Cjrocn 'TwartsJexeU in het hart. Raad kwam na excursie bijeen Reddingcictie monumentenlijst gedeeltelijk geslaagd 27 panden worden afgevoerd N.V. Luchtvaartterrein Texel nam afscheid van M. van Harn. Elektrische dekens Alcohol nog steeds oorzaak van de meeste verkeersongevallen JSDAG 20 OKTOBER 1964 78e JAARGANG No. 790S aken van ig te traat pen- De axel, De /oor oog, i H, Jllgave N.V. v/h Langeveld de Roo(j ostbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 iaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. -f 30 ct incasso. Advert.: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm. Vrijdagmiddag heeft de Gemeente raad voor de tweede keer vergaderd over de door de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen ontworpen monumentenlijst voor Texel. Zoals bekend wilden de raads leden de vorige week geen beslissing nemen over het voorstel van Burge meester en Wethouders om 35 panden van de lijst voor afvoer voor te dragen. Algemeen was men van mening, dat B. en W. hierbij te ver waren gegaan, omdat er verschillende huizen bij zijn, die waard zijn behouden te blijven. Bovendien werd de klacht geuit, dat de tijd, die de raad ter beschikking stond om de panden te beoordelen te kort was geweest. Op voorstel van de heer J. Daalder werd toen besloten de behandeling uit te stellen tot vrijdag middag nadat de raadsleden door een excursie per autobus langs alle be trokken panden, een persoonlijk oor deel hadden gevormd. Tijens een nogal rommelige verga dering werd vrijdagmiddag geval voor geval door handopsteken gestemd. Het resultaat was tenslotte dat van de 35 voor afvoer voorgestelde panden er acht werden behouden. Er zullen dus 27 monumenten voor afvoer worden voorgedragen. Op voorstel van de raad werd aan de lijst de boerderij „Welgelegen" van de heer Kunst aan de Kogerweg te Den Burg toegevoegd en wordt aangedrongen meer boerde rijen en schapenboeten aan de lijst toe te voegen. De vergadering werd geleid door wethouder C. H. Roeper omdat burge meester C. De Koning m Rome een congres bijwoonde. De heer Roeper sprak er zijn voldoening over uit, dat de raadsleden de waarde van veel oude gebouwen op het eiland beseffen, wat gebleken was uit het feit, dat men niet zonder meer akkoord heeft willen gaan met het oorspronkelijke voorstel van B. en W. Goede sfeer Met de stemming over elk der 35 monumenten was heel wat tijd ge moeid. De raadsleden, die zojuist van de uitgebreide busrit over het eiland waren teruggekeerd, wilden kennelijk graag de daarbij opgedane indrukken spuien. Er werd tenminste hevig ge discussieerd in een opperbeste stem ming. Het werd een gemoedelijke ver gadering, waaraan de waarnemend voorzitter zijn steentje bijdroeg door de hamer zeer spaarzaam te hanteren, waardoor vooral met het stemmen heel wat meer tijd heenging dan misschien nodig was. Alle gezellige gemoedelijk heid ten spijt, waren de raadsleden niet erg eensgezind bij de stemming. Hoewel het te ver zou gaan te veronderstellen, dat het al of niet willen handhaven van monumenten in verband staat met de politieke overtuiging, was het toch op vallend. dat de PvdA-fractie in het al gemeen niet bijzonder monument- minded was. De handen bleven meestal op tafel toen wethouder Roeper de verschillende monumenten opsomde. De heer J K. P. Zwan vormde echter de uitzondering. Hij wilde alle voor af voer voorgestelde monumenten hand haven voor zover deze niet reeds waren gesloopt of verbrand. Met uitzondering dan van De Boogerd, met welks ver dwijnen de raadsleden immers bij het vaststellen van het uitbreidingsplan akkoord waren gegaan. Het vastgestel de uitbreidingsplan vormde voor mevr. G. Vrijdag-Keijser geen beletsel om toch vóór het behoud van deze oudste Texelse boerderij te stemmen, als enige. „Uit liefde voor de Boogerd!", zoals ze zei. Onze lezers moeten beslist niet veronderstellen, dat de PvdA-raads- leden niets zouden voelen voor het be houd van monumenten. Het was be paald een loffelijk initiatief van frac tievoorzitter J. J. Westdorp om de boerderij „Welgelegen" van de familie SCHIETOEFENINGEN Op de Breezanddijk wordt geschoten op 20 oktober (heden) van 09.00-17.00 uur met de 105 lang 30. Afstand 10 km, hoogte 2 km, richting 200-230° Den Oever. Kunst voor te dragen voor plaatsing op de lijst. Alle raadsleden stemden met hem in. Het huis Binnenburg 15 van de heer F. van der Kooi heeft zijn voortbestaan als erkend monument ook aan een PvdA-man te danken. Doordat van de 15 raadsleden er één, de heer A. Welboren, afwezig was,c kon het gebeuren dat bij het oordelen over dit gebouw de stemmen staakten: 77. Er werd nog eens gestemd maar de stand bleef gelijk. Daarop volgde intensief overleg, dat evenmin de oplossing bracht totdat de heer Roeper nogmaals liet stemmen en, in tegenspraak met zijn als lid van het college van B. en W. eerder ingenomen standpunt, nu vóór het behoud van Binnenburg 15 stemde! De heer Westdorp wilde iets afgevoerd zien: Vermaningspad 2 te De Waal (de voormalige Doopsgezinde kerk), maar daar voelde de meerder heid van de raad niets voor. Ook het voorstel van de heer J. Daalder om de panden Kerkstraat 6 en 8 te Oosterend en O 96 te Oost af te voeren, werd van de hand gewezen. Overaicht Omdat we vermoeden, dat onze lezers door de verschillende veranderingen de kluts een beetje zijn kwijtgeraakt, ge ven we het volgende overzicht van de panden, die de Texelse gemeenteraad wil afvoeren van de ontwerp-monu mentenlijst. Den Burg: Binnenburg 10, Kogerstraat 20, 22 en 61, Waalderstraat I, 3, 5, 7, 9. 11, 13 en 17, Warmoes straat 70, Weverstraat 56 en de boer derij B 66 (verbrand). Den Hoorn: He renstraat 1 en boerderij H 2. Oosterend: Blazerstraat 1, Kerkplein 4, Oesterstr. 8 en 10, Peperstraat 25, Schoolstraat 7, II, 13 en 15 Oost: O 82. Oudeschild: De Ruyterstraat 119, 131, en de schuur van De Ruyterstraat 117. De Waal: Ho- gereind 6, 20a, 21, 23 en 25. Van de sohapenboeten; de boet ten oosten van de Langwaalderweg. Behouden blijven: te Den Burg: Gast huisstraat 6. 8 en 10, Binnenburg 15 en Kogerstraat 11. In Den Hoorn: Heren straat 60. Oost: O 78. In Oosterend: Peperstraat 2. Rectificatie: In het raadsverslag in de krant van vrijdag schreven wij dat de voorzitter op een vraag van de heer Westerlaken antwoordde, dat Rijks waterstaat de schuld is van het uitblij ven van de verharding van een stuk weg nabij de Ponthaven. Dit was on juist. De burgemeester heeft gesproken over de Provinciale waterstaat. BAKKER'S IJZERHANDEL N.V. Havenmeester M. van Harn te Den Burg heeft donderdagmiddag officieel afscheid genomen van de N.V. Lucht vaartterrein „Texel", nadat hij op 1 mei van dit jaar, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn functie reeds had neergelegd. Tegelij kertijd heeft zijn opvolger, de heer J. J. de Bruyn, zijn vaste aanstelling ge kregen. Tijdens de afscheidsreceptie in hotel „De Lindeboom-Tcxel" gaven tal van autoriteiten van Rijk, Provincie en Gemeente, samen vormend de vergade ring van aandeelhouders acte de pré- sence. Burgemeester C. De Koning, die voorzitter is van het dagelijks bestuur van de N.V., was verhinderd en werd waargenomen door wethouder C. H. Roeper, die de scheidende havenmees ter om zijn kwaliteiten roemde. De heer Roeper memoreerde dat de heer Van Harn al sinds 1939 op het Texelse vlieg veld werkzaam is en, na een onder breking tijdens de oorlogsjaren, in 1952 in dienst trad van de toen opgerichte N.V. Luchtvaartterrein „Texel". De heer Van Harn heeft van nabij meegemaakt hoe het Texelse vliegveld verschillende moeilijke perioden door maakte. Ook op dit ogenblik zijn de activiteiten op het terrein beperkt door de verminderde belangstelling van sportvliegers voor Texel. Toch zag de heer Roeper de toekomst niet somber in, want ook in Nederland nemen de pnvé-vliegtuigen snel toe. Verwacht mag worden dat het aantal landingen op Texel weer zal toenemen, vooral als wellicht binnenkort de accommodatie van het vliegveld wordt uitgebreid. Er is dringend behoefte aan een eenvou dige hangar, waarin enkele vliegtuigen gestald kunnen worden. Veel sport vliegers komen niet naar Texel omdat hun toestellen de nacht in weer en wind moeten doorbrengen. Van grote betekenis zal het zijn als het Texelse vliegveld de status „internationale luchthaven" krijgt. Een desbetreffend verzoek zal aan de Minister van Ver keer en Waterstaat worden gezonden. Als het vliegveld Texel „internatio naal" wordt, betekent dit een groot voordeel voor de sportvliegers uit het buitenland, want zij zullen op weg naar Texel niet eerst Schiphol behoeven aan te doen in verband met de douane formaliteiten. Aangezien de sportvlie- gerij vooral in Duitsland een zeer grote Dc heer M. van Harn ontvangt uit handen van wethouder C. H. Roeper een kistje sigaren en een envelop met inhoud. Uiterst rechts mevrouw Van Harn. Op de achtergrond de heer J. J. de Bruyn, de nieuwe havenmeester. BRANDJE RICHTTE FLINKE SCHADE AAN OOSTEREND Zaterdagochtend brak brand uit op de zolder van de bakkerij van de combinatie ,,'t Gouwe Boltje" te Oosterend. De zolder doet dienst als opslagruimte voor plastic en papieren verpakkingsmateriaal. Een deel hiervan heeft te dicht bij de hete schoorsteen van de oven gestaan, waar door het is gaan smeulen. Het was even voor half zeven toen de vrouw des huizes het vuur ontdekte. De vlammen laaiden toen al hoog op maar met en kele emmers water was de macht van de Rode Haan spoedig gebroken. Snel arriveerde ook de gewaarschuwde brandweer van Den Burg. De brand weer hoefde echter niet met groot ma terieel in te grijpen, maar kon zich be perken tot het verwijderen van de smeulende massa. Ondanks de geringe omvang van de brand werd toch nog voor ƒ1000,schade aangericht. De bakkers zijn tegen brandschade verze kerd. AUTO VAN DUITSER RAAKTE VAST IN DE SLUFTER DE KOOG Een late Duitse vakan tieganger reed zondagochtend met zijn Opel Caravan over het strand. Hij reed in de richting van de Slufter, maar had kennelijk geen rekening gehouden met de daar aanwezige geul. De auto raakte vast en zonk diep in het zand weg. Een in de buurt opererende jutter merkte de wanhopig met zijn armen zwaaiende Duitser op en belde later vanuit De Cocksdorp de politie. De politie waar schuwde op haar beurt garage Kaczor, die er om ongeveer elf uur in slaagde de auto los te trekken, waarbij ook en kele strandwandelaars een handje hiel pen Dat lukte juist op tijd, want het vloedwater had de auto bijna bereikt. Tegen de Duitser is door de politie proces verbaal opgemaakt; het is n.l. verboden met een auto op het strand te rijden. WIJZIGING TELEFOONNUMMERS RIJKSPOLITIE Met ingang van heden is het tele foonnummer van dc Rijkspolitie te Den Burg gewijzigd. Het oude nummer 2235 is vervangen door no. 2644. Alle toe stellen van dc te Den Burg woonach tige leden van de Rijkspolitie worden aangesloten op dit nummer. Het huis van adjudant J. Gulmans, is al op dit nummer aangesloten. De PTT hoopt de aansluitingen op andere adressen van de Rijkspolitie te Den Burg in de ko mende dagen gereed te krijgen. De nummers van Rayoncommandan ten in de buitendorpen blijven onge wijzigd. GRANAAT NABIJ NOORDBATTERIJ Zondagmiddag vond een Texelaar een granaat op het strand, anderhalve kilometer voorbij de Noordbatterij. Naar de mening van deskundigen was het explosieve apparaat niet meer ge vaarlijk. Gistermiddag is de Mijnenop- ruimingsdienst te Den Helder naar Texel gekomen om de granaat onscha delijk te maken. De granaat is waar schijnlijk uit de Tweede Wereldoorlog en heeft geruime tijd op de zeebodem gelegen. Aan het uiteinde van het vier meter lange projectiel was een kabel bevestigd, waaraan een parachute heeft gezeten BAZAR-PRAATJE (Ingezonden) DE COCKSDORP Had U nog niet gehoord, dat SVC een bazar gaat hou den? Wat gezellig! Ja, dat is het, zo'n bazar. Je treft er alle mensen van een dorp, je maakt eens een praatje met deze en gene, je doet voor de leut eens mee met sjoelen of balgooien, je koopt een paar lootjes en dan zit je er opeens helemaal in. Daar draait het rad van avontuur weer. Welk nummer is *t Willem? Ja, ik heb hem!!! Zo gaat het maar Iedereen weet, dat een bazar niet wordt op touw gezet om het plezier in de eerste plaats. Nee, er is natuurlijk geld nodig voor de vereniging, die het geval op poten zet. Maar, wees eens eerlijk. Geeft U niet liever een gulden uit met de kans er iets voor terug te krijgen, dan dat U diezelfde gulden zo maar geeft? O zo! En U weet nog niet, wat U terug kan krijgen. Stel, dat U de hoofdprijs bij het schieten wint. Een kalkoen. Wilt U die voor de kerst be waren? Geen nood. Die kalkoen wordt tot de kerst voor U verzorgd, als U dat wilt. Of win maar de dagprijs: een heerlijke taart. Daar zeg je ook geen nee tegen. Ook de kinderen doen mee. Touwtje trekken, altijd prijs. Grabbelton, prik- kaart, raden, gooien, ballonnen, teveel om alles op te noemen. Maar iedereen, groot of klein, doet vast mee aan de autoraces. Hoe dat gaat? Tja.Enfin, U komt toch, dan ziet U het vanzelf. En nu nog iets voor diegenen, die dit nog niet genoeg vinden en een extra steuntje willen geven. De mensen, die altijd van die heerlijke cakes bakken of die andere prijzen beschikbaar willen stellen, kunnen die hun gaven niet kwijt? Toch wel' De bazarcommissie- leden, mevr. Monen-Waldus, mevr. Van Heerwaarden-v.d. Beek, mej. N. Boon en de heren L. van Tongelen, A. West dorp, B. v.d. Beek en G. Smeenk, zullen graag Uw prijs onder hun hoede nemen tot de grote dag Op 23 en 24 oktober zien we U natuurlijk in de boxen bij P. Schuil op de S.V.C.-bazar. Veel geluk! De bazarcommissie. vlucht genomen heeft, mag worden verwacht dat van deze kant de belang stelling sterk zal toenemen als de mi nister gunstig beslist. De heer Van Harn ontving uit han den van de heer Roeper een geschenk onder couvert en een ki9tje sigaren. Mevrouw Van Harn werd verrast met bloemen. BOORTOREN VERDWENEN Zaterdag heeft de N.V. Petroland haar boringswerkzaamheden op Texel beëindigd. Omsteeks het middaguur is de boortoren nabij De Cocksdorp neer gehaald en met enkele grote opleggers afgevoerd naar de haven. De boor toren is overgebracht naar Slootdorp in de Wieringermeer, waar binnen enkele dagen een proefboring zal worden be gonnen. Het demonteren van de grote toren gebeurde bijzonder vlot Om twintig minuten voor twaalf werd be gonnen met het neerlaten en om twaalf uur precies lag het gevaarte in zijn volle lengte op de grond. Zondag en gisteren hebben vracht auto's af en aan gereden om de bijbe horende installaties af te voeren. Volgens het contract dat indertijd met de grondeigenaar is opgemaakt, zal het terrein weer in de oorspronke lijke staat worden gebracht. Een woordvoerder van Petroland deelde ons mee, dat het niet in de bedoeling ligt ooit nog een proefboring op Texel te doen. Hier valt uit op te maken, dat de resultaten negatief zijn gebleven, de wilde geruchten ten spijt, die de afgelopen dagen de ronde deden. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 21 oktober worden de moeders van Oudeschild en Den Burg verwacht van 14.00 - 16.30 uur. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 20 okt. 8.09 en 20.18; 21 okt. 8.56 en 21.05; 22 okt. 9.38 en 21.45; 23 okt. 10.14 en 22.21; 24 okt. 10.48 en 22.59. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Groningen^ Friesland Drente Nrd-Hollond Gelderland •Zd-Holland Mrd-Brobanl Limburg Vorige week is dt CBS-publikatie „Toepas sing der Wegenverkeers wet 1952" verschenen. Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft de daarin voorkomende gegevens zodanig geïnterpreteerd, dat een provinciegewijs overzicht werd verkregen van het aantal ernstige verkeersmisdrijven in 1962 (uitgegaan van het aantal onherroepelijke veroordelingen wegens misdrijven volgens de Wegenverkeerswet), dat was te wijten aan het ge bruik van alcohol voor en tijdens deelneming aan het verkeer. Het alcoholisch aan deel in de verkeersmis drijven was het hoogst in Overijssel met 73,5%. Tweede provincie op d# lijst is Zeeland met 71,6%. In 1961 stond Noordbrabant bovenaan met 74,5%; Zeeland nam in dat jaar ook de tweede plaats in met 74,2%. Evenals een jaar tevoren, was het percentage verkeersmisdrijven als ge volg van alcoholgebruik in 1962 het laagst in Noordholland met 54,9°/# (in 1961 53,6%). Het landelijke percentage ran dt verkeersmisdrijven als gevolg van al cohol was in 1962 slechts 0,1% lager dan het jaar tevoren. Het landelijke gemiddelde bedroeg in 1962 65%. Nog steeds blijkt dus in Nederland nog ruim twee derden van het aantal verkeers misdrijven (mede) te worden veroor zaakt door gebruik van alcoholische dranken. Door tal van propaganda- en voorlichtingsacties tracht het Verbond voor Veilig Verkeer elk jaar weer dit percentage te doen dalen. VERGADERING PAARDENVRIENDEN Traditiegetrouw zal de Vereniging voor Vrienden van het Paard in de herfst haar algemene vergadering hou den. De bijeenkomst heeft deze keer plaats op vrijdagavond om acht uur in „De Lindeboom-Texel". De agenda vermeldt onder andere een inleiding door de heer P. Ripping „Het paard in 1964". Na de pauze zullen enkele films worden vertoond die opgenomen zijn tijdens het laatstgehouden Concours Hippique. De films werden gemaakt door de heer G. v.d. Linde uit Nieuwer- brug. Als er tijd beschikbaar is zullen 'bovendien enkele films worden ge draaid van de sterrit te Gouda. HET ALCOHOLAANDEEL in%) VAN ON HERROE PEL'JKE VER OORDELINGEN IN 1962 WEGENS MISDRDVEN VOLGENS DE WEGENVERKEERSWET 57 Landelijk gemiddelde

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1