De vierde dag In komend jaar weer veel Veilig Verkeersactiviteiten BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF iHAARDOLIE PK_, Duits leren? J. C. RAB N.V. De afdeling Texel van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft zich woens dagavond in vergadering beraden over de activiteiten in de komende winter maanden. Het belangrijkst zijn onge twijfeld de verkeerscursussen, waarvan men er twee wil houden. Een keuze zal worden gemaakt tussen De Waal, Eierland en Den Hoorn. Om een cursus in een dorp te kunnen houden, moeten zich tenminste veertig deelnemers mel den. Men verwacht dat het vereiste aantal cursisten te De Waal kan worden bereikt, omdat ook belangstellenden uit Den Burg naar dit dorp zullen komen. De cursus zal worden gehouden in het dorpshuis „De Wielewaal". De cursus wordt in de maanden november en de cember gehouden en zal voor Kerstmis worden beëindigd. Eierland of Den Hoorn volgt na 7 januari 1965. De les sen zullen weer op de ^bekende prettige wijze worden gegeven door een team bestaande uit adjudant J. Gulmans, op perwachtmeester W. F. Stomp en de heer Donia. In tegenstelling tot de afgelopen win ter zullen het komend seizoen geen con tactavonden worden belegd. Wel wordt overwogen om het programma van be staande verenigingsavonden aan te vullen met een korte voordracht over het onderwerp verkeer. Aangezien in de afgelopen maanden bewezen is dat ook de ouderen op de hoogte dienen te zijn van de verkeersregels, is men voor nemens deze voordrachten ook in de rusthuizen en eventueel tijdens de so ciëteiten te houden Vast staat dat weer een veilig ver- keerspuzzelrit zal worden gehouden, weer in samenwerking met de MAB- club Texel. Burgemeester C. de Koning heeft persoonlijk een wisselbeker be schikbaar gesteld. De beker wordt defi nitief bezit van de winnaar als hij drie keer wordt gewonnen of twee maal achter elkaar. Getracht zal worden de Shell ver keersschool weer naar Den Burg te krijgen. Gebleken is dat het practisch verkeersonderricht aan deze school van zeer grote betekenis is. Duidelijk bleek dit uit de gunstige resultaten van de practische verkeersexamens van de lagere scholen. Er werden liefst drie cursussen ge geven, waarvoor zeer grote belangstel ling bestond. Minder bezoek trokken de contactavonden, waarvan er acht wer den gehouden. Aan de veilig-verkeers- puzzelrit, die in het kader van de stads feesten werd gehouden, namen zestig personen deel. Ook op de andere activiteiten in het afgelopen jaar kan het bestuur met veel voldoening terugzien. Er werden liefst drie cursussen gegeven, waarvoor grote belangstelling bestond. Minder bezoek trokken de contactavonden in de verschillende dorpen, waarvan er totaal acht werden gehouden. In de woensdagavond gehouden ver gadering werden voor Den Burg twee contactpersonen benoemd. Het zijn de heren I. de Boer en K. Stoepker. Het aantal leden van de afdeling werd in het afgelopen jaar met twee honderd vergroot. Op dit ogenblik zijn 943 Texelaars lid van Veilig Verkeer. Leden van de afdeling betalen per jaar ƒ1,20 en ontvangen iedere twee maan den het blad „Wegwijs". Voor het veilig verkeerswerk is het zeer belangrijk, dat zoveel mogelijk personen lid zijn. Het komende jaar wil men in ieder geval de duizend passeren. De aandacht van de automobilisten wordt voorts gevestigd op de mogelijk heid om hun wagen een veiligheidsin spectie te laten ondergaan. De inspectie wordt op Texel uitgevoerd door de fa. J. Kaczor, J Reij en Dros' Autocentrale. Als de wagen aan de eisen voldoet, wordt op de voorruit een vignet ge plakt dat een half jaar, tot de volgende inspectie, geldig blijft. De automobilist ontvangt een logboek en een inspectie rapport Tot op heden wordt door de Texelaars van deze weinig kostende en eenvoudige mogelijkheid om de wagen op veiligheid te beproeven, slechts wei nig gebruik gemaakt. JUDO IN OOSTEREND? OOSTEREND Bij voldoende deel name wil Gymnastiekvereniging Oos terend beginnen met een afdeling Judo, zowel voor jongens als voor meisjes in de leeftijd van 6 tot en met 13 jaar. Bij de bestuursleden kan men zijn kinderen opgeven. Is er voldoende deelname, zo dat men twee lesgroepen kan vormen, dan zal de vrouwelijke Judoka, mej. Glasberger, deze jongens en meisjes lesgeven in deze gezonde en sportieve sport, die men ook voor zelfverdediging benutten kan. DOKTER BOSWIJK 75 JAAR 83. We weten allemaal natuurlijk wel, dat een compagnie bergjagers, gesteund door lanks en artillerie, zich op dat ogenblik krijgshaftig voortbewoog in de richting van Campanella. De emi nente kapitein Vittorio Cacalobbo ging daarbij immers voorop. Welnu. Toen deze strijdbare figuur het verwoeste station van Campanella naderde, ver mocht hij maar één conclusie te trek ken uit de aangerichte ravage. „Asje blieft! Wat heb ik gezegd? Oorlog!" riep hij uit. Toen wendde hij zich om naar de achter hem marcherende man schappen en op klankvolle commando- toon brulde hij: „Omsingelen in tirail leurlinie met geweren in alarmstelling! Dubbele looppas! Voorwaarts, maérrsjj! En daar gingen die soldaten al. Snel en bekwaam trokken zij een cordon om het stationsgebouwtje en ze wisten daarbij zó goed dekking te zoeken, dat geen vijand ze meer had kunnen waar nemen al had hij ook 'n jaar naar ze gezocht. Kapitein Vittorio Cacalobbo had in tussen zijn verrekijker voor zijn ogen gebracht. En wat zag hij daar tot zijn grote schrik? Voor zijn krijgsmansoog ontrolde zich het beeld van een drietal vuile kerels, die met besmeurde gezich ten onder het puin vandaan kropen. Tjawi) weten natuurlijk wel dat het slechts Snorremans en Blokjas wa- FEU1LLETON door H van Omine 37 De rechercheur glimlachte „Me vrouw, er is een advokaat aan u ver loren gegaan. Goed, ik zal dit met de inspecteur overleggen Hij is niet on welwillend" „Belt u me dan morgenvroeg even op, wilt u? Dan kom ik hem zelf opha len en breng hem bij zijn ouders thuis In Heerenveen. En dan zal ik er voor zorgen, dat er een extra oogje op hem gevestigd blijft" De volgende morgen huurde Akke opnieuw een auto, reed ermee naar het politiebureau en moest eerst nog een paar verklaringen tekenen» voordat ze de jongeman mocht meenemen. Er wa ren nu geen termen meer aanwezig, om hem voor te geleiden bij de officier, maar de vervolging ging wel door. Daar hoorde hij te zijner tijd meer van. Akke dacht; Wie dan leeft, dan zorgt. Even later kwam Jan van der Spoel uit zijn cel, netjes geschoren en aange kleed. De rechercheur hield nog een korte boetpredikatie. „Je mag mevrouw Schaarsma wel zeer dankbaar zijn, dat ze haar aanklacht heeft willen intrek ken, jongeman. Want wat jij gedaan hebt, gaat toch wel alle perken van fatsoen en moraal te buiten, vind je zelf ook niet? Het loopt nu misschien nog met een sisser voor je af, maar haal nooit meer zulke stomme dingen in je hoofd, want dan bergen we je een behoorlijke poos op, daar kun je be slist op rekenen" „Het zal me nooit meer gebeuren, meneer, echt niet. Ik heb er ontzettend veel spijt van". „Dat is tenminste een goed ding. Je gaat met mevrouw Schaarsma mee, want die zal je naar huis brengen. Hier willen wij je nooit meer zien, gesnapt?" De jongeman knikte heftig. „Echt waar, meneer ik zal.. Maar de re chercheur wuifde met de hand. „Oké, oké. Je kunt nu gaan". Toen de auto de stad uitreed en de plek passeerde, waar de zogenaamde aanranding had plaatsgevonden, ver borg de jongen zijn gezicht in de han den en begon te huilen. De reaktie, dacht Akke. En hij schaamt zich wer kelijk. Deze jongen is niet slecht. Het zou een ramp voor hem geweest zijn, als ze hem naar de gevangenis hadden gebracht. Na een poosje klopte Akke hem op de schouders. „Zo, dat lucht wel een beetje op, he, Tja. je hebt nu eens goed kennis gemaakt met de ernst van het leven. Als je je op gevaarlijke zijpaden begeeft, dan pakt men je in je kraag dat heb je zelf ondervonden. Het is nu nog goed afgelopen. Zo, wij praten er niet meer over Hier, steek een siga ret op. Je vrijheid is toch maar alles, hè?" Hij knikte zwijgend, accepteerde de sigaret en begon gretig te roken. Na een poosje vroeg ze: „Waar studeerde je voor?" „Rechten. Vader wil het, maar ik voel er niets voor En ik ken niets". „Daar zal wel een mouw aan te pas sen zijn. Werk is er gelukkig vol doende". In Heerenveen was het weerzien ont roerend. Vader van der Spoel had in stilte al een zedepreek klaar, maar toen hij zijn jongste zoon eenmaal gezien had, vergat hij alles en sloeg zwijgend zijn armen om de opnieuw snikkende jongen heen. Akke stond het toneeltje op een af stand te bekijken en was nu dubbel dankbaar, dat ze een verdere opsluiting had kunnen voorkomen Eén moment was ze jaloers op dit ontroerend ta- freel. Hier woonden mensen, die veel van elkaar hielden. Hier m huis zou wel een prettige sfeer heersen en hier was tenminste een man. Zij had alleen maar mem, om mee om te gaan en te praten. Natuurlijk, ze zou mem voor geen geld van de wereld willen missen, maar toch.hoe vaak verveelde ze zich met? Ik moet een bezigheid zoeken, dacht ze. Ik héb veel te weinig te doen. Waar om vraagt nooit iemand in de stad mij ergens mee te helpen? In een of ander comité? Waarom laat iedereen me links liggen9 Waarom moeten ze me niet in BoUega? Vader van der Spoel kwam op haar af en Akke zag, dat hij zich met moeite goed hield. Hij greep haar hand en drukte die zo stevig, dat Akke de tan den op elkaar moest klemmen om niet te schreeuwen van pijn. „Mevrouw, voor wat u voor onze zoon gedaan hebt, na alles, wat er gebeurd is. hartelijk dank. Ik weet, dat dit erg armzalig klinkt, want er zijn geen woorden genoeg te vinden Akke lachte en trok haar hand vrij. „Kom, kom, meneer, zoveel betekent dit toch niet?" „Mevrouw, dit betekent voor ons, als ouders, heel veel. Ontzettend veel. Wij staan voor altijd bij u in de schuld. Als ik iets voor u kan doen, moet u het maar zeggen Ik zou u graag iets willen vergelden" „Meneer van der Spoel, ik heb me zoëven verwarmd aan het hartelijk wel kom, dat u uw zoon hebt bereid. Dit alleen al is een grote voldoening voor me". Dokter Boswijk is 11 september 75 jaar geworden. Voor de meeste Texe laars is dokter Boswijk zeker geen on bekende; hij heeft eenendertig jaar als praktizerend arts op ons eiland doorge bracht. Op 7 september 1919 volgde hij dokter Wagemaker in diens functie op en het was eerst 1950 toen hij Texel ging verlaten. Hoe gezien dokter Bos wijk op Texel was, blijkt wel de wijze waarop hij in 1944, ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambtsjublieum, werd ge huldigd Hij werd toen verrast met een kleine honderd bloemstukken en ontel bare felicitaties van dankbare patiën ten. Dokter Boswijk woont nu in Amstel veen, waar hij sinds enige tijd werk zaam is als gemeentearts en controle rend geneesheer. Enige tijd geleden was dokter Boswijk op ons eiland. Hij was bijzonder getroffen door de sympa thieke reacties van zijn oud-patiënten, die hem beslist niet vergeten waren. ST. JEROEN HOUDT SHOWDAG Zondag houden de verkenners van de Sint Jeroengroep een showdag in en om de „Paardenstal". Alle kampeer- tenten worden op het veldje naast het troephuis opgebouwd. De jongens geven een demonstratie van alle mogelijke kampwerkzaamheden. Van het laatst gehouden kamp zijn er foto's te bezich tigen. Belangstellenden zijn van harte welkom van half twaalf tot drie uur. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Maandag 28 september Den Burg, Landbouwhuishoudschool, 8 uur, Opening Vormingsinstituut voor meisjes. Dinsdag 29 september Den Burg, „De Graaf', postzcgelruilbeurs. Zondag 4 oktober De Waal, bejaardenrit OOSTERENDER GYMVERENIGING STEEDS ACTIEF OOSTEREND Er is weer een ge diplomeerd gymleider op Texel, waar van de Oosterender gym ook profiteert. Het is nu weer mogelijk om begin okto ber met de oefenavonden te beginnen. Nu kunnen de huisvrouwen, die nood gedwongen vakantie kregen, weer on der deskundige leiding oefenen en wel donderdagavonds half 8. Ook de drie jeugdgroepen van 6 tot en met 12 jaar komen weer onder deskundige leiding. De gymnastiekvereniging Oosterend, die steeds het goede beoogt, is weer in zijn element met deze gymleraar, die dan ook van harte welkom is. Nieuwe leden kunnen in alle groepen geplaatst worden. Enige weken geleden is de trampoline in gebruik genomen. Ook hiervoor is veel enthousiasme. Wil men nog meer weten, de be stuursleden geven graag iedere ge wenste inlichting. S.V COCKSDORP Wegens ziekte van mej. Keijser gaat de gym zaterdag niet door. REÜNIE ZEEVAARTSCHOOL Door onvoorziene omstandigheden gaat de derde reünie van oud-leerlin gen van de zeevaartschool niet door. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 27 september 1964 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Frocntjcs, H Avondmaal 19.30 uur ds Frocntjes, jeugddienst De Cocksdorp 10 uur Eerw. beer J. de Vries Heemstede Den Hoorn 10 uur ds. Oskamp, H. Doop De Koog 19.30 uur Eerw. heer J. de Vries Extra collecte „De Macht van het Kleine" De Waal 9.30 uur ds. Waardenburg Oosterend 10 uur ds. Beerthuis, H Avondmaal maandcollecte kerkvoogdij 19.30 uur ds. Beerthuis, jeugddienst Oudeschild 11 uur ds. Waardenburg maandcollecte kerkvoogdij GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 uur ds. Koeman, Kolhom 3 uur ds. Van Leeuwen Oosterend 10 uur ds. Van Leeuwen 3 uur ds. Koeman GEREF KERK (Vrijgemaakt) Dorpshuis. Burgwal 26 Den Burg 10.00 en 15.30 uur dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. Koopmans De Koog 11.15 uur ds. Koopmans Den Hoorn 19.30 uur ds. Koopmans ren die Karei Kleuntjes onder de rom mel vandaan trokken. Maar de brave Cacalobbo was zó nerveus, dat hij een paar verbogen stalen platen voor de pantsering van een veldkanon aanzag. Een stuk pijp meende hij loop te zijn en dit angstige beeld werd nog gecom pleteerd door een treinwiel, dat er toe vallig tegenaan lag. „Een kkanon kreunde Vittorio. „B.barba ren in verm. momming. Ze hébben hun g..gezichten bestreken met in- vasie-make-up" En toen dacht de dappere Vittorio diep na over wat hem nu te doen stond Ook het kleine vrouwtje kwam naar Akke en greep haar hand. Terwijl er een traan op viel, zei ze: „Mevrouw, dit zullen we nooit vergeten. Dat hij weer thuis is.ik ben toch zo dankbaar. „Maar, mevrouw, u maakt me ver legen. „Gaat u gauw zitten, mevrouw, dan laat ik een heerlijk kopje koffie bren gen. En mijn man heeft voor gebakjes gezorgd. o, dat hij weer thuis is. ik kan het haast niet geloven, dat hij weer hier is. Van der Spoel zei: „Ik moet eerst Lena even bellen, die zit toch zo in spanning Ze zal dol gelukkig zijn, dat die deugniet weer vrij is Mevrouw van der Spoel verduide lijkte: „Lena is mijn oudste dochter. Ze woont in Leeuwarden. U hebt al kennis met haar gemaakt, niet? Jan is altijd haar lievelingsbroer geweest. Ach ja, we houden allemaal veel van elkaar en misschien hebben we Jan, als jongste, wel eens te veel verwend. De andere kinderen weten gelukkig nog niets. -■;* .'-£: -, vf'H Ook Akke moest aan de telefoon ko men. want Lena stond er op. „Met mevrouw Schaarsma". „Mevrouw, heel hartelijk bedankt, dat u dit alles voor Jan hebt willen doen. Ik heb er vannacht niet van kun nen slapen. En als u weer eens in Leeu warden komt, dan wipt u toch weer eens bij mij aan, niet? Ons huis staat altijd voor u open. hoor? Doet u het?" „Ik beloof het u, mevrouw". „Zegt u maar Lena, hoor. En mag ik u eens bezoeken in Bollega? Mijn man is bij het spoor en ik hoef dus niet zo veel te betalen". „Altijd welkom, Lena. En ik heet Akke". „Ik kom spoedig eens verder met je kennis maken, Akke, tot ziens". Na de koffie wilde Akke vertrekken, maar daar kwam niets van in. Het echt paar Van der Spoel stond er op. dat Akke bleef eten, en toen ze verklaarde, dat ze beneden een huurauto had staan, zei de heer der huizes: „Dan zal ik die betalen en naar Bollega terugsturen, mevrouw. Ik breng u wel met mijn wa gen. Dat zal me een grote eer zijn". En omdat Akke deze hartelijke men sen niet wilde teleurstellen, stemde ze toe. Temeer, omdat ze graag nog een poosje wilde blijven. Na het eten kwam de ernst. Akke zei: „Het is natuurlijk niet mijn zaak en eigenlijk mag ik me er niet mee be moeien, meneer van der Spoel. Maar als ik u een goede raad mag geven, zet u die jongen dan aan het werk. Dat studeren van hem is maar weggegooid geld. En hij wil zelf werken". (Wordt vervolgd) TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,—; elke regel méér 0,25. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nummer ƒ0,25 meër. Er gaat niets boven per fecte maatkleding. Daar voor Uw kleermaker Carel Schmidt, Boom- kampstr. 8, Alkmaar, tel 13615. Elke vrijdag op Texel. Persilgeschenken Gymver. Oosterend heeft ze in voorraad. Jo Daal der, Ger de Jong of Ren tenaar, tel. 227 Puikbeste Eigenheimers bij H. C. Dijt, Westergeest Per 35 kg. thuisbezorgd. Telefoon (02220) 2854 Te koop een paar voet- balsch. m. 35. Tevens ge vraagd voetbalsch. m. 37- 38. H. Kager, Pontweg, tel. 2394 Te koop jonge konijnen met hok. J. v. Dijk, Schil derend 53, Den Burg Wij hebben weer prima aardappelen op 't bedrijf. C. H. Roeper, tel. 2983 Te koop 3 mud gele crocussen. De Ruyterstr. 112, Oudeschild Voor hand- en moes appelen en stoofperen (roodkokend) naar A. Zielman, tel. 2552. Wordt thuisbezorgd Te koop Dwergpoedeltje, 2V2 maand, gekr. git zwart, ƒ85. tel. 070-725793 Te koop Papegaai, grijze roodstaart. Pracht jonge vogel, begint te praten, ƒ150,-. Tel. 070-725793 Te koop gevr. grammo foon, met of zonder pla ten, of pick-up met ver sterking. Opgave met prijs onder no. 687 aan bureau van dit blad Net kosthuis aangebo den. Beatrixlaan 100 Biedt zich aan net meisje. Brieven onder no 685 aan bur. van dit blad Er zijn nu weer volop handperen. M. Huisman De Veen, Tel. 2203 Sies Albert Siersma, Binnenburg 7 en Tineke Elisabeth Toolens, Kogerstraat 43, hebben het genoegen u, mede namens wederzijd se ouders, kennis te ge ven van hun voorgeno men huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vinden op vrijdag 2 okto ber a.s. om 1.30 uur in het Polderhuis te Den Burg. Kerkelijke bevestiging om 2.15 uur in de Geref. Kerk te Den Burg door de Ned. Herv. predikant, de Weleerw. Heer Ds D. J. Froentjes. Den Burg, Texel, september 1964. Receptie op de trouwdag van 4.00-5.30 uur in Hotel-Pension Lakeman, Emmalaan 2, Den Burg. Voor de vele blijken van belangstelling bij ons huwelijk ondervonden, zeggen wij U allen har telijk dank. P. v. Heerwaarden R. v. Heerwaarden- Smit Warmoesstraat 40, Den Burg. Heden overleed, in volle overgave van Gods H. Wil, gesterkt door het H. Sacrament der Zieken, mijn innig geliefde vrouw en onze zorgzame moe der, behuwd-, groot- en overgrootmoeder Naantje de Graaf, echtgenote van Cornelis Keijzer, in de ouderdom van 73 jaar. Uit aller naam, C. Keijzer Den Burg, Texel, 23 september 1964, Beatrixlaan 27. De gezongen H. Mis van Requiem zal aan God worden opgedra gen zaterdag 26 sep tember om 10 uur in de parochiekerk van de H. Joannes de Do per te Den Burg, waarna de begrafenis op het r.k. kerkhof al daar. Simon de Porto Aly Schouten hebben de eer U, mede namens wederzijdse ou ders, kennis te geven van hun voorgenomen huwe lijk, waarvan de voltrek king zal plaatsvinden op donderdag 15 oktober 1964 v.m. 9.30 uur in het Polderhuis te Den Burg, waarna zij om 10.30 uur elkaar het Sacrament van het Huwelijk zullen toe dienen in de parochie kerk van de H. Francisca Romana te De Cocksdorp. Schilderend 141, Den Burg, Texel, Wageningseweg C 137, Texel. Receptie op de trouwdag van 2.30 - 4 uur in café ,De Aanleg" te De Cocksdorp. Toekomstig adres: Schil derend 135, Den Burg. Wilt u volgend jaar uw Duitse gasten beter ver staan? Met hen spreken? 5 oktober start weer een cursus Duitse Conver satie. 25 lessen in cluo- verband. A. C. PEETOOM, Schilderend 103, tel. 2518 Aanvang 8 uur. Kantoorstraat 10-12, Den Burg, Texel, telefoon 02220-2800

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 2