Suikerbieten in 1965? ü?J!?Dampo De vierde dag Bronchi letten FILMNIEUWS BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF rubriek voor LANDBOUW en VEETEELT C >an (.wmlngni n\ -r Portretprijs voor oud-eiland genoot PllfOÏ hoU^de.huid TEXELSE COURANT VRIJDAG S NOVEMBER 1914 Het lijkt ons niet onmogelijk, dat de animo om suikerbieten te verbouwen in 1965 nog weer groter zal zijn dan dit jaar. Landelijk is dit jaar in vergelij king met 1963 de oppervlakte met 10%> toegenomen en dit zal ook op Texel het geval wel zijn. Als we echter diverse dingen in aanmerking nemen, dan ligt het enigszins voor de hand, dat de toe name in 1965 nog wel iets groter kan zijn. We menen daarvoor een paar re denen te kunnen aangeven. De rentabiliteit van de teelt In de eerste plaats de rentabiliteit van de teelt. Aantrekkelijk daarbij is altijd, dat reeds in het voorjaar bekend is voor welke prijs de bieten in de herfst geleverd kunnen worden. De prijs was voorjaar 1964 naar het oor deel van diverse bietentelers wel aan trekkelijk. Het is niet zeker, dat ook voor 1965 weer een zelfde prijs uit de bus komt. In de prijs van 1964 zat nl. een zekere aanmoedigingspremie. De oppervlakte suikerbieten was de laat ste jaren te klein in ons land en dit betekende, dat dure suiker moest wor den ingevoerd. Om dit laatste over bodig te maken was de regering bereid om boven de door het L.E.I. berekende wel te mogen zeggen, dat mede dank zij de goede opbrengst en het vrij hoge suikergehalte de bietenbouwers er dit jaar wel komen. Voorjaarsverzorging wordt eenvoudiger Een andere reden, die uitbreiding van de oppervlakte doet verwachten is het eenvoudiger worden van de voorjaars verzorging. We hebben er al eerder op gewezen, dat de chemische onkruidbe- strijding dit jaar een succes is gewor den. Het aantal uren, dat nodig is voor de verzorging is daardoor met tiental len uren teruggebracht. De proef met de volledige verzorging van 5 ha. sui kerbieten door één man is een volledig succes geworden. Over deze proef zult U meer lezen in het Jaarverslag van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting, dat we omstreeks de jaarwisseling aan de leden hopen te kunnen toezenden. 92. Toen de berg jagers, wier discipline werkelijk voorbeeldig is te noemen, zich netjes in pelotons, secties en compag- niën verzameld hadden, sprak kapitein Cacalobbo ze als volgt toe: „Mannen!" zei hij. „Toen ik straks het bevel gaf tot de elastische en strategische terug tocht, deed ik dat, omdat er iets in mij was, dat mij zei: GA TERUG! En nu blijkt, dat het goed is geweest, dat ik dat deed, want ik was van oordeel, dat het beter zou zijn de vijand eerst eens terdege te bespieden. Ik heb er toen onze luitenant Alfredo Capsoni op af gestuurd en hij wist onversaagd door te dringen tot in het hart van de vijan delijke linies. Hij werd echter gegre pen na een gruwelijk gevecht van man FEUILLETON door H. van Ormne. 46. „Is dat om je uit te lachen? Het zou niet best zijn, als het niet zo was, wat je vader en moeder betreft. En het is een heel eind uit de buurt". „In New York staat een auto voor me klaar. Van een collega van vader, die een paar jaar geleden in Europa was en toen heeft vader voor een auto ge zorgd, zie je?" „Ik vind het fijn voor je en geniet jij maar zoveel als mogelijk is. En stuur me eens een kaartje, wil je?" „Wat dacht je dan? Ik zal natuurlijk ontzettend veel indrukken opdoen daar, maar daarom vergeet ik jullie niet. Jou evenmin". „Dank je wel, Jan". Een poos later, toen de koffie op was en de werkster de keuken weer verla ten had, boog Jan zich dichter naar de vrouw en zei zacht: „Akkewe ken nen elkaar al een hele poos en mis schien ga ik nu een gek figuur slaan, maar dat heb ik er voor over. Als als ik straks weg ben.mijn reis kan wel een paar maanden, durendan 2ie ik jou ook niet meer en jij mij niet. Akke.mem heeft me verleden jaar gewaarschuwd, dat ik niet te hard van stapel moet lopen en ze zal wel gelijk hebben. Mem is altijd erg verstandig geweest in zulke dingen. Maar nu ga ik weg en jij ziet mij een hele poos niet. Akke.ik had willen wachten, tot ik een werkelijk goede positie heb en mis schien krijg ik die dit jaar al, zie je? Slechte vooruitzichten pootgoedteelt 1964 Een derde reden moeten we m.i. zoeken in de naar het zich laat aanzien minder goede rentabiliteit van de pootgoedteelt. Hoewel de opbrengst buitengewoon goed was, zullen heel veel pootgoedtelers de touwtjes toch kostprijs een premie te geven voor uit breiding van de oppervlakte. Ik meen niet aan elkaar kunnen krijgen. Tot op dit moment zijn de vooruitzichten voor de afzet buitengewoon slecht. Welis waar heeft men de Stopa, het orgaan, dat in het voorjaar de aardappelen voor bepaalde minimumprijzen afneemt, achter hand, maar er is geen enkele te ler, die het een prettig vooruitzicht vindt voor de Stopa te telen Voor veel telers komt daarbij ook de moeilijkheid om het pootgoed tot het voorjaar te bewaren. In deze omstandigheden is er alle kans, dat gelegenheidstelers overgaan op suikerbieten en de vaste telers de oppervlakte iets inkrimpen. Nu reeds voorzieningen voor suikerbietenteelt 1965 Als men inderdaad van plan is om in 1965 weer, ofwel voor het eerst suiker bieten te verbouwen, dan is het goed om aan een paar dingen te denken. a. De kalktoestand. Bieten hebben een hekel aan zure, d.w.z. kalkarme grond. Een goede op brengst krijgt men alleen op grond met een goede pH. Op het moment vindt U op de analyserapporten van het grond onderzoek de ipH-KCl, die op ander ni veau ligt dan de vroegere pH-water. We zouden echter voor bieten het liefst een pH van minstens 5.8, liever nog 6.0 hebben. Is dit niet het geval, dan is het zaak nu nog een kalkbemesting te geven. De beste tijd is daarvoor al voorbij, maar het is zaak om hiervoor de weinige dagen, waarop de grond en het weer droog is te benutten. De kalk daarna direct inwerken. b. Afwezigheid wortelonkruiden. In het voorgaande hebben we gezegd, dat de chemische onkruidbestrijding goede mogelijkheden geeft. Dit geldt echter uitsluitend voor zgn. zomeron- kruiden. Wortelonkruiden moeten nog tegen man. Men ranselde hem af, doch Alfredo wist zich los te rukken en aan de woede van zijn beestachtige aanval lers te ontkomen. Hij vocht als een leeuw en wist tenslotte onze linies weer te bereiken, in het bezit van de nodige geheime inlichtingen. Toen bleek, dat de aanvallers helemaal geen woeste ko zakken waren, maar slechts domme Slavoniërs. „Boe.Boe.Wèg met Slavo- nië!" riepen toen alle soldaten. „Beheers u, mannen! Beheers u!" riep kapitein Cacalobbo berispend uit, „Wij zijn het er dus allen over eens dat luitenant Alfredo Capsoni zich weerga loos dapper heeft gedragen, want ter wijl hij nog dacht te maken te hebben Want ze sturen me niet zo maar naar Amerika. Daar zullen ze wel een spe ciaal doel mee voor ogen hebben. Ik heb een kleine hoop. dat ik hier, als de hallen klaar zijn, een betere baan krijg. Misschien wel procuratiehouder of zo. Dan verdien ik een behoorlijk salaris. Akke.... het is een beetje moeilijk, maar ik kan het nu niet lan ger voor me houden. Ik houd erg veel van je, Akke en ik mag niet meer zeg gen. Het is nog te kort geleden, dat je moeder stierf en.... Maar als je. er misschien aan wil denken, dat ik je erg lief vind.Ik droom wel eens van je enneik weet natuurlijk helemaal niet, hoe jij over me denkt. We zijn goede vrienden en kunnen uitstekend met elkaar overweg. Tenminste ik met jou.... ik vind het altijd fijn, als ik bij je ben. ik bedoel, als we samen zijn. Enne.vind je het nou gek, Aikke, dat ik dit allemaal gezegd heb?" Geleidelijk aan was de vrouw rood geworden en om zich een houding te geven, had ze een sigaret gepakt en aangestoken Toen hij zweeg, keek zij een paar ogenblikken naar zijn vragen de gezicht. Eigenlijk is hij nog net een jongen, dacht ze Maar ik respecteer het in hem, dat hij zich al die tijd heeft ingehouden. Toen.... verleden jaar, toen we met vakantie in Zwitserland waren, maakte hij me ook het hof, zij het op een onhandige manier. En toen mem gestorven was, heeft hij alles ge daan om me op te monteren, me af te leiden. Ging hij lange wandelingen met me maken en was zo attent. Hij is een lieve jongen en natuurlijk houd ik van hem. Maar genoeg? „Nee, Jan, wat jij zegt, is helemaal niet gek en dat je het op zo'n delicate op andere wijze worden bestreden, n.l. in hoofdzaak mechanisch. Ook daarvoor is de beste tijd al voorbij. U moet er alles op zetten om de gunstige perio den, die we nog krijgen vóór voorjaar 1965 te benutten voor de mechanische bestrijding van wortelonkruiden. c. Een goede grondligging. We denken hierbij speciaal aan de zwaardere gronden. Hiervoor is tijdig ploegen zeer gewenst. Verder streven naar een zodanige ligging, dat zonder al te veel bewerkingen een goed zaai- bed is te maken. Het schijnt de laatste jaren in bepaalde streken met zwaar dere grond de gewoonte te zijn om na het winterploegen als de grond vol doende droog is nog een bewerking uit te voeren, waardoor de grond iets vlak ker komt te liggen. In het voorjaar kan dan met een zeer oppervlakkige bewer king worden volstaan en op deze wijze krijgt men een gunstig zaaibed voor bieten. TRACTOR IN BOTSING MET AUTO Door onoplettendheid bij het verla ten van de Nieuwlanderweg in Burger- Nieuwland kwam de 27-jafige F. W. Witte dinsdagochtend om tien uur met zijn landbouwtractor in botsing met de personenauto van de heer W. F. Sleu tel te Amsterdam. De heer Sleutel wil de de voor hem rijdende trekker pas seren toen de bestuurder onverwachts een links gelegen uitrit insloeg. Da voorzijde van de Renault Dauphine werd zwaar beschadigd. De mede-pas sagiers van de heer Sleutel liepen geen letsel op. Ook de heer Witte kwam met de schrik vrij; zijn tractor bleef onbe schadigd. De politie maakte proces ver baal op. BOOTDIENSTREGELING T.E.S.O. Texel-Dcn Helder v.v. Werkdagen: V. Texel- 6.00 7.00 8.00 9.00 10.00 12.00 14.00 15.00 16.00 17.00 18.00 20.00 V. Den Helder: 6.30 7.30 8.30 9.30 10.30 12.30 14.30 15.30 16.30 17.30 19.00 20.30 Zon- en algem. erk. chr. feestdagen: V. Texel: 8.00 9.00 10.00 12.00 15.00 16 00 17.00 18.00 20.00 V. Den Helder: 8.30 9.30 10.30 12.30 15.30 16.30 17.30 18.30 20.30 met woeste horden Kozakken, drong hij desondanks door tot in hun linies, zijn eigen leven niet ontziende en spottende met alle gevaren. Kijk eens hoe de dappere held er uitziet! Doch nu wij weten die de indringers zijn, wat staat ons nu te doen?" „BoeBoeDe Slavoniërs aanvallen en vernietigen!" brulden de soldaten als één man. En terwijl som migen van hen naar voren stormden om Alfredo Capsoni op de schouders te nemen cn te bejubelen, renden ande ren er maar vast vandoor om een aan val te gaan plegen op die brave kapi tein Fritzl von Köpenick en zijn man nen. Ach, ach, achwat moet er nu van deze lieden terecht komen....? Ho»»tdrgnk in tabletvorm. 95ct wijze zei, stel ik op prijs. Je weet, dat ik nog in de halve rouw ben, dus. „Ja, Akke, daarom wil ik niet meer zeggen. Maar omdat ik weg gaen ik dacht: stel je voor, dat er in die tijd een ander zou komen.De gedachte alleen al zou m'n hele reis kunnen be derven, zie je, en...." Ze legde over de tafel haar hand op zijn arm. „Stil maar, jongen. Ik begrijp je volkomen. Ga üj maar rustig naar Amerika, want er is geen ander m mijn leven. Meer zeg ik niet. O ja, alleen dit nog: Als je terug bent. gaan we er eens rustig verder over praten. Is dat goed?" Hij keek haar verheugd aan en legde zijn hand op de hare. „Akke, dat is geweldig. Nou ga ik zonder zorgen weg. De gedachte, dat jij het goed vindt als ik terug ben.dat je er dan nog eens rustig over wilt praten. Fijn, Akke. Je weet nu, hoe het bij mij is. Ik stuur je een lange brief, zodra ik daar ben. En ik houd je op de hoogte, vast. En ik neem iets leuks voor je mee, daar kun je op rekenen". Ze glimlachte. „Fijn, jongen. Ik wens je echt veel plezier". In de gang nam ze met een hand druk afscheid, maar ze hield zijn hand vast en zei: terwijl ze hem met een olijke blik aankeek: „Je gaat nu zo ver weg en voor zo lange tijd.zou je me geen afscheidskus geven?" Akke HOOFDSTUK 27 Er is iets veranderd De weken na het vertrek van Jan De directie van onze bioscoop is er weer eens in geslaagd een film, die el ders in het land met veel succes wordt gedraaid, betrekkelijk kort na de pre mière voor vertoning op Texel te hu ren. Ditmaal is het „Yeah! Yeah! Yeah! Hier zijn we!" (A hard day's night), beter bekend als de geruchtmakende „Beatle film". Over de vier hoofdrol spelers hoeven we weinig te vertellen. John Lennon, Paul Mr.Cartney, George Harrison en Ringo Starr zijn figuren die bogen op een populariteit waarop andere sterren jaloers zullen zijn. De film begint als een sprookje: Er waren eens vier vrolijke Liverpoolse knapen en zij maakten muziek, véél, harde en luide muziek. Als zij er klaar mee waren stormden ze naar het station om weer ergens anders te gaan spelen. Meestal werd het harige viertal ge volgd door honderden jongedames. En alsof dit reeds niet genoeg is voor een bijzonder opwindende film, komt er ook nog een lastige opa van een van de jongens aan te pas, die alles doet om de plannen van de Beatles in de war te sturen. Mede door zijn toedoen ont staan diverse misverstanden, waardoor het kan gebeuren, dat niet alleen meis jes alles in het werk stellen om de Beatles te bereiken, maar ook de po litie. Als de populaire vier tenslotte toch ongedeerd hun show kunnen bren gen, spreken zij terecht van „a hard days night". Het volgende willen we onze lezers niet onthouden: de auto, die in de filmopnamen door de Beatles werd gebruikt, moest opnieuw gespoten worden, omdat de wagen dagelijks door vijftig tot honderd meisjes werd gekust toen deze voor de poort van de studio stilhield. Gedurende de opnamen wer den de Beatles door veertig politieman nen tegen de wilde tienermassa's be schermd. De vroegere Britse bokskam pioen Ernie Rice, die als lijfwacht voor de Beatles optreedt, zei dat een hele dag met de Beatles optrekken, hem vermoeider maakt dan vijf tit n ronden in de ring. En last but not least: dat de Beatles Engelands exportartikel num mer één geworden zijn is duidelijk. Britse financiële deskundigen hebben uitgerekend, dat de Beatles het Ver enigd Koninkrijk ongeveer vijftig mil joen dollar in het laatje zullen brengen. De film wordt zaterdagavond en zon dagmiddag in het City-theater vertoond en is toegankelijk voor alle leeftijden. Een echte Western, maar dan van de zeer goede soort is de film „De onver- zoenlijken", die men zondag- en dins dagavond kan zien. De hoofdrollen spe len Burt Lancaster en Audrey Hepburn en verder werken o.a. Audie Murphy en John Saxon mee. Het verhaal van de onverzoenlijken speelt zich af in het Texas van de zeventiger jaren. De film behandelt een conflict tussen blanke kolonisten en Kiowa indianen. Het is tevens een film over mannen en vrou wen, die moeten optornen tegen de ele menten, de hardheid van het leven en hun eigen hartstochten. Toegang boven veertien jaar. Ook de film „Anastasia" is de moeite waard om gezien te worden. Anastatia was één der dochters van Tsaar Nico- laas II van Rusland, waarvan het ge rucht gaat, dat zij nog leeft. Toen Tsaar Nicolaas zich bewust werd van het na derende onheil van de komende revo lutie, deponeerde bij een bedrag van tien miljoen pond bij de Bank van En geland op naam van Anastasia. Na de revolutie van 1917 werd algemeen aan genomen, dat zij niet de andere leden van het Tsarengezin was vermoord, maar in 1922 doken geruchten op dat het tegendeel het geval was. Geispi- reerd door deze feiten werd de film „Anastasia" gemaakt, waarin vier Wit-Russen het plan smeden om met Anastatia op de proppen te komen met het doel in het bezit te komen van de erfenis van tien miljoen pond. Er wordt een vrouw gevonden, die enige gelijke nis met de Tsarendochter vertoont en zij wordt nauwkeurig geïnstrueerd om- van der Spoel had Akke verschillende malen redenen te óver om zich te ver bazen. Na tien dagen ontving ze een luchtpostkaart uit New York met de simpele vermelding: „Ben goed aange komen. Heb ontelbare indrukken te verwerken Veel liefs. Jan". Ze zat een ogenblik beteuterd met de kaart in haar hand, bekeek het New York in vogelvlucht, waarna ze niet-begrijpend haar hoofd schudde. Maar na enig na denken verontschuldigde ze hem. Hoe zou je zelf zijn, als je voor het eerst van je leven in de nieuwe wereld kwam? En hoe was je de eerste dagen in Zwitserland? Toen dacht je er ter nauwernood aan, dat je nog een moeder in Nederland had. En vrienden in Bol- lega. Ze dacht er niet verder over na en haakte de kaart in de keukenspiegel. Diezelfde avond kwam Jacob Derkin- dere onverwachts binnen. Akke was verwonderd, maar ook blij omdat ze hem zo lang niet gezien had. „Dat is even een tijd geleden? Hoe maak je het? Alles goed? Met je werk en zo?" Hij ging zitten en knikte. „Puik. En dat ik zo lang weggebleven ben en nu weer kom...." Hij spreidde zijn han den en keek er naar. „Ik verlangde naar jeik zeg het maar eerlijk, Akke. Misschien word je nu boos misschien zeg je wel, dat ik wel weer kan gaanmaar zo is het Ze knikte hem vriendelijk toe. „Malle jongen.natuurlijk ben ik blij, dat je er weer bent. Je bent het enige familie lid, dat me trouw is gebleven. We ma ken er een fijna avond van. Wat wil je, koffie?" OOSTEREND Onze vroegere plaatsgenoot, de kunstschilder Toon de Haas (35) te Amstelveen is in aanmer king gekomen voor de Portretprijs 1964 van de Thérèse van Duyl-Schwartze Stichting. De heer De Haas heeft de prijs moe ten delen met zijn collega, de heer Henk Pander te Amsterdam. De Por tretprijs wordt ééns per vier jaar toe gekend voor het beste werk in olie verf. dat naar de mening van de jury in deze periode is gemaakt. Naast het bedrag van 500,valt de heer De Haas, die nog altijd veel schilderwerk op Texel maakt, dus een bijzonder grote eer te beurt. Vrijdag werd de prijs uitgereikt door de schilder Bart Peizel in de Rijksacademie te Amster dam. De plechtigheid werd door tal van autoriteiten bijgewoond. Op onze archieffoto: Toon de Haas aan het werk in zijn atelier. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 28 oktober t/m 4 november 1964 Geboren: Maria Christine, dv. Johan nes Smit en Maria Dorothea Josephina Rutten; Waltherus, zv. Waltherus van Beek en Barbera Witte; Irma, dv. Klaas Burger en Maatje Daalder; Piet, zv. Arie Haker en Hinderkien Baaiman. Ondertrouwd: Sikke ter Brug en Maria Klasina Marinus; Gerardus Jo hannes van Heerwaarden en Leonie Alida Maria Buisman; Jürgen Kiltz en Tine Henny Wuis. Overleden: Neeltje Martha Boon, echtgenote van Pieter Jan Kooger, oud 55 jaar; Aafke de Boer, echtgenote van Jacob Schenk, oud 83 jaar. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden te Den Burg: witte damesknip- portemonnee. inh. 1 briefje van ƒ10,en wat klein geld; autowicl met band; 2 zakdoeken, jonge hond herder, zwart; 1 pakje roomboter, briefje van ƒ10,grote bos sleutels; ge schiedenis boekje; 1 wollen kinderwantje, geel met 2 rode randjes; zwarte regenbroek (soort plastic) met binnenvoering. Verloren te Den Burg: vulpen, merk Lamy Ratio, kl. roodbruin; herenportemonnee met knipsluiting, inh. 1 huissleutel, kaartje ijsclub en enige loten; bruine damesportemnonee inh, ƒ40,1 lage zwarte herenschoen; zwart damesgymbroekje; 6 sleutels, grote en kleine. Gevonden te Oosterend: zijden sjaal met donkerrode rand en gekleurde noppen; zwarte herenschoen. Verloren te Oosterend: negatief. Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is voor het aangeven van gevonden en/of verlo ren voorwerpen geopend op werkdagen van 16 00 tot 18.00 uur. trent de omstandigheden, waaronder zij aan het Tsarenhof moet hebben ge leefd. Het misdadige plan slaagt bijna De film draait woensdagavond 8 uur en is toegankelijk voor alle leef tijden. „Graaf Je koffie alleen al zou de moeite van het naar Bollega reizen waard zijn". Ze glimlachte. „We zullen maar den ken, dat mannen doorgaans een tikje overdrijven". Het werd een genoeglijke avond. Jacob vertelde over zijn werk, dat hij de notaris nu vaker assisteerde en dat hij nog steeds studeerde. Voorzichtig hoorde Akke hem uit over de familie, maar Jacob had niet veel contact met de ooms en tantes, noch met de neven en nichten. Om kwart over tien stond hij op. Akke zei; „Blijf niet weer zo lang weg, als de vorige keer, he?" Gelijk duwdt ze hem een briefje van honderd in d» - handen. „Je hebt nooit geld gevraago En je bent pas jarig geweest. Ijler koop er maar een extraatje voor voor jezelf". Hij keek naar het biljet en kreeg een kleur. „DatAkke.dat vind ik niet leuk. „Maar ik wel. Kom je je eenzame tante nog eens een avondje opzoeken, he?" i smetteloos zuiver „Tante.Gelijk schoten ze in eer\ lach. Hij borg het geld weg en greep haar hand. „Hartelijk dank, Akke. Ik zal het nuttig besteden, daar kun je op rekenen". (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 5