Weer forumavonden van Streekontwikkeling ROTATOR is véél lekkerder if Texels toekomst toegelicht Thom Kelling treedt maandag op in het City-theater Niet alle mannen zijn egoïsten koffieroom Bij de TOiwsD is het goed sparen. BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF Niet alléén voor agrariërs Prismakijkers te kust en te keur Langevelcl De Rooij pj U krijgt daar het beste persoonlijke spaaradvies en...een goede rente. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK de bank waar u zich thuis voelt! TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT Het is nu ongeveer twee jaar geleden, dat een rapport verscheen over de toe komstige ontwikkeling van ons eiland. Dit rapport is opgesteld door drs. J. Kwantes te Hilversum in opdracht van het gemeentebestuur van Texel. Des tijds is in de Texelse Courant uitvoerig aandacht besteed aan het rapport. Wij zullen hierop nu niet in bijzonderheden ingaan. De voornaamste onderwerpen, die de heer Kwantes heeft behandeld, zijn: 1. de ontwikkeling van de bestaans- bronnen (werkgelegenheid) op Texel in verleden en toekomst; 2. de toeneming van het aantal inwo ners en de verspreiding van de be volking over de bestaansbronnen en de dorpen; 3. de mogelijke uitbreiding van de dorpen. Toekomstplannen Ieder mens heeft in zijn leven plan nen en voornemens voor de toekomst. Soms staan die plannen vrij nauwkeu rig vast, maar meestal is het niet moge lijk vooraf precies te bepalen, wat men in de komende jaren wel of niet zal gaan doen. De algemene ontwikkeling van het economische leven in de om geving (de gemeente, provincie of land) is b.v. van grote invloed op ieders toe komst en op de mogelijkheid zijn of haar plannen uit te voeren. Elk ge meentebestuur heeft ook te maken met de onzekere gang van zaken in de toe komst, maar is toch genoodzaakt op langere termijn min of meer vastom lijnde plannen op te stellen. Hiervoor is het rapport van het Bureau voor So ciaal-Economisch en Stedebouwkundig Onderzoek van de heer Kwantes een hulpmiddel. Wij kunnen dus de conclu sie trekken dat zowel de bewoners van Texel, ieder voor zich, als het gemeen tebestuur veel belang hebben bij de toekomstige ontwikkeling van de ge meente en de verschillende bedrijfs takken en dorpen. Forumavonden Deze gedachtengang bracht de Werk groep Agrarisch-Sociale Voorlichting van de Streekontwikkelingscommissie Texel tot het voorstel in de dorpen op Texel de toekomstige groei en bloei met de inwoners te gaan bespreken. Het is niet de bedoeling dit gesprek te beper ken tot de agrarische bevolking. Inte gendeel, alle inwoners kunnen eraan deelnemen, niet alleen de ouderen, maar ook de jongeren. Het gaat toch uitein delijk vooral om de toekomstmogelijk heden voor de jeugd. De Streekontwik kelingscommissie stelt het bijzonder op prijs, dat het Gemeentebestuur direkt "bereid was aan de forumavonden mee te werken. In de vorige winter zijn twee avon den gehouden te Den Hoorn en Ooster end. die goed zijn geslaagd. Nu komen De Koog en De Cocksdorp aan de beurt. Het succes van de vorige avonden doet het beste verwachten voor de volgende. Deze zijn nu vastgesteld op maandag 23 november 1964 om 8 uur 's avonds in „Het Witte Huis" te De Koog en op woensdag 2 december om 8 uur in hotel „De Hoop" te De Cocksdorp. Forum Wij hopen erin te zijn geslaagd een aantal deskundigen in het forum te verenigen, zodat zowel de landbouw, visserij, vreemdelingenverkeer en mid denstand als de onderwijsmogelijkhe den tot hun recht komen. Ook de uit breidingsplannen zullen worden be sproken. Het iorum is samengesteld uit de volgende personen: 1. Wethouder D. Hin. Oudeschild (voor zitter) 2. Burgemeester C. De Koning, Den Burg; 3. De heer K. Stoepker, Den Burg; 4. De Koog: mej. A. G. Luysterburg; De Cocksdorp: mevr. Meindertsma; 5. De Koog: de heer M. Spigt; De Cocksdorp: de heer B. van der Beek; 6. De Koog; de heer W. A. Visser; De Cocksdorp; de heer J. J. Westdorp. Na een korte uiteenzetting door de voorzitter van het forum over de hoofd zaken van het rapport-Kwantes en de RESULTATEN VERKOOPDAGEN De door de Ned. Hervormde Vrou wenvereniging gehouden verkoopdagen en de daaraan verbonden verloting, hebben bruto ƒ1500,opgebracht. Een en ander werd ten bate van de Herv. Kerk gegeven. Het bestuur verzocht ons alle gevers en geefsters voor de mede werking te killen danken. De houders van de lotnummers 484 en 499 hebben ieder een fruitmand gewonnen. (Op de taart zaten 931 pilletjes). Andere prij zen zijn gevallen op de nummers: 174, 383, 425, 436, 454. 610, 636. 678, 730, 907, 939, 1137, 1326, 1407. 1620, 1681, 1956, 1995 en 2050. Uw model is er bij. Kom even vèr kijken bij verwachte ontwikkeling van Texel en de dorpen, zal er volop gelegenheid zijn tot het stellen van vragen aan het fo rum en aan de discussie deel te nemen. Graag wekken wij alle inwoners van De Koog en De Cocksdorp en omgeving op zo veel als mogelijk is naar deze bijeenkomsten te komen. Alleen door een goed gesprek tussen de inwoners en de forumleden zal over en weer gespro ken kunnen worden van een leerzame avond. J. D. D. 94. De strijd tegen de overmacht was echter niet vol te houden en langzaam maar zeker werden de dapper vech tende Slavoniërs dan ook in het defen sief gedrongen. Opperwachtmeester Zwiebelmann was de eerste, die het loodje legde. Hij ontving een kolfslag van een geweer op zijn helm, maar eilaas, zijn helm was meer voor de sier vervaardigd dan voor het opvan gen van kolfslagen, zodat het niet te verwonderen valt, dat hij de strijd we gens een lichte verwonding moest sta ken. Hij ligt hier tromfantelijk uitge strekt over een stapel vijanden, welke hij eigenhandig met fikse kaakslagen had geveld. Achter hem ging de strijd nog steeds door, maar het zou niet lang meer duren. Kapitein Fritzl van Köpe- nick was de volgende, die moest capi tuleren voor een klap met een geweer kolf en ja, toen was het gauw gebeurd. Het dappere leger van Slavonië had het onderspit gedolven. Kapitein Vittorio Cacalobbo die de strijd als een echte veldheer van veilige afstand door zijn kijker had gevolgd, kwam nu krijgshaftig naar voren ge lopen. Met een pijnlijk gebaar wees hij op al de slachtoffers die gevallen waren onder de harde vuistslagen van Fritzl en zijn mannen, en hij sprak zijn gevan genen snijdend en streng toe. Hij schold FEUILLETON DOOR J. DE VRIES HOOFDSTUK 1 1. Marrie knipperde met de ogen en zat met een schok ineens rechtop. Eén seconde keek ze naar de beide trans paranten, die nu weer verlicht waren „Fasten seat belt" en „No smoking", waarna ze zich naar het raam boog en naar beneden keek. Doch ze zag enkel de stapelwolken, waardoor het vlieg tuig zich nog altijd met grote snelheid heen boorde. Werktuiglijk maakte ze haar riem vast en boog zich weer naar het raam. O, nu waren ze door de wol ken heen en daar zag ze reeds land. Was dat Scheveningen niet? Ja, dat moest haast wel met die nieuwe, lange pier. Ze had er over gelezen. En daar dat was natuurlijk Den Haag. Daar reden trams en ginds een lange trein. Ze keek voor zich en begon de tijd schriften, waarin ze af en toe gelezen had. nu in haar tas te wringen. Nog en kele minuten, dan was ze weer in Ne derland, op Schiphol. In haar spiegeltje controleerde ze zichzelf, verbeterde nog wat aan haar make up en haalde een kam door haar weerbarstige haardos. Na nog eens in het spiegeltje gekeken te hebben, knik te ze. Zo moest het maar. Als het nu maar een beetje redelijk weer zou zijn, want wat dat betreft, was ze natuurlijk de laatste jaren verwend, hoewel weken achtereen die gloeiende zon, begon ook wel eens te vervelen. Geïnteresseerd keek ze naar het snel verglijdende en steeds dichterbij ko mende landschap onder zich. Dat zou de Haarlemmermeer al wel zijn, want was die stad ginds Haarlem niet? O nee. dat was Leiden. Nu ja, enkele minuten nog, dan had ze 'het er op zitten. De andere passagiers begonnen zich gereed te maken. Hé, ze verlangde er naar haar benen te strekken. Van dat urenlang achter elkaar zitten kreeg je ook wat. Rustig kwam het zware vliegtuig aan de grond en taxiede naar het hoofd gebouw. De landingstrap werd aange rold en terwijl alle passagiers gereed stonden om uit te stappen, ging de deur open. Gelijk kwam een koude lucht stroom binnen. Brrr. het kille Holland deed zijn naam weer alle twijfelachtige eer aan. Welkom, vreemdeling, maar trek je overjas aan. Marrie stapte tussen de andere lucht reizigers naar de douanehal en nam haar paspoort alvast uit haar tasje, waarna ze rustig haar beurt afwachtte. Ze keek naar de maréchaussées, die de passen doorkeken, af en toe de gezich ten controlerend met het origineel. Dus de heren hadden het oude, blauwe uni form weer aan. Net als voor de oorlog. Dat wist ze nog van de foto's van oom Adriaan. Plotseling kreeg ze meer belangstel ling voor één der controlerende maré chaussees. Was dat niet de man, die haar, nu ruim vier jaar geleden, min of meer hardhandig naar het vliegtuig had gebracht? Ja. hij was het. Ze her kende hem heel goed, ondanks zijn nieuwe uniform. Maandagavond zal in het City-theater te Den Burg de bekende zanger-gitarist Thom Kelling optreden onder auspiciën van de Stichting Kunstkring Texel. Voor de pauze zingt de heer Kelling met eigen gitaarbegeleiding Braziliaan se muziek; na de pauze muziek uit Portugal, Cuba en de Caraïbische eilanden. Daarbij zal hij demonstraties geven met diverse exotische muziek instrumenten. Thom Kelling, de zoon van het to neelspelersechtpaar Coba en Jan Kel ling, begon zijn loopbaan als acteur bij het Residentietoneel. Hij werd tijdens de oorlog door de Duitsers gearresteerd, belandde in een concentratiekamp, waar hij zijn medegevangenen opvro lijkte met het zingen van liedjes. Zo kwam het, dat hij na de bevrijding met Boyd Bachmann naar de Amerikaanse en Engelse legers trok en einde 1948 een toen voor Nederland nog geheel nieuwe muziek introduceerde, n.l. uit Portugal en Brazilië. Hij kreeg naam als expert op het gebied van de Latijns- VECHTPARTIJTJE VOOR BIOSCOOP Vorige week ontstond onenigheid tussen twee jongens uit Den Burg, de 19-jarige R- en de eveneens 19-jarige H. Er ontstond een woordenwisseling tus sen de twee toen R. zijn voet zette op de op het plein voor de biscoop gepar keerde brommer van H. H. zei dat R. van zijn voertuig moest afblijven, wat voor de aangesprokene aanleiding was om een handgemeen te beginnen. Daarbij liep H. een flinke bloeduitstor ting op in het gezicht. Hij voelde zich door R. zonder reden aangevallen en deed aangifte bij de politie, die van het geval proces verbaal opmaakte. Waar schijnlijk zal de rechter in dit zaakje het laatste woord hebben. Amerikaanse muziek. Deze muziek is niet alleen folkloristisch interessant, maar is ook voor de hedendaagse com ponist in de serieuze sector een graag geraadpleegde bron van inspiratie. De avond is vrij toegankelijk voor abonnees op de Culturele Serie 1964. Half-abonnees zullen een aanvullend entree van ƒ0,75 moeten betalen. Voorts zijn losse kaarten a ƒ1,50 ver krijgbaar aan de zaal of bij het VW- kantoor te Den Burg Jeugdigen tot en met twinti" jaar kunnen een jeugd- kaart krijgen voor ƒ0,75. Het optreden van Thom Kelling begint om acht uur. TEXELSE MARKT Op de Texelse markt werden maandag aangevoerd: 5 koeien van 750,tot ƒ1150,4 graskalveren 200,tot ƒ350,8 nuchtere kalveren ƒ150, tot ƒ235,en 10 lammeren ƒ70.tot ƒ110 ze uit voor oorlogs-ophitsers en ge lastte ze, zich te ontdoen van jasjes, bretels, schoenen en broekriemen. Nu was er niet veel krijgshaftigs meer over aan die Slavoniërs. Het is dan ook niet leuk er zó bij te staan, dat je zeker weet dat je broek afzakt, als je hem niet met beide handen vasthoudt. Ka pitein Fritzl en zijn mannen boden dus geen tegenstand meer en ze lieten zich gedwee afvoeren naar de gevangenis. Daar zaten ze nu te zuchten, te steunen en hun blauwe plekken te wrijven. „Ik wou. dat brigadier Piet haar hier was", zuchtte Fritzl von Köpenick. „Die zöu misschien wel raad weten. Ze knikte een paar maal. „Wij ken nen elkaar nog van vroeger, nietwaar?" De man scheen haar te herinneren. Er kwam een flauwe glimlach op zijn gezicht. „Ja, op die warme zondagmid dag, als ik me niet vergis. Ze nam het boekje uit zijn hand en borg het in haar tasje. „U vergist zich niet. Ik was het evenmin vergeten. Goeden morgen". Meteen draaide ze zich om en ging door de hal naar bui ten, waar het gonsde van bedrijvigheid, van familieleden, die elkaar omhelsden en druk doende taxichauffeurs. Zo, daar kon hij het mee doen. Vier jaar geleden was ze hier huilende aan gekomen en had de man haar kort en bondig bij de arm genomen en in het vliegtuig gebracht. Zonder één woord te zeggen. In gedachten voelde ze nog zijn stevige greep. Ze was toen minder jarig en had geen rechten. Haar wil telde niet mee, haar beslissing werd ge woon genegeerd. Tegen haar wil had men haar die vroege zondagmorgen als het ware uit bed gelicht, haar gedwon gen zich snel te kleden, waarna ze in een razend snelle vaart per politiewa gen naar Schiphol was gebracht. Daar was nog slechts een enkele formaliteit te vervullen en binnen drie uur. nadat ze wild uit haar slaap gewekt was, zat ze al hoog in de lucht, op weg naar Australië, het land, dat ze al verwenst had nog voor ze haar voeten er op had gezet. Ze liep langzaam naar de bus, die haar naar Amsterdam zou brengen. Prettig, dat ze zo vroeg in de morgen al hier was. Nu nam ze er deze dag van. Er was toch niemand geweest om haar af te halen, hoewel ze geschreven had welke dag ze zou arriveren op Schip hol en om hoe laat ongeveer. Ze had het ook niet verwacht. Waarschijnlijk zagen ze Marrie's terugkeer in het va derland maar met gemengde gevoelens tegemoet. Alleen tante Duuk had een kort, maar vriendelijk briefje geschreven: „Je komt voorlopig maar bij mij, het huis is groot genoeg. Als je wat op dreef bent, moet je maar zien, wat je van plan bent. Mij zit je niet in de weg en als je af en toe een handje mee wilt helpen, ben ik al dik tevreden". Natuurlijk, tante Duuk was lief. Ze was dan ook een zuster van mams en mams was ook altijd lief geweest, nog op de laatste levensdag, 's morgens, toen het lampje nog één keer hevig opflikkerde, had mams met een poging tot scherts gezegd; „Meid Marrie, wat had ik moeten beginnen, als jij nu niet hier geweest was? Bij ons? Ik zou me geen raad geweten hebben". Enkele uren later hoefde mams zich daarover geen zorgen meer te maken. Toen waren er voor haar helemaal geen zorgen meer. Doch wel voor de achter- blijvenden: papa en zes kinderen, waar van zij de oudste was. Kom, niet meer aan denken, dit was al lang voorbij. Zelf had ze nu alle nog bestaande banden doorgesneden en nu was ze weer terug in het dierbare Ne derland. Laat het hier dan maar een kil, koud. tochtig kikkerland zijn, maar ze hield ervan. Maanden had ze naar deze dag verlangd en iedere keer weer opnieuw tot zichzelf gezegd: Marrie, eens komt de dag, dat je weer uit het vliegtuig zult stappen. Dan zul je met de andere mensen mee lopen naar de passen controle en het douane-onder zoek en daarna zul je vrij zijn om te gaan en te staan, waar je wilt. Niemand zal je dan tegen je wil in een auto du wen en meevoeren. De chauffeur kwam binnen, groette vriendelijk de enkele luchtreizigers, die van de KLM-bus gebruik maakten en startte. Even later reed de bus over de dijk in de richting van de hoofdstad. Als een kind zo gretig genoot ze van stad. Wat was het hier ook verschrik kelijk druk geworden. Toen ze vier jaar geleden met Fons een dag in Amster dam was geweest, had ze de drukte ook al griezelig gevonden, maar Fons had haar uitgelachen. Hij reed hier net zo rustig als in zijn geboorteplaats in Brabant. Wat had ze hem ook hierom bewonderd Och, alles had ze in hem bewonderd en daarom was ze dodelijk en hopeloos op de knappe jongen ver liefd geweest. Acht dagen had hun zwerftocht dooi België en Nederland geduurd, tenslotte opgejaagd door de politie, de radio en de televisie. En niet te vergeten de kranten. Het hele drama had in geuren en kleuren in de dagbladen gestaan, met foto en al. Ze was op de morgen van het vertrek gewoon ondergedoken en toen het vliegtuig, met uren vertra ging, eindelijk wegvloog, zonder Marrie aan boord, zat ze een kleine driehon derd kilometer van Schiphol vandaan, diep in België, waar Fons relaties had. Fons had immers overal relaties? Daar aan had zij het te danken, dat ze al die dagen onvindbaar was gebleven en het was nog een ellendige samenloop van omstandigheden geweest, dat men haar op dat adres in Schijndel had gevon den: een gewoon routineonderzoek, meer niet. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 3