Cjroen ^wartsjexels in het hart., Alléén voor (rijke) Duitsers betaalbaar Vakantie op Kur-inselNordemey Den Hoorn's feest geslaagd De Duitse Waddeneilanden Succesvol evenement al 150 jaar VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1964 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7896 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooft Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, VVilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschftnt dinsdags eu vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart, -f 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Korte aardrijkskundeles: Oip onze lagere scholen leren de kinderen de namen van de zes Nederlandse Waddeneilanden feilloos uit het hoofd. Maar van de Duitse waddeneilanden, de zeven Oostfriese eilanden, welen we hoogstens Borkum te noemen, dat ten noorden van de provincie Groningen ligt en op de meeste kaarten van ons land nog juist staat afgebeeld. Het complete rijtje luidt: Borkum, Juist, Nor- derney, Baltrum, Langeoog. Spie keroog en Wangerooge. De eilan den vertonen veel overeenkom sten met de Nederlandse wadden eilanden en het is begrijpelijk, dat ze als recreatiemogelijkheid voor het dichtbevolkte Duitsland van grote betekenis zijn. Interes santer nog dan de overeenkom sten zijn de opmerkelijke ver schillen met de Nederlandse eilanden. Doordat de Duitse eilanden veel eerder dan de onze als vakantieverblijven zijn ont dekt en het toerisme in Duits land op een heel andere wijze is georganiseerd, is het 'boeiend als Texelaar een bezoek aan deze eilanden te brengen. Uw redak- teur heeft de vorige week een kijkje genomen op Juist, Norder- ney en Baltrum en zijn indrukken in bijgaand artikel neergelegd. Ter informatie en vergelijking geven wij van de Oostfriese eilan den de belangrijkste gegevens. Burkum telt 5200 inwoners en heeft een oppervlakte van 35 km2, 5700 logeerbedden. Bootver binding vanaf Emden (41/a uur varen). Juist werd in het recente verleden bekend door de aard gasbel, die in de nabijheid werd aangeboord. Het eiland is lang gerekt en zeer smal, oppervlakte 16,81 km2, 1800 inwoners, 5061 logeerbedden. Bootverbinding vanaf Norddeich (l'/s uur varen). Nordemey telt 7500 inwoners en is 25,6 km2 groot. 8900 logeer bedden. Te bereiken in één uur tijd vanaf Norddeich. Baltrum is met zijn oppervlakte van slechts 12 km2 het één na kleinste van de zeven. Niettemin telt het 450 inwoners en 2200 logeerbedden. Het is in twee uur vanaf Nord deich te bereiken. Langeoog is 19 km2 groot, telt 2400 inwoners en een even groot aantal logeerbed den. Per schip is het in minder dan één uur vanaf Bensersiel te bereiken. Spiekcroog meet 14,1 km2, telt 824 inwoners en 1170 logeerbedden. In drie kwartier te bereiken van Neuharlingersiel. De kleinste van de groep is Wan gerooge met een oppervlakte van 9 km2 (kleiner dan Rottum), 1600 inwoners en 3350 logeerbedden. VOORBIJ Dat het seizoen werke lijk voorbij is, kon men de afgelopen week op het strand zien Met man en macht was men bezig de strandhuisjes weg te halen. Voor het eerst op een bijzondere manier: De huisjes werden in hun geheel opgetakeld, op een auto gehesen en naar elders vervoerd. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van tot en met 16 september 1964 Geboren Willebrordus Jacobus, zv. Hendrik van Heerwaarden en Maria Klippel; Immy Janny Inge, dv. Igna tius Plaatsman en Meinsje Brak: Ivonne. dv. Jacobus Zegers en Grietje Lena Zijm; Niels Peter, zv Anton Arend Broekman en Aaltje Edelenbos; Eveline, dv. Gerhard Oehlen en Sietske Combe Ondertrouwd: André Frans Reitsma en Hendrina Catharina Bakker. Overlijden: Jan Witte, oud 82 jaar; Johanna Sara Dorlijn, oud 82 jaar, echtgenote van A. van Wijk; Elisabeth Stark, oud 82 jaar, weduwe van H. K. W. Verstegen „DE VRIENDENKRING" DEN HOORN De toneelvereniging ..De Vriendenkring" belegt op maan dagavond 21 september om 8 uur haar jaarlijkse ledenvergadering in „Loods manswelvaren". BEJAARDENSOCIËTEIT DEN HOORN Dinsdag 22 septem ber wordt het seizoen van de bejaar- densoos geopend. Oude en nieuwe leden zijn 's middags om half drie van harte welkom in het dorpshuis „De Waldhoorn". Zo hebben wij het weer gehad, Vakantie is voorbij Al is 't vandaaq veel warmer nog Dan dat het was in mei. Maar als u straks dit rijmpje leest, Is 't mooqlijk omqekeerd, Omdat de Bilt, die rare kwast, Zijn streken nooit verleerd. Maar hoe het zij, de zomertijd Was dit jaar lanq niet qek, Dat zaq men bij ons ook wel aan De vreemdelinqentrek. Ons eiland was weer overvol Van bromknalpotqeluid En ook de auto's zwermden weer Over ons eiland uit. Dank zij ons TESO-vlaqqeschip, De prachtiqe Marsdiep, Kwam het in hoofdzaak dat de zaak Steeds zo qesmeerd verliep Maar nu keert zoetjesaan de rust Teruq, al zijn er nog. Die nog wat blijven sudderen, Dat heeft men jaarlijks toch. Als straks de zon nóg sneller zinkt, De avond vroeger daalt. Dan wordt ook over dit seizoen Het scherm weer neerqehaald. Dan keert de rust ook weer teruq Voor onze middenstand, Die daq en nacht schier was in touw Voor onze koninq klant. Enfin, die rust duurt niet zo lanq. Al klinkt dat wel wat dwaas. Maar eer ge toe kijkt is zij al In touw voor Sinterklaas. Huib de Rijmelaar. Waarom komen zoveel Duitsers naar Texel en de andere Nederlandse waddeneilanden, terwijl zij zelf over zeven voortreffelijk geoutilleerde eilan den beschikken? Het antwoord op deze vraag kregen we lang voordat we vorige week enkele dagen op de Duitse eilanden doorbrachten: De Oost friese eilanden zijn gedurende het hele seizoen, en zelfs nog een respecta bel aantal weken ervoor en erna, stampvol. Dat werd duidelijk bij een telefoongesprek met het verkeersbureau van Nordemey, eind augustus. Er was geen kamer vrij en zelfs het kampeerterrein was vol. Op de andere eilanden was het precies hetzelfde. Het enige wat men ons kon aanraden was het een weekje later nog eens te próberen. De drukste tijd zou dan teii einde zijn en de kans op een simpele 1-persoons kamer iets gestegen. Het tweede telefoongesprek bleek evenwel ook vruchteloos. Eerst tegen half september zou het ons lukken voor enkele dagen de gang van zaken op de Duitse kuureilanden gade te slaan. En toen wisten we ook al spoedig de tweede belangrijke reden waarom het aantal Duitsers in de Nederlandse kustgebieden elk jaar sterk toeneemt: een vakantie op de Duitse eilanden is peperduur. Het betalen op flinke schaal begint al in het plaatsje Norddeich aan de oeriSTIie OCStaat QX Oostfriese kust, vanwaar in het zomer seizoen de boten van de A. G Reederei Norden-jFrisia om de anderhalf uur naar Nordemey vertrekken. Ook om naar Juist en Baltrum te gaan, moet men in Norddeich aan boord stappen. Het havenplein van Norddeich doet sterk aan dat van Den Helder denken, echter met een belangrijk verschil: er is een fraai wachtlokaal, dat de Rederij Norden Frisia er heeft laten bouwen. Het gebouwtje is uit beton en tegeltjes opgetrokken. Het is er bijzonder gezel lig verblijven in een grote, in oude Oostfriese stijl, ingerichte gelagkamer, die in verband met het af en toe over stromen van het havenplein op een hogere verdieping is gelegen. Beneden kan men aan een lange rij loketten slechtste weer vele gasten langs de strandpromenade van Norderney zien wandelen om al deze heilzame invloe den te ondergaan. Met veel nadruk wordt er in de fol dertjes ook op gewezen, dat het effekt van deze invloeden het grootst is in het voorjaar, de herfst en vooral de winter. Dat men dit beweert om in de eerste plaats het seizoen te verlengen, is maar een veronderstelling van ons. Succes met deze reclame heeft men wel. Het seizoen op Norderney duurt er tot diep in de herfst, We konden het zelf zien, want wij waren immers op het eiland op hei moment dat het sei zoen op Texel duidelijk ten einde liep. Een zeer belangrijk verschil met ons eiland is dat men zich op Norderney ook bij slecht weer en in de winter uit stekend kan amuseren. Bijna dagelijks worden in de zaal van het grote Kur- haus, in het centrum van de stad Nor derney concerten gegevens, die dan ook kurconcerten worden genoemd. Op re gelmatige tijden worden dansconcour- vervoersbiljetten kopen. Een retourtje Norderney, dat vier dagen geldig is, kostte ons DM 8.niet zo heel weinig dus. Een vader, die met zijn vrouw en drie kinderen een paar dagen op Nor derney wilde doorbrengen, zagen we DM 40,neertellen.... Onze auto, waarmee we de vrij omslachtige rit via Afsluitdijk. Leeuwarden, Gronin gen, Emden hadden gemaakt, wilde we ook graag meenemen. We zagen er vanaf na het horen van de kosten daarvan: DM 50,(enkele reis). In aanmerking nemende dat de vijf sche pen van Norden-Frisia meer dan zeven jaar oud zijn, de meesten zijn zélfs heel veel ouder, mag worden aangeno men dat de rederij een welvarende on derneming is, die waarschijnlijk be- .langrij'k grotere winsten afwerpt dan onze TESO. De boten zijn niet groot. De grootste is nog iets kleiner dan onze Dageraad. Drie van de vijf schepen zijn ouderwetse stomers, die sterk doen denken aan onze oude „Marsdiep". Voor het autovervoer is er een speciaal vaartuig, dat de wagens met een soort koplading aan boord neemt. Het ver- voerstarief is afhankelijk van de lengte. Voor een Volkswagen betaalt men DM 40,voor de grootste personenauto's DM 70,tot 80.Het is begrijpelijk, dat de automobilisten hun wagens lie ver in Norddeich laten. Vooral ook om dat het eiland Norderney klem is en een zeer beperkt wegennet heeft. Ten behoeve van de duizenden auto's, die aldus in Norddeich achterblijven, zijn kolossale garages gebouwd door de rederij Norden-Frisia. Voor twee mark per dag kan men er zijn wagen stallen. In de foldertjes van Norderney wordt het meenemen van de wagen dan ook dringend afgeraden. In het belang van de rust van geest en lichaam, zoals het er staat. Overigens wordt de hele va kantie op Norderney gepropageerd in het belang van de gezondheid. Veel meer dan bij ons gaat men in de eerste plaats naar de eilanden ter voorkoming en genezing van alle mogelijke ziekten. De Oostfriese waddeneilanden zijn echte ,,kuur"-eilanden. Bij herhaling wordt in het propagandamateriaal ver telt dat de wetenschap heeft vastge steld, dat de zeelucht op Norderney een uiterst klein aantal stofkernen en ziek tekiemen per kubieke centimeter bevat en dat deze lucht, mede door het ge halte aan chemische bestanddelen ge neeskracht bezit. De Duitser, die het grootste deel van het jaar in de smo- kige industriecentra zit opgesloten, ge looft dit graag en trekt naar dit heil brengende gebied. Diep inhalerend loopt hij langs de branding, zich voort durend bewust van het feit, dat de na tuurlijke chemicaliën van de zeelucht 'zijn asthma, verkoudheid en huidaan doeningen genezen, terwijl zijn spijs vertering en bloedcirculatie wordt ge- stimuleert. Men kan daarom ook bij het DEN HOORN Twee daqen lanq heeft Den Hoorn in het teken qestaan van de 2-jaarlijkse volksfeesten. Dins- daq 15 en woensdaq 16 september hebben jonq en oud zich met allerlei soorten spelen in en om het dorp ver maakt. Vooral de jeuqd heeft met bij zonder veel animo aan de festiviteiten deelqenomen. Politieke oorsprong Een bekend inwoner van Den Hoorn, de heer J. Duinker (70) vertelde ons de Ook het drinken van zeewater wordt op Norderney intensief gedaan. In een speciaal gebouw kan men de mensen aan tafeltjes zien zitten, gezellig ach ter hun glazen zeewaterVeel be langstelling is er ook voor het Finse Saunabad op Norderney. Het is naar de maatstaven van de Oostfriese wad deneilanden dan ook niet duur: DM 4,Bijzonder gunstig moet ook de uitwerking zijn van een ligkuur in een speciale hal aan het strand. Het kost DM 1,per uur. Voor ieder uur meer: DM 0,50. (Wordt vervolgd) Aankomst op Norderney. Voor het vervoer van baqaqe dienen paard en wagen. geschiedenis van de Hoornder volks feesten Oorspronkelijk werd er feest gevierd op de verjaardag van de ko ningin. Dat was op 2 augustus, ten tijde van koningin Emma en later op 31 augustus, toen koningin Wilhelmina regeerde. Ruim veertig jaar geleden is het eigenlijke volksfeest, zoals we dat nu kennen ontstaan. Het grappige is dat de politiek van die dagen er een belangrijke rol in speelde. Het was de gewoonte org d.m.v. een collecte vol-, doende geld bijeen te krijgen om het koninginnefeest te organiseren en iedereen voldeed zijn bijdrage zonder mankeren Maar ten tijde van het op komend socialisme waren er mensen, die weigerden om voor een dergelijk feest geld te geven. Mede door tijd gebrek in de maand augustus wegens omschakeling van veeteelt naar land bouw, en door de politieke moeilijkhe den, heeft men het feest een andere naam gegeven en verplaatst naar mid den september. Zo ontstond het Hoorn der feest, dat al jaren achtereen op de zelfde wijze wordt georganiseerd. De eerste dag Ondanks de harde wind is de eerste dag in alle opzichten een succes ge worden 's Morgens om 9 uur klonken de vrolijke klanken van het fanfare korps o.l.v. de heer Kuik vanaf de kerktoren. Een half uur later mar cheerde het korps door het do^p, ge volgd door een groep kinderen met prachtige versierde wagens, en allerlei andere voorstellingen. Voor de jury en de feestcommissie lag hier een moei lijke taak om de prijzen toe te kennen. De uitslag was: Paren: 1. molen; 2. melktijd; 3. poppen. Enkelingen: 1. kabouter; 2. autoped, 3. paardekop. Groepen: 1 Beatles, 2. kleuters; 3. huifkar. Een bijzondere vermelding verdiend de fraaie molen van de heer Kalis. De uitslagen van de spelen zijn; Sprictlopcn; 1. P. Commandeur; 2. H. van Heerwaarden; 3. P. Zijm Szn. Tij dens deze hinderniswedstrijd kwam P. Zijm Szn. in de kolk terecht toen een legger onder de „spriet" onverwachts brak. Dit tot groot vermaak van de toeschouwers. (Zie vervolg pagina 2) Het wachtlokaal op het haventerrein van Norddeich. Zoiets in Den Helder? sen gegeven en verkiezingen gehouden, waarbij een miss of mister Noordzee wordt aangewezen Een enorme trek pleister op Norderney is het grote overdekte zeewaterzwembad. Het water van dit uiterst fraai aangelegde bad is verwarmd tot 23 graden. Een ingenieu ze inrichting zorgt ervoor, dat in het water een onstuimige golfslag wordt opgewekt, waardoor een echte branding ontstaat. We zouden niet op een kur- insel zijn als ook dit zwembad niet een taak had bij het instandhouden van de gezondheid De ruimte rond het bad werkt als een „inhalatorium". De toe schouwers en zwemmers ademen voort durend de warme zeedamp in, waar door talrijke lichaamsfuncties worden gestimuleerd. Het inhaleren van zee waterdamp kan men ook individueel ondergaan in een 9peciale inrichting, die in hetzelfde zwembadgebouw is ondergebracht. De patiënten, die voor deze behandeling DM 2,75 betalen, zitten ieder met het gezicht tegen een ingewikkeld metalen apparaat gedrukt, waarin zeewaterdamp wordt opgewekt. Desgewenst kan men aansluitend aan de behandeling een neusdouche nemen, eveneens voor DM 2,75. Maar er zijn nog tal van andere nuttige kurbehan- delingen mogelijk. Zo kan men een warm zeewaterbad nemen voor DM 4,en een modderbad voor DM 5,50. Natuurlijk kruipt men voor een mod derbad op Norderney niet in gewone modder, maar in Waddenslib. In de foldertjes kan men lezen, dat het slib veel belangrijke zouten bevat, die er in de miljoenen jaren op de zeebodem in zijn afgezet Omdat de modder boven dien warmteïsolerend is, is deze be handeling het aangewezen middel voor rheumapatiënten.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1