(jroen ZwartsJexels in het karL, Bijstandwet ook voor gemeente Texel van zeer grote betekenis U.D.I. amuseerde met blijspel Chips Andere opzet van Sociale Dienst Moeilijk stuk goed gebracht Belangrijke investeringen van T.E.M. Gasolietank, transformator- stations en nieuwe kabels 95 Elektrische dekens DINSDAG 17 NOVEMBER 1964 TEXELSE 78e JAARGANG No. 791Ï COURANT Uitgave N.V. v/h Langeveld de RooU Postbus 11 - Deo Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wtlhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 ct incasso. Advert: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. ram. Per 1 januari 1965 treedt de Algemene Bijstandwet in werking ter vervan ging van de Armenwet. De wet wijkt op vele punten sterk af van de oude regeling en dwingt daarom de gemeente Texel tot een ingrijpende reorga nisatie van haar Sociale Dienst. De wet kent rechtsplicht tot financiële bij stand door de overheid. De bijstandsbehoevende heeft recht op beroep. Hij kan een bezwaarschrift richten aan burgemeester en wethouders (of een college van bijstand) daarna een beroep doen op gedeputeerde staten en tenslotte in hoger beroep gaan bij de kroon. De bijstand dient in alle geval len toereikend te zijn. De wet spreekt niet meer van „kosten voor het nood zakelijke levensonderhoud" maar van: „de noodzakelijke kosten van be staan". Aan dit laatste begrip wordt een veel ruimere betekenis toege kend. Belangrijk is ook dat alleen echtgenoten ten aanzien van elkaar en ouders ten aanzien van hun minderjarige kinderen en omgekeerd kunnen worden verplicht bij te dragen in de kosten van financiële bijstand. Vrijwillige hulp door meerderjarige kinderen aan hun ouders of omge keerd zal slechts na overleg met de betrokkenen tot vermindering van de overheidsbij stand aanleiding kunnen geven. Financiële hulp van kerken en particulieren is volledig vrij en comple mentair. Bij algemene maatregel van bestuur wordt bepaald, tot welk bedrag ten minste moet zijn voorzien in be paalde noodzakelijke kosten van be staan. Met de inwerkingtreding van de wet op 1 januari a.s. vervallen alle na 1912 opgerichte burgerlijke instellingen van weldadigheid. De overige burger lijke alsmede de gemengde instellingen worden van hun taak ten aanzien van de financiële bijstandverlening ont daan. Binnen twee jaar na de inwer kingtreding bepaalt de gemeenteraad of een deel, en zo ja welk deel, van het vermogen van de betreffende instelling in verband met de overgang van de •taak der financiële bijstandverlening, naar de gemeente behoort te gaan. Om de Algemene Bijstandwet in praktijk te kunnen brengen, stellen B. en W. van Texel voor een college van Bijstand in te stellen, waaraan de be voegdheden van B. en W. ingevolge de wet kunnen worden toegekend. B. en W. hebben intussen als voorzitter van het in te stellen college van bijstand de burgemeester aangewezen en als zijn plaatsvervanger de loco-burgemeester. De aanbevelingen voor de acht leden van het college luiden als volgt; 1 de heer B. van der Beek, Vuurtoren- weg C 79a; 2. mevr. G. Laan-Kiste- maker, Den Burg. 1. mevr. M. H. Eelman-Hoogenbosch, De Koog; 2. de heer Th. Witte, 't Noor den O 179. 1. mej. A. G. Luysterburg, De Koog; 2. mevr. E. C. Bruin-Trooster. Den Burg. 1. de heer A. Welboren, Den Hoorn; 2. de heer B. Oostra. Schilderweg S 26b. 1. de heer P. Smit, Den Burg; 2. de heer P. M. Boom, Den Burg. 1. de heer J. Trap, Vliestraat 20, Oos terend; 2. de heer G. C. Halsema, Den Burg. 1. de heer J. J. Westdorp, De Cocks- dorp; 2. de heer H. K. Veenbaas, Den Burg. 1. mevr. J. Koning-Bruin, Oudeschild; 2. mevr. A. Oskam-van der Sterre, Den Burg. Een groot deel van de uitvoering van de wet kan aan dit college worden overgelaten. In feite betekent deze vorm. dat de oude situatie met een be stuur blijft voortbestaan. Omdat het huidige systeem behoorlijk werkt, moet hieraan naar de mening van B. en W. de voorkeur worden gegeven. De be- „OUWE SUNDERKLAAS" DEN HOORN DEN HOORN Woensdagavond werd in „Loodsmanswelvaren" te Den Hoorn door de feestcommissie besloten het voorstel van de Stichting Cultureel Werk Texel betreffende de stimulering van het Ouwe Sunderklaasspel aan te nemen. Buiten de prijzen, die elk jaar op 12 december door de commissie be schikbaar worden gesteld voor de groe pen, paren en enkelingen, zijn er drie wisselbekers aan toegevoegd: twee aangeboden door de Stichting Cultureel Werk en een derde beker van de feest commissie, speciaal voor paren. Tra ditiegetrouw zal de jury zich opstellen in het dorpshuis ,,De Waldhoorn" en in diverse woonhuizen in de Herenstraat. De heren A. Lap, W. Duinker en G. Kikkert traden uit het bestuur en stel den zich niet meer herkiesbaar. Na een langdurige stemming werden de heren J. Koopman en K. Kalis voor hen in 'de plaats gekozen. Voorzitter A. Lap blijft tot de volgende vergadering officieus zijn plaats in het bestuur bekleden, daarna zal ook hij aftreden. slissing op bezwaarschriften kunnen worden genomen door burgemeester en wethouders, maar ook door het college van bijstand. Aan het laatste zeggen B. en W. de voorkeur te geven. Andere organisatie De Sociale Dienst in de gemeente Texel, zijnde een na 1912 opgerichte burgerlijke instelling van weldadigheid, zal per 1 januari worden opgeheven. Op grond van de nieuwe wet is een heroprichting van een soortgelijke in stelling niet mogelijk. Er zal dus een ander zelfstandig orgaan moeten wor den gecreëerd. Een belangrijke reden om daartoe te komen, is gelegen in de financiële administratie. Deze kan n'l. niet aan de thans geldende moderne in zichten beantwoorden als de uitvoering van de wet aan een secretarie-afdeling wordt opgedragen. Vooral nu de sociale werplaats en de sociale werktuin een veel grotere vlucht nemen dan aanvan kelijk was voorzien, is het noodzakelijk dat een zelfstandig geheel wordt ge voerd met een commerciële boekhou ding en een strikt doorgevoerde schei ding van kas en administratie. Alleen op deze wijze kan de leiding een goed inzicht hebben in de stand van zaken betreffende de hulpverlening. Er zal dus een gemeentelijke dienst voor so ciale zaken in het leven moeten wor den geroepen, waarbij tevens een be- heersverordening moet worden vastge steld. B. en W. menen dat deze dienst de naam „Sociale Dienst Texel" kan krijgen. De instelling van deze dienst, het vaststellen van een beheersverorde- ning en het benoemen van een college van bijstand zal, naar mag worden verwacht, vrijdagmiddag door de ge meenteraad geschieden. In de beheers- verordening is de dagelijkse leiding van de dienst opgedragen aan een directeur, met de zorg voor het administratieve en comptabele beheer is een admini strateur belast, die rechtstreeks verant woording schuldig is aan B. en W. en het beheer van de geldmiddelen wordt opgedragen aan de gemeenteontvanger. B. en W. zullen het directeurschap op dragen aan de heer S. van Heeringen tot zijn pensionering op 1 mei 1965. De functie van administrateur kan voor lopig door een personeelslid van de gemeente worden waargenomen. Aanvragen om bijstand Een aanvraag om bijstand zal schrif telijk of mondeling worden ingediend bij de dienst. Een schriftelijke aanvrage dient zo mogelijk te worden gesteld op een aan het college van bijstand gericht aanvraagformulier. Mondelinge aan vragen worden door de dienst op een dergelijk formulier gesteld. Indien de betrokkene niet zelf de aanvrage in dient, moet de instemming van de be trokkene blijken. De dienst stelt de aanvrager in de gelegenheid zijn ver zoek om financiële steun mondeling toe te lichten. Naar aanleiding van een verzoekt informeert de dienst naar de burgerlijke staat en de samenstelling van het gezin van de betrokkene en naar zijn inkomen en vermogenstoe stand. De aanvrager is verplicht alle gewenste inlichtingen te verstrekken, die door het college van bijstand voor behandeling van de aanvraag nodig worden geacht. De aanvrager is be voegd zich te laten bijstaan door een raadsman. Zij, die met de behandeling van de aanvraag zijn belast, zijn naar buiten tot geheimhouding verplicht. Het college beslist over het verzoek om hulp uiterlijk binnen één maand. In zeer dringende gevallen kan de direc teur direct een voorlopige beslissing nemen. De dienst ziet er na het ver strekken van de hulp op toe, dat de verstrekte gelden worden gebruikt voor het doel, waarvoor zij zijn gege ven. Bijstand kan worden verleend in de vorm van een geldlening, waarbij dus een schuldbekentenis wordt opge maakt. Als de betrokkene zijn aanvraag niet gehonoreerd ziet of de ontvangen hulp niet toereikend acht, kan hij bij het college van bijstand een bezwaar schrift indienen, waarop zo mogelijk binnen één maand en uiterlijk binnen drie maanden door het college moet worden beslist. De raad van commissarissen van de N.V. T.E.M. is in de laatstgehouden vergadering tot de conclusie gekomen, dat moet worden overgegaan tot een drietal belangrijke investeringen. Het gaat om een gasolietank van 2000 m3 op het industrieterrein bij het Wezen land te Den Burg, 15 transformatoren, 16 km. laagspanningskabcl en 7 km. hoogspanningskabel. Hiervoor zal een krediet gevoteerd worden van in totaal ƒ607.525,De T.E.M. zal hiervoor geldleningen met de gemeente Texel aangaan. In 1961 beliep het gasolieverbruik rond 2200 m3. in 1962 2450 m3 en in 1963 3000 m3. Rekening houdende met een overeenkomstige stijging in 1964 zal het verbruik dit jaar stijgen tot ca. 3300 m3 en in 1965 tot 3600 m3. Voor het jaar 1965 zal het gasolieverbruik naar alle waarschijnlijkheid zelfs de 4000 m3 bereiken. Dit verloop is er de reden van dat de opslagcapaciteit ver groot dient te worden met een tank van ongeveer 2000 m3. Een voordeel van een dergelijke opslagvergroting is dat de inkoop er gunstig door kan worden be- invloed. De plaatsing van een derge lijke tank te Oudeschild en de aanleg van een pijpleiding van deze tank naar de centrale te Den Burg heeft inmid dels reeds tot zeer gunstige resultaten bij de inkoop geleid. Door de plaatsing van een tank van 2000 m3 wordt een bevoorrading met rond 4000 m3 moge lijk. Hierdoor kan, nog afgezien van het feit, dat bij een dergelijke voorraad vaak een gunstiger dagprijs kan worden afgewacht, de kortingverhoging een bruto-besparing van rond ƒ24.000, geven. De totale kosten van de tank, dus inclusief grondwerk, beproeving met watervulling en de aanleg van een dijk, worden op 78.845,geraamd. Transformators Het steeds toenemende aantal aan sluitingen alsmede de eveneens sterke toename van het stroomverbruik bren gen met zich mee dat meerdere trans formatoren met grote vermogen dienen te worden opgesteld. Daarom is het noodzakelijk dat wordt overgegaan tot plaatsing van 5 transformatoren, elk met een vermogen van 250 kVa, 3 stuks van 315 kVa, 5 stuks van 400 kVa. en 2 van 630 kVa. Totale kosten ƒ106.000,De uitbreiding van het aantal aansluitingen en de stijging van het stroomverbruik zijn er de oorzaak van dat ook het kabelnet moet worden uitgebreid en verzwaard. l£ totaal is 16 km. laagspanningskabel en 7 km. hoogspanningskabel nodig. Kosten: ƒ422.680,—. Een en ander is door het gemeente bestuur aan de raadsleden meegedeeld. Voorgesteld wordt aan de afgevaardig de van de gemeente naar de algemene vergadering van aandeelhouders van de T.E.M. opdracht te geven vóór het verlenen van machtiging aan de direc teur tot het verwezenlijken van ge noemde plannen WIE MAAKT DE ƒ2500,— VOL? Als gevolg van nakomende stortingen op de rekening van het mevrouw De Koning Hulpcomité staat het totaal van de gehouden Anti-Honger-Actie 1964 thans op 2436,15. De rekening van het Mevrouw De Koning Hulpcomité bij de Coöp. Boe renleenbank blijft nog open, zodat de mogelijkheid dat Texel alsnog aan de ƒ2500,zal toekomen niet is uitge sloten. SCHIETOEFENINGEN Op 19 november a.s, worden schiet oefeningen gehouden te Breezanddijk, van 10.00 - 17.00 uur, met de 20-pon- der. Richting Den Oever. Afstand 10 km, hoogte 4,5 km. Zaterdagavond heeft de Rederijkers kamer UDI voor een volledig bezette zaal van „De Oranjeboom" het blijspel „Chips" van de schrijver R. Feenstra voor het voetlicht gebracht. De rederij kers hebben door een vlotte opvoering van dit niet bijzonder makkelijke stuk van zeven taferelen voor een zeer ge- noegelijke avond gezorgd. Vooral gezien het feit dat in „Chips" maar liefst 16 spelers optraden, kan van een prestatie gesproken worden, waarmee UDI haar reputatie eer heeft aangedaan. Het moet voor de regisseur, de heer A. Poel, een bijzonder zware taak geweest zijn om met het grote gezelschap tot dit resul taat te komen en men zal het hem zeker niet hebben kwalijk genomen, dat hij er niet in is geslaagd voor élke rol de juiste speler aan te wijzen. Chip is de naam van de butler van wijlen Mr. Beecham, een steenrijke za kenman, die een bedrag van vijftig mil joen gulden heeft nagelaten. De erfge namen. de neven Humphrey en Barney, en de nichten Alice en Sue, krijgen van Chips te horen dat hun oom op een wel heel zonderlinge wijze zijn laatste wils beschikking heeft geregeld. Oom heeft het geld nl. niet zonder meer willen vermaken aan de vier, maar bepaald, dat zij eerst moeten bewijzen dat zij in staat zijn zelfstandig hun brood te ver dienen zonder de financiële steun van oom, die tot op de dag van zijn over lijden hun uitgaansleven bekostigde Beecham heeft zijn toelichting op de band laten vastleggen, zodat het aan vankelijk hevig verontwaardigde vier tal zelf kan horen, dat zij een proeftijd moeten doormaken van een half jaar. Een geheime commissie zal hun gedra gingen in die tijd beoordelen en uitma ken of het geld aan hen zal worden uit gekeerd of dat er een liefdadig doel mee zal worden gesteund.Zijn per soneel heeft Beecham echter direct goed bedacht: Chips krijgt het huis en het kamermeisje Marie en de chauffeur Mike incasseren een flinke som. Het grootste deel van het stuk is gewijd aan de moeizame pogingen van het viertal om een onafhankelijk bestaan te voe ren. Voor dat zij daar in slagen, doen zich heel wat verwikkelingen voor. Vooral neef Barney weet de geheime commissie eerst vlak voor het aflopen van de proeftijd van zijn kwaliteiten te overtuigen. Het is Chips, die op allerlei manieren de toekomstige erfgenamen helpt en stimuleert. Door zijn toedoen Grond dringend nodig voor raadhuis GEMEENTE GAAT RECHTSGEDING VOEREN TEGEN MEVR APPELBOOM-UITGEEST Voor de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar zal de gemeente Texel een rechtsgeding gaan voeren tegen mevr. A. Appelboom-Uitgeest te Westwoud voor de onteigening van het haar in eigendom toebehorende perceel grond met opstal aan de Groeneplaats (Raaks- je) te Den Burg. De rechtbank zal wor den verzocht de gemeente Texel te machtigen het 63 m2 grote perceel be staande uit huis en erf voorlopig in bezit te nemen. In hun schrijven aan de raad herin neren B. en W. er aan, dat bij Konink lijk Besluit van 8 oktober 1964 werd goedgekeurd het raadsbesluit van 14 februari 1964 tot onteigening in het belang van de Volkshuisvesting van het genoemde perceel. Het huis zal moeten worden gesloopt om ruimte te maken voor het te bouwen nieuwe raadhuis. Verwacht mag worden dat het komen de jaar met de uitvoering van de raad huisplannen kan worden begonnen en het is derhalve van zeer groot belang op korte termijn beschikking over de nodige grond te krijgen. Omdat onder handelingen met mevrouw A. Appel boom-Uitgeest tot op heden geen resul taat opleverden, zal een rechtbankpro cedure moeten worden ingesteld. Als de raad hiermede in de vergadering van vrijdagmiddag a.s. akkoord gaat, vormt dit geen belemmering om de onderhan delingen met de eigenaresse met kracht voort te zetten. krijgen de vier tenslotte elk hun 12V? miljoen. Geen verrassingen Over de keuze van dit stuk kan men van mening verschillen. Hoewel het een genoegelijke komedie is met veel geestige dialogen, ontbreekt het aan verrassende wendingen. Dit viel o.a. uit de reacties op te maken van het pu bliek, dat zich voortdurend afvroeg of de oude zakenman wel echt dood was en of de goede Chips in werkelijkheid geen doortrapte schurk was, die alles in elkaar heeft gezet om het geld van zijn overleden meester te kunnen incasse ren. Dergelijke detective-achtige ge beurtenissen, die het stuk meer kracht hadden kunnen geven, bleven echter uit. Op de dialogen kwam het in dit blijspel dus aan en het werd zaterdag duidelijk, dat het merendeel der spelers zich daarvan terdege bewust was. De man. die 2ijn intussen spreek woordelijke kwaliteiten weer eens toonde en daardoor het stuk „droeg", was de heer G. Pansier, als butler Chips. Hij speelde uitstekend en ge droeg zich als een butler van het klas sieke type. Mej. E. Remmers als het kamermeisje Marie, leverde zeer aan vaardbaar spel, maar het accent dat haar Franse afkomst moest bewijzen, had zij beter achterwege kunnen laten, omdat het niet mogelijk bleek het vol te houden. Iets zwakker vonden we de heer A. van Zeijlen als chauffeur. Hij had beter kunnen ruilen met de heer R. van der Kooi. die bepaald niet het geschikte type was voor de rol van Sam, de winkelier. Deze kritiek heeft meer betrekking op de rolverdeling dan op het spel van de beide heren, want dat kon men moeilijk slecht noemen. Uitstekend deed de heer C. de Wit het als neef Humphrey. Vooral in de laatste vier taferelen kwam hij tot zeer goede prestaties. Hetzelfde kan gezegd worden van de heer C. van der Kerk hof. Deze bijzonder waardevolle kracht was in dit stuk echter niet in de gele genheid om duidelijk boven de andere medewerkenden uit te steken. Veelbe lovend was de creatie van mej. A. v.d. Zwaag als nicht Alice. Het spel was zeer goed, maar met iets meer stemver heffing zou zij achter in de zaal mak kelijker verstaanbaar zijn geweest. Goed was ook mej. Doki Dros als nicht Sue en mevrouw B. Keijser-Breeuwar als Dorothy, de op geld beluste ver loofde van Humphrey. De kleinere rol len kwamen eveneens behoorlijk tot hun recht. De heer A. de Wilt bleek dè man te zijn, die de zakenman Chapman gestalte kon geven en de heer A. Poel speelde overtuigend als notaris. Ook mevrouw G. Arensman als de afdelings cheffin van een warenhuis en de heer A Bakker als warenhuisdirecteur stem den tot voldoening. Met waardering noemen we ook mevrouw A. Bonne als reclame-tekenares, de heer J. Remelink als de secretaris Solitude en de heer A. Geus als een indrukwekkende poli tieagent. Rest ons een opmerking te maken over de bijzonder fraaie décors, die door een aantal UDI-leden eigenhandig werden vervaardigd. Het levensgrote schilderij, de miljonair Beecham voor stellende, werd vervaardigd door de heer Harry Geelen. De verlichtings ornamenten werd beschikbaar gesteld door de fa. J. Agter en de meubels door de fa. P Moerbeek. De grimage van de spelers werd verzorgd door de fa. Groothuizen te Alkmaar IJSCLUB VERGADERT OOSTEREND De IJsclub „Oost" houdt donderdagavond haar algemene ledenvergadering in de zaal van „Jatry" te Oosterend. Op de agenda staat ondermeer: uitloting renteloze voorschotten. VERTROKKEN PERSONEN Elsbeth Roll ev. R. W. Witte, met kinderen, van Oudeschild, Heemskerck- straat 100 naar Alkmaar, Graalstr. 132; Maria J. Th. Bakker ev. P. Th. Gouds blom, van Oudeschild, De Ruyterstraat 99 naar Alkmaar, Nieuwpoortelaan 11; Hilligje Hingstman, van C 84 naar Den Helder, Duinweg 34; Berend van der Velde, van H 21 naar Alkmaar, Huibert Pootlaan 170; Martina M. C. Onderwa ter, van H 6 naar Warmond, Raadhuis- dam 10; Jacobus J. A. van Blijswijk, van H 131 naar Den Helder, Buitenha ven 5; Douglas E. Voogt, van H 131 naar Den Helder, Buitenhaven 5; Mar- garetha T. Boom, van Den Burg, Ada van Hollandstraat 8 naar De Bilt, Bilt- hoven, Prof. Bronkhorstslaan 10; Ralph Steenhard, van H 131 naar Katwijk, Wassenaarseweg 75; Jan Edel, van K 97 naar Gouda, Sophia v.d. Goude straat 38. BAKKER'S IJZERHANDEL

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1