Cjrocn 'Zwarts jexeh in het harL, Zilveren trofee voor verdienstelijkste Texelse vereniging Grondspeculatie trok aandacht van gehele landelijke pers Ieder jaar uitreiking tussen Kerstmis en Nieuwjaar „Trouw": Texelse Courant verminkte brief liHStSDuitserOorp te koop lp Texel! 1 Help een handje Voornaamste doel Stimulering verenigingsleven r OPROEP Elektrische dekens Stuk Texel aangebodenj^^feifS^ sttr::~, voor Duitse bungalows [tt™ varuiyz "nfLamoen Duits dorp op Texel: onrust op eiland, J.,„. Svbwkk£HSSiFS*Krn? ich senomen'S^Wj ocnemvinst 1,1 Eilandbewoners veröhtnïsttgs «door srove speculatieW^Hj Zakenman wil f exelse grond p^aan Duitsers verkopen§||. Uitvoerige artikelen in tal van dagbladen VRUDAG 1« OKTOBER 1984 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7904 Uitgave N.V. v/h Langevcld de Rooft Postbus 11 Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Borg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschftnt dinsdags en vrftdags. Bank: Ncderl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm. Tijdens de onlangs gehouden verga dering van het centraal bestuur van de Stichting Cultureel Werk Texel is be sloten een z.g. verenigingstrofee in te stellen. Het plan hiertoe is uitgegaan van de administrateur van de Stich ting, de heer G. A. Oskam te Den Burg. De trofee zal jaarlijks worden uitge reikt aan die vereniging, die in het af gelopen jaar een meer dan normale prestatie heeft geleverd of zich bijzon der verdienstelijk heeft gemaakt voor de gemeenschap. Waarschijnlijk zal als trofee een model in zilver van een dub bele Von Sion (narcis) worden gekozen. Naast de zilveren Van Sion zullen ook enkele exemplaren in brons worden toegekend. De trofee zal jaarlijks wor den uitgereikt op een bijzondere bijeen komst tussen Kerstmis en Nieuwjaar. Het ereteken zal alleen aan culturele verenigingen kunnen worden uitge reikt; het begrip „cultuur" zal overi gens worden gezien in de zeer ruime betekenis van „vrijetijdsbesteding". Op de volgende wijze zal jaarlijks worden vastgesteld, welke verenigingen voor de zilveren en bronzen dubbele Von Sion in aanmerking komen. In de loop van november zullen alle dorps- en buurtcommissies in de sectie-besturen (sportraad, Centraal Jeugdoverleg, con tactorgaan voor zang en muziek, NATU) gevraagd worden of zij drie verenigin gen willen opgeven, die naar hun oor deel voor de trofee in aanmerking ko men. Uit deze gegevens zal het bestuur van de Stichting Cultureel Werk een keuze doen, eventueel aangevuld met gegevens uit eigen waarneming. Wan neer de keuze bijzonder moeilijk is, zou een adviescommissie kunnen worden samengesteld, bestaande uit een der leden van het dagelijks bestuur van de Stichting Cultureel Werk, een lid uit de besturen van de sportraad, het CJOT, de afdeling Texel van de NATU en het contactorgaan. Avond De bijzondere bijeenkomst tussen Kerstmis en Nieuwjaar, waarbij de tro fee zal worden uitgereikt, zal het ka rakter hebben van een besloten avond, waar bestuursleden van diverse Texel se verenigingen elkaar kunnen ont moeten en totaal niet meer dan twee honderd tot tweehonderdvijftig perso nen aanwezig kunnen zijn. Het pro gramma van deze bijeenkomst zou kun nen omvatten; opvoering van een één- akter, optreden van een zangkoor, een demonstratie van de orkestklas van de muziekschool, een voordracht en een optreden van één of meer amateurs die in het afgelopen jaar min of meer op de voorgrond traden. De verschillende onderdelen van het programma worden aan elkaar gepraat door een conferen cier, b.v in de persoon van de jeugd- en recreatieconsulent. De kosten van de ontmoetingsavond worden door de Stichting Cultureel Werk gedragen. Stimulans Met het organiseren van het een en ander wordt het volgende bereikt: Er ontstaat meer openlijke waardering Van de „Association des Georgiens" te Brussel ontving ondergetekende een brief, houdende o.m. het verzoek namen te willen verstrekken van Georgiërs, die in 1945 op Texel gevallen zijn. Een passage uit die brief luidt als volgt: „Het gebeurt nog regelmatig, dat ouders van omgekomen Georgische sol daten ons inlichtingen over hun zonen vragen, omdat zij geloven, dat deze nog in leven zijn. Helaas heeft het ge meentebestuur van Texel ons geen lijst met de namen van de gesneuvelden, die op Texel begraven zijn, kunnen geven. Een dergelijke lijst zou indertijd aan de Sowjet-autoriteiten ter hand gesteld zijn. Wij betwijfelen ten zeerste of alle namen van omgekomenen bekend wa ren, in ieder geval zijn de ouders niet ingelicht". Omdat wij indertijd reeds eerder een soortgelijk verzoek ontvingen en toen slechts enkele namen konden opgeven, roepen we alle Texelaars op, namen van gevallenen per briefkaart aan on dergetekende te willen sturen. Heeft men moeite met de spelling, laat men de naam dan gewoon schrijven, zoals deze klonk. Ook als wij maar cén ouderpaar uit de onzekerheid kunnen helpen, zo zal de kleine moeite van een kaartschrijvcn niet vergeefs zijn ge weest. J. A. van der Vlis, Rotondeweg 7, Blaricum. voor de besturen, die tijd noch moeite sparen als het gaat om hun vereniging. Deze niet gehonoreerde en niet ver plicht opgebrachte inspanning wordt doorgaans onvoldoende gewaardeerd. Er kan voorts een duidelijke stimulerende werking van uitgaan, zich actief te to nen in het verenigingsleven. De bijeen komst zal ook leiden tot meer begrip voor eikaars activiteiten. Aldus wordt een tegenwicht gevormd tegen de te genwoordig al te grote neiging het al leen te zoeken in het materiële en het ideële van zich af te zetten. Tijdens de vergadering kwam een groot aantal andere punten aan de orde. Tot leden van de commissie van toe zicht op de Muziekschool Texel werden de heren P. J. A. Krayma te Den Burg, en Jac. van Wolferen te Den Hoorn, benoemd. De samenwerking met de muziek school van Den Helder, tot uitdrukking komende in de tewerkstelling van de heer B. J. Wolters, leraar orgel, en de heer W. M van der Tak, leraar accor deon, had de instemming van de ver gadering. Besloten werd een studie accordeon aan te schaffen, waardoor de buiten Den Burg woonachtige leerlin gen niet langer genoodzaakt zijn, hun eigen accordeon mee naar de les te nemen. De aanschaf van een nieuw orgel wordt overwogen. De verhoging van de tarieven voor het algemeen vormend muziekonderwijs, ingegaan 1 september, werd als noodzaak gezien. Bestuurswijziging Oosterend is al enige tijd niet meer in het centraal bestuur vertegenwoor digd geweest Daarom werd nu beslo ten de heer J. C. Roeper uit te nodigen er zitting in te nemen. De heer Roeper heeft intussen aan dit verzoek voldaan. De plaats van kapelaan Y. C. Tuyn is ingenomen door zijn opvolger, kape laan J. J. J. de Boer. In de vacature van mevrouw Van Bilderbeek in het dagelijks bestuur, zal binnenkort door de gemeenteraad worden voorzien. Van 20 tot 30 oktober zal in nauwe samenwerking met de Culturele Raad Noordholland een expositie van 35 sculpturen en zeven wandtapijten wor den aangetrokken. De tentoonstelling zal door de scholen bezocht kunnen worden, terwijl ook voor anderen in de avonduren bezoek mogelijk is. Voorts werd de jaarrekening 1963 vastgesteld. Het ligt in de bedoeling de subsidie verlening 1964 nog vóór december af te ronden. De subsidieverlening heeft dit jaar enige vertraging ondervonden door de feesten „Texel 550 jaar stad". Eind oktober of begin november zal weer een bejaardenuitvoering worden gehouden; ditmaal te verzorgen door de toneelvereniging ,,'t Amateurtje" te De Waal. Aandacht werd m de vergade ring besteed aan de viering van de be vrijdingsdag 1965. De mogelijkheden zullen met de verschillende feestcom missies nader worden bezien. Cultureel centrum De stichting van een Cultureel cen trum. tevens sporthal, te Den Burg wordt mogelijk nu de provincie een aanzienlijk subsidiebedrag toezegde en ook het Anjerfonds en de Nederlandse Sportfederatie in de financiering deel nemen. Onlangs zegde ook de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zijn medewerking toe, zodat de architect het ontwerp in details uit werkt. Besloten werd voorts tot de in stelling van een adviescommissie inzake BAKKERS IJZERHANDEL N.V. FILMAVOND E.H.B.O. OUDESCHILD De Koninklijke Ne- derlandse Vereniging voor E.H.B.O. vertoont hedenavond in het dorpshuis een film, waarin men het publiek dui delijk maakt hoe men de eerste hulp bij ongelukken kan verlenen. In de ge haaste moderne samenleving is de kans op ongevallen bijzonder groot. Het is daarom voor ieder van groot belang in staat te zijn de juiste handelingen te kunnen verrichten voordat een dokter aanwezig is De voorstelling begint om acht uur. De toegang is gratis voor personen van 17 jaar en ouder. de besteding van het kunstvoorwerpen fonds. Dit fonds werd begin 1964 door de gemeente gevormd met het doel verschillende zich daartoe lenende ge bouwen en terreinen op artistieke wijze te verfraaien. Het dagelijks bestuur zal zich nader op de samenstelling van deze commissie beraden. Ouwe Sunderklaas Ook werd besloten de viering van Ouwe Sunderklaas in de dorpen te stimuleren. Hiertoe zal de Stichting Cultureel Werk per dorp een wissel beker beschikbaar stellen voor de fraaiste groep alsmede de best-ver zorgde individuele speler of speelster. De dorpen zouden zelf voor jurering en prijstoekenning moeten zorgen. De eerstvolgende vergadering van de Stichting Cultureel Werk hoopt het centraal bestuur in het vernieuwde dorpshuis van Oudeschild te kunnen houden. Waarde vrienden van ons eiland. Gij, die 's zomers zo geniet Van de vrede, rust en schoonheid Die ons Gouwe Boltje biedt, Gij, die aan de vaste wal woont Maar toch middels onze krant In contact steeds wenst te blijven Met ons mooie schapenland. Aan u zou ik willen vragen. Ook iets bij te dragen voor 't Zwembad dat men hier wil bouwen, Want dat is hoognodig, hoor! Nee, u hoett hier niet te spitten Of te mets'len, da's te mal, 'k Zie u al naar Texel komen Uit Maasstricht of Nijverdal, Maar als u een geld'lijk steentje Bij wilt dragen voor dit werk. Dan staat 't comité van actie Met haar opzet dubbel sterk. Heus, de Tess'laar blijft niet achter, Daar kun u echt van op aan, Maar eer zoiets wordt verwezenlijkt Moet er veel, veel meer gedaan, 't Hoeft geen groot bedrag te wezen. Maar als iedereen iets doet. Kan dit toch het werk verlichten, En dat geeft de burger moed! Daarom, vrienden van ons eiland. Laat dit mooie zwembadplan, Als het „effe kan", niet zinken. Maak er eens een fabel van Huib de Rijmelaar „Groente en fruit" INTERESSANTE DEMONSTRATIEAVOND Maandag- en dinsdagavond werd resp in het Vliegveldhotel en in „Casino" te Den Burg voorlichting en demonstratie gegeven op het gebied van de voeding. Namens de afdeling Huishoudelijke Voorlichting van de Streek ontwikkeling „Texel" en het Produktschap voor Groente en Fruit te Den Haag vertelde mevrouw Storm hoe belangrijk het samenstellen van een verantwoord voedingsschema is en hoe variatie in de menu's kan worden ge bracht door het kiezen van het juiste fruit en de juiste groente. De aanwezi gen hebben de goede raad zeer zeker ter harte genomen. De films, die na de pauze werden vertoond, onderstreepten de woorden van mevrouw Storm. Ziekenverpleging Vele dames hebben zich al opgegeven voor de diverse cursussen, die door de Huishoudelijke Voorlichting worden ge organiseerd. De cursus Huishoudelijke Ziekenverpleging gaat donderdag 22 oktober van start Onder leiding van Zr. Rietveld wordt deze nuttige cursus in Restaurant Kikkert te De Cocksdorp gehouden. Voor de cursus „Kleine Karweitjes", waarvan de eerste avond begin november plaats heeft, kan men zich nog opgeven bij de Huishoudelijke Voorlichting, Postbus 34 te Den Burg, of telefonisch (02222) 273 Nadat wij in onze editie van 18 sep tember melding hadden gemaakt van de pogingen tot verkoop van 87.500 m2 recreatiegrond door de Larense zaken man Theo A. van Lamoen, hebben in de loop van de vorige week tal van landelijke bladen, eveneens uitvoerige aandacht aan deze speculatie besteed. Texel was weer eens in het nieuws, zij het weer niet op een manier, die wij uit propagandistische overwegingen zouden wensen. We moeten toegeven, dat we het deze keer zelf hebben ver oorzaakt. De betreffende krant is onder ogen gekomen van de nieuwsgaarders van de grote broers van de Texelse Courant en zij hebben er kennelijk wat in gezien. Overigens bleek de plaats ruimte, die men aan deze zaak wijdde, nogal uiteen te lopen. Het was opmer kelijk dat niet alle kranten precies hebben geweten waar het om ging. Getuige bijvoorbeeld de merkwaar dige kop boven het artikel in het Alge meen Dagblad: „Duitsers, dorp te koop op Texel!" (Zoiets als: Moeders, opge let!) Het ca. vijftig regels lange artikel was op de voorpagina geplaatst. De eerste krant die na ons aandacht be steedde aan de pogingen van de actieve zakenman was het Noordhollands Dag blad, dat er 90 regels onder een forse drie-koloms kop aan wijdde in het nummer van 3 oktober. Er volgde een rust van enkele dagen, maar toen leek de hele Nederlandse pers de Texelse grondspeculatie ineens van enorm be lang te vinden. Op 7 oktober stond in de Helderse Courant een zeer uitvoerig en uitstekend artikel, zelfs met een foto waarop een vriendelijk lachende heer M. van der Star (de vroegere eigenaar van een gedeelte van de grond) in TESO-uniform staat afgebeeld. Aan het verslag werd 'n sensationeel kantje ge geven door het interview met mevrouw Handgraaf, die haar bungalowkamp naast het te koop aangeboden gebied heeft liggen en dat helemaal niet leuk vindt. „Wij maken ernstig bezwaar te gen een Duitse nederzetting op nog geen vijf meter afstand van ons terrein. Wij komen dan rondom in de Duitsers te zitten, die zich m feite in hun eigen land bevinden en daarnaar ook wel zullen handelen. Rust en ruimte voor de Nederlandse vakantieganger dreigen verloren te gaan en daartegen zullen wij krachtig protesteren", aldus me vrouw Handgraaf, die er volgens het blad aan toevoegde, dat zij en haar man er over denken hun bedrijf te ver kopen, wanneer het inderdaad wordt ingesloten door een Duitse nederzetting. De veelgelezen kranten „De Tele graaf" en „De Courant Nieuws van de Dag" hebben het vertrouwen in hun berichtgeving bij de Texelse lezers ge schokt door onder de kop „Miljoenen winst voor lap grond" een bericht te plaatsen, dat kant noch wal raakt: Een zekere heer Kamoen uit Laren in Lim burg zou grond hebben gekocht van enkele Larense landbouwers. Velen in Laren zouden de handelwijze van de zakenman onoorbaar achten.In het bericht wordt de naam Texel niet ge noemd, maar de indruk wordt gewekt, dat er een burgemeester De Koning van Laren zou bestaan! „De Volkskrant" deed het in twee artikeltjes op 7 en 8 Burgemeester betreurt speculatie ..tmulrer **nn~p i VI Concentratie van buitenlanders? bSioep op OUDERS Texelse Courant^verminkte hrjej »«m u. voor lad érond <cutic protss «KriiSJJ&. 'TFSEl? Jrc"»c' «ukenman. Sv!ÜDuitsers betalen iÜï""..* J miljoen meer iiftnSTS oor stuk Tcxel •«SB grondspeculatie ~;v. oktober beter. In het tweede artikel stond zelfs iets nieuws: De heer Van Lamoen zou niet de enige eigenaar zijn van de grond, maar optreden namens een belangengemeenschap, waarvan de deelnemers rente van de door hen ge- investeerde gelden dienen te verkrijgen. In „Het Vrije Volk" van 9 oktober was een interview met de Larense za kenman opgenomen, nadat het blad en kele dagen eerder een kort bericht had geplaatst. Uit dat interview nemen wij het volgende letterlijk over: „Ik kocht in 1961, aldus de heer Van Lamoen, na een tip van een relatie van mij op Texel 87.000 m2 grond in de Sluftervallei. Ik heb voor deze tip niets betaald, want het was een vrienden dienst. Ik had namelijk een Hilversum mer geholpen, die oorspronkelijk op Texel een terrein had gepacht, waar hij zomerhuisjes op verhuurde. Deze zomerhuisjes moesten voor het najaar uit elkaar worden gehaald, het geen ik zag als een schadepost. Ik gaf de man geld om een terrein te kopen, zodat hij in korte tijd beter kon ex ploiteren. Als vriendendienst gaf hij in 1961 de tip, dat de grond bij de Sluf tervallei vrij zou komen voor recreatie gebied. Het was nog landbouwgrond en als landbouwgrond zou dit vijftig a zestig cent per m2 gekost moeten hebben. Nu het door een plan van de gemeente Texel recreatiegrond was geworden, moest dit 1,80 per m2 kosten. Daar kon ik geen kwaad mee en ik kocht zonder aarzelen het hele gebied. Ik liet er een bouwplan voor ontwer pen voor 96 stenen bunaglows, bestaan de uit woonkamer, twee slaapkamers, douche en keuken plus garage;. Deze bungalows zouden door zes personen te bewonen zijn gedurende de zomer maanden. Taxatie van de koopprijs naar de huidige maatstaven ongeveer 20.000 gulden. Er zijn, aldus de heer Van Lamoen, onderhandelingen gevoerd met kopers in ons land, onderhandelingen echter, die niet tot een koop hebben geleid. De heer Van Lamoen heeft daarna de knoop doorgehakt en probeert het nu in Duitsland. En, naar hij ons vertelde, er zijn daar verscheidene gegadigden". Nogal beknopt waren de berichten in het Algemeen Handelsblad en Het Parool. Zeer uitvoerig daarentegen ging De Tijd-Maasbode op de zaak in. Onder een vette kop „Klondyke o>p Eierland" stond de bekende advertentie gerepro duceerd en was naast een verhaal van twee kolommen een foto geplaatst van het terrein bij de Slufter. Nog grootser pakten de gewestelijke kranten Nieuwe ilaarlemsche Courant en De Nieuwe Amsterdamse Courant het aan. Deze bladen openden er zelfs hun voorpagina van vrijdag 9 oktober mee. Ook hier waren foto's van het terrein en de ad vertentie opgenomen. We schrokken van het artikel dat het dagblad „Trouw" aan de grondspeculatie wijdde op 8 oktober. Er stond met grote letters boven. Texelse Courant verminkte brief. Uit het stuk blijkt dat dit is be weerd door de heer Van Lamoen. Let terlijk staat er: „De redactie van de Texelse Courant wijdde een artikeltje aan deze advertentie, waardoor het nieuws in de landelijke pers belandde. Deze gang van zaken wordt door de heer Van Lamoen ernstig betreurd. Hij had de redacteur van de Texelse Cou rant een brief geschreven, waarin hij heeft uitgelegd hoe de vork precies in de steel zat. Naar de mening van de Larense zakenman is dit ingezonden schrijven verminkt in de Texelse Cou rant weergegeven". Omdat bij de kop „Texelse Courant" verminkte brief" de aanhalingstekens waren weggelaten (zodat het een conclusie van de redak tie leek) achtten we ons blad in discre- diet gebracht. We hebben de redaktie onmiddellijk fotocopiën gezonden van de origmele ingezonden brief van de (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1