(jroen 'ZwartsJexels in het harL, Zaterdag demonstratie door top-biljarters Hedenavond opening Kotex-tentoonstelling Gemeente wil Zuid-Eierland school van handhaven JOS VERVEST HENK SCHOLTE INCASSEERDER INGESLOTEN Ondanks teruggang leerlingenaantal Ontvangst in Den Burg en Oosterend Morgenmiddag komt Sinterklaas Elektrische dekens Driedaagse dierenshow in Casino VRIJDAG 20 NOVEMBER 1964 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7914 COURANT Uitgave N.V. v/h Langeveld de Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhclminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middeostandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kvr. -f 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. De Biljartclub „De Graaf" is er in geslaagd de top-biljarters Jos Vervest en Henk Scholte bereid te vinden, morgenavond in hotel „De Graaf" een demonstratie te geven. Zoals bekend is de Belg Vervest sinds oktober van dit jaar wereldkampioen kaderspel 47/2 en Scholte Europees kampioen. De biljartclub heeft dit opmerkelijke initiatief genomen om de belangstelling voor de biljartsport op Texel te active ren en tevens ter viering van het één jarig bestaan van de club. De demonstratie begint om half ne gen precies. Belangstellenden dienen zich tijdig van toegangskaarten te voor zien, omdat in de zaal slechts plaats is voor honderd personen. Ter vermijding van storingen tijdens het spel is be paald dat de zaal onmiddellijk na de aanvang gesloten zal zijn (Zie verder advertentie). De biljartclub „De Graaf" heeft zich tot taak gesteld de biljartsport een gun stiger bekendheid te geven. Nog te vaak beschouwen buitenstaanders dit doorgaans in Horeca-bedrijven beoefen de spel als een bezigheid die door de typische cafébezoeker wordt beoefend en doorgaans eindigt met een dronke- mansfeest. De heer J. Dekker, één der bestuursleden van de club, wil de ge dachte, dat een biljartclub altijd een „zuipclub" moet zijn de wereld uithel pen. Om het ledental van „De Graaf" uit te breiden wil hij jeugdleden gaan opleiden niet in een café en hoopt de bevoegdheid daartoe zaterdag te verkrijgen als hij te Den Haag met succes het examen jeugdsportleider van de Koninklijke Nederlandse Biljart bond aflegt. De heer Dekker hoopt dat spoedig op Texel de nodige biljart accommodatie wordt geschapen. Mis schien zal het binnenkort te stichten Cultureel Centrum aan de Technische school de gewenste mogelijkheden bie den. Tijdens de demonstratie van morgen avond zullen Vervest en Scholte tegen elkaar in het strijdperk treden. Gede monstreerd zal worden hoe het libre- en kaderspel wordt beoefend. De de monstratie zal vooral voor niet-biljar- ters interessant zijn. Het bestuur hoopt dat deze gebeurtenis voor hen aanlei- leiding zal zijn om zich bij de biljart club aan te sluiten. (verdacht van verduistering) OUDESCHILD De zevenentwin- tigjarige J. J. M. te Oudeschild zal van daag worden voorgeleid voor de officier van justitie te Alkmaar. Hij wordt er van verdacht zich een bedrag van ƒ7000,ten nadele van „de Algemene Friese", „de Groot Noordhollandse" en „Utrechtse" verzekeringsmaatschap pijen te hebben toegeëigend. M., die voor de twee eerstgenoemde maat schappijen verzekeringsagent-incasseer der en voor de laatste incasseerder was, zou gedurende een langere periode de door hem van de verzekerden ontvan gen bedragen verduisterd hebben. Bij een routinecontrole in september was al een tekort geconstateerd, maar dit werd onderling geregeld. Toen bij een tweede kascontrole opnieuw een tekort werd genoteerd, meende Rijkspolitie te Den Burg ambtshalve te moeten in grijpen, waarna M., in afwachting van zijn voorgeleiding te Alkmaar, werd ingesloten. ,Door „de Algemene Friese" en „Groot Noordhollandse" is M. in middels ontslagen. Wereldkampioen Jos Vervest HUISHOUDCONSULENTE MET VOLKSWAGEN OVER DE KOP DE KOOG Dinsdagmiddag om half vier werd de consulente van de Huis houdelijke Voorlichting Texel, mej. R. Bastiaans, gewond, toen zij met haar gehuurde Volkswagen op de Boodtlaan te De Koog over de kop sloeg. Zij liep een hersenschudding op, een gebroken sleutelbeen en enkele kneuzingen. Alles wijst er op dat mej. Bastiaans ondanks de ter plaatse maximaal toegestane snelheid van 50 km. per uur bijzonder onbesuisd moet hebben gereden. Hierdoor is zij de macht over het stuur kwijtgeraakt en heeft abrupt ge remd. Er ontstond een remspoor van maar liefst 37 meter. Daarbij werd de tube-less band van het dwarsgedraaide linkervoorwiel van de velg gedrukt, waardoor de lucht uit de band ont snapte, wat zoveel weerstand deed ont staan, dat de wagen zijdelings over de kop sloeg en tenslotte met de achter kant tegen een dennenboom van het links gelegen bos tot stilstand kwam. De wagen werd zwaar beschadigd. Bu ren, die gealarmeerd waren door het lawaai, boden eerste hulp aan mej. Bastiaans, die in de wagen lag en niet in staat was de vastgeklemde deuren te openen. Het lukte omstanders een der deuren open te breken. De dokter liet haar onmiddellijk per ambulance naar Den Helder vervoeren. De schade aan de auto, die het bezit is van het verhuurbedrijf J. Geus, zal door de verzekering worden gedekt. Morgen komt Sint Nicolaas! Traditie getrouw zal de Goedheiligman per TESO-boot te Oudeschild arriveren en te Den Burg een rondgang maken. De Sint heeft deze keer een extra druk programma af te werken, want direkt na Den Burg zal hij worden ingehaald te Oosterend. Het tijdschema is bijzon der krap, zodat de organisatoren zich beslist geen vertragingen kunnen ver oorloven. Het uit leden van de Winkeliersver eniging van Den Burg samengestelde „Sint-actiecomité" heeft weer van TESO gedaan weten te krijgen, dat ten behoeve van de hoge gast, het m.s. „De Dageraad" ter beschikking wordt ge steld. Het schip zal om half drie te Oudeschild afmeren. Een muzikaal wel kom zal worden verzorgd door het op de haven opgestelde Koninklijk Texels Fanfare en door de leerlingen van de verschillende Texelse Kleuterscholen, die van tevoren met bussen naar Oude schild zijn gebracht. Sint Nicolaas zal zijn paard bij zich hebben. Om techni sche redenen is het echter niet moge lijk dat hij daarop naar Den Burg rijdt, zodat van een auto gebruik wordt ge maakt. Aan het begin van Den Burg, ter hoogte van pension Craanen op het Schilderend, zal de Goedheiligman zijn ros echter weer bestijgen om zijn zege tocht door de straten van Den Burg te maken. De goedgeefse ruiter zal wor den voorafgegaan door de gidsendrum- band „Margaretha Sinclair" en door acht Waddenruiters. Het Fanfarekorps stelt zich intussen op de Groeneplaats op om daar. in afwachting van de Sint, wat toepasselijke muziek ten gehore te brengen. De volgende route zal de stoet door Den Burg volgen: Schilderend, Wever straat, Stenenplaats, Binnenburg, Groe neplaats, Parkstraat, stukje Wevcr- straat, Warmoesstraat, Zwaanstraat, Molenstraat, Gravenstraat, Hogerstraat, Stcnenplaats, Kogerstraat, De Zes, Gasthuisstraat, Hogerstraat, Stcnen plaats, Binnenburg, Groeneplaats. Op de Groeneplaats hoopt men om ongeveer half vier aan te komen. Sint Nicolaas zal daar het podium bestijgen, waar hij zal worden verwelkomd door burgemeester C. De Koning en de voor zitter van het Sint-actiecomité, de heer J. v.d. Meer. Verwacht wordt dat ook de jonge vertegenwoordigers van de kleuterscholen van hun vreugde over de aankomst van hun grote vriend zul len getuigen. Omstreeks vier uur zal de feestelijke plechtigheid op de Groeneplaats achter de rug zijn en zal Sint Nicolaas naar Oosterend gaan. Ook daar maakt men zich op voor een passende ontvangst. Verwacht wordt dat „Excelsior" voor de muzikale noot zal zorgen. De ont vangst heeft plaats op het Kerkplein, waar alle schoolkinderen een presentje zullen krijgen. De o.l. school te Zuid-Eierland werd op 16 januari, 16 mei en 16 september 1964 bezocht door respectievelijk 47, 47 en 41 leerlingen, gemiddeld over 1964 dus door 45 leerlingen. Op grond van het feit dat het aantal leerlingen van deze school minder bedraagt dan vijftig, dient de gemeente in overeenstemming met het Lager Onderwijswet 1920 te besluiten tot opheffing van deze school, hetzij, ingevolge artikel 19 van deze wet, de instandhouding van de school wordt gevorderd. Voor dit laatste be staat naar de mening van het gemeente bestuur voldoende aanleiding. Aan de hand van aan de raadsleden toegezonden cijfers tonen B. en W. aan dat het leerlingenaantal in tien jaar steeds schommelingen heeft vertoond. In 1956 waren er zelfs 67 leerlingen. Weliswaar vertonen de leerlingenaan tallen sinds 1961 een aanmerkelijke teruggang maar het aantal zal in de naaste toekomst mogelijk weer stijgen, omdat krachtens het uitbreidingsplan de bouw van enige woningen in de buurt van de school is toegelaten. B. en W. voeren verder aan dat de bevolking ter plaatse de school zeer op prijs stelt, hetgeen kan worden afgeleid uit de om standigheid, dat, bij alle verschil in richting der ouders, het merendeel der MINDER BELASTING Van de Inspectie der Belastingen ontvingen wij het volgende bericht; In bepaalde gevallen kan verminde ring van loonbelasting en daarmee veelal tevens vermindering van premie AOW/AWW worden verkregen in ver band met beroepskosten, persoonlijke verplichtingen, buitengewone lasten en giften aan kerken en sommige andere instellingen. De werknemers, die (ook) voor het jaar 1965 voor vermindering in aanmerking wensen te komen, die nen omstreeks 1 december a.s. (op nieuw) een desbetreffend verzoek te doen bij de inspecteur der belastingen te Den Helder. leerplichtige kinderen te Zuid-Eierland en naaste omgeving deze sedert onheug lijke jaren bestaande school bezoekt. De instandhouding is dus alleszins gemoti veerd De raadsleden worden dan ook geadviseerd te bepalen dat de instand houding wordt gevorderd. OPHEFFING PENDELDIENST TEXEL-HOOGOVENS Arbeiders nu naar Havenbedrijven? Sinds vorige week is de pendeldienst Texel-Hoogovens. die door een autobus van de TESO ten behoeve van de acht tien Texelse arbeiders van de firma Kruk te Beverwijk werd onderhouden, gestaakt. Naar verluidt heeft de firma dit besluit genomen, omdat het ver voer in de komende winter wel eens grote moeilijkheden zou kunnen ople veren; men vertrok met de eerste boot van het eiland. Bovendien was men van mening, dat de achttien Texelaars te lange werkdagen maakten. Het zag er echter ook naar uit dat er binnen korte tijd geen werk meer voor arbei ders zou zijn bij de firma Kruk. Men heeft hen er op gewezen, dat er werk gelegenheid voldoende bij Hoogovens is, maar dit aanbod is niet geaccep teerd. omdat men dan te Beevrwijk een kosthuis zou moeten zoeken. Het is voor de gedupeerden ook moei lijk op Texel passend werk te vinden, want de heer K. Stoepker van het Ge westelijk Arbeidsbureau afdeling Den Burg. verklaarde dat het aantal werk zoekenden de laatste tijd sterk is toege nomen. Van de zijde van de achttien arbei ders werd belangstelling getoond om op een oproep van de Samenwerkende Havenbedrijven te Amsterdam in te gaan. Gisteren was de personeelschef van deze bedrijven op Texel om een en ander nader toe te lichten. Met deze perpectieven in het vooruitzicht lijkt de toekomst voor de Texelse werkne mers minder somber. BAKKERS IJZERHANDEL MARRIE LAAN, EEN KNAPPE 18-JARIGE WAALWIJKSE, duikt onder als haar ouders met zusjes en broers naar Australië emigreren. Met haar vriend, Pons Hagen, zwerft ze enkele dagen rond, tot ze door de politie opgepikt wordt en in het vliegtuig gezet. Maarals ze meerderjarig is, keert ze spoedig terug naar Holland, waar haar te leurstellingen wachiten. Maar ze slaat zich er moedig door en krijgt vrienden: een gescheiden man, een eenvoudige vertegenwoordiger, haar 'baas. Marrie's mogelijkheden zijn gevarieerd. Zo ze al van plan was in Nederland een man te zoeken, heeft ze keuze. Ze heeft geen haast, doch het lot grijpt in, zodat haar levensweg plotseling een onverwachte wending krijgt. Ze heeft verschillende moeilijkheden te overwinnen en juist daardoor ontdekt ze de liefde met een grote L Wie is het die uit eindelijk hart en hand van de sympathieke Marrie Laan verwerft. Aan het eind van ons nieuwe feuilleton „NIET ALLE MANNEN ZIJN EGOÏSTEN" zult U het weten. Het is een aardige vlot geschreven roman waarin de lezer als het ware met de hoofdfiguur meeloopt en als toeschouwer haar belevenissen en ervaringen beziet. Wij zijn er van overtuigd, dat onze feuilletonlezers de belevenissen van Marrie Laan met aandacht zullen volgen. De eerste aflevering van „Niet alle mannen zijn egoïsten kan men in dit nummer vinden. REDACTIE TEXELSE COURANT Evenals vorig jaar zal burgemeester C. De Koning de jaarlijkse tentoonstel ling van de kleindierensportvereniging „Kotex" officieel openen. Dat gebeurt hedenavond om acht uur precies in de zaal van „Casino" te Den Burg. In ver band met de verwachte zeer grote be langstelling heeft het bestuur van de bijzonder levenskrachtige vereniging de show nog iets grootser opgezet dan vorig jaar. Zoals gebruikelijk wordt het hoofdonderdeel van de tentoonstel ling gevormd door inzendingen konij nen en sierduivcn. Het aantal konijnen was deze keer zo groot, dat men voor de keuring er van twee experts heeft moeten aan trekken. Bij de konijnen zullen twee nieuwe rassen te bewonderen zijn. Ook de inzending sierduiven is groter dan vorig jaar. Cavia's worden dit jaar voor het eerst door Kotex geëxposeerd. Ter opluistering van het geheel zijn ook enige fraaie soorten hoenders, kanaries en tropische vogels te zien. De organi satoren hebben zich Kreel moeite ge troost om de tentoonstellingskooien niet alleen op doelmatige, maar ook aantrekkelijke wijze op te stellen. Keuring De konijnen zullen worden gekeurd door de heren C. van Oers uit Amers foort en O. Vermeulen uit Bunnik, die ook de cavia's zal beoordelen. De heer L. van Heusden uit Delft zal de sier duiven voor zijn rekening nemen. Het bestuur verwacht dat velen van deze belangwekkende tentoonstelling zullen kennis nemen. Ook de belangstelling van jeugdige bezoekers zal zeer op prijs worden gesteld. Maar ook de ouderen zijn welkom. Traditiegetrouw zullen bezoekers ouder dan 65 jaar gratis toe gang hebben en ook de scholieren van de lagere scholen, mits in klassever- band en onder leiding van hun onder wijzer. Deze scholieren echter alléén op zaterdagochtend. Verloting Ter gelegenheid van de tentoonstel ling zal ook weer een verloting worden gehouden. Als hoofdprijs is een dames- of herenrijwiel naar keuze uitgeloofd. De tweede prijs is een kinderrijwiel en er zijn nog vele andere aantrekkelijke prijzen ter beschikking gesteld. De lo ten kosten vijftig cent per stuk. De trekking heeft plaats op zondagavond 22 november in „Casino" (Zie verder advertentie). JUDO-DEMONSTRATIE MET ONGELUKKIGE AFLOOP De 12-jarige HBS-leerling Piet Pran ger kwam woensdagochtend tijdens een stoeipartijtje in het vrij kwartier bij zonder ongelukkig op het trottoir te recht. De jongens gaven een onder linge „judo-demonstratie", die helaas een onprettige wending kreeg. Toen men probeerde om Piet Pranger op te tillen zakte deze in elkaar. Mevrouw Den Braven, die alles vanuit haar wo ning aan de Molenstraat had zien ge beuren, haalde de jeugdige HBS'er m huis, waarna men onmiddellijk een arts waarschuwde. Met een ziekenauto werd de jongen naar zijn ouderlijk huis te Gerritsland gebracht. De gevolgen lie ten zich aanvankelijk nogal ernstig aanzien, maar uit een nader onderzoek bleek dat Piet Pranger alleen een lichte hersenschudding van het ongeval heeft overgehouden. FEESTEN TE DE WAAL FINANCIEEL „ROND" DE WAAL De bestuursleden van de Waalder feestcommissie waren maandagavond voor de laatste maal bijeen onder voorzitterschap van de heer J- Lok. Het onderwerp was: de financiële afwikkelingen van de Waal der feesten ter gelegenheid van de Stadsfeesten Men is tot een afgerond geheel gekomen, dank zij de subsidie, die .werd verkregen van Stichting Fes tival Texel. Gezien deze gang van za ken werd het door de commissie niet nodig geacht binnenkort een dorps- vergadering te beleggen teneinde de financiële resultaten aan de schaarse bezoekers van een dergelijke avond voor te leggen. Een en ander zal open baar worden gemaakt op de eerstvol gende jaarvergadering van het Dorps huis „De Wielewaal", die in het ko mende voorjaar wordt gehouden. DORPSCOMMISSIE OOSTEREND OOSTEREND Door middel van 'n huis aan huis verspreide circulaire werden de bewoners van Oosterend en omgeving uitgenodigd eens te komen praten over de vorming van een feest- of dorpscommissie. Vrijdagavond werd in „Jatri" vergaderd. De belangstelling was niet bijzonder groot, maar voor de aanwezigen was het duidelijk, dat Oos- tcrend een dergelijke commissie moet hebben om bij feestelijkheden e.d. voor organisatie te kunnen zorgdragen. Ruim een jaar geleden werd de feestcommis sie door gebrek aan belangstelling ge liquideerd en werden verschillende ac tiviteiten door het comité Oosterend Present georganiseerd. Eigenlijk had dit de taak moeten zijn van een com missie die door de Oosterendcrs zelf was gekozen. Dit is dus nu gebeurd. De heer Joh C. Roeper Johzn., die op deze vergadering namens de initia tiefnemers het woord voerde, gaf een uitvoerig overzicht van verschillende activiteiten, waarvoor het te vormen comité zich geplaatst zal zien. Over een en ander werd uitvoerig van gedachten gewisseld. De intocht van St. Nicolaas te Oosterend is geheel geregeld; 21 no vember, dus zaterdag a.s. zal St. Nico laas om 4 uur Oosterend binnentrek ken. De viering van Ouwe Sunderklaas krijgt ook weer zijn oude glorie. Het is weer mogelijk een plaats van samen komst te hebben en men hoopt op veel Oosterender sunderklazen. Er zijn twee bekers beschikbaar. Ook voor de kin deren zal een prijs uitgeloofd worden. Een te vormen jury zal de sunderklazen beoordelen. In overweging word ook de oprichting van een bejaardensociëteilt genomen en ook wordt gedacht aan een bejaardentocht in het voorseizoen van 1965. Ook de 20-jarige bevrijdingsher denking in 1965 heeft de aandacht. In een vrije stemming, die een vlot verloop had, werd een officieel bestuur gekozen, zodat de volgende heren wer den benoemd: Joh. Roeper Johzn., G. Kuiper Pzn., H. Wieringa, M. Vlaming, Jn. Drijver Jbzn., L. Boonman, Jn. v.d. Vis Azn. De functies zullen onderling verdeeld worden. Algemeen was men van mening, dat de nu gevormde commissie zich onder de naam „Dorpscommissie Oosterend" presenteren moet Namens zijn mede bestuursleden dankte de heer Roeper voor het vertrouwen van de aanwezi gen, waarbij hij de hoop uitsprak dat de jaarlijkse algemene vergadering steeds veel belangstelling zal trekken.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1