Cjrocn Twartsjexelsin het harL, Na drie jaar moeizame voorbereidingen: Exploitatiemaatschappij opgericht Deelnemers moeten Texelaar zijn Exploitatie recreatie-centra eigen hand Boeken Stadsfeesten sluiten met voordelig saldo van f 1395,11 Bakker's Ijzerhandel JOHANNES uiterlijk op dinsdag vóór de verschijn dag (voor 12 uur) in ons bezit stellen in f t v VRIJDAG 18 DECEMBER 1964 TEXELSE 78# JAARGANG No. 7922 COURANT Uitgave N.V. v/h Langcveld de RooU Postbus 11 - Den Burg, Texel - TeL 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. BROMFIETSER JUIST UIT ZIEKENHUIS BIJ AANRIJDING GEWOND Dinsdagmiddag om kwart over drie raakte de 49-jarige D. Keijscr, „Zon en Wind" te Den Burg vrij ernstig gewond op de Waalderweg toen hij met zijn bromfiets tegen een auto botste. De heer Keijser, die na een maanden lange verpleging in het ziekenhuis, voor het eerst buiten kwam en de nieu we verbindingsweg tussen Kogerstraat en Waalderweg wilde bekijken, kwam op zijn Solex uit de richting van Den Burg. Nabij „Het Vossenhol" waar de nieuwe verbindingsweg op de Waalder weg uitmondt, lette hij onvoldoende op, zodat hij de uit de verbindingsweg na derende Renault R 4 personenwagen, bestuurd door de 32-jarige C. H. Cupido uit Oudeschild pas op het laatste ogen blik opmerkte. De heer Cupido ver klaarde, dat hij krachtig remde en naar de uiterste linkerzijnde van de weg uitweek om dc bromfietser te ontwij ken. De heer Keijser reageerde van schrik totaal verkeerd en bleef door rijden in plaats van te remmen. Hij botste met een harde klap tegen de motorkap en werd van zijn Solex ge slingerd. Bij zijn val op het wegdek liep hij een zware hersenschudding op. De bromfiets werd vernield. Dokter Cou- tinho verleende eerste hulp en liet het slachtoffer met een toevallig passeren de bestelwagen naar zijn op zeer korte afstand gelegen woning aan de Waal- derstraat vervoeren. De politie zal pro ces verbaal opmaken. Vriendelijk (doch dringend!) verzoek aan onze adverteerders Wilt U Uw teksten voor de Texelse Courant van DONDERDAG 24 DECEMBER (i.v.m. Kerst een dag ver vroegd) en van DONDERDAG 31 DECEMBER (idem i.v.m. Nieuwjaarsdag) Hartelijk dank voor Uw medewerking. Dir. Texelse Courant IR. LAP WON WEDSTRIJD ZUINIG RIJDEN BENNEKOM Bij de op zaterdag 21 en 28 november j.l. gehouden wed strijden zuinig autorijden, werd de eer ste «prijs gewonnen door onze vroegere plaatsgenoot Ir. A. J. W. Lap, thans woonachtig te Bennekom. De wedstrijd werd uitgeschreven door een plaatse lijke Renault Dealer. Ir. Lap wist ge middeld 22,22 kilometer op 1 liter ben zine af te leggen. Iedere deelnemer maakte een rit van 17,5 kilometer met een Renault 4 en een Renault 8 Major- wagen. De resultaten van deze wed strijd vormden behalve voor Renault ook een mooie reclame voor Caltex. De deelnemers moesten n.l. van Caltex „Boron" benzine gebruik maken. De heer Lap heeft door zijn prestatie een reis naar Parijs voor twee personen ge wonnen. KERSTMIDDAG VOOR BEJAARDEN Op dinsdag 22 december zal voor de bejaardensoos Den Burg in het dorps huis eeri Kerstmiddag worden gehou den. Aan de bijeenkomst zal worden meegewerkt door Ds. Froentjes en een der kapelaans. Beide geestelijken zul len een toespraak houden. Aan de Kerstmiddag zal dit jaar voor het eerst worden meegewerkt door de leerlingen van het Vormingsinstituut voor Meis jes onder leiding van mej. R. Witte. De meisjes zullen enkele Kerstliederen ten gehore brengen. De Kerstmiddag begint om half vijf 's middags. De eerste daaropvolgende Soosmid- dag zal op dinsdag 29 december worden gehouden. Dit in verband met het feit, dat Oudejaar dit jaar op donder dag valt, de dag waarop de bejaarden gewoonlijk bijeen komen. DE HUIDIGE ONTWIKKELING rond de exploitatie van Texelse recrea tiecentra, waarbij Texel steeds meer de melkkoe wordt van niet Texelse on dernemers en speculanten, zal hopelijk binnen niet al te lange tijd kunnen worden gestopt. Het middel daartoe is gevonden in een exploitaticmaat- schappij, die een dezer dagen van de grond is gekomen. Initiatiefnemers zijn twintig Texelaars, die een zodanig kapitaal bijeen hebben gebracht, dat het mogelijk moet zijn, recrcatieobjecten te gaan exploiteren, die anders in niet-Texelse handen zouden komen. De onderneming draagt de naam „N.V. Exploitatiemaatschappij Texel" en zou dus gemakshalve EMT kunnen wor den genoemd. De bedoelingen van de onderneming zijn neergelegd in artikel twee van de statuten: „De vennootschap heeft ten doel de bevordering van dc recreatiemogelijkheden op het eiland Texel. Zij exploiteert of doet exploiteren recreatiecentra in alle vormen en verricht voorts al datgene, waardoor het toeristenverkeer op het eiland op enigerlei wijze kan worden bevorderd, alles in de ruimste zin". voor de verwezenlijking van de in ar tikel twee van de statuten genoemde doelstellingen. Men zal gaan uitzien naar objecten, die voor aankoop door de N.V in aanmerking komen, maar definitieve beslissingen zijn nog niet genomen. De heer Bakker wees er op, dat vrijwel vaststaat, dat de aandeel houders de eerste jaren bijna geen reve nuen zullen kunnen ontvangen. Het is een zaak voor de toekomst. Vooral om deze reden hebben jonge aandeelhou ders het grootste belang bij de EMT. Onder de twintig oprichters bevinden zich reeds personen van 22 en 23 jaar oud. De oprichting van de EMT is voor Texel een belangrijke gebeurtenis. Men is weliswaar laat, maar bijna zeker niet té laat van start gegaan. Dat zal de tijd leren. Het maatschappelijk kapitaal van de exploitatiemaatschappij bedraagt 540.000,waarvan 120.000,is geplaatst. Er zijn aandelen a ƒ1000, waarvan twintig prioriteitsaandelen, waarvan elk der initiatiefnemers er één bezit Deze prioriteitsaandelen kun nen desgewenst tot veertig worden uit gebreid. Deelneming van anderen is onder bepaalde voorwaarden moge lijk, maar vastgesteld is, dat de aandelen alléén onder Texelaars ge plaatst kunnen worden. Om als Texe laar te worden aangemerkt, behoeft men niet op het eiland geboren te zijn, maar er wel definitief zijn gevestigd. Dit is uiteraard een gewichtige bepa ling, waardoor de onderneming aan zijn belangrijkste doel, exploitatie van re creatiecentra in eigen hand, kan beant woorden. Bestuur Het uit de twintig oprichters gekozen bestuur, bestaat uit de volgende perso nen: de heer M. Bakker te Den Burg, (directeur), de heer C Drijver te Den Burg (Commissaris) en de heer P. Keijser, „De Pelikaan" te De Koog (Commissaris). Aan de oprichting werk ten verder mee de heren J. van Lare te De Koog, J. R. van Wijland en F. Stan daard te Den Burg (zij horen echter niet tot de aandeelhouders). Zoals gemeld neemt ieder der oprich ters deel voor één prioriteitsaandeel van ƒ1000,voor 100% vol te storten en voor vijf gewone aandelen a ƒ1000,De acte van oprichting wordt gepasseerd ten overstaan van notaris J R. van Wijland. De acte moet nog door de Minister van Justitie wor den goedgekeurd, maar verwacht mag worden, dat ook deze formaliteit bin nen twee maanden zal zijn afgedaan. Niet uit de lucht De EMT is niet plotseling uit de lucht gevallen. De geschiedenis, die aan de oprichting van de maatschappij vooraf is gegaan, is bijzonder moeiza im en langdurig geweest. Met name bleek het uiterst moeilijk om twintig oprich ter-aandeelhouders bijeen te krijgen. De eerste plannen werden reeds drie jaar geleden gemaakt, naar aanleiding van de ontwikkeling van het vreemdelin genverkeer, die op zichzelf heel gun stig was, maar waarvan steeds meer niet-Texelaars de vruchten gingen plukken. Diverse bungalowkampen en stukken grond werden door de oor spronkelijke Texelse eigenaars naar liefhebbers aan de overkant verkocht, omdat op het eiland zelf geen personen bleken te zijn, die bereid of in staat waren de gevraagde prijs te betalen. Er moeten voor recreatieobjecten zulke hoge bedragen worden neergeteld, dat het voor de zelfstandige koper niet aantrekkelijk meer is, een dergelijk object te exploiteren. Vanaf het begin was duidelijk, dat samenwerking onder de Texelaars de enige mogelijkheid is om de exploitatie van de recreatiecen tra in eigen hand te kunnen houden. Reeds tien jaar geleden werd hierop o.a. door burgemeester C. De Koning gewezen. Ook onlangs liet de burge meester bij diverse gelegenheden een dergelijk geluid horen, waarbij hij o.a. opmerkte, dat men al veel kansen had laten schieten. Het gemeentebestuur, dat woensdagochtend door het bestuur van de EMT van de oprichting op de hoogte werd gesteld, toonde zich met het initiatief dan ook zeer ingenomen. Nog geen plannen De directeur van de EMT, de heer M. Bakker, verklaarde desgevraagd, dat er nog geen vastomlijnde plannen zijn LAATSTE BUNKERS GAAN VERDWIJNEN DE KOOG De laatste bunkers gaan van ons eiland verdwijnen. Bijna 20 jaar na het einde van de oorlog zijn deze herinneringen aan de bezet ting nog niet alle gesloopt. Het is trouwens de vraag of de bunkersdie de fifma Kruk uit Beverwijk aan het einde van de Koger Badweg in op dracht van Rijkswaterstaat onder han den heeft genomenwerkelijk de aller laatste zijn. Het is vrijwel zeker, dat op verscheidene plaatsen langs onze Noordzeekust zich nog bunkers moeten bevinden. Niemand weet echter pre cies waar. In de loop der jaren zijn ze in de duinen onder het zand verdwe nen, zodat het altijd mogelijk blijft, dat er op een goede dag weer een bloot komt. We kunnen dus wel van een taai ongerief spreken! Trouwens ook nu kwam men voor verrassingen te staan. Terwijl men met een dragline en een bulldozer aan het werk was, ontdekte men nog een bunker, die vlak bij „De Buteriggel" onder het zand was bedol ven en waar niemand het bestaan van vermoedde! Een andere bunker bleek zeer veel groter, dan werd aangenomen Daar deze bunkers echter niet van ge wapend beton zijn opgetrokken, hebben de arbeiders van de fa. Kruk goede hoop, dat het opruimen weinig moeite zal kosten. Deze specialisten hebben wel zwaardere karweitjes opgeknapt! Toch is alleen het dak van zo'n bunker al een meter dik en dus wel tegen een stootje bestand. Op één enkele uitzon dering na zijn alle Texelse bunkers indertijd zeer solide gebouwd. Nuttig fundament Verscheidene keren heeft men in De Koog profijt kunnen trekken van de bunkerbouw. Zo is „De Buteriggel" op twee bunkers gebouwd, waarvan er één in gebruik is. Ook het Paviljoen „Noordzee" staat boven een bunker. Bij de afbraakwerkzaamheden is nooit iets bijzonders gevonden, zelfs geen munitie. Eén keer vond men een partijtje sigaretten, dat kennelijk was aangespoeld en door jutters in een bun ker te drogen was gelegd. VEERTIG-JARIG JUBILEUM Gisteren was de heer A. Ellen te Oudeschild veertig jaar in dienst van de Gemeenschappelijke Polders. Dit heugelijke feit werd gistermiddag tij dens een vergadering van het Polder bestuur in besloten kring feestelijk her dacht. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 9 tot en met 16 december 1964 Geboren: Laurentia Hendrika, dv. Gijsbertus Jacobus van den Berg en Alberta Jacoba van Oort; Maria Jo hanna, dv. Leendert Nelus Broekman en Cornelia Kuiper; Jan Edward, zv. Johannes Jozeph Witte en Cornelia Reinette Bakker. Ondertrouwd: Reinirus Gradus Wit jes en Janna Henriëtte Cornelia van Sweeden. Overleden: Jantje Spigt, oud 95 jaar, weduwe van Johannes van der Wal; Carl Clemens Barhorst, oud 70 jaar. Jeugdkunsttentoonstelling ZATERDAG SLUIT INZENDINGSTERMIJN De inzendingstermijn voor de Jeugd kunsttentoonstelling, die gedurende de Kerstdagen worden gehouden in de Paardenstal aan de Hollewalsweg te Den Burg, sluit zaterdag a.s. Zij, die hun kunstprodukten willen exposeren, moeten hun schepping uiterlijk vrij dagavond hebben ingeleverd bij de heer N. Slijderink, Schilderend te Den Burg. Voorts wordt geattendeerd op de ruilbeurs, die nog elke zaterdagmiddag in de Paardenstal wordt gehouden. Zoals bekend kunnen verzamelaars van alle mogelijke artikelen er hun voor deel doen. BILJARTKAMPIOENSCHAP 3E KLAS De Texelse biljartspelers, die met een gemiddelde van 1-2 spelen en in aan merking v/ensen te komen voor deel name aan het kampioenschap 3e klas in januari in „Hotel de Graaf" te Den Burg, dienen zich voor het eind van deze maand op te geven bij de heer J. Dekker, Kogerstraat. BEJAARDENADVENTSMIDDAG DE COCKSDORP De Bond van Plattelandsvrouwen afd. De Cocksdorp- Eierland organiseert op dinsdag 21 december in „Hotel de Hoop" om half drie een adventsmiddag voor de be jaarden. De ouden van dagen uit De Cocksdorp en Eierland worden per autobus van huis afgehaald. ORGEL IN GEBRUIK GENOMEN Zondag heeft de N.H. Gemeente te Den Burg het orgel in gebruik geno men, dat in de afgelopen maanden ge heel is gerestaureerd. Tijdens de dienst kwam tot uiting dat het instrument weer aan de hoogste eisen voldoet. Het vernieuwde orgel werd bespeeld door de heer Jan Visser en niet door de heer D. Koeman, zoals abusievelijk werd aangekondigd. OVERDENKING Nu men de maskers van vorige week zaterdag heeft afgelegd, zullen wij een korte tijd stil blijven staan bij de figuur die in deze tijd bijzonder naar voren komt, n.l. Johannes de Doper. „Hij heeft voor de waarheid getuigd" zal Christus zeggen. Johannes weet zijn plaats. Hij is niet de Christus. „Hij, die de bruid bezit, is de Bruidegom; maar de vriend van de Bruidegom, hij staat naar Hem te luis teren en is al zielsverheugd, als hij de stem van de Bruidegom hoort. Dit is mijn vreugde, en ze is volkomen: Hij moet groter, maar ik kleiner worden". Dit zijn geen inhoudloze woorden. Hij heeft hiermee enige van zijn beste leerlingen afgestaan. Johannes treedt terug en wijst voor hen Jezus aan. Vol komen eerlijk is hij. Johannes weet zijn tijdgenoten te zeggen, waar het om gaat: „Bekeert U, want het Rijk der hemelen is nabij". Deze woorden zijn ook neergeschreven voor ons, mensen in dit jaar. Verandert van mentaliteit, want anders moet Christus ook aan ons voorbijgaan, zoals aan de herbergiers in Bethlehem, die al vol waren van allerlei zaken en mensen. Richten wij onze aandacht op Christus en niet op de kerstballen en kerstkransjes, waar wij vol van kunnen zijn. Johannes verbergt de tekorten niet en wijst ieder op zijn eigen fouten, de eenvoudige mensen, de tollenaars en soldaten en zelfs blijft Herodes niet buiten schot, zelfs al kost hem dat zijn leven. Zo'n getuige is Johannes. Wij hebben maar één ding te doen in deze dagen voor Kerstmis: Johannes volgen in zijn volkomen eerlijkheid. Want eerlijk en waar zijn is iets groots in een mensenleven, oprecht en eerlijk zijn tegenover zichzelf en anderen be tekent openstaan voor God en voor Christus. Alleen oprechtheid kan wer kelijk vrede op aarde brengen en waar geluk. Mag ik U dit toewensen voor het komende kerstfeest. GESLAAGD DE WAAL Onze oud-plaatsgenoot Martien de Wolf, thans woonachtig tt Den Helder, slaagde aan de Zeevaart school aldaar voor het diploma tweede stuurman ter Koopvaardij. In tegenstelling tot de geruchten is de exploitatie van de feesten Texel 550 jaar stad sluitend geweest met een positief saldo. Dit verheugende feit werd gisteravond tijdens de slotvergadering van het organisatiecomité in hotel „De Lindeboom-Texel" officieel bekend gemaakt. De balans vertoont een saldo van 1395,11. De samenvattende rekening vertoont het volgende beeld Alg inkomsten en uitgaven Tentoonstelling Klank- en Lichtspel Vlootschouw Jeugdmarkt Gastendag Teenershow Rolschaatsshow Dansgroep Zajednika Reklame-artikelen Reklame-kosten Skelterrace Autocross Kermis Spuitbalwedstnjd Verloting Dorpsfeesten (incl. kleuterschoolvoor stellingen en subsidie gemeente) Wagenspel-opvoeringen Optreden kindercircus Elleboog -f drumband van Lennep Bejaardentocht Optocht voor scholen Representatie v.d. stichting Prijzen en premiën versiering Risico-garantie Muziekconcours Kruisposten (waarin saldo spaarrekening) 2.302,43 1.619,02 -f 683,41 30 901,89 34.317,95 3 416,06 4.126,50 6.372,79 2 246,29 6.083,67 4.230,28 1.853,39 185,30 133,50 51,80 765,85 3.460,47 2.694,62 4.145, 2.539,38 4- 1 605,62 331,50 1.214,47 882,97 433,75 602,33 168,58 9.211,25 10.435,50 1.224,25 30,60 2.932,11 2 901,51 2.752,50 3.374,15 621,65 1 374,50 260,89 1.113,61 16.333,97 5.451,51 10.882,46 961, 148,50 812,50 5 086, 4.411,42 674,58 3.872,25 3.452,39 -j- 419,86 437,69 757,15 319,46 1.715,01 1.939,63 224,62 108,50 221,90 113,40 189,28 189,28 148,05 148,05 331,85 331,85 500,— 500,— 23.369195 25.405,46 2.035,51 114.529,11 114.449,98 79,13 Zoals men ziet., is de Texelse kermis de grootste bron van inkomsten geweest en heeft de tentoonstelling „Texel telt mee" het meest gekost. Voorts beteken de de vlootschouw een belangrijke fi- nanciële opbrengst evenals de auto- cross, de dorpsfeesten, de jeugdmarkt en vooral ook de tienershow. Voor een uitvoerig verslag van de slotvergadering verwijzen wij naar de krant van dinsdag. NIEUW Ekcoware luchtdichte plastic voorraaddozen. Houdt voedsel dagen lang vers. In 10 maten en vor men, vanaf ƒ1,40 t/m ƒ9,95

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1