Cjrocn 2 7wartsjexehin het harL, Texelaars hebben recreatie-gronden door anderen laten wegkopen Toch nog kansen voor gezamenlijke exploitatie Elektrische dekens Ondanks herhaalde waarschuwing van burgemeester TESO-tarieven remmen industriële ontwikkeling Brengen toeristen TBC op Texel? Naar de ruimte Nieuw museum komt hier mevrouw beuerinck.kielstra Slijpapparaten voor renschaatsen VRIJDAG 4 DECEMBER 1964 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7911 Uitgave N.V. v/h Langevcld de Roofl Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kvv. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. DE COCKSDORP Tijdens de woensdagavond door de Streekontwikkeling in hotel „De Hoop" te De Cocksdorp georganiseerde forumavond, is uitvoerig gediscussieerd over het feit, dat steeds meer Texelse recreatiegrond door niet-Texelaars wordt geëxploiteerd. Door de enorme bedragen, die voor re creatiegrond op tafel moeten worden gelegd, is het voor de enkeling praktisch niet meer mogelijk, om op verantwoorde wijze een toeristisch objekt te ex ploiteren. Zowel wethouder Th. R. Hin als burgemeester C. de Koning, die deel uitmaakten van het forum, betoogden, dat voor de Texelaars de enige mogelijkheid in de samenwerking ligt. Als een N.V. of Coöperatie over recrea- tiegronden de beschikking krijgt, zullen de Texelse aandeelhouders of leden de vruchten kunnen plukken. Er zijn reeds vele recreatieobjecten en terreinen in niet-Texelse handen. De Texelaars, die zich er nu bezorgd over tonen, hebben aan deze ontwikke ling zelf bijgedragen. Diverse bünga- lowexploitanten hebben hun zelf opge bouwde bungalowterrein voor goed geld verkocht aan grote maatschappijen en de anderen hebben verzuimd de handen ineen te slaan om deze beden kelijke ontwikkeling te stuiten. Het ge volg is, dat men leeft in een uniek recreatiegebied, maar van deze recrea tie door eigen kortzichtigheid de vruch ten maar gedeeltelijk kan plukken. Zielige zaak Burgemeester De Koning sprak van een „zielige zaak" en betreurde het dat de Texelaars kennelijk niet de macht hadden om samen te werken. Maar het is nog niet te laat, aldus de burgemees ter. Èr kan nog iets gebeuren maar het is zaak dat daarmee direkt wordt be-, gonnen. Hoeveel haast is geboden, is wel in het recente verleden gebleken. De grond, die door de Larense zaken man Th. A. van Lamoen is gekocht, was jarenlang óók voor Texelaars beschik- oaar. Het betreffende stuk lag zelfs tussen twee fraaie Texelse bungalow- bedrijven in, n.l. dat van de exploitan ten Handgraaf en Van der Star. De grond had dus coöperatief gekocht kun nen worden. De burgemeester toonde zich ontmoe digd over het feit, dat de Texelaars niet wakker worden, ondanks het feit, dat hij tien jaar geleden al wees op de mogelijkheden van een gezamenlijk ini tiatief. Een dergelijke actie zou zeker de steun hebben van de gemeente Texel. De heer J. J. Westdorp betoogde dat speculatie met recreatiegronden alleen kan worden voorkomen als de grond eerst door de overheid in bezit wordt genomen, voordat ze aan belangstellen den wordt uitgegeven. De discussie ontstond naar aanleiding van een vraag van dokter Siebenga, die het was opgevallen, dat steeds meer bungalows in handen komen van men sen van het vasteland. Ook informeer de hij naar de stand van zaken rond het zg. Krimplan, dat voor De Cocks dorp van zeer grote betekenis is. Het forum kon hem er echter weinig con creets over zeggen. Het ziet er naar uit, dat 10 ha. van het terrein door vier tot zes Texelaars in exploitatie kan wor den genomen. Er zijn echter nog tal van moeilijkheden te overwinnen; de gemeente onderhandelt nog met de be trokken maatschappij. Wel is men in tussen zover, dat kan worden begonnen met de aanleg van boomgordels op de bedoelde gemeentelijke 10 ha. Nuttige avond In tegenstelling tot de forumavond, die vorige week te De Koog werd ge houden kan worden gezegd, dat men zich te De Cocksdorp wel degelijk met TEXELAAR MET BRANDWONDEN IN ZIEKENHUIS OPGENOMEN HILLEGOM De 18-jarige Peter Veenstra Pzn., (Warmoesstraat, Den Burg) die in het restaurant „Treslong" te Hillegom als kellner werkzaam is, raakte zaterdagavond vrij ernstig ge wond. Door onvoorzichtigheid bij het flamberen van ijs sloeg de vlam in een fles spiritus, waardoor een steekvlam ontstond. De jongeman kreeg brand wonden in gezicht en hals en moest onmiddellijk naar het ziekenhuis wor den gebracht. Naar verluidt maakt hij het op het ogenblik redelijk goed. Een gelukkige omstandigheid was, dat de kellner brildragend is, waardoor geen letsel aan de ogen ontstond. ernst in de problemen van de toekomst wilde verdiepen. De voorzitter, de heer Th. R. Hin, verwelkomde aan het begin van de avond een 25 belangstellende Cocksdorpers. De heer Hin vertelde een en ander over het rapport Kwantes. dat o.a. vermeldt, dat men er bij het ma ken van toekomstplannen vanuit moet gaan, dat Texel in 1980 ca. 14.000 in woners telt. Er zijn echter tal van on zekere factoren, die dit getal kunnen beïnvloeden. Eén der problemen is de toenemende werkloosheid, die zich nu al geducht manifesteert. Het is een ge volg van de toenemende mechanisatie van de landbouw. Texel zal steeds meer mensen naar de overkant moeten ver wijzen, omdat zij op het eiland geen emplooi kunnen vinden. In het rapport Kwantes wordt ook verondersteld, dat de buitendorpen naast Den Burg een belangrijke plaats zullen blijven inne men In De Cocksdorp. waar in 1930 3,7°/o van de inwoners van Texel woon de, woont nu 3°/o. Mede ten gevolge van het zich snel ontwikkelende vreemde lingenverkeer zal het oorspronkelijke percentage bijna zeker worden her steld. Toch zal de voornaamste be- staansbron de landbouw blijven, wat in verband met de onmiddellijke nabijheid van de polders begrijpelijk is. Een zeer aanzienlijke uitbreiding van de bollen teelt is te De Cocksdorp ongetwijfeld ook mogelijk. Uitbreiding recreatiegrond? Door de heer J. van Heerwaarden werd geïnformeerd of men voornemens is de thans bestaande oppervlakte re creatiegrond ten koste van landbouw grond uit te breiden. Burgemeester De Koning liet weten, dat het waarschijn lijk is, dat men meer recreatiegebied zal moeten aanwijzen, maar dat men zich daar om begrijpelijke redenen niet nader over uit kan laten. Overigens zal de gemeente niet onbeperkt kunnen blijven uitbreiden. Texel zou beslist grote schade lijden als men alles maar aan de recreatie prijsgaf. Het eiland zou zijn naam als rustig en fraai eiland verliezen, hetgeen het slachten van de kip met de gouden eieren betekent. Pastoor Brinkman vroeg of het een streven van de gemeente is om de plannen van particulieren af te rem men, die bij hun huis of boerderij toe ristische accommodatie willen schep pen om op deze wijze ook een graantje van het toerisme te kunnen meepikken. Over deze aangelegenheid bleken de heren De Koning en Hin er verschillen de meningen op na te houden. De bur gemeester meende, dat het platteland ongerept moet blijven en dat het schep pen van gastenverblijven bij boerde rijen met moet worden bevorderd. De heer Hin daarentegen vond dat het verantwoord was om bij boerderijen zomerwoningen te bouwen, waardoor de boerderij kan worden verhuurd. Hij voerde aan, dat een belangrijk deel der gasten op een dergelijk rustig verblijf zeer gesteld is. Bovendien zouden vele boeren hun schuur ook zonder zomer woning verhuren en zichzelf op primi tieve wijze behelpen. Als argument werd ook aangevoerd, dat vele boeren, die de grootste moeite hebben om zich staande te houden, nu een aantrekke lijke bijverdienste hebben. Burgemees ter De Koning vond dit echter een on juiste redenering. Als een landbouwer niet kan bestaan moet hij verdwijnen. Twee beroepen uitoefenen is uit den boze. Pastoor Brinkman vroeg ook of in het uitbreidingsplan voldoende reke ning is gehouden met de geestelijke verzorging van de gasten. Hierop werd bevestigend geantwoord. In de plannen is ruimte gehouden voor kerken. De suggestie werd gedaan een kerk, die alleen in de zomermaanden wordt ge bruikt, te combineren met een gymna stieklokaal zoals in Schoorl is gebeurd. Werkloosheid Naar aanleiding van een vraag van dokter Siebenga, vertelde de heer K Stoepker, dat de werkloosheid op Texel bedenkelijk snel toeneemt. Maandag j.l. waren op het arbeidsbureau te Den Burg 81 werkloze mannen ingeschre ven. Vorig jaar dezelfde tijd 44. Dit ondanks het feit, dat het arbeidsbureau er in is geslaagd, een vijftigtal werk krachten aan de overkant te plaatsen. De vooruitzichten voor het komende jaar zijn echter niet bijzonder ongun stig. omdat dan diverse werken in het kader van de ruilverkaveling zullen worden uitgevoerd. Na 1965 wordt de situatie echter zorgwekkend. Gehoopt wordt dat de aanwijzing van Den Hel der tot industriekern tot gevolg zal hebben, dat Texelaars daar te zijner tijd emplooi kunnen vinden. Een pro bleem vormen vooral de mannen van vijftig jaar en ouder, die bij bedrijven als Havenwerken en Hoogovens niet worden geaccepteerd. Negen gevallen in 1963 In 1963 werden door het kringbureau Texel van de Vereniging tot bestrijding van tuberculose in Noordholland negen gevallen van TBC geconstateerd en acht gevallen van tuberculine-omslagcn. Het is opvallend, dat het jaar tevoren het aantal gevallen eveneens hoog was, nl. slechts twee minder. Wanneer we het cijfer van Texel vergelijken met dat van Enkhuizen, dat ongeveer het zelfde aantal inwoners heeft, blijkt dat daar in 1963 slechts twee gevallen wer den waargenomen. De vereniging ter bestrijding van tu berculose acht het niet onmogelijk, dat dit verschil wordt veroorzaakt door het grote aantal buitenlandse toeristen, dat in de zomermaanden het eiland be zoekt. In de landen buiten Nederland is men er nog niet in geslaagd om de tbc zo ver terug te dringen als bij ons, waardoor de kans op besmetting in het seizoen vrij groot is. Een andere gun stige omstandigheid is het [verhuizen gedurende de zomermaanden naar een te kleine woon- en slaapgelegenheid, omdat het normale woonhuis aan gasten wordt verhuurd. Deze twee factoren zouden de oorzaak kunnen zijn van het grote aantal tbc-gevallen in 1962 en 1963, maar zekerheid bestaat hierover niet, want er is geen aanwijsbare sa menhang tussen de nieuwe gevallen te vinden. Een en ander vernemen wij uit het jaarverslag over 1963 van de Noord hollandse vereniging tot bestrijding van tuberculose. TESO-tarieven De heer Alb Dros vroeg of deze men sen niet kunnen worden opgevangen in een plaatselijke industrievestiging. Ook daar kon men niet bijzonder optimis tisch op antwoorden. Een van de be lemmeringen voor vestiging zijn de TESO-tarieven, die de aan- en afvoer van materialen duur maken. Om deze reden heeft korte tijd geleden een le- derverwerkende industrie van vestiging op Texel afgezien Gunstiger mogelijk heden biedt wellicht de scheepswerf, die te Oudeschild zeker bestaansrecht heeft. Naar aanleiding hiervan werd naar voren gebracht, dat de TESO zou moe ten worden gesubsidieerd door Rijk of Provincie, teneinde een gunstiger tarief mogelijk te maken. De heer Westdorp meende, dat de toestand onveranderd zal blijven, zolang de aandeelhouders akkoord gaan met het beleid van het TESO-bestuur, dat daar kennelijk wei nig voor voelt. De aandeelhouders zou den op wijziging van de ingeslagen koers moeten aandringen. De heer B van Beek meende te weten, dat TESO geen aanspraken kan doen op steun. Het Rijk zou reeds voldoende steun hebben gegeven in de vorm van de twee fuikhavens De heer Hin stelde vast. dat ongeacht de reden of de mogelijkheid tot veran dering, gesteld mag worden, dat de hoge tarieven de ontwikkeling van de economie op het eiland remmen. In direct heeft dat dus een vergroting van de werkloosheid tot gevolg. OVERDENKING In de adventstijd wordt ieder jaar aandacht gewijd aan de oekumenische beweging de stroming in zeer veel christelijke gemeenschappen om Gods werk als hun gezamenlijke zaak te be schouwen. Een Ned. Herv. collega zei deze zo mer over de oekumenische gezindheid in zijn kring, dat deze helaas veelal samenging met de gedachte, dat alles tóch eigenlijk onbelangrijk was. en dat men daarom maar niet meer op ver schillen letten moest. Dat is niet alleen zijn ervaring. Misschien denken de meesten van ons er wel zo over onge veer, degenen binnen de verschillende geloofsgemeenschappen, maar ook velen daar buiten, die de kerk dan toch nog wel een goed hart toedragen. In dat geval is men dus niet positief gegrepen door de ruimte van de oeku menische visie, maar alleen maar ge desillusioneerd ten aanzien van veel klein gedoe binnen de afzonderlijke ge loofsgemeenschappen. Het zal nodig zijn, dat de oekumenische beweging ons inderdaad in de ruimte brengt, want het min of meer samenwerken of sa mengaan van een aantal geloofsge meenschappen, die de zaak verprutst hebben, brengt op zichzelf geen uit komst. Dat wil kort gezegd dit zeggen, dat wij in onze tijd weer zullen moeten leren, wat hopen is. De vraag is, of wij werkelijk staan in de ruimte van de hoop, of dat wij daar te bekrompen voor zijn. Zondag is de oekumenische Advents zondag: een reden te meer om te bidden om uitzicht, om een gesteld worden in de waarachtige ruimte van de door God geschonken hoop. Men wijst er telkens weer terecht op, dat de oekumenische beweging zeer nauw samenhangt met het zendings werk, Terecht, want de christenheid in haar ongemeen grote verscheidenheid zal slechts dan weer tot besef komen van haar roeping en waarde, wanneer zij Jezus Christus tot haar ziet komen als de Christus, dat is; als de beloofde verlosser voor alle volken. Ook in onze tijd gaat God voort met ons te roepen uit de benauwende duis ternis tot de bevrijdende ruimte van zijn wonderbaar licht, waarin wij de ónder mogen zien, als door Hem bege nadigd IIOGE ONDERSCHEIDING VOOR TEXELSE KONIJNEN ALKMAAR Op de tijdens het afgelopen weekend te Alkmaar gehou den nationale tentoonstelling van de „Aves" behaalde de heer M. Heijmans te Den Burg met zijn uit zes dieren be staande inzending, viermaal het predi kaat ZZG („zeer-zeer goed"). Deze on derscheidingen verwierf hij met vier kleurdwergen. die eveneens de beste waren van de 34 inzendingen in die afdeling. Bovendien waren zijn konij nen de op twee na beste van de gehele uit 900 dieren bestaande tentoonstel ling. f.,; - -£-■•:£& L-. 'h> .SS-.fi Dit is het duinterrein, waar het complex van het nieuwe Texelse museum zal verrijzen. Het terrein is gelegen tegenover het jeugdhotel „De Zilver meeuw" aan de Ruysweg. De grond is door het Rijks Instituut voor Onderzoek in de Natuur (RIVON) geschikt bevonden, o.a. voor de planten tuin, die van het complex deel zal uitmaken. Zoals bekend wordt het nieu we Museum gesticht in nauwe samenwerking met Staatsbosbeheer. Zeer binnenkort wordt van een bouwcommissie het schetsontwerp ingewacht. Een probleem, dat belangrijker is dan het lijkt, vormt de naam voor het te bou wen geheel. Men wil n.l. van de naam „museum" afstappen, aangezien gebleken is dat dit bij het publiek een verkeerde voorstelling oproept en zelfs afkeer veroorzaakt. Voor een goed idee is het bestuur van de Stichting Texels Museum zeer erkentelijk. GESLAAGD De heer J C. Bosch te Den Burg be haalde aan de academie voor lichaams cultuur te Amsterdam het diploma chiropedy (algehele voet- en beenver zorging). BAKKER'S IJZERHANDEL GAAT TEXEL VERLATEN De directrice van de Landbouwhuis- koudschool te Den Burg, mevrouw H. H. Beijerinck-Kielstra, zal per 1 maart 1965 haar functie neerleggen en Texel verlaten. Zij is met ingang van dezelfde datum benoemd tot directrice van de huishoudschool „De Wiekslag" te Rot terdam. Tot directrice van de Land- bouwhuishoudschool is mej. T. Groen uit Schagen aangewezen. Mevrouw Beijerinck is 2V? jaar aan de Landbouwhuishoudschool verbonden geweest. Hoewel zij in deze periode prettig heeft gewerkt en tal van inte ressante ervaringen heeft opgedaan, voelde zij het als een groot bezwaar dat zij weinig contact had met haar kinde ren, die allen in het midden van het land wonen. Dat is dan ook de reden van haar vertrek. Mevrouw Beijerinck verzocht ons te vermelden, dat zij op Texel een bijzonder gelukkige tijd heeft doorgemaakt. Met name noemde zij de voortreffelijke samenwerking met de verschillende leveranciers van de school en het schoolbestuur. In de omgeving van Rotterdam zal mevrouw Beijerinck gaan wonen in een driekamerflat in de Prins Alexanderpolder. De huishoud school „De Wiekslag" wordt bezocht door meer dan 500 meisjes en is dus aanzienlijk groter dan de Texelse school. Bakker's Ijzerhandel

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1