(Jroen 'ZwarLrJexels in het harL, Oudeschild kan trots zijn op t Skiltje Boerderij kreeg naam van oude munt m Fraai dorpshuis gistermiddag geopend Jan Zwan vond gouden reaal Moeten trouwen Elektrische dekens Schoorsteeubraud in ter overweging de t Ü:ili 1.aI'ïs nacht nog juist op tijd geblust TZ: VRIJDAG 6 NOVEMBER 1964 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7910 Uitgave N.V. v/h Longeveld de Roofi Postbus 11 - Den Borg, Texel - Tel. 2058 Rcdaktie: Harry de Graaf, Wilhclminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschgnt dinsdags cn vrtjdagi. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe* renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. -j- 30 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct p. nam. OUDESCHILD Onder grote be langstelling heeft gistermiddag de offi ciële opening plaats gehad van het verbouwde en uitgebreide dorpshuis ,,'t Skiltje" te Oudeschild. De plech tigheid werd verricht door de heer Ir. W. J. L. Merkx, lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland. Een bijzon der feestelijke gebeurtenis was het vooral voor Oudeschild, dat nu over Texels best geoutilleerde en ongetwij feld fraaiste dorpshuis beschikt. Vooral de uit Den Burg afkomstige genodigden hebben met jaloerse blik ken het inwendig zeer fraai uitgevoerde gebouw met zijn haast overdadige ac commodatie bekeken en daarbij met spijt beseft, dat men te Den Burg nog niet zo ver is, nog lang niet zelfs. Het nieuwe dorpshuis 't Skiltje is niet al leen mogelijk geworden door aanzien lijke subsidies van Rijk, Provincie en Gemeente (respectievelijk 25, 15 en 25w/o), maar vooral door het gezamen lijk initiatief van de dorpelingen zelf. Er werd weer eens duidelijk bewezen, welk een macht eendracht maakt. Uiteraard werd hierover tijdens de openingsplechtigheid uitvoerig gespro ken en werden diverse cadeaux aan het bestuur van het dorpshuis ,,'t Skiltje" overhandigd. O.a. werd namens de Stichting Cultureel Werk, die ten nauwste betrokken is geweest bij de verbouw, een bijna één meter grote luchtfoto van de haven van Oudeschild overhandigd. De foto zal een plaatsje krijgen in de dorpskamer van het com plex. Voor een uitvoerig verslag van de openingsplechtigheid verwijzen wij naar de krant van dinsdag. Ingang achter Omdat er indertijd sprake van was, dat men het dorp Oudeschild in stede bouwkundig opzicht wil „omdraaien", door het bouwen van zoveel mogelijk huizen met het front landinwaarts, werd besloten de ingang van 't Skiltje niet in de De Ruyterstraat te maken, maar aan de achterkant van het ge bouw. Het dorpshuis kan echter toch van de zeekant bereikt worden via een breed tegelpad, dat werd aangelegd, nadat ter plaatse wat bouwvallig muur werk was gesloopt. De directe omge ving van 't Skiltje, die tot voor enkele dagen nog een bijzonder rommelige aanblik bood, is in korte tijd door per soneel van de GSW in een fraai plant soentje veranderd. In de hal, die aan sluiting geeft op bijna alle vertrekken in het dorpshuis, vinden we de garde robe waar tenminste honderd personen hun jassen in bewaring kunnen geven. Dorpskamer Vanuit de hal stappen we in de rui me dorpskamer, die al enige weken wordt gebruikt, o.a. door de bejaarden- soos en de klaverjasclub. Het vertrek meet bijna 8x8 meter en ziet er on danks het tamelijk moderne meubilair bijzonder gezellig uit. Op de vloer ligt rood linoleum en er is een warmgetinte lambrisering aangebracht. Zeer fraai is het buffet, tevens keuken, voorzien van een koffiezetmachine, ijskast en alle andere zaken, die het mogelijk maken warme zowel als koude dranken van uitstekende kwaliteit te serveren. De ijskast is te danken aan Heineken, die dit hulpmiddel, alsmede enkele spoel bakken gratis ter beschikking stelde, waar tegenover het Stichtingsbestuur v? Xv Xv JNyC*.yv v- VOORLOPIGE ABRI BUSSTATION OP De N.V. TESO heeft op het bussta tion aan de Elemert te Den Burg een betonnen afdakje laten aanbrengen om de wachtende buspassagiers enige be scherming tegen slecht weer te bieden. Deze zogenaamde Abri is overgebracht vanuit Eierland, waar het afdakje niet meer werd gebruikt. De abri is op nieuw geschilderd en voorziet zeker in een behoefte. De directie van TESO deelde ons mee, dat het hier een voor lopige voorziening betreft. Bij een fa briek te Alfen aan de Rijn zijn namelijk twee moderne schuilgelegenheden be steld, maar deze zullen eerst het vol gend jaar kunnen worden geplaatst, omdat de fabriek een levertijd een vier maanden heeft. De nieuwe bestelde abri's hebben een zeer grote overkap ping, zodat zeker twintig a dertig men sen er in kunnen schuilen. Ze zijn ge maakt uit beton en glas en alleen aan de voorzijde open. Er zal een abri op elk der perrons worden geplaatst. m m bereid was in het dorpshuis bier van het merk Heineken te laten serveren. Naast de bar is een flinke opslagruimte voor diverse dranken en etenswaren. Dubbele bar Een bijzonder practische vondst van de ontwerpers van het dorpshuis is de mogelijkheid om hetzelfde buffet ook voor de grote zaal aan de voorkant van het gebouw te gebruiken. Daarvoor hoeft men niets anders te doen, dan twee luiken verwijderen. De grote zaal, die ook in het oorspronkelijke „Eigen Gebouw" aanwezig was, is gemoderni seerd en voor gymnastiekbeoefening geschikt gemaakt door het balkon te verwijderen. Eer\ moeilijkheid was de keuze van de vloerbedekking, die zo wel voor sportbeoefening als voor an der gebruik, o.2 dansen, geschikt moest zijn. Het werd dus een compromis, dat echter ten gunste van de gymnastiek uitviel. De vloer is nogal stroef, zodat danslustigen het beste schoenen met leren zolen kunnen dragen. Ten behoe ve van de gymnstiekbeoefening is een reeks gloednieuwe instrumenten aange schaft, waaronder liefst twee bruggen, interieur van de dorpskamer. Op de achtergrond het buffet, dat desgewenst ook kan aansluiten op de grote zaal. sprmgkasten, ringen, stokken enz. Toneel Ook 't toneel is gemoderniseerd. Het geeft aansluiting op een ruime kleed kamer. De zaal staat in rechtstreekse verbinding met het woonhuis van de beheerders, de familie Schaap in de De Ruyterstraat. Belangrijke onderdelen van 't Skiltje vormen ook de kleinere vertrekken, die o.a. voor vergaderingen beschikbaar kunnen worden gesteld. Ten behoeve van de handenarbeid zijn twee kamers aanwezig; in één ervan is een werkbank aangebracht. Hier zullen de 75 jeugdige leden van de Handwerk en Hobbyclub van Oudeschild zich met hun gereedschappen kunnen uitleven onder leiding van mevrouw Jansen. Een kleiner vertrek is ook het waslokaaltje, waar de schooljeugd gebruik kan ma ken van tien kranen. Belangrijk zijn ook de zeer ruime en fraai uitgevoerde toiletten Het dorpshuis werd ontwor pen door de dienst gemeentewerken o.l.v. de heer J. Veldstra. Woensdagochtend om kwart over drie werd Den Burg opgeschrikt dooi de brandsirene. Bij de familie A. de Ridder in de Schoonoordsingel was een schoorsteenbrandje ontstaan. Door tijdige ontdekking bleef de schade nihil. Zonder dat de spuit er aan te pas hoefde te komen, wist de brandweer het gevaar te bezweren. Het brandje werd ontdekt door de heer D. Bruin, die in een aangrenzend pand woont. Hij was ontwaakt door gehuil van de baby en rook letterlijk onraad. Een scherpe brandlucht drong door het geopende venster naar binnen. Een blik naar buiten deed de heer Bruin onmiddellijk in actie komen, want dikke rookwolken en vonken braakten uit de schoorsteen van het buurhuis, De bewoners, die niets had den bemerkt van het gevaar, werden wakker gemaakt, waarna de brandweer werd gebeld. Ondanks het nachtelijke uur was deze betrekkelijk snel ter plaatse met de nevelblusser. De ladder werd tegen het dak gezet en met een zg. rameneur werd de al lang niet meer gereinigde schoonsteen schoongemaakt. Daarmee was het brandje in de kiem gesmoord. Het karwei was in een half uur geklaard. Dankzij de buurman is geen schade van betekenis ontstaan, al had mevrouw De Ridder, de rest van de nacht druk werk om de rommel in haar keuken op te ruimen. Deze gebeurtenis toont weer eens aan hoe belangrijk het is de schoorsteen op tijd te laten reinigen. Roetmassa's in het rookkanaal vormen een belangrijke voorwaarde waaronder een schoorsteenbrand kan ontstaan. De verbouw werd uitgevoerd door de fa. Blom Zonen te Oudeschild en het schilderwerk door de fa. J, Klomp te Oudeschild. Voor het linoleum en de gordijnen zorgde de fa. Frans Zegel te Oudeschild, de verlichting werd aange legd door de fa. Witvliet en Wester- laken te Oudeschild en de fa J. Schoo te Den Burg legde de centrale ver warming aan. Belangrijk was ook het afbraakwerk in het begin, waarvoor vele Oudeschilders zich belangeloos en enthousiast inzetten. De vernieuwing van 't Skiltje heeft ongeveer ander halve ton gevergd. DEN HOORN Een dezer dagen werd op de gerestaureerde boerderij van de heer J. K. P. Zwan te Den Hoorn de naam „De Gouden Reaal" geschilderd. Deze romantisch klinkende naam heeft hij niet zonder meer ge fantaseerd. Tijdens graafwerkzaam heden in het gebouw tijdens de restau ratie, vond de voormalige bungalow exploitant een aantal scherven, afkom stig van Delftsblauw aardewerk. Dat was voor de heer Zwan aanleiding om de grond buiten de stal aan een nader onderzoek te onderwerpen, met het re sultaat dat hij even later een munt vond, die iets groter was dan een ge wone stuiver en er beslist niet veel waardevoller uitzag. Toen het muntje werd schoongemaakt, bleek het van goud te zijn. Het was een originele munt uit de Spaanse tijd, een zg. gou den reaal, die door een deskundige, de heer Vroegindewei sr. te De Koog, op ƒ300,waarde wordt geschat. Dat is dan historische waarde; het gewicht aan goud is betrekkelijk gering. Op onze foto ziet men de gouden reaal met de beeltenis van Philips II. Ter vergelijking hebben we er een he dendaagse stuiver naast gelegd. Op het muntstuk is een bandje aangebracht dat het symbool is van de stad Antwerpen, waar de munt in 1566 werd geslagen. (Op de plaats waar een verslagen edel man zijn afgehakte hand wierp, werd het toenmalige Handwerpen gesticht). De reaal was een Spaanse munteenheid die indertijd in drie waarden voor kwam: koper, zilver en goud. De heer J. Zwan is bijzonder trots op zijn vondst en kwam onmiddellijk op het idee om er zijn boerderij naar te noe men. Een aardige bijzonderheid is dat BAKKER'S IJZERHANDEL dezelfde gouden reaal door de vorige eigenaar van de hoeve, de heer P. van Heerwaarden te Den Hoorn, al eens eerder werd gevonden, ongeveer tien jaar geleden. De heer Van Heerwaar den hechtte er geen waarde aan en gooide het muntje op dezelfde plaats terug. Fraaie hoeve De boerderij te Den Hoorn heeft in de loop der tijden vele veranderingen ondergaan, maar is daardoor niet min der aantrekkelijk geworden. Na de restauratie betekent de boerderij een verfraaiing van het dorpsbeeld. Het oorspronkelijke front van de hoeve lag aan de weg. *Na diverse verbouwingen staat de gevel nu ongeveed tien meter staat de gevel nu ongeveer tien fneter vele plaatsen door nieuw aangebrachte balken wordt gesteund, is grotendeels verbeterd en vernieuwd. De grote schuur dient nu als opslagruimte voor de strandhuisjes, die de heer Zwan ex ploiteert en twee draaiorgels, waarvan er één, „De Tiet" thans geheel is ge restaureerd. De boerderij is van alle moderne comfort voorzien. Er is cen trale verwarming aangebracht, waarop ook de grote schuur is aangesloten om de kostbare orgels op temperatuur te houden. Voorts is er een luxe bad kamer, een grote keuken, diverse mo dern ingerichte vertrekken, kortom een geheel, dat wat het interieur betreft de indruk wekt een modern hotel te zijn. De heer Zwan, die zich nog niet uitlaat over de plannen met zijn ge- Ecn foto, waarop dc reaal ongeveer drie maal vergroot naast een stuiver staat afgebeeld. Op de munt staat rond de beeltenis van Philips te lezen: Mfhi Adiutor Dominus. (Onderaan het handje, waarover in de tekst gesproken wordt). Op de andere kant staat rond het Spaanse wapen: Te Antwerpen geslagen in 1566; Philips, bjj de gratie Gods koning van Spanje, hertog van Brabant. Het is goed te zien, dat van de munt een gedeelte van dc rand is weggesneden. Dat gebeurde vroeger door mensen, die daar (verboden) dagwerk van maakten cn door dc verkoop van het al dus gewonnen goud in hun levensonderhoud voorzagen. bouw, wil alles zoveel mogelijk in Texelse stijl houden. Daarom wordt de garage, die binnenkort naast „De Gouden Reaal" wordt gebouwd, uitge voerd als schapenboet. Het komt nogal eens voor dat een verloofd of verliefd stel zich gedwon gen ziet overhaast in het huwelijk te treden, omdat zich een baby aankon digt. Wat is daar op te zeggen? Wat is er tégen te zeggen? Er tegen pleit, dat wie het overkomt, op een vervelende manier in het nieuws zijn. wat je noemt over de tong gaan. De een zal zich dat meer aantrekken dan de ander. Sommigen zullen alle praatjes rustig naast zich neerleggen, en dat is ook het verstandigste dat zij kunnen doen. Wie het zich vaak nog meer, aantrekken zijn de ouders van het paar. Zij worden plotseling voor het feit geplaatst, en beleven dit soms als een breuk van het vertrouwen dat zij in hun zoon of dochter stelden. In de meeste gevallen komen zij mettertijd wel over de teleurstelling heen. De tijd heelt gelukkig veel wonden. Het jammere (ik zeg met opzet niet: het zondige; het gedwongen huwelijk .'ïgt mijns inziens minder in de absolute sfeer van goed en kwaad, dan van: gewenst - ongewenst); het jammere van veel gedwongen huwelijken is, dat de groei van het huwelijk belemmerd wordt Een huwelijk vergt voorberei ding. Het vraagt als alle levende dingen om innerlijke groei, een toenemend zich ontsluiten voor elkaar, en zo een gelei delijk rijpen voor de nieuwe staat des levens. Een voorbereidings-(verlovingsj tijd in de orde van een jaar staat daar wel voor. Wat men nu ziet gebeuren wanneer een jongen en een meisje, bij voorbeeld na een korte kennismakingsperiode, sexueel tot het uiterste gaan, is dat het lichamelijke een overheersende plaats dreigt in te nemen. Ze denken elkaar al te „hebben" en te kennen, en daar voor wijken het innerlijke en de toe komst (die evenzeer verkend willen worden!) terug. Ingeval dit tot een ge dwongen huwelijk leidt, worden zij naar een toekomst gedreven, die nau welijks gestalte voor hen heeft. De huwelijksdag in aller ijl georganiseerd, of: geïmproviseerd; de man soms nog niet uitgeraasd; het ongerief van de zwangerschap als een hypotheek op het beginnende huwelijk; men is innerlijk met echt „in verwachting" van het kind, omdat men aan de totale levens gemeenschap met elkaar nog niet toe is. Het zij verre van mij, van een of andere farizese hoogte te veroordelen; ik wil slechts waarschuwen: je hebt er je zelf mee! Al weet ik gelukkig ook maar al te goed van groei binnen het huwelijk, en sluit ik evenmin de ogen voor het kwaad van de lange, „ge dwongen" verlovingen als gevolg van de woningnood. Dit toegegeven, wil ik toch een lans breken voor de kunst van het wachten. Het meisje in het onderstaand gedicht (uit de bundel „Voorsorteren" van Ds Schoch) zegt het heel zuiver: Ze weten niet hoe ik eigenlijk ben Hoe niemand, van iedereen, die ik zo ken, M|j iéts door zich zelf heeft gegeven. Toch zal ook voor m|j ergens iemand bestaan Naar wie ik eens zonder meer been kan gaan Om wat ik verwacht te beleven Dan ziet hij een meisje dat meisje ben lk Mijn ogen ontmoeten behoedzaam z|jn blik Ook hij is onwetend van morgen. Dan kust hij het kind dat geborgenheid vond Mijn lippen bewegen behoedzaam zjjn mond En mag ik een deel van zjjn zorgen Mijn handen omvatten behoedzaam zjjn hoofd Want hij is de enige, die mjj gelooft Strelend cn zonder verklaring. Dan ben ik, zoals ik ook ben 'n geschenk. Die anderen weten niet, dat ik zo denk En 'k zal dit geheim ook bewaren. Daarmee is het wel gezegd: Voor el kaar geschenk zijn, dat behoedzaam moet worden gehanteerd Osk. De heer Arno van Heerwaarden (in dienst van het schildersbedrijf J. J. Vonk) brengt de letters aan op dc wagendeuren van de hoeve.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1