(fro en fwartsjexels in het harL, Vormingsinstituut voor meisjes officieel geopend Petrolancl brengt toren naar de Wieringermeer Feestelijke plechtigheid in huishoudschool Hulp bij groei naar volwassenheid Boorresultaten tot nu toe negatief N.A.M. ziet definitief van plannen af 250 dames bezochten Vlessing's modeshow Veilig Verkeerscursus te De Waal 78e JAARGANG No. 7900 TEXELSE VRIJDAG 2 OKTOBER 1984 COURANT Uitgave N.V. v.b. Langeveld dc Root) Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelininalaan 33. Den Borg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kwart 30 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm. Maandagavond is in de Landbouwhuishoudschool te Den Burg het Vor mingsinstituut voor meisjes officieel geopend. De feestelijke plechtigheid werd bijgewoond door tal van autoriteiten, waaronder de burgemeester, ka tholieke en protestantse geestelijkheid, hoofden van scholen, de inspectie van het nijverheidsonderwijs en vele anderen, waaronder ook de vieren veertig meisjes, die zich voor het eerste cursusjaar hebben laten inschrij ven. De Stichting Vormingsinstituut voor Meisjes op Texel is aangesloten bij de Nationale Stichting van Mater Amabilisscholen te Utrecht. Deze rooms- katholieke Stichting werkt in dit geval echter ten nauwste samen met het Nationale Centrum voor Vorming Bedrijfsjeugd te Amersfoort, waardoor aan het Texelse instituut een algemene grondslag kon worden gegeven. Aanslui ting bij één der landelijke stichtingen was voorwaarde om de noodzakelijke subsidie van het Ministerie van O., K. en W. te kunnen verkrijgen. De heer J. Gulmans, voorzitter van het voorlopig stichtingsbestuur, ging in zijn welkomsttoespraak uitvoerig in op het doel van het instituut. Het vor mingsinstituut voor meisjes wil, zoals het leerplan vermeldt, als instituut werkende meisjes van ieder beroep en elke stand helpen bij de groei naar vol wassenheid, speciaal bij het ingroeien in de ingewikkelde en steeds verande rende wereld, opdat zij als mens c.q. chnsten hun plaats in die wereld kun nen blijven vinden. Het vormingsinsti tuut beoogt dit doel te benaderen door het stimuleren van vaardigheden, in zichten en eigenschappen, die nodig zijn om zich in de wereld thuis te kunnen voelen en om bij te dragen tot het ge luk van anderen en zichzelf. De heer Gulmans vertelde iets over de gebeur tenissen, die aan deze opening vooraf gingen. Al langere tijd was de nood zaak van een vormingsinstituut op Texel gebleken. Direct stond vast, dat het instituut voor meisjes van alle ge zindten toegankelijk moest zijn. Dat leverde de vraag op, bij welke lande lijke stichting men zich zou moeten aansluiten. Na tal van besprekingen werd tenslotte een unieke oplossing ge vonden: zowel bij de protestantse als de katholieke centrale organisatie werd aansluiting gezocht, en gevonden. Alle andersluidende geruchten ten spijt, heeft over deze aangelegenheid nooit onenigheid bestaan. Steeds heeft het stichtingsbestuur in de allerbeste ver standhouding met de vertegenwoordi gers van de landelijke organisaties ge sproken. De heer Gulmans toonde zich dankbaar jegens mevr. Beyerinek-Kiel- stra, de directrice van de Landbouw huishoudschool, die enthousiast aan de stichting van het instituut meewerkte door het gebouw ter beschikking te stellen en het doceren van het vak op voedkunde voor haar rekening te ne men. De voorzitter vond het een ge lukkige omstandigheid 'dat men mej. Witte bereid had gevonden leidster van het instituut te worden. Haar wacht de taak het contact te bevorderen tussen leerlingen, docenten en bestuur. De be stuursleden zijn bij hun werk steeds begeesterd geweest door een diepge voeld idealisme. De heer Gulmans zei te hopen, dat de docenten dit idealisme zullen overnemen, hetgeen belangrijk is bij de vervulling van hun moeilijke taak. De heer Gulmans had geconsta- STRANDWEGEN WORDEN VERBREED HAARLEM Indien de Provinciale Staten van Noordholland akkoord gaan met het desbetreffende voorstel van Gedeputeerde Staten, ontvangt de ge meente Texel een bedrag van ƒ120.000 als tegemoetkoming in de kosten van wegverbetering. Het gaat om verbete ring c.q. doortrekking van de Pelikaan- weg, de Californiëwcg en de Ruysweg, alsmede van het rijwielpad langs dc Eierlandse duinen. Het is de bedoeling dat de Californië- weg nog voor het a.s. seizoen van een vijf meter breed nieuw wegdek wordt voorzien. De Pelikaanweg zal worden doorgetrokken tot de Ruysweg. Vanaf het aansluitingspunt tot de strandweg naar paal 17 zal ook de Ruysweg tot vijf meter worden verbreed. Het rij wielpad langs de Eierlandse duinen, dat in slechte staat verkeerd zal worden hersteld en eveneens verbreed. HU WEU JKSCURSU S Woensdag gaat de huwelijkscursus van de Hervormde Ring Texel zijn twee jaar in. Het zijn vijf avonden, die tussen 7 oktober en 2 december in Den Burg belegd worden, en waar een arts, een psychiater, een predikant en een medewerkster vqn het Gezinsbegro- tingsinstituut spreken en de gesprekken leiden. De cursus staat open voor ver liefden, verloofden en jonggehuwden van elke gezindte. Kosten: 6,50 per persoon. Opgave bij de predikanten. teerd, dat ook het Texels gemeentebe stuur blij is met deze voor Texel nieu we onderwijsvorm. Stellig betekent het instituut een compensatie voor de in dertijd niet gerealiseerde vormingsklas aan de landbouwhuishoudschool. Gelukwens De heer C. A. J. Hooijmaayer, staf functionaris van de Nationale Stichting van Mater Amabilisscholen sprak na mens zijn eigen stichting en het Na tionaal Centrum voor vorming bedrijfs jeugd. Hij bood de gelukwensen van beide landelijke organisaties aan en noemde het bijzonder verheugend, dat men betrekkelijk korte tijd na het be gin der voorbereidingen heeft kunnen starten. Hij waardeerde de financiële steun, die de gemeente heeft toegezegd, zonder welke de stichting beslist on mogelijk zou zijn geweest. Tot het be stuur zei de heer Hooijmaayer, dat deze opening zeker geen einde van de werk zaamheden betekent, integendeel, het is het begin van een niet eenvoudige taak. „Het vormingswerk is geen vorm van onderwijs in de strikte zin van het woord", aldus de staffunctionaris, die enkele duidelijke verschillen aangaf. Het instituut leidt niet op voor een maatschappelijke functie. Daarom zijn er geen rapporten en proefwerken en wordt aan het eind geen diploma uitge reikt, wèl een getuigschrift. De heer Hooijmaayer ging uitvoerig in op de doelstellingen van het instituut, waar bij hij onder andere vertelde dat het leerprogramma steeds aan de actuali teit wordt aangepast. Aan het slot van zijn toespraak verklaarde hij het insti tuut officieel voor geopend. Namens de diocesane stichting Mater Amabilis sprak mej. G. A. M. Nuyens. Ook zij toonde het grote belang van het instituut aan voor het meisje, dat op weg is naar de volwassenheid. „Waarden en normen zullen voor het meisje concrete gestalte krijgen", aldus mej. Nuyens. De directrice van de Landbouwhuis houdschool, mevr. Beyennck-Kielstra, wees er op dat het mogelijk moet zijn op school een sfeer te doen ontstaan zoals thuis. Zelfs zullen de meisjes de school als een veilige haven gaan be schouwen, waar ze gemakkelijk komen tot het stellen van veelal moeilijke vra gen. Bij het vormingswerk is het nodig dat leerlingen en docenten als mensen naast elkaar staan. Daarop gaf me vrouw Beyerinck enkele practische aanwijzingen en wees op de regels van de school. Zo zullen de meisjes binnen de school rokken moeten dragen, ter wijl streng zal worden toegezien op de netheid. „Netheid is het begin van grote innerlijke rijkdom", zo meende de directrice. Leidster of lijdster? De leidster van het instituut, mej. Witte, besefte terdege dat de taak die zij op haar schouders had genomen geen eenvoudige is. „Misschien heb ik het te licht opgevat en zal ik meer een lijdster dan een leidster zijn!" vertelde ze. Mej. Witte stelde daarop de ver schillende docenten voor. Met het do ceren van het vak opvoedkunde is mevr. Beyerinck-Kielstra belast. Maat schappelijke vorming geeft de heer W. Albers. Het vak godsdienst/levens vragen wordt op oecumenische wijze gegeven door ds. P. Oskamp en kape laan J. Stam. Dokter Barnard is belast met Medische Raad. De vakken zieken verzorging, kinderverzorging en ge zondheidszorg worden gedoceerd door mevr. Kuip. Met de culturele vorming is mevrouw Oskamp belast. Muziek en zang geeft de heer Kassenaar. Handen arbeid verzorgt de heer Zwiers. Wo ninginrichting, zorg voor de voeding, woning en kleding, geeft mej. Mulder. Mevr. Brans verzorgt Naaldvakken en het Huishoudelijk Beheer wordt gege ven door mej. Lübeck. De cursus duurt twee jaar en omvat 24 lesweken per jaar. Het eerste cursus jaar valt tussen 28 september 1964 en 22 mei 1965 De meisjes zullen buiten de genoemde lestijden kunnen deelne men aan culturele avonden en excur sies, b.v. naar de T.E.M. Ook staan be zoeken aan broedterreinen op het pro gramma en deelname aan de avond vierdaagse. De heer J. M. de Vries, secretaris van het instituut bood namens de leerlin gen het bestuur een in steen uitgehou wen relief van een meisjeskopje aan, gemaakt door de heer J. H. Zwiers. De uitgebeitelde klaverblaadjes symbolise ren de drie verschillende richtingen van de leerlingen: protestant, katholiek en buitenkerkelijk. De steen zal in de school een plaatsje krijgen. Oecumenische godsdienstlessen Ds. P. Oskamp en kapelaan J. Stam vertelden daarop iets over de bijzon dere wijze waarop het vak godsdienst levensvragen zal worden gegeven. De meisjes zullen voor dit vak niet naar godsdienst worden verdeeld, maar ge zamenlijk onderricht krijgen, beurte lings van de dominee en dc kapelaan. Bij deze lessen zal men niet alleen aan dacht schenken aan de Christelijke godsdiensten, maar ook aan het hin doeïsme, mohammedanisme enz., doch ook aan communisme en humanisme, teneinde de meisjes een beter begrip te geven van deze stromingen, die met el kaar grote invloed hebben op het we reldbeeld. Kapelaan en dominee wer ken bij dit experiment nauw samen met toestemming van het gehele be stuur. De rij van sprekers werd gesloten door burgemeester C. De Koning, die BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 23 tot en met 30 september 1964 Geboren: Neeltje Jacoba. dv. Jacob Theo Boon en Neeltje van der Beek; Dirk, zv. Jan Winter en Emilie Gerarda Maria Bloem; Jane MacMillan, dv. Theodorus van Asperen en Mary Mac- millan Atkins; Pieter, zv Cornelis Daal der en Froukje Kampstra. Ondertrouwd: Simon Willem de Porto en Alida Petronella Schouten; Biem Lap en Alie Boon. Overlijden: Hendrika Witte, oud 86 jaar, weduwe van Antonius van Heer- waarden; Elisabeth Maria Pool, oud 77 jaar, weduwe van Jacob Brouwer. GESLAAGD OOSTEREND Te Alkmaar slaagde maandag de heer H Kuiter voor het diploma volledig bevoegd onderwijzer (hoofdakte). BIBLIOTHEEK DE COCKSDORP GAAT VAN START DE COCKSDORP Zaterdag 10 oktober is de bibliotheek in de consis toriekamer van de Nederlands Her vormde Kerk in De Cocksdorp weer ge opend. Men kan er tussen half vier en vier uur terecht in beide afdelingen. Het leesgeld bedraagt evenals vorig jaar 10 ct. per boek per week, bovendien is een extra gave voor de bibliotheek al tijd van harte welkom. Onder het de vies: „Duik met een heel gezin de boekenkast in, pak een boek en het boek pakt U" verwacht men dat er veel lezers gebruik zullen maken van deze boekenvoorraad. zijn gelukwensen aanbood en zich bij zonder verheugd toonde over dit nieu we instituut Hij schetste de wonder lijke geschiedenis van de stichting. De gemeenteraad had zoveel vertrouwen in het streven van het bestuur, dat de subsidie werd toegekend nog voor er statuten waren „Dat getuigt van ver trouwen van de raad in het gemeente bestuur en van het gemeentebestuur in het vormingsinstituut", aldus de bur gemeester Dat men in dit instituut be wust de verschillende zuilen bijeenge bracht heeft, vond hij een hoopvol te ken. Van de zijde van de N.V. Petroland vernamen wij gisteren dat deze met Frans kapitaal werkende oliemaat schappij heeft besloten haar proefbo ring bij De Cocksdorp binnen 14 dagen te beëindigen. De toren met de bijbe horende installaties zal voor 15 oktober worden overgebracht naar de nieuwe locatie van de maatschappij in de Wie ringermeer nabij Slootdorp. Aangeno men mag worden, dat zowel de eerste boring bij „De Witte Engel" te Den Burg, als die te De Cocksdorp geen po sitief resultaat heeft opgeleverd. Ten einde het programma af te ronden en de geplande diepte te bereiken wordt op het ogenblik nog geboord, maar het wordt door de deskundigen onwaar schijnlijk geacht dat olie en/of aardgas wordt gevonden. Gezien de goede resultaten van an dere maatschappijen, zuidelijker in Noordholland, wordt verondersteld dat de kansen in de Wieringermeer aan zienlijk gunstiger zijn. Tot die conclusie is ook de NAM ge komen, die indertijd uitvoerige voorbe reidingen trof om bij de boerderij „Akenbuurt" een toren te plaatsen, maar na aankomst van de Franse boor- ploeg een afwachtende houding aan nam. Nu gebleken is dat Petroland geen energie voorraden in Texels bodem heeft weten aan te tonen, heeft de NAM definitief besloten haar locatie op te geven. Dat werd duidelijk toen vo rige week de elektriciteitskabel naar het terrein werd opgegraven en de af rastering werd afgebroken. Ook de cou pure bij de helling van de Oudeschilder haven, die indertijd gemaakt werd om de landingsboten met boormateriaal te kunnen lossen, is weer dichtgemetseld. Juist voor het ter perse gaan van ons blad bereikte ons het bericht, dat de N.V. Petroland met alleen in de Wie ringermeer gaat boren, maar ook in de omgeving van Harlingen in Friesland. Woensdag j.l. is reeds begonnen met het geschikt maken van een terrein. De hiervoor benodigde tweede boorto ren wordt op het ogenblik vanuit Pau in Frankrijk naar Nederland ver scheept. Niet ver van deze plaats is al eens eerder geboord door Caltex, maar niettemin acht men de kansen in de nieuwe locatie gunstig. De boortoren van de Franse firma Forex, die dc afgelopen maanden bij Den Burg en De Cocksdorp werd gebruikt door de N.V. Petroland, de Nederlandse dochteronderne ming van een groep Franse staatsolicmaat- schappijen. Volgende week zal de toren wor den afgebroken en voorgoed van het eiland verdwijnen. Aangenomen mag worden, dat men er niet in is geslaagd olie of gas aan te boren. In samenwerking met Wala te Am sterdam heeft de N.V. Ph. Vlessing te Den Burg dinsdagavond een modeshow in de zaal van „De Oranjeboom" ge geven. Onder zeer grote belangstelling van het uitsluitend uit dames bestaande publiek, toonden de mannequins model len uit de grote collectie van Vlessing. Voor de pauze, tot ongeveer half tien, showden dames van de fa. Wala on- derkleding, waarbij vooral aandacht aan bijzondere maten werd besteed. Mej. Asmus, die alle modellen aankon digde en toelichtte, antwoordde op tal van vragen uit de zaal o.a. over pro blemen, die zich voordoen bij de keus van de juiste onderkleding. Donkere tinten Tijdens het tweede gedeelte van de avond toonden de mannequins vele bij zonder aantrekkelijke modellen uit de voorraad van de fa. Vlessing. De modekleuren voor de komende winter zijn donker van tint: antraciet, rood en bruin in vele variaties. Bij de teenagerkleding vinden we lichtere en vrolijke kleuren. De Schotse ruit is nog steeds favoriet. Vele kle dingstukken waren afgezet met leer of bont, een charmant effect. De opzet van deze avond was vooral die modellen te tonen, die geschikt zijn voor Texel en die niet te sterk aan de mode onder hevig zijn. Men kan dan ook een pakje of mantel langer dan één seizoen dra gen. Mede door de vlotte organisatie ver liep de avond in een genoegelijke sfeer. Jammer was het, dat de zaalverlichting te wensen over liet, waardoor de kleu ren niet altijd tot hun recht kwamen. De Texelse dames beloonden de mannequins na afloop met een welge meend applaus. Boordevol indrukken gingen zij weer huiswaarts. In november start DE WAAL Bij voldoende deel name zal er dit najaar te De Waal in het Dorpshuis een verkeerscursus wor den gehouden. Ter dekking van de noodzakelijke onkosten zal het aantal cursisten minimaal veertig moeten zijn. Ook inwoners van andere dorpen, bijv. Den Burg en Oosterend zijn op de cur sus te De Waal welkom. De cursus staat onder leiding van adjudant J. Gulmans, terwijl tevens les wordt ge geven door opperwachtmeester W. F. Stomp. Zelfs als men vroeger reeds een der gelijke cursus heeft gevolgd, is het van groot belang, dat men weer gedurende een zevental avonden zich verdiept in de huidige verkeerswetgeving In de loop der jaren zijn er nieuwe bepalin gen, borden enz. bijgekomen. Denk eens aan de enorme intensiteit op de weg! Ieder jaar wordt het drukker en vraagt het verkeer meer slachtoffers. Ook U kunt slachtoffer worden, misschien om dat U niet volledig op de hoogte bent met de nieuwste regels. Ook voor de jongeren die een bromfiets berijden, is deze cursus zeer aan te bevelen. Het is in het eigen belang dat men deze cursus volgt., maar ook in het be lang van de medemens. Er zijn Texe laars, die al vele jaren een rijbewijs hebben en die ook al meerdere malen een verkeerscursus hebben gevolgd. Toch maken zij altijd weer gebruik van de gelegenheid een cursus op hun dorp te volgen; zij zien het grote belang er van in. De vele ongelukken, die in ons land en ook op Texel oudere berijders van bromfietsen overkomen, tonen aan, dat het ook voor deze ouderen dringend noodzakelijk is. zich op de hoogte te stellen van de huidige verkeerssituatie, Er is wel het een en ander veranderd sinds hun jonge jaren. Bewoners van Den Burg kunnen zich voor de cursus te De Waal opgeven bij adjudant Gulmans of de heer K. Stoep- ker, de Oosterenders bij de heer J. Visman en de inwoners van De Waal bij de heer W. Albers. WEER BINGO IN DE WAAL DE WAAL Zaterdagavond zal er weer gelegenheid zijn zich in het Dorpshuis „De Wielewaal" met het spannende Bingo-spel te vermaken. Het bestuur van de toneelvereniging ,,'t Amateurtje" hoopt, dat velen aanwezig zullen zijn. Het gaat, naast het ver maak dat geboden wordt, om de ver sterking van de toneelkas. Er wordt gezorgd voor aantrekkelijke prijzen en tevens zal er tussen de wedstrijden door gelegenheid zijn voor een dansje. Ieder is welkom. BEJAARDENRIT DE WAAL DE WAAL In verband met de be- jaardenrit van zondag a.s., worden de deelnemers verzocht om half twee aanwezig te zijn bij het Waalder Dorps huis. Het bestuur hoopt dan om twee uur te kunnen vertrekken.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1