Cjrocn kwartsJexels in het harL, Elektrische dekens |t.wM m zmmu wou./; Vergadering V.V.V. afd. De Cocksdorp Kur-tax wéér onderwerp van discussie Contrastrijke toneelavond te De Koog Treurspel en blijspel vlot gebracht door „De Duinkanters" Slijpapparaten voor renschaatsen :NSDAG 1 DECEMBER 1964 78e JAARGANG No. 7917 Uitgave N.V. v/h Langeveld de Rood Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 daktic: Harry de Graaf, Wilhelminaiaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. DE COCKSDORP In de zaal van hotel „Kikkert" te De Cocksdorp werd vrijdagavond de algemene ledenverga dering van de afdeling De Cocksdorp- Eierland van de VVV Texel gehouden. De voorzitter, de heer Jac. van Heer waarden, kon spreken van een redelijk goede belangstelling. Onder de aanwe zigen bevond zich de heer A. Meijer, beheerder van Buka-kamp. Aan het slot van de avond draaide hij enkele inte ressante, door hemzelf opgenomen films, o.a. van Texel. De vergadering bood geen sensationeel nieuws. Met de plaatselijke VVV-afdeling staat het er goed voor en ernstige klachten over het bestuursbeleid of de ontwikkeling van het toerisme te De Cocksdorp bleven dan ook uit. Wel werd uitvoerig gedis cussieerd over aangelegenheden, die tijdens de Waddenconferentie en ver gaderingen van andere VVV-afdelingen ook onderwerp van gesprek waren ge weest, w.o. de toeristenbelasting. De door de heer G. Bakker gemaakte notulen werden door de heer J. J. Westdorp voorgelezen. Uit het door mevrouw Tromp-Stuurman samenge stelde jaarverslag bleek dat de afdeling kan terugzien op een uitstekend ge slaagd seizoen, waarin voor diverse ac tiviteiten werd gezorgd. De afdeling be lastte zich o.rn. met de organisatie van de Zuidema-wielerronde, die uitste kend verliep, maar waarvoor weinig belangstelling van de zijde der deelne mers bestond, ondanks intensieve pro paganda. Anders was het gesteld met de zomerfeesten, waarvoor velen naar Texels Noordpunt waren gekomen. Veel publiek werd ook op de been gebracht door de opvoering van het wagenspel „De Strooppot" en de lampionoptocht. Van de ponyclub „De Kleppertjes" werd medewerking ondervonden als mede van de gidsendrumband „Marga- retha Sinclair". Ook ten aanzien van de financiën kan de afdeling tevreden zijn. Uit het financieel overzicht bleek dat over een batig kassaldo wordt beschikt van ƒ227,72, waaraan door de VW Texel 75,als onkostenvergoeding wordt toegevoegd, zodat de boeken over 1964 sluiten met een bedrag van ƒ302,72. Bestuursverkiezing De heer Jac. van Heerwaarden had zich niet herkiesbaar gesteld als be stuurslid van de afdeling. Het bestuur stelde de heer J. J. Westdorp als op volger candidaat. De heer J. Dekker, directeur van de VVV Texel, liet weten dat de heer Westdorp in het hoofdbe stuur zitting heeft als zg. vertrouwens man, afgevaardigde dus van De Cocks dorp. Als de heer Westdorp inderdaad als bestuurslid van de afdeling zou worden gekozen, moet een andere ver trouwensman worden benoemd. De heer Jac. van Heerwaarden had zich echter voor deze functie wel beschikbaar wil len stellen, zodat het neerkwam op een ruil tussen Westdorp en Van Heerwaar den. Uit de uitslag van de stemming bleek dat de meerderheid van de ver gadering hiermede akkoord ging. Tij dens de pauze kwam de bestuursleden onderling overeen, dat de heer J. J. Westdorp voortaan voorzitter zou zijn. Waddenfederatie In zijn traditionele praatje wees de heer J. Dekker, directeur van de VW- Texel o.a. op de betekenis van de Wad denfederatie, waar Texel deel van uit maakt. De voornaamste taak van een VW is het maken van propaganda en dit kan op zeer econimische wijze ge beuren. als met de andere eilanden, die veel gelijkgestemde belangen hebben, wordt samengewerkt. Als voorbeeld werd het gezamenlijk adverteren in buitenlandse bladen genoemd. Deze advertenties werpen veel vrucht af. Ook wordt in federatieverband meege werkt aan tentoonstellingen. Dit ge beurde o.a. op de „Frisiana" te Leeu warden. Belangrijk is de Waddenfolder, die in zeer grote oplaag worden aange maakt. Het denkbeeld, dat van de jaar lijkse Waddenconferentie weinig of niets zou uitgaan, bestreed de heer Dekker met klem. Een van de resulta ten van dit jaar was het gezamenlijk protest tegen het plan van een aantal Duitse steden om huisvuil in de Noord zee te storten. Als vijf Waddeneilanden tegelijk protesteren, heeft dit meer ef- fekt dan dat één het doet. Ook het door de sectie gemeenten naar voren ge brachte verzoek om toeristenbelasting (Kurtax) te mogen heffen, heeft heel wat stof doen opwaaien. De kans dat deze belasting wordt ingevoerd, is ech ter betrekkelijk klein, omdat de ge meentewet ervoor gewijzigd zou moeten worden. Bovendien hebben grotere or ganisaties als de ANVV en de ANWB laten weten tégen Kur-tax te zijn. De heer Dekker zei, dat de VW-Texel zich met de meningen van de genoemde or ganisaties kan verenigen. Verbetering van de toeristische voorzieningen zal mogelijk moeten worden door de extra uitkeringen uit het gemeentefonds aan de toeristische gemeenten. De heer Dekker meende, dat deze extra steun zal komen, zodra de regering beseft, dat het toerisme een groeiende econo mische factor is, die extra zorg behoeft om in stand te worden gehouden. Ten einde de mogelijkheden voor toeristen belasting na te gaan werd door de ANW een onderzoek gehouden, waar uit o.a. bleek dat het heffen van Kur- tax allerlei bezwaren van praktische aard zou opleveren. De toeristenge meenten, die het voornamelijk moeten hebben van dagjesmensen (Volendam, Bergen) zouden van het grootste deel van hun gasten niets kunnen incasse ren, zodat de heffing voor de blijvende gasten hoger moet zijn. Dit alles nog afgezien van de verwachting, dat de Waddeneilanden wel eens heel wat minder aantrekkingskracht zouden hebben, als bekend zou zijn dat men er Kurtax moet betalen. Ook als het te betalen bedrag betrekkelijk laag is, zal onder de gasten afkeer ontstaan. De aanwezigen bleken echter een bij zonder realistische kijk te hebben op het financieel beleid van de overheid ten aanzien van de toeristische ge meenten. Eén hunner betoogde dat men een vermetel vertrouwen in de regering moet hebben om te geloven dat de uit kering uit het gemeentefonds zó sterk zal worden verhoogd, dat men er alle voorzieningen door kan treffen. Of men vóór of tegen Kurtax is. maakt weinig uit; men zal er op den duur toe moeten overgaan. Kritiek De heer J. J. Westdorp had in zijn algemene beschouwing naar aanleiding van de gemeentebegroting in een raads vergadering ook over Kurtax gespro ken. Hij had echter kritiek op de Texel se Courant, die zijn woorden zodanig zou hebben weergegeven, dat er uit zou kunnen worden opgemaakt dat de heer Westdorp een voorstander is van Kur tax. De heer Westdorp betoogde, dat hij in zijn beschouwing een neutraal standpunt had ingenomen en het al of niet wenselijk zijn van de Kurtax in het midden had gelaten. De heer West dorp zei wèl voor een bestemmingshef fing te zijn, een vorm van belasting dus, die uitsluitend wordt bestemd voor zui ver toeristische voorzieningen. Tot de heer Jac. van Heerwaarden sprak de heer Westdorp dankbare woorden. Hij memoreerde, dat de heer Van Heerwaarden sinds 1951 in het af delingsbestuur zitting had. In deze negen jaren heeft Texel enorme veran deringen meegemaakt en het toerisme is tot grote bloei gekomen. De heer Westdorp dankte de scheidende voor zitter voor zijn aandeel in het VW- werk en sprak er zijn blijdschap over uit dat de heer Van Heerwaarden met het VW actief verbonden blijft door zijn functie als vertrouwensman in het hoofdbestuur. De heer J. Dekker roem de de scheidende voorzitter om zijn verstandige oordelen, na rijp beraad gegeven, waarmee de VW altijd zeer gebaat is geweest. Aan het slot van de vergadering werd meegedeeld dat de eerstevolgende le denvergadering in het komend voor jaar wordt gehouden. Bij die gelegen heid zal o.a het programma voor het seizoen 1965 worden bekend gemaakt. OUWE SUNDEftKLAAS TE DE KOOG DE KOOG Ook dit jaar zal op 12 december een jury de ideeën en de uit voering ervan in De Koog gaan be oordelen. Tussen 8 en 9 uur 's avonds is zij in de Dorpsstraat om zich een oordeel te vormen, waarna om 10 uur in „De Toekomst" de prijzen worden uitgereikt. Dit jaar zullen een wissel beker voor groepen en één voor enke lingen door de Stichting Cultureel Werk beschikbaar worden gesteld. De wisselbekers van de Oranjevereniging, ook één voor groepen en enkelingen, zullen nu definitief eigendom worden van degenen, die ze in bezit, hebben, als zij deze keer weer de prijs krijgen. Voor de jeugd is de jury om 6 uur in „De Toekomst" aanwezig. Na de pnjsuitdeling zal een optocht van de jonge Sunderklazen door het dorp worden gehouden. CAFETARIA-EXPLOITANT KOOPT TENTWAGEN „Ik heb de laatste Texelse tentwagen gekocht", vertelde ons de heer S Lan geveld. Hij heeft 't ouderwetse voertuig overgenomen van de heer J. A. van der Vlis. De wagen werd opgeknapt en zal door de cafetaria-exploitant bij di verse gelegenheden worden gebruikt. Donderdag zal Sint Nicolaas op uitno diging van de heer Langeveld een rondgang in de wagen door Den Burg maken. Na afloop houdt de Goedheilig- man zijn traditionele zitting voor de kinderen in 't Ijsbeert je. SINTERKLAAS NAAR DE SCHOLEN DEN HOORN Vrijdag brengt Sint Nicolaas zijn jaarlijkse bezoek aan de o.l. school en de kleuterschool te Den Hoorn. Omstreeks negen uur 's mor gens wordt hij in de kleuterschool ver wacht. Bij de ontvangst door de kleu ters mogen de ouders aanwezig zijn. Ook 3-jarige kinderen zijn met hun moeder welkom. Men wordt dringend verzocht met kleuters, die jonger dan drie jaar zijn, nog een jaartje te wach ten. CURSUS VEEKENNIS Door Fokvereniging en Streekont- wikkeling zal een cursus Veekennis ge organiseerd worden. De inhoud van deze cursus zal in hoofdzaak bestaan uit het beoordelen van een koe op zijn exterieur. Daar dit rond een koe beter gaat dan in een klas. zal er maar één theoretische les worden gegeven, ter wijl er 3 praktische lessen zullen ko men. De deelnemers zullen tijdens deze ■praktijklessen zelf ook in de gelegen heid zijn een koe te keuren. De theoretische les zal worden ge houden op dinsdag 15 december a s., 's namiddags half 2 in de Lagere Land bouwschool. De kosten voor de cursus komen op ƒ4,per persoon voor de gehele cursus. Omdat maar een beperkt aantal deelnemers zich kan opgeven, raden wij U aan dit zo spoedig mogelijk te doen bij de heer C. P. Laan, Koger- straat 21, te Den Burg (tel. 2126). J. N. PETROLAND HAD ELDERS MEER GELUK HARLINGEN De N.V. Petroland, die op Texel twee waarschijnlijk vergeefse proefboringen uitvoerde, heeft te Kimswerd nabij Harlingen meer geluk gehad. Op een diepte van 1100 meter werd gas aangetroffen, een feit, dat snel bekend werd nadat de bekende vlam enige tijd had gebrand. Of er sprake is van een exploiteerbare hoeveelheid wordt betwijfeld De maat schappij boort door en hoopt op grotere diepte meer te vinden. Zoals bekend kan Petroland met haar toren een diep te van meer dan 3000 meter bereiken OPLEGGER OPENGEBROKEN Niets vermist In de nacht van zondag op maandag is te Den Helder een nabij de haven geparkeerde oplegger van de Verenig de Texelse Beurt diensten door onbe kenden opengebroken. De inbraak werd gisterochtend door de chauffeur, de heer J. Pol ontdekt. De oplegger zou gisteren naar Italië vertrekken en was al door de douane verzegeld. De inbrekers hebben de douaneverzegeling vernield, maar niets van de inhoud van de wagen meegeno men. De oplegger van de V.T.B. zal nu opnieuw door de douane gecontroleerd en verzegeld moeten worden, waardoor de voor Italië bestemde zending grote vertraging zal ondergaan. De Gemeen tepolitie van Den Helder heeft de zaak in behandeling. BAKKER'S IJZERHANDEL DE KOOG Dc Toneelvereniging „De Duinkanters" heeft zaterdagavond veel succes gehad met de twee één- akters, die in afwijking van het gebrui kelijke stuk in drie bedrijven, ditmaal ten tonele werden gevoerd. Dat „De Duinkanters" een niet weg te denken plaats in de dorpsgemeenschap inne men, werd weer eens op verheugende wijze bewezen door het grote aantal toeschouwers, dat naar „De Toekomst" was gekomen. De toneelavonden zijn telkens weer belevenissen, die men zich niet wil laten ontgaan. Het spel was over het algemeen heel goed te noemen. Ook de keuze van de stukken was zo danig, dat de rollen goed bezet konden worden, voor een vereniging met een beperkt aantal spelers een factor van belang voor het succes. Voor de pauze werd de dramatische schets „De Vrouw die terugkwam", ge schreven door Henk Fedder, opgevoerd. De hoofdrol hierin werd vertolkt door mevrouw D Bakker-Buisman op een wijze, die bewondering afdwong. Zij had zich in de rol van de vrouw, die, na twintig jaar in een inrichting voor geesteszieken te zijn verpleegd geweest, als genezen naar huis terugkeert, wer kelijk ingeleefd. Dank zij de opvatting, die mevrouw Bakker van deze tragische figuur had, kon men niet alleen in haar geloven, maar ook meeleven met de dramatische ontwikkelingen, die na haar thuiskomst plaatsvinden. Zij kan niet verwerken, dat na al die jaren zich vele veranderingen in het gezin hebben voorgedaan en dat een ander haar plaats in feite heeft ingenomen. Na een geestelijke instorting ligt een terugkeer naar de inrichting dan ook voor de hand. De heer D. Bonne speelde de rol van de echtgenoot, die, hoewel vol goede bedoelingen, toch niet weet hoe hij deze precaire situatie het hoofd moet bie den, met het juiste inzicht. Misschien soms iets te aarzelend. Zeer aanvaardbaar was mevrouw Koningsveld-van Gemert als de huis houdster, die plotseling alle zekerheden ziet verdwijnen. De heer K. Veldman leverde goed spel als de zoon, die de huishoudster als z'n moeder beschouwt. Een mooie rol had ook mej. A. Kiewiet als de gevoelige dochter, die het met haar echte moeder wel proberen wil. De huisarts, gespeeld door de heer H. P. Houwing, bleek een zelfingenomen man te zijn, met wel erg strikte opvat tingen over moraal, zonder rekening te willen houden met het werkelijke le ven. Mej. R. Stam had de verpleegsters- rol. Jammer was het, dat tijdens het spel enkele toeschouwers met „leuke" opmerkingen niet alleen de anderen stoorden, maar ook de spelers uit hun concentratie dreig den te brengen. Dat het stuk voor hen wat te hoog greep, is nog geen excuus, zich onbehoorlijk te ge dragen! Na de pauze had men geen moeite om met het blijspel „Nog vele jaren" de lachers op de hand te krijgen. Deze klucht, waarin uit de doeken werd ge daan, wat er allemaal kan gebeuren, als je op je verjaardag van drie onbe kende dames prachtige geschenken krijgt, werd met vaart gespeeld. Het jarige slachtoffer werd vlot gebracht door de heer H. Veldman. Mevrouw M. Bruin-Kampman was de echtgenote, die geen twijfel liet bestaan over de vraag, of zij jaloers was. Opa, de hulpeloze- helper-in-nood, werd leuk getypeerd door de heer D Bonne. Schoonma, een tje zoals in alle verhalen over schoon moeders, werd met de nodige felheid gespeeld door mevrouw Holtewes-ten Cate. De heer W. Krugers was de gulle vriend, die met zijn lakonieke opmer kingen olie op het vuur wist te gooien. Mej. R. Stam was, zonder dat zij het wist, als goede geefster, de oorzaak van alle ellende. Gelukkig maar, dat alles tenslotte goed afliep. De cadeaus waren voor opa De regie was in handen van de heer P. Vermeulen. Dat hij door tijdgebrek niet op alle repetities aanwezig kon zijn, was een enkele keer wel te zien. Vooral bij het blijspel kwam het nog al eens voor, dat de speler, die de scène beheerste, door andere spelers onzicht baar werd gemaakt. De rolkenms was in het algemeen behoorlijk, zodat mevr. Bruin-Kiewiet als souffleuse nooit echt behoefde in te grijpen. De sobere grime werd door de heer Houwing verzorgd. Dat men in De Koog vertrouwen heeft in „De Duinkanters" mag nog worden afgeleid uit het feit, dat velen zich opgaven als donateur, zoals de voorzitter, de heer H. Veldman, mede deelde. Een gezellig bal hield velen nog lang bijeen. TEXELSE MARKT Op de Texelse markt werden gisteren aangevoerd: 18 koeien ƒ850,- ƒ1350,9 graskalveren ƒ325,- ƒ425,17 nuchtere kalveren 175, ƒ260,en 10 schapen ƒ90,ƒ135, Verschijnt dinsdags en rrtjdags. Bank: Nederl. Mlddenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familiebericht» 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct p. ma. VRACHTWAGEN BEKNELD ONDER VIADUKT Lading pulp schoof op de weg AALSMEER Vrijdagochtend om tien over acht raakte een vrachtwagen van de Verenigde Texelse Beurtdien sten, bestuurd door de heer C. Winter, bekneld onder een spoorwegviadukt nabij Aalsmeer. De lading pulp schoof van de wagen af en belandde op het wegdek, waardoor drie achter de vrachtauto rijdende personenauto's met elkaar in botsing kwamen. Op het viadukt was geen doorrq- hoogte aangegegeven, waardoor de heer Winter meende, dat hij er zonder moei lijkheden onder door kon rijden. De lading liep echter vast en het grootste gedeelte viel op de weg, die later door de brandweer van Aalsmeer werd schoongespoten. Van de drie personen auto's waren twee ernstig beschadigd; persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Zowel de wagen als de lading waren door de V.T.B. all-risk verze kerd. De politie van Aalsmeer zal pro- ces-verbaal opmaken. OUWE SUNDERKLAAS IN DE COCKSDORP DE COCKSDORP Het traditionele feest zal ook dit jaar, naar het zich laat aanzien, met veel luister worden ge vierd. Er staan weer aantrekkelijke prijzen voor de spelers ter beschikking. De winnaars bij enkelingen, paren en groepen, zullen naast de beker weer een heerlijke taart ontvangen. De tweede prijs-winnaars krijgen taai poppen en de derde prijs-winnaars worsten. Bovendien heeft iemand, die onbekend wenst te blijven, voor de beste van allemaal een beker beschik baar gesteld. Dit is in tegenstelling tot de eerste prijzen geen wisselbeker. Er is een verloting met prachtige prijzen, waarvan de trekking op 12 december zal plaats hebben. De houder van het winnende lot zal mogen kiezen tussen een elektrische vleesmolen, een haardroger en een mixer, de tweede prijs is een medicijnkastje en de derde prijs een rookverdrijver. De prijzen zijn uitgestald in de etalage van de fa. Vis- man. Daar zijn ook de nummers te verkrijgen ƒ0,35 p.p. voor hen, die voor een prijs willen meespelen. De jury voor de kinderen zal zitting hebben bij dokter Siebinga. Alle deel nemende kinderen ontvangen een zakje versnaperingen. «S» B"*'*» - Wij maken onze leden er nogmaals op attent, dat de nieuwe statuten van de VW-Texel zijn goedgekeurd. Ten behoeve van de leden hebben wij een aantal exemplaren laten drukken, wel ke tegen kostprijs zijnde ƒ0,35 verkrijgbaar zijn op ons bureau te Den Burg. Afdelingsvergadcring. In een bestuursvergadering van de afdeling De Koog is als datum voor de ledenvergadering voor deze afdeling vastgesteld 8 december a.s. De verga dering zal worden gehouden in Hotel „Het Witte Huis" te De Koog, aanvang 20.00 uur. Bezettingsgegevens voor het volgend seizoen. Uit de aanvragen, die wij reeds thans in steeds toenemende mate ontvangen, maken wij op, dat er voor het komende seizoen reeds veel bezet is. Ofschoon wij eerst in januari tot de samenstel ling van de lijst van vrije accommoda ties kunnen overgaan, zouden wij het voor een juiste voorlichting van het publiek op prijs stellen reeds thans op gaven van de bezetting te mogen ont vangen. VW-uitgaven. Wellicht ten overvloede vestigen wij er de aandacht op, dat op ons kantoor verkrijgbaar zijn: huurcontracten in het Nederlands en Duits 0,15 per stuk; afschrijfkaartjes in het Nederlands en Duits ƒ0,04 per stuk. BLAZENDE BRUINVIS In Uw blad van vrijdag las ik een bericht, waarin melding werd gemaakt van de vondst van een levende bruin vis op het strand nabij De Koog. Het dier maakte het nadien niet lang meer en, om dat aan te geven, schreef U: Maandagavond blies de bruinvis de laatste adem uit...." Mag ik er U op attent maken, dat dit onmogelijk is? Vissen blazen namelijk niet; ze ademen door kieuwen. G. v. P.-B., Utrecht COMMENTAAR REDAKTIE: Mogen wij U ook ergens attent »P maken, mevrouw? Bruinvissen blazen wèl. Het zijn nl. geen echte vissen, maar zoogdieren, die door longen ade men. Bruinvissen horen tot de walvis achtige zoogdieren en zoals U zich on getwijfeld van de biologielessen uit Uw schooltijd zult herinneren, kan deze diersoort maar korte tijd onder water blijven, omdat regelmatig aan de opper vlakte lucht moet worden gehapt. Als zo'n walvis sterft wordt dus wel dege lijk een laatste adem uitgeblazen en dat gebeurde maandagmiddag achter het Texels Museum. UITSLAG VERLOTING OUDESCHILD Uitslag van de verloting van de Ned. Herv. Zuster- kringen en de Meisjesclub te Oude- schild. Op de volgende loten zijn prij zen gevallen: geel 207, 633, 859, 519, 264, 745, 969; oranje: 291, 964, 976. 292, 963, 281, 962. Witte enveloppen: 75, 87, 15, 27. Donald Duck is jarig op 10 maart; juist geraden door de heer H. Mets. Prijzen kunnen vanaf heden worden afgehaald bij de N.H. Pastorie, De Ruy- terstraat. BEJAARDE WIELRIJDER IN BERM GEVONDEN De 74-jarige heer H. Schrama te Den Burg werd vrijdagmiddag omstreeks vijf uur in de berm langs de Waalder- weg gevonden. De heer Schrama was tijdens het fietsen onwel geworden en afgestapt om tegen een tuinwal uit te rusten. Toen de heer Schrama door de heer N. Vos werd gevonden was hij overleden. De heer Schrama, die hart patiënt was, is waarschijnlijk aan een aanval overleden. Bakker's Ijzerhandel

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1