Heel Texel vierde op kostelijke wijze Ouwe Sunderklaas Ondanks storm en regen Bij de NiwsB is het goed sparen. U krijgt daar het beste persoonlijke spaaradvies en...een goede rente. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK de bank waar u zich thuis voelt! Texel heeft de avond van de 12de december op onvergetelijke wijze doorge bracht. Ondanks de zeer slechte weersomstandigheden windkracht negen en bijna voortdurende regen hebben zeer vele Texelaars getoond wat ze waard zijn en zich gemaskerd op straat vertoond. Ouwe Sunderklaas 1964 stond op hoog peil. De gemaskerden hadden er in het algemeen veel van ge maakt en aan hun kleding en attributen grote aandacht besteed. Opvallend was het aantal voorstellingen dat betrekking had op plaatselijke gebeurtenissen in het afgelopen jaar. Gezegd mag worden dat het eilandelijke nieuws tal van mogelijkheden bood. In bijna alle dorpen zag men de heer Van Lamoen lopen, die, volgens de opschriften, handiger is geweest dan de gemeente Texel. Ook de bloemenoorlog bleek een dankbaar onderwerp te zijn. „Wir haben den Blu- menkrieg nicht gewohlt" lazen we ergens. Ook werd de spot gedreven met de proefboringen naar olie en aardgas, die niets hebben opgeleverd. Gerucht makende kwesties als de instelling van een avondklok voor kampeerterrei nen („Ik met die maatregel in mijn sas? Om 12 uur begin ik pas!") en de ver vuiling van de stranden, kon men bekritiseerd zien. Verder werd het Texelse zwembad op de korrel genomen en werd op de noodzakelijkheid van een open baar urinoir te Den Burg gewezen. In Den Burg en De Koog zagen we mannetjes lopen, die een verrassende gelijkenis vertoonden met de juwelier L. W. van Kooten. Op hun ruggen droe gen ze allen het inteview dat wij on langs in ons blad afdrukten. Bijzonder geestig was ook de kritiek op de wijze waarop de overheid het aangespoelde mijnhout onlangs in beslag nam. „De zee gaf, de gemeente nam. Waar bleven de duizenden paaltjes?" In Den Hoorn werd de Texelse Courant op de hak genomen. Het ging over kolossale zon nebloemen, bloemkolen, winterwortels en bieten. Maar ook zaken van met- plaatselijke aard kwamen leuk naar voren We zagen in Den Burg o.a. de zeer correct uitgevoerde groep „De Zwarte Zes" en een uitbeelding van de gang van zaken rond de Elburgse pre dikant. Uiteraard is het ondoenlijk alle voorstellingen te omschrijven. De be langrijkste en meest verheugende con clusie, die wij mogen trekken is wel, dat Ouwe Sunderklaas weer als van ouds levend is. Dit is voor een groot deel te danken aan de stimulerende werking, die van de door de Stichting Cultureel Werk beschikbaar gestelde bekers is uitgegaan.. Hopelijk blijft het zo. Te Den Burg werden door een jury, bestaande uit de dames v.d. Eijck. Sok en De Jong en de heren A. de Wilt en C. Witte, de voorstellingen beoordeeld op het terras van hotel „De Lindeboom- Texel". Er meldden zich 25 enkelingen: le prijs „Koe met. de gouden horens"; 2e prijs „De Tiet"; 3e prijs „Boortoren' Verder lieten zich 20 paren beoordelen. 1. „Grondspeculatie Lamoen", 2. E.M. S(chapenland)"; 3. „Archeologie".. Van de 15 groepen die zich lieten zien, kreeg „Avondklok" de eerste prijs; 2. „Zwar*e Op de Groeneplnats stond zaterdagavond een ingenieus geconstrueerd urinoir. Helaas was het maar voor éveu Zes"; 3. „Scholleboet". De winnaars van de eerste prijzen komen in aanmerking voor de wissel beker. Twee bekers zijn beschikbaar ge steld door Cultureel Werk. de derde door de dorpscommissie Den Burg. Aan de eerste prijzen zullen bovendien door de dorpscommissie premies a ƒ15,in contanten worden toegevoegd De win- naaro van tweede en derde prijzen krij gen resp. 10,en ƒ5,De prijzen kunnen op vertoon van het nummer, dat bij de beoordeling is uitgereikt morgen bij het VW-kantor te Den Burg worden afgehaald. OUDESCHILD Ondanks de harde wind en de regen is het feest bij zonder goed geslaagd. Het aantal be langstellenden was aan de lage kant, maar het aantal deelnemers daarente^ gen was niet minder dan vorig jaar. Bij de „Ouwe Beppies" werden 39 jury nummers uitgereikt, terwijl bij de „Sunderklazcn" 42 voorstellingen be oordeeld moesten worden, zodat het aantal deelnemers zeker honderd per sonen bedroeg Gemiddeld waren de uitgebeelde voorstellingen iets minder dan vorig jaar. Toch waren er bijzonder leuke vondsten te bewonderen. De Zwarte Zes, de titel van de actie van het Verbond voor Veilig Verkeer, was veelvuldig uitgebeeld. De grond- speculatie gaf aanleiding tot scherpe uitdrukkingen: „Wat ze 20 jaar geleden niet rnet strijd konden winnen, redden ze nu met geld wèl". Een groep kippen vond dat door de verkoop van koste lijke landbouwgrond „De kip met de gouden eieren werd geslacht".. Een fraai uitgevoerd jacht onderstreepte het verlangen van de Oudeschilders naar een jachthaven. Ook de Monumenten zorg gaf aanleiding tot veel spotternij: „Alle ouwe huussies staan op de liest, maar ons oude pleetje niet, en deer benne er nog maar drie van". Veel succes werd geoogst met de volgende voorstelling: „Aangespoeld hout met als direkt gevolg de man van de belastin gen" en „Mijnstutten niet gevonden op het strand maar gegroeid in Gerrits- land". De modeshow van Luit Sok met brand èn brandweer werden met veel flair gebracht. Ook Walter en Conny van de TV-cursus Engels ontbraken niet. Het was jammer, dat door het slechte weer het spelen op straat nogal kort duurde. Maar het ziet er beslist niet naar uit, dat het „Sunderklaasspel" in Oudeschild verloren gaat Voor de lief hebbers was er gelegenheid om in ,,'t Skiltje" tot diep in de nacht te dansen. Uitslagen: Ouwe Beppies: Groepen: 1 EHBO; 2 „Tegenwoordig knappen de mannen het op". Paren: 1. Vrolijke Prinsessen; 2. „Ga je mee naar de soos". Enkelin gen: 1 „Onder moeders parapluie"; 2. Barend de Beer, 3. Toverheks; 4. „Mickey Mouse". „De bodem van liet schapcnland, leverde olie voor geen klant", stond op een mobiele boor toren, die van verlichting was voorzien Sunderklazen: Groepen. 1. Kip met de gouden eie ren i(beker Cultureel Werk); 2. Mode show (beker); 3. Zwarte Zes; Paren: 1 Geen Jachthaven (beker); 2. Walter en Conny (lauwerkrans), 3. Monumentenlijst. Enkelingen: 1. 550 jaar stad en nog geen zwembad; 2. Weerman; 3. Vice- burgmeester van Oudeschild. DE KOOG Ook in De Koog is Ouwe Sunderklaas beslist niet onge merkt voorbij gegaan. Er is dit jaar gespeeld met een enthousiasme, dat duidelijk doet blijken, dat Ouwe Sun derklaas voorlopig niet verloren gaat. Dat een beoordeling door een jury en het toekennen van prijzen hierbij een stimulans geweest is, staat buiten twij fel. Zeker is echter ook, dat het in de eerste plaats om het genoegen van het meedoen ging. Met verbazingwekkende vindingrijkheid zijn vooral Koger toe standen op de korrel genomen en voor deze gelegenheid van de humoristische kant bezien. Het is ondoenlijk om een opsomming te geven, die zelfs maar bij benadering compleet is. Daarom doen we hier en daar maar een greep. Dat de op de laat ste VVV-vergadering nog eens ter sprake gebrachte vervuiling van het dorp een mikpunt geweest is, ligt voor de hand. Er waren dan ook verscheide ne „vrijwillige" straatvegers. Ook een enorme seizoen-emmer, die wel ge plaatst, doch niet geledigd werd. De „avondklok" werd niet vergeten, even min als het kopje koffie voor de VW-informatrice. „Koffie niet alleen voor PTT, maar ook voor WV!" was de toepasselijke slagzin. Ouderwetse hobbelpaarden waren van stal gehaald om de verhuurders van rijpaarden op om de verhuurders van rijpaarden ten tonele te voeren. Een grote „Schade- ploeg", bestaande uit een metslaar, tim merman, loodgieter enz. stond gereed om de schade, die in „Het Witte Huis" zou kunnen zijn aangericht, als er dan sen geweest zou zijn, te herstellen Op merkelijk was, dat deze „schadeploeg" een werkelijke schadeploeg bleek te zijn zij brak de deurruit van „Het Witte Huis" Ook de interviews van Guy Fortgens in de Texelaar waren een dankbaar onderwerp. Niet alle portretten waren van papier! Op een grote platte wagen, die gezellig, compleet met bar, was ingericht, vierde de „Koger Nachtclub" uitbundig feest. Zorgen maakte men zich om luilak, welk folkloristisch feest wel eens door het toerisme in de ver drukking zou kunnen komen. Bezorgd bleek men ook om „haat en nijd" in het „roddelbuurtje", evenals om de jury, die de bekers niet op tijd in haar bezit kon krijgen. In een mooi gedicht werd de spot gedreven met het seizoen amusement, in welke opzicht De Koog een „achtergebleven gebied" is. Uitslag Het is duidelijk, dat de jury geen ge makkelijke taak had. De volgende prij zen werden toegekend: Enkelingen: le prijs, beker Oranjever., „Koffietijd WV", de heer C. Groenhof 2. „Orgel man", de heer J Zwan; 3. Jury in nood, D. S. Boon; 4 Blaadje V.V.V.-koffie, L. Eelman; 5 Zwaluw waarheen?, R Kiewiet. Paren le prijs, beker Oranjever, „Kleine en grote portretten", mevr. Bruin en mevr. Veldman; 2. „Avondklok", mevr. Hol- tewes, de heer Hennink, 3. „Straat- veegdienst", mevr. Kcijser en mevr Bakker, 4. „Gelaarsde Kat" dames Er- kelens en Bleid (Den Helder); 5. R.E.M., de heren P. Eelman en P. v.d. Vis Kleine groepen: le prijs, beker Oranjever., „Oogst 1964" mevr. Henstra c.s.; 2. Cosmonauten, on bekend wie; 3. „Zwembad", heren Rommel, Oosterhaven en Bakker; 4 „Toeristehbeleid", echtparen Waarden- burg en Vlaming. Grote groepen le prijs, beker Oranjever., „Zwarte Zes", (verkeersfouten), de heer en mevr. Koopman en Lap-Boon, mej. D. Boon en de heer Hoogewoning; 2. „Nacht club", de heer en mevr. J. Hopman. G. Zoetelief en A. Schoo, de heer Zoete lief met verloofde, mevr. Minnes-Vla ming en mevr. Klip-List; 3. „Schade ploeg", de heren A. Mosk, D. Bonne, D. Bonne Kzn., A v.d. Vis en R Verhoeve. De wisselbeker van Cultureel Werk voor het paar met het origineelste ge heel werd toegekend aan „Straatveeg- dienst De Koog" mevr. Bakker en mevr. Keijser. De beker voor het origineelste geheel grote groepen ging naar de groep „Papieren Portretten", de dames Boon-Daalder, A. Eelman, L. Eelman, N Molenaar, T. de Ridder, D. Maas, H. Maas. S. Daalder en R v. Damme. De heer C. Wonder stelde een extra- prijs ter beschikking voor de le prijs enkelingen en paren. De jeugd Ook de jeugd heeft zich niet onbe tuigd gelaten. Jammer, dat het weer zo slecht was, waardoor er niet buiten „gespeeld" kon worden, zodat het hele feest in de zaal van „De Toekomst" moest plaats vinden. Daar was het dan ook een drukte van belang. Er waren meer jonge Sunderklazen dan ooit Ook dit was een gezellig feest. De jury kon ruimschoots prijzen uitdelen. Er was trouwens voor ieder deelnemend kind een aardige verrassing, zodat niemand teleurgesteld werd Enkelingen: 1. „Okky Trooy"; 2. „Nar"; ook 2. „Konijn jaagt op jager"; 3. „Paulus de Boskabouter"; 4. „Zigeu nerin". De Indiaan en de Vuilnisman kregen een troostprijs. Paren: 1. „Oliesheik", 2 Spaanse Grandes"; 3. „Stiefbeen en Zoon"; 4. „Swiebertje"; 5. „De Koger kerkklok slaat weer" en eveneens „Opgeruimd staat netjes"; 6. „Indianen" en „Sjors en Sjimmie". Groepen: 1. „Hobbyclub De Koog" (met stofzuiger!); 2. „555 jaar Stads rechten"; 3. „VVV Verenigde Vuilnis Vegers"; 4. „Juf wil blijven als zij een huis kan krijgen"; 5. „Barend Beer"; 6. „Cleopatra"; 7. Swiebertje". Voor de le pnjs enkelingen en paren stelde de familie C. Wonder als ex traatje nog een waardebon ter beschik king. DEN HOORN Het aantal deelne mers aan het „Ouwe Sunderklaasfeest" in Den Hoorn was bijna twee maal zo groot als het vorig jaar. De jury, die zich in het dorpshuis „De Waldhoorn" en in de Herenstraat had opgesteld, had de moeilijke taak om 38, over het alge meen bijzonder goede voorstellingen te beoordelen. De drie beschikbaar gestel de wisselbekers bleken voor de „speu- lers" zeker een stimulans te zijn ge weest om hun attributen tot in de puntjes te verzorgen. De uitslag bij de jeugd, die in de vroege avond voor de jury verscheen, is als volgt: Enkelingen: 1. Piggelmee, 2. Wammes Waggel; 3. Toverfee. Paren: 1 Ivanhoe; 2. Boerekool met worst; 3. Stiefbeen en Zoon Groepen: 1. Jong geleerd, oud gedaan; 2. Sprookjesland; 3. Jutters. Bij de ouderen gingen de prijzen naar de volgende uitbeeldingen Enkelingen: 1. Hinderwet (beker); 2. Hazenmoeder; 3. Eenzame kampeerder. Paren: Indianen (beker); 2. Walter en Conny; 3 Kat in de zak. Groepen: 1. 20 km. auto (beker); 2. Dorus; 3. Volkeren van de wereld. Degenen, die dit jaar de wisselbeker hebben veroverd, zullen die volgend jaar moeten verdedigen. DE WAAL Er is door de jeugd van De Waal dapper gestreden om in het bezit te komen van de wissclbekers. Opmerkelijk was, dat de afwerking van de diverse costuums fraaier was dan vorige jaren. Sommige kinderen moes ten nog wennen aan het in- en uitgaan van de huizen langs het Hogereind, waar de jury zat. Daardoor hebben sommigen wel eens een jurylid gemist. Gelukkig hadden de leden hiervoor be grip en werden die kinderen in het Dorpshuis alsnog bekeken. Twee bekers waren beschikbaar gesteld door de Stichting Cultureel Werk, de derde door het Dorpshuis, terwijl de waarde bonnen door de IJsclub Waalcnburg werden geschonken. De uitslagen luiden als volgt: Enkelingen: 1. De Sheik van De Waal" (Wim Oudes), die dus de wissel beker won; 2. „Narretje Notedop" (Cora Oudes); 3. „Swiebertje" (Klaas Noorde- vliet uit Blokker). Paren; 1. „Schoorsteenvegers" (Frans en Ellen du Porto uit Den Helder, sa men de wisselbeker); 2. „Indianen" (Sibo en Wim Plaatsman); 3. „Klaasje en Pimpernel" (Jacob en Carlien Rey). Groepen: „Esso" (Jaap, Jan en André Keijser uit Ongeren), die als enige groep dus in aanmerking kwam voor de be ker, waarbij wel opgemerkt mag wor den, dat het zeer zeker was verdiend. Bij de bekers komt een oorkonde, die de winnaars nog toegezonden krijgen. De huidige bezitters(sters) van de wissel bekers zullen deze volgend jaar moeten verdedigen. Na drie achtereenvolgende jaren wordt de beker eigendom en ook wanneer men haar in totaal vijf keer heeft gewonnen. OOSTEREND Nadat ruim 5 jaar in Oosterend geen Ouwe Sunderklaas is gevierd, is dit jaar het folkloristische feest op een werkelijk grootse wijze herboren. Nu er weer een lokaliteit be schikbaar is, hebben vele Oosterenders het Sunderklaasspeulen op oude wijze aangepakt. Zowel kinderen als ouderen waren in ruime mate vertegenwoordigd en on danks het slechte weer waren de Oos- terender straten druk door grote aan tallen spelers en toeschouwers bevolkt. De jury had de moeilijke taak om de vele zeer goede vondsten te beoordelen. In „Jatrij", waar ook het Sunderklaas- bal werd gehouden, werden de win naars bekend gemaakt. Uitslag: Kinderen: Enkelingen: le prijs: Viking (Adrie Boon); 2. Robot (Ko Timmer); 3. Heks op bezem (Rudy Daalder). Groepen: 1 Barend de Beer, de Zand man en kinderen (Anka Kuiper, Martha Trap, Cees Huisman, Nienke Kuiper); 2. Heks en de kat l(Éllen Trap en Ina Vlaming); 3. Irene en Carlos (Coby Bremer en Tineke Brans). Alle spelende kinderen kregen een kleine versnape ring aangeboden. Ouderen, enkelingen: 1. Grondspecu latie (E. Vermeulen); 2. Christine Keeler (D. Trap Jzn.); 3. Gemak dient de mens l(W. TYap Jzn.) Groepen; 1 Bloemenoorlog (G. v.d. Vis en F. Vonk); 2. de Tiet (echtpaar v Kooten); 3. De Inktpot. Er waren wisselbekers, waardebon nen, taarten en worsten. Na de prijsuit reiking werd het bal met muziek van de heren v.d. Wulp en Kingma op uit bundige wijze voortgezet. DE COCKSDORP GROOT AANTAL DEELNEMERS DE COCKSDORP Door het vele werk dat de ruim 130 spelers van De Cocksdorp en de Polder aan hun voor stellingen hadden besteed, werd de Ouwe Sunderklaasviering te De Cocks dorp een groot succes. Enkele jurynummers verwierven een gelijk aantal punten, waardoor in over leg met organiserende sportvereniging SVC hierover op korte termijn nog een beslissing moet worden genomen. Uitslagen, kinderen; Groepen: 1. Jan Klaassen; 2 Kaart spel Paren: 1. Fruitmeisjes, gedeelde tweede plaats met Zonnebloem met rups en vlinders. Enkelingen: 1. spaar varken; 2. Tuinkabouter. Ouderen, groepen: 1 en 2 no. 115 en 116 (straatnamen in 2000) en 3 no. 126; Paren: 1. no. 110; 2. no. 117; 3. no. 106; Enkelingen: 1 no. 107 (Vuurtoren 100 jaar; 2. en 3. no. 123 en 112. Uitslag verloting: 1. geel 736; 2. groen 182; 3 groen 300. VEERDIENST ONDERVOND LAST VAN SLECHT WEER Zondagochtend heeft de TESO-veer- dienst veel last ondervonden van het stormweer. De diensten van 9 en 12 uur vanaf Texel vielen uit en dus ook die van half tien en half één vanuit Den Helder. Hoewel de „Marsdiep" zich bij zeer zwaar weer uitstekend houdt, le vert het in- en uitvaren van de havens risico's op. Dit is meer afhankelijk van de windrichting dan van de windkracht, 's Middags, toen de storm in kracht af nam, zijn de diensten op normale wijze hervat Vrijdagmiddag ontstond ook stagnatie. Toen moest TESO drie dien sten in beide richtingen laten verval len in verband met de zeer dikke mist. „De zee geeft, de gemeente neemt". Jutters met (echt) mijnhout op een karretje betuigen hun spijt over de activiteit van de overheid.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 2