Cjrocn Twartsjexels in het harL, Instelling van avondklok op kampeerterreinen dringend nodig „Strenge maatregelen tegen onrust en vervuiling hard nodig Op korte termijn toeristenbelasting Conclusie tijdens twee-daagse waddenconferentie op Ameland J. W. Dekker in seizoenbeschouwing Waddeneilanden: VVV is géén belangengemeenschap V) Elektrische dekens VRIJDAG 30 OKTOBER 1964 TEXELSE 78c JAARGANG No. 700» COURANT Uitgave N.V. v/h Langeveld de Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Rcdaktie: Harry de Graaf, Wilhelrainaiaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 cL incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. AMELAND Tijdens de dinsdag en woensdag te Nes op Ameland ge houden Waddenconferentie is onder andere gepleit voor het instellen van een avondklok op alle kampeerterreinen van de Waddeneilanden. Niet al leen de heer J. W. Dekker wees er op in zijn seizoenbeschouwing tijdens de algemene vergadering van woensdagochtend (zie artikel elders in dit nummer) maar eerder werd dezelfde suggestie gedaan in de vergadering van de sectie kamperen. Hoewel men het woord avondklok in verband met de onsympathieke klank liever niet gebruikt, wil men toch een regeling ont werpen, waarin wordt vastgelegd, dat kampeerders om twaalf uur 's nachts op het terrein aanwezig moeten zijn. Dit zal vooral de nachtelijke rust buiten de terreinen aanzienlijk verbeteren, waardoor een van de hinderlijkste bij verschijnselen van het kampeertoerisme de kop kan worden ingedrukt. Bovendien wordt het dan veel eenvoudiger controle uit te oefenen op de vooral in het afgelopen seizoen op Texel veel waargenomen „kampeerders" die zonder tent en vaak ook zonder volddoende geldmiddelen naar de eilanden komen en ergens in de open lucht slapen of boerderijen binnen dringen. Op de Waddenconferentie was men algemeen van mening, dat deze maat regel slechts een kleine groep kampeer ders treft, nl. de minderheid die tot nu toe voor problemen zorgde. Het toe passen van de regel is zeer eenvoudig als alle exploitanten van terreinen en kampeerboerderijen er zich aan hou den. De maatregel zou het meest effec tief zijn als ze in een gemeentelijke verordening zou worden opgenomen. Met klem werd er vanuit de sectie kamperen op gewezen, dat in inciden tele gevallen door de kampeerexploi- tant een uitzondering kan worden ge maakt. Het bestuur van de Waddenfe deratie zei veel voor het idee te voe len en beloofde stappen in de voorge stelde richting te zullen nemen. Dit was wel een van de belangrijkste punten van overeenstemming tijdens de 19e Waddenconferentie. De deel nemers aan deze jaarlijkse ontmoeting kunnen weer met voldoening terugzien op het verblijf, dat dit jaar voor het eerst twee, in plaats van drie dagen duurde. Hiermee is stellig iets van de geslonken populariteit van de conferen tie teruggewonnen. De laatste jaren zakte de belangstelling voor de Wad denconferentie nl. .aanzienlijk. Vooral van Texelse zijde is nogal eens aan de waarde van het overigens zeer gezelli ge samenzijn getwijfeld. Men achtte de bijeenkomst veelal niet langer de moeite waard om er drie dagen het dagelijks werk voor neer te leggen. Nu de tijdsduur van de conferentie is ver kort. heeft men het effekt daarvan on middellijk kunnen waarnemen: het aantal deelnemers was hoger dan in 1963 en ook de Texelse delegatie was iets sterker geworden. Het gemeente bestuur en de VVV van Ameland heb ben er voor gezorgd, dat het de ca. 140 gasten aan niets ontbrak. Dinsdag, kort na het middaguur, zet ten de conferentiegangers voet aan wal na een boottocht van ca. drie kwar tier vanuit Holwerd. Onmiddellijk na dat men te Nes in hotels was onderge bracht, begonnen de vergaderingen van de zeven secties. Om half zes 's mid dags volgde de officiële ontvangst in hotel „Het Wapen van Ameland" door het gemeentebestuur, bij welke gele genheid men burgemeester Mr. J. Si- derius van Ameland leerde kennen als een bijzonder geestig en adrem spreker. Zeer goed liet men zich het diner sma ken, 's avonds in hotel „Steinvoorte". Om negen uur begon de ontspan ningsavond in de grote zaal van hotel Schel tema. De conferentiegangers kon den kennis nemen van de Ameland film en genieten van volksdans en mu ziek. Intussen had een ploeg gemeenteper- soneel op het raadhuis de notulermgen van de verschillende sectie-vergaderin gen gedrukt, zodat men reeds tijdens Bromfietser gaf geen richting aan AUTO IN DE SLOOT Dinsdagavond omstreeks zes uur deed zich op de Postweg een ongeval met grote materiele schade voor. De heer J. Zuidewind uit Den Burg reed met zijn personenauto in de richting De Cocksdorp. Enige meters voor hem reed de heer B. uit Eierland op een bromfiets. Zonder richting aan te ge ven sloeg deze onverwachts links af. De heer Zuidewind probeerde een bot sing te vermijden door naar rechts uit te wijken, maar hij kon niet voorko men, dat het achterspatbord van de brommer licht beschadigd werd. De personenauto kwam in de berm terecht, slibte en schoof van het steile taluud in de sloot. De wagen werd zwaar bescha digd. Persoonlijk letsel deed zich echter niet voor. De fa. Kaczor te Den Burg trok de wagen uit de sloot. De politie maakte proces verbaal op. het diner van eikaars standpunten kon kennisnemen. Korte tijd later waren ook de reacties hierop van het federa tiebestuur in druk verspreid, zodat voldoende stof was verzameld om de volgende ochtend een vruchtbare alge mene vergadering te houden in hotel Scheltema te Nes. Geld tekort Uitvoerig is op de Waddenconferen tie gesproken over het ernstige gebrek aan financiële middelen, waardoor de VW's van de eilanden niet in staat zijn hun propagandataak naar behoren te vervullen. Er werd op gewezen, dat het onjuist is te veronderstellen, dat de gasten ook zonder propaganda naar de eilanden blijven komen. De concurren tie groeit Steeds meer mensen gaan de goedkope vliegvakanties houden (IT- reizen) en elders in Nederland worden op het ogenblik gebieden tot toeristi sche ontwikkeling gebracht, die wel eens een groot deel van onze huidige waddentoeristen zouden kunnen aan trekken. Vooral Zeeland zal een belang rijk gebied worden, dat ook voor bui tenlanders gunstig te bereiken is. In tensieve propaganda blijft derhalve nodig met de erbij horende service. Kurtax? Vanuit de «sectie Gemeentebesturen werd naar voren gebracht, dat de rijks subsidies voor het toerisme veel te laag zijn. Het is van eminent belang dat op royale wijze middelen ter beschikking worden gesteld, evenredig aan de bete kenis van het toerisme voor de lande lijke economie. De gemeentebesturen besloten zich gezamenlijk tot de rege ring te wenden met het verzoek om een hogere uitkering uit het gemeentefonds, speciaal in verband met het toerisme. Tevens willen de gemeentebesturen de mogelijkheid krijgen toeristenbelasting (Kurtax) te heffen, waardoor op korte termijn meer financiële armslag wordt verkregen. Het federatiebestuur was het er mee eens, dat men de regering zou verzoe ken om meer steun, maar voelde weinig voor het heffen van toeristenbelasting. De gemeentebesturen kondigden voorts aan dat een onderzoek zal worden in gesteld naar de mogelijkheden, die de instelling van een intergemeentelijk lichaam („schap") op het gebied van het toerisme voor de Waddeneilanden kan bieden. Advies hieromtrent zal worden gevraagd aan de vereniging van Neder landse gemeenten. Internationale luchthavens Uit dezelfde sectie kwam de mening naar voren, dat op dit ogenblik lucht- vaartverbmdmgen tussen de vaste wal en de eilanden nog onmogelijk zijn. Het is voor een particuliere maatschappij niet aantrekkelijk deze vluchten uit te voeren, maar aangezien het er naar uitziet, dat hier verandering in zal ko men. is het zaak te zorgen voor goed geoutilleerde vliegvelden. Nagegaan zal worden of het mogelijk is dat de doua neformaliteiten op de eilanden zelf kunnen worden afgehandeld. De vlieg velden krijgen daardoor de status „in ternationale luchthaven" wat vooral van belang is voor de particuliere vlieg tuigen uit Duitsland. Gok-automaten Vanuit de sectie kamperen werd ver ontrusting geuit over de aanwezigheid van zogenaamde gok-automaten op de eilanden. Dergelijke behendigheidsspe len, die naar de letter van de wet geen echte gok-automaten mogen zijn, heb ben o.a. op Texel narigheid veroor zaakt. De sectie kamperen hield zich ook bezig met het probleem van de overbelasting van afvoerinrichtingen op kampeerterreinen van sommige Wad deneilanden. Op bepaalde terreinen zijn onsmakelijke en gevaarlijke toestanden ontstaan, doordat de systemen overbe last raakten. Bij de oplossing van het probleem zou men o.a., kunnen denken aan een „privé-riolering". Ook de toe nemende vervuiling van de recreatie gebieden vraagt om maatregelen. Folder De sectie Waddenfederatie meldde de aanmaak van een nieuwe folder voor de Waddeneilanden. Aan alle deelnemers van de Waddenconferentie werd een exemplaar uitgereikt. Voorts werd de omslagcontributie bepaald (voor Texel ƒ1650,en werd de heer P. Beemsterboer, die als lid van het federatiebestuur volgens rooster aftrad, herkozen. Het besluit werd genomen de 20ste Waddenconferentie in oktober 1965 op Texel te houden. Zoals bij elke Waddenconferentie is ook op Ameland weer uitvoerig gespro ken over de noodzaak van vakantie spreiding. Hoopvol liet niemand zich uit. De sectie vervoer verzocht het fe deratiebestuur met grote klem bij de overheid aan te dringen op bevordering hiervan. Een goede stap zou aankomst en vertrek van de gasten zijn op andere dagen dan vrijdags en zaterdags. TONEELVOORSTELLING VOOR BEJAARDEN DEN HOORN Op vrijdag 6 novem ber geeft de Waalder toneelvereniging ,;'t Amateurtje" voor alle bejaarden van Texel een uitvoering van haar successtuk „Goud Aaltje" in „De Oranjeboom" te Den Burg. Voor één gulden per persoon verzorgt de Hoorn- der bejaardensoos de tocht naar en van Den Burg. Bij dit bedrag is een kopje koffie tijdens de pauze inbegre pen. Belangstellenden dienen zich voor maandag 2 november bij een van de onderstaande adressen op te geven: mevr. A. H. Hm. Diek 20; mevr. D. de Porto, Herenstraat 21; mevr. A. Lap, Klif 8. Op vrijdagavond 20 november geeft de Hoornder toneelvereniging „De Vriendenkring" een uitvoering ten bate van de bejaardensoos. Er zal tevens een verloting worden gehouden. Aan een der prijzen, een fraaie lappendeken, wordt op het ogenblik de laatste hand gelegd. Zij, die een prijs beschikbaar willen stellen, kunnen hun bijdrage aan bovenstaande adressen bezorgen. TEXELSE MARKT Op de Texelse markt werden maan dag aangevoerd; 6 koeien 750,tot ƒ1200,6 pinken ƒ600,tot ƒ750, 16 graskalveren ƒ300,tot ƒ450, 50 lammeren ƒ100,tot ƒ140,10 nuchtere kalveren, 2 oude rammen ƒ150,tot ƒ250,14 biggen 45, tot ƒ60,—. WIJZIGING DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. In verband met dringende werk zaamheden aan de fuikinrichting te Den Helder wordt de „Marsdiep op 4, 5 en 6 november uit de vaart genomen. De heer Buisman van Rijkswaterstaat te Den Helder vertelde ons, dat de diepte van de fuik te veel te toegenomen en dat het wenselijk is om binnen afzien bare tijd hier een zinkstuk in aan te brengen. De krachtige schroeven van de „Marsdiep" hebben een funeste uit werking op de bodemgesteldheid van de fuik: de grond wordt omhoog ge stuwd en daardoor krijgen de „muren" van de fuik steeds minder steun. Dt vereiste diepte voor de fuik is 7 me ter. Nu is de geul minstens tien meter diep. Enige maanden geleden heeft men geprobeert om de bodem door middel van asfaltzinkstukken te verstevigen, maar het blijkt dat deze maatregel niet afdoende was. Op woensdag 4 novem ber breng men een zinkstuk van rijs hout aan, dat waarschijnlijk verder» moeilijkheden zal voorkomen. Voor bijzonderheden over de gewij zigde dienstregeling zie de advertentie in dit blad. DEMONSTRATIE JUDO Morgen geven negentig Texelse judo leerlingen in Casino te Den Burg een demonstratie van hun kunnen. De ouders van deze jongelui tussen de zes en veertien jaar kunnen zien wat hun kinderen in het afgelopen half jaar hebben geleerd van hun judoka, de heer J Bais te Den Helder. AMELAND Tijdens de algemene vergadering van de Waddenconferen tie 1964, woensdagochtend in hotel Scheltema te Nes op Ameland, hield de heer J. W. Dekker, directeur van de VVV Texel zijn traditionele beschou wing over de toeristische ontwikkeling in 1964 op de Waddeneilanden en de daarmee samenhangende problemen. De heer Dekker noemde zijn taak enigszins ondankbaar, omdat nog niet beschikt kan worden over exact cijfer materiaal. Voor de beoordeling van het seizoen heeft men moeten afgaan op de indrukken van exploitanten uit verschillende sectoren. Zolang niet spoedig na het seizoen over goed cijfermateriaal van de gemeentelijke gastenstatistiek kan worden beschikt, zal het onmogelijk zijn bij benadering de toename te schatten. De heer Dek ker vond het overigens volkomen be grijpelijk, dat het ondoenlijk is de enorme hoeveelheden cijfermateriaal in korte tijd in een overzicht onder te brengen. Als vaststaand mag worden aangenomen dat het recordbezoek van 1963 van toeristen aan de Wadden eilanden dit jaar is overschreden. Dit is vooral te danken aan het uitsteken de voorseizoen en in niet mindere mate september. De gunstige weersomstan digheden op de kentering van augus tus en september zullen hieraan in niet geringe mate hebben meegewerkt. Daar iedere grond ontbreekt voor een juiste weergave van het seizoen, zei de heer Dekker te willen volstaan met deze algemene indruk en vroeg voorts de aandacht voor een aantal onder werpen, die voor de verdere toeristi sche ontwikkehng van de Wadden eilanden van belang zijn. Vakantiespreiding - hopeloos? In een onlangs gehouden vraagge sprek voor de televisie werd het pro bleem van de vakantiespreiding weer eens aan de orde gesteld. Na de uitzen ding was één ding duidelijk: ieder ziet de noodzaak van vakantiespreiding in, maar iedere erbij betrokken groep heeft dermate grote bezwaren tegen de voor gestelde regeling van de vakanties, dat een oplossing in de nabije toekomst niet te verwachten is. Nog jaren zullen niet alleen tienduizenden Nederlanders teleurgesteld worden, maar ook vele tienduizenden buitenlandse gasten. Het negatieve saldo op de toeristische be talingsbalans zal steeds groter worden, BARKER'S IJZERHANDEL N.V. omdat enerzijds de Nederlandse toerist zijn vakantie over de grenzen gaat doorbrengen, terwijl er anderzijds on voldoende ruimte is voor de buiten landers, die overwegend ook in de top- maanden hun vakantie doorbrengen. Al jaren b v. valt het begin van de Ne derlandse vakanties samen met die van het gebied Nordrhein-Westfalen. Om de stroom vakantiegangers die van jaar tot jaar groter wordt, te kunnen op vangen, zal de toeristische accommoda tie drastisch dienen te worden uitge breid. Het is het begin van een vi- cieuse cirkel. Algemeen wordt aange nomen dat voor een rendabele exploi tatie een spreiding van de vakanties onontbeerlijk is. Vanuit dit standpunt redenerend zou er de komende jaren geen noemenswaardige uitbreiding kunnen plaatsvinden. Resultaten kunnen beter worden Aan de hand van het aantal over nachtingen volgens de gemeentelijke gastenstatistiek van Texel, werd van de hotels en bungalows de gemiddelde be zettingsgraad berekend in de maanden april t/m september. Uitgaande van de veronderstelling Augustus 100, kwam men tot de volgende cijfers, die als maatstaf genomen kunnen worden voor alle Waddeneilanden. Hotels Bungalows april 15 4 mei 16 4,5 juni 66 42,5 juli 95 92,5 augustus 100 100 september 38 20 Wanneer de VW's, al dan niet in samenwerking met de exploitanten, propaganda voor een vakantie buiten het topseizoen kunnen blijven voeren, zullen de resultaten stellig nog beter worden. De tot nu toe bereikte resul taten rechtvaardigen elke inspanning hiervoor. Natuurlijk is niet alleen de bezet tingsgraad bepalend voor de rentabili teit van een bedrijf. Verondersteld mag worden, dat op basis van de genoemde bezettingsgraad de exploitatie mogelijk moet zijn van bedrijven, waarvan de investeringen niet abnormaal hoog zijn. De steeds stijgende grondprijzen zouden hierbij wel eens een remmende factor kunnen zijn, vooral bij de bun galows waarvan er volgens de bepalin gen op Texel, 15 op één hectare mogen worden gebouwd. Misschien is het in deze tijd van woningnood niet juist om aan to dringen op een verruiming van het goedkeuringsbeleid voor de bouw van toeristische accommodatie, maar wanneer we het toerisme in en naar ons land willen blijven bevorderen, is het niet voldoende te beschikken over molens en klompen, over de Amster damse grachten, de bloembollen en het strand. Er zal op ruime schaal gezocht moeten worden naar passende accom modatie, wil men niet van jaar tot jaar verder achterop raken bij andere lan den. De heer Dekker wilde daarom er bij de betreffende instanties op aan dringen, een soepeler beleid toe te pas sen bij bouwaanvragen ter vergroting van de toeristische accommodatie. Problemenlijst Het steeds groeiende aantal recreatie zoekenden stelt steeds hogere eisen aan de verzorging van het recreatiegebied. Het is een verheugend verschijnsel dat de verschillende ministeries in toene- mendemate gelden beschikbaar stellen voor recreatieve doeleinden, welke gel den voor het merendeel ter beschikking van Staatsbosbeheer worden gesteld. Wij mogen ons op de Waddeneilanden gelukkig prijzen, aldus de heer Dekker, dat grote delen van de eilanden resor- teren onder het beheer van de Staat. Tal van belangrijke projecten werden reeds uitgevoerd en de plannen voor de toekomst zijn veelbelovend. Een groot aantal andere voor de recreatie belang rijke zaken komt geheel of gedeeltelijk ten laste van de gemeenten. Alle eiland gemeentebesturen beschikken over een uitgebreide toeristische „problemen- lijst", waarvan maar weinig kan wor den afgevoerd; integendeel, het aantai problemen neemt toe. De Waddeneilanden zijn dun be volkt en beschikken derhalve over een klein budget. Het is duidelijk, dat zij hiermee niet in staat zijn om op effi ciënte wijze het hoofd te bieden aan de problemen die de recreatie met zich brengt. Hiervoor zijn extra fondsen nodig. De heer Dekker noemde het lof waardig, dat aan gebieden die tot nu toe niet of nauwelijks iets betekenen voor de recreatie, grote bedragen ter beschikking worden gesteld ter verbe tering van de toeristische infra-struc- tuur, maar dan is het ook van belang de reeds lang bestaande toeristische gebieden een grote aandeel uit de re creatie-pot te geven, waardoor deze hun functie kunnen blijven vervullen. Orde en rust Talloos zijn de besprekingen geweest, gewijd aan het onderwerp rust en orde. In de vorige Waddenconferentie is dit zelfs als hoofdzaak behandeld. Daarbij kwam men tot de conclusie, dat er geen jeugdprobleem bestaat, maar wel het probleem van de rust verstoring in de nachtelijke uren. D» resultaten van de besprekingen zijn tot nu toe bedroevend, enerzijds omdat d» uitwerking van de suggesties op prak tische bezwaren stuitte, anderzijds om dat de voorstellen niet zouden stroken met wat de jeugdige vakantieganger onder „vakantie" verstaat. Hij wil gaan en staan waar hij wil en dat is zijn goed recht. Maar naast rechten heeft men ook plichten en één van die plichten is dat men anderen geen overlast bezorgt. De opmerking, dat men voor het door brengen van een rust-vakantie niet meer naar een drukke vakantieplaats (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1