(jroen c^wartsJ~exeh in het harL, Inwoners van actie voeren Polder Eierland gaan voor dijkverhoging De Jager aanri Koog aan ontsnapt Commissie van voorbereiding wil zaterdagmiddag massale actievergadering houden J. v. L. vandaag voor officier Vergadering Stichting Cultureel Werk Ontwerp-statuten voor openbare bibliotheek-leeszaal gereed POGING TOT DOODSLAG? 171 Bij wijze van proef Volgend jaar jeugdspeelklas aan muziekschool Texel DINSDAG 15 DECEMBER 1964 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7921 COURANT Uitgave N.V. v/h Langeveld de Rooty Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelmiiialaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinadagB en vrfyd«§s. Bank: Nederl. Middenstandsbaak; Ceif. Boe renleenbank. Postgiro 652. Aboaa.pr- ƒ2,66 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert: humHebertefaten 14 ct p. nun.; andere advert. 12 ot p. mi. Zaterdagmiddag om half twee zullen de inwoners van de polder Eierland in de recreatiezaal van de „Sluftervallei" aan de Krimweg bijeenkomen, om tijdens een vergadering gezamenlijk van hun verontrusting blijk te geven over de slechte toestand waarin de Eierlandse dijk zich bevindt en het feit dat men van overheidswege voorlopig niet in staat is, daar verandering in te brengen. Het initiatief tot deze actie is genomen door een vijftal inwoners van De Cocksdorp en Eierland, vertegenwoordigende de politieke groeperin gen, naar aanleiding van de onlangs door de Minister van Verkeer en Water staat gedane mededeling dat in 1965 nog niet met de uitvoering van de plan nen tot dijkverhoging kan worden begonnen. Zoals bekend maakte de minister dit bekend in de vergadering van de Vaste Commissie voor Waterstaatzaken in de Tweede Kamer. Volgens de Minister zijn benodigde gelden voor de rea lisering van het zeer urgent plan niet aanwezig. Naar de mening van de initiatiefne- ten koste van andere belangrijke mers, die zich hebben verenigd in een voorzieningen worden uitgevoerd, om- Commissie van Voorbereiding, levert deze gang van zaken voor de inwoners van Eierland en dus ook voor die van De Cocksdorp ernstig gevaar op. De Eierlandse dijk is veel te laag om moge lijke stormvloeden te kunnen keren. De situatie is volgens de commissie zo danig, dat de dijkverhoging van Eier land voorrang zou moeten hebben bo ven andere kostbare projekten in Ne derland. In, een schrijven aan de 370 gezinnen in de polder, wijzen de vijf initiatief nemers op de gevaarlijke situatie en spreken de verwachting uit, dat zoveel mogelijk belangstellenden van 18 jaar en ouder in de zaal van de Sluftervallei aanwijzig zullen zijn. Tijdens de verga dering zullen plannen worden bespro ken, die de aanvang van de dijkverbe- teringsplannen wellicht kunnen be spoedigen. Gehoopt wordt dat na afloop aan de Minister een resolutie of petitionne ment kan worden toegezonden. Door verschillende sprekers zal het woord worden gevoerd. Voor de bijeenkomst zijn diverse autoriteiten van Rijk, Pro vincie en Gemeente uitgenodigd. De „waterstaatleden" uit de vaste commis sie voor Verkeer en Waterstaat (dus leden van de Tweede Kamer) horen tot de genodigden, evenals de leden van Provinciale Staten, die zich bezig houden met waterschapsbelangen. Met name zijn de gedeputeerden Vorstman en De Jong verzocht de bijeenkomst bi) te wonen. Initiatief van bevolking De organisatoren leggen er de nadruk op, dat de actie uit de bevolking van Eierland diende voort te komen en niet het initiatief kan zijn van het polder bestuur Men mag daaruit beslist niet de conclusie trekken dat het Polderbe stuur op een of andere manier in ge breke zou zijn gebleven. Het tegendeel is waar: van dit bestuurslichaam kan worden gezegd dat het alles heeft on der ondernomen om de Eierlandse dijk in goede staat te houden. Maar zij zijn uiteraard niet in staat de enorme kos ten te dragen, die met de verhoging tot het zg. Delta-niveau gepaard gaan. Ook het beleid van de Minister als zodanig wil men met de actie met be kritiseren. De Minister heeft laten blij ken er van op de hoogte te zijn dat aan de Eierlandse dijk met spoed iets dient te gebeuren. Rijkswaterstaat heeft de gedetailleerde plannen zelfs gereed. Het enige dat men naar voren wil brengen is de verontrusting over de vertragin gen. De dijkverhoging moet zo nodig NACHTELIJKE BOTSING In de nacht van zaterdag op zondag, omstreeks 3 uur, kwam de Alkmaarse journalist P. v. B. met zijn Fiat 500 personenwagen op het Schilderend te Den Burg in botsing met de taxi van de heer T. Eelman. Beide wagens wer den ernstig beschadigd. De heer v. B. kwam uit Oudeschild en wilde linksaf de Emmalaan inslaan. Hij verzuimde daarbij voorrang te ge ven aan de heer T. Eelman, die met zijn taxi uit de richting Den Burg kwam en op weg was naar Oudeschild. Van B. verklaarde tegenover de politie, dat hij de koplampen van de taxi wel had ge zien, maar dat hij in de mening ver keerde dat de wagen stilstond of heel langzaam reed. De auto's raakten el kaar aan de voorzijde. Vooral de Fiat van de journalist werd ernstig bescha digd en werd door de fa. Kaczor weg gesleept. De taxi, een Chevrolet, werd aan de voorzijde ernstig ontzet, maar kon op eigen kracht verder rijden. De politie maakte proces verbaal op. dat het van levensbelang is. Delta-dijk De dijkverhoging van Eierland moet worden gezien in het kader van het plan tot verhoging van alle Nederland se dijken tot het zogenaamde Delta niveau. Dit betekent dat de Eierlandse dijk, die nu slechts 4.19 meter hoog is, tot ongeveer acht meter moet worden opgetrokken. Slechts éénmaal in het 130-jarig bestaan van de polder werd een verhoging van 70 centimeter aan gebracht. Dat gebeurde in de dertiger jaren toen door het leggen van de Af sluitdijk de waterstand in de Wadden zee door stuwing hoger werd. De fe- bruariramp van 1953 maakte het duide lijk, dat de Nederlandse dijken moge lijke stormvloeden niet kunnen keren. Deze vloed, die hoger was dan de tot op dat moment hoogstbekende storm vloed van 1938, werd een jaar later gevolgd door een vloed, die bijna even hoog was en in februari 1962 door een vergelijkbaar verschijnsel. Mede door het feit, dat het gemiddelde zee water peil ieder jaar stijgt, is langzamerhand een gevaarlijke situatie ontstaan. Dit geldt voor de Eierlandse dijk in nog sterkere mate, omdat door de afslag van honderden meters duin bij de vuur toren, de dijk bij De Cocksdorp veel sterker te lijden heeft van stroom en branding. Top weg Door het verdwijnen van de „top" van het eiland, ligt de dijk niet langer in de „luwte". Deze toestand wordt nog gevaarlijker door het steeds meer ver dwijnen van verhogingen buiten de dijk, de resten van duinen, wadden en het poldertje „De Volharding". De situatie is vergelijkbaar met de zuid punt van Texel, waar de dijk van de Prins Hendrikpolder ligt in de „luwte" van het poldertje 't Horntje. Toch is de dijk van de P.H. Polder intussen op Delta-hoogte gebracht evenals de dijk bij het Molwerk Vandaag zal de Officier van Justitie te Alkmaar uitmaken of de 28-jarige J. v. L. uit Eierland zich heeft schuldig gemaakt aan poging tot doodslag of niet. In de nacht van vrijdag op zater dag zou Van L. hebben getracht de heer G. Elderinik (38) uit Aerdenhout aan te rijden. Het incident speelde zich rond 't middernachtelijk uur af in de Dorps straat te De Koog. De heer Eldennk, die veelal op Texel vertoeft om er te jagen, kreeg in de cafézaal van „Het Witte Huis" woorden met een vijftal jongens, waarvan vier omstreeks 20 jaar oud. Eén hunner was G. E., die eens door een jachtopziener van de heer Elderink was betrapt bij het stropen. Dit feit was een der onder werpen van een twistgesprek, waarbij ernstige dreigementen werden geuit. De jager voelde zich door het vijftal bedreigd en veriiet omstreeks het slui tingsuur de zaal om zich naar zijn lo geeradres ,,'t Jachthuis" te begeven. De knapen volgden hem echter op de voet en zetten in de buitenlucht de woordenwisseling voort. Toen de heer Elderink zich uit de voeten maakte, volgden de vijf hem in twee auto's, een Volkswagen en een Ford-Consul. Ter hoogte van de hoek Badweg-Dorps- straat reed J. v. L., die de Volkswagen bestuurde, plotseling in zijn richting. De hevig geschrokken jager, die van de jongens o.a. te horen had gehad „dat ze hem wel zouden krijgen", stelde zich op het laatste moment in veiligheid door over een muurtje te springen en pijlsnel weg te rennen in de richting van de dennenbossen aan de Boodtlaan. De man struikelde tijdens zijn pani sche vlucht over prikkeldraad en tak ken en werd aan gezicht en handen gewond. Hij durfde niet eerder dan na een uur het bos te verlaten om vanuit zijn logeeradres de Rijkspolitie te bel len. Spijt De vijf jongens, die waarschijnlijk uit bravoure hebben gehandeld, hadden van hun daad weinig voldoening. Na dat ze de man het bos hadden zien in- rennen en niet meer terugkomen, meenden ze dat hem iets was over komen. Zij zochten nog ongeveer een kwartier vergeefs tussen de bomen en gingen daarop naar huis. De jager, die er van overtuigd was, dat de jongens hem hadden willen vermoorden, had zich wijselijk stil gehouden en kwam eerst tevoorschijn lang nadat zijn bela gers waren verdwenen. Nog dezelfde nacht wist de politie de vijf jongens van hun bed te lichten en mee te voe ren naar het politiebureau. Na een uit voerig verhoor werd vastgesteld, dat Van L. zich mogelijk aan poging tot doodslag had schuldig gemaakt. Hij ontkende dit en hield vol, dat hij alleen maar had willen plagen. Van L. werd daarop in afwachting van zijn voorge leiding ingesloten. Zijn Volkswagen is voorlopig in beslag genomen. De commissie tot voorbereiding van een openbare bibliotheek heeft over eenstemming bereikt over de ontwerp statuten van de stichting „Openbare Bibliotheek Texel" en over de eerste bestuursformatie. Gehoopt wordt dat het nieuwe bestuur binnen afzienbare tijd tot opening van een bibliotheek leeszaal zal kunnen komen. Zoals be kend bestond het voornemen om een leeszaal-bibliotheek onder te brengen in het te stichten Cultureel Centrum aan de L.T.S. te Den Burg. Hiertegen werd vanuit de Texelse gemeenteraad het bezwaar geuit dat de ligging niet voldoende centraal zou zijn. Naar aan leiding daarvan werd besloten een cultureel centrum zonder leeszaal- bibliotheek te stichten. Men is nu voornemens deze bibliotheek in een apart gebouw onder te brengen. Dit was een der punten van bespreking tijdens de laatstgehouden vergadering van het centraal bestuur van de Stich ting Cultureel Werk Texel in het dorshuis 't Skiltje te Oudeschild. Met belangstelling werd er door de vergadering kennis van genomen, dat de stichtingsacte van de „Stichting Ge meenschapscentrum Oosterend" is ge reedgekomen. Het is de eerste stap op een ongetwijfeld nog lange weg naar een eigen dorpshuis-gymnastiekzaal Besloten werd tot aanschaffing van een ander orgel ten behoeve van de muziekschool Het centraal bestuur be sprak voorts de viering van de bevrij dingsdag 1965. De plannen zullen nog nader worden bezien, waarbij ook de viering van Koninginnedag zal worden betrokken. De verenigingstrofee „De dubbele Von Sion" zal in 1965 voor het eerst aan de meest verdienstelijke Texelse vereniging worden uitgereikt. Het nar cismodel van de legpenning werd in tussen goedgekeurd. De directeur van de „Stichting Texels Museum" zal ge vraagd worden als adviserend lid van het stichtingsbestuur op te treden. Voorts is besloten tot de instelling van een Adviescommissie voor Kunst opdrachten. Deze commissie zal de be steding van het gemeentelijke Kunst voorwerpenfonds regelen. De leden kunnen dus bepalen welke versieringen van artistieke aard in de dorpen dienen te worden aangebracht. De commissie zal waarschijnlijk als volgt worden samengesteld: voorzitter de heer J. G. de Winter, leden mevr. Van der Eijck- Bierens en de heren H. Tielemans, C. F. van Neerrijnen en H. F. Frederiks Het Rijksarbeidsbureau is voorne- Het voorbeeld van tal van andere muziekscholen volgende, heeft het cen traal bestuur van de Stichting Cultu reel Werk Texel op voorstel van de commissie van toezicht besloten per 1 januari a.s. bij wijze van proef -een jeugdspeelklas aan de muziekschool te verbinden. Voor deze klas kunnen kin deren worden opgegeven, die nu in de derde klassen van de Lagere Scholen te Den Burg zitten. Mej. W. M. Veen- kamp te De Koog, die vertrouwd is met de z.g. Gehrels-mcthode, heeft zich be reid verklaard deze klas te leiden. De leerlingen zullen gedurende één uur per week les krijgen van 4-5 uur op een nog nader te bepalen dag en plaats te Den Burg. Het lesgeld voor deelname aan deze speelklas bedraagt voor de gehele pe riode van 1 januari tot de grote vakan tie ƒ10,vermeerderd met het in schrijfgeld van ƒ2,50. Dit lesgeld kan eventueel in vier termijnen worden voldaan. Opgave is mogelijk gedurende de gehele genoemde periode. Volgens de commissie van toezicht kan in deze periode een oordeel verkregen worden van de in het kind sluimerende muzi kale talenten en is het mogelijk het kind de beginselen van de Gehrels- methode op een speelse en aan de leef tijd aangepaste wijze bij te brengen. Aldus zal het kind een basis hebben gekregen, waarop het per 1 januari kan gaan deelnemen aan het AVMO onder wijs, algemeen vormend muziekonder wijs. waarna het kind in de gelegen heid wordt gesteld reeds een jaar later met instrumentaal onderwijs aan te vangen. De bedoeling van deze wijziging is duidelijk; enerzijds krijgt het kind op een meer speelse manier de nodige ken nis bijgebracht en wordt de tot dusver gebruikelijke voorbereidingstijd van 2 jaar Avmo bekort tot 1 jaar en 7 maan den, anderzijds kan het ook eerder en in een vroeger stadium met instrumen taal onderwijs beginnen, waardoor het zich voor het aan voortgezet en middelbaar onderwijs toekomt een betere muzikale basis kan verwerven dan bij het tot dusver gevolgde sys teem mogelijk is. Een en ander wordt door de commissie van toezicht in een schrijven aan de ouders van de leerlin gen van de lagere scholen meegedeeld. Tariefwijziging De Stichting Cultureel Werk heeft onlangs besloten de tariefregeling van de muziekschool per 1 januari te her zien. Het tarief voor het Algemeen vormend muziekonderwijs gaat bedra gen: bij een gemiddeld-netto weekinkomen tot ƒ100,— 20,— bij een gemiddeld-netto weekinkomen van ƒ100,— tot ƒ125,— 30,— bij een gemiddeld-netto weekinkomen van ƒ125,en hoger ƒ40, Deze tariefswijziging geldt ook voor de klassen, die op 1 september j.l. zijn gestart. Voor hen betekent deze wijzi ging echter geen verhoging; zelfs kan deze wijziging door een wijziging van de tariefschalen een verlaging van les geld betekenen. De leerlingen, die aan de orkestklasse deelnemen en geen Avmo-les meer volgen, betalen voor deze deelname ook het Avmo-tarief. mens het komende jaar weer een be- roepententoonstelling op Texel te hou den. De vorig jaar gehouden tentoon stelling trok veel belangstelling en heeft ongetwijfeld veel nuttig effekt gesorteerd. De hoogste klasse van de ULO-school zal een voorstelling bijwonen van het Wesfcduitse tournéetheater Remscheid, dat in Den Helder het toneelstuk „Der zerbrochene Krug" zal opvoeren. Subsidie voor verenigingen Voorts werd het rapport van de sub sidiecommissie inzake de subsidiever deling over 1964 ongewijzigd aanvaard. Zodra burgemeester en wethouders hun standpunt terzake zullen hebben be paald, zal het gebruikelijke overzicht van de verleende subsidies in de Texel se Courant worden gepubliceerd. Ook werd de begroting 1965 van de stich ting vastgesteld. De Texelse sportraad, die lange tijd achtereen tal van nuttige activiteiten ontplooide, laat weinig meer van zich merken, waardoor geen sportuitwisse- lingen e.d. meer worden georganiseerd. Op korte termijn zal met de vereni gingsbesturen worden overlegd, waar bij een reorganisatie van de sportraad aan de orde zal worden gesteld. Besloten werd tot reorganisatie van de dorpscommissie Den Burg. In over leg met de overgebleven kern, zal naar een eenvoudiger samenstelling worden gezocht. Het CJOT kondigde aan in 1965 weer een jeugdmarkt te willen houden. Het contact-orgaan voor zang en muziek heeft weer hoge verwachtin gen van de komende Kerstzangsamen komst De dorpscommissie De Cocksdorp gaat zich nader oriënteren inzake de mogelijke stichting van een dorpshuis aldaar Het bestuur van het dorpshuis te De Waal wil haar gebouw graag uitbreiden. Met voldoening werd ken nis genomen van de vele nieuwe acti viteiten die in Oudeschild worden ont plooid sinds de opening van het nieuwe dorpshuis aldaar. In Oudeschild wordt thans de oprichting van een toneelver eniging overwogen. In Den Burg, zo werd tenslotte meegedeeld, wil men komen tot de oprichting van een nieuwe gemengde zangvereniging. KERSTAVOND OUD-LEERLINGEN Tijdens de kerstavond van de oud- leerlingen van de Landbouwschool zal de heer A. Dros. „Bargerhof" vertellen over zijn reis naar Pakistan en daarbij een aantal dia's vertonen De heer Dros, wiens zoon bij de KLM te Karachi werkzaam is, zal ongetwijfeld een boeiend relaas kunnen geven over de vliegreis en het verblijf in Pakistan Hij heeft de vaak nog primitief levende en merendeels an-alfabetische bevol king ontmoet en kennis gemaakt met hun landbouw en veeteelt. Het bestuur van de oud-leerlingenvereniging rekent er op dat vele leden aanwezig zullen zijn om de heer Dros te beluisteren. Na de pauze zal de heer C. P. Laan een kerstverhaal vertellen, waarbij dennen groen en brandende kaarsen voor de nodige sfeer zullen zorgen. Deelname aan de orkestklasse voor leerlingen, die wel Avmo-les volgen blijft gratis. Instrumentale lessen De tarieven voor orgel, piano en viool blijven ƒ80,per jaar De tarie ven voor gitaar, accordeon, koperin strumenten worden per 1 januari 1965 ook bepaald op 80,per jaar. Dit was tot dusverre 60,per jaar. Voor enkele accordeonleerlingen, die nog in groepjes van 3 leerlingen per uur lesknjgen, blijft het lesgeld 60, per jaar. Deze verhoging is noodzake lijk geworden, omdat ook voor deze instrumenten geleidelijk is overgestapt van groepsonderwijs naar individueel (één half uur privéles per week). Anderzijds streeft de commissie van toezicht op de muziekschool ook naar een zo hoog mogelijke kwaliteit van het onderwijs, hetgeen ook kostenver hogend werk De tarieven voor altblokfluit en so praanblokfluit worden ingaande 1 januari a.s. ook bepaald op 60,per jaar, zover dit onderwijs althans niet in groepsverband plaats vindt. Blokfluitlessen, die in groepsverband gegeven worden, (aan de leerlingen van de A II klassen) blijven ƒ40,per jaar kosten. Gezinsreductie Voor de Avmo-lessen gold al een gezinsreductie van 20% voor het twee de en elk volgend kind uit één gezin, dat deze lessen volgt. Deze reductie blijft gehandhaafd. Belangrijk is dat nu besloten is tot invoering van een gezins reductie voor het instrumentaal onder wijs. Ook voor dit onderwijs zal per 1 januari een reductie gelden van 20% voor het tweede en elk volgend kind.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1