.een Vissersman Bij de NiwiB is het goed sparen. SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend U krijgt daar het beste persoonlijke spaaradvies en...een goede rente. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK de bank waar u zich thuis voelt! In gesprek met: PAPIEREN PORTRETTEN TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 6 NOVEMBER 19#4 ZDH ONFORTUINLIJK TEGEN KAAG VOGELS: 0^1 Het leek er eerst op dat ZDH de be zoekers een gelijkwaardige tegenstand zou kunnen bieden, maar door een ge- luksdoelpunt van Kaagvogels, dat uit een penalty werd gescoord, was het enthousiasme van de gastheren binnen korte tijd verdwenen. Bovendien leek het wel of het geluk alleen Kaagvogels goed gezind was. ZDH vocht voor de gelijkmaker en in de 25e min. schoot Klaas de Leeuw vlak naast het doel. De voorhoede van de bezoekers liep keer op keer in de listig opgezette bui tenspel val van ZDH. Uit een fraaie voorzet van de linksbuiten maakte de midvoor van Kaagvogels het tweede doelpunt. Even voor de rust werd het derde en beslissende doelpunt gescoord. Na de thee bleef ZDH al het mogelijke doen om een doelpunt te maken, maar het plaatsen liet veel te wensen over. Halverwege de tweede speelhelft maak ten de gasten zelfs nog een vierde doel punt Dat was de einduitslag Matige strijd De Koog 2-ZDH 2: 32 5 min. na de aftrap maakte Kees Slechtenhorst het eerste doelpunt. De Koog kwam terug en voor de rust had zij de stand op 21 gebracht. Na de pauze maakte ZDH de gelijkmaker en het zag er voor De Koog even somber uit, maar door snel en beter spel werd de wedstrijd tenslotte met 32 gewon nen door De Koog. SVO VERPLETTERT WGW 3: 7—2 Een wedstrijd met veel doelpunten, maar ook een wedstrijd met weinig goed voetbal Beide elftallen vochten hard en hadden mooie kansen, maar SVO wist ze beter te benutten. Direct na de aanvang viel WGW aan, maar de SVO-verdediging wist het doel voortreffelijk schoon te houden. Meer en meer wist SVO naar het WGW-doel op te rukken, maar tot doel punten kon men niet komen. Toch zou SVO voor de rust nog een goal maken. De WGW-keeper dook op een bal, maar kon hem niet onder controle krijgen. Piet Koopman benutte deze kans pri ma: 10. Voor de rust zouden er geen goals meer vallen, hoewel beide par tijen er voor streden. Na de rust werd het spel harder. WGW trachtte door heftig aanvallen de gelijkmaker te scoren, maar het pakte geheel anders uit. SVO liep uit tot 60 WGW bleef echter vechten en wist nog 2 doelpunten te maken. Rootlieb zorgde met een penalty voor de zevende tref fer van SVO. De overige goals waren van Rikus v.d. Wetering. Gerard Smit, Wim Bakker en Frits Rootlieb (2x). Helder 5-SVO 2: 8—1. SVO 2 kreeg in Den Helder een zware klap te incasseren. Zij verloren namelijk van een goed spelend Helder 5 met 81. Er werd wel voor gewerkt, maar het verband ontbrak, er was zeer weinig samenhang in het spel van SVO 2. Het enige tegendoelpunt werd gemaakt door Kees Kalis. De adspiranten speelden zaterdag tegen de Texel-adspiranten een leuke wedstrijd, maar werden desondanks toch met 31 geklopt. SVO was her haaldelijk voor het Texel-doel te vin den, maar kon niet tot doelpunten komen. De resultaten van de training komen nu duidelijk naar voren. GDS BOEKTE RUIME WINST De eerste thuiswedstrijd tegen Ly ceum, is voor het damesteam van GDS gunstig verlopen. Aanvankelijk zouden twee wedstrijden gehouden worden, maar daar eén van de tegenstandsters niet kwam opdagen, traden de dames maar één keer in het veld. De wedstrijd tegen Lyceum was bij zonder aantrekkelijk voor de toeschou wers. Zij zagen een goed combinerend GDS, dat dankbaar gebruik maakte van fouten in de opstelling bij de tegen standsters. De eerste set werd een 156 zege. Tijdens de tweede set be haalde GDS een ruime 91 voorsprong. Deze werd echter door Lyceum iets ingelopen, want door enkele mislukte smashes en slecht serveren van de Texelse ploeg kwam de stand op 97. Lyceum scoorde gelukkig niet meer en hierna bracht GDS de stand op 157 in haar voordeel. In de derde set toon den de Texelaars zich verreweg de meerderen. Eindstand 151. zodat de gehele wedstrijd met 30 werd ge wonnen. De volgende wedstrijd wordt op maandag 9 november in de Sporthal te Den Helder gespeeld. KLAVERJASKAMPIOENSCHAPPEN Stand van de competitie om het clubkampioenschap van Texel: 1. Oudeschild I 40.914 15 2. Den Burg 38.761 4- 13 3. Oudeschild III 37.263 10 4. Oudeschild II 36.447 4- 12 5. De Graaf I 35.718 4- 7 6. De Waal 35.413 4- 11 7. De Graaf II 35.134 4- 8 8. Den Hoorn 34.940 4- 11 9. De Koog 32.500 11 Stand van de wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van Texel: De eerste 10 koppels: 1. C. Backer-J. Medendorp 7756 4- 6 2. Echtp. Vermeulen 7120 4- 3 3. T. Dekker-A. v. Liere 7986 2 4. C. C. Barhorst-Th. v.d. Wulp 6995 2 5. D. Backer-mevr. J. Spaans 6975 4- 3 6. Jn. Blom-D. Kalverboer 6969 1 7. B. Witte-J. Wijna 6892 2 8. Echtpaar Spigt 6796 4- 4 9. J. C. Rijk-G Caspers 6787 4- 2 10. D. de Ruyter-K. de Jong 6781 4- 2 KLAVERJASCLUB DE KOOG DE KOOG Na de le competitie avond is de stand als volgt: 1. J. Veldman-P. Kooiman 7119 4- 2 2. C. v.d. Werf-L. Bakker 6585 1 3. K. Veldman-L. Burgman 6549 3 4. mevr. G. Blok-K. Kikkert 6502 4- 2 5. P. Eelman-J. Klaassen Bos 6416 4- 2 6. mej L. Peereboom-C. Zutphen 6386 4- 1 7. Echtpaar A. Kamp 6311 4- 1 8. mevr. R. Wonder-C. Bonne 5988 4- 6 9. dames K. Klaassen Bos-J. Eelman 5946 4 10. dames J. Daalder-G Winter 5924 4- 2 11. mej. I. de Vries-P. Vermeulen 5803 12. dames J. Bonne-L. Eelman 5357 4- 3 13. D. v.d. Werf-L. Daalder 5335 4- 1 14. Echtpaar Klip-List 5105 HANDELSREGISTER In ..Handelsbelangen" van donderdag 29 oktober lezen wij onder nieuwe in schrijvingen in het handelsregister: Diversen: P. Zevenhoven (e.), Texel, Den Burg, Schilderweg B 45. Pluimveebedrijf, eierenverzamelaar Pension Schuurmans, Texel, Den Burg, Molenstraat 62. Pensionbedr. E.: B. G Schuurmans-Jongste DAMCLUB TEXEL Uitslagen: P. Kooiman-P. Bakelaar 02 Jo Schoo-H. Bruining 02 C. Dijker-Jn. Stam 20 P. Bruijn-J. Hooijberg 20 C. Vinke-C. v. Heerwaarden 11 C. P. Burger-Jb. Koorn 20 C. Meedendorp-G. Dros 20 J. v. Heerwaarden-C Groenhof 20 Dam lust 1-Texel 1: J. v. Straalen-P. Bakelaar afg. J. Zijp-C. Dijker afg. P. Beers-J. Hooijberg 20 Th. de Haas-C. Meedendorp 11 A. Beemsterboer-J. Schoo 02 A. Goudsbloem-P. Bruijn 02 Jac. Kramer-J. v. Heerwaarden 20 D. Hoogeboom-P. Kooiman 11 C. H. Cools-J. Vinke 11 Jac. Hoogeboom-J. Stam 11 Damlust 2-Texel 2: N. Jol-S. Ros K. Beers-C. Vinke C. J. Cools-C. P. Burger F. de Boer-C. v.d. Werf D. Bogert-G. Dros D. Kramer-Jb. Koorn P. v.d. Molen-P. Kooi A. de Wit-J. A. v.d Slikke 1—1 1—1 0—2 0—2 0—2 2—0 0—2 0—2 412 De strijd om de bovenste plaats in de clubcompetitie is voorlopig duidelijk beslecht in het voordeel van P Bake laar. Met ieder nog twaalf schijven had P. Kooiman geen goede zet meer. Jo Schoo gaf een gewonnen partij uit han den. De wedstrijd van het eerste tiental had een wat ongelukkig verloop. Er werd goed gespeeld en de kansen stonden goed. Jn. Stam gaf met rede lijke winstkansen remise, terwijl J. Hooijberg de zaak verknoeide, door een zekere remise te vergooien. Het ziet er naar uit dat P Bakelaar moet verlie zen, terwijl voor C. Dijker ook niet meer dan één punt te behalen zal zijn. De einduitslag wordt dan 119. Zoveel te beter deed het tweede het. Bij deze ruime overwinning kwam geen geluk te pas. We kunnen dit achttal zeker als kanshebber beschouwen voor de tweede klasse. Het is daarom zaak ook volgende wedstrijden serieus op te vatten. UITVOERING U.D.I. De Rederijkerskamer U.D.I geeft haar eerste uitvoering van dit seizoen op zaterdagavond, 14 november a.s. om 8 uur in hotel De Oranjeboom". Opge voerd wordt de komedie „Chips" van R. Feenstra. Plaatsbespreken voor deze uitvoering zondag 8 november a.s. in „De Oranjeboom". Loting om 12 uur precies. (Zie ook de adv. in dit blad). BENOEMING BESTUURSLEDEN Bij Koninklijk besluit zijn met in gang van de eerste woensdag in decem ber 1964, tot dijkgraaf en heemraad van het waterschap de Gemeenschappelijke Polders op Texel benoemd, respectieve lijk S. J. Keijser Jbz. te Hogeberg, en M. Roeper Pzn. te Bargen. door Gui Fortgens Ze kunnen je de „burgemeester van Oudeschild" noemen, zonder dat je het zelf weet. Jan Boom weet er tenminste niets van, en wie kent op Texel zijn eigen bijnaam niet Het zal dus wel geen bijnaam zijn. Misschien meer een predikaat dat iemand hem spelend met woorden eens even losjes op de borst heeft willen prikken. Maar ik had er iets van opgevangen. Met die kwalificatie „burgemeester van Oudeschild" in mijn hoofd ben ik dan het vissershuis aan de De Ruijterstraat binnen gestapt. Het is een huis waar je graag terug wil komen, want het is er rustig on danks de vele grote en kleine men sen die er wonen. Maar dat is be kend: er is meer rust en discipline m een mierenhoop, dan in het nest van een zilvermeeuw Negen kinderen zijn er groot ge worden, of groeien er nog op. In het achterkamertje kunnen we ons afzonderen. De-schipper-van-de- 88-die-geen-schipper-meer-is gaat mij voor, en hij excuseert zich niet voor wat naaiwerk dat er ligt, en ook niet voor een stoel die niet in het gelid staat. Dat is sympathiek, omdat hij er kennelijk niet zwaar aan tilt dat ik eens met hem wil praten, en hij de afstand tussen ons al intiem en vriendschappelijk genoeg acht om de flauwe fratsen van excuses omtrent de dingen die van alledag en van ieder huis zijn achterwege te laten. Kennen doe ik hem uiteindelijk bij zonder oppervlakkig, maar Jan Boom is een innemende kerel, die zelfs bij een eerste ontmoeting het vertrouwen direct aan zijn kant heeft. Toen ik hem voor een af spraak opbelde, vroeg hij geen toe lichting. De deur van zijn huis was zogezegd al open, voordat ik nog op de drempel stond. Voiló, in gesprek met de burgemees ter van Oudeschild. Wat heeft hij daarop te zeggen. Hij heeft er niets op te zeggen. Jan Boom kent die kwasi^bijnaam niet eens, heeft er nooit van gehoord. Dan stel ik mijn vraag anders. Of hij zich kan voorstellen, dat men hem schertsend ook waarderend wel eens zo noemt? Iemand die geraffineerd is, zou op deze vraag eerst duidelijk de schou ders ophalen en vragend kijken, om te demonstreren dat hij er goed weet van heeft dat bescheidenheid de mens siert. Eerst na lang aandringen zou hij op de vraag ingaan. Zo niet Jan Boom. Hij kan de vraag plaatsen en begrij pen. Voor gemeenplaatsen en raffi nement laat hij geen speelruimte, omdat hij er helemaal geen behoefte aan heeft het gesprek te vertroebe len. Hij kan zich eerlijk geven, zon der omwegen. Dat kunnen alle men sen, die een beetje balans in het le ven hébben gevonden, en die de diplomatie niet meer van node heb ben om de zaak te versieren. Het zal daarom wel zijn, dat hij altijd zo'n open vriendelijk gezicht heeft. Ik begrijp wel een beetje, zegt hij, hoe men tot zo'n benaming „burgemeester van Oudeschild" komt. Er is een slag mensen, dat ongewild altijd overal goed voor is. Ik behoor, zonder dat ik nou precies kan verklaren waarom, tot dat slag. Mijn zoons hebben dat ook Wij stappen er altijd in, als er iets moet gebeuren. Er wordt gewoon op gewacht. Dat is geen kwestie van haantje-de- voorste willen zijn, het is gewoon traditie In de parochie gaat dat net zo. Om een voorbeeld te ge ven: toen mijn vader Piet Boom zo langzamerhand te oud begon te worden om in de kerk op het orgel te spelen hij heeft dat dik vijftig jaar gedaan zei de kerkmeester tegen hem: dénk er om dat er een nieuwe organist is als je er mee ophoudt. Dat werd hem in vol vertrouwen zonder enige dwang opgedragen, omdat 't niet anders was. Er werd niet aan gedacht, dat er misschien ook andere mogelijkheden waren. Het is zo afgekomen, dat mijn zoon Hans nu organist is Als Boom mij deze kleine organisten- historie ter illustratie vertelt, klinkt er uit de voorkamer zacht het geluid van pianospel door. Ik weet niet wie er speelt Dat is ook niet belangrijk. Maar het bewijst wel. dat er muzi kale handen in de familie zijn. De piano is er indertijd gekomen om Hans de gelegenheid te geven zich ter opvolging van zijn grootvader te bekwamen. Jan Boom had weliswaar tegen het kerkbestuur gezegd: „Goed, als het dan moet, dan zorgen wij wel voor een nieuwe kerkorga nist, als jullie dan zorgen dat ik thuis een piano krijg, zodat hij kan oefenen". Van die opzet kwam niets terecht, dus kocht hij er zelf maar een. Dat was omstreeks 1954, en er was heus geen overmaat aan geldmiddelen om zo van de ene dag op de andere een duur instrument aan te schaffen. Maar Jan Boom is een man die er in stapt, als dat nodig is. Of het nu om een kerkorganist gaat, of om een vlootschouw, dat doet niets terzake. Het gesprek is nauwelijks vijf minu ten oud of we hebben de hoofdlijnen al te pakken, logische lijnen maar ook lijnen die bij eerste beoordeling tegenstrijdig schijnen. In mijn gedachten is de vader van een visser ook altijd een vissersman, en de grootvader ook. Maar die op vatting vraagt om een correctie, want Jan Boom is visser geworden, en niet als visser geboren. Vader Piet was namelijk timmerman, géén visser. De muziek, die heeft altijd in de fa milie gezeten, en zit er nog in. Maar het is niet de muziek van het vis sersklavier, van het sentimentele zeemanslied. Er is bij die muziek een gebonden heid aan de kerk, voor orgel en koor de gregoriaanse kant dus maar ook een profane kant, want vroeger speelden Piet Boom en zijn zoons Jan en Rein balmuziek: piano, viool, drums Voor mij klopt de voorstelling die ik van de visserman en zijn stijl van Jfettfë leven heb gevormd heleméal niet met de realiteit die ik althans hier ontmoet. In mijn (foutieve) voorstelling zit meer ruimte voor ruwheid en harde woorden, dan voor goedaardigheid. Ik zeg het hem ronduit, maar Jan Boom brengt de correctie aan. zon der enig blijk te geven dat hij mijn primitieve voorstelling wel bedenke lijk zou kunnen vinden, en bepaald gebrekkig. Tot mijn lering maakt hij er een levensgeschiedenis je van, waarin de technische kant wordt ondersteund door het stijgende aan tal péka's van zijn schepen, en de menselijke kant door het gebruik van een reeks typerende slagzinnen, koersbepalende zinnen: Vissen is daarom alleen al mooi, omdat je op zee lak aan alles kunt hebben, zegt hij. Mensen aan de wal dichten de visserij een zekere romantiek toe; nou, die is er na 24 uur wel af. Dat lak aan alles hebben staat niet gelijk met onverschilligheid en ruwheid, maar ik wil er mee zeggen, dat zoveel dingen van je afvallen, die op de wal het leven bepalen. Aan boord is er minder ballast. Moet er ook minder bal last zijn, want je hebt je aan dacht nodig voor andere zaken. Op een schip kan het rampzalig zijn als je je aandacht verkeerd verdeelt, zeker als je schipper bent. Ik zou niet willen beweren, dat je als visser geboren wordt. Je moet er wél aanleg voor hebben, maar bóven alles de sportieve instelling dat je er niet tegen kunt, dat je maats van andere schepen meer vangen dan jij. Als je dat over je kant laat gaan, heb je geen bloed onder je nagels een uitdrukking om te onthouden, denk ik Als je het te gemakkelijk neemt, als je je niet door een zekere ri valiteit laat meeslepen, loop je de kans bij de beer gestopt te worden. Wat is het gevolg? Dat je gaat schrijven aan de verkeerde kant. Ik ben met mijn trouwen in 1938 voor mijzelf begonnen met een blazer. Voor de financiering had ik maar liefst twee borgen nodig. Na de oorlog had ik een ijzeren scheepje met twintig pk, nader hand met veertig pk en weer la ter met zeventig pk. Je moest het vermogen wel opvoeren, wilde je niet achter raken. De kotter TX 88 met 140 pk kwam in 1960 in gebruik, en nu hebben we er sedert december van het vorige jaar ook nog de 66 bij, een kotter met 190 pk. Mijn zoons varen er nu op. Als ze me in 1938, toen ik met pijn en moeite die blazer voor elkaar kreeg, hadden voorspeld, dat ik in 1964 voor 350.000 gulden verantwoordelijk zou zijn want zoveel geld is er met die twee kotters gemoeid dan zou ik gezegd hebben dat ze een gaatje in hun hoofd hadden Jan Boom heeft succes gehad. Ik wil volkomen in het midden laten hoe het kon, dat hij het van zeilkraoht via twintig pk tot 330 pk heeft ge bracht. Daar is wat goed geluk bij aan te pas gekomen, praktische steun, gunstige conjunctuur na de oorlog, maar bovenal een heleboel doorzettingsvermogen. Boom kan het nu allemaal overzien. Hij is schipper aan de wal, al bete kent dat bepaald niet dat hij schip per in ruste is. Het roer van de kot ters heeft hij uit handen gegeven aan zijn zoons Want al is Jan Boom dan geen geboren vissersman, vier van zijn zoons zo laat het zich aanzien hebben de aard van hun vader. Zij hangen de visserij aan. Wellicht maken zij er een familie traditie van. Sedert mei van dit jaar is Jan Boom aan de wal. Huiselijke omstandighe den maakten het mede wenselijk, dat hij geen hele weken meer weg was. Hij zegt ervan: Na 35 jaar te hebben gevist wordt het begrijpelijk, dat je een beetje verzadigd raakt. Maar de eerste weken op de wal waren beroerd. Ik was er gewoon zenuwachtig van. Nu gaat het al veel beter. Als het even kan vaar ik niet meer mee. Maar het kan natuur lijk altijd voorkomen, dat ik het toch weer een poos moet doen, vanwege vakanties of ziekte of wat er zich maar opdoet. Praten met Jan Boom is een boeien de bezigheid, niet omdat hij de ene sensatie na de andere vertelt, maar omdat hij zo logisch en rustig over de dingen kan praten. Hij geeft de indruk dat het leven hem gemakke lijk afgaat. Hij heeft in ieder geval een balans gevonden, die hem tot een positief mens maakt. Hij is een man van motto's. Steeds weer worden zijn antwoorden in een kernachtige uitdrukking verpakt. Maar het zijn geen loze motto's, waarvan hij zich bedient. Hij maakt ze waar. Hij zegt: Jong zonder schuld, is oud zonder goed. Dat is geen holle kreet; dat is een overtuiging. Jan Boom is gewend naar de horizon te kijken. Dat heeft hij op zee geleerd, en op de wal heeft hij dat niet afgeleerd. Als het gesprek wat verloopt, omdat ik eigenlijk niet meer te vragen heb, komt hij eigenerbeweging met een verklaring, die niet direct bij het voorgaande aansluit maar toch onge zegd de achtergrond van het gesprek met de schipper heeft gevormd: Als je geen vrouw hebt, die thuis goed op de zaken past, ben je nergens, en kom je er nooit. Mijn vrouw heeft dat fantastisch ge daan. Dit is geen fondantachtige gemeen plaats van de schipper; die verkla ring heeft van alles met zijn leven, en ook met het overgeven van de twee kotters onder verantwoorde lijkheid van zijn zoons te maken. In het huis van Jan Boom is aan de schippersvrouw de rekening voor haar zorgen om man en zoons die buitengaats waren gepresenteerd: Het werd noodzakelijk dat ik aan de wal kwam. Mijn vrouw raakte door ziekte buitenspel. En met tweeikotters op zee is er voor mij aan de wal nog genoeg te doen. Er zijn reparaties, de netten moe ten bijgehouden worden, en er valt van alles voor te bereiden. Stil zitten is er echt niet bij. Maar misschien krijg ik in de toekomst wel eens wat meer tijd om voor de gemeenschap te wer ken. Voordien moest dat allemaal in het weekeinde gebeuren Als hij het woord gemeenschap laat vallen, denk ik direct weer aan die benaming „burgemeester van Oude schild". Jan Boom denkt niet aan namen en bijnamen. Hij is een daad-mens. Dat was hij op zee, hij is het ook aan de wal. Dat zal hij wel blijven ook. Want Jan Boom wordt geacht de kop te nemen. Hij zelf noemt dat „er in stappen als er iets moet gebeuren". Een verklaring heeft hij er niet voor. Ik geloof dat de verklaring heel simpel is. Jan Boom is gewoon een goed mens.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 3