Extra toewijzing van 38 woningen „De wielen van de jeep zijn er al!" Pater Banclsma vanuit Philipijnen: Klachten over onrust in De Koog Daar gaat de spuut BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF Mededeling in raadsvergadering FILMNIEVWS LANDBOUW en VEETEELT Aan het begin van de woensdag middag gehouden raadsvergadering deelde de voorzitter, burgemeester C. De Koning, mee, dat Gedeputeerde Sta ten van Noordholland naast het reeds toegekende grote kwantum, voor de bouw van nog eens 3S woningen op Texel toestemming zullen geven. Hier zal alleen van geprofiteerd kunnen wor den als deze woningen gebouwd worden tegen een haalbare prijs. De oorzaak van de extra toewijzing is de stagnatie van de bouw in andere gemeenten. Be halve deze mededeling bood de raads vergadering weinig verrassingen. Met vrijwel alle voorstellen van B. en W. konden de raadsleden zich zonder veel discussie verenigen, zodat de vergade ring een zeer vlot verloop had. Met praktisch algemene stemmen werden de zittende leden van de wo- nmgcommissie herkozen. Als onderwij zeres aan de openbare lagere school te De Cocksdorp werd mevrouw F. Buter benoemd. De voorzitter deelde mee, dat aan de heer N Eelman, „Nieuw Leven", een bouwvergunning was geweigerd. Betrokkene heeft tegen deze weigering bij de raad beroep aangetekend. Hier over zal echter pas in de eerstvolgende vergadering kunnen worden beslist. De raad keurde ook goed, dat de ge meente zich aansluit bij de gemeen schappelijke regeling Noordhollandse Bestuursschool. Ambtenaren in ge meentedienst kunnen nu op kosten van de gemeente verder studeren. De heer J. Daalder informeerde naar de conse quenties van dit besluit. Hij meende, dat dit gevolgen zou hebben voor de personeelsbezetting, aangezien in het volgen van dergelijke cursussen veel tijd gaat zitten. De voorzitter zei te ver wachten, dat men slechts op beperkte schaal van de mogelijkheid gebruik zal maken. Maar de regeling is zeker in het belang van de gemeente. Het be drijfsleven kent een dergelijke steun bij de opleiding reeds lang. Brandweer De heer J. Daalder had enige kritiek op de voorgestelde organisatiewijziging van de brandweer. Hij meende, dat het onjuist is dat in de dorpen waar de spuiten gaan verdwijnen en waar nu 120 meter slang met een straalpijp wordt gestationeerd, slechts één man voor de bediening hiervan wordt aange houden. In geval van brand is deze man niet in staat dit materiaal te gebruiken. Er moet minstens nog een kracht aan worden toegevoegd. Na enige discussie werd besloten het voorstel te aanvaar den en te zijner tijd, naar aanleiding van praktijkervaringen, te beslissen of in de dorpen meer dan één man het opzetstuk met straalpijp moet bedienen. Verheugd toonden de raadsleden zich over de aankoop van een «perceel grond van mevrouw C. C. Maas-Hin te Den Burg ten behoeve van de bouw het het zwembad. Akkoord ging men ook met de verkoop van een stuk bouwterrein, gelegen aan de Brink te De Koog aan de heer P. Nat voor ƒ9.198,80. De heer J. K. P. Zwan vond deze prijs voor een stuk van 377 m2 echter rijkelijk hoog. Grond werd ook verkocht aan de heer Advertenties I.M. Alles op Verwarmingsgebied bij DE GRAAF, smederij, Wilhelminalaan 33, telefoon 2382 Veel service, veel keus! 79. Wij laten Vittorio Cacalobbo nu maar even rustig voortmarcheren met zijn Amerikaanse uitrustingstukken, want voor die man is het ook niet leuk constant op zijn vingers te worden ge keken. Wij gaan dus liever even terug naar Ottoburg, waar ook het een en an der gebeurd was. Het is treffend te zien hoe terneergeslagen brigadier Piet daar stond in de stoffige wachtkamer van het station. Niet minder somber kijkt kapitein Fritzl von Köpenick. om nog maar niet eens te praten van inspecteur Von Donnerwetter, opperwachtmeester Zwiebelmann en stationchef Pepi Zu- gentapperl Ja ja, héél de trein hadden ze door- N. Roeper en de heer J. G. Dekker. Tenslotte keurde de raad een aantal begrotingswijzigingen goed. Lawaai in De Koog Tijdens de rondvraag klaagde de heer J. K. P. Zwan over het lawaai van bromfietsen in het seizoen te De Koog Hij vond dat de toestand daar zeer ern stig geworden is en stelde voor een ver bod in te voeren voor alle motorvoer tuigen, behalve auto's. De voertuigen van de overtreders zouden als straf tot het eind van de vakantie in bewaring genomen moeten worden. Op deze wijze zou bereikt worden dat de politie, die het tijdens het seizoen vaak bijzonder moeilijk heeft, zich bezig kan houden met andere zaken dan het voortdurend jagen achter lawaaischoppende jonge lui. Voorts bepleitte de heer Zwan maatregelen tegen de verkoop van ma teriaal, waarmee de jongelui de snel heid en het lawaai van hun brommers kunnen verhogen. De heer Zwan had overigens grote waardering voor de po litie. die zich ook dit seizoen weer juist van haar vaak zeer moeilijke taak heeft gekweten. De voorzitter meende dat het niet eenvoudig is om maatregelen te treffen, maar beloofde de mogelijkheden te zullen onderzoeken. Mej. A. G. Luijs- terburg wees erop, dat het niet alléén de bromfietsen zijn, die ergernis ver oorzaken. Ook grote groepen jongelui te voet verstoren met luidruchtig ge schreeuw tot diep in de nacht de rust. Mej. Luijsterburg meende echter, dat men iets door de vingers moet zien. Het ligt voor de hand dat het niet rustig blijft in een dorp, waar enkele weken lang duizenden vakantiegangers zijn geconcentreerd Toch vroeg de heer J. Daalder dringend of men voor het volgende seizoen maatregelen wil ne men om de rust in de dorpen te bevor deren. Hij dacht o.a. aan het veranderen van sluitingstijden van de café's. „Als we de rust niet weten te handhaven doet dit onherstelbare schade aan het toerisme", aldus de heer Daalder. De voorzitter meende, dat in de plaat sen waar het toerisme op Texel is ge concentreerd, al lang geen rust meer is. Als men het publiek iets anders tracht wijs te maken, is dit zonder meer een leugen. Maar iemand, die naar Texel komt om de rust, kan dit volop vinden buiten deze concentraties. Texel is 18.000 ha. groot en de „onrustige ge bieden" hebben een oppervlakte van ten hoogste 300 ha. De heer De Koning vond deze toestand niet ongelukkig. „Door deze concentraties blijft de rust daarbuiten voor degenen, die er behoef te aan hebben gehandhaafd. De toeris tencentra moeten de consequenties aan vaarden van wat ze zelf hebben gewild. Als we in een jaar 15 miljoen ontvangen uit het toerisme, moeten we daar iets voor over hebben". De heer Zwan bleef echter van me ning, dat er uitwassen bestaan, die de kop ingedrukt moeten worden. De voor zitter beloofde nogmaals dat hierover met de verkeerspolitie zal worden ge sproken. „Gok"-automaat De heer Daalder zei te betreuren, dat te De Koog vergunning is verleend voor wat hij een gokautomaat noemde. Hij meende, dat door dit ding het moreel van de gasten wordt verknoeid. De voorzitter beloofde dat ook deze aange legenheid aandacht zal krijgen. De heer Welboren klaagde over het feit, dat de weg naar het Hoornder- strand vlak voor het seizoen van een nieuwe slijtlaag is voorizen. Het los liggende split heeft diverse valpartijen veroorzaakt, waardoor al heel wat bloed is gevloeid. Het was hem opgevallen, dat de andere Texelse wegen juist na de seizoendrukte onder handen werden genomen. De voorzitter beloofde dat zocht, maar een koelwagen hadden ze niet kunnen ontdekken. Van Karei Kleuntjes en de twee schurkachtige Ita lianen hadden ze dus ook al geen steek gezien. De trein was intussen alweer doorgereden naar Fiorenza en droef staarden de zojuist genoemde mannen voor zich uit. Slechts sombere zuchten werden gehoord, die maar nauwelijks even ophielden, toen daar twee oude mannetjes bescheiden naar binnen kwa men schuifelen. Ja, werkelijk, ze zijn het! Het zijn oude Sepp en oude Max, de twee nieuwsgierige volkstypen van Ottoburg. „Ahumwe hebbe iets héél be- „Ja jaiets héél belangrijks", be- BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 26 augustus tot 2 september 1964 Geboren: Anna Maria, dv. Andreas Martinus Keijzer en Johanna Agatha Smit; Dirkje Ymkje, dv. Adriaan Gerrit Boerhorst en IJtje Maaike Veenstra; Monique Theresia, dv Cornelis -Leijen en Catharina Maria van der Kolk; Maria Henriette. dv. H. J. Smit en M. Dros. Ondertrouwd: Liekele v.d. Veen en Christina Marretje Eelman, Pieter Janus Kuiter en Hendrika Jeannette Vlas; Anthonius Theodorus Schouten en Josophina Engelbertha Boogaard; Adrianus Boogaard en Margaretha Anna Hin; Gregorius Johannes Maria Visser en Anna Margaretha Ran; Simon Dros en Elisabeth Agnes Johanna Beers: Jacob Vermeulen en Reina Pietemel Smit VERTROKKEN PERSONEN Petra D. Eelman, van De Koog, Boodtlaan 20 naar Hoorn, A. Boomstr. 13; Bert Lakeman, van Den Burg, Em- malaan 2 naar Rijswijk, Pr. Margriet singel 68; Rudolf Gieles, van Den Burg, Haffelderweg, naar Velsen, IJmuiden, Zeeweg 188; Pietje Mulder, van Ooster end, Koetebuurt 10 naar Haarlem. Hase- paterslaan 24; Gerardus J. Zijm, van Den Burg, Molenstraat 21 naar Medem- blik, Ridderstr. 10; Martinus J. te Win kel van Den Burg, Wilhelminalaan 12 naar Enschede, Roessinghsbleekweg 13; Annetje S. Bakker, van De Waal, Ho- gereind 10 naar Bloemendaal, Vogelen- zangseweg 24; Ieke B Bergstra, van Oudeschild. Trompstraat 22 naar Laren NH., Postiljon 22; Eleonora J. M. de Graaf, van De Cocksdorp, Vuurtoren- weg 3 naar Bergen, Loudelsweg 20. Zo zal de brandweer op ons eiland Voortaan in and're banen qaan En treffen we de „spuut", hoe jammer, Niet meer in alle dorpen aan. Want heus, het leek er bij te horen, Een dorp zonder een brandspuithuis Is onqeveer precies het zelfde Als 'n vaqebond zonder een luis. Nou ja, soms kon het wel eens duren Eer dat de brandweer was present En moest men naar de „meester" zoeken Van 't iene naar het are end. Ook kon het weldereis qebeuren. Dat men qeen water kreeg maar prut En stonden onze wakk're blussers Toch wel een tikkeltje voor schut. Of, soms, kon men de spuit niet pakken Omdat een zekere chauffeur Zijn auto op de handrem zette Vlak voor de brandspuithuisjesdeur. En dan het oef'nen van de brandweer. Wat was dat altijd een festijn. Wat zullen er zo door de jaren Diversen nat gespoten zijn Doch dat behoort nu tot 't verleden, Een nieuwe tijd vraaqt nieuw beleid. Tenslotte is een brandweer noodzaak En niet maai een vermaak'lijkheid. Daarom zullen wij hopen, makkers, Dat het nu vlotter moge qaan, Maar met veel dank aan al dieqenen, Die eens hun best hebben gedaan. Huib de Rijmelaar. deze zaak met Gemeentewerken zal worden opgenomen. Mej. A. G. Luijsterburg vroeg of de Postweg voor het volgend seizoen kon worden verbreed. Het verkeer op deze weg is zeer intensief geworden. De voor zitter kon mej. Luijsterburg weinig hoop geven. Een verbreding van bv. twee meter betekent een kolossale begro tingspost. Het hele tracéc van de weg zal moeten worden verbreed, sloten gedempt en daartoe de benodigde grond aangekocht. Misschien is het goedkoper een nieuwe weg langs de Eierlanclse duinen aan te leggen, waardoor het ver keer op de Postweg wordt belast. Toe gezegd werd dat een globale begroting zal worden gemaakt. De heer N. van Schoonhoven wees tenslotte nog eens op de noodzaak van een wachtlokaal bij het busstation te Den Burg. langrijks te vertellen", begon Sepp. aamde Max. „We hebbe goed uit onze oge gekeke", vervolgde Sepp. „En al bennne we een daggie ouder, onze oge benne nog goed. Is 't niet zo, Max?" „Die benne nog zo scherp als arends- oge", gaf Max te kennen. „Nouen toen zagen we straks die trein komme en we hadde de bui tenlandse briggedier al uit zijn vlie gende schijf zien komme en toen zage we ook zoveel soldate en toen hoorde we sohiete en toen daehte we, dat er best es wat an de hand kon weze. ging de spraakzame Sepp door. Van de missionaris pater Th. R. S. Bandsma ontvingen wij uit de Philip- pijnen een vriendelijk briefje, waarin hij ons dankte voor de plaatsruimte, die wij in de krant beschikbaar stelden voor zijn verzoek om financiële steun. Zoals pater Bandsma indertijd schreef, heeft hij dringende behoefte aan een jeep voor het missiewerk. Talrijke Texelaars hebben zijn noodkreet niet onbeant woord gelaten en het aanzienlijke be drag van ƒ651,50 bijeen gebracht. Het is weer eens gebleken, aldus pater Bands ma, dat de Texelaars levendig geïnte resseerd blijven in het zendings- en 'missiewerk en hun pioniers, verspreid over de hele aarde, niet vergeten. In de maand juni kwamen de vol gende giften binnen: mevr. D. Bakker, Den Burg, 35,W. Bakker, Den Hoorn 25,wed. M Bakker. „St. Jan" ƒ10,C. Commandeur, „Marico" ƒ15,L. v.d. Geest, Den Burg 25, wed. C. Goeman, „Corcordia" 25, mevr. C. Griffioen, „St Jan", 50, mevr. Hopman-Zijm, Den Burg, 25, J. Hopman, De Westen, 2,50; T. Haars- ma, Dc-n Burg, ƒ5,wed. G. Hopman, Den Burg, ƒ10,mevr C. Hoogen- bosch, Den Burg, ƒ10,fam. J. C. Hin, Zuid-Haffel, ƒ10,—; fam. G. Hin. De Mars. 25,fam. Kiljan, Den Hoorn, ƒ10,wed. J. Kager, Den Burg, ƒ2,50; Vrijdag- en dinsdagavond draait in het City-Theater de Duitse film „Mijn dochter Patricia". Het is een niet zo heel erg waarschijnlijke geschiedenis, die speelt rond het meisje Patricia Zij is de dochter van de apotheker Heinz Roland, wiens ex-vrouw jong is overleden. Op de kostschool waar Patricia terecht komt, is zij niet langer te handhaven en wordt door de directrice naar huis ge stuurd. Met haar vriendin zorgt ze voor grote moeilijkheden. Beide zijn nl. ver liefd op dezelfde jongeman. Naar aan leiding daarvan ontstaat grote beroe ring in het stadje en het duurt lang voordat na veel ruzie en zelfs een po ging tot vergiftiging, alles weer op zijn pootjes terecht komt. Toegang boven 14 jaar. Kfc: 18 jaar. Zaterdagavond en zondagmiddag kan men het vreemde verhaal meebeleven van de millionair Edward Collins, die ten enorm vermogen heeft geërfd, maar met dit kapitaal helemaal niet blij is. Integendeel, hij zou het liefst een een voudige jongen zijn zonder het mon daine gezelschap dat hem nu omringt. Meisjes, die het om zijn geld te doen is, dingen naar zijn hand. Eddy's ogen worden op tijd geopend, zodat deze plannen worden verijdeld. Totdat hij kennis maakt met Ninette, een meisje dat niets weet van zijn rijkdom en hem aan verschillende baantjes helpt. Dat voorwaarden genoeg aanwezig zijn voor een vrolijke film vol dwaze misver standen is duidelijk. Alle leeftijden „Ik was aan hem verslaafd" is de titel van een film, die men zondag-, maan dag- en woensdagavond kan zien. Hoofdpersoon is de knappe en rijke di rectrice van een grote fabriek, die het slachtoffer wordt van een huwelijks zwendelaar. Anette gelooft echter in zijn woorden en komt er te laat achter dat hij een oplichter is, die zelfs deel uit maakt van een bende handelaars in blanke slavinnen. De film brengt de lijdensweg van deze vrouw in beeld, die het slachtoffer werd van- eigen licht zinnigheid. De leeftijdsgrens is achttien jaar. GEEN GROENBEMESTING, DAN DE STOPPELS BEWERKEN! Als U dit artikel onder ogen krijgt is de tijd om groenbemestingsgewassen te zaaien voorbij. In een aantal gevallen zal van een gemiste kans moeten wor den gesproken, in andere gevallen is er een goede reden geweest om de percelen vrij te laten. Dit kan de zeer aanvaard bare reden zijn, dat de betreffende per celen nodig een stoppelbewerking moe ten hebben. Voor heel wat percelen is deze nood zaak inderdaad aanwezig. De laatste ja ren waren de kansen om de vrij geko men percelen een goede beurt te geven vrij zeldzaam. We hebben een paar jaar gehad met late oogsten en natte herf- sten. In die omstandigheden komt men aan een stoppelbewerking niet toe, of als men er al aan toe kwam, was het effect niet groot. Hoewel de omstandig heden zich zeer snel kunnen wijzigen, ziet het er naar uit, dat het jaar 1964 ons meer kansen geeft voor een goede stoppelbewerking. Wortelonkruiden chemisch bestrijden? In diverse landbouwbladen hebt U iets kunnen lezen over de mogelijkheid om een aantal wortelonkruiden che misch te bestrijden. Er kunnen inder daad gevallen zijn. waarin dit aantrek kelijk is. We denken aan bedrijven, waar de stoppelbewerking door loon- gevallen, waarin op beperkte schaal, werkers moet worden uitgevoerd, of in H. Leber. Den Burg, ƒ7,50; fam. H. Moonen-Witte 25,fam. Th. Rutten, De Cocksdorp, 10,mevr. Roezei, „St. Jan" ƒ5,fam. Reij, Den-Burg, ƒ25, W. Ran, De Cocksdorp, ƒ5,J. Ran, Den Burg ƒ10,wed. R. Smit. „St. Jan" ƒ10,J. Schraag, 't Noorden, ƒ10,R. N Smit ƒ20,mej. N. Smit ƒ25,mevr. Schoo-v. Gulik, De Koog, ƒ10,C Veeger, Westermient, ƒ10, Kapelaan Vink, Rotterdam, ƒ10,E. v.d. Werf, „St. Jan" ƒ10,gebr. Zijm, „De Hal" ƒ75,J Th. Boom, Oude schild, ƒ10,—; C. W. Bakker, „Sint Anna", Den HoGrn ƒ25,fam. Van Heenvaarden, Den Burg ƒ5,M. Witte. Den Burg, ƒ5,Van onbeken den 57,Voorts werd een luchtbed ontvangen van mej. Ada Timmer; 500 stuks kleding van H. Moonen-Witte en 200 stuks kleding van mevr. Griffioen en mevr. Brugmans. Binnenkort zal de lijst van gevers in juli worden gepubliceerd. De wielen van de jeep zijn er al Nu alleen nog de motor en het dak! Pater Bandsma be sluit zijn schrijven met het uitspreken van zijn dank jegens de gevers; „On danks de voortdurende regenval hier natte moesson schijnt in mijn hart het zonnetje van dankbaarheid". Financiële bijdragen voor de jeep van pater Bandsma kunnen gestort worden op giro 586210 - Leidschendam, of aan het adres Jan Dirkszoord 25, Den Burg. ZONDER COMMENTAAR De bepaling, dat dames badmutsen dienen te dragen in het gemeentebad van het Engelse Durham zal voortaan worden toegepast op heren. De direc teur van het bad zei: „De meisjes dra gen hun haar tegenwoordig kort en het zijn nu de jongens, die we moeten heb ben. We houden er namelijk niet van dat ze met hun vette haar het water verontreinigen". De Beatles doen het met de verkoop van hun platen nog steeds goed. Zij staan nu op een inkomen van rond 5 miljoen gulden per maand In minder dan een jaar tijd hebben zij niet minder dan 62 miljoen gulden bij elkaar weten te „zingen". TEXEI.SE BOYS Voor zondag zijn twee oefenwedstrij- 1 en Tex. Boys 2-Oosterend 2, beide den vastgesteld: Oosterend 1-Tex. Boys aanvang 2 uur. Zondag 13 september begint voor Boys 1 de competitie met de uitwed strijd tegen Cocksdorp. Vergeet vooral de training niet. S.V. DE KOOG A.s. zondag speelt De Koog 1 een vriendschappelijke oefenwedstrijd tegen een ZDH-combinatie. Aanvang 2.00 uur. Let voor de opstelling even op 't kastje. S.V. OOSTEREND SVO 2 gaat a.s. zondag op bezoek bij Tex. Boys 2, aanvang 2 uur. A.s. dinsdag, na de training, is er nog een korte vergadering voor we de com petitie ingaan. KIND AANGEREDEN DOOR AUTO Woensdagochtend om half negen werd de 10-jarige Veronica M. L. Halsema op de Gerritslanderdijk aangereden, ten gevolge waarvan zij het linkerbeen brak. Het meisje kwam op haar fiets uit een uitrit en wilde de weg oprijden. Uit de richting van de Dennen naderde op dat moment de heer K. C. Zoetelief uit De Waal, die haar niet zag, omdat een stroklamp het uitzicht belemmerde. Toen de auto tegen de fiets botste, werd het meisje eraf geslingerd en kwam op de motorkap terecht. De fiets werd ver nield. Dokter Elias constateerde een beenbreuk en liet het kind per ambu lance naar het ziekenhuis te Den Helder vervoeren De auto werd licht bescha digd. d.w.z. pleksgewijs kweek of hoefblad aanwezig is. In die gevallen kan een chemische bestrijding wel eens voordeel geven. Voor het merendeel van de be drijven geldt o.i. echter, dat een on- kruidbestrijding op mechanische wijze, d w.z. met ploeg, cultivator, frees of eg de aangewezen weg is. Voor de zwaar dere gronden spreekt daarbij ook de gunstige invloed op de structuur van de grond een woordje mee. Op welke wijze zullen we bet doen? Vrij algemeen is men van mening, dat voor een goede stoppelbewerking in de eerste plaats een stoppelploag nodig is. Men krijgt de wortelonkruiden alleen met de ploeg goed los. Is er vrij veel kweek aanwezig, dan zal daarna de cul tivator en in gevallen, waarin de grond aan elkaar is genaaid door de kweek ook de frees in actie moeten komen. Zijn er geen of weinig wortelonkruiden aan wezig, dan kan ook de eg het werk wel doen. Ook op percelen, waar een be werking met cultivator of frees nodig is, zal toch ook de eg moeten worden in gezet. Alleen op deze wijze komen de wortelstokken nl. aan de oppervlakte en kan verwering door zon en regen goed tot zijn recht komen. Het geldt nog altijd, dat een goede bewerking van de grond één van de voorwaarden is voor een goede oogst. En op grond hiervan is het misschien wel gemotiveerd om de mindere of meerdere intensiteit, waar mee de stoppels worden bewerkt als een maatstaf te gebruiken voor een kwali teitsbeoordeling van akkerbouwers. rubriak voor

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 2