Cjrocn !7'warL-Jexels in het harL, De kampioen Bejaarde bromfietser aangereden Altijd zomer! Eerste ongeval met dodelijke afloop in dit jaar N.V. TESO doet belangrijke tegemoet- het economische vervoer koming aan Het verkeersongeval in Waalenburg Emigrantenzoon zoclit stamland op VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1964 TEXELSE 77e JAARGANG No. 7894 Uitgave N.V. v.h. Langcveld de Rood Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart. 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Woensdagmiddag om kwart over drie werd de heer J. Witte (82) uit Den Hoorn, by het oversteken van de Pont- weg dodelijk getroffen door een Volks wagen, die bestuurd werd door een Duitse toerist, de heer G. Quiting (20) uit Mulheim (Ruhr). De botsing was zo hevig, dat de heer Witte praktisch op slag overleed. Op weg naar kennis Hoogstwaarschijnlijk was de heer Witte op weg naar-de familie Joh. de Graaf, die hem al meerdere malen met het oog op zijn leeftijd en hte intensieve verkeer langs de Pontweg had aange raden om niet meer op de brommer, al was het dan geen snelbrommer, de weg op te gaan. Maar zoals gewoonlijk was de krasse heer Witte ook vandaag weer op zijn Solex gestapt, en vanaf zijn boerderij „Sint Donatius", waar hij al leen woont, op weg gegaan naar de familie De Graaf. De hoeve van deze boer ligt op ongeveer een kilometer af stand van de kruising van de Pontweg en de Amaliaweg. van waar de heer Wilte rechtsf sloeg in de richting van de haven. Om de boerderij van de heer De Graaf te bereiken moest de bejaarde bromfietser via een parkeerhaven de Pontweg oversteken. Zonder op te let ten veranderde hij van richting en voor dat hij de V.W., die met matige snelheid van het Horntje kwam, opmerkte, was het reeds te laat. Bijna geen letsel De twintigjarige bestuurder van de auto, de heer Quiting, die reeds drie weken in Den Burg logeert, was met een kennisje naar Den Helder geweest om inkopen te doen. Hij zag de bejaarde bromfietser «plotseling van het rijwiel pad afkomen zonder dat deze richtmg aangaf. De heer Quiting reed in een fille, waardoor zijn snelheid laag was. Hij trok onmiddellijk aan de handrem en trapte de voetrem met kracht in, maar toen was een botsing al niet meer te vermijden. De wagen schoof ongeveer twintig meter langs de weg en kwam in de berm tot stilstand. Het meisje klapte met haar voorhoofd tegen het spiegeltje, waardoor zij enkele verwondingen en een lichte hersenschudding opliep. De bestuurder van de wagen had bijna geen letsel. Zijn auto was tamelijk zwaar be schadigd. Dokter Elias heeft de slacht offers behandeld, het meisje werd naar BEJAARDE WIELRIJDER DOOR AUTO GEGREPEN Woensdagmorgen om tien uur werd de tachtigjarige heer Jac. Bakker, Bin- nenburg, Den Burg, op de kruising van de Pontweg en de Gasthuisstraat, even buiten het dorp, aangereden door een personenwagen, bestuurd door de heer V. uit Nijmegen, die uit de richting van het Horntje kwam. De heer Bakker had verzuimd om te kijken of de Pontweg vrij was en stak met zijn rijwiel argeloos de rijweg over. Toen de bestuurder van de auto de heer Bakker zag, was het reeds te laat. Het slachtoffer werd tegen het wegdek ge smakt, waar hij roesloos bleef liggen. Hij had enige ernstige hoofdwonden en een gebroken arm. Met een stationcar van een toerist werd de heer Bakker, op advies van dokter Elias, naar de haven vervoerd, vanwaar hij met een extra boot naar Den Helder werd gebracht. Het was mogelijk om de Marsdiep een extra dienst tussen de normale vertrek tijden in te laten varen. De fiets van de heer Bakker was volkomen vernield. De politie maakte proces verbaal op. VAKANTIESOUVENIR OPERATIEF VERWIJDERD De 16-jarige G J. Jansen uit Delft heeft van zijn vakantie een zeer onge bruikelijk souvenir overgehouden. Op 14 augustus was hij betrokken bij een ver keersongeval op het Klif in Den Hoorn. Samen met twee vrienden za t hij op een motorfiets die door een roekeloze auto bestuurder in de berm werd gedrukt. De verwondingen van de betrokkenen vielen toen nog al mee. G. J. Jansen had echter -weken daarna behoorlijke pijn in zijn linker kuit. Röntgenologisch onderzoek wees uit dat de deurknop van de auto diep in z'n vlees was gedrongen zonder een open wond achter te laten. Een lichte operatie was voldoende om deze merkwaardige vakantieherinnering uit zijn been te verwijderen KLANDESTIEN EN OFFICIEEL Een bekend inwoner van het dorp De Koog heeft enige tijdt geleden zonder vergunning een muurtje nabij zijn pand opgetrokken. Zo klandestien als het indertijd gebouwd is, zo officieel werd het woensdagmorgen afgebroken door de daartoe bevoegde instanties. Den Helder gebracht. De politie maakte proces verbaal op. Eerste ongeluk met dodelijke afloop in deze zomer! De ingevoerde regel voor de maxi mum snelheid heeft deze zomer zijn nut zeer zeker bewezen. Zoals we reeds in een voorgaand nummer schreven, is het aantal verkeersongevallen kleiner dan vorig jaar. Het ongeluk van afgelopen woensdag ontstond echter niet door te snel rijden, maar had een heel andere oorzaak. Het bleek ook nu weer dat oude mensen, die zich nog wel in staat voelen om aan het moderne verkeer deel te nemen, dit heel vaak niet zijn! De ongevallen van deze woensdag hebben dat duidelijk bewezen. Het is van deze mensen on verantwoord om zonder enige kennis van regels en situaties met fiets, brom fiets of enig ander vervoermiddel de weg op te gaan. Twee oudere mensen hebben dit ervaren, beiden niet op de hoogte van de eisen die het moderne verkeer aan de weggebruikers stelt, ook en juist op een eiland als Texel. BRAND DOOR KINDERSPEL Schuurtje en hooiberg uitgebrand Dinsdagmiddag om ongeveer half vier is in de polder 't Noorden bij de boer derij „Anna Paulowna" van de heer J. Boersen in een hooiberg brand uitge broken. De brand ontstond, doordat een van zijn kinderen, een driejarig zoontje, in een hoop stro aan de voet van de hooi berg met lucifers aan het spelen was. De heer Boersen, die op ongeveer dertig meter afstand achter de boerderij aan het werk was, ontdekte het vuur toen het al te laat was. Eerst dacht hij de vlammen met een schuimblusser te kunnen bestrijden, maar hij zag dat dit geen zin had en waarschuwde snel de brandweer, die binnen een kwartier aanwezig was. De krachtige westenwind maakte het voor de brandweerlieden onmogelijk om het vuur te bedwingen. Een schuurtje van golfplaten en hout werd in de as gelegd. Het enige, dat de brandweer kon doen was een ander schuurtje, naast de hooiberg, voortdurend te bespuiten om te voorkomen, dat ook dit zou uitbran den. Het was onmogelijk om ook maar iets van het hooi te redden; het schuur tje was leeg. De schade bedraagt vol gens de heer Boersen minstens ƒ5000, De betrokkene is verzekerd, CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 16 september worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn: 13.0014.00 uur; Oosterend: en De Waal 14.0015.00 uur; De Cocksdorp en Eierland 15.0016.00 uur; De Koog 16.00 tot 17.00 uur. WERKZAAMHEDEN VAN DE RUILVERKAVELING LIGGEN PRAKTISCH SUL Wat reeds het hele jaar gevreesd werd, is nu werkelijkheid geworden. Het bleek zelfs niet mogelijk de werk zaamheden in een zeer vertraagd tempo voort te zetten. Een enorme tegenvaller voor de Plaatselijke Commissie, de uitvoerende maatschappijen en diverse Texelse boe ren. Het is wel triest, dat in een periode van het jaar, waarin de omstandigheden voor het uitvoeren van werkzaamheden buitengewoon geschikt zijn, het werk stil komt te liggen. In deze tijd van het jaar kan het werk immers met zeer wei nig schade worden uitgevoerd, terwijl ook de toestand van de grond zich zeer goed leent voor het werken met zwaar materiaal. We moeten er op rekenen, dat het in ieder geval december en als de weers omstandigheden ongunstig zijn, moge lijk nog enkele maanden later zal wor den voordat er weer volop kan worden gewerkt En dat in een ruilverkaveling, die al plm. 11 jaar draait. ZEVEN DORPEN-WANDELTOCHT Zoals we reeds in onze editie van 4 september vermeldden, organiseert de wandelsportvereniging „Het Gouden Boltje" evenals het vorig jaar een tocht langs de zeven Texelse dorpen, over een lengte van 58 km. Het bestuur van de vereniging advi seert iedereen, die van plan is om mee te doen nu reeds te gaan oefenen, want 58 km is een behoorlijke afstand. Voor al voor de Texelaars, die volgend jaar de Vierdaagse in Nijmegen willen lopen, is dit een zeer goed training. Dit is de winnende ram van de heer P. Verberne (Spang). Evenals het vorig jaar wist hij met deze ram de kam pioenstitel in de wacht te slepen. Proficiat! Na ampele overwegingen heeft de N.V. TESO besloten om de tarieven voor het vrachtwagenvervoer een belangrijke wijziging te doen ondergaan. Voorheen betaalde de vervoerder voor een vrachtwagen per strekkende meter; beladen ƒ2,50 en onbeladen ƒ1,50. Het nieuwe tarief geldt zowel voor een be laden als een onbeladen vrachtauto. Men betaalt nu per strekkende nieter twee gulden. Dit komt praktisch neer op een ver laging met 20%: Want ging de vervoer der vroeger met een beladen wagen van het eiland af en keerde hij eveneens beladen terug, dan betaalde hij twee keer ƒ2,50 per strekkende meter. Nor maal gaat het ook meestal op deze ma nier. Maakt de chauffeur nu de tocht heen en terug met een beladen auto, dan betaald de firma in het totaal een gulden minder dan bij het voorgaande tarief. Een andere verbetering betreft het gebruik van de couponboekjes. Voor heen had de vervoerder voor elke wa gen van het bedrijf een apart boekje Zoals we reeds in onze editie van 8 september schreven kwamen de tank auto van de fa. J. C. Rab, bestuurd door de heer W. Stiggelbout. en de Volks wagen van de heer J. Smit uit Eierland met elkaar in hevige botsing. De tank werd onmiddellijk van de wagen ge slingerd, zonder te ontploffen. Van de Volkswagen bleef niet meer dan een vormeloze hoop ijzer over. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 13 september op om 6.11 uur en gaat onder om 19.00 uur; 16 september op om 6 16 uur en onder om 18.53 uur Maan: 13 sept. E.K.; 21 sept. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild 11 sept. 11.37 en 23.59; 12 sept. 11.57 en 13 sept. 0.20 en 12.18; 14 sept. 0.41 en 12.47; 15 sept. 1.22 en 13.39; 16 sept. 2.33 en 14.57; 17 sepL 3.57 en 16.22; 18 sept. 5.23 en 17.43; 19 sept. 6.38 en 18.54. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. nodig. Dat betekende voor een firma met meerdere wagens een grote inves tering. Nu kan men één boekje voor alle wagens van het bedrijf gebruiken. Door deze maatregelen is het vrachtver voer van en naar Texel economischer geworden. WONEN IN ZGN. „WONINGEN OP WIELEN" Regelmatig verschijnen in dagbladen en tijdschriften artikelen en adverten ties, v/aarbij le lezers wordt aanbevolen een zgn. wooncaravan te kopen. Spe ciaal wordt dit aanbevolen als een mid del om de woningnood op te heffen. Burgemeester en wethouders wijzen in dit verband op recente uitspraken van Nederlands hoogste rechtsinstantie, waarbij deze caravans worden be schouwd als bouwwerken in de zin van de Woningwet. Verwezen wordt in dit verband naar het arrest van de Hoge Raad der Nederlanden van 15 maart 1963. Voor het plaatsen van deze wa gens is daarom een gemeentelijke ver gunning noodzakelijk. Dergelijke ver gunningen zullen niet worden verleend, omdat burgemeester en wethouders van oordeel zijn, dat het plaatsen van deze caravans niet de juiste manier is om tot een oplossing van de woningnood te ge raken. Ook wordt hierbij nog opgemerkt, dat de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid ernstige bezwaren heeft tegen het gebruik van deze wooncara- vans als permanente woonruimte. Eén dezer dagen kregen wij bezoek van de 25-jarige Hans Rijk uit Krugers- dorp in Zuid-Afrika. De heer Rijk is de zoon van het echtpaar J. Rijk en A. Rijk-Dijt. dat 26 jaar geleden uit Ne derland vertrok. Hun zoon, die als jour nalist in dienst is van het Engelstalige dagblad „The Star" in Johannesburg, wilde graag wat van de wereld buiten het zwarte werelddeel zien en vloog naar Europa. Liftend trok hij door Frankrijk, Duitsland, Denemarken, Bel gië en Engeland. Op Texel logeert hij bij zijn grootmoeder, mevrouw C. Dijt in de Warmoesstraat te Den Burg. Desge vraagd verklaarde Hans, dat Holland hem enorm meeviel. Natuurlijk is het in vergelijking met het dunbevolkte, uitgestrekte Zuid-Afrikaanse land klein, maar toch lang niet zo bekrompen als hij zich altijd had voorgesteld. Ook in Nederland is welvaart en vooruitgang duidelijk te bespeuren. Dat Hans toch niet graag in Holland zou wonen, zit hem in het klimaat. Onze bijzonder goede zomer van 1964 ten spijt, wil hij te zijner tijd weer graag naar zijn zon nige geboorteland terug. Dat zal nog even duren, want de ondernemende emigrantenzoon zal eerst nog een jaar tje in Canada gaan werken. Eind sep tember vertrekt hij. Zijn 70-jarige grootmoeder heeft inmiddels besloten haar dochter, schoonzoon en kleinkinde ren in Krugersdorp op te zoeken. Zij vertrekt op 1 december van dit jaar. Op het moment, dat ik dit stukje schrijf, is de hemel bewolkt en waait er een vrij gure wind. Voor mijn gevoel is dit voor Texel een opvallend natuur verschijnsel, tenminste dit jaar, want we hebben een mooie zomer gehad, na een fraaie lente. Haast elke dag zon, vaak windstille dagen. Het was heerlijk aan het strand en in de duinen Tijdens een week, die ik op zee doorbracht, was de waterspiegel nagenoeg zonder rim pel. Nee, we hebben met te klagen, zoals andere jaren vaak. En het aantal gasten heeft dan ook alle records gebroken. Maar ja, nu kondigt de herfst zich toch duidelijk aan. De avonden worden al lang, het wordt killer en het wordt ook stiller op de wegen en in de straten van ons eiland. Zó is nu eenmaal de onvermijdelijke wisseling der seizoenen. Niets is hier op aarde blijvend, alles hoe schoon ook vergaat en verdwijnt. Niet alleen in de natuur, maar ook in het leven van een mens. Uit de oorlogstijd herinner ik mij nog een Duits liedje met de regels: het gaat allemaal voorbij. Maar twee die van elkaar houden, die blijven elkaar trouw! Gelukkig is dat zo. Ik zou u echter op iets willen wijzen, dat nog vaster is en belangrijker, nl. de trouw en de liefde van God! Ook in hel leven van een mens is er de sterke wis seling en verandering. De jeugdjaren zijn zó voorbij en maar al te spoedig bloeien ook in dat opzicht de laatste rozen. De kracht van het leven vervliegt en we staan zó maar voor de herfst van ons aardse bestaan, waarin de bla deren vergelen en afvallen En juist in deze tijd van het jaar, met de r weer in de maand, worden we daar sterk aan herinnerd. Maar de zon van Gods liefde blijft schijnen. Want die is niet afhan kelijk van wolken en seizoenen en leef tijden en jaren. Die wordt ontstoken aan het kruis van Christus, de Verlos ser. Hopelijk leeft u in deze warmte en in deze stralen. Zoekt u ze anders op! Dan blijft het, ook voor u, zomer. Dan gaat het aan op een eeuwige zomer op een nieuwe aarde, waar geen herfst meer zal voorkomen. Wat zal dat heer lijk zijn! P. U. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 2 tot 9 september 1964 Geboren; August, zv. Hendrik van der Wal en Pierkjen Jorritsma; Adrianus Cornelis Wilhelmus, zv. Willem Johan van Heerwaarden en Anna Elisabeth Wilhelmina Groen; Erik, zv. Jacobus Izaalc Boon en Trijntje Alida Johanna van den Berg; Tetje Elisabeth, dv. Aalzen de Haan en Aukje Nouta; Monique Jeanette Catharina, dv. Hen drik Adolf Vermetten en Catharina Jacoba van Gulik; Petrus Wilhelmus Jacobus, zv. Frederik Jacobus Halsema en Catharina Johanna Maas; Petranella, dv. Wilhelmus Oetelmans en Marie Eli sabeth Brinkbok; Arend Jan, zv. Johan Saalmink en Trijntje Eelman; Huibert Cornelis, zv. Klaas Modder en Cornelia Marianna Lipjes; Jean-Pierre Clement, zv. Michel Tégon en Thérèse Eugénie Guépratte. Ondertrouwd: Herman Pieter de Boer en Grietje Beijert; Dirk Jacob Maas en Johanna Clasina Maria van Leeuwen, Cornelis Johannes Ran en Dieuwertje Trijntje Dam; Aris Jan Eelman en Jo hanna Jurrina Kamminga. Overleden: Jan Vlas, oud 87 jaar; Jannetje de Wijn, oud 77 jaar; Klaas Bonne, oud 74 jaar.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1