Vijftig huizen in twee nieuwe woonwijken Ro£§I Tweede industrie terrein dit voorjaar gereed 1 Boeiende lezing van Ir. Tuynman Samenwerking onze kans Goede zaken Te langzaam rijdenstilstaan of achteruitrijden DAM PO KII.MMEI \VS BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF VOOR BABY'S HUIDJE SPORTPROGRAMMA verkouden Voor Uw make up Hciardr oogapparaten In het kader van het uitbreidings plan Den Burg-Noord is de firma Drij ver te Den Burg deze week begonnen met de bouw van 34 woningwetwonin gen achter de Witte Kruislaan en de Schoonoordsingel. Een ander belangrijk onderdeel van het uitbreidingsplan is het bouwrijp maken van een tweede industrieterrein, dat naast de nieuwe woonwijk is geprojecteerd. De firma P. Tolhuis te Wicringen is al geruime tijd bezig met het aanleggen van stra ten en riolering ten noordoosten van Den Burg. De voorbereidingen voor de tweede nieuwe woonwijk, achter de Hallerweg en de Wilhelminalaan, zijn al in een vergevorderd stadium; de firma Drij ver zal daar binnenkort zestien woning wetwoningen bouwen. Ringweg De woonwijk ten noordoosten van Den Burg zal begrensd worden door de nog aan te leggen Prins Bernhardlaan, die aangesloten op de Beatrixlaan en Emmalaan een ringweg rond Den Burg zal vormen. Langs deze weg en in ver scheidene gebieden gelegen tussen de Prins Bernhardlaan en het dorp. hoopt Gemeentewerken een 4,7 ha. groot bos plan uit te voeren, zodat rond Den Burg op vele plaatsen bospartijen zul len ontstaan. Het gebied dat door de Prins Bernhardlaan en de Wilhelmina laan ingesloten wordt, zal in de toe komst ook rijp worden gemaakt voor de bouw van een groot aantal wonin gen. Door de aanleg van de Prins Bern hardlaan en haar verbindingen met reeds bestaande wegen, handhaaft men de oorspronkelijke ringbouw van Den Burg, waardoor het centrum van het dorp centraal gelegen blijft. Straten De woonwijk ..Noord" zal door een weg, die langs het gebouw van het Ko ninklijk Texels Fanfarecorps wordt aangelegd, met de Witte Kruislaan en de Schoonoordsingel worden verbon den. Tussen het Schilderend en de Hal lerweg is een weg geprojecteerd, waar- Zaterdag geen wedstrijden. ZONDAG 6 DECEMBER 1964 4de klasse A KNVB: Grasshoppers-Succes Helder-VZV Afdeling Noorclholland: ZDH-AGSV, 2 uur Texelse Boys-Cocksdorp, 2 uur Texel 2-Cocksdorp 2. 2 uur Oosterend 2-Helder 8, 2 uur Watervogels 4-Tex. Boys 2, 2 uur Texel 3-Watervogels 6, 10 uur Helder 7-De Koog 2, 2 uur Junioren: Texel-SRC, 2 uur. WGW 3-Tex. Boys, 2 uur. MEDEDELINGEN S.V. Texel: Texel 1 is zondag vrij. Het moet voor Texel 2 mogelijk zijn om ook deze keer te winnen. Voor het derde elftal zal het een bijzonder lastige wedstrijd worden. De junioren krijgen een sterke tegenstander op bezoek en het is daarom voor hen belangrijk in een goede conditie te verkeren. Alleen met inzet van al je krachten is er kans op een goed resultaat. Voor allen een .prettig Sint Nicolaas- feest en zondag veel succes. D. D. Texelse Boys. Zondag had het eerste dan een vergeefse reis naar het veld, omdat Dirkshorn onderweg pech had gekregen en niet op tijd op Texel kon arriveren A.s. zondag de Texelse derby op eigen terrein tegen Cocksdorp. Er zal ge werkt moeten worden, want het zal door de eilandgenoten niet cadeau wor den gedaan. Alle Boysleden worden nog hartelijk gegroet door A. Zevenhoven, welke wij allen succes toewensen aan de vastewal. Terreindienst: G. Kuip en Jn. Zoete lief (Jzn). Het tweede en de junioren gaan beide naar Den Helder om resp. Water vogels 4 en WGW 3 te bekampen. SINTERKLAASBAL EIERLAND Zondagavond houden „De Rockets" hun Sinterklaasbal in het vliegveldrestaurant. Het belooft een bijzonder gezellige en feestelijke avond te worden, waarbij ook de Goedheilig man aanwezig zal zijn. De muziek zal worden verzorgd door Peter Kok. Alle belangstellenden dienen vóór half ne gen .present te zijn. langs zestien woningen zullen verrij zen. De Wilhelminalaan en de Prins Bernhardlaan zullen door uitvalswegen worden verbonden. Het nieuwe industrieterrein zal iets groter worden dan het bestaande aan het Wezenland. Zoals bekend is het eerste industrie terrein al langere tijd „uitverkocht", zodat verschillende aanvragen om bouwgrond aldaar niet konden worden gehonoreerd. Het tweede terrein, dat men nog vóór het komende voorjaar gereed wil hebben, zal dus in een drin gende behoefte voorzien. OUWE SUNDERKLAAS IN DEN HOORN DEN HOORN De feestcommissie stelt dit jaar drie bekers voor de win naars in de afdelingen enkelingen, pa ren en groepen beschikbaar. Van half zeven tot half acht zal de jury de creaties van de jeugdige deelnemers beoordelen en van acht uur tot kwart over negen worden de „Sunderklazen" van de ouderen gekeurd. De jury zal zich opstellen in de Herenstraat en in het dorpshuis, waar ook de prijzen zullen worden uitgereikt. OUWE SUNDERKLAAS TE OUDESCHILD OUDESCHILD Achter de scher men wordt te Oudeschild hard gewerkt aan de voorbereidingen voor Ouwe Sunderklaas. Naast de wisselbekers voor groepen, paren en enkelingen, zijn twee nieuwe bekers beschikbaar ge steld, waarvan er één wisselprijs wordt voor de meest actuele voorstelling. Er zal groot bal zijn in het verbouwde, feestelijk versierde dorpshuis 't Skiltje. De organisatoren roepen alle Oude schilders op de handen uit de mouwen te steken en mee te doen. De feest commissie verzoekt de huidige bezit ters van'bekers, deze zo spoedig moge lijk in te leveren bij de heer Frans Zegel, De Ruyterstraat. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 25 november t/m 2 december 1964 Geboren: Christine, dv. Jan Schot en Elisabeth Cornelia Bakker; Elisabeth, dv. Max van de Kerkhof en Maria Janna Veronica de Ridder; Astrid Yvonne Maria, dv. Jan Blom en Geer- truida de Graaf; Maria Theresia, dv. Johannes Petrus Stoop en Geertruida Blom; Quiriena Adriana, dv. Quirijn Jan Langedijk en Aagje Wijsman. Ondertrouwd: Jelle Timmer en IJmkjen Betsema; Adrianus IJetze Kalf en Martha van Dijk. Overleden: Maria Cornelia de Feber, oud 82 jaar, echtgenote van Johan Wil helm van Ommeren; Hendrik Schrama, oud 74 jaar; Neeltje Hoedemaker, oud 75 jaar ev. List. De jaarlijkse Contactavond van de 10 gezamenlijke coöperaties op Texel, werd afgelopen maandagavond gehouden in Hotel „De Oranjeboom". Evenals an dere jaren trok ook deze avond weer een groot aantal bezoekers. De inleider, de heer Ir. D. S. Tuynman, die in het dagelijkse leven secretaris van de Holl. Mij. van Landbouw en tevens lid van de Tweede Kamer is, had als opdracht een beschouwing te wijden aan „samen werking". Het woord „samenwerking", dat aan de ene kant mogelijk een modewoord is, terwijl het aan de andere kant toch bittere ernst betekent. De afhankelijke positie van de mens bracht in het verre verleden mee. dat men wel genood zaakt was samen te werken. We denken hierbij aan de waterschappen, waarin een ieder zijn deel moest bijdragen om zich te weren tegen wateroverlast. Ook noemde spreker het gebruik van de marken en essen in het oosten van ons land als voorbeeld, waar er toen al een zekere samenwerking bestond. De landbouworganisaties traden on geveer 125 jaar geleden naar voren. De eerste activiteiten hiervan waren ge richt op voorlichting e d De inleider haalde hierbij aan, dat de Holl. Mij. van Landbouw ruim 100 jaar geleden één van de eerste zaaimachines in ons land importeerde om de begrippen als me chanisatie iets op te voeren. De tachtiger jaren Tegen de crisis van de tachtiger ja ren ontstaan door ontsluiting van de Amerikaanse prairies was door de individuele boer niets te doen. In deze tijd werden dan ook de eerste wankele schreden gezet op het gebied van Coöperatie. De in die tijd opgerichte „bestelverenigingen" zijn weer geza menlijk uitgegroeid tot één van Neder lands grootste ondernemingen. Met de melkverwerking lag dit moeilijker. De boer moest hierbij een heel groot stuk zelfstandigheid prijs geven. Na een voorzichtig begin is er nu ook een machtige zuivelcoöperatie ontstaan (92% van alle melk wordt thans coöpe ratief verwerkt). De moeilijkheden, die door genoemde crisis ontstaan waren is men coöpera tief (samenwerkend) steeds te boven gekomen. Nieuwe situatie De Landbouworganisaties gaven na 1920 een andere ontwikkeling te zien. In plaats van bundeling van krachten, kregen we toen een uiteenvallen in confessionele organisaties. Men kwam scherp tegenover elkaar te staan. Na de tweede wereldoorlog zijn de partijen weer nader tot elkaar gekomen en kwam er een andere basis van samen werking, namelijk de Stichting van de Landbouw. Hieruit is naar voren ge komen, dat men de samenwerking ook meer in de Publiekrechtelijke sfeer Een dezer daqen qebeurde het dat een mevrouw bij een Texelse antiquiteitenhandel in de etalaqe een prachtiq bordje zag liqqen, dat voor f22,50 te koop werd aanqeboden. Mevrouw was zeer verheuqd, want zij herinnerde zich, dat zij thuis precies het zelfde bordje had. Dat had zij korte tijd tevoren echter qekocht in een bekende zaak in huishou delijke artkelen te Den Burq voor f0,95. Ze haalde het en bood het de antiquair te koop aan. Na eniq loven en bieden bleek deze bereid er f6,voor neer te tel len. Huishoudelijke artikelen zijn op Texel nu eenmaal meer waard dan men denk moest zien en dit heeft zijn vorm ge vonden in het Landbouwschap. Het beeld op het platteland is ten aanzien van 30 tot 40 jaar geleden sterk veranderd. Op enkele plaatsen was toen industrie en 18 - 20% van de be roepsbevolking was in de agrarische sector werkziam. Thans is deze erroep nog 10%, terwijl het in de verwachting ligt, dat het over een 10-tal jaren niet meer dan 6% zal zijn. De bevolking is steeds groeiende (Nederland groeit met 1 miljoen mensen in de 6-7 jaar), ter wijl er mensen 130 per dag) uit de land bouw weg trekken. Wil deze kleine groep sterk blijven staan, dan is men steeds meer op elkaar aangewezen en is samenwerking dringend vereist. De samenwerkingseisen zullen ook zwaar der gaan wegen. Een 10-tal jaren ge leden dacht men er b.v. in de stands organisaties nog niet over om gezamen lijk te vergaderen. Thans is dit echter aan de orde van de dag. Men leert elkaar hierdoor ook beter begrijpen en waarderen, terwijl onderling de beste krachten niet gemist kunnen worden. Dus na het eerst uiteenvallen, zien we nu weer een bundeling van de krachten. Hoe staan wc in de E.E.G.? Nederland is binnen de E.E.G. maar een kleine producent. We vertegen woordigen 3% van de oppervlakte cul tuurgrond en 9% van de melkproduktie. Omdat nu niet meer de prijsvorming in Den Haag bepaald wordt, maar gro tendeels in Brussel, zullen we daar dus ook ernstig rekening mee moeten hou den. Nu dus de Brusselse spelregels gelden en het prijsniveau (tussen be paalde marges) is bepaald, zien we dat er aan de opbrengstenkant ni ts meer te behalen is. We zullen het du~ aan de kostenkant moeten zoeken om toch tot een redelijk inkomen te komen. Willen we profijt van deze E.E.G. hebben, dan 2al de landbouw naar buiten als één geheel moeten optreden en moet men niet onder eikaars duiven proberen te schieten. Zien we mogelijkheden? Weer klinkt hierbij het woord „sa menwerking". We moeten namelijk goed in de gaten houden, dat ook de afnemers aan het veranderen zijn. Er komen minder kopers op de markt en daardoor krijgen die meer macht. Wil len we hier een waardige tegenstander zijn, dan betekent dit ook weer samen werking. De landbouw kan zich in deze ontwikkelende samenleving niet aan grotere combinaties onttrekken. Saswaijfii Een autosnelweg is een weg om op te rijden, niet om op stil te staan. Maar wilt u toch stoppen, bijvoor beeld om wat te rusten, of dwingt een technisch gebrek aan de auto u tot stoppen, doe dat dan op de vluchtberm. Stop nooit op de rij baan. Dat is levensgevaarlijk voor het met hoge snelheid naderende verkeer. Over snelheid gesproken. Een autosnelweg is een snélweg. Een te langzaam rijdende auto is daar een obstakel. De snelheid aanpassen aan die van het overige verkeer, doet het verkèer op de autosnelweg soepeler en dus veiliger verlopen. Uitermate gevaarlijk is het achteruitrijden op de snelweg, bijvoorbeeld om naar een gemiste afrit terug te keren. Verstandiger is het dat te doen via de volgende afrit. Te langzaam rijden, stilstaan of achteruitrijden vormen samen één van de zes fouten, die Rijkspolitie en Verbond voor Veilig Verkeer geza menlijk in de „Actie Zwarte Zes" bestrijden. De samenwerking is groeiende, ge tuige ook het feit. dat we in Drente al een combinatie zien van een aantal veehouderijbedrijven. Hierbij heeft men een stuk zelfstandigheid moeten opof feren, maar dit zal in de toekomst nog meer moeten gebeuren. Iets anders is nog, dat de totale we reldbevolking jaarlijks stijgt met 60 a 70 miljoen mensen. Als de gekleurde volkeren en de onderontwikkelde ge bieden een betere ontwikkeling krijgen, zal daar een grote vraag naar voedsel vandaan komen. In de toekomst zag de inleider dan ook niet een overschotten- probleem, maar wel het probleem, hoe wordt in de toekomst een ieder zo goed mogelijk gevoed. Hier heeft dus de land- en tuinbouw nog een grote taak en er zullen ook zeker mogelijkheden zijn, als we daar maar bij bedenken, dat de samenwerking in de toekomst nog wel eens verder doorgevoerd zal moe ten worden. Resumerende zei de inleider, dat de eerste stappen voor een hechtere sa menwerking reeds gezet zijn, maar wil de Nederlandse boer verzekerd zijn van een goede voortbrenging en afzet van zijn produkten, dan zal dit moeten ge beuren door een nog hechtere samen werking in de toekomst. Nadat in de pauze enkele waarde volle artikelen waren verloot, kwam de muzikale kok en komische gooche laar Geraldini aan bod. We vonden, dat het nuttige op deze wijze goed met het aangename werd gecombineerd. De voorzitter, de heer A. Dros, kon dan ook in zijn sluitingswoord op een suc cesvolle avond terugzien. J. N. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 6 december op om 8.32 uur en gaat onder om 16.30 uur; 9 december op om 8.36 uur en onder om 16.29 uur Maan: 4 december N.M.; 12 dec. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 4 dec. 8.29 en 20.49; 5 dcc. 9.02 en 21.20; 6 dec. 9.29 en 21.52; 7 dcc. 10.01 en 22.26; 8 dec. 10.30 en 23.00; 9 dec. 11.01 en 23.33; 10 dec. 11.33 en 11 dec. 0.06 en 12.07; 12 dec. 0.43 en 12.47. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. TEXELSE TUINEN WORDEN BEKEKEN Woensdag 9 december zal in het Rode Kruis-gebouw te Den Burg een tuin- avond worden gehouden onder auspi ciën van de Iluish. Voorlichting Texel. Bij die gelegenheid zal mej. Van Her waarden. tuinarchitecte, iets vertellen over tuinaanleg. Ook zal zij de tuinen bespreken, die gedurende de afgelopen zomer door haar op Texel zijn gekeurd. Aan de hand van dia s zal duidelijk worden gemaakt, wat goed en minder goed was. Het belooft een interessante avond te worden, waar ieder wordt ver wacht, die zijn of haar hof liet keuren. Ook de deelnemers aan de tuincursus zijn welkom en verder ieder die belang stelling voor dit onderwerp heeft. De bijeenkomst begint om acht uur precies. V" -V' V 'yV-V 5'. Zondagmiddag om drie uur kunnen de bioscoopbezoekers van veertien jaar en ouder genieten van een „ouderwet se" Tarzanfilm met de legendarische Johnny Weissmuller in de hoofdrol. Deze'spannende avonturenfilm is ge titeld „Tarzan en Tanya". „Romulus cn Remus" is de titel van een historische spektakelfilm, die men zondag- en dinsdagavond om acht uur in de bioscoop kan zien. Het verhaal .gaat over de broers Romulus en Remus, die, opgevoed door een wolvin, vele eeuwen geleden de stad Rome stichtten. Nadat zij uit wraak de stad Ablogna in brand hebben gestoken, vernemen zij van hun stervende moeder, dat de ver raderlijke Amulius de wettige koning heeft vermoord. Dan trekken zij met vele volgelingen naar het vruchtbare dal tussen „de zeven heuvelen". Tijdens de tocht neemt de spanning tussen de beide broers, door de strijd om het lei derschap, toe. De groep splitst zich en men probeert ieder langs een kortere weg het dal te bereiken. Als Remus tenslotte alleen het dal bereikt, ontstaat er een dramatische strijd tussen de twee, die uiteindelijk door de goden wordt beslecht Dan staat vast dat Romulus de koning van de nieuwe stad wordt. De vrede keert terug. De film is toegankelijk voor personen van veer tien jaar en ouder. BAKKER'S l|ZERH ANDEL 96. Droef te moede bleven Piet en Pepi in dat duistere portiekje staan, doch tenslotte was het Piet, die zei: „We zullen de wet moeten overtreden, Pepi. We zullen ons clandestien toegang ver schaffen tot dit oude, lege huis. We moeten toch onderdak hebben zolang". Pepi gromde maar wat en liet Piet zijn gang gaan. Deze bleek als politie man over voldoende lopers te beschik ken, zodat hij er al gauw in slaagde de deur van het huis te openen. Het was daarbinnen maar een armoedig boeltje. Het behang hing in flarden van de muur en het gehele meubilair bestond uit een oude wrakke kist, alsmede een stuk krant en een fles met een stompje kaars. „Dat ben ik thuis anders ge wend", gromde Pepi met gesmoorde stem. „Ba, wat een hok! Ben je van plan hier lang te blijven?" „Als het laat genoeg is, gaan we er op uit om Fritzl en Karei en al die an deren te zoeken", antwoordde Piet. „Hier loopt toch niefnand op straat, als het avond is. want wat is er nou te doen in zulke dorpjes". Piet bleek nog gelijk te hebben ook, want toen hij zich des avonds met Pepi op staat begaf, brandde er weliswaar overal licht in de huisjes, doch daar was dan ook alles mee gezegd. Piet en Pepi waren de enige levende wezens, die zich op straat bevonden. Neetoch niet. Er was nóg een levend wezen op straat, het geen bleek toen de brigadier en de spoorman bij de gevangenis waren aan gekomen. Daar stond namelijk de veld wachter op wacht. Deze brave dienaar van Hermandda had echter genoeg ambtelijk plichtsbewustzijn om zich nauwkeurig en punctueel aan de klok te houden; zijn diensttijd hield des avonds om vijf uur op, dus meende hij, dat niets ter wereld hem dwingen kon ook nog na vijven actief te blijven. Dat was dan ook de reden waarom hij bij de gevangenismuur weliswaar op post stond, rnaar in slapende toestand. Hij had er dus even goed niet kunnen staan, want aan slapende wakers heb je niet veel. „Geef 'es een bokkie, Pepi" fluisterde brigadier Piet. Aldus ge schiedde het en Piet hees zich tegen de muur op naar het gevangenisraampje toe.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 2