Cjroen (2wat'Lr(Jexels in het hart-, WEL GEBOEID DOOR PROBLEMEN VAN NU Voor toekomst weinig belangstelling tijdens forumavond te De Koog Gebrek aan bouwgrond remt expansie Elektrische dekens Echtpaar Bos-Barhorst in het goud Pti I -<• Politie treedt streng op Jongelui „verbouwen" bromfietsen RIJDAG 27 NOVEMBER 1964 Uitgave N.V. v/h Langeveld de Roo(J Postbas 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 ïdaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. 78e JAARGANG No. 791S DE KOOG De forumavond, die de Streekontwikkelinq Texel maandag avond in „Het Witte Huis" te De Koog heeft gehouden, trok veel belang stellenden. Deze grote opkomst betekende echter niet dat van 'n geslaagde avond kon worden gesproken. Opvallend was het gebrek aan animo van de aanwezigen om zich in de mogelijkheden van een wat verder verwijderde toekomst in te leven. Dit geldt niet voor de Koger middenstand en logiesverstrekkende bedrijven, want uit deze hoek kwam nog wel iets naar voren. Maar de bollenkwekers, die toch veel belang hebben bij de toekom stige gang van zaken, o.a. omdat voor de recreatie steeds meer goede grond aan deze cultuur wordt onttrokken, deden er het zwijgen toe. Het forumlid, de heer M. Spigt, had dan ook een gemakkelijke avond. Hetzelfde kan wor den gezegd van de heer K. Stoepker, die de vragen van de werknemers had willen beantwoorden. Hoewel er ook voor deze werknemers m ae toekomst problemen te over zijn, zou men kunnen denken, dat zij zich hierover geen zorgen maken en de verdere ontwikkeling aer werkgeiegenneid maar rustig afwachten. nemende aantal jongelui, dat ongere gistreerd op ane mogelijke .plaatsen, vooral op net strand, ue nacht door brengt. Het lorum net weten dat het dergelijke toestanden aikeurt en streng optreden tegen deze excessen bepleit. De heer k. Biok van der Velden vroeg de mening van het lorum over het in een eeruer stadium openbaar maken van uitoreidingspiannen dan tot dusverre gebruikelijk. ue vragensteller meende, dat. indien in de veisciiniende dorpen deze piannen zouden kunnen woruen besproken, er weincht meer be langstelling en medeleven met de toe komst van de eigen omgeving zou kun nen worden gewekt. Ue burgemeester, die deze vraag namens het ïorum be antwoordde, rneenue dat voldoende ge- legenneid bestaat om te Den Huig deze piannen ter image te krijgen. De wet telijke bepalingen Dieden voldoende be- scneiming aan de DeiangheDoenden. Mag zo gezien deze forumavond niet aan de verwachtingen hebben beant woord, uit de gestelde vragen kwamen wensen en verlangens naar voren, die vooral betrekking nebben op De Koog tijdens het hoogseizoen. Ook met kri tiek was men met karig. Blijkbaar meende men de tegenwoordigheid van leden van net gemeentebestuur te kun nen aangrijpen om zijn omustgevoeiens over bepaaide zaken eens te kunnen spuien, ungetwijieid zouden hierover nog heel wat meer woorden gevallen zijn, als burgemeester De Koning aan het begin van de avond met duidelijk had opgemeikt: „Het ïorum is geen klachtenoureau!" De voorzitter van het forum, wethou der Th. K. Hin, gaf in zijn openings woord een overzicnt van net rapport over de toekomstige ontwikkeling van het eiland, dat is opgesteld door drs. J. Kwantes. Voorzien wordt een groei van de Texelse bevolking tot ongeveer 14.0ÜU zielen in li#öü. In dn verband dringen zich vele viagen op. Om er en kele te noemen: Hoeveel werknemers zullen in de steeds meer gemechani seerde landbouw een bestaan kunnen büjven vinden.'' Omdat ieder dorp een aparte functie en betekenis heeft in het geheel, zal het op verschillende mame ren delen in de te verwachten bevol kingstoename. Hoe stelt men zich dit in De Koog voor? Voor deze badplaats wordt een procentueel sterke groei voorzien, genjk deze reeds in het re cente veneden heeft plaatsgehad. Dat dit rechtstreeks verband houdt met het vreemdelingenverkeer, ligt voor de hand. De heer Hin merkte overigens op dat het woord „vreemdelingenver keer" hem altijd onaangenaam in de oren heelt geklonken, uiever sprak hij over „gastenverkeer". Klachten Na de pauze werd begonnen met het behandelen van de gestelde vragen. Als eerste uitte de heer D. heiman een serie klachten over het steeds toenemende lawaai in de nachtelijke uren tijdens het hoogseizoen. Ook parkeerproblemen kwamen ter sprake, evenals dé vraag wat er te doen is tegen het steeds toe- HERINENTING TEGEN DIFTERIE, TETANUS EN FOLIO Dit jaar moesten de kinderen geboren in 19o2, 1955, 19oö en 19dü worden her- ïngeent tegen dilterie, tetanus en polio. De laatste entingen zullen gescmeden op dinsdag, 1 december a.s. n.m. 14.U0 uur in de kleuterschool te Üosterend en om 14.30 uur in de openbare lagere school te De Waal. De kinderen, die dan aan de beurt zijn, hebben inmiddels een oproep ontvangen. De ouders of verzorgers van kinderen, geboren m een van bovengenoemde jaren en die door ziekte ol andere reden nog niet zijn ingeënt, wordt er op gewezen, dat zij zonder nadere oproep met hun kind(eren) naar vorenstaande entings plaatsen kunnen gaan, waarna alsnog inenting kan plaats vinden. Zij worden verzocht de inentingskaart of het rose inentingsboekje mee te brengen. Herinenting van de kinderen, gebo ren in 1953, 1954, 1957. 1958 en 1960 zal in 1965 plaats vinden. Hiervoor ontvangen de ouders dan weer een aparte oproep. evenwicht is tussen logiesaccommodatie en ontspanningsmogelijkhcid. De Koog heeft de groei niet kunnen bijbenen. Mevrouw Rommel vroeg, of Sociaal Toerisme een gemeentelijke stichting is. Zo ja, dan ligt het voor de hand. dat de gemeente de jongelui ook bezig houdt. Antwoord van de burgemeester: Wat zal de Koger middenstand zeggen, als zes tot zevenhonderd klantjes in de duinen gehouden worden? Onteigening? De heer H. Koopman had voor het plaatsen van een Bogaerswoning geen bouwterrein kunnen vinden. Wethou der Hin zei, dat deze woningen niet in het uitbreidingsplan voor De Koog pas sen. In De Koog is overigens vrijwel geen bouwterrein meer beschikbaar. Ge tracht wordt, grond van de verschillen de eigenaren aan te kopen. Mocht dit niet lukken, dan is de enige weg een onteigeningsprocedure. De heer Hin hoopte evenwel, dat de grondbezitters bereid zullen zijn, in het algemeen be lang te handelen, zodat binnenkort bouwrijpe grond aan bouwlustigen kan worden geleverd. Wethouder Iiin. die deze bijeenkomst met milde hand leidde, sprak in zijn slotwoord de hoop uit, dat men door het antwoord op de vragen tevreden was gesteld. Wat de vragen zelf betreft was hij teleurgesteld, hij had belangrijker kwesties aan de orde gesteld willen zien. Met een dankwoord aan de Fo rumleden werd de avond geëindigd. DRAGLINE DE SLOOT IN EIERLANÖ1 Dinsdagmiddag reed een dragline van de aannemersfirma J. Barhorst te Den Burg in de sloot langs de Postweg nabij hoeve „Hunzingo". Het ongelukje gebeurde toen de be stuurder, de heer J. Zuidewind, op de dam naar de boerderij wilde draaien en de motor plotseling afsloeg. Het gevaar te rolde achteruit en kantelde zijdelings in de diepte De chauffeur bleef onge deerd. Men is echter uren in touw ge weest om met diverse technische hulp middelen de dragline weer op de weg te krijgen. BRUINVIS BEZWEEK SPOEDIG DE KOOG De bruinvis, die maan dag op het strand bij De Koog levend werd aangetroffen, heeft het nadien niet lang meer gemaakt. Het dier werd door de directeur van het Texels Mu seum. de heer G. J. de Haan in een der zeehondenbassins gebracht, waar het vrolijk rondzwom en schijnbaar in goede gezondheid verkeerde. De kans dat het dier in de komende zo mermaanden een bijzondere attractie zou vormen voor de museumbezoekers, was echter spoedig verkeken. Maandag avond blies de bruinvis de laatste avond uit ANTI-ALCOIIOL PROPAGANDA OP TEXEL Voor de Vrouwenbond van het NW hield de maatschappelijk werker van het Consultatiebureau voor Alcoohlis- me, de heer Katterman, een lezing over de bestrijding van het alcoholmisbruik. Het was een interessante avond, die de maatschappelijk werker gaarne ook voor andere Texelse verenigingen wil verzorgen. Besturen kunnen zich wen den tot het Consultatiebureau voor Al coholisme, Kenaupark 20, Haarlem. De heer Katterman is iedere derde donder dag van de maand op Texel. Onzalig De heer M. Mantje bracht het .plan van Hi oi. J. 'i'hijssen ter sprake, die een deel van de Yvaciuenzee Dij lexel wil droogleggen om er een luchthaven voor supeiöOiiioLne vliegtuigen aan te leg gen. in zijn antwoord noemae de bur gemeester dit pian „onzang De pro- tessor gaat uit van een ongrijpbare iiypotnese, zonder vaste gronasiagen. Misscnien komt er nooit wat van. zoo lang er geen vast plan bestaat, kunnen H en W. er niet tegen ageren. Mevrouw Luberti vroeg naar de me ning van het rorum over steeds wisse lend onderwijspersoneel, heigeen een siechte invloed heeit op de prestaties van de leerlingen. Hierbij doelde zij op het ontbreken van een woning voor de schooijunrouw der lagere school. Ooit het an tv/oord op deze vraag nam de burgemeester voor zijn rekening. Nu scnooijunrouwen niet meer, zoals vroe ger, in pension willen, maar een eigen behuizing wensen, is de huisvesting er niet gemakkelijker op geworden. Daar van hogerhand de goedkeuring aan de bouw van flatjes voor bejaarden en alleenstaanden werd onthouden, blijft het Gemeentebestuur met het probleem zitten. Getracht zal worden een oplos sing te vinden. De heer Kaczor vroeg of ook het fo rum van mening is, dat het parkeer terrein in De Koog ten spoedigste dient te worden gerealiseerd. Antwoord: Dit is opgenomen in het uitbreidingsplan. Zodra de gemeente de grond heeit verworven, zal met de aan leg worden begonnen. Wanneer valt nog niet te zeggen. Zeker is, dat dit een dure zaak wordt. Hierbij sloot de vraag van de heer P. Eclnian aan, die de wenselijkheid van een nieuw partkeerterrein voor het Sociaal Toerisme ter sprake bracht. Wij dragen, aldus de burgemeester, de ge volgen van de nieuwe bootverbinding en de daarmee samenhangende gevol gen van de enorme verkeerstoename. De enige oplossing zal het parkeerter rein zijn, dat in de toekomst in De Koog zal worden aangelegd In het uitbreidingsplan is geen reke ning gehouden met de vestiging van hotels in het centrum van De Koog. Is, zo vroeg de heer Kaczor het Forum, een badplaats wel denkbaar zonder hotels? Neen, antwoordde de heer W. A. Visser namens het Forum, maar een dergelijke vestiging is met het vermaakscentrum, dat het dorp steeds meer wordt, moei lijk te combineren. De hotels zullen een plaats moeten vinden aan de buiten kant van het dorp. In dit verband merkte de burgemeester op, dat er geen BAKKER'S IJZERHANDEL ..-r Op onze foto ziet men de heer G. Bos en mevrouw Tr. Bos-Barhorst. Het echtpaar herdacht gisteren op feeste lijke wijze het feit, dat het vijftig jaar geleden in het huwelijksbootje stapte. Het echtpaar heeft het feest onder de best denkbare omstandigheden gevierd. „We zijn beiden goed gezond en hebben niet te klagen", aldus vader Bos, die geen Texelaar van afkomst is maar als 20-jange jongeman vanuit het Gro ningse Kloosterburen naar Texel kwam. Hij heeft van zijn „emigratie" nooit spijt gehad. In die dagen was het op het Groningse platteland bijzonder slecht en op Texel vielen een paar cen ten méér te verdienen. Al heel gauw maakte de heer Bos kennis met de knappe Trijntje Barhorst en niet lang daarna traden ze in het huwelijk. De heer Bos die als agrarisch hulpkracht (dat heette toen nog boerenknecht!) zijn brood verdiende, is in verschillende LAND- EN TUINBOUWGIDS AL VERKRIJGBAAR Enkele weken geleden werd er in onze rubriek voor landbouw en vee teelt op gewezen, dat de nieuwe Land en tuinbouwgids tegen gereduceerde prijs verkrijgbaar is. Vorig jaar moest opgave voor 1 december geschieden om voor gereduceerde prijs in aanmerking te komen. Door omstandigheden heeft men toen echter lang op de gidsen moeten wachten. Dit jaar wordt strak de hand gehouden aan de genoemde datum, daar anders een vlotte afwer king niet gegarandeerd kan worden. Zij, die een gids willen bestellen, kun nen dit tot maandag a.s. doen bij de heer J. Nieuwenhuis, W. van Beieren- straat 48 te Den Burg (tel. 2763) of bij het kantoor van de RLVD, Kogerstraat 85b te Den Burg (tel. 2780). J. N. Texelse boerderijen werkzaam geweest. Omdat hij er prijs op stelde dicht bij het werk te wonen, verhuisde het echt paar. dat in de loop der jaren met vijf kinderen werd verblijd, herhaaldelijk, zodat het in bijna elke streek op het eiland heeft gewoond. Het begon op Biandenberg en eindigde aan de Hol- landseweg nabij De Cocksdorp, waar het 72-jarige echtpaar nu van een wel verdiende rust geniet in het (eigen) huis C 57. Die rust is vooral voor vader Bos een zeer betrekkelijk begrip. Graag werkt bij nog wat in zijn groentetuin, een hobby, die hij enthousiast beoefent. Pas 's avonds zoeken zowel man als vrouw een makkelijke stoel op voor het televisietoestel. De meeste programma's worden zeer gewaardeerd, want beiden hebben een brede belangstelling. Het echtpaar Bos-Barhorst heeft alle reden om gelukkig te zijn, vinden wij. OPGAVE FINANCIERINGSCURSUS In de vorige editie maakten wij mel ding van de Financieringscursus, die ten behoeve van de agrariërs binnen kort op Texel zal worden gehouden. Zoals gemeld kon men zich ais deelne mer opgeven bij mej. R. Basiiaans te Den Burg. Omdat mej. Bastiaans on langs een ongeluk is overkomen, waar voor zij nog geruime tijd in het zieken huis verpleegd moet worden, dient op gave te geschieden bij Mevrouw Roe per, Duinweg B 144b, telefoon 2332. SCHIETOEFENINGEN Op maandag 30 november en dinsdag 1, woensdag 2 en donderdag 3 decem ber a.s. zal worden geschoten vanaf Breezanddijk van 9.00 - 17.00 uur, met de 105 lang 30. Richting 200 - 230° Den Oever, 53° 1'00" N. Breedte 5°12'00" O. Lengte Afstand 10 km., hoogte 2 km. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct. p. nu*. De Rijkspolitie heeft ontdekt, dat op vallend veel jongelui aan hun brom fietsen ongeoorloofde technische wijzi gingen aanbrengen, die meestal tot doel hebben belangrijk harder dan dn toegestane veertig kilometer per uur to kunnen rijden. Eén van de methoden is het monteren van zg. race-carburateurs, waarmee snelheden van 60 tot 80 km. per uur bereikt kunnen worden. Bij routinecontroles heeft de Texelse politie in de afgelopen weken maar liefst zes van dergelijke race-carbura teurs in beslag moeten nemen. Ook werden andere ongeoorloofde afwijkin gen geconstateerd, zoals veranderingen aan het frame en het anders plaatsen van de pedalen. In alle gevallen werd het gehele voertuig mee naar het poli tiebureau genomen en werd tegen de eigenaar proces-verbaal opgemaakt. De inbeslag genomen technische hulpmid delen zullen worden vernietigd. Een bedenkelijke zaak is dat o.a. deze race carburateurs vrij in de winkels te koop worden aangeboden. Dit vestigt de in druk dat het gebruik van deze hulp middelen geoorloofd is. De politie heeft hij haar routine controles ook een tiental banden van auto's in beslag genomen, waarvan het {profier volkomen was weggesleten. Vooral in dit jaargetij hebben ue voer tuigen die van dergelijke banden zijn voorzien, een slechte greep op de vaak natte en met rottende Diaderen bedekte weg. zodat van een gevaarlijke nalatig heid kan worden gesproken ais de ban den niet tijdig worden verwisseld. BOUW VAN NIEUW VVV-KANTOOR KAN SPOEDIG BEGINNEN Van de zijde van de VVV-iexel ver namen wij dat voor het nieuwe VVV- kantoor dat aan de Groenepiaais te Den Burg zal verrijzen, de iujksgoeakeuring is aigegeven. luen verwaait dat nd spoeuig met de uitvoermg van de bouw plannen kan worden begonnen. GESLAAGDE CONIMEX-AVOND EiEKLaNU Woensdagavond werd in de zaai van het vnegveidrestaurant een zeer gesiaague bijeenkomst van de Fiatteianusvrouwen, aidelmg De Cocks- dorp-Eieriand genouden. Ue afdeiing groeit nog steeds, in haar openings woord verwelkomde de voorzitster, me vrouw Kikkert, drie meuwe leden: de dames De Bruijn, Schuijl en Veen. Na het zingen van het bondslied en het voorlezen van de notulen, werd het woord gegeven aan mevrouw Lubbe- Bakker van de N.V. Commex te Baarn. Conimex is een der oudste bedrijven in Nederland op het gebied van Ghinese en Indische rijstiaieiariikeien. In een heider en boeiend betoog maakte de spreekster duidelijk hoe eenvoudig men tegenwoordig een voortreiienjke maal tijd nasi oi bami kan klaarmaken. De genoemde gerechten werden door de Kok van Conimex, de heer Taling, ter piaatse bereid en aan de dames ter keuring aangeboden. Uit de enthou siaste reacties kon worden opgemaakt, dat het voor verschillende dames nog nieuwe produkt zeer op prijs werd ge steld. Er werd op gewezen, dat een Indische of Chinese maaitijd nimmer compleet is. als een glas bier ontbreekt. Het toch ai duidelijke commerciële tint je van de avond werd nog duidelijker toen ook de heer K. Ruiter van Heme- ken's Brouwerijen aanwezig bleek to zijn, om zijn bier m dit verband als een smakelijke drank aan te bevelen. Uiter aard werd naar voren gebracht, dat bier ook bij andere gelegenheden het nodige genoegen kan bieden. Met klem wees de heer Kuiter op diverse maat regelen, die het bier smakeüjker moe ten maken. De eerstvolgende avond van de afde ling De Cocksdorp-Eienand wordt op maandag 21 december gehouden. WEEKENDDIENSTEN DOKTOREN van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur: Dokter COuiiNhO, tel. (02220) 2023 (voor praktijken doktoren Coutinho, Elias en Van Loonj Dokter BARNARD, tel. (02223) 234 (voor praktijken doktoren Barnard en Siebinga) DIERENARTSEN ingaande zaterdagmiddag 12 uur H. DE BOER, tel. (02zz0j 2527 WITTE KRUIS ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur Zr. FOKTGENS, Oosterend. tel. (02223) 250 of 367. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 2 december worden de moeder» van de buitcndorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn: 13.0014.00 uur; Oostcremb en De Waal 14.0015.00 uur; De Cocksdorp en Eicrland 15.0016.00 uur; De Jtoog 16.00 tot 17.00 uur.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1