Cjrom ZwartsJexels in het harL, ]N u ook grote bedrij ven van de partij op VVV De Koog hield ledenvergadering Ouwe Sunderklaas Pogingen tot verbetering van leidingwater op Texel Proefnemingen in Pompstation Ontmoeting met zeldzame vogelsoort VRIJDAG 11 DECEMBER 1964 TEXELSE 78® JAARGANG No. 792t Uitgave N.V. v/h Langeveld de Roofl Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Rcdaktie: Harry de Graaf, Wilhclminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Ncderl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. lew. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichte® 14 ct p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. DE KOOG De ledenvergadering, die de afdeling De Koog van de VW Texel dinsdagavond in „Het Witte Huis" hield, mocht zich in een bijzonder grote belangstelling van de zijde der leden verheugen. De voorzitter, de heer W. A. Visser, toonde zich hierover in zijn openingstoespraak zeer verheugd, vooral omdat geen interne moeilijkheden de aanleiding tot deze massale op komst kunnen vormen. Behalve tot de heer M. C. de Gorter, die als verte genwoordiger van het hoofdbestuur de vergadering bijwoonde, werd ook een woord van welkom gericht aan de vertegenwoordigers van drie grote bedrijven. Nu de moeilijkheden rond de contributie-regeling zijn opgelost, is er niets meer dat hun toetreding als lid verhindert en is een einde gekomen aan een in het verleden bestaande controverse, die in VW-kringen veel stof heeft doen opwaaien. De secretaris, de heer H. P. Houwing, gaf een uitgebreid overzicht van alles wat op de vorige vergadering is be sproken. De penningmeester, de heer J. van de Kerkhof, kon in zijn verslag kort zijn. Er waren geen boekingen en het was dus overbodig een kascommis- sie te benoemen. Ook dit jaar zal een bedrag ter beschikking worden gesteld aan de Oranjevereniging voor de orga nisatie van de strandfeesten. Fouten hersteld Op de vorige vergadering was ge bleken. dat het rooster" van aftreden der bestuursleden niet juist was. De reeds jaren geleden gemaakte fouten konden hersteld worden. De aftredende leden, de heren H. P. Houwing en K. Minnes, werden met zeer ruime meer derheid herkozen. De heer J. K. P. Zwan had de wens te kennen gegeven, af te treden, omdat naar zijn mening alleen diegenen in het bestuur der vereniging zitting mo gen hebben, die in het vreemdelingen verkeer hun hoofdbestaan hebben. Dit is bij hem niet meer het geval. In zijn plaats werd als afdelingsbestuurs lid gekozen de heer P. Keijser. Tot ver trouwensman van de afdeling werd be noemd de heer J. v.d. Kerkhof. Strandreiniging In zijn inleiding gaf de directeur, de heer J. Dekker, met veel cijfers een overzicht van de toename van het vreemdelingenverkeer, die in de toe komst afhankelijk zal zijn van een vergroting der accommodatie en de vakantiespreiding. Dat met het oog op de te verwachten groei tal van voor zieningen getroffen dienen te worden is duidelijk. Zo zal in een nabije toe komst strandreiniging noodzakelijk zijn. Kurtax is niet wenselijk. Texel dient in aanmerking te komen voor een grotere toelage van het Rijk uit de z.g. Recreatiepot. Naar aanleiding van het praatje van de heer Dekker ontstond een levendige discussie. Behalve strandreiniging is straatrei niging van het grootste belang; 's zo mers s vooral de Dorpsstraat nog altijd zeer vervuild. De door de VW met het Gemeentebestuur gevoerde besprekin gen hebben tot nu toe helaas wemig resultaat gehad. De middenstand werkt aan het schoonhouden van hun eigen straatje bevredigend mee. maar het probleem is: waar moet je als particu lier met al dat vuil naar toe? Een voor stel van de heer C. Wonder om de dorpsreiniging samen te betalen, werd door de vergadering niet aanvaard. De organisatie hiervan is geen taak van de VW. Rumoer Tijdens de rondvraag kwam de heer D. Eelman nog eens terug op het reeds tijdens de Forumavond uitvoerig be sproken nachtelijke rumoer. Naar de mening van het bestuur kan, nu de overheid hiervan volledig op de hoogte is, de VW hieraan weinig meer doen. Ook meende de heer Eelman, dat het voor de gasten bezwaarlijk is, dat m de zomer het informatiekantoor voor een koffiepauze wordt gesloten. De directeur bestreed dit fel. Er worden vele overuren gemaakt, zodat zonder overdrijving kan worden gezegd dat de WV steeds klaar staat voor de gasten. PERSONENAUTO'S BIJ BOTSING BESCHADIGD Maandagavond om kwart over zes deed zich op de Pontweg bij de hoek met de Duinweg een aanrijding voor, waarbij twee personenauto's flink wer den beschadigd. Uit de richting van Den Burg kwam de heer A. Saai uit De Cocksdorp, die linksaf de Duinweg in wilde slaan. Op het moment, dat, hij de bocht ging in zetten, werd hij aan de linkerzijde in gehaald door een personenwagen, die werd bestuurd door de heer A. Daalder, die op weg was naar zijn woonplaats De Koog. De wagen van de heer Saai werd dus links gegrepen, en daarbij over de héle lengte ernstig beschadigd. De wagen van de heer Daalder toonde aan de voorzijde enkele flinke deuken. Toch konden beide auto's, nadat de politie proces verbaal had opgemaakt, hun reis voortzetten. Avondklok De heer P. Eelman bracht de „avond klok" nog eens ter sprake. Op de laat ste Waddenconferentie is deze sugges tie, die is uitgegaan van de ANWB en de Ned. Kampeerraad. uitvoerig be sproken. Indien de exploitant van een kampeerterrein zelf meent, dat de orde en rust <>P Z1jn bedrijf ermee gediend zijn. is hiertegen geen enkele bezwaar. Wel bestaan bezwaren tegen het dwin gend voorschrijven. Dat ook in de wintermaanden in de Dorpsstraat een parkeerverbod geldt, is eigenlijk een dwaze situatie. Bij de aan vrage is indertijd niet tot uiting geko men, dat het verbod alleen bedoeld was voor de zomermaanden. Door het bestuur zal op herziening van het ver bod worden aangedrongen. De heer v.d. Meer Sr. bracht de wen selijkheid van een verruiming van de openstelling van het postkantoor in het seizoen in verband met de toename van het aantal gasten, ter sprake. Naar de mening van het bestuur zal PTT stellig willen meewerken, al wordt aan de mogelijkheden getwijfeld. Luilak De heer C. Wonder vroeg, of luilak zo folkloristisch is, dat de rust in het dorp, waar met Pinksteren vele gasten logeren, reeds 's nachts na twaalven mag worden verstoord. Inderdaad gaan de wanordelijkheden vaak alle perken te buiten. Politieoptreden is praktisch niet mogelijk, zoals in het verleden gebleken is. Op een vraag van mevrouw R. T. van de Werf of in de zomer de bussen ook via de Californiëweg kunnen rijden, zegde de heer De Gorter overleg met TESO toe. Verder informeerde mevr. v.d. Werf naar de mogelijkheid om door middel van het verspreiden van grote foto's van Texel. b.v. op de stations, het ma ken van propaganda al is onderzocht. De directeur deelde mee, dat dit het geval is. Zo heeft de WV Amsterdam een archief van foto's van Texel, waar uit voor propagandadoeleinden kan worden geput. Indien er geen stagnatie optreedt kan de verschijning van de nieuwe VW- krant nog deze maand worden ver wacht. Tenslotte nam het bestuur afscheid van de heer J. Zwan, die lange tijd met veel durf en vrijmoedigheid de belan gen van de vereniging verdedigde. De voorzitter dankte met welgemeende, hartelijke woorden het scheidende be stuurslid voor het vele, dat hij tot stand bracht. Het laboratorium van het Provinciaal Waterleidingsbedrijf Noordholland te Blocmcndaal neemt op het ogenblik in het pompstation te Den Burg proe ven met Ozon in het leidingwater. Door het verwijderen van bepaalde organi sche stoffen dun.v. Ozon hoopt men een kwaliteits- en kleurverbetering van het consumptiewat er te verkrijgen. Een woordvoeder van het PWN te Bloemcn- daal deelde ons echter mede, dat de proefnemingen tot dusverre nog geen resultaat hebben opgeleverd. In het jaarverslag van de PWN over 1963 lezen wij over het afgeleverde water van het pompstation Texel het volgende: 1963 1962 Jaartotaal 494.389 m3 (428.343) per etmaal gemiddeld 1.354 m3 1.173) maximum 2.784 m3 2.400) op 30 juli i(28 juli) minimum 891 m3 798) op 2 januari (22 jan.) OPLEGGER BOORDE ZICH IN TRUCK Maandagavond omstreeks zes uur overkwam de chauffeur van een truck met oplegger van de VTB een merk waardig ongeluk. De wagen kwam leeg van de boot en reed in de richting van Den Burg. Ter hoogte van Zuid-Haffel moest de bestuurder, de 30-jarige J. H. K. Pol, plotseling remmen voor een Austin personenwagen, bestuurd door de heer Th. M. J. Rutten, die enkele tientallen meters vóór hem vaart min derde om rechtsaf de Zuidhaffelderweg op te rijden. Ze hevig remde de heer Pol, dat truck en oplegger begonnen te „scharen". De oplegger oefende door het vertragingseffekt zo'n druk uit op de truck, dat het geheel dubbel sloeg en de chauffeur de macht over het stuur verloor. De combinatie schoof over de linker rijbaan, de berm en het fietspad en bleef tenslotte in de linkerberm steken. De linkervoorzijde van de oplegger had zich in de linkerachterzijde van de cabine geboord, die daardoor geheel werd ontzet. De chauffeur mankeerde niets, maar zijn naast hem zittende 21- jarige broer K. J. Pol botste door de schok met zijn hoofd door de voorruit en liep een lichte verwonding op die later door de dokter werd behandeld. Aan de afwezigheid van ander ver keer op deze veelal zeer drukke weg is het te danken, dat de gevolgen niet ernstiger waren. De politie maakte proces verbaal op. De truck kon door een kraanwagen van de firma Kaczor worden losgetrokken en was daarna in staat op eigen kracht naar Den Burg te rijden. Het totale verbruik van elektrische energie voor de aanvoer van ruwwater en het transport van reinwater. inclu sief verlichting en verwarming van het pompstation en het verbruik van de aanjager te De Koog, bedroeg 133.844 kWh (110 765 in '62). Zoals bekend zijn in het wingebied bij de Moksloot enige nieuwe pompputten geslagen. In 1963 besloeg het waterleidingnet op Texel 170 km. Op grond van de overeenkomst met de Gemeente Texel werden in dat jaar 27 percelen aangesloten. In het voorgaande boekjaar waren er 17 nieu we aansluitingen aan de reeds be staande toegevoegd. Het PWN heeft door de vermenging van water met een hoger en lager chloridegehalte consumptiewater ver kregen met een gemiddeld chloride gehalte, waarover men geen klachten heeft ontvangen. Bovendien is het ge halte van deze stof in het leidingwater nog steeds dalende. Het PWN zal dan ook alles in het werk blijven stellen om de kwaliteit van het Texelse lei dingwater te verbeteren. WERKLOZEN IN AANVULLENDE WERKEN Ernstiger dan in vorige jaren doet zich op het ogenblik op Texel de sei zoenwerkloosheid gelden. De geregis treerde arbeidsreserve bedroeg per 1 decembei 73 .personen tegen 34 in ok tober. Het aantal krachten, dat uit de landbouw vrijkwam steeg van 3 tot 28 en het aantal werkloze losarbeiders groeide van 8 tot 12. Procentueel heeft Texel van alle rayons in het gewest de hoogste reserve, nl. bijna vier procent. In verband hiermee zijn twee aanvul lende projecten begonnen, waarin een belangrijk aantal arbeiders werkzaam kan zijn: boomaanplant bij De Koog, waarmee onlangs 20 mensen zijn be gonnen en de aanleg van een sportveld te De Cocksdorp, waaraan 11 mensen intussen aan de slag zijn gegaan. WEER TONEEL VAN OUD-LEERLINGEN Door de Vereniging van Oud-leerlin gen van de Lagere Landbouwschool is een toneelstuk in studie genomen, ge titeld „Boemelende bedriegers". Uit de naam van dit door Gerard van Dijk geschreven stuk kan worden afgeleid, dat we het te doen hebben met een vrolijke klucht, vol dwaze situaties. Het stuk zal op zaterdag 30 januari en op zaterdag 6 februari 1965 in „De Oranjeboom" voor het voetlicht wor den gebracht. De regie berust bij de heer K. Koorn. De kerstavond van de oud-leerlingen- vereniging wordt dit jaar gehouden op donderdag 17 december in de Land bouwschool. Bij die gelegenheid zal de heer Alb. Dros vertellen over zijn reis naar Pakistan en czijn piraatje toelichten met dia's Nog één nachtje slapen, makkers, En dan is 't de grote dag Waarop men zijn medeburgers Weer eens lekker nemen mag. Alle grieven, alle klachten, Opgespaard van een heel jaar Kan men dan eens fijn gaan spuien. En dat doen ze, reken maar. Laten we nu niet gaan kiften Waar of men het vieren moet, Laat elk dorp voor zich eens zorgen Dat hij het het beste doet. Dansen kan men alle weken. Maar het Sinterklaasfestijn Komt maar één maal in een jaartje, Maak het dan ook leuk en fijn. Laten wij er toch voor waken. Dat dit echt oud Texels feest Niet verwatert door de jaren. Blaas er in een nieuwe geest. Doe wat Oosterend gedaan heeft, Animeer weer eens het spel, Als één schaap over de brug is. Volgen ook de and'ren wel. Daarom: zet 'm op, m'n vrinden. Zet de zotskap maar weer op, Sla de spijker van de spotlust Weer eens extra op zn kop. Jongens, meisjes, jongen, ouden. Treedt massaal vanavond aan, Laat het oude Sunderklaasfeest Nu en nooit verloren gaan l Huib de Rijmelaar ENORME BELANGSTELLING VOOR KOMEND SEIZOEN De Vereniging voor Vreemdelingen verkeer te Den Burg ontvangt op het ogenblik ruim vier maal zoveel aan vragen voor plaatsbespreking en inlich tingen voor het komende seizoen dan het vorig jaar. De directeur van de VW, de heer J. Dekker, verklaarde desgevraagd, dat men vooral geïnteresseerd is in de bungalows. Het was voor hem echter onmogelijk om een overzicht te geven van het bezettingsschema, omdat vele exploitanten de vereiste informaties nog niet hebben verstrekt. De grote belangstelling voor de ko mende zomermaanden komt waar schijnlijk voor uit het feit. dat velen vorig jaar door een te late aanvraag teleurgesteld moesten worden. Het ziet er evenwel naar uit dat de trek naar Texel in 1965 belangrijk groter zal zijn dan dit jaar. JEUGDKUNST-TENTOONSTELLING TIJDENS KERSTDAGEN Op 25, 26 en 27 december zal in d® Paardestal aan de Hollewal te Den Burg een tentoonstelling worden ge houden van teken-, kleur- en verfstuk- ken. De stukken worden speciaal voor dit doel vervaardigd door de leden van alle bij het C.J.O.T. aangesloten vereni gingen. Echter zullen ook de leden van niet bij het C.J.O.T. aangesloten clubs kunnen deelnemen. De organisati® van de tentoonstelling berust bij de Verken ners van Sint Jeroen. De deelnemers zijn ingedeeld in vier categorieën: Groep I: 7-8 jaar; groep II 9-10 jaar; groep III: 11-13 jaar en groep IV: 14 jaar en ouder. Het onderwerp is vrij en ook de toegepaste verf- of tekentechniek. Het maximum toege stane formaat van de werkstukken is 35 x 50 cm. De deelname is gratis en de bezoekers van de tentoonstelling hebben vrije toegang. Voor iedere cat®- - gorie zullen drie prijzen ter beschik- king worden gesteld. De kunstwerken dienen per vereniging, vóór 21 decem ber te worden ingeleverd bij d® heer N. Slijderink, Schilderend 66. Den Burg. Op de achterzijde van ieder kunstwerk moet duidelijk staan ver meld: naam, adres en leeftijd. Omdat het de bedoeling is dat alleen speciaal voor deze tentoonstelling vervaardigde werken voor een prijs in aanmerking kunnen komen, is bepaald dat de stuk ken na 1 december 1964 vervaardigd moeten zijn. De besturen van vereni gingen, die voornemens zijn mee t® doen, worden dringend verzocht dit zo spoedig mogelijk even mee te delen aan de heer N. Slijderinck (tel. 2374). Dit in verband met het vaststellen van d® benodigde tentoonstellingsruimte. Op de genoemde dagen is de jeugd- kunsttentoonstelling geopend van 3 tot 5 uur 's middags. HERKOMST MOTORSLOEP BEKEND Woensdag werd bekend, wie de eigenaar is van de motorsloep, die zaterdagmiddag door de strandredding- boot „Ida Mary" van de Wadden werd gehaald. Het schuitje staat op naam van de heer Tjeerd Lichtendaal, vis handelaar en visser te Harlingen. Hij had het bootje vrijdag nabij de Har- linger dijk voor anker gelegd. Door de hoge waterstand en de storm sloeg het scheepje los en raakte op drift. De heer Lichtendaal, die geen hoop meer koes terde, dat zijn schuitje nog ooit zou worden teruggevonden, was bijzonder verheugd. Woensdagmiddag heeft hij zijn eigendom met een kotter afge haald. Op 4 november j.l. had ik 's mor gens om d= 10.30 uur een ontmoeting met een op Texel nog nooit waarge nomen dwaalgast. Wetende, dat het eiland veel „vogelaars" herbergt, leek het mij leuk over deze ontmoeting met onze, ook voor Nederland, vrij zeldzame vriend iets te vertellen. 't Was op die bewuste ochtend don ker weer, bewolkt en mistig. Rijdende op de Witte Weg, zag ik in een flits een zwarte vogel, met aan de voorzijde iets wits, boven mij vliegen. Een Bef- lijster, was mijn eerste gedachte. Om kijkende zag ik, dat de vogel neer streek bij de duiker, die ter plaatse onder de Witte Weg doorloopt. Een rare pleisterplaats voor een beflijster. Even proberen een plaatje te knippen; ik had toevallig een camera, helaas zonder telelens, bij me. Naderbij geko men nam ik door mijn kijker waar, dat de vogel geen beflijster kon zijn, want zijn bef was te hoog dichtgeknoopt, d.w.z. de vogel was wit van onder zijn snavel tot en met zijn bovenborst. Verder was onze vriend keurig in het zwart gekleed, stond op vrij lange stevige poten, had een dun wit randje boven zijn oog en „knikte" voortdu rend. Het stond hem blijkbaar nogal aan op Texel. Het korte staartje was iets opgewipt. De vogel was ongeveer zo groot als een spreeuw. Ik kon mijn ogen bijna niet geloven toen de vogel het water instapte en op jacht ging naar mugjes e.d., steeds zwemmende. Dit moest een water spreeuw zijp, de eerste ooit op Texel waargenomen! Het waarnemen van deze dwaalgast was een buitenkansje, temeer daar de vogel alle gelegenheid gaf hem goed te bekijken. Met mijn, voor deze gelegenheid, niet aan de eisen voldoende camera, knipte ik hem zo vaak en van zo dichtbij als mogelijk was. Eén enigszins bruikbare foto, vergroot door de bosbouwkundig hoofd ambtenaar M. Mant je, was het resul taat. Nu verder met de gedragingen van onze dwaalgast. Deze zwom en dook er maar lustig op los, soms bleef hij tot 6 seconden onder water. Ik meende hem wel even te kunnen ver rassen, door naar de plaats waar hij dook, te sprinten. De waterspreeuw dook. ik rennen, maar.... als een on der water afgeschoten raket kwam de wateracrobaat te voorschijn onder een hoek van 80 gr. en nam meteen de vleugels. Hij kwam echter terug en ging weer ijverig aan het fourageren, een nogal druk gedoe. Ook gaf hij door een kort, scherp en herhaaldelijk „kwiet" blijk van zijn aanwezigheid. Na ongeveer een kwartier begon de belangstelling hem klaarblijkelijk wat te vervelen en hij verdween in de richting van de Geul. 's Avonds om ongeveer half vijf heb ik onze waterspreeuw nogmaals ge zien. Hij gaf toen nogmaals blijk van zijn enorme vliegcapaciteiten. Bij deze gelegenheid vloog hij op en bleef steeds stijgende keurig boven de sloot vlie gen. Bijna uit het oog zijnde, keerde hij en vlakbij liet hij zich, van vrij grote hoogte, letterlijk als een steen uit de lucht vallen en landde precies aan de rand van zijn favoriete slootje. Na een poosje verdween hij en nu voorgoed, echter een mooie herinnering achterlatend. A. Kuik. Deze opname maakte de heer Kuik Tan de waterspreeuw. Hoewel de kwaliteit tr® de opname zeer slecbt is, omdat niet orcr ew» telelens werd beschikt, is toch duidelijk te zien dat het vogeltje inderdaad de in Neder land zeer zeldzame waterspreeuw k.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1