COUPONNEN-VERKOOP 1 Muziek voor 1001 doeleinden MG GRIJS 'HAAR Moerbeek Welke muziek wilt U horen? Een DIPLOMAT schoolvulpen Langeveld de Rooij veeziekten WAAR KWALITEIT EN MODE HAND IN-HAND GAAN Oersterk Kan beslist niet lekken Prijzen van f 8,-- tot f 17,50 Met zuiger of inktpatroon Verkoop voor Texel KUNST Trabant f 3575. Dros' Magazijn Verwarming dekens Koetouwen Fa.FransZegelKz Hondenmanden Dros' Magazijn woonhuis Radio met visserijband Even noteren STOFZUIGERS Vrijdag - zaterdag - maandag Herenmode 1 Muziek kan laten juichen en laten wenen. Muziek heeft de macht de mens te ontroeren, hem tevreden te maken en hem tot daden aan te zetten. De moeder, die haar kind in slaap zinqt, gebruikt muziek voor een goed en weldadig doel. Er zijn tandartsen die zenuwachtige patiënten met muziek kalmeren en er tegenwoordig zelfs pijn mee wegnemen. Bachs Goldberg- variaties gaven een koning zijn slaap terug. Dit zijn alle voorbeelden die duidelijk maken, welk een kracht ten goede muziek kan zijn. Er zijn ook andere voorbeelden, zoals de tumultueuze uitbarstingen, qeluidsuitbarstin- gen die in een achter ons liggende periode door dictators geïnspireerd, dag en nacht ten gehore werden gebracht. In George Orwells roman „1984", een rimmige en pessimistische visie op en toekomstige wereld, is het nog wat ;eraffineerder. Hier is de maatschappij •erdeeld in twee klassen: zij die leiden n zij die geleid worden. De leiders be- chikken natuurlijk over de middelen n methoden die hen tot heersen in taat stellen. Een daarvan is het stelsel- natig gebruik van muziek. Muziek die p de straten en in de huizen uit luid- prekers weerklinkt om de stemmingen an de mensen te kneden en hun pres- aties op te voeren. Het gebruik van muziek voor andere oeleinden dan puur muzikaal genot is en oud en beproefd middel om harts- ochten te mobiliseren, legers te laten ïarcheren, weerstanden weg te nemen, ,e mensen harder te doen werken of ze n slaap te wiegen. Functionele of toegepaste mu- iek wordt in onze tijd op velerlei ma- ieren gebruikt om de mens te stimu- ïren, te prikkelen of te ontspannen. Sinds enige tijd wordt functionele ïuziek door Philips op bestelling ge- :verd. Functioneel wil hier echter niet eggen, dat deze muziek zou gaan in- njpen in de gedragingen, gedachten en ctiviteiten van de hoorder. Het is in- egendeel muziek van een niet-indrin- end karakter, die bewust op de ach- ^rgrond wordt gehouden. Vandaar ook e benaming „achtergrondmuziek". Een typisch voorbeeld van een plaats /aar achtergronmuziek tot zijn recht omt is het restaurant. De bezoeker, hens oor gestreeld wordt door de acht vloeiende klanken van een strijk- e of de uit een luidspreker druppe- ende accoorden van een piano, zal zich iaar nauwelijks van bewust zijn. Daar- ntegen zal het onmiddellijk tot hem oordringen wanneer de muziek op- loudt. Achtergrondmuziek in fabrieken is egenwoordig een normaal verschijnsel. ',o normaal zelfs dat vele meisjes niet nj een fabriek in dienst willen treden enzij ze „muziek bij het werk" krijgen, 'hilips verzorgde dan ook al jaren mu- ïekuitzendingen voor eigen personeel, oen het idee rees om de aldus opge- ane ervaringen ook buiten het bedrijf en nutte te maken. Functionele muziek wordt ook vaak .angeduid als stemmingsmuziek. Het in leze naam besloten liggende begrip ;eeft een duidelijke indicatie van wat unctionele muziek m feite is, maar tok van wat zij niet is. Men is licht ;eneigd te denken aan stemmings- leïnvloeding, doch dit is in het alge neen zeker niet het geval. De in fa- >rieken en restaurants ten gehore ge trachte muziek heeft niet tot doel een >epaalde stemming te kweken. Was dit vel zo, dan had men inderdaad alle re ien om er argwanend tegenover te taan. Toch is het zo dat muziek, mits net zorg gekozen en in de juiste sa- nenhang toegepast, een machtig mid- lel tot het bespelen van stemmingen en :elfs een narcoticum kan zijn. In de >sychiatrie begint men thans de enor- ne mogelijkheden in te zien van mu- iek als diagnotisch en therapeutisch mlpmiddel. Tal van voorbeelden be- estigen de stelling, dat dit hulpmiddel ïitstekende resultaten kan opleveren, o zullen kinderen met een vertraagde (eestelijke ontwikkeling, die niet op voorden reageren, die wel doen op nuziek. In dit geval ligt het effect van le muziek louter en alleen in de klank; iet vergt geen analyseren, geen inspan- ïing om te begrijpen. Lichamelijk mis vormden en patiënten met verlam mingsverschijnselen worden door mu- :iek physiek geactiveerd. Ritme wekt ritme. Dit zijn op het ogenblik de rand- jebieden in het gebruik van muziek; vellicht liggen juist hier de meest in- .eressante toepasssingen. Is men er zich tenmaal van bewust dat muziek kan talmeren of stimuleren, dan kan men ich verder verdiepen in de vraag wat roor functie achtergrondmuziek ver vult onder meer alledaagse omstandig- ïeden. Heeft muziek in een fabriek een stimulerend effect op het personeel? Men kan nooit met zekerheid voor spellen wat voor invloed muziek onder lepaalde omstandigheden, zoals in een fabriek met werkende mensen, zal uit- >efenen. Niet alleen het effect van mu- •iek in het algemeen laat zich moeilijk vooraf bepalen, maar ook, en vooral, de wisselingen in effect van de ene dag up de andere. Een sterk ritmische me- odie in het populaire genre bijvoor beeld zal de eerste keer een uitgespro ten reactie teweegbrengen, maar kan ie hoorder na enkele herhalingen weer leheel anders doen reageren. Men kan over het algemeen wel aan- lemen dat de voorkeur hoofdzakelijk litgaat naar populaire muziek, en het is niet zo moeilijk een licht muzikaal menu samen te stellen dat er bij ieder ingaat. Dit soort muziek draagt ver moedelijk bij tot het „oplossen" van spanningen. Zij schept ook een sfeer van vertrouwdheid. Aan de andere kant moet men ervoor waken geen mu ziek te brengen met een al te meesle pend ritme, of liedjes waarvan de tekst teveel afleidt. Achtergrondmuziek kan ook bijdra gen tot een gevoel van solidariteit, van langrijke functie. Er ligt een wezenlijk menselijk contact. Ook dit is een be- verschil tussen het beluisteren van mu ziek in een concertzaal en het luisteren naar een grammofoonplaat. Een op name kan nog zo volmaakt zijn, men mist toch altijd die extra dimensie van het gemeenschappelijke. Men beleeft de muziek alleen, en niet, zoals in een concertzaal, samen met anderen. Op deze functie wordt de nadruk ge legd bij de achtergrondmuziekprogram- ma's voor supermarkten. Het verschil tussen het winkeltje op de hoek en een supermarkt is ook al weer een kwestie van intimiteit. De supermarkt heeft de klant, economisch gezien, veel te bie den, maar het persoonlijke contact, de gemoedelijkheid van de kleine winkel is er niet bij. Achtergrondmuziek kan ten dele in deze leemte voorzien. Tot nu toe wordt functionele muziek het meest gebruikt door supermarkten, fabrieken, restaurants, en dergelijke gelegenheden. Maar het afzetgebied neemt voortdurend in omvang toe en er zijn nog heel wat meer toepassingen te vinden. Psychiatrie en psychothera pie kwamen in dit verband reeds tej sprake. Verdere bestudering van het gebruik voor therapeutische doeleinden kan wellicht een beeld verschaffen van de enorme mogelijkheden die hier nog liggen. In de twee jaar, dat zij nu gebracht wordt, is al duidelijk gebleken, hoe groot de huidige vraag naar achter grondmuziek is. En dit, terwijl men nog maar pas begonnen is de diverse bronnen aan te boren. Afgezien van de oudste en meest bekende toepassingen zijn er tal van andere mogelijk, welke men nu pas begint te onderkennen. Het is een voordeel, wanneer een onderneming, zoals in dit geval Philips, over langdurige en uitgebreide erva ring op het gebied van geluids- en mu- ziekreproduktie beschikt. Daarbij komt dan nog, dat de werkwijze is gebaseerd op jarenlange, nauwe samenwerking tussen medici, sociologen, psychologen en muziekdeskundigen binnen het be drijf. Muziek is klank. Maar daarmee is niet alles gezegd. Iedere vorm van creativiteit is in wezen een kwestie van ritme en uitdrukkingskracht. Hoe ge raffineerd de klanken ons ook in de oren mogen klinken, muziek is en blijft de meest voor de hand liggende en meest acceptabele vorm van ritmische expressie. Indien men hiervan uitgaat en tevens zich realiseert dat ritme mis schien wel de meest essentiële vorm van contact is, dan begrijpt men ook veel meer van het wezen van de mu ziek, de nauwe samenhang ervan met de bewegingen van de menselijke geest en het menselijk lichaam, en van de mogelijkheden van functionele muziek. ZONDER COMMENTAAR De Duitse multimiljonair Oetker, be zitter van de wereldvermaarde bak- poederfabriek en o.m. enige brouwe rijen had het in zijn hoofd gezet om zelf eens als knecht bier te willen rondbrengen. Een hele dag trok hij op als helper van de chauffeur van een bierauto en liet zich door zijn „colle ga's" ijverig Rudolf noemen. Het kampioenschap pijproken schijnt thans te staan op naam van de Fin Viljam Merilae, die tijdens een in Hel sinki gehouden wedstrijd twee uur, dertien minuten en 43,5 seconden deed over 3,3 gram tabak. Margaret Thirling heeft in de Engelse plaats Northallerton tevergeefs ge wacht op de 26-jarige dorpeling die haar zou huwen. De man was de avond tevoren naar een afscheidsfuif van zijn vrienden gegaan en is niet weer terug gekeerd. Doordat een straaljager de geluids barrière doorbrak heeft een 60-jarige vrouw in Friedrichshafen, die na een verkeersongeluk stom geworden was, haar spraak teruggekregen. ONDER DE POMP Hèèw jee ok hóórt, dót Nico een wórst het wónne? Ja jet, maar de reigers kónde er niet bee. („Reigers" worden in de klaverjas- wereld de mensen genoemd, die een handvol goede kaarten hebben, maar toch niet spelen Red.) Sinds meer dan 75 jaar in de Parkstraat VOOR 'N 'SFEERVOL' TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,elke regel mëër J 0,25. Onder adres te bevr. (met eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nummer JÜ.25 meer. Ook stomerij en on zichtbaar stoppen, dus toch weer uw Kleermaker Car el Schmidt, Boom kampstraat tel. 13615, Alkmaar. Elke week op Texel Persilgeschenken voor St. Nicoiaas? Wacht niet te lang, we hebben nu nog voorraadl Gymver. O'end, p.a. Jo Daalder, Vliestr. 15, Ger de Jong of Rentenaar, tel. 227 Te koop wandelwagen, v.d. Slikke, Plevierstraat 25, De Koog, tel. (02228) 3/6 Te koop bietenmolen, in pr. st. en z.g.a.n. meis jesmantel (grijs), leeft. 14 jaar, haive prijs. J. Koorn, Waalenburg, tel. (02228) 327 Voor hand- en moes appels en hand- en stoof peren naar M. Huisman, „De Veen", tel. 2203 Biggen te koop ge vraagd. M. Huisman, „De Veen", tel. 2203 Te koop brommer, merk Sparta, in zeer goe de staat, weinig bereden, zeer geschikt voor dame, billijke prijs. M. Heij- mans, Molenstraat 57, Den Burg Ook voor Uw winter aardappelen naar P. Wuis, Oranjestraat 7, Oosterend, tel. 255 Te koop aangeboden tweepersoons spiraal. L. N. Vermeulen, Zd.-Haffel B 72, tel. 2103 Te koop gevraagd een handnaaimachine. Zoete lief, Kogerweg K 88 Volop moes- en hand appels. Cox Oranje in 10 soorten, vanaf ƒ2,per kist. Fruijtbedrijf A. J. Keijser, tel. (02223) 301 Te koop gevraagd een wieg. Adres bureau van dit blad Te koop z.g.a.n. Organa 30. 5 drukregisters, va riabel geluid. Te bespe len als orgel, fraai meu bel. Ook zeer geschikt als studie-instrument. Tel. (02225) 243 Met grote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van ons zoontje Piet A. Haker H. Haker-Baalman Oudeschild, Texel. 3 november 1964, Heemskerckstraat 15. Garage „West-End" Telefoon 336 Oosterend Stenenplaat 6, Weverstraat 1 Telefoon 2421 vanaf f 59,- JAN AGTER Telefoon 2114 mestvorken bietengrepen stalschoppen troggen biggenbakken enz Oudeschild - telef 2719 in prima uitvoering in de maten (middellijn) van 35 tot en met 80 cm Dirk Witte, Gravenstraat 2 4, Den Burg - tefefoon 2424 Stenenplaats 6, Weverstraat 1 Telefoon 2421 Niemand gelooft dat u grijs bent wanneer u bor stelt met Crème Marchal Klaar voor gebruik, abso luut onschadelijk Gratis 'older krijgt u bij Drog A M van der Slikke, Parkstraat 20, Den Burg. Op woensdag 1! nov 1964 begint in de Landbouw school te Den Burg een cursus Duur 4 weken. Kosten f5,- Leiding: H de Boer Aangifte bij C. P. Laan, Kogerstraat 21. Den Burg, Telefoon 02220-2126 Te koop gevraagd, niet te groot met tuin, binnenkort leeg te aanvaarden Brieven met prijsopgaven D Nagel, Legweg 392, Den Haag, Telefoon 070-362123 Erres f 353,- Phiiips f 398,- JAN AGTER Telefoon 2114 Onze vertegei woordiger de heer Joh J Witte, Boogerd 23 is vanaf heden lelefonisch te bereiken on der nr. 02220-2322 Oirk Witte, Gravenstraat 2-4, Telefoon 2424 Met blijdschap geven wij U kennis van de ge boorte van onze dochter en zusje Irma M. Burger-Daalder K. Burger Tiny Nellie Oosterend, Texel, 4 november 1964, Wierstraat 1. Piet Koorn en Corrie van der Star hebben de eer U kennis te geven van hun voor genomen huwelijk. De voltrekking zal plaatsvinden op donder dag 19 november n.m. om 2.30 uur in het Polder huis te Den Burg, Texel. Kogerweg B 172. Den Burg, Texel, De Ruyerstraat 67, Oudeschild, Texel. Receptie op de trouwdag van 4 - 5.30 uur in Hotel „Tubantia", Pontweg. Toekomstig adres: Ven- neman's Bungalowpark, Den Burg, Texel. Bij ons vertrek naar Alkmaar wensen wij familie, vrienden en be kenden het allerbeste toe. Geertje de Ridder- Broekman Kees de Ridder Huibert Pootlaan 156. Met grote blijdschap en dank aan God be richten wij U de geboorte van ons dochtertje en zusje Emmy Maria Frans Bakker Tiny Bakker-Merkx Den Hoorn, Texel, 5 november 1964, ,,'t Nieuwland", Stolp- weg H 63. Hiermede betuigen wij onze welgemeende dank aan allen, die door hun medeleven ons de 25ste oktober tot een onverge telijke dag hebben ge maakt. G. Laan-Kistemaker C. P. Laan Den Burg, november 1964 Wij bedanken allen, die tijdens de ziekte en het overlijden van onze geliefde vrouw en moe der GRIETJE DE BOER- KUIPER, hun innige deelneming en hulp betoond hebben. Vooral Ds. Uidam voor de troostwoorden tot ons gesproken, en dragers voor de laatste eer aan de overledene bewezen. Namens de familie: Jb. de Boer G. de Boer vanaf f 98,- JAN AGTER Telefoon 2114 houden wij in onze zaak een grote verkoop van restanten herfst- en winterstoffen, waaronder: SHETLAND, in effen en ruiten TERLENKA RIBFLUWEEL FLANNEL enz. enz. Kom ook even kijken bij «cxtieihu. I h rt^6at Achter het stuur een korte jekker die kan "meepraten". Stoere belijning, stevige stof. Onder alle omstandigheden comfortabele zit. gg yg

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 9