Cjrocn 27wartsjexeh in het harL, Houtskool en vuursteen uit het Neoliticum? Veel belangstelling opening dorpshuis Unieke vondsten op Texel Adieu Joon bewij Elektrische dekens CM-onderzoeh moet ouderdom zen Jongen ernstiggewond bij val met bromfiets 1 •is»' W NSDAG 10 NOVEMBER 1964 78e JAARGANG No. 7911 Uitgave N.V. v/h Langeveld de Rooft Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 daktie: Harry de Graaf, Wilhclminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. -f 30 ct incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Zoals wij reeds eerder meldden, wordt op het ogenblik aan de Hollewalsweg nabij Den Burg door het Rijksinstituut voor Archeologisch Bodemonderzoek (R.O.B.) een hooggelegen stuk land op bewoningsresten uit het begin van de jaartelling onderzocht. Zoals bekend werden reeds sporen ontdekt van een circa 18 meter lang houten huis met vlechtwanden en een z.g. kringgreppel. Intussen zijn de onderzoekingen inten sief voortgezet en uitgebreid tot het ge hele stuk grond. Daarbij werd aanzien lijke steun ondervonden van de leden van de archeologische werkgroep Texel die heel wat kubieke meters grond hebben verplaatst om verschillende sporen van vroege bewoners van ons eiland te kunnen blootleggen. Ook per soneel van het Texels Museum leverde een actief aandeel. De vorige week stonden de onderzoekers echter voor een verrassing toen bij het uitgraven van een tweede aangetroffen kring greppel diverse bewerkte vuurstenen werden gevonden, die mogelijk van oudere herkomst zijn dan de woning- resten, misschien zelfs uit het Neoliti- cum, meer dan 3000 jaar geleden. Op Texel zijn nooit eerder bewerkte vuur stenen gevonden. Duidelijk is te zien dat de vuurstenen door mensenhanden zijn bewerkt; het zijn dus zg. artefacten werktuigen). Hoe deze voorwerpen in de veel min der oude kringgreppel gekomen zijn is vooralsnog onverklaarbaar. Het staat na deze vondst vast, dat op het land bij het .pompstation sprake is van twee to taal verschillende culturen. Dit werd nog een bevestigd door de ontdekking van een negental vuurplaatsen, waar schijnlijk eveneens daterend uit het Neoliticum. Toen de zwarte vuurplaat sen werden uitgegraven kwamen don kere kluitjes tevoorschijn, die na reini ging stukken houtskool bleken te zijn! In de greppel werden grote hoeveel heden scherven van aarden potten aangetroffen, waarvan sommige waren zwartgeblakerd. Deze potten kunnen echter niet ouder zijn dan tweeduizend jaar. Veel zandsteen De onderzoekers waren andermaal verbaasd toen van een grote hoeveel heid zwerfstenen die in de ringgreppel werd gevonden, de samenstelling werd vastgesteld. Meer dan vijftig procent van het kristallijne gesteente bestond uit zandsteen. Dat is zeer opmerkelijk, want het gemiddelde ..percentage zand steen van de op Texel aangetroffen zwerfstenen bedraagt niet meer dan tien. De bewoners van deze plaats moe ten de zandstenen dus bewust verza meld hebben. Waar het zandsteen voor gediend heeft is nog niet te zeggen; mo gelijk wordt de oplossing gevonden bij het uitwerken van de verkregen ge gevens. C-14 onderzoek Over de ouderdom van de vuur plaatsen zal men binnenkort zekerheid hebben door het C-14 onderzoek. Deze mogelijkheid om de ouderdom van koolstofhoudende archeologische vond sten te bepalen is een van de vruchten van de kernfysica. C-14 is een isotoop van de gewone koolstof (C-12) en het komt in gewone koolstof in een indruk wekkend klem percentage voor, nl. 0,000.000 0002°/o. Deze C-14 is radio actief en kan dus door een gevoelige geigerteller worden aangetoond. Ken merkend voor C-14 en andere radio- DEN HOORN HEEFT EEN KOOR DEN HOORN Op initiatief van het Hoornder fanfarekorps D.E.K. is men gekomen tot de oprichting van een koor, dat in de week voor Kerstmis met het korps een samenzang in de Nederlands Hervormde kerk zal ver zorgen. Onder leiding van de dirigent, de heer A. Kuik, wordt de eerste repe titie donderdag 12 november in „Ons Huis" gehouden Een ieder, die belang stelling heeft is van harte welkom om de gelederen van het koor te verster ken. Dat het koor ook na het optreden in de Kerstweek zal blijven voortbe staan is niet waarschijnlijk. actieve isotopen is dat zij langzaam uiteenvallen met een snelheid, die voor elk isotoop bekend is. Van C-14 staat vast dat de helft ervan in 5570 jaar is uiteengevallen, wat betekent dat de straling in die tijd met de helft is te ruggelopen. Men beschikt thans op enkele plaatsen in Europa (Groningen, Kopenhagen, Heidelberg) over appara tuur om de straling nauwkeurig te me ten, waarna door een eenvoudige reken som precies kan worden vastgesteld, wanneer de koolstof door het betreffen de dierlijke of plantaardige organisme is opgenomen. Van de op Texel gevon den houtskoolrest zal men dus kunnen bepalen wanneer de bomen, waarvan het verkoolde hout afkomstig is, heb ben gegroeid. 0.p dat moment zal vast staan of de vuurplaatsen inderdaad door Neolitische Texelaars werden aangelegd. Vondsten naar museum Na de genoemde ontdekkingen was het voor het R.O.B. duidelijk, dat men het te doen had met een wetenschappe lijk zeer belangwekkende vindplaats, die nog aanzienlijk interessanter is dan het stuk land in Zevenhuizen, waar en kele jaren geleden door het R.O.B. werd gegraven. De specialisten hebben naar aanleiding daarvan besloten het onderzoek langere tijd voort te zetten dan in de bedoeling lag. De gevonden resten zijn intussen voor een gedeelte naar Amersfoort overgebracht om aan specialistisch onderzoek te worden on derworpen. Andere resten, waaronder een deel van de potscherven, zijn opge slagen in het Texels Museum. Het meest interessante zal daar te zijner tijd deel gaan uitmaken van de collec tie. Het zal nog vele maanden duren voordat al het ontdekte in tekening is gebracht en alle aanwijzingen en con clusies zijn verwerkt. De resultaten van het onderzoek zullen te zijner tijd wor den vrijgegeven en dan ook in ons blad worden gepubliceerd. Door mist en duisternis misleid OOSTEREND In de nacht van vrijdag op zaterdag half drie raakte de 21-jarige Jan Hemelrijk uit Oude- schild vrij ernstig gewond toen hij de macht over het stuur van zijn brom fiets verloor en een val maakte. Het ongeluk gebeurde bij dikke mist op de hoek Lagerveldsweg-IJsdijk in Dijk manshuizen. Het hevig bloedende slachtoffer werd naar zijn huis ver voerd en maakt het op het ogenblik redelijk goed. Jan Hemelrijk was met een meisje uit Den Helder als duo-passagiere naar een feestje in Oosterend geweest. Op de terugtoch via de Lagerveldsweg werd hij door de zeer dikke mist misleid, waardoor hij te laat het schrikhek zag, dat bij de wegsplitsing naast de be tonnen brug over het boezemkanaal staat. De bromfietser moet ijlings heb ben geremd en hebben getracht de vrij scherpe bocht naar links te nemen, waarbij hij slipte en onder zijn voertuig terecht kwam. Het meisje werd van de duo geslingerd en kwam ongedeerd in het bermgras terecht. In de volledige duisternis wist zij op de tast de be wusteloze, hevig uit een hoofdwond bloedende jongeman onder de brommer vandaan te halen. Gelukkig was er ondanks het nachtelijke uur meer ver keer op dit doorgaans nogal verlaten binnenweggetje, zodat spoedig hulp kwam opdagen. De heer S. Boeijen uit Den Burg waarschuwde dokter Barnard in Oosterend, die zeer snel ter plaatse was en eerste hulp verleende. Heel wat minder snel kon over de ziekenauto worden beschikt, omdat de chauffeur te Oudeschild met vakantie bleek te zijn. Nadat een vervangende chauffeur te Den Burg was gewaarschuwd, kon de gewonde jongeman naar zijn woonhuis worden gebracht. VOLKSDANSGROEP TEXEL Vanaf dinsdagavond 10 november wordt er niet meer gedanst in „De Woelige Hoek", maar in het gymna stieklokaal van de H.B.S. Aanvang 8 uur. Nieuwe leden van harte welkom! Schroom niet, iedereen kan meedoen! Donderdagochtend om vijf uur ston den we klappertandend van de kou op het strand bij de vuurtoren om boven staand plaatje te kunnen schieten. Het. ging dan ook om een historisch mo ment. Na jarenlange trouwe dienst ging de motorstrandreddingboot „Joan Hodshon" Texel voorgoed verlaten om, gedegradeerd tot reserveboot, in Am sterdam opgeslagen te worden. Aan boord bevonden zich schipper A. Boon, de motordrijvers P. Kikkert en G. Moens en opstapper P. J. Stolk. Het was een weemoedig ogenblik toen de Joan met een wuivende bemanning de Waddenzee opvoer en in de duisternis verdween. De lege plaats werd zater dag ingenomen door een uiterlijk ge lijksoortige vervanger, de „Ida Mary" (zie pagina 2). CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 11 november worden de moeders van Oudeschild en Den Burg verwacht van 14.00 - 16.30 uur. PRIJSWINNAARS BAZAR DE WAAL Tijdens de bazar van de Vrouwenvereniging van De Waal werd een ontbijtlaken gewonnen door de houder van lot nummer 669 (wit), dus niet nummer 660, zoals in de krant van vrijdag werd vermeld. OUDESCHILD Zoals wij reeds in het vorige nummer meldden, is het nieuwe dorpshuis 't Skiltje donderdag middag officieel geopend door Ir. W. J. L. J. Merkx, lid van Gedeputeerde Sta ten van Noordholland. De belangstel ling voor deze voor Oudeschild zeer be langrijke gebeurtenis was groot; ruim tachtig personen hadden gevolg gege ven aan de uitnodiging van het bestuur van de Stichting Dorpshuis 't Skiltje om de feestelijke gebeurtenissen mee te maken. De bij het dorpshuis aangeslo ten leden hebben de opening op een andere, wat minder plechtige manier gevierd, 's Avonds bestond gelegenheid om het fraaie gebouw te bezichtigen en zaterdagavond was er een groot ope ningsbal met het orkest „De Dageraad" en de band van Peter Kok. Alvorens de heer Merkx door het ontsluiten van de deuren van de dorps kamer de officiële daad verrichtte, ver welkomde de heer J. D. Koning in de hal namens de stichting Dorpshuis 't Skiltje de schare genodigden, waaron der zich vertegenwoordigers van Rijk en Provincie bevonden, het college van B. en W., een groot aantal raadsleden, enkele geestelijken en vertegenwoordi gers van de verschillende Texelse ver enigingen. De heer Koning sprak van een belangrijke dag voor Oudeschild. „Wie had ooit kunnen denken dat we eens zo ver zouden zijn als nu?", zo vroeg hij zich af. Veel is te danken aan de enorme hulp van buiten, die Oudeschild bij de verwezenlijking van haar ideaal heeft ondervonden. In het bijzonder verwelkomde de voorzitter de heer Merkx, de heer B. Fels, hoofd bu reau Noordholland van het ministerie van maatschappelijk werk, en de heer J. van Wijk, hoofd afd. Maatschappelijk opbouwwerk van het ministerie van maatschappelijk werk. Daarop boden twee in het uniform van de Handwerk- en Hobbyclub van Oudeschild gestoken kinderen de heer Merkx de sleutels aan, waarmee deze onder applaus van de toeschouwers de deuren van de dorpskamer en de gym- nastiek-toneelzaal open maakte. Daarop stroomden de genodigden de gezellige, door talrijke bloemstukken feestelijk versierde dorpskamer binnen, waar de rij van sprekers werd geopend door de Vi. BAKKER'S IJZERHANDEL heer Merkx. De heer Merkx stelde vast dat het niet bijzonder vaak voorkomt, dat een lid van G.S. naar het hoge noorden trekt. Hij had dan ook graag de gelegenheid aangegrepen om op deze wijze de activiteiten van een kleine doipsgemeenschap te kunnen gade slaan. Oudeschild is geen onbelangrijk dorp, evenmin trouwens als vroeger. De heer Merkx had er het geschiedenis boek op nageslagen en gezien dat het dorp in de 17e eeuw reeds van groot belang was en genoemd werd in recht streeks verband met de namen van Tromp en De Ruyter. Ook in de Franse tijd speelde Oudeschild een belangrijke rol. Oudeschild heeft gezorgd dat het van betekenis bleef, óók nadat de schepen van TESO ligplaats bij het Horntje hadden gevonden. Het nu uit gebreide en vernieuwde dorpshuis is één van die blijken van een gezonde ontwikkeling en groei. De heer Merkx betoogde, dat een kleine dorpsgemeen schap eigenlijk ondenkbaar is zonder dorphuis; de leefbaarheid is er ten zeerste mee gediend. Vooral de jeugd is geneigd zich in het dorp niet thuis te voelen als er geen voorzieningen als deze worden getroffen. Hier is een ontmoetingspunt, waar volop sport en hobby's beoefend kunnen worden. De heer Merkx zei het bewonderenswaar dig te vinden, dat Oudeschild waar men toch grote politieke en godsdien stige verschillen kan waarnemen Ir. WJ. L. J. Merkx opende de deuren van het dorpshuis 't Skiltje. De daarvoor beno digde sleutels werden op fluwelen kussentjes aangeboden door twee leden van de hand- werk- en hobbyclub: Kees Koopman en Janny Meedendorp. Tweede van links mevrouw Janssen, leidster van de handwerk- en hobby club. eensgezind is geweest bij de stichting van dit dorpshuis. De Gemeenschap zelf heeft het kunnen presteren een aan zienlijk aandeel bij de bouw voor haar rekening te nemen: voor ca. 32.000, waarin ook het oude gebouw is begre pen, dat door de Stichting Het Eigen Gebouw werd geschonken aan de stich ting Dorpshuis 't Skiltje. Meer subsidie De provincie heeft daar graag een ruime financiële bijdrage aan toege voegd: ƒ18.000,De heer Merkx zei te weten, dat het nieuwe gebouw toch wat meer had gekost, dan oorspronkelijk was geraamd. Hij voegde er, tot vreug de van de aanwezigen, aan toe, dat de provincie ongetwijfeld bereid zal zijn een aanvullende subsidie te verstrek ken om het tekort te helpen lenigen. De heer Merkx besloot zijn toespraak met de wens, dat Oudeschild veel ge noegen van zijn dorpshuis zou beleven en bood het bestuur namens het college van G.S. zijn gelukwensen aan. Ook burgemeester C. De Koning toonde zich bijzonder verheugd met het Woensdag 11 november Den Hoorn, Loodsmanswelvaren, feestcomité, algemene openbare vergadering Den Burg, Landbouwschool, Ver. van Oud- leerlingen, cursus veerziekten door H. de Boer. Onderwerp. Stofwisseling. Vrfidng 13 november De Koog, Lubcrti-school, ouderavond. Zaterdag 14 november Den Burg, De Oranjeboom, UDI met het stuk Chips. gereedkomen van het dorpshuis. Vooral de laatste tijd is het met de uitvoering van de plannen bijzonder snel gegaan, zo vertelde hij. De burgemeester memo reerde dat 't Skiltje niet de enige ver worvenheid van Oudeschild is. Op het ogenblik wordt de laatste hand gelegd aan de historische Hervormde Kerk en de gerestaureerde molen is vrijwel ge reed. Een belangrijke verfraaiing van het dorp is ook het plantsoen. De heer De Koning meende, dat Oudeschild ze ker niet kan zeggen, dat het wordt achtergesteld. Als dat dreigde te gebeu ren, zou daar in de raadsvergadering maar al te snel op gewezen worden door een vrouwelijk raadslid, dat de belangen van Oudeschild steeds fana tiek verdedigt. Dat er in Oudeschild toch nog veel valt te verbeteren en niet alléén door de gemeente blijkt wel uit het fraai beplante stuk grond achter het dorpshuis dat nogal afsteekt bij de andere erfjes achter het dorp. Bij de dorpshuisplannen van Oudeschild is vanaf het begin de Stichting Cultu reel Werk Texel ten nauwste betrok ken geweest. Als voorzitter van de Stichting bood burgemeester De Ko ning het bestuur van het dorpshuis een grote luchtfoto van de haven aan, die een plaatsje zal krijgen in de dorps kamer. Het fraaie geschenk werd dankbaar door voorzitter J. D. Koning aanvaard Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer Fels namens het ministerie van Maatschappelijk werk. Hij zei grote waardering voor de door zettingskracht van het bestuur te heb ben. Het is niet eenvoudig om een der gelijk plan uit te voeren. Een apart woord van dank richtte de heer Fels tot de heer G. A. Oskam, administra teur van de Stichting Cultureel Werk Texel, voor zijn medewerking aan de plannen. De heer Oskam heeft de nood zaak van een nieuw dorpshuis voor Oudeschild zo uitvoerig en overtuigend aangetoond, dat men eenvoudig niet kón weigeren de gevraagde subsidies te verstrekken. De heer Fels besloot zijn toespraak met de wens, dat 't Skiltje zou blijken te voldoen aan de behoefte, zoals die werd geschilderd door de heer Oskam. Namens de handwerk- en hobbyclub van Oudeschild dankte mevrouw D. Janssen het stichtingsbestuur voor de prachtige werkruimte,. waarover de club nu kan beschikken. De 75 leden kunnen beschikken over twee ruime kamers, waarin o a. een werk is ge maakt. Mevrouw Janssen hoopte dat de ouders nu ook meer belangstelling voor de tentoonstellingen van de club zou den tonen. Ook mevrouw L. Visser- Spaans, uit naam van de EHBO-afde- ling, was dankbaar gestemd jegens het bestuur. De oprichting van de afdeling enkele weken geleden zou zeker niet mogelijk zijn geweest zonder dit fraai ingerichte gebouw. In de dorpskamer zijn intussen reeds drie cursusavonden gehouden. Mevrouw Visser bekrachtig de haar dankwoorden met een geschenk (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1