(jrocn <2wartsjexels in het harL, „In brons bestendigd" geeft indruk van Nederlandse beeldhouwkunst Hoog artistiek niveau van Nederlandse plastiek Welvaart? Boeiende tentoonstelling in RHBS Elektrische dekens Oudeschild heeft E.H.B.O.-afdeling Vestzaktheater gaf sprankelende voorstelling Onder de pomp VRUDAG 23 OKTOBER 1964 TEXELSE 78ê JAARGANG No. 7906 COURANT Uitgave N.V. v/h Langeveld de Roofl Postbus 11 - Den Borg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelmioalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en viijdafs. Bank: Nederl. Middenstands bank; Ceöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,66 p. kw. -f 30 cL Incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. In nauwe samenwerking met de Cul turele Raad Noordholland is onder aus piciën van de Stichting Kunstkring Texel in de RHBS te Den Burg de ten toonstelling ,,In brons bestendigd" in gericht. Het is een verzameling sculp turen, die na de oorlog zijn vervaardigd door verschillende Nederlandse beeld houwers. De tentoonstelling van 35 beeldhouwwerken is aangevuld met een 7-tal wandtapijten, voorstellende de ge schiedenis van de Verloren Zoon. De aldus gevormde kunsttentoonstelling van bescheiden formaat zal door alle leerlingen van het voortgezet en mid delbaar onderwijs kunnen worden be zichtigd onder deskundige leiding. Bo vendien is ook voor ander publiek de mogelijkheid opengesteld van deze ver zameling kennis te nemen. Woensdagmiddag werd de officiële openmg van de tentoonstelling verricht door burgemeester C. De Koning, in aanwezigheid van een aantal belang stellenden, waaronder de hoofden van de scholen voor voortgezet en middel baar onderwijs. De heer De Koning, zojuist terug uit Rome, zei met vreugde en verbazing te hebben kennis geno men van het definitief doorgaan van „In brons bestendigd". Het heeft er namelijk lange tijd naar uitgezien, dat door gebrek aan geschikte expositie ruimte dit reeds lang bestaande plan niet kon worden uitgevoerd. Dankbaar kan men de directeur van de RHBS zijn, die voor de tentoonstelling een gang en twee lokalen van zijn school wist vrij te maken. De burgemeester toonde zich ook erkentelijk jegens de Culturele Raad Noordholland, die de jeugd van Texel gelegenheid biedt, om met deze vorm van beeldhouwkunst in contact te komen. Vooral voor Texel is een tentoonstelling als deze belangrijk, omdat het ondanks de verbeterde boot verbinding niet eenvoudig is om musea op het vaste land te bezoeken, aldus de heer De Koning, die na het uitspreken van de hoop dat niet alleen de jonge ren, maar ook de ouderen van de ge legenheid gebruik zullen maken de beeldhouwwerken te zien, de tentoon stelling voor geopend verklaarde. Vervolgens werd het woord gevoerd door de kunstschilder Jaap Sax, die op trad als vertegenwoordiger van de Cul turele Raad Noordholland en belast is met de explikatie bij de beelden. De heer Sax gaf een uitvoerige beschou wing over de beeldhouwkunst van de laatste jaren in Nederland. Hij merkte op dat in Nederland voor de oorlog weinig beeldhouwwerk werd gemaakt, heel weinig beeldhouwwerk werd ge maakt. Een van de mensen, die de be langstelling hiervoor hebben vergroot is de bekende architect Berlage ge weest, die zijn gebouwen verfraaide met diverse sculpturen. De belangstel- Grondspeculatie op Texel BRIEF NAAR DE REGERING ONDERWEG De grondspeculatie door de Larense zakenman Th. A. van Lamoen blijft nog steeds pennen in beweging brengen. In de Haagse Courant zagen wij het vol gende ingezonden stuk van een zekere A. M. D., die deze aangelegenheid zelfs bij de regering aanhangig wil maken: Duits dorp op Texel Duits dorp op Texel Met ergernis zullen vele Nederanders dit gelezen hebben. Mag dat zó maar wat de La rense zakenman Th. A. van Lamoen van plan is, voor 1 miljoen, 87000 m2 Ne derlandse grond geschikt voor 98 bun galows verKopen aan Duitsland? Over recreatie-tekort wil ik het niet hebben, maar is ons land soms te koop voor de beste betalers? Doet de regering hier niets tegen? Wat doen wij, wachten we tot het te laat is? Mijn brief naar de Kamer is al onderweg! A. M. D. VRAGEN OVER RAKETLANCERING OJf TEXEL DEN HAAG De Tweede-Kamer leden Van der Goes van Naters en Nederhorst (PvdA) vragen de ministers van Justitie en van Binnenlandse Za ken of de proeven met de lance ring van kleine raketten op Texel door het Duitse Hermann Oberth Gesel schaft Oberth. de gewezen adviseur van Hitier voor het V-2 wapen niet een ongewenste activiteit van vreem delingen betekent en of dit niet tot maatregelen aanleiding moet geven. ling nam na de oorlog snel toe. Vooral de verzetsmonumenten zijn klassieke voorbeelden van Nederlandse beeld houwkunst geworden. Brons Het merendeel van de tentoongestel de sculpturen is gegoten uit brons, een werkwijze die vooral de laatste jaren algemeen wordt toegepast. Er zijn dan ook vele voordelen aan verbonden. Omdat de kunstenaar het oorspronke lijke beeld in klei of was uitvoert, kan hij zich speelse en ijle vormen veroor loven, die in steen niet mogelijk zijn. Er kan gemodelleerd worden; er kan iets worden toegevoegd, wat bij steen on mogelijk is. Bovendien is de methode goedkoper, want men kan meerdere bronzen afgietsels maken van een werk. De bezoekers van „In brons besten digd"' hoeven geen kunstkenners te zijn. Het meeste werk spreekt ook de leek aan, die met aandacht de vaak bij zonder fraaie creaties wil gadeslaan. De heer Sax noemde enkele sprekende voorbeelden en wees onder andere op de naar Van Gogh gemaakte kop. Vooral dit beeldhouwwerk vond hij bijzonder gevoelig uitgevoerd; de kun stenaar heeft niet alleen naar het ge schilderde zelfportret van Van Gogh gekeken, maar is ook op de hoogte ge weest van zijn leven. Anders zou hij deze weergave nooit hebben kunneh bereiken. „Trompet speciaal" Er zijn op de tentoonstelling ook stukken waar geen leed en zorg van af straalt en die men gerust grappig mag vinden. Bijvoorbeeld het werk van Aart van IJssel, „Trompet speciaal", uitgevoerd in ijzer. Het is een sculp tuur, waarvan velen zullén denken dat het een mislukt stuk loodgieterswerk is. Met nadruk wees de heer Sax erop, dat een beeldhouwer, niet „zomaar" iets kan namaken. De gelijkenis alleen is niet voldoende; het werk moet léven. Spreker hoopte, dat de bezoekers iets zouden ervaren van het waarachtige, werkelijke gegroeide karakter van deze expositie. Op de zeven wandtapijten ging de heer Sax minder uitvoerig in; hij vond ze met de beeldhouwwerken geen een heid vormen De kunst van het maken van wandtapijten werd in Nederland spaarzaam beoefend en ook nu zijn de kunstenaars die zich hierop toeleggen niet dik gezaaid. Evenals bij een schil derstuk is de wijze van componeren van veel belang, maar als een wandtapijt op een schilderstuk lijkt, is nog geen kunstwerk ontstaan. „Daar is meer voor nodig en niet alleen technisch vak manschap", zo besloot de heer Sax zijn betoog. Kleine stukken Na dit officiële gedeelte van de bij eenkomst maakten de aanwezigen van de gelegenheid gebruik om de verschil lende stukken te gaan bezien. Het spreekt vanzelf dat een mobiele ten toonstelling als deze niet uit bijzonder zware stukken kan bestaan. De grootste BAKKERS IJZERHANDEL N.V. werken zijn ,3ot Gezin" van Cor Hund en „Decoratie" van Henk Zweerus, resp, 93 en 87 centimeter hoog. Veel aandacht trok ook het werk van Theo Mulder „Jacob met de Engel", minder om het slechts 23 centimeter hoge beeldje dan om de maker, die ook het Monument voor de gevallenen te Den Burg heeft vervaardigd. Volgens de folder met beschrijvingen, die aan alle bezoekers van de expositie wordt uit gereikt is niet gestreefd naar een over zicht, zelfs niet bij benadering. Eerder is er sprake van een uiteraard be perkte doorsnee, waarbij werd ge tracht het hoge artistieke niveau waar op ons hedendaagse plastiek zich be weegt, ook in internationaal verband, tot zijn recht te laten komen. De tentoonstelling „In brons besten digd" blijft tot en met donderdagavond in de RHBS Maandagavond en dins dagavond zullen om half acht en half negen excursies worden verzorgd voor groepen belangstellenden. Voor vereni gingen bestaat de mogelijkheid op een gewenste andere tijd gedurende de ope ningsdagen lang de beelden geleid te worden. Hiervoor kan men contact op nemen met de heer G. A. Oskam, p/a Raadhuis Den Burg. 'T NUT STELDE WINTERPROGRAMMA VAST In de maandagavond gehouden ver gadering van het Departement Texel van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen is het winterprogramma vastgesteld. Het bestuur is er ook nu weer in geslaagd avonden te beleggen, die ongetwijfeld van uitstekend gehalte zullen zijn. Drs. Anne H. Mulder, letterkundige te Amsterdam, bekend door haar radio voordrachten. de „Passe-Partouts" voor de V.P.R.O., spreekt 2 november a.s. over Nederlandse Levenskunst van 1900-1960, een voordracht met licht beelden en muziek. De tweede avond, die op 14 december zal worden gehouden, wordt verzorgd door de heer Ir. F. B. Carbasius Weber, die als afgevaardigde van de Unesco vele reizen maakte naar de onderont wikkelde gebieden. Zijn voordracht met kleurendia's draagt de naam „De Hongergordel van Smaragd". In januari blijven we dichter bij huis en zal onze eilandgenoot, de heer J. Th. Boom te Oudeschild iets vertellen over de kottervisserij, een belangrijke tak van bestaan op ons eiland, die zeker de moeite waard is nader bekeken te worden. De vierde en laatste avond, in fe bruari, zal de op Texel geboren be kende sterrekundige Prof. Dr. C. de Jager uit Utrecht, een lezing houden over het actuele onderwerp „Ruimte vaart en Ruimteonderzoek". In de vergadering werd tevens be sloten het lidmaatschap te verhogen met ƒ1,50 p.p. en ƒ2,per echtpaar. OVERDENKING OPBRENGST RECLASSERINGSDAG De Nationale Reclasseringscollecte 1964 heeft op Texel een totale op brengst gehad van 462,01. Vorig jaar was dit totaal ƒ391,79. De opbrengst van dit jaar laat zich als volgt specifi ceren: Den Burg 169,22; Oosterend 56,39; Oudeschild ƒ52,50; De Koog ƒ90,60; Den Hoorn ƒ39,De Waal 31,39; De Cocksdorp ƒ22,91. LEZING OVER RUSLAND VOOR BEJAARDENSOOS Maandagavond zal voor de leden van de bejaardensoos te Den Burg en de verzorgsters een lezing over Rus land worden gehouden door Harry de Graaf. Hij zal daarbij de collectie dia's vertonen, die hij tijdens een rondreis door de Sowj et-Unie maakte, waarbij o.a. Moskou. Leningrad en Jalta wer den bezocht. BILJARTERS VANAVOND BIJEEN Hedenavond om half negen houden de leden van de biljartclub De Graaf hun vergadering. Het is van veel be lang dat zoveel mogelijk leden deze vergadering bezoeken met het oog op de indeling voor de competitie. Ook nieuwe leden zijn vanavond welkom in hotel „De Graaf". OUDESCHILD Vorige week werd onder auspiciën van de Huishoudelijke Voorlichting in het bijna gereed geko men dorpshuis ,,'t Skiltje" een EHBO- filmavond gehouden. Nadat mevrouw Visser, voorzitster van de werkgroep huishoudelijke voorlichting, de vele belangstellenden verwelkomd had, kreeg de heer Van Rhoon, directeur van de Koninklijke Nederlandse Vereniging Eerste Hulp bij Ongelukken het woord. De heer Van Rhoon begon met het vertonen van enige films, waarin ge demonstreerd werd hoe makkelijk een ongeluk kan ontstaan en hoe belangrijk het is dat iemand in de buurt is die weet hoe Hij moet handelen. De heer Van Rhoon legde daarop nog eens de nadruk in zijn inleiding. „Het is eigenlijk een plicht voor ieder om een EHBO-cursus te volgen", aldus de heer Van Rhoon. Dagelijks gebeuren er steeds meer ongelukken, niet alleen in het verkeer, maar ook binnenshuis, Effektieve hulp is van levensbelang. Na de pauze werd het werk van de Koninklijke Ned. Vereniging voor EHBO uiteengezet, wederom met film vertoning. Een van de taken bestaat uit het inkopen van verbandmateriaal, dat aan de afdelingen ter beschikking wordt gesteld. In de vele plaatsen van het land zijn afdelingen EHBO opge richt. De taak van de plaatselijke EHBO is het organiseren van cursus sen en dit onderricht te vervolgen en te onderhouden. Het EHBO-diploma wordt na twee jaar ongeldig, wanneer in deze tijd geen herhalingslessen zijn gevolgd. De aanwezigen waren zeer enthousiast en besloten een afdeling te Oudeschild op te richten. Dat gebeurde nog dezelfde avond. Een voorlopig be stuur werd benoemd, bestaande uit de volgende personen: mevrouw Visser- Spaans, Loodssingel 42, voorzitster; de heer A. Verbeme, Spang, secretaris; mevrouw G. Vermeulen, De Ruyter- straat. penningmeesteresse. De cursus wordt gehouden iedere donderdagavond, aanvang acht uur in BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 14 tot en met 21 oktober 1964 Geboren: Catharina Theresia, dv. Cornelis Martinus Bakker en Hille- bertha Maria Alida Kroon; Maria Jo hanna, dv. André Cornells Zoetelief, en Johanna Maria van Beek; Peter, zv. Klaas Veldman en Johanna Hoetmer. Ondertrouwd: August Cornelis de Geest en Neeltje Elisabeth Eelman; Jacob van der Kooij en Nelie Gerda Backer; Cornelis Arie Eelman en Mar griet Biersteker; Giselher Seifert en Helena Jacoba Bruijn. Overleden: Martinus Witte, oud 73 jaar; Allegonda Petronella van Drunen, oud 68 jaar. ev. Klaas de Jong; Hen- drikus Jacobus Rudolph Reij, oud 8 jaar; Grietje Kuijper, oud 74 jaar, ev. Jb. de Boer. 't Skiltje. Gisteren werd de eerste les gegeven. Cursisten kunnen zich nog opgeven bij het bestuur. Mej. Bastiaans sloot deze voor Oudeschild ongetwijfeld belangrijke avond. Ze wees er echter op, dat het er nu om gaat door te zetten. Zij hoopte dat de nieuwe afdeling zeer veel diploma's uit zal mogen reiken. Eerst als het zover is zal op een vruchtbare avond kunnen worden teruggezien. WEEKENDDIENSTEN DOKTOREN van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur: Dokter VAN LOON, tel. (02220) 2016 (voor praktijken doktoren Coutinho. Elias en Van Loon) Dokter SIEBINGA, tel. (02222) 234 (voor praktijken doktoren Barnard en Siebinga) DIERENARTSEN ingaande zaterdagmiddag 12 uur J. BEEKMAN, tel. (02220) 2936 WITTE KRUIS ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur Zr. FORTGENS, Oosterend. tel. (02223) 250 of 207. „Warhoofdige Minnaar" boeiende komedie Het „Vestzaktheater" te Amsterdam heeft dinsdag twee voorstellingen van het toneelspel „De warhoofdige min naar" in „De Oranjeboom" te Den Burg verzorgd. De eerste opvoering was 's middags voor de Texelse scholieren. De tweede opvoering werd bijgewoond door de leden van de Kunstkring. De schrijver, regisseur en hoofdrolspeler Wim Burkunk gaf vooraf enige toelich ting over het begrip „commedia del' arte". Deze toneelvorm is drie eeuwen geleden in Italië ontstaan. De spelers gingen van een vaststaand thema uit en verder werd alles aan de fantasie overgelaten. De typen in dergelijke stukken waren meestal dezelfde: een roddelende buurvrouw, een geleerde, die alleen maar naar zichzelf luistert, een man die de klappen krijgt, de pien tere knecht, de domme edelman enz. Molière behoort tot de auteurs, die op deze grondvorm hun stukken baseer den, aldus de heer Burkunk. Ook „de warhoofdige minnaar gaf de acteurs en actrices de nodige vrijheid om hun talenten te gebruiken en daar zijn zij zeker in geslaagd. Hoewel de meningen over het stuk nogal verdeeld waren, was men unaniem enthousiast over het spel, en dat werd in een har telijk applaus duidelijk onderstreept. De heer J. Hennephof overhandigde de actrices een boeket bloemen en dankte de leden van het Vestzak theater voor het vaardige en spranke lende spel dat zij gebracht hadden. In verscheidene kerken zijn in de af gelopen week avonden belegd over het onderwerp „Gezin en welvaart". Blijk baar is men daarbij van de feitelijke aanwezigheid van materiële voorspoed uitgegaan. In vergelijking met een vroegere periode zal dit ook moeilijk ontkend kunnen worden. Toch zou ik wel eens willen weten of er veel men sen zijn voor wie het woord welvaart ook werkelijk een mooie klank heeft. Zijn we er gelukkig mee? De verdien sten zijn hoog. maar tegelijk is alles wat men kopen wil ontzaglijk duur. Ook kent het moderne leven vaak bitter weinig rust. Neemt men daarbij nog de voortdurende bedreiging met inflatie, die hier en daar al werkelijkheid begint te worden, dan zal het helemaal wel duidelijk zijn, dat welvaart op zich zelf genomen zeker niet gelukkig maakt. De tijd, waarin wij leven, eist, dat men een keus zal maken uit de veelheid van mogelijkheden. Men kan niet alles in huis halen wat er in een winkel te koop is. Men kan niet alles zien wat de televisie te bieden heeft. Men kan niet alle tijdschriften lezen, waar onze tijd zo rijk aan is. Juist onze tijd roept ster ker dan ooit om een norm, om geeste lijke leiding. Waar zullen wij die vin den? Wie zal ons bij de hand nemen en de weg wijzen door dit oerwoud van mogelijkheden? Met vreugde hebben wij kunnen con stateren. dat de Kerkbouw-actie ge weldig goed heeft aangeslagen bij ons volk. Er is blijkbaar ook nu nog een vragen naar het geheim van levens kracht, waarvan men in de kerken weet. Het is te hopen, dat dit vragen weer veel meer dan voorheen stem zal krijgen in Nederland. Waar het Evan gelie erkend wordt, schept het orde in het leven. Daar wordt alles onder de wet der liefde geplaatst en tegelijk ver kondigd, hoe alles gedragen wordt door de liefde van God. Daar wordt ook het betrekkelijke getoond van alles wat men winnen en bereiken wil. Er gaat tenslotte niets boven de vrede met God. Daarom heeft Nederland kerken nodig als plaatsen waar men leert stil zijn voor God. Het is te hopen, dat na deze actie de bouw weer voorspoedig verder gaat en dat de kerken weer echt de centra van ons volksleven zullen wor den. v. L. KOGER KLAVERJASSERS VERGADERDEN DE KOOG Maandagavond kwa men de klaverjassers van De Koog bij een voor hun jaarvergadering. De voor zitter, de heer J. H. Klaasen Bos, kon tot zijn teleurstelling slechts 15 leden en één nieuweling verwelkomen. Het werd betreurd, dat veel leden waren verhinderd. Voor een groot deel was dat te wijten aan de repetitie van De Duinkanters, die op dezelfde tijd werd gehouden. De secretaresse las de uit stekend verzorgde notulen voor, waar na het financieel verslag volgde van de penningmeester Het pleit voor zijn beleid, dat de vereniging de boeken kon sluiten met een batig saldo van ƒ87,50. Om studieredenen zag de pen ningmeester zich echter genoodzaakt te bedanken. De voorzitter dankte hem voor zijn werk, waarna met algemene stemmen de heer P. Kooiman in zijn plaats werd benoemd. In de rondvraag vroeg mevrouw J. Eelman of er geen betere oplossing is bij het geven van een puntenwaarde, wanneer men verhinderd is een avond mee te maken. Dat was geen eenvou dige zaak. Besloten werd tenslotte dat voor het geval iemand niet kan spelen, hem of haar het gemiddelde aantal punten van de drie laatst gespeelde competities toe te kennen. Tenslotte besprak de voorzitter de binnenkort te houden eilandelijke competitie. Deze competitie begint op 29 oktober in hotel De Graaf te Den Burg. Van de Koger vereniging gaven zich zes koppels op met daarnaast nog vier reserves. Na afloop van de vergadering werd door alle aanwezigen twee partijtjes gekla verjast. Voor hen, die de meeste punten haalden had de voorzitter een fles cog nac beschikbaar gesteld. De gelukkigen waren de heren P. Kooiman en P. Ver meulen De competities van de klaverjasver- eniging De Koog beginnen op woensdag 28 oktober in hotel „De Toekomst" te De Koog. Het bestuur hoopt op deze eerste avond ook veel nieuwe leden te kunnen verwelkomen. Heb je hóórd, dót de G.S.W. met bróód gaat fente? Ja jet. d'r staat ól een oove op de gemeentebegróóting.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1