Cjroen 2tmrL- Jexels in het harL, GemeentefTexel stelt grondbedrijf in Veel jonge acteurs in Tuimelende Hoogten" Aparte tak van dienst Bakker's Ijzerhandel Noodzaak in verband met groeiend grondbezit Technische school in het klein DINSDAG 29 DECEMBER 1964 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7925 Uitgave N.V. v/h Langeveld de Rooö Postbus 11 Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhclminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 cL incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Burgemeester en Wethouders stellen de raad voor over te gaan tot het In het leven roepen van een gemeentelijk grondbedrijf. Het gemeentebestuur voelt zich biertoe gedwongen in verband met het zeer omvangrijk geworden beheer van aangekochte gronden. Met het oog op een verantwoorde exploi tatie van gemeentegronden, is het nodig door het treffen van de nodige maat regelen te komen tot een doeltreffende administratie van diverse complexen. Reeds meerdere jaren houdt de gemeente zich bezig met het voeren van een actieve grondpolitiek. Dit komt tot uiting door de grote hoeveelheden grond, die de laaste jaren zijn aangekocht ten behoeve van de volkshuisves ting, de industrievestiging en de aanleg en verbetering van straten en wegen. Het voeren van een dergelijke grondpolitiek biedt voor de gemeente diverse voordelen. Door een voldoend grondbezit kunnen uitbreidingsplannen in on derdelen op zo goed mogelijke wijze worden verwerkelijkt; het gebruik van de gronden kan zoveel mogelijk in de hand worden gehouden, terwyl een even tuele natuurlijke waardevermeerdering van dergelijke gemeentegronden aan de gehele gemeenschap ten goede komt. zelfs nog vergroten. Een uiterst voor zichtig financieel beleid is dan ook ge boden. De noodzaak van deugdelijke kost prijs- en winstberekeningen en de financiering van een eventueel exploi tatietekort, zijn wel de belangrijkste beweegredenen voor het in het leven roepen van een grondbedrijf als afzon derlijke tak van dienst. De in het bedrijf in te brengen gron den zullen door de raad moeten wor den aangewezen. Een daartoe strekkend voorstel zal te zijner tijd worden aan geboden. De inbrengwaarde van de gronden zal door schatting moeten worden bepaald. Met nadruk wijzen B. en W. er in hun voorstel op„ dat geen delegatie van aan- en verkoop van gronden kan plaatsvinden; voor iedere aan- en verkoop blijft een raadsbesluit vereist. Het direct gevolg van een uitgebreid grondbezit door de gemeente is, dat meer en meer bijzondere aandacht moet worden besteed aan het beheer van die gronden. In dit verband is onder be heer begrepen een exploitatie van gron den, het bouwrijp maken van com plexen, het vervaardigen van kostprijs berekeningen, het toetsen van de wer kelijke uitkomsten aan vorenstaande berekeningen en de administratie van het een en ander. Oude regeling Tot nu toe werd in deze behoefte voorzien door het maken van extra- comptabele berekeningen als onderdeel van de gemeenteadministratie. Hoewel voor kleine gemeenten en grote ge meenten met een passieve grondpolitiek dergelijke berekeningen nog de gewen ste resultaten opleveren, geldt dit nu niet meer voor de gemeente Texel. Aan de instelling van een grondbedrijf is derhalve niet te ontkomen. De gemeente Texel heeft grote be dragen in grondaankopen en kosten van bouwrijp maken geïnvesteerd. Het totaalbedrag laat zich becijferen op ruim ƒ1.500.000,verdeeld over 17 complexen. Verder werd nog onlangs door G.S. een crediet van ƒ580.000, goedgekeurd voor het bouwrijp maken van het uitbreidingsplan Den Burg- Oost. Door middel van het gemeentelijk grondbedrijf wordt het beheer van het grondbezit gecentraliseerd. De administratie en de geldmiddelen wor den afgescheiden van die van de ge meente, terwijl een commerciële boek houding zal worden gevoerd. De afzonderlijke administratie zal een behoorlijk inzicht kunnen verschaf fen omtrent de' in het grondbezit ge- investeerde bedragen en resultaten, die door grondtransacties zijn verkregen Dit inzicht moet als zeer belangrijk worden beschouwd in verband met de aan grondexploitatie verbonden risico's. Uiteraard levert de exploitatie van andere gemeentebedrijven eveneens ri sico's op, maar het risico van een grond bedrijf is toch van veel meer betekenis, althans voor zover dit betreft de kapi talen, die boven de normale waarde zijn geïnvesteerd. Dit houdt verband met het feit, dat in de gronden belang rijke kapitalen zijn vastgelegd. Het is bovendien minder makkelijk dan voor andere objecten, waarbij een regelma tige markt en een objectieve waarde ring voorkomen, waar te nemen of de grond in prijs stijgt, gelijk blijft of daalt. Stilstand van waardestijging gaat gepaard met algemene of plaatselijke maatschappelijke ongunstige omstan digheden, waardoor de te verwachten verliezen niet als bij andere objecten, kunnen worden beperkt door liquidatie. Geforceerde verkoop zal het verlies KOGER AUTOMOBILISTEN IN BOTSING Donderdagochtend deed zich om streeks het middaguur op de hoek Keesomlaan-Schilderend te Den Burg een botsing voor, waarbij twee auto mobilisten uit De Koog waren betrok ken. Uit de Keesomlaan kwam de heer M. Koopman. Voor hij linksaf het Schil derend insloeg, verleende hij voorrang aan een van rechts komende wielrij der. Hij lette daarbij niet op de even eens van rechts naderende auto van de heer C. Kooiman uit De Koog en zette de bocht in. Ondanks remmen kon Kooiman geen botsing meer vermijden. Hij raakte de wagen van zijn plaats genoot aan de linkerzijde. De auto van Kooiman werd aan een der flanken flink beschadigd. De auto van Koop man was er iets minder ernstig aan toe. Toch konden beide betrokken wagens op eigen kracht verder rijden. De chauffeurs liepen geen verwondingen op. De politie zal proces verbaal op maken. Beheer Het beheer van het bedrijf komt bij het college van B. en W. te berusten. Onder haar toezicht is de dagelijkse leiding opgedragen aan een directeur, terwijl een administrateur belast is met de financiële administratie van het be drijf. De gemeente-ontvanger treedt op als kassier. Deze functiescheiding dient te worden gemaakt ten behoeve van een juiste interne controle. Jaarlijks zal de directeur een ontwerpbegroting indie nen en zal de administrateur de jaarre kening aanbieden. Ten behoeve van de ingevolge de nieuwe verordening te verrichten schattingen, dient een commissie van drie personen te worden benoemd, die zal handelen ingevolge het bepaalde in een taxatie-verordening. De leden van de commissie zullen door de raad wor den gekozen. In hun schrijven aan de raad stellen B. en W. voor dat de functies van ad ministrateur en directeur aan twee ge meenteambtenaren zullen worden op gedragen. Dit in verband met het feit, dat het gemeentelijk grondbedrijf niet zoveel omvattend zal zijn, dat beide heren er een volledige dagtaak in zul len vinden. Voorgesteld wordt de heer G. van Agteren, commies I ter secre tarie, de functie van directeur op te dragen. Dit in verband met zijn jaren lange bemoeiingen met aan- en verko pen van onroerende goederen en ont eigeningen. De heer C. G. van Es willen B. en W., in verband met zijn ervaring als administrateur van Gemeentewer ken, als administrateur van het grond bedrijf aanbevelen. De toneelvereniging „Sint Jan" heeft de op de avond van tweede kerstdag met veel succes het stuk „Tuimelende Hoogten" opgevoerd in „De Oranje boom" te Den Burg. De volledig bezette zaal heeft kunnen genieten van over het algemeen goed spel, dat nu eens niet werd gebracht door de ervaren „oude kern" van de toneelvereniging, maar door een uit acht personen be staand gezelschap, dat voor het meren deel uit leden bestond, die nooit eerder voor groot publiek waren opgetreden. Dit belangrijke feit in aanmerking ne mende, kan gesproken worden van een zeer goede prestatie. De merendeels jeugdige medewerkers waren rolvast en wisten hun creaties zeer aanvaard baar te brengen. Slechts een enkele maal was het merkbaar, dat bij som migen het toneelspelen nog geen rou tinewerk is. „Tuimelende Hoogten" behandelt het conflict, dat ontstaat tussen de be faamde kunstschilder Gerard Verbiest en zijn zoon Rogier. Rogier is volgens zijn vader zeer talentvol maar gaat de „verkeerde" kant op. Hij wendt zich af van de conservatieve kunststijl, waarin de oude Verbiest groot is geworden en zoekt contact met „moderne" schilders, die hun doeken maken in enkele minu ten tijds en er behalve verf ook tand pasta, modder, zand en sintels voor gebruiken Vader Verbiest onderneemt hardnekkige pogingen om zijn zoon uit dit verderfelijke milieu te halen en ook zijn meisje Aida doet alles wat zij kan. Voorlopig vergeefs. Er ontstaan felle ruzies en tenslotte loopt Rogier het huis uit. Toch is het Aida, die tenslotte een ommekeer weet te bewerkstelligen. Verrassend is het dat niet de vader, maar de zoon plotseling beseft dat het geen zin heeft om zo door te gaan. Hij komt tot inkeer, bekent ongelijk en zweert de extreem moderne schilder kunst af. Duidelijk demonstreert hij dat door het door hem gemaakte schil derij „Tuimelende Hoogten" aan stuk ken te scheuren Kostelijk stuk Deze inhoudsbeschrijving moge de indruk wekken, dat het stuk een nogal tragisch karakter had; het tegendeel is waar. Het publiek heeft zich kostelijk vermaakt, al moet worden opgemerkt dat vaak werd gelachen op totaal ver keerde momenten, waardoor de spe lers enkele malen uit hun concentratie werden gebracht. De hoofdrol, de op standige zoon Rogier, werd gespeeld door de heer Kees Witte, die nogal aar zelend van start ging. Eerst halverwege het stuk kwam hij echt los en werd duidelijk, dat hij over onmiskenbaar talent beschikt. Of hij het ideale type voor de rol van de losgeslagen kunste naar was, is een andere zaak. Dat wij niet helemaal in hem konden geloven, werd mede veroorzaakt door zijn keu rig nette verschijning, waaraan met weinig moeite stellig wat te doen zou zijn geweest. Hij was overigens zeer rolvast, goed verstaanbaar en stemde toch wel tot voldoening. Ook in de vol gende stukken zal hij voor „Sint Jan" zeker een zeer bruikbare kracht zijn. Een grote rol had ook de heer W. Raateland, als de kunstschilder Gerard Verbiest. De rol was hem op het lijf ge schreven. Hij speelde uitstekend, soms iets tè geroutineerd, waardoor hij te snel sprak en af en toe een woord „in slikte". Mevrouw Verbiest werd heel goed gebracht door mevrouw L. van Heerwaarden-Gieles. Zij trad, als een echt^goede onpartijdige moeder sussend op, als de ruzie tussen vader en zoon zich toespitste. Wel had zij iets luider kunnen spreken; achter in de zaal was zij vaak moeilijk verstaanbaar. Het meisje Aida, kalm en lief, werd goed gestalte gegeven door mej. Marijke Swarthof. Ook zij stond voor de eerste keer op de planken. In de meest emo tionele ogenblikken van het spel was zij echter iets tè rustig. Iets meer flair had een meer natuurlijk resultaat opgele verd. Verrassend goed was het spel van de heer Kees Bakker. „Sunrise" als de museum-adjunctdirecteur Peter, die, hoewel iets te jong voor deze figuur, zijn rol toch met verve en enthousiasme bracht. De rol van de koopzieke en artistieke Monique, de vrouw van de adjunct-directeur, was in handen van de zeer ervaren mej. Martha Smit. Zij speelde bijzonder vlot en met veel temperament. Heel goed deed ook de heer Dick Graaf het als Sander, één der „slechte" vrienden van Rogier. Uit muntend durven wij de creatie van mej. Pauline Bakker te noemen, die in één keer naam heeft gemaakt. Zij speelde de rol van Pop. het grillige, on verschillige meisje uit het moderne kunstenaars-milieu, op voortreffelijke wijze. Zij is er mede voor verantwoor delijk, dat de lachspieren van het pu bliek herhaaldelijk op de proef werden gesteld. De regie van „Tuimelende Hoogten" was in handen van mevrouw T. Graaf- Visser. Souffleuse was mevrouw N. Zijm-van Sambeek. Graag willen we met waardering de sprekend op de heer Raateland gelijkende gipsen kop noe men, die in het stuk een belangrijk attribuut was. Het was een schepping van de heer N. van Heerwaarden. De eerstvolgende toneelavond van „Sint Jan" zal op 27 februari worden gegeven, ter gelegenheid van Vasten avond. INGEKOMEN PERSONEN Johannes A. R. Mönnink, van Den Helder, Buitenhaven 5 naar Den Hoorn, Naalrand 17; Antonie Oppelaar, van Leiden, Ravelstraat 19 naar H 131; Leonard A. Schelfhout, van Den Hel der, Binnenhaven 51 naar K 63; Maria Bakker, van Alkmaar, Nieuwlander- singel 56 naar Den Burg. Beatnxlaan 13; Pieter Breeman, van Den Haag, Herten rade 173 naar H 131. IJSCLUB OUDESCHILD BOUWT ZELF „IJSTENT" OUDESCHILD Tijdens de laatst gehouden vergadering van de IJsclub Oudeschild is door de leden besloten eigenhandig een zg. ijstent te maken. Het zal een permanent gebouwtje wor den, dat bij het schaatsen als koek-en- zopie kan worden verpacht en in de ijsvrije maanden van het jaar zal die nen als opslagruimte voor de verschil lende materialen van de club, die nu nog verspreid worden bewaard. De vergadering van de ijsclub werd overigens zeer matig bezocht. Stimule rend voor het bestuur is dat niet. De notulen werden vastgesteld en over het beheer van de financiële middelen was men tevreden. Het kassaldo bedraagt ƒ649,97. De contributie blijft ongewij zigd: ƒ1,50 vóór 1 januari 1965; daarna ƒ3,De leden zullen de kaart binnen kort krijgen aangeboden. De aftreden de bestuursleden, mevr. N. van Sikke- leras-Keijser en de heren Jb. Schraag en W. Vlas Dzn. werden herkozen. GEMEENTELIJKE STEUN AAN ONDERWIJS Per leerling van het gewoon lager onderwijs werd voor het jaar 1964 '(1963) door 98% (86%) van de gemeen ten een bedrag van 50,of meer be schikbaar gesteld ter bestrijding van de materiële exploitatiekosten De gemeente Texel stelde voor 1964 (1963) ƒ90,21 (69,09) ter beschikking. De gemeente Den Helder stelde beschik baar 83,94, Wieringen ƒ77,61 en Wie- ringermeer 68, Per leerling van het u.l.o. werd voor 1964 (1963) door 89% (73%) van de ge meenten ƒ70,of meer vastgesteld. Per leerling op Texel in 1964 (1963) ƒ112,70 (ƒ86,11); Den Helder ƒ118,74 99,53) en Wieringermeer 86,.(ƒ75,50). Het per leerling vastgestelde bedrag voor het b.l.o., vallende onder het zwakzinnigenonderwijs bedroeg voor Texel in 1964 (1963) ƒ218,50 (ƒ156,60). (CBS.: Statistiek van de bedragen van de materiële exploitatiekosten per lagere scholen 1964). BRIDGEN Uitslag comp.drive 16 december: A.: 1. Dam-Dros i( 3) 57.74% 2. Echtpaar Gilijamse 9) 57.14% 3. Bos-Grootjen 2) 51.19% 4. Mantje-Veenema 4) 50,00% 5. Echtp. Jouwersma 5) 49.40% 6. Dijkstra-Smits (11) 46 43% 7. Blonk-v.d. Galiën (10) 44.64% B.: 8. Stolk-Verstegen 6) 43.45% B.: 1. Bruin-Duin (13) 60.12% 2. Echtpaar Beemsterboer (17) 52.98% 2Va. Echtpaar v.d. Heerik (15) 51.19% 2Va. Backer-Raven 8) 51.19% 5. Kellner-van Lenten 7) 49.40% 6. Luyckx-Wessels 1) 48.81% 7. Gebr, van Sambeek (14) 44.05% 8. Huizinga-de Vries (12) 42.26 De volgende drive is woensdag 6 januari 1965. Dit is een maquette van de in aan bouw zijnde Lagere Technische School Het fraaie werkstuk werd geheel ver vaardigd door een der leerlingen van de eerste klas. de 13-jarige Piet Hoo- gerheide (inzet). Aan de hand van bouwtekeningen maakte hij het hele complex met het er bijbehorende cul turele centrum. Er werd zelfs een ver lichting op batterijen in aangebracht. Het is een fraai geheel geworden, waar mee Piet duidelijk zijn technische kwa liteiten heeft bewezen. HANDELSREGISTER In „Handelsbelangen" van 24 decem ber lezen wij onder „Nieuwe inschrij vingen": Botenbedr. Eilander, Texel, Oude schild, De Houtmanstraat 10. Verhuur van boten annex ipierenhandel. E.: G. Eilander-Kuiper. GESLAAGO VOOR STEWARDESS HAARLEM Mej. Ina Koburg, vroeger te Den Burg en thans woonach tig te Haarlem, deed vorige week met gunstig gevolg examen voor het diplo ma stewardess bij de luchtvaart. Mej. Koburg werd opgeleid door de KLM en zal zeer binnenkort bij deze maatschap pij ook in dienst treden. RUIM 150 INZENDINGEN OP JEUGDKUNSTTENTOONSTELLING In de Paardenstal, het troephuis van de Sint Jeroengroep te Den Burg werd op eerste, tweede en derde kerstdag een expositie gehouden van het werk van jeugdige Texelse kunstenaars. De ruim 150 inzendingen waren merendeels ver vaardigd door leden van diverse jeugd verenigingen. De leiding van de Sint Jeroengroep, die zich met de organisatie had belast, had de tekeningen op over zichtelijke en aantrekkelijke wijze in hun sfeervolle gebouw opgehangen, zo dat alles goed tot hun recht kwam. De jonge artiesen hadden vele soor ten materiaal gebruikt: krijt, potlood en verf werden het meest gebruikt. Mensen, dieren en stillevens bleken ge liefde onderweren te zijn. Een jury, be staande uit de heren L. W. van Kooten en H. F. Frederiks had een moeilijke taak achter de rug toen zij tenslotte de prijswinnaars hadden aangewezen. Ge durende de kerstdagen hebben vele be langstellenden gebruik gemaakt van de gelegenheid om de tentoonstelling te gaan zien. De uitslag Groep 9-10 jaar: 1. Joke Kager, 2. Peter Slijderink, 3. Ineke v.d. Berg Groep 7-8 jaar: 1. Tiny van Benne- kom, 2. Jeannette Visser, 3. Hanny Klud. Groep 11-13 jaar: 1. Dick Witte; 2. Ina Barhorst, 3. Ineke Bakker. Groep 14 jaar en ouder: 1. Jan Joustra, 2. Annie Huisman, 3. Petra van Heer waarden. NIEUW Ekcoware luchtdichte plastic voorraaddozen. Houdt voedsel dagen lang vers. In 10 maten en vor men. vanaf ƒ1,40 t/m ƒ9,95 30 tot 50% goedkoper

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1