHRM-leden te winnen, die bereid waren, gezamenlijk een contributiebe drag van ƒ317,per jaar te betalen. De plaatselijke reddingcommissie verzocht ons, zowel degenen die de collecte heb ben helpen slagen, als hen, die zich als „redders aan de wal" hebben laten in schrijven. hartelijk te danken. TELEFOONKABEL HERSTELD De telefoonkabel van Texel naar Den Helder door het Marsdiep, die begin juli defekt raakte, is donderdagmiddag gerepareerd. Het rijkskabelschip van de PTT „De Poolster" heeft de kabel op gehaald en op de .plaats waar deze was beschadigd een nieuw stuk ingezet. Ge bleken is dat scheuren waren ontstaan in de loden bemanteling bij een der onder water gelegen spoelen. In de af gelopen tijd was de telefoonverbinding tussen Texel en het vasteland gebrekkig mogelijk door de reservekabel met klei nere capaciteit. REISPLANNEN VOOR 1965 OOSTEREND Morgenavond komt de reisvereniging Oosterend in de zaal van de heer J. Dijt in vergadering bij een. De leden zullen o.a. vaststellen waarheen de reis volgend jaar zal gaan. Het belooft een gezellige avond te wor den waarbij herinneringen aan de reis van dit jaar zullen worden opgehaald. De trip zal weer geheel opnieuw be leefd kunnen worden door de vertoning van een serie dia's, gemaakt door de heer B. H. Roest. WOENSDAG GEEN BEJAARDENSOOS De bejaardensoos, die morgenmiddag in het dorpshuis te Den Burg zou wor den gehouden, gaat niet door in ver band met de vakantie van de verzorg sters. De eerstvolgende soos is op don derdag 10 september. Ook daarna zal de soos telkens op donderdag worden gehouden. Dit besluit heeft het bestuur moeten nemen, omdat het dorpshuis voortaan op woensdag door de muziek school wordt gebruikt. VERTROKKEN PERSONEN Pieter Koopman, van Oudeschild, De Ruyterstraat 17 naar Velsen, Gulikers- straat 10; Gerrit Bruinsma, van Texel, H 131 naar Utrecht, Van Eysinghalaan 152; Jenneke van Dam. van Den Burg, Gasthuisstraat 7 naar Jutphaas, Julia- nastraat 28; Bartholomeus W. Kalsho- ven en gezin, van Den Burg, salonwagen aan de Hollewal naar Dalfsen, salon wagen aan de Wilhelminastraat; Adri- ana W Heijmans 'ev. Tent, van Den Burg, Molenstraat 57 naar Canada, To ronto (Ont.) 1209 Don Mills Road (6); Ale Sikma en gezin, van Texel, B 9 naar Dantumadeel, Rinsumageest, De Kap- pelle 14; Petronella J. Bakker ev. Ap pelman, van Oudeschild, Het Buurtje 14 naar Berkhout, De Goorn 25; Jan C. Pel grim. van Den Burg, Ada van Holland straat 20 naar Beverwijk, Meeresteijn, Kingsford-Smithstraat 16; Trijntje P. van der Slikke, van Oosterend, Verlo- renkost 9 naar 's-Gravenhage, Scheve- ningen, Duinstraat 17; Tine M. Lap, van Den Hoorn, Herenstraat 39 naar Gro ningen, van Houtenlaan 212; Jan W. Laan en echtgenote, van Oudeschild, Het Buurtje 3 naar Velsen, IJmuiden, Willebrordstraat 50; Geertje de Visser, van Texel, H 26, naar Almkerk, Nieu- wendijk, Julianalaan 11. g» 78. De reeds in de vorige strip zo mistig aangeduide persoon-met-verrekijker was niemand minder dan Vittorio Caca lobbo, kapitein bij het grensbewakings detachement der bergjagers. „Te wapen! Oorlog! Vijfde colonne!" riep de dappere Vittorio en hij stormde zijn kamer uit, nerveus op zijn alarmfluitje blazende. Dat bracht natuurlijk de nodige schrik en ontsteltenis teweeg bij de bergjagers en een .paar stafofficieren kwamen ont hutst toegerend. „Onmiddellijk met volledige wapenrusting aantreden!" be val kapitein Cacalobbo, „Broodzak, veldfles en de hele zooi meenemen! Ik kondig hierbij de staat van oorlog af! Vergeet dus de munitie niet!" De stafofficieren gingen onmiddellijk deze bevelen doorgeven aan de troep en nu ontstond dat vreemde geharre war, dat op de een of andere manier eigen schijnt te zijn aan alle soldaten ter wereld, wanneer zij moeten aantreden. En speciaal in deze kazerne was het geharrewar zó groot, dat het voor onze tekenaar onmogelijk was deze onge disciplineerde troep dwazen behoorlijk uit te beelden. Soldaten en sergeants, piket en kamerwachten, corveeërs en korporaals en luitenants, officieren van ad j udanten-afstandschatters, kortom, iedereen, die ook maar iets met de strijdmacht had uit te staan, begon op de dolzinnigste wijze rond te sjokken met dekens, wasblikjes en noodrant soenen Doch weldra tekende zich enige orde af in de schreeuwende massa la waaischoppers. Secties en pelotons vormden zich, de compagnie stelde zich op en de tanks kwamen aanrijden. Een kwartier later stond alles keurig in het gelid op het kazerneplein en brachten de commandanten rapport uit aan kapitein Cacalobbo. Er waren slechts zeventien deserteurs te melden. „Voorwaarts... mars!" brulde Vit torio, die zelf in de eerste tank kroop om goed te kunnen uitkijken naar ver- -dachte bewegingen van mogelijke vijan den. Voor wie het nog niet heeft gezien, zij hier vermeld, dat het een Ameri kaanse tank was, die goed kleurde bij het Amerikaanse tuniekje van kapitein Cacalobbo. Ze zaten dus goed in de spülletjes, die Italianen, maar ja, dat is niet vreemd, want wie tegenwoordig militaire hulp van Ome Sam wil ont vangen, moet eerst een oorlogje op frisse wijze zelf verloren hebben S.V. TEXEL Zaterdag speelde een voorlopig Texel 1 tegen een sterke HRC-comb Het is een zeer goede wedstrijd geworden. Vanaf de aftrap scoorde Nic. uit een goede aanval over rechts. HRC kwam opzetten en onze achterhoede moest alle zeilen bijzetten om doelpunten te voorkomen. Hans, op de linksbackplaats, wist zich kranig te handhaven en de rust was er bijna, toen Max, die we in tijden niet zo goed zagen, dit maal ver keerd op de keeper terugspeelde en de linksbuiten profiteerde van dit misver stand. Maar nog voor de rust wist Jan de Boer een schot te lossen dat wel houdbaar was, maar de gladde bal ging door de handen van de keeper in het doel. Na de rust, die met 21 in ging, moest Texel tegen wind in alles bijzet ten. Er kwamen echter nog aardige kan sen om de voorsprong te vergroten. Vooral Jan B. kreeg een geheide kans van links. De achterhoede van Texel hield stand en ieder dacht al aan een overwinning, toen de gladde bal door een kluwen van spelers in het Texel- doel belandde. Eindstand 22. Charles in doel was zeer goed. De backs eveneens en de middenlinie met Teun en Abe als uitblinkers was prima. Kees was voor de rust niet zo als an ders, maar tegen het einde weer de rots als altijd. In de voorhoede waren Niek en Max de gangmakers, Jan Beerling wacht nog wel eens te veel af. Jan de Boer wisselde goede momenten af met minder goede, maar was over het geheel toch wel voldoende. Arie kon het niet bolwerken in de voorhoede, maar deed, zoals trouwens ieder, zijn uiterste best. Het was een zeer goede oefenwedstrijd. Zondag a.s. gaat Texel naar Wieringer- waard. In een goede partij speelde een andere Texel-comb. tegen Oosterend en het werd hier 33. Jongens, laten we alle maal op de training komen! I.v.m. de nieuwe bootdienst is de training nu op dinsdag en woensdag, de pupillen tot en met 12 jaar trainen dinsdag en de andere spelers op woens dag. Zie voor de aanvangsuren de pu blicaties in het kastje. G.D.S. Ook voor GDS zit de zomervakantie erop. Donderdagavond zal weer met frisse moed met de training wor den begonnen. Van vijf tot zeven uur is de heer Frederiks met de leiding belast. Van zeven tot negen uur zal een nieuwe trainer de leiding op zich nemen, om dat de heer Frederiks door studie tijd tekort komt. NARCISSENCULTUUR MET ONDERGANG BEDREIGD Van de Bloembollenkeuringsdienst ontvingen we het volgende bericht: Aangezien de weersomstandigheden gunstig zijn geweest voor het optreden van de narcisvlieg en gezien het aantal afkeuringen door deze aantasting in de droge bollen moet dringend worden ge adviseerd, al het plantgoed een warm waterbehandeling te geven van twee uur bij 43V20 C. Aan het water moet een kwikhoudende bloembollenontsmet- ter worden toegevoegd. Door deze be handeling wordt tevens de narcismijt bestreden. Ter voorkoming van vliegaantasting te velde kan bij de warmwaterbehande ling nog toegevoegd worden 400 gram dieldrin-spuitpoeder 50% of 750 gram heptachloor-spuitpoeder 25% per 100 liter water. Tijdens de behandeling moet voortdurend worden geroerd om bezin ken van het middel te voorkomen. In plaats hiervan kan men de bollen ook vlak voor het planten gedurende 10 minuten dompelen in één van de volgende koude oplossingen: 750 ml aldrin 25%, 750 ml dieldrin 25%, 750 ml heptachloor 25% of 400 ml chloor- daan per 100 liter water. Het is niet gewenst deze laatste be handelingsmethode gelijktijdig met de warmwaterbehandeling uit te voeren. OUD-VELDWACHTER D. J. LOOIJEN MET PENSIOEN De heer D. J. Looijen te Blaricum, adjudant-groepscommandant van de Rijkspolitie aldaar, gaat vandaag met pensioen. De heer Looijen was veertien jaar op Texel werkzaam als veldwach ter. In oktober 1945 ging hij over naar de groep Doorn en in 1956 naar Medem- blik waar hij groepscommandant werd. In 1959 vertrok hij naar zijn huidige standplaats. Vandaag, 1 september, heeft hij er veertig dienstjaren opzitten. Gisteren werd in het gemeentehuis van Blaricum een afscheidsreceptie gegeven waarbij tal van belangstellenden aan wezig waren. S.V. OOSTEREND Zondag speelde SVO thuis tegen een Texel-combinatie. Na de aftrap speelde SVO de eerste 20 minuten zeker het beste, maar kon dit overwicht slechts in één doelpunt uitdrukken. Daarna herstelde Texel zich en wist al spoedig de gelijkmaker te scoren. Nadat beide partijen nog een doelpunt wisten te maken, waarvan Texel uit een straf schop, was na de rust de strijd weer geheel open. Na enkele mooie, maar gemiste kansen en voor beide partijen nog een doelpunt, kwam het einde van deze in prettige sfeer gespeelde oefen wedstrijd. Programma voor zondag: Thuis tegen een Tex. Boys-comb. Denk om de trai ning a.s. dinsdag! S.V. DE KOOG Nu het seizoen vrijwel om is, staat de competitie voor de deur en wordt weer met de training begonnen. Donderdag 3 september om kwart over zeven start de heer Kiewiet met de adspiranten en om acht uur met de senioren. Het is zaak dat ieder aanwezig is. Getracht zal wor den of voor zondag a.s. nog een oefen wedstrijd kan worden georganiseerd voor De Koog 1. Een tweede elftal heeft De Koog nog niet en het ziet er naar uit dat dit ook de eerste tijd niet het geval zal zijn. VOLLEYBAL Na een korte rustperiode zal ook de training voor het volleybal worden hervat en wel donderdagavond negen uur. Er wordt gerekend op volledige opkomst. Dat dit mogelijk is, is de laat ste tijd enkele malen gebleken en dat doet toch bijzonder prettig aan. Ook de nieuwe leden, die zich destijds hebben opgegeven worden verwacht. BRIDGEN De uitslagen van de laatste zomer- drive luiden: A.: 1 Witteveen-Sweep 109 pnt. 2. Mantje-Veenema 106 pnt. 3. A. v. Sambeek-Wessels 83 pnt. 4 dames v.d. Heerik-Kooijman 58 pnt. 5. Echtpaar Gilijamse 78 pnt. 6. mevr. Sweep-hr. Sweep jr. 74 pnt. 7. Echtpaar Baerwoldt 73 pnt. 8. Goedhart-Fledderus 70 pnt. B.: 1 Echtpaar Enuma 68 pnt. 2. Backer-Raven 66 pnt. 3. Blonk-v.d. Galiën 63 pnt. 4. dames v.d. HeeriklKooijman 58 pnt. 5. Dam-Dros 57 pnt. 6. Dijkstra-Smits 48 pnt. De eerste clubavond van „Groot Slem" wordt woensdag 23 september ge houden. UITSLAG PUZZELRIT OOSTEREND Zaterdagmiddag or ganiseerde de Oosterender feestcommis sie een puzzeltocht voor fietsers en bromfietsers. De uitslag: Fietsen: 1 Vrouwke Vonk; 2. Ineke Daalder; 3. Tineke Slik. Bromfietsen: 1. J. Langen dijk. 's Avonds werd het feest voortgezet met een lampionoptocht, waaraan liefst 183 kinderen deelnamen. Het muziek korps „Excelsior" en haar drumband ging aan de stoet vooraf. Alle deelne mende kinderen werden op een versna pering getracteerd. Na afloop werd door „Excelsior" een taptoe gehouden, waarna velen zich vermaakten met het spel „Strijd om de man en de vrouw". „THANJA" WON SUZE MARKVOORT-BEKER De bijna vijftien maanden oude patrijshond „Thanja" van de heer R. W. Stoepker in Eierland, heeft tijdens de zaterdag te Holthe (Dr.) gehouden na jaarsveldproef van de vereniging „De Drentse Patrijshond" een bijzonder goed figuur geslagen. In de jeugdklasse, waarin de hond (teef) was ingedeeld, waren de resultaten zodanig, dat de eerste prijs werd gewonnen met de kwalificatie „goed". De heer Stoepker kon daarom de aan deze prijs verbonden Suze Markvoortbeker in ontvangst nemen. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 2 september worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn: 13.0014.00 uur; Oosterend: en De Waal 14.0015.00 uur; De Cocksdorp en Eierland 15.0016.00 uur; De Koog 16.00 tot 17.00 uur. TEXELSE MARKT Op de gisteren gehouden veemarkt werden 165 lammeren aangevoerd, die 65,tot ƒ100,per stuk opbrachten. Voorts 67 schapen ƒ110,tot ƒ140, 7 rammen ƒ200,tot ƒ500,en 2 nuchtere kalveren ƒ210,tot ƒ300, TEXELAARTJES Te k. prima accordeon, Marinucci, 120 bas. Niet duur. K. C. Geus, Schil derend 54 Te koop prima haard. J. Dijkstra nabij Zuivel fabriek. Aanvang dansgroep Texelein op vrijdag 4 sept van 4-9 uur in De Woe lige Hoek Nu pruimen eten, er zijn er volop, ook voor de bowl en jam M. Huisman, „De Veen" Telefoon 2203 Welk meisje wil mij twee ochtenden per week helpen Oma Wonder Puikbeste Eigenheimers bij H C Dijt, Westergeest Per 35 kg thuis bezorgd. Telefoon 02220-2854 Te koop bij J Kiljan, Gasthuisstraat, Den Burg, appelen, peren en pruimen. Te k. 165 pak gecom- bined haverstro bij W v. Heerwaarden, Gasthuisstr. 9, Den Burg. Met grote vreugde en dankbaarheid aan God geven wij kennis van de geboorte van onze doch ter en zusje Anne-riet Bij het H. Doopsel ont ving zij de namen Anna Maria J. A. Keijser-Smit A. M. Keijser Eduard Gijs Beatrixlaan 27, Den Burg, Texel, 27 augustus 1964. Met grote blijdschap ge ven wij U kennis van de geboorte van Gerard Frans H. E. Rus-Dijt: P Rus Rinse Ton Anna Paulowna, 30 augustus 1964 Raadhuisstraat 27 Met dank aan God en grote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje Monique Theresia C M. Leijen-v. d. Kolk C. Leijen en kinderen Vuurtoren, Texel 29 augustus 1964

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 2