iemand ELECTROHUIS Graaf Spuiterij 4'a°/< gesloten. gesloten Textielhuis Zegel I Bk-CT GRAAF De vierde dag Slechthorend SPUITERIJ Personeel voor Amerikaans boorschip in Waddenzee telefoon 2000 „Rhewav" Gezondheids-onderkleding, «Rhewav» Gezondheids-onderkleding, vakantie 1 net meisje 't Kaaswinkeltje gesloten Lemstra, gesloten J. Hooy Ten Hooi afwezig gesloten eiken piano gesloten met vakantie Een woonhuis met schuur, erf en grond T.V., radio, stofzuigers, wasmachines, centrifuges, enz. Electrohuis. Telefoon 2000 Dansinstituut R. J. Boom een comfortabele autobus super regenpak OIZE BIK ZIET HET BREED De spaarmogelljkhe- den worden door ons breed bezien. Kies uw eigen spaarvorm. Met een rente tot Uw spaargeld veilig en zeker bij de Coöperatieve Boerenleenbank (Raiffeisenbank) te Texel Aangesloten bij de Coöp. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht Een Amerikaanse olie-boormaatschappij vraagt personeel voor olie- boorschip, dat zal gaan werken op verschillende plaatsen in de Waddenzee. Speciaal assistent-boorders, matrozen, koks en hofmeesters worden gevraagd. Er zal gewerkt worden op basis 7 dagen aan boord, 7 dagen vrij. Kost en inwoning aan boord vrij. Het werk zal omstreeks 1 oktober a.s. aanvangen. Gedetailleerde sollicitaties onder no. 683 van dit blad. Voor mon delinge sollicitaties houdt de heer Sweilengrebel zitting op woens dag 9 september a.s. in het Café-Rest, Het Wapen van Den Helder, Spoorgracht 44, Den Helder, tussen 19.00 en 21.30 uur. Amerikaanse olie-boormaatschappij zoekt die de voeding en onderhoud woonge deelte van het personeel aan boord boorschip verzorgt. Het boorschip zal omstreeks 1 okt. a.s. aanvangen met werken in de Waddenzee. Alle nodige faciliteiten zijn voor 28 man aan boord aanwezig. Het is nodig dat geïnteresseerden zorgen voor aankoop provisie, klaarmaken maaltijden en schoonhouden hutten en kom buis. Het geheel gebaseerd op een prijs per maaltijd. Geïnteresseerden in bovenstaande worden verzocht te schrijven onder no. 684 van dit blad. Voor mondelinge sollicitaties houdt de heer Sweilengrebel zitting op woensdag 9 sept. a.s. in het Café-Rest. Het Wapen van Den Helder, Spoorgracht 44, Den Helder, tussen 19 00 en 21.30 uur. Dit hoeft tegenwoordig geen beletsel te zijn Indien U belangstelling heeft voor een prima gehoorapparaat neem dan Philips Gratis op proef. Bij U thuis demonstratie, geheel vrijblijvend. Oorstukjes worden door ons geheel verzorgt. ARNHEM Aan alle draagsters en dragers van Rhewav Gezond- heidsonderkleding maken wij gewoonte getrouw bekend, dat onze vertegenwoordiger, de heer A. D. Schaafsma (zie foto) in de twee weken, aanvangende 7 en 16 septem- iber het eiland Texel weer hoopt te bezoeken. Er is dan weer gelegenheid met hem evt. aanvullingen, nieuwe bestellingen, nieuwe adressen of reparaties te bespreken. U weet alle reparatie is gratis, zolang u onze kleding draagt. Wij maken van deze gelegenheid gebruik onze waarde ring uit te spreken voor de prettige ontvangst die onze vertegenwoordiger steeds bij u ten deel valt. Inmiddels hoogachtend, Utrechtsestraat 63, Arnhem, telefoon (08300) 25355. Wij zijn met van 7 t/m 19 september Voor alle rijschoolzaken bellen naar Rijschool ,,ARCO" N V. Den Helder, tel 02230-4402 D. Lemstra Gevraagd 3 dagen per week Mevr Bakker-Boerse, Amalia Weverstraat 104, Den Burg is wegens vakantie van 7 tot en met 20 september Van 7 t m 19 september wegens vakantie Weverstraat Van 8 t/m 16 september wegens vakantie Textielhandel P. S KUYPER, Den Burg Gravenstraat 5, Den Burg, Telefoon (02220) 2281 Geeft piano, orgel, en accordeon lessen. Tandarts is as. zaterdag (morgen) Wegens vakantie van 7-14 september Bloemenhuis „DE IRIS" Binnenburg 12, Den Burg, Te koop een prima Eelman, Weverstraat 41 Wegens vakantie is de winkel van 6 t/m 13 sept Bakkerij Grootjen De Ruijterstraat 9, Oudeschild. Keurslagerij Eijk is van maandag 7 sept t/m zaterdag 12 september. F. Eijk, Groeneplaats 7. Den Burg Openbare verkoop bij inschrijving van aan de Molenstraat 24 te Den Burg op Texel, groot 11 aren 80 centiaren, eigendom van de Doops gezinde Gemeente te Texel. Verhuurd aan D. Terpstra voor 67,iper maand Bezichtiging maandag 7 september a.s. telkens van 3 tot 5 uur n.m. Inschrijf bil jetten af te halen en in te leveren ten kantore van notaris J. R van Wijland voor 15 september a.s. Opening der biljetten aldaar op 15 september te 2 uur n.mwaarbij inschrijvers aan wezig mogen zijn. Gunning voorbehouden. Al deze apparaten verkopen wij ook op gemakkelijke zeer billijke condities. Geheimhouding verzekerd Wegens vakantie zijn wij van 6 tot en met 12 september TOPSLAGERIJ D. C. VISSER Hogerstraat 16 Lessen voor beginners, gevorderden, privélessen Inschrijving dagelijks Wever straat 33, telefoon 2336 BAAS boven baas in werkkleding is KLM Stevige wasechte stoffen, krimpvrij. Degelijke afwerking, vlotte modellen. In maten en prijzen die passen! KLM-OVERALLS VOOR JONG EN OUD, WERKBROEKEN EN -JASSEN, STOEJASSEN EN DAMESOVERALLS. IN VELE KWALITEITEN. KLEUREN. MODELLEN EN PRIJZEN. LEVERING ONDER VOLlï GARANTIE. Voor al uw trips naar de vaste wal, van de N.V. T.E.S.0. GROTE RECLAME VERKOOP! Vraagt en draagt ons beroemde IJzersterk - soepel - waterdicht gegarandeerd Het ideale regenpak voor iedereen! Verbeterd model, extra ruime broeken. Niet meer genaaid maar elektronisch gelast. Olie-, zuur- en loogbestendig. Geen onderhoud. Leverbaar voor jongens en mannen, in complete pakken en lange jassen, met zuidwester, voor de oude prijs 35, Als reclame Big Ben regenjas (6,95) gratis. PIET ÏFROEGOP St. Pancras Tel 02267- 588 risra oordelig standpl. achter Vismarkt Door aanschaf van nieuwe apparatuur kunnen wij de onderzijde van uw auto in één behandeling voor jarenlang be schermen tegen roest en steenslag. Vraagt inlichtingen bij Wezenland 6 - Telefoon 02220-2250 FEUILLETON: door H van Omme. 31. HOOFDSTUK 18. Neef Jacob wil wat nreer De zomer kwam en ging. Het najaar met zijn storm, zijn regen en het sterven in de natuur volgde en maakte op zijn beurt weer plaats voor een barre win ter, die aanhield tot in het vroege voor jaar. Maar toen sloeg het weer dan ook radikaal om. De ene week lag er nog sneeuw en reed men schaats, de andere week stak het prille groen scherp af tegen een strakblauwe lucht en waren het de sneeuwklokjes en krokusjes, die rijkelijk hun kleurenpracht ten toon spreidden. Een wonderzacht voorjaar ging de natuur beheersen. In het grote huis aan de Voorstraat veranderde niet veel. Rinske was na die stormachtige begrafenisdag niet meer teruggekomen. Tot verdriet van Akke, maar moeder Feenstra zei: „We rooien het zelf wel, met z'n tweetjes. Des noods neem je er een werkster bij voor één dag in de week". Gedurende de eerste dagen na de be grafenis van de oude notaris, bracht de post armen vol brieven, lelijke en mooie, hartelijke brieven van onbeken de mensen, die de notaris op de een of andere manier gekend hadden, en be- delepistels van mensen, die op haar ge moed trachten te werken om er een slaatje uit te slaan. Doch ze dacht aan de waarschuwingen van de notaris, dat de parasieten spoedig van zich zouden laten horen, las enkele brieven, doch verscheurde ze, als ze in de eerste regels al door had, wat de bedoeling van het schrijven wa9 Notaris Van Avereerst zou haar bezittingen blijven beheren en als ze geld voor zich en di huishouding nodig had, hoefde ze maar even te bel len en een uur later werd het gewenste bedrag door een klerk gébracht. Wat wilde ze nog meer? Toen ze de eerste tijd op straat kwam, keken de mensen haar na en Akke voel de dikwijls de vijandelijkheid, de min achting en de jaloezie in die blikken. Doch ze was vast besloten zich nergens iets van aan te trekken. ,,Ik hoef me nergens voor te schamen", dacht ze vaak. „Ik heb 'm niet getrouwd om zijn geld, maar om hem zelf. Omdat ik van hem hield en omdat ik hem zodoende gelukkig kon maken. Maar dat begrij pen de mensen toch niet? Die zien in mij alleen maar een geraffineerde, bere kenende vrouw, die van het juiste mo ment geprofiteerd heeft. Wel, laten ze het denken. Het kan me immers niets schelen? Ik heb mijn vrienden, ik heb memwat heb ik nog meer te wen sen?" Op gezette tijden was ze een avond de gast van notaris Van Avereerst of dok ter Van Asselt. Met zijn vrouw kon Akke al spoedig goed overweg, met mevrouw Van Avereest minder, want zij had een stille antipathie tegen Fries land en de Friezen, wilde de taal niet leren en schold het huispersoneel de huid vol, als ze in haar bijzijn Fries spraken. Ze had er maar node in toege stemd, dat hij deze standplaats zou ac cepteren. Zij, de Haagse uit een oud en deftig regentengeslacht, kon in het ge heel niet wennen temidden der Friezen. Noemde de taal een spraakgebrek en de ingezetenen boeren, die niet eens fat soenlijk de taal konden spreken, die ze op school geleerd hadden. Reisde twee maal in de maand een weekeind naar Den Haag, waar ze zichzelf weer kon zijn in haar eigen, vertrouwde milieu. Maar Jikke van Asselt, zelf een Frie zin, was hartelijk én won al spoedig Akke's hart. Ze gingen samen winkelen, in Bollega of Leeuwarden, reden' in het kleine wagentje, dat de dokter als re serve had gehouden, toen hij een nieuwe kocht en Akke leerde en passant rijden. Jikke had haar aangeraden: „Koop zelf een wagentje en ga wat van ons land genieten, meid Volg nog een paar lessen aan een rijschool en doe examen. Ik wed, dat je de eerste keer al slaagt". Maar Akke had er geen zin in. Als ze naar buiten verlangde, stapte ze op haar nieuwe fiets, de enige luxe, die ze zich zelf en haar moeder gepermitteerd had, en reed door de mooie omgeving van Bollega, langs de meren, waar de zeilers al genoten in hun ranke scheepjes, of toerde door kleine, verborgen dorpjes en gehuchtjes, waarvan ze voordien nauwelijks het bestaan had geweten. Dan dronk ze ergens thee, keek naar het verkeer, als het er was, of droomde alleen maar voor zich uit. Ze was te vreden. Treurde nog wel om Jacob, maar nuchter als ze was wist ze: hij komt toch niet meer tot leven. Je moet dit aanvaarden Bij zijn leven heb je hem gelukkig gemaakt; na zijn dood wil hij het jou doen. Je bent rijk, hoeft geen zorgen te hebben en kunt genieten. Je bent jong, gezond en sterk. Profiteer van alles, wat er tot je dienst staat. Maar vooral: Leef. En probeer nu ook gelukkig te zijn. Van de familieleden van Jacob had ze na die stormachtige begrafenismid dag nimmer meer wat vernomen. Jacob Derkindere dan uitgezonderd. Hij kwam op gezette tijden een paar uurtjes bab belen, at soms mee met de beide vrou wen, vertelde van zijn werk en over de familie. Dat oom Gerard pogingen in het werk gesteld had om het testament ongeldig te verklaren, dat hij bijna een proces aanhangig gemaakt had, maar dat hij tenslotte berustte, omdat zijn raadslieden hem duidelijk aan het ver stand gebracht hadden, dat hij niet de geringste kans van slagen had. „Huis houdster Akke" werd daarna door de familie gedoodverfd als een gewetenloze vrouw, die op ernstige wijze misbruik gemaakt had van het vertrouwen, dat de familie in haar had en op ergerlijke wijze profiteerde van het geld, dat de oude man had nagelaten en dat rechtens de familie toekwam. Zo bij stukjes en beetjes vertelde neef Jacob het een en ander aan „tante Akke". Want op een avond noemde Jacob haar zo en toen had Akke een hoogrode kleur gekregen. „Laat die onzin alsjeblieft' was haar commentaar geweest. „Ik blijf voor jou Akke, net als vroeger, of je moet me nijdig willen maken". „Ik kijk wel uit", was zijn eerlijke antwoord geweest en daarna had hij het woord „tante" nooit meer over zijn lippen laten komen. De beide jongemensen waren goede vrienden, maar meer ook niet. Waar schijnlijk vond Jacob dit spijtig, al liet hij er nooit iets van merken. Hij ge droeg zich in haar bijzijn altijd uiterst correct, of haar moeder er al dan niet bij was en het bleef bij een stevige handdruk en een glimlach, als ze af scheid van elkaar namen. Een paar maal had Akke gevraagd, of hij geen geld nodig had. „Als ik je financieel kan heelpen. zou ik graag willen, dat je het mee openlijk zei, Jacob", zei ze eens op een najaarsdag. Al heeft de familie me afgezworen, daarom onttrek ik me beslist niet aan mijn verantwoordelijkheid ten opzichte van de neven en nichten, als ze in moei lijkheden zouden komen te verkeren. Zeg hun dat maar uit mijn naam. En, zoals ik al zei, dat geldt zeker voor jou" Doch Jacob verklaarde, dat hij een goed salaris had, in zijn eentje niet veel nodig had, praktisch nooit uitging, zodat hij zich best kon redden. „Des te beter", was Akke's conclusie. „Alleen, als je werkelijk geld nodig hebt, zal ik je graag helpen Laat het me dan beslist weten, he?" En dat be loofde Jacob. (Wordt vervolgd) ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 6 september op om 6.00 uur en gaat onder om 19.16 uur; 9 september op om 6.05 uur en onder om 19.09 uur. Maan: 6 sept. N.M.; 13 sept. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild 4 sept. 6.56 en 19.49; 5 sept. 8.10 en 20.54; 6 sept 9.07 en 21.46; 7 sept. 9.54 en 22.25; 5 sept 10.29 en 22.56; 9 sept 10.54 cn 23 20; 10 sept. 11.18 en 23.42; 11 sept. 11.37 en 23.59 12 sept. 11.57 cn Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 4