Cjroen ^imrL-Jéxels in het harL, Raad akkoord mei reorganisatie van de Sociale Dienst AGENDA Exploitatiemaatschappij (N.V.) samen oprichten Recreatiegrond m eigen hand Elektrische dekens Spoedig opvolger voor direkteur S. van Heeringen Advies J. W. Dekker aan Hoornders: Reuzenbloemkool DINSDAG 24 NOVEMBER 1964 TEXELSE 78e JAARGANG No. 79IÏ COURANT Uitgave N.V. v/h Langeveld de Rood Postbus 11 Den Borg, Texel - Tel. 2058 Rcdaktie: Harry de Graaf, Wilhclminalaan 33, Den Bnrg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middcnstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. -f 30 cL incasso. Advert.: familieberichten 14 cL p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. De raad is vrijdagmiddag akkoord gegaan met de reorganisatie van de ge meentelijke sociale dienst op grond van de nieuwe bijstandswet. Zoals wij reeds uitvoerig in een vorig nummer meldden, zal het bestuur van de sociale dienst worden vervangen door een commissie van bijstand onder voorzitter schap van de burgemeester. Met een zeer ruime meerderheid van stemmen werden de door B. en W. voorgestelde leden van de commissie gekozen. Tot di recteur van de nieuwe sociale dienst zal de heer S. van Heeringen worden be noemd. Omdat hij binnenkort de pensioengerechtigde leeftijd bereikt, zal hij spoedig worden opgevolgd door een jongere kracht, die B. en W. binnenkort hopen aan te werven. Voor een beschrijving van de organisatie van de nieuwe sociale dienst verwijzen wij naar het hoofdartikel in de krant van 17 novem ber j.l. De raadsleden waren verheugd met de nieuwe regeling. Vooral de heer J. J. Westdorp toonde zich, mede namens zijn fractie met deze consequenties van de bijstandswet ingenomen. Hij bracht o.a. naar voren, dat bijstand nu een bij de wet vastgelegde rechtsplicht ge worden is en armenwet en instellingen van weldadigheid zijn verouderd. De besprekingen rond de oprichting van de sociale dienst namen het leeu wendeel van de raadsvergadering van vrijdag in beslag. De overige agenda punten passeerden in vlot tempo de revue. Aan het begin van de vergadering deelde de voorzitter, burgemeester C. De Koning, mee dat mevrouw J. Ko ning-Bruin en de heer J. Daalder we gens ziekte niet aanwezig waren. Naar aanleiding van vragen in de vorige raadsvergadering is de aanleg van een stukje trottoir in de Vliestraat te Oosterend supplementair begroot en is intussen een sluitboom aangebracht voor de brandweergarage om te voor komen dat voor de deuren voertuigen worden gestald. Winkelsluiting Besloten werd afwijzend te beschik ken op het verzoek van de twee mid denstandsverenigingen inzake de ver lenging van het sluitingsuur in de Sint Nicolaasweek van 21.00 tot 22.00 uur. De heer S. Keijser meende, dat de Kamer van Koophandel zich op on juiste wijze van de meningen van de werknemers op de hoogte heeft gesteld. Men heeft de mening gevraagd van de werknemersorganisaties, maar slechts een zevental personen zijn daarvan lid. De heer P. Smit (KVP) vond dit juist. B. en W. dienen zich van de me ning van de organisaties op de hoogte te stellen. Niet-leden worden dus niet gehoord en dat is eigen schuld. Iemand, die geen lid van een werknemersorga nisatie is, staat bij kwesties als' deze buiten spel. Mevrouw G. Vrijdag-Keij- ser bracht naar voren, dat van de 80 betrokken winkelpersoneelsleden er slechts 6 georganiseerd zijn. Zij vond het niet juist, dat dit 6-tal, waarvan een deel zelfs uit kantoorpersoneel be staat. de mening moet geven van die grote niet aangesloten groep. De heer A. Dros (PvdA) meende, dat door de Kamer van Koophandel terecht werd gehandeld en dat weer eens bewezen is, hoe nuttig het is lid van een orga nisatie te zijn. De voorzitter was het daarmee eens en voegde er aan toe dat verlenging van het sluitingsuur een stap terug zou zijn en een ondergra ving zou betekenen van de winkelslui tingswet. Dinsdag 24 november Oudeschild, dorpshuis 't Skiltje, 20.00 uur, klaverjasdrive t.b.v. de VARA-speelgoedaktic. De Waal, Ned. Hervormde gemeente-avond. Woensdag 25 november De Cocksdorp, Vliegveldhotel, 20.00 uur, bij eenkomst Plattelandsvrouwen, Conimex-de- monstratie Rijsttafelgerechten. Den Burg, Landbouwschool, 20.00 uur, Cur sus veeziekten. Spreker H. de Boer. Den Burg, De Zwaan, 20.00 uur, St. Nicolaas- •vicring R.K. Vrouwengilde Den Burg, Hotel ,,De Lindeboom-Texel", 20 uur, bndge-drive. De Koog, Hcrv. Jeugdhuis, 20.00 uur, Ned. Hervormde Gemeente-avond. Donderdag 26 november Den Burg, Hotel „De Zwaan", 20.00 uur, St. Nicolaasavond N.K.V. Vrijdag 27 november De Cocksdorp, Hotel Kikkert, 20.00 uur, le denvergadering VW afd. De Cocksdorp. Opslagtank niet rendabel? Ook ging men akkoord met het ver lenen van machtiging aan de afgevaar digde van de gemeente naar de alge mene vergadering van aandeelhouders van de T.E.M. tot het stemmen vóór het verlenen van machtiging aan de directeur tot de aankoop van transfor matoren, kabels en een olieopslagtank. De heer S. Keijser (VVD) meende, dat de tank niet rendabel is te maken en stemde tegen, evenals mevr. Vnjdag- Keijser (WD). Mej. A. G. Luijsterburg (CHU) zou willen zien. dat B. en W. over dergelijke aangelegenheden een uitvoerig ^rae-advies aan de raad stu ren. Zij vond dat de raad het recht heeft te weten wat er precies met de gekochte kabels en transformatoren zal worden gedaan. De voorzitter vertelde dat de raadsleden in december zeer uit voerig over een en ander zullen worden voorgelicht tijdens een excursie aan het elektriciteitsbedrijf. Rechtsgeding De raadsleden gingen voorts akkoord met het voeren van een rechtsgeding tegen mevrouw A. Appelboom-Uitgeest te Westwoud voor de onteigening van het pand Groeneplaats 1. Naar aanlei ding van een vraag van de heer J. K. P. Zwan verzekerde de voorzitter dat de huurder van het perceel, de heer P. Uitgeest, krachtens de wet schadeloos zal worden gesteld als inderdaad tot onteigening worden besloten. De heer P. Smit wees tijdens de rond vraag op een nare verkeerssituatie te Oosterend. De Mulderstraat aldaar loopt als rijweg dood, maar wordt voortgezet als een voetpad. Bromfietsen en kleine auto's storen zich daar niet aan en maken van het pad gebruik om de Achterweg te bereiken. Hij pleitte voor het doortrekken van de Mulder straat zodra wordt begonnen met de bouw van de acht woningen aan deze straat. Leidingwater funest De heer J. J. Westdorp had van des kundigen vernomen, dat het Texelse leidingwater een dusdanige chemische samenstelling heeft, dat het veel schade aanbrengt aan apparatuur als stort bakken, boilers, leidingen en afwas machines. Laatstgenoemde apparaten worden zelfs geheel onbruikbaar. Hij verzocht B. en W. er bij de PWN op aan te dringen dat het leidingwater wordt „onthard". De heer Westdorp had in de krant gelezen dat de Minister van Verkeer en Waterstaat bekend heeft gemaakt, dat de Eierlandse dijk in 1965 nog niet zal kunnen worden verhoogd. Hij uitte er zijn teleurstelling over uit en verzocht B. en W. op een of andere wijze nog eens te willen aandringen op de spoedige uitvoering van de plannen. Tenslotte pleitte de heer Westdorp voor het in leven roepen van een ge meentelijk grondbedrijf. De voorzitter zei, dat B en W. voorstanders zijn van een dergelijk bedrijf en voorbereidende maatregelen tot stichting zijn zelfs reeds getroffen. De heer A. Dros (PvdA) drong nog eens aan op de instelling van het nacht- Ltroomtarief Wethouder Roeper ver telde dat de TEM voornemens is het tarief per 1 januari 1965 in te voeren, maar dat nog niet zeker is of dit inder daad zal gelukken. De heer Dros wilde tenslotte weten of men al een opvol ger heeft voor de heer S. van Heerin gen als deze volgend jaar zijn functie als ambtenaar van Volkshuisvesting neerlegt. De burgemeester zei, dat men naar een opvolger zal uitzien en dat het zeker niet in de bedoeling ligt deze functie en die van directeur Sociale Dienst met elkaar te verenigen. DEN HOORN Tijdens de algemene ledenvergadering van de afdeling Den Hoorn van de WV Texel, donderdag avond in „Loodsmanswelvaren", liet de heer J. W Dekker zich bezorgd uit over de toekomstige ontwikkeling van het toerisme vooral in verband met de enorme waarde, die grond krijgt, nadat deze als recreatiegrond is aangewezen. Voor iemand, die op een dergelijk per ceel een bedrijf wil beginnen, wordt het bijzonder moeilijk dit rendabel te maken. Het is een ongewenste ont wikkeling als anderen van buiten het eiland in deze grond bovendien gaan speculeren, waardoor het aan de nor male exploitatie kan worden onttrok ken. De heer Dekker gaf de Hoornders in overweging gezamenlijke actie te ondernemen. Hij dacht aan een N.V., die in staat zal zijn tijdig beslag op grond te leggen, die wellicht als recre atiegrond zal worden aangewezen. Een dergelijke op te richten exploitatie maatschappij is ongetwijfeld een mid del om te voorkomen dat men straks achter het net vist. De heer Dekker meende, dat ook het gemeentebestuur van de noodzaak van een dergelijk initiatief overtuigd is en ongetwijfeld zal van die zijde de plan nen willen steunen. De enkeling is niet meer in staat een lonend bedrijf op te zetten, maar een grote groep belang hebbenden wel, aldus de VVV-direc- teur. De heer Dekker vertelde ook het een en ander over de afgelopen Wadden conferentie. waar de Waddenfederatie tot de conclusie kwam, dat op de eilan den een avondklok voor kampeerter reinen dient te worden ingesteld ter handhaving van orde en rust. De heer Dekker legde er de nadruk op dat een dergelijke maatregel de reputatie van het toeristengebied niet zal schaden. In tegendeel: vooral de ouders zullen thuis BAKKER S IJZERHANDEL heel wat geruster zijn in de wetenschap dat hun zoon of dochter op een rede lijke tijd gaat slapen en niet ergens de beest uithangt. Belangrijk is dat erop zal worden aangestuurd de exploi tant de bevoegdheid te geven uitzon deringen op deze regel toe te passen: serieuze nachtwandelaars en oudere kampeerders zouden „nachtpermissie" kunnen krijgen. Ook de op de Waddenconferentie in tensief besproken Kurtax kwam in het praatje van de heer Dekker naar voren. De kans, dat deze toeristenbelasting werkelijkheid wordt is klein, zolang in vloedrijke lichamen er over spreken als „een euvel dat een gevaar vormt voor de reisindustrie". Weinig belangstelling De afdelingsvergadering werd maar door slechts 12 belangstellenden be zocht. De voorzitter, de heer A. Slegh, vond dit onbegrijpelijk en meende, dat vooral de middenstanders wat meer belangstelling hadden kunnen tonen. „Zonder vreemdelingenverkeer zouden ze immers nergens zijn!", zo meende hij. De heer Slegh keek met tevreden heid terug op het afgelopen seizoen, dat alle verwachtingen heeft overtroffen. De afdeling Den Hoorn organiseerde weer het strandfeest, dat door extra beschikbare financiële middelen een groot succes werd. De voorzitter uitte zijn dank jegens de organisatoren, de genen die de lijstcollecte hadden ge steund en het muziekkorps. Het financieel overzicht was zo gunstig, dat er een extra rondje afkon. De boeken toonden een batig saldo van ƒ12,98, terwijl op de bank nog een be drag staat van ƒ103,56, terwijl voorts een bijdrage van ƒ75,ter bekostiging van vergaderingen is beschikbaar ge steld door de WV Texel. De secretaris, de heer D C. Drijver, las na de notulen een zeer omvangrijk en gedetailleerd jaarverslag voor. Ook hij ging in op het lawaaiprobleem en de gehouden Waddenconferentie. Hij deelde mee. dat het de heer J. Hoogenraad het komend seizoen niet meer mogelijk zal zijn, het informatie kantoor te Den Hoorn te leiden. Hij zal worden opgevolgd door mevrouw R. Timmermans-Lap, naar wiens adres aan het Klif ook het kantoor zal ver huizen. Telefonisch blijft het Hoornder informatiebureau bereikbaar onder no. Van onze landbouwredakteur hebben onze lezers al enkele malen kunnen vernemen, dat het afgelopen jaar bij zonder groeizaam is geweest. Tal van gewassen werden in ongekende hoe veelheden geoogst en terecht spreekt men van een „goed jaar", wat natuur lijk niet wil zeggen, dat de financiële opbrengst van de producten ook hoog is. Misschien is het ook aan deze gun stige omstandigheden te danken, dat de laatste tijd herhaaldelijk „reuzenpro- dukten" worden geoogst, waarvan in onze krant gewag werd gemaakt. Het begon met een geweldige winterwortel met een gewicht van meer dan 2V2 kilo, die werd gerooid door F. J. Hal- sema in Gerritsland. Kort daarop werd een abnormaal grote biet geoogst op het bedrijf van de familie Kuip in De Westen en vorige week béide de heer Fr. van de Gracht te Den Burg ons op om te vertellen, dat hij in zijn tuintje een reusachtige bloemkool had ge kweekt. Hij had geen woord teveel ge zegd, want het was er een van een waarschijnlijk ongekend formaat. Dat bleek, toen we deskundigen opbelden van verschillende groenteveilingen in Noordholland. Men verzekerde ons, dat de kool van de heer Van de Gracht, die een gewicht heeft van ruim vier kilo, beslist een rekord is. De zwaarste kool, die men zich herinnerde was een 273. De heer J. Dekker sprak woorden van erkentelijkheid tot de heer Hoo genraad, die zijn taak twee jaar lang heeft vervuld. De afdelingsvoorzitter reikte de scheidende beheerder een ge schenk onder couvert over. Tijdens de bestuursverkiezing wer den de heren D. C. Drijver en A. Boon met over grote meerderheid van stem men herkozen. In de rondvraag werd door de heer W. Schuijl gewezen op de slechte toe stand waarin het laatste gedeelte van de strandweg Hoornderslag zich be vindt. De afgelopen zomer werd ver zuimd het zandpad met hooi begaan baar te maken, zodat het voor de bad gasten bijzonder vermoeiend was om op het strand te komen. De heer G. Wilner vroeg zich af, wanneer de weg naar de Ponthaven eindelijk eens wordt doorgtrokken. De heer Dogger liet zich ongerust uit over de bommen en raket ten. die militaire vliegtuigen van tijd tot tijd rond Den Hoorn afwerpen. Ook zonder de vallende munitie zijn de her haaldelijk laag overkomende vliegtui gen bijzonder storend voor de gasten en de Hoornders. De heer Dogger meende dat een belangrijke verbetering zou ontstaan als de vliegtuigen hun rondjes niet boven zuidelijk Texel, maar boven zee gaan maken. Het be stuur beloofde een desbetreffend ver zoek aan de militaire autoriteiten te zullen zenden en zegde toe, dat ook aan de andere in de rondvraag aan de orde gestelde kwesties aandacht zal worden besteed. exemplaar van 3V* kilo en dèt had zeer de aandacht getrokken. De heer Van de Gracht heeft bijzondere zorg aan zijn kool besteed. Het perceeltje werd intensief met stalmest bewerkt en bijna dagelijks werd de aanplant op on kruid, ziekten e.d. gecontroleerd. Op de foto: de jongste zoon van de familie v.d. Gracht toont met trots het gewel dige tuinbouwproduct van zijn vader. Nog een rariteit Juist hadden wij de kool van de heer v.d. Gracht gefotografeerd, toen wij werden benaderd door de heer Fr Buisman, die wel ieen heel vreemde speling van de natuur had ontdekt. Hij toonde ons een grote witte kool, waar onder echter een stronk zat met.... spruitjes. Een kruising dus van een spruitkool en een witte kool Dat is evenmin alledaags, vonden we. al heeft dit weinig te maken met de gunstige groeiomstandigheden van het „vette jaar" 1964. M. MANTJE 25 JAAR BIJ STAATSBOSBEHEER DE KOOG Vrijdagmiddag heeft de heer M. Mantje te De Koog het feit herdacht, dat hij 25 jaar geleden in dienst kwam bij Staatsbosbeheer. Hoe wel de bijeenkomst in de woning van de bosbouwkundig hoofdambtenaar een strikt besloten karakter droeg, wai de belangstelling overweldigend. Tal van autoriteiten en personeelsleden van Staatsbosbeheer en vertegenwoordigers van verenigingen gaven act# de pré- sence. Onder hen waren enkele functiona rissen van het hoofdkantoor van Staats bosbeheer te Haarlem: hoofdcontable, de heer Van Aalst en houtvester, de heer Glerum. Namens de personeels vereniging van de Texelse afdeling overhandigde de heer H. Bakker de oudste van de 21 werknemers van de Staat op Texel de heer Mantje meer dere geschenken. Van de zijde van vele verenigingen, waarvan de heer Mantje actief lid is, werd eveneens grote be langstelling getoond. In het bijzonder de Oranjevereniging en de Stichting Texels Museum liggen de Jubilarie na aan het hart. Pionierswerk Voordat de heer Mantje aan zijn loopbaan op ons eiland begon, waa hij werkzaam in de Noordoostpolder. Hij had in die tijd de leiding bij de aanleg van een groot bosplan en de aanleg van de postwegen in de juist drooggevallen polder. Voorwerker A. Kuik werkte toendertijd al met de heer Mantja aa- men en hij weet vele interessant# ver halen uit die periode te vertellen. Elf jaar geleden is de heer Mantje weer naar zijn „oude liefde" Texel terugge keerd. Voordat hij zijn pionierswerk in de Nooroostpolder begon, was de heer Mantje reeds als leerling in dienst van Staatsbosbeheer geweest. In de woning van Staatsbosbeheer aan de Ruysweg zal op 30 november een speciale bijeen komst worden belegd, waar het voltal lige personeel zijn gelukwensen aan de heer Mantje kan aanbieden.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1