KLERC Goed jaar voor schapenhouders Ervaringen onderweg VAN ALLE GOEDE MERKEN THUIS! Klercq in de Koningstraat, bekende naam voor wie houdt van de jonge, onopgesmukte woonstijl van nu. Bekend om de grote keus in alle goede merken: Spectrum, Artifort, Pastoe, Royal, etc. Maar ook (en vooral!) om de deskundige, objectieve voorlichting bij het creëren van een persoonlijk inte rieur. Komt u eens kijken. Moeite waard! KLERCQ KONINGSTRAAT 43-45 DEN HELDER De strijd om de gezondheid (I) Nieuwe geneesmiddelen - schadelijk of onschadelijk tweede blad TEXELSE COURANT VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1964 We hadden een gesprek met een Texelse boer, die naast een aantal koei en en een oppervlakte bouwland ook wat schapen houdt. De schapenbezet ting bestond dit voorjaar uit 51 scha pen plus 2 rammen. Enterlingen waren er niet. Van de 51 schapen bleken er drie gelde te zijn, wat voor dit aantal aan de hoge kant is. Dank zij het feit, dat deze veehouder wat ruim in het gras land zat en de beschikking had over nieuw grasland was het mogelijk om op het tijdstip, dat de lammeren één week oud waren het geven van krachtvoer te staken. Het grootste gedeelte van de lamme ren werd verkocht op de 5e lammeren- markt. Een klein aantal lammeren werd in augustus verkocht. Bovendien werden 10 oudere schapen verkocht. Niettemin werd de schapenstapel toch nog uitgebreid, want er werden 18 zgn. keurooien aangehouden. We mogen ge rust aannemen, dat de waarde van de schapenstapel op het moment niet la ger is dan van het voorjaar. De veehouder vertelde ons, dat hij aan lammeren, wol en oude schapen voor een bedrag van ƒ10.000,had af gezet. Een enorm bedrag. De betreffen de boer verzekerde ons dan ook, dat hij dit nog nooit had beleefd en waar schijnlijk ook wel niet meer beleven zou. We zijn er van overtuigd, dat op deze wijze het houden van schapen een zeer aantrekkelijke zaak is. Een koeienweide in zes weken Op 8 augustus werd door één van de Eierlandse boeren op een perceel, waar de aardappelen net het veld hadden geruimd, een mengsel van Westerwolds raaigras en Italiaans raaigras gezaaid. Als bemesting werd per bunder plm. 20.000 liter gier gegeven. Dank zij het gunstige weer was de aanslag prima. Ook de verdere groei verliep gunstig Toen ik op 18 sept. op dit bedrijf kwam had de veehouder juist die dag het melkvee in bedoeld perceel gelaten. Dat was dus nog één dag binnen de zes weken. Er stond op dat moment zonder over drijving gesproken een dikke koeien wei. Er stond zoveel en zulk mals gras, dat de boer het niet aandurfde de die ren de hele dag in deze wei te laten. Een gedeelte van de dag werd het vee verweid naar een perceel, waar minder gras stond. De kunst van het ondernemer zijn bestaat vooral hieruit, dat men het ijzer weet te smeden als het heet is. Ik ge loof dat bedoelde boer het in dit geval had gedaan. Een half ei, dat een héél ei werd In juli schreven wij een artikeltje over groenbemesting, waarin we als een mogelijkheid ook noemden het zaaien van stoppelknollenzaad vóór het rooi en van de aardappelen. Met de rooibe- werking wordt het zaad dan door de grond gewerkt. We merkten toen op, dat dit zeker geen ideale wijze van werken was. De werkwijze, waarbij de aardappelen eerst gerooid worden en het land na een bewerking met de zaaimachine was volgens ons beter te verkiezen. ,,Maar", was onze redenering, ,,een half ei is beter dan een lege dop". Vorige week werden we uitgenodigd zo'n half ei te komen bekijken. We von den toen een prachtig egaal stuk herfst- knollen, dat zeker aanspraak mocht ma ken op de waardering: Een goed stuk herfstknollen. De betreffende landbou wer vond het dan ook nodig om de vraag te stellen hoe een gewas er uit zag, dat als een „heel ei" kon worden betiteld. Daar was inderdaad reden voor We zijn dan ook bereid te verklaren, dat een door ons voorspeld half ei in dit geval een heel ei heeft opgeleverd. MEDEWERKING VAN SCHAPENHOUDERS GEVRAAGD Binnenkort zal aan een flink aantal schapenhouders op ons eiland een vragenlijst worden toegezonden, waar voor we nu al bijzondere aandacht vra gen. Het gaat om het volgende. In afwijking van bedrijven aan de vaste wal, waar schapen worden ge houden is het op de Texelse schapen- bedrijven geen gewoonte om de scha pen reeds op eenjarige leeftijd te laten lammen. Weliswaar wijken enkele schapenhouders voor één of meer jaren wel eens van deze gewoonte af, maar op het merendeel van de bedrijven wordt het moederschap pas „gegund" aan de tweejarige schapen. In het voorgaande spraken we van „gewoonte" In bepaalde gevallen be tékent dit een vorm zonder inhoud. Een bepaalde handeling of leefwijze is er dan nog wel, maar het heeft geen enkele betekenis meer. Een traditie of overlevering zonder meer. Mogen we dit van de hiervoor ge noemde wijze van schapenhouden op ons eiland ook zeggen? Stamt de ge woonte om de dieren pas op 2-jarige leeftijd te laten wenpen uit een tijd toen de schapen onder minder gun stige omstandigheden werden gehou den? Zou het bij de verbeterde kwali teit van het grasland met voordeel ook anders kunnen? Laat ik direct zeggen, dat ik grote waarde hecht aan de op basis van er varing gegroeide wijze van schapen- houden van onze Texelse veehouders. Ik ben in het algemeen geneigd om zonder veel vraagtekens te aanvaar den, dat een bepaalde wijze van be drijfsvoering van schapenhouders wel de juiste zal zijn. Maar Het is, naar ik meen, de laatste jaren wel gebleken, dat bepaalde opvattingen toch op traditie en overlevering steun den. Ik denk hierbij met name aan de stikstofbemesting op schapenweiden. Heel veel schapenhouders waren daar benauwd voor. En in ieder geval voor wat we een zware stikstofbemesting noemen. De proeven van de laatste jaren to nen duidelijk aan, dat het hiermee in ieder geval meevalt. Vrij zeker zal de opvoering van de stikstofbemesting wel gepaard moeten gaan met bepaalde maatregelen ten aanzien van de be strijding van parasieten, waarvan we dankzij het onderzoek van Dr. Wens- voort veel meer afweten. We houden het voor mogelijk, dat het nemen van bepaalde maatregelen en het kiezen van een andere bedrijfs voering ook ten aanzien van de leeftijd, waarop de dieren voor de eerste maal werpen nieuwe kansen geeft. Voorlopig houden we ons echter nog op de vlakte. Het gaat er ons nu in de eerste plaats om Uw ervaringen en opvattingen te horen. En de bedoelde vragenlijst is daarvoor het middel. TEXELSE MARKT Op de markt van maandagmorgen werden aangevoerd: 80 schapen ƒ100, - ƒ130,68 lammeren, weidelamme- ren ƒ70,- ƒ120,ramlammeren ƒ150,ƒ225.oude rammen ƒ150,- - ƒ400,8 nuchtere kalveren 200, - 300,en 1 graskalf ƒ450, KLAVERJASSERS WEER BIJEEN Vrijdagavond is de klaverjasclub „Den Burg" het winterseizoen weer be gonnen in hotel „De Zwaan" te Den Burg Er is weer op de bekende plezie rige wijze gespeeld in een uitstekende sfeer. De voorzitter sprak zijn blijd schap uit over de komst van enkele nieuwe leden. Er werden vier nieuwe leden toegelaten. Daar tegenover staat dat enkele andere leden in verband met drukke werkzaamheden hebben moeten bedanken. Vanavond wordt gespeeld, aanvang 8 uur. Zij die zich nog bij de club willen aansluiten zijn van harte welkom. Over een paar weken zal het winterprogramma worden vastgesteld De club hoopt deze winter weer vele gezellige avonden met gezellige ont spanning door te brengen. Onze eeuw heeft vooruitgang gebracht in heel wat takken van de weten schap en niet het minst bij de geneeskunde. Chirurgen kunnen in onze tijd ingrijpen in gevallen, welke nog maar kort geleden als volkomen hope loos moesten worden beschouwd. Een groot aantal nieuwe geneesmidde len en geneesmethoden heeft de artsen sterke wapens in handen gegeven tegen de belagers van onze gezondheid. Aan de andere kant iedereen heeft kunnen ervaren dat aan de enorme groei van de met name phar- maceutische industrie ook bezwaren kleven. Het Softenon-drama heeft de wereld geschokt om de rampzalige ge-volgen. Naast Softenon zijn er meer gevallen geweest, waarin geneesmiddelen plotseling een dramatische uit werking bleken te hebben. Het zou verkeerd zijn om voor deze incidentele gebeurtenissen de gehele pharmaceutische industrie te veroorde len. Ook al waren de drama's nog zo schokkend. In onze tijd is deze industrie niet meer weg te denken bij de bestrij ding van de ziekten, die de mensheid bedreigen. Vroeger, ja vroeger was het anders. Eeuwen geleden waren ziekten en genezing in de ogen van de mensen magische verschijningsvormen. Zoals wij dat nog kunnen zien bij sommige wilde stammen in Australië en Afrika. Ook al slaagden sommige tovenaars er in min of meer door toeval kruiden te "vinden, die beter werkten dan de ge neesmiddelen, welke wij nu kennen, het merendeel van de geneesmethoden bleef voor hen toch even duister als de magische wereld van hun goden dat voor ons zou zijn. Toch zijn er al vóór onze jaartelling sporen te vinden van een min of meer systematische aanpak. Ongeveer vijf honderd jaren vóór de geboorte van Christus voerde de Indische geneesheer Atreya al het beheer over een apotheek met zevenhonderd verschillende krui den. Dezelfde Atreya opereerde zelfs met goed gevolg mensen, die aan breuk of staar leden. Vijftig jaren later begon het werk op te vallen van Hippocrates, de Griek, die de vader van de genees kunde zou worden. Hij begon anatomie en therapie los te maken van bijgeloof en geheimzinnigheid. Zonder hulp van microscopen en thermometers verza melde hij een schat van gegevens over het menselijk lichaam. Meer dan twin tig eeuwen lang zou de door hem ver gaarde kennis de basis van de medische wetenschap blijven. De medische wetenschap heeft echter eeuwen lang voortgesukkeld met de slechts bescheiden middelen, welke de mens m de natuur kon ontdekken. Het aantal geneesmiddelen was beperkt. Pas de laatste tientallen jaren is hier in verandering gekomen. Het is vooral de opkomst van de chemie geweest, die hieraan heeft medegewerkt. Het was voor het eerst de scheikundige Paul Ehrlich, die een halve eeuw geleden de theorie verkondigde, dat het mogelijk moest zijn stoffen te bereiden, die ziek teverwekkende micro-organismen in het menselijk lichaam konden doden zonder aan het organisme zelf schade te doen. Aanvankelijk zag men hierin slechts ketterij, hoewel Louis Pasteur toch al uitvoerig het bestaan van de micro-organismen had aangetoond. In zijn laboratorium werkte Ehrlich ech ter onvermoeibaar verder. Als basis voor zijn naspeuringen gebruikte hij arsenicum. Het verhaal gaat, dat hij meer dan zeshonderd verschillende ver bindingen heeft geprobeerd tot hij ein delijk het Salvarsan vond. Wetenschap pelijk heet dit preparaat dioxydiamino- arsenobenzol. Maai- dit interesseerde slechts weinigen. Hoofdzaak was, dat het middel uitstekend bleek te helpen tegen de beruchte syphilisaandoemng. Nadien zijn de ontdekkingen aan de lo pende band gegaan. In de jaren dertig ontdekte de Duitser Gerhard Domagk de eerste chemische sulfonamiden, ge- -> J K s GEEN BELANGSTELLING VOOR ACTIE VOOR BETERE TV OOSTEREND De heer L. van Kooten jr. te Oosterend liet enige tijd geleden in ons blad een advertentie plaatsen, waarin hij de tv-bezittende Texelaars, die niet tevreden zijn met de kwaliteit van de uitzendingen, ver zocht met hem contact op te nemen. Het was de bedoeling, dat een vergade ring van ontevredenen zou worden be legd, waarin onder andere zou worden beslist, of men nog langer kijkgeld zou betalen of niet. Voor de initiatiefnemer was het teleurstellend te merken, dat slechts enkelen op zijn oproep reageer den. Het zal dus niet mogelijk zijn de beoogde grootscheepse actie te voeren. Kennelijk is men op Texel niet zó onte vreden of ziet men met vertrouwen de nieuwe steunzender in de Wieringer- meer tegemoet, die wat 'betreft de technische kwaliteit zeker voor een belangrijke verbetering zaL zorgen. neesmiddelen, welke waarlijk onmis baar zijn geworden in de strijd tegen infectieziekten, die vroeger onvermij delijk slechts één afloop kenden: de dood. (Wordt vervolgd) (Nadruk verboden) DOORLICHTING KOTTERVISSERS Van de Scheepvaartinspectie ontvin gen wij het volgende bericht: Hierbij deel ik U mede, dat ook dit jaar regelingen zijn getroffen, dat alle opvarenden van de kottervloot van Texel in Den Burg het röntgenologisch borstonderzoek kunnen ondergaan. Zo als U bekend zal zijn, is dit onderzoek verplicht gesteld om tot lichamelijke keuring te mogen worden toegelaten. Op 3 oktober a.s. zal Mej. L. M. Vreede, arts t.b.c.-bestrijding, van 10.30 uur tot 13.00 uur in het Witte Kruis-gebouw te Den Burg voor dit onderzoek zitting houden. Om één en ander vlot te laten verlopen wil ik U bij deze uitnodigen ervoor te zorgen dat alle opvarenden van Uw schepen zich op 3 oktober a.s. naar het Witte Kruis- gebouw te Den Burg begeven om zich te laten doorlichten. Men moet bij deze doorlichting het monsterboekje tonen, hierin zal dan een stempel worden geplaatst. De kosten van deze doorlichting zijn gesteld op ƒ3,75. De inspecteur voor de scheepvaart, M. Th. J. Berlage ANVV-ONDERZOEK OVER DUITSE TOERISTENBEZOEK AAN NEDERLAND Niet alleen wat de handel betreft, maar ook op het gebied van het toe risme is Duitsland de belangrijkste partner van Nederland. Terwijl er enerzijds meer Nederlandse vakantie gangers naar Duitsland gaan dan naar enig ander land, vormen anderzijds d* Duitsers verreweg de grootste groep buitenlandse bezoekers van Nederland. Gezien het grote belang van het toe ristenverkeer van Duitsland naar Ne derland, heeft de Algemene Nederland se Vereniging voor Vreemdelingenver keer (ANVV) in de Bondsrepubliek een onderzoek laten instellen naar het ge bied van herkomst, de opleiding, de so ciale status en de leeftijd van de Duit se bezoekers, alsmede hun oordeel over ons land. Van de bezoekers voor een weekend of langer was de afgelopen drie jaar 55% afkomstig uit Rijnland/Westfalen en 14% uit Nedersaksen en Bremen. Uit de andere, niet aan Nederland grenzende, deelstaten kwam dus 31%. Van deze toeristen bracht ongeveer de helft de laatste vakantie door aan zee. Rond tweederde reisde per auto. Circa tweederde ook was na de oorlog al eer der in ons land geweest. Tussen hen die Nederland als vakan- tiedoel kozen en degenen die naar an dere landen gingen, bestonden enige opvallende verschillen. Van de eerste categorie had 9% een universitaire op leiding en van de tweede 5%. Van de bezoekers van Nederland genoot voorts 22% een maandinkomen van meer dan 1250 DM en behoorde 40% tot het ho ger personeel, de onafhankelijke zaken lieden of de beoefenaars van vrije be roepen en van de bezoekers van andere landen respectievelijk 15 en 32%. Ten slotte kreeg Nederland 28% van de toe risten uit de leeftijdsgroep van 30 tot 40 jaar en de andere landen 21%. Het meest waardeerden de Duitse toeristen het goede onderhoud en de properheid van de huizen, de vriende lijke mensen, het eten, het landschap, de zeestranden, de bollenvelden, de ar chitectuur en stadsgezichten, het lage peil van de prijzen en de goede wegen. Tegenover de opmerkingen van waarderende aard stond een aanzien lijk geringer aantal klachten. Voor zo ver er klachten waren hadden deze be trekking op uitingen van anti-Duitse gezindheid, de wispelturigheid van het weer, de hoogte der prijzen en de druk te op het strand.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 3