AGENDA 'n Averechtse Boeiende biljartdemonstratie door kampioenen FILMNIELWS Bij de l^kwiD is het goed sparen. Voor Uw make-up Hciardroogapparaten U krijgt daar het beste persoonlijke spaaradvies en...een goede rente. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK de bank waar u zich thuis voelt! In gesprek met: PAPIEREN PORTRETTEN DERDE BLAD TEXELSE COURANT (van een medewerker) Onder zeer grote belangstelling werd de vorige week in hotel „De Graaf" een biljartdemonstratie gegeven door de „grootmeesters" Henk Seholte en Jos Vervest. De voorzitter van de bil jartclub „De Graaf" de heer H. Groot- jen opende de seance. Een speciaal welkomstwoord richtte hij tot de twee topspclers, die beiden werden verrast met een origineel Texels schapenkaasjc als souvenir. Daarop werden de deuren van hotel De Graaf gesloten en begon de demonstratie, die een indrukwek kend staaltje van biljartkunst werd. Eerst werd een partij libre gebracht. Vervest speelde van aquit en miste, waarna Seholte 7 liet noteren. Nu kwam Vervest weer aan de tafel en verliet deze niet eerder dan nadat de arbiter een serie van 379 had geannon ceerd. Seholte antwoordde grimmig met 252. De volgende beurt van Ver vest brak onvoorzien op 25 af. Nu liet landgenoot Seholte zijn spel flonkeren en maakte de resterende 241 caram boles in één serie a l'Americain uit Eindstand: Vervest 404; Seholte 5-00. Na de pauze werd de kaderpartij ge speeld. Seholte ging van stoot en legde in de eerste beurt een prachtige serie van 75 op tafel. Vervest toonde echter dat hij niet zómaar wereldkampioen in het kaderspel is geworden in oktober j.l. te Berlijn en finishte in één beurt met een serie van 350. De liefhebbers zullen hiervan zeker het meest geno ten hebben. Dit spel, zo wiskundig be- MATIGE BELANGSTELLING VOOR THOM KELLING Maandagavond gaf de zanger-guita- rist Thom Kelling onder auspiciën van de Stichting Kunstkring Texel in de zaal van de bioscoop te Den Burg een lezing over de Zuid-Amerikaanse mu ziek, waarbij hij zijn zang ter illustratie op de guitaar begeleidde. De belang stelling voor deze avond was gering. De heer Kelling maakte veelvuldig ge bruik van een bandrecorder, die helaas enkele hinderlijke gebreken vertoonde. Behalve zijn guitaar had de heer Kel ling ritme-instrumenten uit verschil lende iZuid-Amerikaanse landen, die hij op vaardige wijze demonstreerde. Ondanks het feit, dat Kelling bijzon der boeiend over de verscheidenheid van deze volksmuziek vertelde, was zijn muzikale aandeel wel wat pover tjes en we hadden van een artiest van zijn naam meer verwacht. 's Middags had de heer Kelling een gelijkluidend programma voor de Mid delbare schooljeugd gepresenteerd. rekend en met een dergelijk maatge voel, bereikt men eerst ria jaren van studie en oefening. Na een tweede pauze brachten deze artiesten een fan tasie classique waarbij men tot wel heel indrukwekkende stunts kwam. Vooral aan het eind, toen Vervest 6 ballen in zijn keufoudraal stootte, ver oorzaakte hij een ovatie. Na afloop dankte de heer Grootjen de kampioe nen voor hetgeen was getoond en het publiek voor de aandacht. Een speciaal woord van dank was er voor de heren arbiters, die zich uitstekend van hun zware taak hadden gekweten. Biljartclub Jongelui, wonende in of nabij Den Burg, van veertien tot en met zeven tien jaar, kunnen zich zaterdagmiddag (morgen) om half vijf in het dorpshuis ie Den Burg melden. Daar zal dan de jeugdbiljartclub van start gaan. Zoals eerder gemeld heeft de heer J. Dekker zich met de opleiding van jonge bil jarters belast. De heer Dekker verkreeg hiervoor vorige week de officiële be voegdheid. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 18 tot en met 25 november 1964 Geboren: Lambertus, zv, Bauke Eg- bert Visser en Reina Bos; Annemarie, dv. Bernhard Hermann Boks en Jetske Huisman; Rita, dv. Jan Eelman en Pietje de Smit. Ondertrouwd; Jan Kooger en Johan na Gerarda Pel; Gerrit Moens en Jo- sina Harmanna Hoogerheide. Overleden: Hetty Nelly Roeper, echt genote van Pieter Timmer, oud 37 jaar. VERTROKKEN PERSONEN Adrianus Zevenhoven, van B 45 naar Warmond. Irenestraat 13; Joukje van der Schuit, wv. IJ. J. Zeinstra, van B 152b naar Harlingen, Zuiderhaven 38. GESLAAGDE INTOCHT VAN SINTERKLAAS IN DE KOOG DE KOOG Maandagmiddag is de Sint in De Koog feestelijk ingehaald. Nadat aan De Brink de Goedheiligman door de jeugd was verwelkomd en toe gezongen, trok men in optocht door het dorp. Voorop het draaiorgel van de heer Zwan, dat de aloude wijsjes ten gehore bracht. Daarna een heraut en 5' ruiters. Sint Nicolaas had plaatsgeno men in een tilbury, die door zijn schim mel werd getrokken. Achter de auto van het schoolbestuur de ruitertjes van de Koger afdeling van „De Klepper- tjes". Tenslotte een lange stoet van feestelijk uitgedoste schoolkinderen. Ongetwijfeld is deze eerste poging, aan de intocht van de Sint een extra vrolijk karakter te geven, geslaagd. Laten we hopen, dat dit een traditie wordt De bioscoopbezoekers kunnen de ko mende dagen keus maken uit drie films van sterk uiteenlopende aard. De eerste wordt morgenavond vertoond en heet „Degens, dolken en doodsgevaar", zo dat duidelijk is dat we het te doen hebben met een bijzonder woeste pro- duktie, waarin veel bloed vloeit. De producenten hebben weer eens inspi ratie gevonden in de roemruchte Boe kaniers, die in de 17e eeuw verzet le veren tegen de tyrannie van de Spaan se koloniale heersers in 't Caraïbische gebied. Als de Spaanse militaire com mandant Guzman op zekere dag het Boekanierskamp overvalt en de bewo ners meedogenloos uitmoordt, weten twee jongens te ontsnappen, die met een oudere man in een boot vluchten. Op zee worden ze opgenomen door een kaperschip, waarop een der knapen ten slotte zelfs ondercommandant wordt. Er volgen vele avonturen en enkele malen komt het met de Spanjaarden tot een bloedig treffen. Toch krijgt ook de liefde in deze film haar kans, zodat een romantische verhaal is ontstaan, dat voor de liefhebbers zeker de moeite van het zien waard is. (beide keuringen 14 jaar). Voor de jeugd draait zaterdag- en zondagmiddag 3 uur „De avonturen van Pietje Bell", een Nederlandse film die werd gemaakt naar de bekende boeken van Chris van Abkoude. De rol van Pietje Bell wordt gespeeld door Mathieu Consten en verder zien we Tante Cato (Thea Eyssen), Pietjes boezemvriend Engeltje (Cor v.d. Lin den), Meester Fuik (Michiel Odekerken) en vele andere bekende figuren. Het is een spannend en bijzonder vrolijk ver haal, dat vooral de jeugd niet zal wil len missen. (Alle leeftijden). Zondag- en dinsdagavond wordt ten slotte „Koningen van de zon" vertoond, een film die speelt in Zuid-Amerika ten tijde van de Maya-beschaving. In de tropische wouden van het schier eiland Yucatan, dat later Mexico zou heten, leefde dit volk dat uniek is in de historie. Zonder het gebruik van metalen te kennen, zonder paarden of andere trekdieren en zonder kennis van het wiel, legden deze mensen we gen aan en bouwden zij pyramiden en tempels, grootser dan waar ook ter wereld. De kunst der Maya's was niet gewijd aan de mens maar aan de glorie der goden. De voornaamste figuren in dit filmwerk: Zwarte Adelaar voor gesteld door Yul Brynner het Noord- amerikaanse opperhoofd van een wilde stam, wiens land de invasie beleeft van de nijvere Maya's; Balam (George Cha- kiris) de jeugdige koning der Maya's en Ixchel (Shirley Anne Field), het schone Maya meisje, dat op beiden ver liefd wordt. „Koningen van de zon" is een opwindende en massale speelfilm vol geweld, die gezien kan worden door personen van veertien jaar en ouder. GESLAAGD DE COCKSDORP Mej. J. C. A. Smit te De Cocksdorp, deed te Am sterdam met gunstig gevolg examen voor het diploma bediende dameskap per. Zij werd opgeleid aan de Vak school te Den Helder. G.D.S. NOG STEEDS ONGESLAGEN Maandag j.l. behaalde GDS in de Helderse sporthal haar vierde overwin ning. Het team speelde tegen H.K.V. In de eerste set bereikte GDS een grote voorsprong. Bij HKV ontbrak een goede aanval en bovendien verzuimde hun aanvoerster time-outs aan te vra gen. Zo kon GDS deze set langzaam maar zeker in een 315 overwinning omzetten. In de twee andere sets zagen de Texelaars hetzelfde spelbeeld. Ook deze werden met 315 gewonnen. DAMCLUB TEXEL P. Bakelaar-P. Bruijn 02 C. Dijker-Jac. v. Heerwaarden 20 C. Vinke-J. IJooijberg 02 S. v. Heerwaarden-J. Schoo 20 G. Dros-C. Groenhof 20 Jb. Koom-J. A. v.d. Slikke 02 Texel 1-Bovenkarspel: P. Bakelaar-J. de Boer 02 C. Dijker-N. de Boer 11 J. Hooijberg-J. Oud 02 S. Ros-Jb. Groot 11 S. v. Heerwaarden-Th. Klein 11 J. Schoo-Jn. Jong 11 J. v. Heerwaarden-N. Jong 11 P. Kooiman-D. Hoek 20 J. Vinke-R. Kooijman 11 P. Bruijn-P v. Ammers 20 9—11 P. Bakelaar-P. Bruijn werd een moei lijke partij, waarin zwart schijnbaar slecht stond P. Bruijn liet zich even wel niet verleiden remise te forceren, doch wachtte zijn kans af om naar volledige winst af te wikkelen. De wedstrijd legen GSZ werd op nieuw een nederlaag, ingeleid door de zoveelste verknoeide partij van J. Kooijberg. Ook P. Bakclaar ging ten onder in een moeilijke partij, waarin hij gemakkelijk tot winst had kunnen ko men. Zeer verheugend was dat S. v. Heerwaarden weer meespeelde. Zondag komt HDC 1 en 2 op bezoek. Als ons tweede weet te winnen, zit er voor hen een kampioenschap in. Vrijdag 27 november De Cocksdorp, Hotel Kikkert, 20.00 uur, le denvergadering VW afd. De Cocksdorp. Zaterdag 28 november De Koog, Hotel De Toekomst, toneeluitvoe ring door dc Duinkanters, bal na. De Waal. Dorpshuis, Bingo-avond Zondag 29 november Sintcrklaas-puzzelrit, aanvang 2 uur, finish Hotel Texel. Den Burg, Casino, dansavond Musette Maandag 30 november Den Burg, Oranjeboom, Contactavond van de gezamenlijke Texelse Landbouwcoöperaties, spreker Ir. D S. Tuinman, onderwerp: Onze grote kans „Samenwerking". Na de pauze een aantrekkelijk programma m.m.v. de muzikale kok en komische goochelaar Geraldini. Dinsdag 1 december Oosterend, Herv. Centrum, Herv. Mannenver. Oosterend, vergadering voor leden en belang stellenden. Midden-Eierland, Strijbosschool, ledenvergade ring buurtvereniging Midden-Eierland. Woensdag 2 december Den Burg, Eben Haézer, aanvang 7.45 uur, N.H. Huwelijkscursus. Inleider ds. Froentjes. Den Burg, Landbouwschool, Ver. van Oud- leerlingen, cursus veeziekten door H. de Boer, onderwerp Maagdarmwormen. De Cocksdorp, De Hoop, forumavond Streek- ontwikkeling. Den Hoorn, financieringscursus Streekontwik- keling, onderwerp: bedrijfsfinanciering. Donderdag 3 december Oosterend, financieringscursus Streekontwik- keling onderwerp bedrijfsfinanciering. Vrijdag 4 december Den Burg, Dorpshuis, Fotoclub. Zaterdag 5 december Den Burg, Paardeslal, ruilbeurs vanaf 3 uur. Zondag 6 december 1964 Berouwbaarhcidsrit M A.B.-club. REIZENDE BIBLIOTHEEK OUDESCHILD OUDESCHILD De Reizende Bi bliotheek is er weer. Beginnende he denavond om half zeven kan men weer terecht voor een goed boek in 't Skiltje. Teleurstellende avond BARKER'S l|ZERH ANDEL door Gui Fortgens Ze draagt het groen-zwart niet in haar hart. Beter gezegd: ze heeft om het voorlopig nog ongenuanceerd te stellen een hekel aan Texel. Dat is iemands goed recht om een hekel aan het eiland te hebben. Maar als die afkeer sterk leeft bij iemand, die samen met haar man de „living" op Texel verdient, wordt dat nega tieve oordeel opmerkelijk. Dan moet er iets aan de hand zijn. En er is ook iets aan de hand. Dat blijkt als we, na enige verken ning en wat algemeen gepraat, de kern van het gesprek naderen. Ik wil de oorzaak kennen van dat alge mene onbehagen dat bij haar leeft, en ik vraag Je hebt, als ik me niet vergis, een sterke geldingsdrang? Ja (ze weifelt geen moment met haar antwoord). Is het waar, dat veel mensen niet op je gesteld zijn? Dat kan wel zijn. Ze zeggen dat ik haar op mijn tanden heb. Heb je vrienden op Texel? Uitgesproken vrienden heb ik niet op het eiland. Maar dat zal ook wel aan mij liggen, maar ik heb er nu geen behoefte meer aan. Waarom heb je er nu geen be hoefte meer aan? Ik ben schuw geworden, omdat ik het zal inmiddels zo'n dertien jaar geleden zijn van iets be schuldigd ben, dat heel ernstig was. Die beschuldiging was mets anders dan leugenachtige dorps roddel, die zelfs nooit aanleiding is geweest om ook maar enig on derzoek naar mij in te stellen, maar het gevolg was wèl dat ik helemaal geïsoleerd raakte. Men kwam niet meer bij mij. Ik denk dat ze dachten: „Wat zullen de buren er wel van zeggen als ik bij Zus Hamerslag over de vloer kom?" Nou, ik heb ervan geweten. Het heeft me een beetje vergiftigd. Het enige wat ik tegen die ach terklap kon doen, was 't plaatsen van een advertentie in de Texe laar met de mededeling dat we ongeschokt ons werk zouden voortzetten Maar ondertussen., het grijpt je natuurlijk toch aan, en je hebt nauwelijks enig ver weer. Want niemand komt je ronduit in je gezicht beschuldi gen. Totnutoe heb ik in de Papieren Por tretten slechts positieve verklarin gen over Texel kunnen noteren. Ik wist dat ik bij mevrouw Hamerslag- Warmerdam (in de wandeling Zus) van het Koogse pension „De Zwa luw" niet de loftrompet over het eiland gestoken zou krijgen. Voor mij een reden temeer haar eens op te zoeken (ze ging vriendschappelijk en grif op mijn verzoek in), maar mijnerzijds zonder enig vermoeden dat een verklaring voor haar vaak zo hoekig gedrag wellicht mede viel te herleiden tot iets wat zij lange jaren geleden als een grievend en groot onrecht heeft ervaren. Als wij midden in het gesprek zijn, en zij bewogen en openhartig over die voor haar zo schokkende affaire van toen vertelt, dringt zich een uit lating van Tijl Uilenspiegel bij mij op. Die heeft gezegd: „Alle mensen hebben een hekel aan mij, maar ik heb het er naar gemaaktEen ogenblik wil ik de Advocaat van de Duivel zijn, om de spanning van het gesprek zo hoog mogelijk te houden. Als Zus Hamerslag (zij praat gemak kelijk, met een woordkeus, die soms bijtend is) even een pauze laat val len, confronteer ik haar dus met de prikkelende zelfkennis van Tiji Uilenspiegel, en vraag haar daarop te reageren: Ik voel me niet als Uilenspiegel, zegt ze. Bepaald niet. Ik ben eerder een type, dat graag mee doet in plaats van me af te zon deren, laat staan mensen dwars te zitten. Toen ik nog maar kort op Texel was ik ben hier in 1948 ge komen heb ik direct gepoogd aansluiting te krijgen. Op ver schillende manieren, ook kerke lijk, want ik ben van huis uit doopsgezind, dat dat lukte niet, omdat ik me niet kon aanpassen bij de atmosfeer, die, ik klein geestig vind. Soms dacht je een ogenblik dat je één met de mensen was gewor den, dat je erbij hoorde, maar dan plotseling deed er zich weer iets voor, en je voelde dat je er hele maal niet bij hoorde. En nu zeg gen ze dat ik een harde vrouw ben, dat ik haar op mijn tanden heb, dat ik altijd in de oppositie ben. Goed, laat dat nu zo zijn, ik heb er niet om gevraagd Inderdaad, Zus Hamerslag is geen doetje. Zij is een zakenvrouw (daar heb je geen vijf minuten voor nodig om dat te ontdekken), bijzonder kri tisch waar het gaat om de beharti ging van de toerisische belangen op Texel, scherp overleggend waar het gaat om het dienen van haar eigen belang, joviaal en vriendelijk als er alleen maar sprake is van een men selijke ontmoeting buiten het zake lijke om. Ik wil weten, waarom ze zakelijk zo graag wil domineren, waarom ze zo nodig een eigen bedrijf moest heb ben? Dat is heel begrijpelijk, zegt ze. Het zit er natuurlijk bij mij in, dat zakelijke. Van mijn veertien de jaar af heb ik in een hotel ge werkt. Na de oorlog was ik tijde lijk cheffin op een kousenfabriek omdat ik inmiddels wel ge leerd had leiding te geven en omdat ze mij er voor vroegen maar ik heb altijd graag een eigen bedrijf willen hebben. Ik was er nu eenmaal van overtuigd, dat wat je voor een ander kunt verdienen, ook voor jezelf kunt verdienen. Op Texel heb ik mijn kans gekrègen, en ik heb hem zo goed mogelijk waargemaakt ook Ze weet nog nauwkeurig hoe het allemaal verlopen is, sedert haar komst naar Texel Ik kreeg een tip dat er in De Koog een huishoudster werd ge zocht. Ik ging er op af, en werd het met Piet Bakker ze noem den hem Piet van Hiltje in De Koog eens, dat ik bij hem zou komen om het huishouden te doen. Toen ik op 15 februari 1948 bij hem voor de deur stond om mijn nieuwe baan te beginnen, voelde ik bij ingeving (zou ik willen zeggen), dat ik van het kleine huisje, dat toen op de plaats stond waar nu „De Zwa luw" staat, een pension zou ma ken. Toen ik een beetje was in geburgerd en het tegen het sei zoen liep zei ik tegen Bakker: „Ik wil proberen een pension van je huis te maken. Mag ik dat doen, als ik je een aandeel geef van duizend gulden per seizoen?" De volgende dag zei Bakker: „Zus, je moest mijn hele spul maar kopen. Dat is beter. Maar op voorwaarde dat ik hier kan blijven wonen en de kost heb, zolang ik leef". Zo hebben we het voor elkaar ge maakt. Bakker hij zal toen 63 geweest zijn overleed drie jaar later. Toen kwamen de tongen los, en werd er achter de ruggen van mijn man en mij geroddeld, dat het niet mooi meer was. Ik zou in de dood van deze man de hand hebben gehad. Dat was een ver schrikkelijke beschuldiging. Het is ontzettend jammer, dat Piet Bakker nog maar zo kort heeft geleefd. Hij was een heel goed mens, en wij waren erg op hem gesteld. Maar het zal wel nie mand verwonderen, dat ik uit die tijd een stuk bitterheid heb over gehouden Het is maar een kleine stap om bit terheid over geleden onrecht te pro jecteren op het hele eiland. Dat is misschien een beetje onredelijk, maar menselijk is het wel. Zij heeft dat althans gedaan. Zij roemt het eiland om zijn natuurschoon, maar dat is dan voor haar ook het enige pluspunt. Voor het eiland als leefgemeenschap heeft ze weinig goede woorden over. De enige verbinding die zij heeft is het feit. dat het lot er haar toe heeft gebracht vanwege de broodwinning op Texel te moeten wonen. Ik breng haar onder ogen dat ze erg hard en rechtlijnig in haar oordeel is. En ze antwoordt: Je wilde toch weten, hoe ik er over dacht. Had je van mij veel anders verwacht? We spreken el kaar toch niet voor het eerst? Texel betekent voor mij, gewoon zakelijk gezien, een goede boter ham. Meer niet. En wie zal mij het recht afstrijden om er zo over te denken? Als het seizoen voorbij is, gaan we vaak in de weekends naar de overkant. Naar een voetbalwed strijd kijken, en een beetje ge zelligheid opdoen. En als over zo'n jaar of drie mocht blijken, dat onze dochter niet in het ho telvak door wil gaan, dan komt „De Zwaluw" onherroepelijk aan de paal, en we vertrekken, want ik wil absoluut niet op Texel blijven Zo liggen de kaarten in „De Zwa luw". Voor hen, die Texel hoog hebben, liggen ze misschien een beetje vreemd geschud. Maar daarover is het oordeel niet aan mij. Ik heb Zus Hamerslag voor dit Papieren Por tret. waarvan ik bij voorbaat wist dat het meer van een negatief zou hebben dan van een hoogglanzende kunstdruk, alleen wat beter willen leren kennen. Ze heeft me onom wonden haar mening gegeven, rond uit en zonder slagen om de arm, en met een behoorlijke dosis zelfkennis. Haar mening is averechts aan de algemeen geldende. En wat zou dat?

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 5